Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. JN 1 I 1876. E, N9 1854. BUITENLAND. BINNENLAND. Vrijdag 14 Jail. 5 Bullenlandsch Overzicht. KM en ritreflende ikit, MO- ïle en vele na zware ZxHet bericht uit de N. R. Ct. door ons in het vorig nr. bvergenomen, aangaande de restauratie van den gevel van het stadhuis, is naar wy vernemen in zooverre juist, dat ’t gemeentebestuur werkelijk in correspondentie is met den Minister van Binuenl. zaken over genoemde restauratie, dochsommen jjn. Het tussohen e door da .ROCHE, critischen let ueeiut omring mtr. VAN v» lanwezige artrouwén louda by te Oude- planteen I aan de GOUDA, genoemd GOUDSCHE COURANT. Wed. P; bekomen. EWICH- I.MEST- 'JPPEN- i afkom- W. na ging van ■u kan het orkomen. apjjever- in maken boenen, pakje» i morgens chmarkt, Waarschijnlijk niet. Een zoodanige genieting wordt dan ook door meest alle menschen op hoogen prijs gesteld. Ongetwijfeld zullen daarom onze stadgenooten met genoegen yemomen hebben, dat Zondagavond veel kans bestaat voor dat genot, de tuin en de muziek zullen althans voorhanden zijn; laat ons hopen ook de schoone zomeravond Het wijd en zijd zoo vermaarde muziekcorps der Grenadiers zal nl. de eerste uitvoering van ’t abon nement geven, wij hopen dat een talrijke opkomst zal toonen dat de Gouwenaars zulke uitvoeringen waard zyn. Wij vernemen dat deze eerste uitvoering bij uit zondering op Zondag zal plaats hebben, daar de nood zakelijkheid dit gebood en er in deze maand geen keus voor andere dagen overbleef. De restauratie van den gevel van het stadhuis dezer gemeente gaf aanleiding tot verschillende berichten in onderscheidene dagbladen. Het Haagzche Dagblad zegt er het volgende vin i „De lasten, welke Nederland zich met zijn overdre ven enthousiasme voor oudheden op den hals haalde, dreigen voortdurend grooter te worden. De lang verwaarloosde kunst wreekt zich nu door de met ge juich ontvangen Rijks-adviseurs, die weldra de Mi nisters van Financiën tot wanhoop zullen voeren. Nu weder heeft het Gemeentebestuur van Gouda ont dekt, dat *t de hetren in den arm kan nemen om goedkoop een mooi stadhui» te krijgen. De gevel van dat gebouw is vervallenvooi herstel is f 25,000 a 30,000 noodig en het Rijk zal er wel weêr goed voor zijn. De rekening van den doctor aeztheticu» wordt duur. Als *i zoo voortgaat zullen we een #busdoctor« moe ten nemen, die wat minder druk loopt, alleen als ’t werkelijk noodig isonze tegenwoordige medicus ziet zyn patiënt voor rijk aan." De zinsnede in bovenstaand bericht door ons met cursieve letters aangewezen, zou aanleiding kunnen geven tot verkeerde voorstellingen der zaak en zou wellieht den oppervlakkigen lezer doen denken dat ons gemeentebestuur het er op toelegt Gouda te ver fraaien van andermans geld. De zaak is eenvoudig deze, dat een volkomen re stauratie van den gevel van ons stadhuis voor de gemeentekas veel te bezwarend zou zijn. Uit een artistiek oogpunt zou die algeheele restauratie echter alleszins wenschelijk wezen. Waarom ’t dan ook zeer goed gezien is om aan de rijks-adviseurs voor ge schiedenis en kunst de vraag te stellen of die restau ratie voor het algemeen belang zooveel waard is» dat die uit ’s rijkskas kon worden bekostigd. Aan die deskundigen dus het oordeel, en zoo ons gemeentebestuur zich met bovengenoemde vraag tot die heeren wendde, dan heeft zij den dank verdient van allen die iets voelen voor de schoone voortbreng selen der oudheid en in plaats van de woorden die het zijn toegevoegd: „Gij tracht een mooi stadhuis te krijgen voor andermans geld 1" komt het alle lof toe alles gedaan te hebben wat in zijn vermogen was om een prachtig monument van vroegere bouwkunst' te be waren voor de verre toekomst. Men meldt ons: De hooibouw is in den Krimpenerwaard thans in vollen gang. Qualiteit en quantiteit van het gras voldoen zeer. Op vele plaatsen ziet men gebruik maken van maai machines, hooisch udders en hooiharken. Het gebruik van laatstgenoemde werktuigen vooral, wordt bizonder aanbevolen. De vroege aardappelen zijn uitmuntend van smaak; de prijzen rijn wel wat hoog. De latere soorten staan goed te veld. Evenzoo is het met de hen nip. De appel- en perenboomen zullen dit jaar weinig geven. Wat de verdere tuinvruchten aangaat, men heeft redenen tot tevredenheid. De heer O. G. Heldring, emeritus-predikant ie Hemmen, stichter van Thaliie Kumi, Steenbeek, ens. is te Mariënbad overleden. Voor het toelatings-examen tot de 1ste klasse der H. Burgerschool voor meisjes te Arnhem hebben zich 24 meisjes aangegeverf. Eindelijk is dan toch de discussie over de Gemeen tewet in de Fransche Kamer begonnen. Niet dan nadat, zooals verwacht werd, de fractie-Gambetta-Le Pomelloc c. s. nog een poging had gedaan om de discussie te doen verdagen. Men zal zich herinneren, dat die fractie tot op het laatst toe het noch met de commissie, noch met de Regeering, noch met de linkerzijde eens kon worden over de maire-kwestie. Le Pomellec drong op een volledige behandeling der kwestie aan er. stelde voor de Commissie uit te noo- digen zoo spoedig mogelijk haar rappart over het ge heel der wet in te dienen. De Minister De Marcère stelde nu de Kabinj^MCwestie, en niettegenstaande Gambetta en Floguet i^fcpte hulp kwamen, vereenigde zich de Kamer met groote meerderheid met het ge voelen van Ferry, die ^betoogde, dat het onmogelyk ■was de organieke wet binnen een jaar gereed te heb ben. Hierna ging de Kamer tot de behandeling van de wet op de maires over, en werd met 448 tegen 25 stemmen art. 1 aangenomen, waarbij de wet van 20 Jan. 1874 wordt afgeschaft. Het amendement op art. 2 van Dugné, strekkende om de maires by algemeen stemrecht te doen benoemen, werd verworpen. Heden is de discussie over de verkiezing van graaf De Mun aan de orde. De commissie van onderzoek naar de onregelma tigheden van het jongste examen aan de Polytech nische school is benoemd. Zij bestaat uit 3 sena toren, 4 leden der Kamer en 2 leden van het instituut. De rechtmatige nieuwsgierigheid van het Engelsch Parlement zal eindelijk worden bevredigd en de correspondentie over de Oostersche kwestie in het begin der volgende week worden overgelegd. Nadat Disraeli deze toezegging had gedaan, sprak hij de verhalen tegen, die omtrent de gruwelen in Bulgarije worden gedaan. Wat ook verschillende couranten mochten meededen, de Regeering had niets vernomen, maar inmiddels had de Engelsche gezant te Kon- stantinopel in last bekomen, bij de Porte op ver- verzachting der rampen van den oorlog aan te dringen. In een vereeniging van liberalen te Manchester verklaarde men zich eenparig voor het volgen eener staatkunde van non-interventie in Turksche zaken, en besloot men de leiders der oppositie dringend te verzoeken op duidelijke verklaringen van de Regeering aan te dringen. Verschillende telegrammen bevatten weder allerlei berichten omtrent de krijgsbewegingen in het schier eiland van den Balkan, maar zij zijn ook 'weder even tegenstrijdig als de vorige. De Serven blyven zich de overwinning toeschryven in eenige gevechten, waarvan gisteren reeds sprake is geweest, terwijl de Turksche berichten steeds melding maken van belang rijke verliezen door hun tegenstanders geleden. Het eenifc bericht, waarop kan worden vertrouwd, is, dat alle dépêches, die bij het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken zijn ontvangen, ongunstig luiden voor den toestand der Serven. De Porte heeft toegestemd in het verlangen der mogendheden om, in het belang van de handelsrela- ties, de neutraliteit van den Donau boven Widdin te respecteeren. Bij gelegenheid der discussie over de begrooting in het Spaansche congres heeft de afgevaardigde Mo rales uit Navarre een uitvoerige rede gehouden, ter verdediging van de vry heden en privilegies in zijne provincie en verzocht aan de kamer, dat zij uit het oogpunt van belastingheffing niet met de andere pro vincies zou worden gelijk gesteld. De president minister, Canovas del Castillo, antwoordde hem, be streed zijn argumenten en toonde de noodzakelijkheid om aan Navarte aan de bepalingen van het gemeene recht te onderwerpen, als zijnde in overeenstemming met de herstelling der constitutioneele eenheid. Het door den heer Morales bestreden artikel der begroo ting werd aangenomen, nadat een door hem voorge steld amendement met 117 tegen 11 stemmen was verworpen. Hiermede is de quaestie der fueros door de Kamer beslist. ENGELAND Van groot belang zyn de berichten, welke de tele graaf ons brengt betreffende de ontmoeting der Keizers te Reichstadt. Wij weten nu toch, welke uniformen en ridderordes de Keizere droegen, en boven alle beschrijving zijn we verheugd door de vroolijke tij ding, dat de Czaar den Keizer, de Keizer-den Czaar, de Czaar den Kroonprins, de Kroonprins den Czaar en den Keizer tot driemaal toe gezoend heeft. Er is nog meer. Toen het uur van scheiden geslagen was, begon het gekus opnieuw, en de Czaar stond zelfs graaf Andrassy toe een eerbiedige zoen op zijn hand te drukken. Zoo dit alles geen vrede beteekent, zullen kussen in discrediet komen, als symbolen van liefde en zachtzinnige gevoelens. Welbeschouwd bewijzen die omhelzingen echter niets wat men niet reeds weet. Hoogstwaarschijnlijk ver- wenscht de Czaar, maar vooral de Keizer van Oos tenrijk, de Serviërs, omdat zij oorlog maken, terwijl hij vrede verlangt, want niets is zekerder, dan dat de oorlog hen in groote moeilijkheden brengt. Zij wenschen vrede, doch zij hebben de toekomst niet in hun macht, daar zij den toestand niet beheerschen. Merkwaardig komt de algeineene onzekerheid aan gaande de omstandigheden, die de groote mogend heden tot tusschenkomst zouden dwingen, uit, in de tegenstrijdige wenschen van de vrienden van den vrede. Velen zien het meeste heil in overwinningen van de Turken, terwijl in Engeland, en vooral door Daily New», Economüt, enz. niets zoozeer gevreesd wordt als dergelijke overwinningen, omdat de neder laag der Serviërs, Rusland tot tusschenkomst zou dwingen. De Daily New» acht beslissende interventie der Europeesche mogendheden hetzij gezamenlijk, hetzij ah mededingers onontbeerf^k. Drie zaken zijn moge lijk, zegt het blad. Ten eerste kan Turkije Servië, Montenegro en de opstandelingen zoodanig verslaan, dat zij onderworpen worden. Ten tweede kunnen de Turken verslagen Worden en het Ottomanische rijk beperkt worden tot het land bezuiden den Balkan. Ten derde, en dit is waarschijnlijker dan een be slissende overwinning van een der strijdenden, kan een langdurige oorlog van systematische barbaarsch- heid en verwoesting gevreesd worden. In elk geval zou interventie noodig worden. Het eerste geval, d. i. de nederlaag der Serviërs, zou Rusland openlijk of half geheim hun hulp doen geven, en Engeland zou zich de levensvraag moeten stellen, hoe nu te handelen. Het tweede geval, de overwinning der Serviërs, zou een algemeene twist ten gevolge hebben om het bezit van de Turksche erfenis, en het derde geval een langdurige wreede oorlog zou even onduldbaar zyn. De Daily New» acht het wenschelijk, dat de interventie dus toch ten slotte onmisbaar is, plaats hebbe, eer een der drie genoemde gevallen er toe dwingt. GOUDA, 13 Juli 1876. Z, M. de Koning heeft het door het ministerie ge vraagde ontslag geweigerd. zijn er nog niet genoemd. Terwijl wij in ons vorig nr. de liefhebbers van kermis-amusementen konden verblijden met het bericht van een aantal aanstaande kermisvermakelijkheden, kun nen wij thans nog mededeelen dat het bekende Concert en Operettengezelschap van Pflaging in de sociëteit „Ons genoegen" zal optreden. Er zal dus weder genoeg keus zijn, waar men den avond kan doorbrengen. Kent gij, geachte lezereen grooter genot dan op een, schoonen zomeravond, in een lieven tuin, goede muziek te hooren?

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1