KOFFIEHUIS „BE KAP." BINNENLAND. advertentiën. Koloniën. Wed. VREUGDENHIIj. Burgerlijke Stand. «Xe geheele uitrusting van eeu Mouteuegrijn. Tenten of zoo iets roeren zij niet niet zich. Regent het, dan vinden zij eeu ruwen wollen doek oinhet hoofd, leggen, met huu geweer onder zich, te alapein Tegenover den vijand kunnen zij nooit kalm blijven Zy zijn *eer behendige sehtttters, die party weten te trekken vgn elk voordeel, dat de grond hun biedt, van eiken boom, «teen of kuil. Zij vuren meest in een liggende houding, zoodat men hen moeilyk raken kan. Toch zyn ziuke stryders altijd moeilijk tegenover geregelde troepen te gebruiken. Gedurende de laatste dertig jaren is men vrij al gemeen van opiuie geweest, dat men den Monteue- grynen gelegenheid geven moest om op eeu vreed zame wys door landbouw, handel en nyverheid te bunnen leven, maar Turkye weigerde uitbreidiug van .Montenegro's grondgebied, tenzy de suzereiniteit der Porte wierd erkend, en hiertoe hebben de Moutene- grijneu nimmer willen evergaan. Wanneer zij thans sroor Herzegowlna vechten, vechten zij voor het bezit wan akkers, waarop koora groeit, en yan weiden voor Ihuune kudden. GOUDA, 11 Juli 16JS. «Terwyl de kerkelijke overheid in deze Gemeente Ihet nog steeds niet eens is wet het Rijksbestuur, -of liever met de rijksadviseurs voor geschiedenis en kunst, over de restauratie .der beroemde gesehilderde glasramcu in deu 8t Jan, is de burgerlijke overheid jiu in overleg getreden met de Regeering over de urestauratie van deu vervallen gevel van ons prachtig raadhuis, een werk, dat voor onze gemeentekas wat bost baar is. De Gemeenteraad machtigde B. en W. voor eenigen tijd om genoemden gevel wat te doen oplappen, «waartoe eeu som -van 17GO werd beschikbaar ge steld, waaronder ƒ720 voor eeu steiger; maar nu is vau bevoegde zijde te kennen gegeven, dat in geval de restauratie geheel geschiedt, zooals net be hoort, .en de gevel geheel wordt gemaakt .volgens -den «tyl waarin hy oorspronkelijk is gebouwd, van wege het Rijk kan gerekend wouden op de helft der kosten, welke in hun geheel 25 kf 30,000 zouden bedragen. Er is nog geen besluit genomen, maar het is zeer wanrschijnlyk dat hit aanbod niet zal >worden aanvaard;" Aldus luidt een bericht in de hieuwt Mott. ,Ct. van heden. Is dit berieht juist, dan heest de uitslag doen .blij ken dat B. en W. juist gezien hebben, toen zy in - de raadszitting, waarover deze zaak gesproken werd, als hun gevoelen te kennen gaven dat een dergelijke sub sidie onweusehelyk was, daar dan nog een zeer groote som voor rekening van de gemeente zou komen. 15000 uit de gemeentekas, alleen voor den gevel van 't raadhuis te besteden zal zeker wel door uiemand in deze gemeente gewenscht worden. Naar wy vernemen hebben zich, ter plaatsing van hunne tenten op de aaustaaode kermis alhier, reeds -de volgende personen aangemeld Le Gras, van Zuylen en Haspels, directeuren der Nieuwe Jtott. Sehouwburg-vereeuigingE. Rasch, eigenaar van het Cagliostro-theater-, -Chaffelaar, Cos- morama Blauns, PaardenspelCoppejans C. Biis* anthropologiseh museum; Morieux theatre méchaniqne. Terwyl ouder gewoonte de meeste teuten en kra men op de groote Markt zullen staan, zullen de hh. Le Gras e. s. waarschijnlijk huune tooneelvoorstellin gen gewen op den singel, naby het koffiehuis van den heer Ten Gate, Voor im JONG, BEHAGEL en VERLINDT, is bij ons nog ontvangen, van; G. Z&U X- - 0.50 Y. - 0.75 Iemand, die zelf weinig heeft - 0.00 Te zamen LS0 Bedrag der vorige opgaaf - 6.60 Totaal8.10 Naar aanleiding van onze bereidverklaring om giften te ontvangen voor de drie peraoneu, die geheel onschuldig gevangenisstraf ondergingen als verdacht aan den moord op Mevr. v. d. Houwen, worden ons van veraehiRende zijden opmerkingen gemaakt, die toonen dat nog vele personen weinig schijnen te begrijpen, ructos wij dat deden. Meer dao een lezer van ons blad verzekerde ons, niet in te zien, waarom aan die drie eertijds ver dachte personen, welke, ofschoon onschuldig aan den moord, toch wel geeu heilige boontjes zullen wezen, daar men in dat geval hen niet zon in staat hebben geacht tot *t bedrijven van een moord, geld moet geven. Een enkel woord, die zoo spreken of denken. De eigenlyke reden waarom zy, die misdrijven begaan, worden gegrepen en opgesloten, is, dat de maatschappij voortaan van hun gevaarlijk gezelschap verlost zij, zoodat de boosdoeners gevangen worden gezet om de rustige ingezetenen het bezit van per soon en goederen ongestoord te doen geuieteu. Wanneer nu geheel ousehiridigen bij ongeluk worden gevangen gezet en of zij nu vroeger wel eens iets anders hebben gedaan, dat minder goed was, dat doet hier niets ter zake dan is dat onsehuldig «zitten" en de treurige gevolgen van «gezeten" te hebben zoo vreeselyk, dat de burgers van een staat, tot wier veiligheid boosdoeners gepakt worden, zieh bij eenig besef van billijkheid en van plicht allicht gedron gen gevoelen, heu dat ongeluk, dat niet geheel ongedaan kan gemaakt worden, zoooeel mogelijk te vergoeden. Daarom stelden wij onzen lezers de gelegenheid open, om, op voor hen gemakkelijke wijze, giften te storten. Het doet ons genoegen dat wy dit deden, daar het bleek dat werkelijk enkelen zieh gedrongen ge voelden iets te geven en nu moge 't waar z^n dat tot heden *t totale bedrag door ons ontvangen niet groot is, de verschillende gevers mogen yerzekerd zijn dat wy hunne giften als een schoone uiting van hun billijkheidsgevoel op hoogec prijs stellen. Gok verdere giften zullen wij nog met genoegen ontvangen, terwijl bovengeuoemde som door ons aan de redactie der jCoöperatie is overgemaakt Gedurende bet le halfjaar 1876 zijn te Waddinx- veen 28 ruuderen wegens longziekte onteigend en afgemaakt behoorende aan 8 veehouders. By een latere telegram bij het Departement van Koloniën ontvangen, bericht de Gouverneur- Generaal van Nederiandsch-Indië, dat eenige passagiers van het verongelukte stoomschip Luitenant- Generaal Kroezen, van wie in het telegram van 25 Juni Staat*- Courant van 5 Juli) werd gezegd dat zy omgekomen waren, nog zijn gered, en welde heer Edeiing, de kapitein Rozenraud, mevrouw Bosch met een kind, en vermoedelijk ook de majoor Boom. {Uit dtt nader bericht is af te leiden dat in het vorige telegram niet had moeten gelezen worden «weduwe Bosehmeester Wegbake/ maar «weduwe Bosch, rar. Weghake.") Volgens telegram uit Batavia, dd. 2 Juli, stootte het stoomschip Luitenant-Generaal Kroezen, kapitein Verloop, met 56 ton lading aan boord, in Lagoendie Straat by Lagoendie) op een blinde klip, welke jaiet oj> de kaart was aangewezen, brak middendoor en zonk onmiddellijk^ 49 man der equipage en 156 passagiers verloren dbarby het levein Naar men verneemt heeft de geneeskundige inspec teur, die eeu onderzoek heeft ingesteld omtrent het onlangs te Bussum voorgekomen geval van cholera, verklaard, dat daar sleehts sprake is van een, hoewel vrij ernstig, geval van cholera nostras. Blijkens de opgaaf in Onz Onderwijs bedroeg op den l8ten Juni 1876 het getal afdeelingen van het Nederi. Onderw. Gen. 159; 't getal gewone leden 2208; stemhebbende leden 1892, algemeene leden 144, leden van verdienste 5, honoraire leden 219 en 177 voorstanders. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot verhooging van de militaire pensioenen bij de landmacht en verhooging van deze pensioenen wegens verblijf in Indischen militairen dienst. Voor opper- en hoofdofficieren geldt de verhooging tot op de helft van het aetiviteits-tractementvoor de kapi teins bedraagt zij 200voor 1ste luitenants 00 en voor 2de luitenants 50. Voorts worden ook verhoogingen voorgesteld voor de mindere rangen. Voor den Indischen dienst wordt aan alle officieren 75, en aan de onderofficieren 15 per jaar toege kend, overeenkomstig met hetgeen voor de zeemacht is toegekend. Nog onderscheidene andere bepalingen in gelijken g««t van verhooging, zyn voor de mindere rangen gemaakt. Het globale meerder pensioen zal bedragen over aüen 185,000 boven 't tegenwoordige bedrag, maar verdeeld over een tiental jaren. De heerea, die Zaterdag "met deu luchtreiziger De Pauw zijn opgestegen, waren denzelfden avond reeds in Den Haag teruggekeerd. Na eene uitstekende reis, begunstigd door schoon cn stil weder liet de kapitein na een tocht van eenige uren het anker vallen in den Haarlem mermeerpolder en daalde de ballon nabij Aals meer, waar de reizigers uitstapten. Er eireuleert onder groote kooplieden, handelshuizen en voorname winkeliers een adres om den Minister van Finaneiiën te verzoeken, briefomslagen voor het ryk gratis te mogen leveren, onder voorwaarde, dat zy de andere zijde gebruiken mogen, om die met adressen te bedrukken, waardoor de prys van 5*/s op 5 eent kon terug gebracht worden. Ook wil men briefkaarten en postwissel-formulieren gratis aan het rijk verschaffen zoo op elk slechts 2 advertentiën geplaatst mogen worden. Daardoor zoude het publiek gebaat zijl, want men zoude briefkaarten k 2^/j en postwissel» formulieren gratis kunnen ontvangen. Uit een en ander blykt, dat men hier te lande ook meer en meer het nut van adverteeren op groote schaal begint in te zien. In eene circulaire vanwege de Commissie, die zich het eerst te 's Hertoganbosch vormde ter bevordering van de zaait van het weduwen-pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, verklaart die Commissie in te stemmen met het doel der Rotterdameoh| Commissie, orak tot orereenatessming te komen en tbt eenheid te geraken. Met aandrang roept zij daartoe de mede werking in van de sub-commissien, die reeds aan haar adhaesie betuigden. Ten einde zooveel mogelijk het doel door de beste middelen te bereiken, acht zy het wenschelyk, dat de versehillende eonoept-statnten door de Commissiëo nauwgezet worden onderzocht, terwijl zij in Augustus, op eeu te Utrecht door afgevaardigden te houden vergadering, de statuten, waarvan een eoncept de circulaire vergezelt, definitief wil doen vaststellen. De Commissie te Rotterdam wordt door die te 's Bosch uitgenoodigd, deze yergadering bijeen te roepen en te leiden. Uit *8 Boseh wordt bericht, dat de aldaar met 1®. Mei door toedoen van ds. Pierson geopende Protis- tautsche school, die 50 leerlingen teltgebrek heeft aan hulppersoneel en dat ds. P. nu van den Koring vergunning heeft gevraagd, om zelf geheel belangeloos onderwijs te mogen geven. Voor eenige jaren is een dergelijk verzoek yan eenige katholieke geestelijken afgewezen, op grond, dat de school niet enkel door onveimogenden werd bezoeht. Vau de school van ds. P. geldt hetzelfde, zoodat men vermoedt, dat het antwoord niet gunstiger zal luiden. De heer J. H. Hes, tandmeester te Amsterdam, heeft eene kunstmatige brandstof uitgevonden, waar mede indertijd welgeslaagde proeven zyn genomen. Hy heeft thans in Engeland octrooi gekregen voor zyne uitvinding, en ook in vele andere lauden van Europa. De fabriek, waarvoor het benoodigde kapitaal grooteudeels is bijeengebracht, zal weldra aan den Amstel verrijzen. Thans is versehenen het afdeel:ngsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende rege ling der inrichting van het rechtsgebied der arfond.- reehtbanken en kantongerechten. Het hoofd beginsel dezer voordrachten heeft in alle afdeelingen veel tegen stand ontmoet. Het uitgangspunt, dat deze ontwerpen eeu noodzakelijk gevolg der hoven wet zouden zijn, aitgaaude van het beginsd van vermindering van het aantal reehts-ejReges en verbetering der bezol diging van de rechterlijke ambtenaren, werd niet juist geoordoeld. Tot verbetering der bezoldiging van de lagere rangen der rechterlijke ambtenaren wilde inen, op billijke wijze, medewerken, maar deze voorstellen tot regeling waren van geheel anderen aard en van veel verder strekking, door de opheffing tevens van 11 rechtbanken en 43 kantongerechten. Dat alles hangt te veel samen met de rechterlijke inrichting en met het stelsel van procedure. De opheffing eener reeks lagere reehts-colleges is onmogelijk zonderden toekoinstigeu wetgever aan banden te leggen. Volgens velen was tót doortastende verbetering van het rechts wezen volstrekt noodig de opheffing van nHe gerechts hoven, waardoor de afschaffing der drie instantiën in burgerlijke zaken alleen bereikbaar ware. Een aautnl leden was evenzeer tegen de regeerings- voorstelleu gekantzij tranen niet in principiëele be schouwingen over de rechterlijke organisatie, maar de voordrachten rechtstreeks toetsende aan het belang der justitiabelen, kwamen zij tot de slotsom, dat daaruit voor een aanzienlijk deel der bevolking een groote last, velerlei ongerief en niet gering stoffelyk nadeel zouden voortspruiten. Het groot algemeen en erkend openbaar belang om tot opheffing van zoo vele eollegien te besluiten, was door de regeling niet aangetoond en deze schijnt dit ook niet te be wijzen. Dit gold zoowel de op te heffen rechtbanken als, en misschien in nog meerdere mate, de kanton gerechten, hetgeen in byzonderheden wordt uiteen gezet. Tegenover deze bestrijding stond het gevoelen van andere leden, die krachtig het hoofddenkbeeld dezer ontwerpen verdedigen, en ze wel degeljjk als een noodwendig gevolg der bovenwet beschouwden. Zy deelden echter sommige bezwaren omtrent de kan tongerechten. Ook deze gevoelens worden breedvoerig uiteengezet en daarna de ontwerpen zelve aan critiek onderworpen. Drie nota's zijn by het verslag gevoegdeene van de heeren Smitz en van Baar, eene van den heer van Nispen en eene van den heer Jonckbloet. De hooibouw is te Berg-Ambacht thans druk aan den gang. Over het algemeen wordt er veel hooi ge wonnen en van goede kwaliteit. De weilanden zyn ook ruim van gras voorzien. In deze gemeettc bevinden zich thans mede eenige nieuwere hooi- en maai werktui gen, die uitstekend voldoen. Eergisteren hebbende Amsterdamsohe nachtwacht* weder eene vergadering gehoydeu, naar aanleiding van de door den Burgemeestlr ma de» Gemeente raad voorgestelde afwijzende conclusie op hun adres om reorganisatie van het nachtwachtvfezen, door racer loon, uniform, enz. Zij hebben thans besloten opnieuw bij de» Raad aqn te, dringen ter verkrijging van hetgeen* zy in hun eerste aares hebben gevraagd. Men leest in het ütrtctof# Dagblad het volgende ingezonden stuk. Breda, Juli 1876. Geachte Redacteur\ In uw veel gelezen en goed geredigeerd blad komt dd. 7 July de openbaarmaking voor van den brief - door 'Generaal vkn Willes aan mij gerigt. Ik wensch te oonstateeren dat die niet van mij is uit gegaan; ik achtte het oogenblik nog niet gekomen om voor mij zelf tl spreken. Ik had inij bepaald tot het rondzenden van gedrukte brieven aan vrienden en aan hen, op wier meening ik prijs stelde; een hun ner sohijnt vrijheid gevonden te hebben, die in Uw blad te plaatsen. Wie dit geweest is, weet ik niet en wensoh ik niet te weten, evenmin als ik zyue daad afkeur, daar ik al even weinig geheimhouding als opeubaarmaking verzocht heb. Dat mijne zaak kan dienen als een tegen hanger van die van kapt. Jansen is echter minder juist. Kapt. Jansen ia behandeld met een militair JenUume, dat doet denken aan de Spaansohe inquisitie, terwijl daarentegen Generaal ran Willes zich tegenover mij steeds heeft gedragen als een eerlijk en recktsciapen na». Verder ia Kapt. Jansen onUlagen, terwijl men mij niet heeft herbenoemd. De eenige over wien ik mij te beklagifti heb en dien ik misschien eenmaal voor de reohtbank der publieke opinie zal aanklagen, is de Minister van Oorlog. Plaatsing mijner brieve# heb ik alleen verzoohtin het Schoolblad, waar deze al9 Onderwijszaak, dus uit een geheel ander geziohtapntft, overweging verdienen. Met opname van dit weinige zult u ten hoogste verplichten 4 ul .tint'tvw «ienetw, B. P. Kobteweo. üit bovengenoemde brief blijkt aldus dat de brief in ons vorig nr. geplaatst ven de# goovernenr der eendemie, letterlijk van 't begin tot het einde waar is en dan is er inderdaad alle reden om een dergelijk schrijven niet ongemerkt te laten paseeeren. In plaats toch van dankbaar en met blijdschap gebruik te maken van de veelzijdige verdienaten van een leeraar die, naar 't gevoelen van den gouverneur zelf, het uitatekendate karakter aan groote kunde paart, die met ijver en nauwgezetheid zijn plicht deed, die voldoende blgken had gegeven van paedagogiaohe ontwikkeling en zelfstandigheid om de orde te hand haven, in plaats van moeite te doen zoo iemand voor goed te verbinden aan de instelling van onderwijl, waaraan hij tijdelijk verbonden was, wordt hij *iet ter benoeming voorgedragen door den gouverneur, om dat zijne ontwikkelde denkbeelden hem min der geschikt deden zijn voor leeraar aan de academie. Het is inderdaad eeu merkwaardig feit tu den tegen- woordigeu tijd en voortaan zal onder de vereisohten voor leeraar aan de K. M. Aoademie, behalve kunde en rechtschapenheid nog geteld wordenhet huldigen van dezelfde denkbeelden als die, welke de Gouverneur is toegedaan. Mooht zioh bet geval voordoen dat de gouverneurszetel bekleed werd door een man van aeer bekrompen denkbeelden en naar den brief van den generaal-majoor Van Willes te oordeelen doet zich dat geval nu inderdaad voor dan zal het een eerzte vereisehte zijn, dat ook de leeraren op geen meerder* ontwikkeling kunnen bogen, daar zij andera gevaar loopen hunne betrekking te verliezen. Arme leeraren maar nog meer arme cadetten, die onder znlke leiding moeten gevormd worden tot goede ofioieren Voor eenige dagen rukte een reiziger 2de klasse op den spoortrein van Marseille, dieht bij het station de Leu, met een geweldigden rok het portier open, sprong op don weg met eene bewonderenswaardige vlugheid en zette het op een loopen. Toen kort daarna de trein te Leu aankwam, merkte een peraoon, die in dezelfde afdeeling van de 2de klasse gezeten een slaapje had gedaan, en thans ontwaakt was dat zijn portefeuille, die 6000 fr. aan bankbilletten bevatte, verdwenen was met ijjn reismakker. Onmiddellijk verwittigde hg de gendarmerie van hetgeen er gebeurd was, en deze had na eenige nasporing het geluk den wpiok-pooket» te vatten. Aan «het Verslag van den toestand der Alge meene Nederlandsohe Vrouwenvereeniging „Teasel- aohade" over het vierde Vereenigingsjaar," ontlee- nen wjj het volgende: Met voldoening mogen we U ditmaal ons jaar verslag aanbieden. Is niet in alles vooruitgang op ta merken, zij spreekt toch uit de meeste feiten en •ijfers, en al neemt onze vereeniging langzaam toe >h uitgebreidheid en in werkzaamheid, juist deze kalme gang waarborgt ons hare levensvatbaarheid en den ernst jraarmede het wrrk wordt opgevat. Vooral het uitbetaalde werkloon, dat, op een bijna aan 't vorig jaar evenredig aantal werkstere 40°/0 gestegen is, toont toeneming van ijver en bekwaam heid der werksters, meerdere verdiensten voor elk hurer per hootd, en ruimer debiet. Toeb mogen wij de schaduwzijde niet onopgemerkt lateu, en zij spreekt het iterkst in die afdeelingen -waar de eenheid en algemeenheid der vereenigiug door bet bestuur niet recht begrepen schijnt te wor den. Wij zijn niet, eene verzameling van op zichzelf staande afdeelingen, die niets gemeen hebben dan naam en soort van werk, die ook niets voor elkander doen dan zuchtend eeu deel der contributies afstaan, en nu eu dan elkanders batata tot a&et van goe- dereu gebruiken, die leven alleen door en voar zioh- zelven en dus ook sterven als de levensvatbaarheid in den juist afgebakenden eigen kring ontbreekt. De leden van ieder afdeeling zijn lid der Alg. Ned. vereenigiug, en waar niet juist de plaata hunner inwoning blijkt een vruchtbaar arbeidsveld te zijn, d. w. z. waar zioh ia die plaata geen werkstere aan melden of bet werk geeu debiet vindt, daar, beter nog dan elders, kan het bestuur zijne krachten, en de contributie der leden tot algeuteeue, tot andere algemeene doeleinden bezigen. De afdeeling Schiedam geeft hierin met enkele Correspondentschappen het voorbeeld. Zij tracht de ftmdekae, de pogingen tot plaatsing van haar die een werkkring zoeken, de opvoeding van meisjes, te steunen. Wij hopen dat dit nu ook het doel worde van de enkele onzer afdeelingen, die den moed opgaven, en spraken van ontbinding, eu over wier belangen wij meer aan het einde der vergadering spreken kunnen. Ik zou mij ditmaal voor het verzlag Ijijua enkel bij cijfers kunnen bepalen, ons blaadje tooh hield de Besturen op de hoogte van wat er omging. Tooh, dn tot voorkoming van al te groote dorheid, du ter wille der contribueerende leden, laten we liever een kort overzicht volgen ook vau wat bet blaadje reeda ver meldde. Ons eigen blaadje voldoet, nu het een jaar bestaan heeft, aan bijna alle besturen, en sla Cor- reapondentie-middel beveleu wjj het allen aan, ook aau de afdeelingen die er tot nog toe niet zooveel gebruik van maakten dat daardoor het genre van haar werk, hare werkzaamheden en belangen, meer aan de geheele vereeniging bekend weiden. Het blaadje wordt gelezen door 59 bestuurderessen, die reobt hebben op een gratis-exemplaar en 13 abonnèea. Het ledental klom van 1760 tot 1832, naar ver houding was de toeneming, bet sterkst in bet Cor- retpondeutaehap Oosterbeek, dn£ met insluiting vau Wageningen, tot afdeeling kloin. Amsterdam telt 70 leden meer dan vroeger, Assen nam ook toe eu werd tot afdeeling uitgebreid, Spankeren won een derde deel aan leden, daar deze evenwel allen, evenals de correspondent zelve, elders dan te Spankeren wonen zal de vergadering wellicht geen bezwaar maken om den naam van het oorrespondentaohap te veranderen in „Eerbeek—Brumraen eu Omstreken.» Enkele afdee lingen verloren aau ledental, andere bieren onver anderd. Daar het ledencjjfer door verhuizing, over lijden en bedunken, voortdurend gesloopt wordt, raden wg alle afdeelingen aan wakker Ve blijven, ook in het opzioht van aanwerving. De volgende afd. tellen 't volgend aantal leden Afd. Woerdenmet 20 leden e* geen werksters. Gouda met 77 led. eu een ongel. sant. werkst. Oudshoorn-Alfen- I ,Q Aarlanderveen-Koudekerk j Het gehalte van ons werk wordt gaandeweg beter, werkstere en besturen beide doen hun voordeel door oefening en ervaring. Eene opmerking van het Rot- terdamaohe bestuur, nl. dat het gemakkelijkst ver kocht wordt, wat nieuw is en frisoh, geldt waar- aohijnlgk foor alle afdeelingen. Wat nieuw is en friach, ik zou er nog bjj willen voegen wat degelijk bewerkt ia, vindt, zelfs al zij het iets duurder, ge makkelijker zijn weg dan het minder nette, verou derde doch goedkoope. Kindergoed en borduurwerk blgven de zaken waarop wg roem dragen, wg kunnen er het teekenen in kleuren bgvoegen. Ook in sparap- pelwerk munten enkele afdeelingen uit. De Haagsche afdeeling vervaardigt alle handwer ken, die door vrouwen kunnen geleverd worden, Amsterdam munt al9 ten vorigen jaar uit in hare kunstvoortbrengselen, sohelpenbloemen, teekenwerk, houtgravure, kleurenphotographie, en heeft veel aftrek van de nu in zes soorten voorhanden zoogenaamde Zeister knoopen. Rotterdam heeft toenemend debiet van alle gewone vrouwelijke handwerken. Bergen- op-Zoora, Delft, Gonda, Oosterbeek—Wageningen, Zutfen, Middelburg bevelen zich alle voor borduren aan, Goes levert Ameriknansch lederen en linnen dames reiszakken, Leiden en Dordt beide lederwerk, Vorden, Oudshoorn en Hillegom hg voorkeur brei werk, Maastricht beveelt haar kantwerk en de gegar neerde mandjes aan. Depots der vereeniging zijn in Den Haag, Amster dam, Rotterdam, Middelburg, Delft, Leiden, Dordreoht, Alkmaar, Gouda, dat 1 Mei ook een bulp-depot te Schoonhoven meende te openen, doch hiervan afzag; Wageningen en Goes. BATAVIA, 3) MEI. Ten vervolge van het voorkomende in de Jav. Ct. van 16 Mei wordt omtrent de krijgsverrichtingen en den stand van lakeu in Groot-Atclrin het volgende medegedeeld Voortdurend bleef de vyand enkele onzer posten verontrusten en trachtte hij sommige daarvan te naderen. Zoo waagde zich op den 23sten April, des middags om 2'/g uur, een ongeveer vijftigtal Atchineezen in de nabijheid van onze versterking te Ketapan-Doea, doch slechts enkele geweerschoten noopten hen tot den terug tocht, terwijl men ook dienzelfden dag verplicht waa eenige vijanden te verdrijven, die op zioh de heuvels nabij Biloel genesteld hadden. Ook in de nabijheid onzer versterkingen te Boekit- Daroe, Pager-aje,r-missigit, Kotta-Pohama, Kwala- Gighen en Lamprit werden op den 24sten April en volgende dagen vijandelijke spionnen waargenomen, benden bewogen zich op de terreiustrook tusschen laatst genoemde versterking en den kampongraud van Pinang. Overigens viel er tot en met 2 Mei niet veel meldens waardig voor in onze postenketen; alleen haddei den len en 2en Mei zware regens waardoor de Atchin- rivier en de Koerong-Daroe buiten hare oevers tfraden en hevige rukwinden nogal belangryke schade berok kend aan de versterkingen en de daarbiunen gelegen gebouwen te Boekit-Daroe, Longbattah-missigit, Pango Penajoeug en Kotta radja-bedil, en gerankte zelfs het terrein tusschen kampong Gedah en den kreten onder water. Binnen den kraton had men weinig of geen last van water gehad. In den morgen van den 3en Mei, tegen halfvyf, werd ons versterkt kampement te Larapager door eene vrij sterke vijandelyke bende overvallen. Deze drong door den ons bevrienden kampong langs de achterzijde voornoemd kampenent binnen, waarop een verwoed gevecht van man tegen man ontstond. Wel bleven wij meester van de positie en de vijand verplicht te wijken met achterlating van elf lyken, doch van onze zyde sneuvelden de kapitein der infanterie J. W. C. C. Hoijock va» Papendrecht, de 1ste luit. de* infanterie N. van de Roemer, 1 iulaudsche hoornblazer, 4 inlandsche fuseliers, eene inlandsche vrouw en een dwangarbeider, terwijl 1 fourier, 1 europeesoh aergeaut, 2 europeesche en 19 iuUndsohe militairen, vrouwen «m dwangarbeiders gewond raakten. Onmiddellijk rukten, na het ontvangen bericht dezer overvalliug, van uit den kraton twee kompagniën van het 12e bataljon infanterie en eene kompagnie barisaus van Madura op naar Oleh-leh, ten einde van daaruit de bezetting vau Lampager te versterken en om voor een deel den controleur te begeleiden, die in last kreeg plaatselijk een gestreng onderzoek in te stellen naar den herkomst der aanvallers. Op enkele andere punten onzer linie, zooals te Ketapan-Doea, Loong, Longbattah- Mis rigit, I*ngkroek- Oost, Moesapi en Kotta-Pohama bleef de vyand ons op 3 en 4 Mei voortdurend verontrusten en werden dc bezettingen tot groote waakzaamheden verplicht ter voorkoming van overvallingen. Over het tydvak van en met 21 tot en met 30 April rapporteert de chef over den geneeskundigen dienst het navolgende By de op den 21sten April onder behandeling ge bleven 703 lyders zijn er tot en met den 30sten d. a. v. bijgekomen 677, te zamen 1380 hiervan herstelden 459, werden geëvaoueeerd 216 eu overleden 80, te zamen 705, zoodat op 1 Mei 675 ly lers onder be handeling bleven. Onder de overledenen rekenen 14 niet militairen. Van oholera kwamen er 5 nieuwe gevallen voor, waarvan één in het kospitaaldrie gevallen verliepen doodelijk. Zware koortsen met herseuverschynaelen kwamen veelvuldig voor. GEBOREN8 Juli. Hendriku« AutonU», ouder» L. Frwkea en C. Htntbroek. OVERLEDEN: 8 Juli. J. Schoonderwoerd, 1 j. 5 m. 10 W. A. vin Ker»bergen, 29 j. W. Weber, 60 j. Uithoofde van een PARTIJ is bovengenoemd Koffiehuis en Tuin, op ZATERDAG den 15en JULI, van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure, VOOR HET PUBLIEK GESLOTEN.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2