Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1876. N9 1849. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 2 Juli. Ituilciilaiidsch Overzicht. Kennisgeving. ingen r. 511, >a echte rijzonder ekerwin- t. GOUDSCHE COURANT welke iet. deden, waarvan wij, hunne nazaten, de weg I). 138. ).kker>te«g. f «gaastra, t. r. over dra *t reglement. s voormid. »o« Hak- en ten lun- BJUUtf BEKVELD rora&i, wijk e Beneden- ’tgeenver- 8 behoort, twde HUI- achter den j de week illen, eind, geween ge- l en Uft- 8CHBNK des voor- ikaal, wgk BDDEN en bevordering van advertentie a. s. het Exercitieveld I G. I atlrat ie andere, de en eohte in de kier- ij) de kier- >«jo is een mteekeniag loON, Apo- bevindt op egeld zijn. daar wal te «ten AUeen die idieekeniag tokten voor ngelui zgn f 100 wen- ird te heb- beroemde weken een de flacon. (geraak.- issel of op undige, te Ier MAAG, IK ING. Zij EUl'TE ia 1>, z(i zijn JVEND. en dubbel. zwu, utiar ue gruoie van Tilden bestond. degroote I i Van Aoor -- I hunne plaatsvervangers de heeren J. N. Schel teina 1). Ruyter. Time ia money ook voor gemeente raadsleden en het is wensclulijk dat discussies in npidsvergaderiugen niet noodeloos worden uitgebreid ook om deze reden moeten lichtvaardige en roekelooze voorstellen van raadsleden steeds worden tegengegaan. Met het oog daarop bepaalt art. 17 van *t regle ment van orde vooronfcen raad, het volgende: n Voorstellen, vreemd aan de orde van den dag,, worden echrijlelijk, en door ten minste twee leden ondersteund, aan den Voorzitter ter hand gesteld. Op diens voordracht bepaalt de vergadering, wan neer de voorsteller tot de toelichting van zijn voorstel wordt toegelaten. Tot het in overweging nemen van het voorstel be sloten zijnde, bepaalt de vergadering, op voordracht van den voorzitter, wanneer hetzelve aan deordezal worden gesteld, of wel, zij verzendt het aan B. en W., of aan eene commissie, tot nader onderzoek." De bedoeling van dit art. is blijkbaar dat de voor steller zich, voor dat hij hei voorstel doet, heeft over tuigd of er raadsleden zijn, die *t wenschelijke van zijn voorspel erkennen, zoodat het schriftelijk voor stel, bevattende de namen van die raadsleden welke ’t ondersteunen, aan den voorzitter moet worden over handigd. Men moet veronderstellen dat alleen zij het voorstel ondersteunen, die de aanneming wenschen. Het schijnt ons wenschelijk toe, dat aan dit art. in den gemeenteraad meer de hand wordt gehouden dan tot nu geschiedt. In den laatsten tijd hebben 3 raadsleden van hun recht van initiatief gebruikt gemaakt, nl. de hh. Snel, Messemaker en Samsom. Geen der drie heeren hield zich aan De eerste werd daaraan door den voorzitter herinnerd De linkerzijde is het nog niet eens omtrent de gedragslijn die zij met betrekking tot de maire-wet volgen zal. Men hoopt tot eenstemmigheid te ge raken, want dergdijke tweedracht komt alleen den tegenstanders ten goede. Dinsdag heeft de - commissie uit den Franschen Senaat voor het wetsontwerp betreffende het recht tot toekenning van academische graden den Minister van onderwijs, den heer Waddington, gehoord, die zijn voorstel handhaafde, «net de verzekering, dat hij voor- A üipikr ..ia. van vrijheid van hftQgerouderwijs en geen andere wijziging in de wet op dat onderwijs verlangde dan intrekking van het amendement, waar door aan vrije universiteiten het recht is verleend om academische graden toe te kennen. Hij verzocht de commissie zoo spoedig mogelijk haar rapport in te dienen, en verklaarde, in antwoord op een daarom trent gedane vraag, zich tegen bet staken der werk zaamheden door de kamer van afgevaardigden op den 15n Juli a. s. De Regeering, verzekerde hy, dringt er op aan, dat voor het reces de begrooting zal wor den behandeld. De President heeft in het «Journal officiel” een brief tot den Minister van Oorlog gericht, waarin hij verklaart dat van nu af de vervolgingen wegens deelneming aan de Commune moeten ophouden. Alleen de hoofden van den opstand en zij, die moord ge pleegd hebben, blijven aan de vervolging der wet blootgesteld. Deze brief wordt gevolgd van een be sluit, waarbij aan 87 personen gratie wordt verleend. De begrootingscommissie heeft in haar vergadering van eergisteren een voorstel aangenomen om den President der Republiek een crediet van 300,000 frs. toe te staan voor reiskosten en tot handhaving van zijn waardigheid. In den Pruisischeil Landdag is uitvoerig beraad slaagd over de veranderingen, door bet Hoerenhuis gemaakt in de wet betreffende de bevoegdheid tot het bekleeden van hoogere betrekkingen in den staats dienst; het resultaat was dat een bemiddelingsvoor stel, op aandrang ook van Lasker, werd aangenomen. -Het Hoerenhuis heeft reeds spoedig over (leze voor stellen beraadslaagd. Niet alleen dat het zijne lezing van de stadswet weder geheel hersteld heeft, maalr i hett heeft ook de genoemde transactie ten opzichte De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Mdastingen enz. te Rotterdam, op den 27 Juirij 1876 is executoir verklaard Het kohier van het Patentregt over het dienstjaar 1876/77, No. 1. Dat voormeld kohier, ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende vcrpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 30 Junij 1876. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Eindelijk heeft de opgewondenheid der Serviërs een oorlog met Turkije onvermijdelijk gemaakt. De mogendheden, ook Rusland, zijn besloten om Serven en Turken de zaak te laten uitvechten. Gisteren zou vorst Milan naar het" leger vertrekken en van daar de oorlpgsverklarii/g verzenden en een procla matie tot zijnwolk rich tien. Volgens een naricht vAn de Polilische Correspondent zouden enkele Semscite vrijkorpsen reeds over de grenzen zijn gerukt. De operatiën van het leger ech ter zouden eerst op 4 Juli beginnen. Het is niet de eerste maal, dat Servië den oorlog waagt tegen Turkije. In 1804 ontplooide Karageorg de vaan van den opstand, verdreef de Turken, nam hunne vestingen en trok over de Drina in Bosnië. Zoodra echter de Porte hare gansche macht tegen hem keerde, werd hij genoodzaakt de vlucht te nemen op Oostenrijksch gebied. Servië werd toen een Turksch paschal ik. In 1815 bevrijdde Milosch wederom Servië. Ook hij echter moest zich ten slotte weder onder werpen en de oppermacht der Porte erkennen. Zal di naai vorst Milan gelukkiger zijn? De Oostenrijksche Regeering heeft thans alle maat regelen genomen om, wanneer dé oorlog aan de gren zen werkelijk begint, de orde streng te handhaven, wat wellicht niet eens zoo gemakkelijk zal gaan, want de sympathie van de Slaven in Hongarije voor de Serven is grooter, naarmate de stamverwantschap nauwer is. Dat -ook aan deze zijde van de Leitha de Slavische volksstammen groeien in de moeilijk heden der ’Regeering, behoeft slechts herinnering; men kan zich dan ook voorstellen, hoe men tc Wee nen de vrees voor een algemeene Slavische bewe ging wel gevoelt, maar niet durft uitspreken. Op de democratische Amerfkaansche conventie te St. Louis is, naar men weet, dé Heer Tilden geko zen tot cindidaat-president. De heer Hendrick is GOUDA, 1 Juli 1876. De kapitein Diemont, van het 4de regim. inf., te Delft, is op zijne aauvrage op qon-aotiviteit gesteld, zonder bezwaar van de schatkist, de kapitein Schell, die hem te Delft zou vervangen, blijft bij het depót te Gouda, terwijl bij het depót te Delft is ingedeeld de kapitein W. C. I). van Rijen, thans bij de normaal- schietschool. van de wet op de hooge staatsbetrekkingen afge- <^Op velerlei wijze blijkt, dat het doel waarmede hier een hoofdcommissie is geconstitueerd tot oprichting van een standbeeld van de Gebroeders Houtman door geheel -het land sympathie ondervindt. In een groot aantal van de voornaamste gemeenten van ons vaderland houdt men zich dan ook onledig met het vormen van sub-oomité’s, terwijl die reeds zijn geconstitueerd in de gemeenten Breda, Bergen op Zoom, Tilburg, Arnhem, Zalt-Bommol, Sneek, Lei- wezen. Het slot van het zittingsjaar is dus niet vroolijk. De Beiersche Landdag heeft het ontwerp tot wijzi- ,'ging der kieswet (van den bekenden clericaal Jörg) afgehandeld. Art. 1 werd met 7 5 tegen 7 2 stemmen aangenomen, maar daar de constitutie 2/s der stem men wil voor dergelijke veranderingen, was deze meerderheid te klein en zagen de clericalen zich ge in een vergadering van het Departement Gouda van de Maatschappij tot «Nut van ’t algemeen" zijn benoemd tot afgevaardigden ter algemeene vergadering de heeren Dr. W. Julius en H. W. G. Koning, tot i en eeren, welke iets deden, waarvan wij, hunne nazaten, de vruchten plukken. Het Dept. «Gouda" der Nederl. Maatschappij ter Nijverheid, zal volgens achterstaande Maandag des avonds ten 8 ure op aan den Rotterdamscln n dijk, eene openbare proef houden met de Dick’sche Extincteur. Deze Extincteiir, sedert 1873 volgens een nieuw sys teem verbeterd» van de Heeren Lipman Co. te Glasgow en in Nederland alleen verkrijgbaar bij de Heeren Brongers Co. te Amsterdam, is een toestel dat door eene sterke ontwikkeling van koolzuurgaz in staat stelt om bij het ontstaan van zelts vrij hevigen brand, onmiddellijk het vuur te bedwingen en uit te dooven; en tal van voorbeelden zijn er reeds van hevig ontstane branden die nog vóór de komst der brandweer gebluscht waren. Tegenwoordig vindt ipen ze dan ook algemeen in alle soorten van fabrieken, in petroleum,- olie- en steenkolenliergplaatsen, in goederenmagazijnen, op schepen, aan spoorwegstations, in schouwburgen, hos pitalen, andere openbare gebouwen enz. enz. Voor zoover ons bekend is, worden ze hier ter stede alleen nog maar gevonden in de Stearine kaarsen fabriek en. in de kaarsenpittenfabriek; hoogst wen schelijk zoude het evenwel zijn, dat deze extincteurs meer algemeen werden aangescl.aft, vooral voor fabrie ken, magazijnen, werkplaatsen en openbare gebouwen. Onbekendheid met de extincteurs zal hoofdzakelijk wel de oorzaak zijn, dat dit tot nu toe niet geschied is, en daarom juichen wij het ten zeerste toe, dat het Goudsche Nijverheids-Departement een ieder in de gelegenheid wil stellen, om zich van de uitstekende werking dezer extincteurs te overtuigen; wij ver wachten dan ook dat velen van de uitnoodiging ge- i bruik zullen maken. candidaat-vice-president. Nader wordt thans gemeld, I dat deze uitslag was te voorzien, daar de groote meerderheid uit voorstanders t*^.^..0. Bij het samenstellen van een programma was moeilijkheid, dat men het niet eens worden kon over z/Zaöht" en «hard" geld. M. a. w. de voorstanders van betaling van specie hadden het hard te verant woorden in den strijd tegen de aanhangers van pa pieren geld. Er was dan ook een programma van de meerderheid der commissie en een van de minder heid, welke laatste er voor was, om te ijveren voor het intrekken der wetten op het hervatten der beta ling in specie. Dit rapport werd met 219 tegen 550 stemmen verworpen en daarop het programma der meerderheid aangenomen met 654 tegen 83 stem men, zoodat «hard geld" geoordeeld wordt, de over winning te hebben behaald, ofschoon het programma der meerderheid in dit opzicht nog geenszins recht zinnig kan worden genoemd. noodzaakt van de verdere behandeling at te zien. De drie eerste artikelen van het traktaat met Oos- en daarop werd m een volgende vergadering net vqor- stel sohriftelyk ingediend met de namen van die raads leden, welke *t ondersteunden. Zoo behoort het dan ook. In latere vergaderingen werden door de hh. Messe maker en Samsom, eveneens voorstellen gedaan en eerst staande de vergadering werd gevraagd of er pok waren die hunne voorstellen ondersteunden. den, Bodegraven, Schoonhoven, Zierikzee, Vlissingen, Schiedam en Enkhuizen. Niet zeer lang zal het duren of het Nederlandsche volk wordt uitgenoodigd bijdragen te schenken voor genoemd doel. Het lijdt geen twijfel of dan zullen onze landge- nooten toonen dat zij de mannen uit het voorgeslacht i genomen, terwijl een amendement op artik mede de Regeering zich niet kon vereei 351 tegen 163 stemmen werd verworpen.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1