MARKTBER ICHTEN. Burgerlijke Stand. Gouda: Aoordrecht: Z. M. beeft den minister van koloniën gemachtigd ora den heer dr. J. C. Zaalberg Pz., pred. bij de Ned. berv. gemeente te 's Huge en beroepen naar Paramaribo, ter beschikking te stelMn van den gou verneur van Suainame, die hem alsdan officieel zal benoemen. Dat is de eerste maal dat de Indische kerkera.ul bij wijze van beroep zijne vrije keuze te keunen gaf. Dr. Zaalberg heeft last gekregen om, wegens de urgentie met zijn gezin per mail zich naar zijne nieuwe standplaats te begevenzijn vertrek zou op medio Augustus bepaald wezen. Dc. Gr.) In de week Vau 2 tot 8 Juli kwam ia Noord- holland één geval van longziekte ouder het rundvee voor en wel te Wor roer veer, bij een eenige dagen te voren uit Joure iu Friesland aan de markt te Pur inerend aangevoerde kalf koe. Behalve de zieke, zijn twee verdachte koeien ufgeuiaakt. In deze week werden iu (Gelderland, te Zutfen, 2 waarden ladende bevonden aan kwaden droes. Overijsel bleef toen bevrijd van besmettelijke veeziekten. Ia Friesland werden 6 runderen door de longziekte -aangetast, waaronder één nieuw koppeltje van 2 stuks. Iu dezelfde week van 1875 werden 25 ziektegevallen geoonstatei rd en geen nieuwe koppel aangetast bevonden. Iu de zitting der Staten dezer provincie van Dinsdag werd, nadat de voorzitter had kennis gegeven van de benoeming van voorzitters, onder-voorzitters der afdeeliugen en van haar rapporteure, overgegaan allereerst tot benoeming van een lid van Gedeputeerde Staten in plaats van dn» heer Verniers van der Loeff, gekozen tot lid der Tweede Kamer. Bij eerste stem ming werd gekozen rar. P. L. F. Blussé met 53 van de 69 aauwezige ledeu, terwijl op mr. C. van der Kemp 14 stemmen waren uitgebracht. De heer Blussé, ter vergadering komende, vraagt het woord. Zooëvett heeft de vergadering een eervolle benoe ming op hem uitgebracht. Hij moet tot aanvaardiug er van, veel verlaten wat hem lief en dierbaar is, maar desniettemin zal hg aanvaarden, en wel oin drie redenenlo. omdat de benoeming komt van een vergadering, die hij iu elfjarigen omgang heeft leereu hoogschatten en waardeereu 2o. omdat de betrekking zelf hein altijd is voorgekomen een der schoonste te zijn, die voortvloeit trit onze constitutioneele instel lingen, de zelfstandige uitvoering van wetten en Kon. besluiten, en 3o. omdat hij hoopt en vertrouwt op de welwillendheid van deR voorzitter, van zijn mede leden en den griffier en niet het minst van den achtens- waardigen nestor van het college van Gedep. Staten (den heer B - ugere van Warmenhuizen.) Hij hoopt naar «gn geringe krachten zich te wijden aan rijn nieuwen werkkring onder het volle besef zijner verantwoordelijkheid (Toejuiching.) Vervolgens wordt overgegaan tot benoeming van een buitengewoon lid van Gedep. Staten, waartoe bij eerste stemming met 64 van de ?0 stemmen wordt herkozen het aftredend lid, de heer Maas Geesteranul, die mede zijn benoeming -aanneemt. Onder het aan de orde gestelde kwam o. a. voor: Het ad re* van het bestuur der Maatschappij voor nieuwe geoctroyeerde gasbereidtng in deze gemeente, om uitbetaling eener som van f 129,06 aan gemelde Maatschappij naar de intoning van haar bestuur toe komende voor werken enz., aau de gasleiding bij de nieuwe draaibrug pan bet Rabat alhier. Gedep. Staten stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken. De heer van BfTgen IJzendoorn bestrijdt deze conclusie, welke bij aanneming een groote onbillijkheid nou veroorzaken. Hg net de geschiedenis der zaak uiteen en meent, dat een onderzoek had moeteu in gesteld worden naar de oorzaak van de sehade eu weder!egt de motieven van het praeadries ran Ged. Staten. Hij stelt ten slotte voer, dat alsnog een onder soek zal worden ingesteld of door de provincie gedane werken, schade aan de gasleiding hebben toegebracht en, zoo ja, welke vergoeding daarvoor moet worden toegekend, ten tiade hierover in de herfstrergadering verslag te doen. De heer Sveeugraeht van Duivenvoorde geeft namens Gedep. Staten eenige inlichtingen. Men heeft ten deze gr heel eigenmachtig gehandeld, zooder een ondersoek te vragen, waartegen de hoofdingenieur zich niet zon hebben verzet, terwijl men ia plaats van te repareeren, een geheel nieuwe gaspgp gelegd beeft. Hij weoaehte dit te zeggen om op bet college van Gedep. Staten niet de smet te laten ruiten, dat het zich aan een moreeie verplichting aom milieu onttrekken. De beer van Bergen IJxe&éuorn autwooffU, dat spoedige voorziening hier noodig was, wikte mtn groote aehade voorkomen Na nog eenige discussie, waarbij de beer de la Basaecour Gaan mede namens Ged. Staten hun afwijzend praeadvies toeöeht, wordt het voorstel van den heer van Bergen Unradooru aangenomen met 44 tegen 25 stemmen. Vervolgens wordt o. a. aangenomen een ostw.-bealuit van Ged. Staten, tot intrekking der bealaite» van de Staten tot heffing van doorvaartgddes door de schot- sluis en brug aan de Gauwc, en den koogen Rijndijk onder Alfeu en van sluis en doorvaartgelden aan de Mallegatsluis alhier. Tevens wordt conform bet advies vau Ged. Staten aau den eervol ontslagen sluiswachter-gatrder aun de Mallegatsluis alhier, P. ten Brummeler Audriesse, uit de provinciale fondsen een jaarlijkseli pensioen toe gelegd van 200 met ingang op 1 Juli 1876. De Voorzitter zegt daarop, dat het Gedep. Staten aangenaam' is thans te kuuneu beantwoorden de in de vorige zitting omtrent de door den heer Blussé ge dane vragen: De eerste vraag was: Wat is aau heereu Gedep. Staten bekend van een adres van de heeren C. J. A. Den Tex, J. Van Volleuhoven en auderen aan Z. Exc. den Min. van Biuueulaudsche Zaken, betreffcude de verbetering vau het vaarwater tuaschen onze Zuid- Huliandsche rivieren eu strooineu en het IJ? Iu autvvoord hierop strekt: Dat aau Gedep. Staten officieel niets bekend is vau deze zaak. Zij hebben Van ter zijde kenuia bekomen vau het adres, maar er is niets officieels van gehooid. Wellicht is de aanleiding daarvan hierin gelegen, dat iu 1874 een project tot verbetering door ingenieurs vau den waterstaat is gemaakt, dat geheel afwijkt van dat der cm&ssiëa en gemeentebesturen door den heer Blussé bedoeld, en het is wellicht daaraan toe te schrijven, dat de Regeeriug, alvorens Gedep. Staten rau Noonf- en Zuid-Holland met de zaak te .bemoeien, de ingenieurs van deu waterstaat iu beide provinciën wil hooreu. Maar de voorzitter In rhaalt officieel dat Gedep. Staten niet iu kennis zijn gesteld van dat onderwerp Dj tweeds vraag was: Wat is door heereu Gedep. Staten ter bevordering dier verbetering verricht? Hierop kan medegedeeld worden; dat iu Juli 1874 oudtreen vorigeu Minister van Biuueulaudsche Zaken aau Gedep. Staten vau Noord- eu id-Holland phuiuen eu teeke- ningen ter verbetering van den waterweg tussciieu Amsterdam eu Botterdam zijn medegedeeld en dat beide coilegieu by een gemeenschappelijk rapport hun meeuiug daarover Lebben geuit, maar dat zy gemeend hebben om, alvorens iu verdere beschouwiugeu te treden, aau den Minister de vraag te moeten doen: wie belast z >u worden met het maken dier werken; aan wie iu bet vervolg het beheer zou worden opgedragen; en welke gemeentebesturen zouden moeten gehoord worden. Die vragen zijn niet beantwoord. Iu 15 75 hebben Gedep. Staten van beide provinciën dat punt opnieuw aaugevat eu aau de Minister de verzekering gegeven, dat beide coilegieu deze zaak van zóó groot belang beschouwden, dat zij niet alleen de bijzondere aandacht van deu Minister er op vestigdat», maar dat zij ook bereid waren elke poging te ondersteunen, die dat doel zou kunnen bereikeu eu dat er dan hulp vanwege de provincie was te genioet te zien. Ook dat schrijven van December 1875 bleef oubeantwoord. EindeLjk hebben Ged. Staten iu Mei 1876 naar aanleiding van het verslag over de waterkeringen op de Gouwe, opnieuw dat puut bij deu Minister ter sprake gebracht en met de meeste kracht er op aangedrongen, dat het zou ter harte ge nomen worden. Ook op dat laatste schrijven, wachten Ged. Staten nog het antwoord. De voorzitter gelooft hiermede voldaan te hebben aan deD weusch van den heer Blussc en tevens zijn vrageu beantwoord te hebben. De heer P. L. F. Blussé dankt deu voorzitter voir de gedane mededeelingen, die op spr. een tweeledigen indruk hebben gemaakt; een aaugeuamen ten aanzien van Ged. Staten, die het bewijs geleverd hebben hoe zij deze gewichtige zaak trachten te bevorderen. Maar een minder aangenomen indruk over bet stilzwijgen van den Minister, niet alleen op de vroegere stukkeu door den voorzitter aangeduid, maar ook U-u aanzien van het adres van de heeren Deu Tex en J. van Vollenhoren c. Hg maakt daaruit op, dat men ia de bwreelen van BinnenL Zakeu niet doordrongen is van deu spoed die tn deze gevorderd voedt. Ivtusscli n is z. L die spoed zeer groot, niet alleen met het oog op de scheepvaart en de benpaieeliiig der kaden, maar ook met 't oog op de nieuwe spoorwegen die de geprojec teerde nieuwe vaart doorkruisen zuilen, speciaal Lei den—Woerden. Het if dus dringend noodig dat men 't spoedig eens zij over de riehting, zoowel der vaart ab vau den spoor weg. Ten einde een praetiseb resultaat te krijgen stelt hg een motie voor, waarbij Jo. de Staten van Zuid- HoUand oordeeleu dat de beUuigeu vanditgewut in hooge mate betrokken zijn bij de verbeteriug van het vaarwater tumeheu onze Zuidholiaudtebe rivieren en «tfooroen ca bet U en dat eeu beslissing deswege tevens tot richtsnoer ouatt strekken voor de richting van den spoorweg LeidenWoerden eu 2o. tot dank- legging aan Gedep. Staten voor de gegeven inlichtingen; dat de Staten boogea prijs stellen op wat door ben ver richt is en dat zij, de verdere behartiging dezer zaak roet vertrouwen aan Gedep- Staten aaubeteleude, over gaan tot de orde vau den dag. Deze motie wordt vol doende ondersteund en bij aoelamatie aangenomen. Op voorstel raa deu voorzitter worden nu nog afge daan de wijzigingen in de pefcferreglementra van Boh ie- land, de Krimpen* rwaard, den Ouden Bevervoortscheu Polder, den polder Nieuw Velgersdijk, dra Zwetterpol- der, den polder Tedingerbroek. Ook wordt bet voor stel tot toekenning van een subsidie van/1000 voor de tuiubonw-teutoons telling te Amsterdam, aangenomen. In de zitting van Woensdag kwamen o. a. in be handeling de navolgende onderwerpen 1®. De rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1874 in ontvangst ad ƒ1,342;418.98 in uitgaafƒ791,329.71 en alzoo een batig saldo opleverende van/ 513,230, veroorzaakt door de meerdere inkomsten ter zake van de droogmaking der plassen beoosten Rotterdam in 1874, clan waarop gerekend was, daar zeer vele koopers van drooggevallen gronden de voorkeur gaven aau betaling reeds in 1874, dus vóór het verstrijken der betalingstermijnen. Van dat saldo is reeds /613,230 aan de begrootiug van 1875 toegevoegd, zoodat nog werkelijk beschikbaar blijft 37,85I.261/,. Deze rekening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 2°. Subsidie ten bebutve der droogmaking van veen- plassen onder Reeuwijk. Gedep. staten stellen voor aan de heeren van Hall eu Munt iju eeue bijdrage van /100,000 te verleeuen in stede der aangevraagde 150.000. De coromiftsie ad koe adviseert tot eeat bijdrage vah67,000, zijnde een derde der som van 200,000 waarvoor de ad fes- santen bereid waren de concessie te aanvaarden en onder voorwaarde dat de resteeremJe/ 133,000 door het rijk zul worden verleend. Gedep. Staten hebben zich daarmede vereeuigd. De heer van Weel hoewel ten volle onder schrijvende het oordeel der commissie, gaf zijne verwondering ie kennen, dut de eom missie de bijdrage niet gebracht heeft tot nihil of tot een zeer klein bedrug. Als redenen daarvoor geeft hij op het weinig provin ciaal belang vooral in verhouding tot het groote be lang van het rijk, dat dan ook naar billijkheid meer moet bijdrageu, en de weinige vergoeding die de drooggemaakte plassen opleveren. Als aineudemeut op het advies der corn missie stelde hg voor niet meer dan V8 van 2 ton of f 25,000 als subsidie te verleeneu. De heer van der Breggen, rappjrteur der Commissie, bestreed dit amendement als vau te verre strekking. Het toekennen tan «telde spreker gelijk met niets, terwijl hij in tegenstelling met den .heer vau Weel, trachtte aan te tooueu dat het algemeen belang bij de droogmaking bevorderd wordt, wijzende hij op de toeneming der welvaart. Namens de Commissie, uitte bij de vrees, dat als de provincie zoo weinig 1> lang stelt in deze gewichtige zaak, de droogmaking nu eu Liter niet zal worden tot stand gebracht. Ook de heer De la Basstcour C.iau, lid van Gedep. Staten^ had van den heer van Weel verwacht, het b 't >og dat ha subsidie te klein was, meende dat 25.690 gelijk staat met niets en betoogde dat de droogmaking zonder krachtige hulp onmogelijk wordt. De heer vau Weel beantwoordde de beide sprekers, verklaarde het algemeen belang niet te betwisten, maar achtte de droogiuakiLg voor de provincie niet van dat belang om daarvoor een subsidie te geren, gelijkstaande aau die van het Rijk. Na repliek van den heer Caan beantwoord door den heer Van Weel, Werd zijn voorstel met 41 teged 18 stóm men verworpen. Met 50 togen 9 stemmen is daarop het voorstel der Commissie (een subsidie vau /67fOOO) aangename u. 3°. Eeue subsidie die aan den polder Prius Ale xander ter hardmaking der wegen eu het uitdiepen en verbreeden of schieten van slooten ad 79,009 ut 1/3 deriu het'geheel benoodigde som, met wrik voor stel vau Gedep. staten de commissie adhoc zich ver- eemgt. Zonder discussie aldus besloten. 4°. Wegen iu den Zuidplaspolder en onder Waddinx- veen, en welaan eeritgenoeinden tenbehoeve der begrinting van den Nieuwerkerkscheu weg en den min- 4eg van een weg ovtt den ringdnk des polders tot aan de Dorrekenskade. Van den Kerk weg tot de Dor- rekenskade f 9500 eu aan Waddiuxveeu, ten behoeve van een grindweg van deu Kerkweg naar de Dorre kenskade 3500, wet welk voorstel, van Gedep. staten zich de commissie ad hoe heeft vereenigd. Zonder discussie aldus besloten. Bij het Hoofd-Comité van Hei Roode Kruis zijn weder berichten ontvangen uit Indie, welke ioopen over het tijdvak van 3 Maart tot 30 April. Door het ccntraal-comité werden, ook uit Neder land, «eer belangrijke giften ontvangen, o. a. van den heer Olland jr. nog twee bijdragen te zamen $0, als netto opbrengst van den verkoop van portretten van wijlen generaal Peleen gift uit Nederland vèn f 300, van den heer mr. Everwijn, enz. enz. Sedert de opgave van 24 April is ten behoeve der zieke en gewonde» krijgslieden in den oorlog met Atchin bij het Hoofd-comité nog een bedrag van 221.24 ontvangen. Ter gelegenheid van het 60jarig jubüaeum van Z. K H. Prins Frederik op den 27n Jdi e. k., als grootmeester-nationaal der Orde van Vrijmetocèareu in Nederland, zal eeue feestcantate worden uitgevoerd, •MMjpoteNKl dear «ai heer Nieotai te 'iGravenhage. l)e beseieuaars der eaS^kbnit tan alle Nsderlandschc fege*, tér plaatse waar kapelteeeaters der loges geves tigd zijn, zijn uitgenoodigd daartoe mede te werken, en hp verschillende plaatsen is mea reeds mét tiet npeteersn bozig. Men verneemt verder-dat circa 2$00 Nederteadsohe Vrij metsel uren tot het huldeblijk hebben bijgedragen, eu dat het feest (tok net de tegenwoor digheid van den Duitschen Kroonprins vereerd zal worden. Naar men verneemt, bestaat het voornemen otn de forteu ia de i/trechtsche linie door detachementen infanterie te doen beaarteu. De Xle algeinaene vergadering der Vè&enlgmg van leeraren aan inrichtingen van middelbaar ouderwijs wordt dit jaar van 25—27 Aug. te Arnhem gehouden. Op Zaterdag 26 Aqg. zullen de Volgende vraag punten in behandeling komen 1°. Is een wijziging van de wet op het middel baar onderwijs al of niet wenschelyk? 2°. Bij de eindexamens der Hoogere Burgerscholen worden, wat de vreemde talen betreft, in het algemeen te hooge eischen gesteldvandaar de teleurstelling, die zich gewoonlijk in de verslagen uitspreekt. 8°. Er is meer kans om tot een betrouwbaar resul taat te komen aangaande de kennis van vreemde talen bg het eindexamen, door het opgeven eener 'vertaling en van een dictée, dan door het opgeven van eed opstel, zooals thans geschiedt. Jl. Maandag was het dorp Reek, nabij Grave, het tooneel vau een soort van devotie, zeker iu ons land weinig bekeud. De beschermheilige van dat dorp, St. Dorotus, is tevens beschermheilige tegen 't ouweder. Een groot aantal meuscheu, door sommigen op 1000 a 1200 geschat, vau heinde en ver samengevloeid wellicht ouder den invloed van de laatste onw ëre- buieu was opgekomen om St. Douatus te sineekeu Bus levé» en bezittingen te behoeden tegen het vuur des hemels. Wij vernemen dat de beroemde hougaarsohe schaak speler Zuckertort zich thans in ons land ophoudt, en biuneu kort te Amsterdam een séance zal geven, waarin hij niet minder dan 10, zegge tien, partijen blin- deliugs, of zonder het bord voor zich te hebben, zal spelen. Hoewel de heer Zuckertort niet zonder remu- neratie speelt, geschiedt dit echter alleen iu besloten kringen en zal daartoe het allereerst gelegeubeid zijn iu een der lokalen van het College Zeemanshoop, aldaar. De speelwijze, hierboven genoemd, het eerst door L ibourdoiiuaie in het begin dezer eeuw, op slechu een of twee partgen in praktijk gebracht en later door Löwenthul, Morphy, Steinitz eu Piuedo tot 10 a 12 party CA uitgebreid, mag inderdaad als een der meest verbazende kenmerken worden be schouwd van hetgeen de mensohelijke voorstellings- gave vermag. Als eeue bijzonderheid wordt medegedeeld, dat bg gelegeuheid vun het innemen van Lamburoe op Atchiu, den 7den Maart 11. de kogel welke aan een der officieren een schampschot gaf aan den hals, een kor poraal achter, hem iu den strot trof eu onmiddellijk doodde. Woensdag ochtend werden met den eersten trein uit Harderwijk naar Utrecht getransporteerd 23 Bel gen, die met onvoldoende papieren hadden getracht dieust te nemen voor het O. I. leger. Zij worden heden nog over de grenzen van het rijk geleid. De particuliere correspondent van *Duily News" te Philadelphia zegt: De Hollaudsohetentoonstelling is merkwaardig oi» haar systematische reproductie» van de openbare werken, hour landbouwproducten, enkele mnnufaotuur-industriëu, enz. Merkwaardig is ook de tentoonstelling van den Oranje-Vrgstaat, die tal van graausoorten, goede wol, ruwe diamanten, gedroogde vruchten, opgezet gevo gelte en lederwerk omvat. Aan ieder die het ver langt, wordt een brochure .gegeveu, waarin de ge schiedenis der kolonie beschreven wordt. Het Vaderland vestigt de aandacht op de laatste noteering der zilvexprijzen te Londen a 46'/* p. Volgens dien koers bedraagt de waarde van een Ned. rgksdaalder, die iu de wandeling nog steeds wordt aangenomen voor J 2,50 nog minder dan 1,94 in Ned. goud. De kosten der munthervorming ztillen dus thans beloopen ruim 25 millioen een som, waardoor alle nog aanwezige Indische en andere saldo's geheel zullen verdwenen. Hoe laag zullen de zilverprijjzen wel moeten dalen, voordat de wetgevende macht tot het bcaef komt, dat de zaak urgent is? Uit het thans in druk verschenen 17e jaarlijksoh yendag, betrekkelijk de verpleging en het onderwijs in het NederlundachGasthuis voor Qoglydevs te U trecht, 9 ter vergadering van bestuurders en afgevaardigden, den 22 Mei jl. uitgebracht door prof. P. C. Donders, directeur der instólSug, blijkt dat van 1 Jan. 1875 tot 1 Jan. 1876, werden behandeld 1726 lijders eu verpleegd 362. Het aantel verpleegdagen, 9197, overtrof dat van 1874 met 210. Het gutal behan delden en verpleegden uit Zuidhollaud verminderde; iu 1874 waren er respeet. 230 eu 51; iu 1875 slechts 164 en 43. Ook het getal vreemdelingen daalde van 10 en 7 tot 2 eu 3. Het verslag bevat eenige treffende raededeeliugen omtrent volkomen genezing vau blindheid. Aan 't onderwijs werd meer belangsteiliug gewijd eu de directeur brengt uitbuudigen lof toe.aau het personeel der iustelliug. De inkomsten bedroegen 12,283.126 de uitgaven 11,692.29, zoodat de dienst vau dit jaar een voor- deelig saldo oplevert van 590,83*. Die uitkomst schijnt bizonder gunstig, maar is slechts ate fictief te beschouwen en fictief is evenzeer het batig saldo. Toch is de directie erkentelijk voor de welgeslaagde pogingen, op versch. pLuttseu vooral te Arnhem en te Leeuwardeu aaugeweud, om nieuwe begunstigers voor de instëlliug te verwerven, iu plaats van heu, die haar ieder jaar door den dood outvalleu. Ook thans maakt het verslag melding van talrijke ontvangen bijdragen en eeuige legaten, doch roept niettemin en naar wij hopen niet zonder vruéht bij voortduring Neerlauds liefdadigheid in. Men schrijft uit Betuwe aan de Arnh. Cl.De handel ii kersen voor het buiteulaud is zeer gedrukt de markt is nog steeds daleude eu men vermoedt dat sommige kooplieden, die 8 a 10 cis. per kilo op deu boom besteden, aauzieulijke verliezen zullen lijden. De vrucht is daarenboven dit jaar over het geheel kleiu vau stuk eu niet zoo saprijk als andere jaren. Na den gevallen regen staan de vruchten prachtig te velde vooral taoak eu suikerbieten be- looveu tot nu toe eeu uitmuntende oogst. Aardap pelen staan mede zeer goed. Vroege aardappelen geven een redelgk beschot. De klavdp is over het algemeen zeer goed gelukt; de hooioogst blijft echter verre beneden het middenmntige. Ook met het vla» staat het zeer gunstig. In de Locomotief vun 18 Mei komt het volgende voor, oveigenomen uit de Soerab. Ct. ffATJEH. Onderwijl wij rusten, of liever recruten- sohool uitvoeren, theorie houden, haalt de vijand zijn oogst binnen, oatvuugt toevoer van ammunitie en geeft nu eu dan op uiiuder aangename wijze kennis, dat hij nog even moedig, ja iujgf meer onverschrokken is, dun bij 't begin van den óbrlog. Troepen zijn er dus uoodigniet etn paar hon derd man te gelijk nu eu dan een versterking, nog niet eens voldoende om tot vervanging der geëva- cueerdeu te dienen, inaar minstens 3000 goed ge oefende, liefst Europeesdlte soldaten. Er zijn geen troepen, zegt men. Wij antwoorden hieropDe re^eenug dient te zorgen dut ze er wel zijn. Kan Iudië alleen ze niet verschaffen en dit is inderdaad 't geval, dan moeten er andere mid delen 'beruamd worden. De eenige uitweg is o. i. het uitzenden van een paar coinpleete regementen uit Nederland met de noodige officieren. Eu de grondwet dan? Grondwet of niet, er moeten treepeu komen, er is geen andere uitaeg. Zonder troepen geene mogelijkheid ora zulke treu rige berichten, als iu de laatste telegrammen voor komen, te doen ophouden. Zonder die troepen geen voldoende waarborg meer voor de veiligheid oneer convooieu en posten; Zonder hen geen zekerheid, dat er niet meer nut teloos bloed van oiAe zijde zal strooineu Zonder flinke troepenmacht geen geweuachte voort gang van zaken te Atjeh; Zonder dien voortgang geen toenadering des vijand»; Zonder die toenadering dus geeu onderwerping Zonder die ouderwerping derhalve geeu einde aau dezen noodlottigen oorlog. Er moeten dus nieuwe troepen worden aangebracht' het koste wat het wilalle overige algemeene en bizondere belangen moeten hiervoor zwiohten, de eer onzer driekleur, 't belang voor Nederland eu Iudië eisohen zulks dringend. Wg vragen derhalve drie duizend goed gediscipli neerde en geoefende soldaten en een krachtig op treden tegenover den vijand." Iu tegenwoordigheid van een zestiental leden der Nederlaudsche dierkundige verecniging had Zaterdag te Helder de feestelijke opening plaats van 'het nreuw opgerichte verplaatsbare zoölpgisrire «tertion. Een zeetochtje, zoowel om de sleepnetten als de petagische nette» aan een eerste proefneming te enderwarpen, ging aan de eenvoudige pléohtigheid der iu6ijaing vooraf. Nadat de preside^ 'der vereeuiging, de heer van Bemmelen, uit Rotterdam, de vergadering geopend had, schetste prdf. C. K. Hoffman», nit Leiden, met "korte woorden de geschiedenis van de eigenlijke op richting. Het is naar de meening der Arnh. Ct. voor 't Nederlaudsche volk zoozeer gewoonte geworden, dat, na een of twee jaren een ministerie gehad te hebben, .het tweede of derde jaar een „krisisjaar" is, dat het verechyusel ons noch verwondert, nooh ver ontrust. De gemiddelde duur vau een krisis in Nederland tot maatstaf nemende, zal men zich moeten haasten vóór 26 Aug. aanstaande een nieuw ministerie klaar te krijgen, dat tot 1878 duren kan. De krisis van 1876 is in alles gelijk geweest van die v.au 1874. Er is in het land dezelfde onverschilligheid, dezelfde lijdelijkheid te bespeuren, of het ministerie aanblijft, of het vervangen zal worden en door wat eu wie het vervangen wordt. Die onverschil ligheid van het publiek ten aanzien vau het stelsel, wmrum*r het laud geregeerd wordt, is eveu noodlottig voor de partij, die aau het bewind, als voor de partij, die in de oppositie is. Zij slaat elk mi nisterie, van welke kleur ook, met dezelfde machte loosheid. Dit is de reden, wuarom de Arnh. Ct. het optreden van een liberaal kabinet thaus niet wensoht. Het is niet voldoende, dat het land een liberaal ka binet ziet optreden, zonder te sissen, te fiuiteu en met de voeten te schuifelen. Als de meerderheid in het land niet zijne mede- en samenwerking aau de liberale partij verleent, maar koud en kalm blijft toezien, dan zal over een jaar of een paar jareu het liberalè kabinet even zoo weg- en uiteengaan, als thaus het niet-Iiberale schijnt te doen. Er is reeds slijtage genoeg aan liberale ministeriên geweest. De Arnh. Ct. verlangt volstrekt niet thaus weder een nieuwe proef te zieu nemen, hoe spoedig een liberaal ministerie versleten is in een land, dat onverschillig is omtrent het stelsel, waarnaar het geregeerd wordt, «u omtrent de namen zijner bewind roerders. „De heer Heemskerk heeft een verstandige toezeg ging gedaan, door aan de zeer aanzienlijke subsidie van ƒ40,006 tot restauratie van de kerk te Brou wershaven een voorwaarde te verbinden. Wanneer de provinoie ƒ20,000 geeft en de kerkelijke en bur gerlijke gemeenten eveneens f 20,000, zal de StaAt de onbrekende helft betalen. Het is mogelijk, dat de kerkelijke gemeete van Brouwershaven vermogend genoeg is om 10,000 te storten dat de plus minus 2000 inwoners van Brouwershaven bereid zijn tot dit offer, eu dat de provincie Zeelaud het dubbele dier som over heeft voor een oud gebouwmaar wij koesteren en de heer Heemskerk misschien ook een bescheiden twijfel daaromtrent en gronden hierop de hoop, dut oob het rijk geeu f 40,000 zal be hoeven bij te dragen. Het gisteren heeft zooveel behoeften, dat wij een uitgave vau bgua een ton gouds te hoog acl^en om een oud gebouw in stand te kouden. De manie om verblijfseleu van vroeger tijd in wezen te doen big ven houdt op een onscha delijke vereering te zijn, wanneer zij znlke sommen vordert, en wij beklagen hen, die na ons komen, zoo zij tot een regel gemaakt wordt. Over honderd eu tweehonderd jaar toch zal er nog veel meer te restanreeren vallen." Met boveustaaude woorden zal, gelooft 't D. v. Z. H. de Arnh. Ct. wel deonee- niug weergeven van menigeen, die met zekere zorg ziet, tot welk uiterste het bekende gids-artikél ous heeft gevoerd. Van lieverlede begint er inderdaad genoeg staatsgeld besteed te zijn aan de liefhebberij der heeren antiquaren, zegt het D. rs Z. H. Gouda 29 Juni *76. Bij kleinen omzet wa9 de stemming flaauw. Poldertarwe puike Witte f 9.50 f 10.25; Mindere ƒ9. a 9.40. Rogge puike 7.40 a 7.75, Mindere ƒ7.a ƒ7.30. Voer ƒ6.50 a ƒ6.80, Gerst puike 7 a 7.60; MinderJ/6 a 6.75 Haver, zware/ 5. a/5.50. Ligte f 4.— a/4.75. De Veemarkt met tamelijkeu aanvoer, alles werd tot hooge waren, vlug verkooht, varkens eu biggen mede vlug, sohapen en lammeren vlug te vorkeopen. Aangevoerd 185 partijen Kaas, prijzen le kwal. van 28a 32.— 2e kwal. bed traag. Goeboter 1.50 a 1.60. Weiboter 1.30 a 1.40. OVERLEDEN: 10 Juli. Onh.rli, 7 rn. 13 4. C. Leen wen, 8 w. GEHUWD: 12 Juli. H. Bennie en J. de Jonjï J. P. vin H*n*eu »an Uningen su E. de Weger. J. de Knoop «o G. lUeke. Burgerlijke Stand van onderstaande Gemeenten van 6 Jgdi tot 12 Juli 1876. GEBOREN: Ara Cornelia oudere D. kloot en T. Ewnntnlkorp. OVERLEDEN: J. »an Bergou, oud (i mounded. lirusse. 7 d.gea.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2