Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IEINE I If I I 1876. N° 1852. r f| ND 'jnen, vM, nz. BUITENLAND. 'I 2. Bullenlandscli Overzicht- Kennisgeving. Zniiilag 9 Juli. >ping I ïi gen ij 2 nrijk. SCHUTTERIJ. „Brabantsche Centen.” stem voor de wet het Turksche I I IP. 'Ifklltf. tua en den anden in de van den linzreen. cent inen nu LEN. 170, mits lotaris. J, staande IUU 1876, •uim E ;u ÏN. staande in evenhuizen, SOS, langs eweg, tns- Iaudeu en OOk. 4M. dezer heelc i be- I.KBN tput- nien ver dam. man worden. Zij liggen de van Herzegowina, het Mohammedaansch Turkije, worden door Servië en Montenegro omslot- medaansch grondgebied is in zes provinciën of vilajrets chines van GOUDSCHE COURANT. Casimir Périor, vrionzl va» Thicvo on rti*»n« minister van binnen!, zaken is na langdurige slepende ziekte overleden. Hij was lid vau den senaat; zoodat zijn dood de republikeinen een op de graden doet verliezen. M BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente, in zijne Vergadering van den 9n Junij 1876, is vast gesteld de volgende Verordening: Dï Raad deb gbmïbntb Gouda, Heeft besloten in te trekken: 1*. Het politiereglement voor de Openbare Scholen in de gemeente Gouda, vastgesteld den 7 n February 1871. 2°. De Verordening ter vodrkomiug en bestrijding van besmettelijke ziekten, vastgesteld den 2nJuuij 1871. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens berigt van den 20/26n Junij 1876 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 7n Julij 1876. De Secretaris, De Burgemeester, DrOOOI.EBVEK FoBTUWN. VAN BkiWEN IJzBNDOOBN- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der gc- meente Gouda, brengen ter ke mis van belanghebben den, dat, overeenkomstig Zyner Majesteits besluit van 28 Junij 1828 {Staatsblad n°. 42) de Commissie van onderzoek enz., omschreven in Art. 15 der Wet op de SCHUTTERIJEN van 11 April 1827, hare bij de Wet bepaalde werkzaamheden heeft aangevaugen, en roepen bij deze op, alle dit jaar voor de SCHUT TERIJ ingeschreven en geloot hebbende personen, om voor de voornoenide Commissie te compareren in het RAADHUIS dezer gemeente, op Zaturdag den 15u Julij 1876, des voormiddags ten 11 ure, ten einde, of voor de Schutterlijke dienst te worden gedesigneerd, of wel redenen van vrijstelling hebbende, daartoe de vereischte bewijsstukken in te leveren, opdat die zouden kunnen worden onderzocht en aan de wet getoetst. Wordende de belanghebbenden aangemaand om niet te verzuimen ten bepaalden tijd voor de Com missie van onderzoek te verschijnen, daar zij, welke r iet mogten opkomen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zooverre hun dienstpligtige nommers zijn ten deel gevallen, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Gouda, den 8n Julij 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Droogleever Fortuijn. van Bergen IJzen doorn. Bonapartisten, die alle middelen aangrijpen om htt parlementaire raderwerk in disertdiet te brengen. Jammer dat Gambetta en de republikeinen zich niet meer beheerschen kunnen. Het verstandigst ware het, van de beleedigingen dezer partij geen notitie te nemen. Maar wie is, vooral als men de zuidelijke natuur van Gambetta heeft, op den duur tegen allerlei speldeprikken bestand Het lust ons niet den geheelen loop der wonderlijke discussion in de Kamer uiteen te zetten. Wie ver langt er meer van te weten, raadplege de groote bladen. Het voorstel-Madier de Montjau van de uiterste linkerzijde, tot afschaffing van het besluit Van 17 Februari 1852 tegen de pers, werd in de Kamerzit ting van eergisteren ingediend, en niettegenstaande de Minister Dufaure nu reeds verklaarde zich daartegen te zullen verzetten, met 227 tegen 146 stemmen urgent verklaard. Voor geen volk ter wereld kan de tentoonstelling te Philadelphia zoo nuttig zijn als voor de'Duitschers. Hun afdeeling voldoet het minst, en valt vooral den Duitschen Amerikanen, die gewei d zijn aan beter werk, ontzaglijk tegen. In de Amerikaansche dag bladen wordt dan ook de Duitsohe afdeeling zeer scherp gehekeld en vergelijkingen Worden gemaakt tusschen de Duitsche nijverheid met de Fransche en Belgische, welke voor den mtionalen trots der Duit- schers bijzonder kwetsend moeten zijn. Een voor treffelijk toeken is echter, dat voor de Duitschers deze harde veroordeeling niet verzwegen wordt. Turken en Serviërs zijn even handig in het kleuren hunner berichten. De bladen wijzen in dit opzicht op de overeenkomst met den Carlistisohen oorlog. Een statisticus heeft uitgtrekend, dat volgens de telegram men der Carlisten vier maal zooveel Spanjaarden zijn gesneuveld als er op de ganache wereld zijn, vrouwen en kinderen medegerekend. Iets dergelijks zullen wn nu, naar het schijnt, ook in den oorlog tusschen Turkije en Servië beleven. Volgens de Turksche telegrammen beten reeds duizen den Serviërs in het zand en volgens Servische sneu velden minstens evenveel Turken. Wat daarvan is, zal men wel nooit vernemen en voor de beoordeeling houders van ’t oogenblik de slachtoffers en ’t geheele verlies drukt op betrekkeljjk weinig personen en wordt daardoor zwaar te dragen. Wij zouden daarom, nu de muntwet nog niet zeer spoedig aan de orde zal zijn en ’t wel naar den winter zal loopen, eer de wet in ’t Staatsblad staat, willen waarschuwen tegen onge gronde vrees. Men neme maatregelen, zoolang het nog tijd daartoe is. Indien om slechts iets te noemen allen, die gewoonlijk veel Brabantsche centen ontvangen, werklieden, win keliers en dergelijken, konden overeenkomen om nog gedurende een korten tijd, b. v. twee of drie maanden, bij iedere betaling voor een overeengekomen gedeelte, een derde b. v., die stukken aan te nemen, dan zou daardoor voor iedereen het verlies bijna onmerkbaar worden. De speculanten in dit artikel zullen, voorloo- pig althans, wel van verderen invoer afzien, en dan kan zelfs al werd ook onze koperen munt gehandhaafd door dit middel ons land worden bevrijd van deze vreemde munt, die voor allen schadelijk is, behalve voor hen die de gelegenheid hebben baar in groote hoeveel heid in te voeren. Nu i” richt zijn, is het niet ander omtrent deze zoo te deelen, die nog slechts op hoogst onvoldoende wijze in kaart zijn gebracht. De staatkundige grenzen van het Turksche rijk zijn: langs den Donau en de S.iu de schatplichtige staten Moldavië en Wallachije, Oostenrijksch Slavonië en Croatie; ten westen Dalmatië, dat evenzeer tot Oostenrijk behoort en ten zuiden Griekenland. Europeesch Turkije kan in tweeërlei grondgebied worden verdeeld: het eigenlijke Mohammedaansche land en de schatplichtige staten. Deze laatsten bren gen aan de Porte een jaarlijksche schattingop; voor het overige zijn zij bijkans alleen in naara vazallen. Moldavië en Walliohye zijn de voorname vazallen staten, die onder den schepter van Karei van Hohen- zollern het Rumeensche rijk vormen, dat door den Donau geheel van Europeesch Turkije is gescheiden en waarschijnlijk in den tegenwoordigen strijd zich tot ue rol van toeschouwer bepalen zal. - Jiit laatste kan natuurlijk noch van Servië (ook een schatplichtige staat) noch van Montenegro) gezegd worden. Zij liggen de een ten Noorden, de ander ten Westen van Europeesch Turkije. Bosnië en noordwestelijkst gedeelte va» het aan twee zyden i. Het Moham- Sedert de regeering aan de Staten-generaal, bij het wetsontwerp tot regeling van het Nederl. muntwezen, ook net voorstel deed om onze koperen pasmunt door bronzen muntstukken te vervangen, begint hier en daar de strijd tegen de Belgische tweecentimes-stukken weder aan te wakkeren, en zelfs schijnt hier en daar de betaling met dit uitheemsche geldstuk reeds niet meer mogeljjk te zjjn. Dit laatste is wel eenigszins voorbarig. Het plan der regeering verdient allen lof; het is te verwachten dat onze koper-circulatie werkelijk van de „Brabantsche Centen” zal wor den gezuiverd, indien het voorstel tot wet wordt verheven. Maar hoelang zal dit nog duren? Minstens nog maanden. Steeds werden deze muntstukken door iedereen als Nederlandsche centen aangenomen, en hoe dikwijls er ook tegen gewaarschuwd werd, iedereen deed uit gemak zucht mede, en zij, die de stukken uit België invoerden, maakten een percent of zeven van hun geld. Die winst werd betaald door de toevallige houders der „centen,” doch zii be merkten van hun verlies niets, omdat anderen deden, wat zjj zelven hadden gedaan en voor cent aannamen, wat geen cent was. Weigert plotseling, dan zyn de ongelukkige van den toestand is het dan ook niet noodig, mits men slechts eenig geduld oefent. Het is eenvoudig onmogelijk op dit oogenblik te zeggen, of de Turken inderdaad Saitschar (aan den Tomok) hebben bezet, gelijk de Turken beweren, dan of zij, zooals de Ser viërs melden, met groot verlies zijn teruggeslagen. En evenmin weten wij, ook al wordt het door offi- ciëele telegrammen uit Belgrado ten stelligste verzekerd, of de Serviërs werkelijk de buitenwerken namen van van Bjelina (tusschen de samenvloeiing van de Save en de Drina) en of zij (onder Tscherniyeff) zich mees ter maakten van Ak-palauka (aan de Nischiwa, welke rivier door Nisch, of Nissa, stroomt en zich uitstort in de Morawa.) Indien men eenig geduld oefent, zal de waarheid van zelf blijken, door den eenvoudigsten toetsteen van dergelijke berichten. Men heeft dan slechts na te gaan, of de Turken voorwaarts rukken over de Servische grenzen, dan wel de Serviërs steeds verder komen in de Turksche geweêten. Tot heden is dienaangaande nog niets met zekerheid gebleken. Het Servische «ultimatum" heeft aan de Porte aan leiding gegeven een circulaire tot de garandeerende mogendheden te richten, waarin zij kennis geeft van haar voornemen om, ingeval van een aanval van Servië, alle toegeeflijkheid ten aanzien van dat vorsten dom te laten varen en gebruik te makeu van haar recht van verdediging aan gene zyde der Servische grenzen. Hierop is reeds van versóliitleude zijden, o.a. van Engeland en Rusland een goedkeurend ant woord ontvangen. Merkwaardig is de wijze waarop de prins van Montenegro heeft geantwoord op de depêches van den grootvizier, waarin deze hem de tevredenheid der Porte betuigde óver de handhaving der neutraliteit* De prins bedankt voor de waard een og der Porte van zijne houding jegens haar, maar hij kan hare verze keringen niet aannemen. Zij is bedrogen doordeleu- genachtige rapporten van haar agenten. De blokkade Nog steeds houden de bladen zich bezig met de der grenzen is pen feit. De Turksche troepen op de heftige tooueelenï die in de laatste dagen in de 1 grenzen van Montenegro zijn in de laatste dagen ver- Fransche Kamer zijn voorgevallen. Zij waren voor- meerderd, en op den raad der mogendheden heeft hij zich namelijk het gevolg van de uittartende houding der onthouden deel te nemen aan den opstand. Daar -o-.i:_ _n_ echter de Porte blijkt niet in staat te zijn dien te on- I derdrukken, geeft hij er de voorkeur aan haar openlijk den oorlog te verklaren. Volgens berichten uit Constantinopcl heeft de Scheik-ul-Islam verklaard, dat de constitutie, door Midhat Pacha ontworpen, niets bevat in strijd met het «geloof." De grootvizier wilde nu met het pro- clameeren der constitutie wachten, totdat de oorlog was afgeloopen, maar op voorstel van Midhat Pacha besloot de meerderheid van den Ministerraad om on- iniddellijk tot de proclamatie over te gaan de Sultan heeft zijn goedkeuring daaraan gehecht. TURKIJE - SEHVIË. allerwege de oogen op Turkye en Servië ge- e... Vftu jjeiang ontbloot een en weinig bekende rijken mede

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1