[Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1876. N“ 1863. BUITENLAND. BINNENLAND. Vrijdag 4 Augustus. Biillealagdsck Overzicht. «u I geboden, lat men de jfoxsa $T3C W’ WJOCV 1 da •hisrti GOUDSCHE COURANT. !>»b u»» i i i» hjto iK, r> ub i' no .4V De commissie uit den Franscben senaat voor de wet op de maires is tot het besluit gekomen, niet tot uitstel te adviseren. Zij is verder voornemens dén senaat aan te raden het ontwerp aan te nemen met uitzondering van het veel besproken art. 8 (ont binding der tegenwoordige gemeenteraden). De Kamer zal waarschijnlijk niet op den bepaalden tijd gereed zijn met de begroetingen, die zij wenschte af te doende discussie over het budget voor ouderwys heeft langer geduurd dan men vermoedde Het is dus wel te denken dat men tot eene uajaars- zitring zal besluiten. Men verzekert, dat de Minister Dufaure de cau- -didatuur beeft aangenomen hem door de linkerzijde aangeboden, van senator voor het leven, ter vervan ging vaü Casimir Périer. De benoeming voor dien vacante» zetel en de brief van mgr. Guiberi aan Dufonre over de wijzigingen in de begrooting van Eeredienst zijn thans de onderwerpen van den dag. Sommige bladen beweren, dat den Duitschen .Rjjks- ren ontwerp tot verbetering en uitbreiding der beetaande waterwegen tal worden aangeboden. Het plan vindt algemeen sympathie, erkeu;, dat tengevolge van de .poorwegkoorta waterwegen in deu laatsten tijd te veel rijn ver- wiuirlooiul. De discussie in het Kngelsche parlement over de Oostersche quaestie heeft uiet geleid tot eenige rft-rising van de houding der Br-geering. By de aieanli rheid, waarover bet gouvernement beaAikt was dit dan ook in hooge mate ouwaanohyulyk. In het Hoogirbuis is alles geëindigd met eeu goed keurend votum in het huis der gemeenten werden ten slotte alle motion, welke de rcgeerrng eenigsrins binden konden, ingetrokken. De beer Gladstone heeft beslist party gekozen tegen de regeering. Hij wilde de herstelling der overeenstemming tusschen de groote mogendheden, goede verstandhouding met Rusland, -welks eerauoht, naar zijne meeniug, niet meer te vreeten is, drong aau op waarborgen voor de Slavische provinciën van het Turksche rijk, al moesten die gepaard gaan met een eigen bestuur. Dtentëli verdedigde de weigering van Engeland, om toe te tredeu tot het Berlijnscho memorandum roet een argument, dut Gladstone wel aou moeten .toegeven: dit stuk eindigde, nl. met een soort van -ultimatum aan de Porte eu ten verbintenis van de ■sjjde der mogendheden tot gewapende tussohenkomst. De premier uitte den wensoh, dat de beetaande toestand in Turkije mocht worden gehandhaafd. Uit ryne rede, zoowel als uit die van Gladstone blijkt duidelijk, dat de oude politiek, die tot den Krim- oorlog geleid heeft, geheel verlaten is. Disraeli zelf, dit leest men tusschen de regels, Disraëli zelf heeft weinig vertrouwen op de toekomst van Turkije. Hjj eindigde met te beloven, dat hij, zoodra de gelugeubeid zich zou voordoen en in overeenstemming met de andere mogendheden, zou tusscheubcide komen of l einddelend optreden. De laatste overwinning der Montenegrjjnen op MukWar Pacha wordt ook uit Turksche bron bevestigd. De algemeens toestand der Servische troepen schijnt niet gunstiger te wordeu. \T' GOUDA, 8 Augustas 1876. *Jïy r koninklijk besluit is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. P. L. F. Bluisé, als hoog heemraad van Rynland. Bij kon. besluit is aan den heer J. C. F. van Gennep op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit rijne betrekking van surnumerair der posteryen. In weerwil van alle „voorloopige berichten” dat de hh. Le Gras, van Zuylen en Haspels Woensdag 2 Augustus hunne voorstellingen zouden openen, in weer- wil van alle groote biljetten aan de hoeken dér sira- het einde der voorstelling van gisterenavond Theatre Chinoit Mcchanique heeft een ont zettende gebeurtenis plaats gegrepen. Een der dames van. het. pers meel is achter de coulises te dicht bij een daar brandende kaars ge komen, met ’t gevolg dat zij, in licht ontvlambare kleediug gehuld, plotseling als ’t ware in brand stond. Z|j sprong op het tooneel, waar haar spoedig de noodige hulp werd verleend. Op verscheidene plaatsen heeft zy brandwonden bekomen en is naar het gasthuis alhier overgebracht. Wij vernemen dat de ongelukkige dame echter een niet zoo groot deel 'nam aan de werkzaamheden in het theatre dat de voorstellingen daarin zullen worden geschorst door dat ongeluk, maar dat die integendeel geregeld zullen doorgaan. Zjj schijnen te voldoen aan billijk gestelde tisohen en het is te verwachten dat het publiek, dat thahs avond op avond naar de Markt stroomt het theatre van den heer Coppejans niet zal voorbijgaan maar veeleer ook daarheen zijn schreden zal richten. Het uitstapje naar ’sHage, door het Bestuur van Volksonderwijs georganiseerd, en daartoe in staat gesteld door de milde bijdragen van velen onzer stad» genooten, had Zaterdag jl. plaats onder begunstiging van prachtig weder. Des morgens ten 7 ure vereenigden zich in het lokaal der Tusschenschnol 164 leerlingen van de scholen der heeren Kluitman, Kramers en Huber, en van de Vincentiusschool. Voorafgegaan door het muziekkorps der dd. Schutterij begaf de stoet zich ten half acht ure naar het station van den N. R. S. begeleid door het Bestuur van Volksonderwijs, de daartoe uitgenoodigde HH. Hoofdonderwijzers Kluit man, Kramers eu Huber en het geheele hulppersoneel der Openbare Tusschenschool. Langs den geheelen weg, dien de optocht volgde, had zich eene talrijke menigte geposteerd, die op de oudubbelzinnigste wijze hare ingenomenheid met het feest te kennen gaf, en op wie de aangezichten der kleinen, glimmende van genoegen bij de te verwach ten pret, een alleraangenaamste indruk maakten. Met den ‘trein van 8 uur 29 min. vertrokken, werd bij aankomst te ’s Hage dadelijk den weg in geslagen naar het bosch en onder vrolijk gezang eene wandeling gemaakt door de schoonste gedeelten van dit heerlijk lustoord. Nadat de wandeling eenigen tijd was gestaakt tot het gebruiken van ververschin- gen, overvloedig toegediend, werd de tocht voortge zet tot aan den Zoölogisch-Botanischen tuin. Met de meeste welwillendheid had de Directie «lier inrich ting gelegenheid ter bezichtiging gegeven, en DP de meest hupsche wijze werd de stoet daar ontvangen en rondgeleid. Ons kort verslag laat niet toe in bij zonderheden het genot te beschrijven, dat de jeugd hier smaaktegenoeg zij het te vermelden, dat de goed afgerichte Betsy de ruim éénjarige olifant de berenkuil, en de kluchtige sprongen en grimas sen van den jeugdigen orang-outang allen in de pret tigste stemming brachten. Na dit sieraad van ’s Gra- venhage bezocht te hebben werd eene wandeling door de stad gemaakt, en daarbij den weg gekozen langs de verschillende monumenten, standbeelden en palei zen, terwijl ook de troonzaal (vergaderzaal der 2e Kamer) benevens de zalen van den Raad van State en den Raad van Ministers bezichtigd werden. Nu werd de trein in twee deelen gesplitst, ten einde in twee verschillende gaarkeukens een gezond en krachtig middagmaal te gebruiken, dat, uitstekend toebereid, zich wèl liet smaken en nieuwe krachten schonk om volgens het door de Commissie vastge stelde programma, den dag verder goed te besteden. Omstreeks 3 ure waren allen weder vereenigd aan het begin van het kanaal naar Scheveningen, waar heen in twee gondels onze reizigers den tocht aflegden. Ten half tier ure aangekomen, werd na eene kleine wandeling door het visschersdorp het strand bezocht. Toen de eerste indruk van het trotsche schouwspel, dat zich aan het oog van bijna allen voor het eerst vertoonde, eenigszins geweken was, werd onbeperkte vrijheid toegestaan om zich ouder het oog der bege leiders aan zee te vermaken, ’t Is ons niet moge- lyk zelfs een flauw begrip te geven van de opge wektheid, de ongekunstelde vroolijkheid, dje zich hier in gelach en gejuich openbaarde en waar deze of gene door het schuin) eeuer aanroflende golf be spat werd, weerkaatsten Oud-Hollands duinen het ge jubel der uitgelaten kinderschaar. Noode scheidde men van het strand om zich naar het .in de duinen gelegen Chalet te begeven, waar echter weer nieuwa pret wachtte. Schommel, wipplank en niet in de laatste plaats de duinen noodigden hier tot nieuwe genietingen uit, terwijl tevens overvloedig verschil lende ververschingen, zooals brood met kaas, koek en bier werden rondgediend en met graagte gebruikt. Ten 68/4 ure werden de gondels weder opgrzscht en de terugreis naar den Haag ondernomen Auar men ten 7 ure aankwam en met deu treil/ van 8 uur 15 min. naar Gouda terugspoorde. Alvorens het perron te verlaten, schaarden de kleinen zich om de Commissie en Onderwijzers en hieren een aller* liefst toepasselijk liedje tot dankzegging aam ten en advertentiën in onze courant, die blijspel op blijspel beloofden aan het Goudsche publiek, werd er gisteren geen voorstelling gegeven door genoemde schouwburgdirecteuren. De tent zelf was nog eerst in een toestand van wording, de planken lagen nog in schilderachtige wanorde over den grond, bureau noch bureaulist waren aanwezig, kortom, zij die zich had en voor gesteld en 't waréh er waarschijnlijk velen een genoegelijken avond door te brengen daar, waar er ’t meeste kans voor was, werden zeer teleurge steld en moesten zich behelpen met een genot van minder allooi. De hh. Le Gras c. s. hebben te veel eerbied voor het publiek, dat hunne pogirigen oio het Nederlandsche tooneel te verbeteren welke pogingen dezer dagen zoo schitterend bleken, toen zij een prijsvraag uitschre ven voor ’t beste tooneelstuk dat vóór 1 Januari ’77 geleverd wordt, waarvoor zij f 1000 uitloofden zoo zeer waardeert, dan dat wij niet overtuigd zijn dat het geheel buiten hunne schuld is dat zij hunne ge annonceerde voorstellingen niet gaven. Zij zijn hoogst waarschijnlijk zelve de dupe geworden van een of andere omstandigheid. Laat ons slechts hopen dat wij er niet bij te kort komen en dat de aangekondigde voor stelling die wij moesten ontberen, worde vergoed door dat de hh. Le Gras o. s. eeu paar dagen langer blijven dan oorspronkelijk hun plan was. In den afgeloopcn winter werd cok hier ter stede een soirée gegeven in de zaal «Kunstmin" die vele stadgeuooten eeu b leursteljjug bezorgde. Op deu goeden klink van deu naainjfhsch afgaande, hadden verscheidene personen een ,Murvkkelyk hooge entree geofferd, ooi de gooeheito^rtv te zien vaw iemand, die wellicht Basch heette, maar terstond toonde uiet de echte, de zoo gunstig bekende, de zoozeer gewaar deerde Basch te zijn. Menigeen had berouw van zijn avond en onwillekeurig kwam de wensch op toch weder eens de wezculyke Basch te zien werken. Welnu, die wensch is vervuld. Dinsdag- en gister avond gaf hij zijn eerste voorstellingen en wij ver klaren met genoegen dat hij nog niets heeft verloren van zijne vroegere handigheid, van zijn gezellige praatjes, van zijn dikwijls aardige bon mots. Hij weet u den ganschen avonddie gij bij hem doorbrengt, van 8 uur af tot 11 uur toe, aangenaam bezig te houden, door de uitvoering van het zeer afwisselend programma. Een der nummers daarvan cischt zal het geheel gelukken de medewerking van het publiek ul. de zoogenaamde reuzen-photograaf, waardoor ieder portret door de bezoekers aan Basch voor een minuut afge staan, zeer vergroot voor de oogen van het publiek komt. Niet onaardig is ’t op ,die wyze eeu serie portretten te zien van allerlei stadgenooten, wier wel gelijkende afbeeldingen onwillekeurig een glimlach afdwingen, maar ’t is dan ook noodig dat vele bezoekers de photografies meebrengen, waarom wij hen hierop attent maken. De meeste beelden waren by de beide eerste voorstellingen echter zeer flauw eu lang niet helder genoeg, wat ook van toepassing is op sommige der agioscopische tableaux. Doch genoeg, geen kermisganger mag verzuimen een bezoek te brengen aan het Cagliustro-théatre jpn E. Basch. ^Dp in het

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1