BODE, LIMONADES pi THEEËN, CAGLIOSTRO THEATRE, m mmmwmm mmmmrn 10MMJX. EaulÜerveilleuse BINNENLAND. DISVSVBODB, lETOlfffiSIMM. fY&ïi HELDEN, ADVEKTENTIËN. DIENSTBODE, KUNST- EN MTUH-mSTOlMCH van Kopenhagen, P. VV. TR0USSEL0T ZÖ0\, ZONDER KOSTEN EN FRANCO Wekelijksche Zamcnspraken van Basch. Maandag Laatste Voorstelling. Zondagavond laatste voorstelling. Depot van THEE, M. Ravenswaay Zonen, Burgerlijke Stand. Gouda: Gouderak Leden aan te werven voor eene KONINKLIJK GOEDGEKEURDE MAATSCHAPPIJ ter ver zekering van BEGRAFENISGELDEN. Brieven onder letter L. by den boekhandelaar D. J. P. STORM LOTZ te Rotterdam. Mevrouw STEENMEIJER verlangt tegen i November eene fatsoenlijke J. Breebaart Lz. GADERS m 33aöES22 HOm No. 890 def beroemde A. BiE&IILTKIMIAICT, GROOTE MARKT Zaterdag, Zondag en Maandag 7 Augustus, des avonds 8 ure. Louis Weiter, De Semëra verlieten terrein. Zij zelveu erkennen nu, dat de Turken op ondencheiden punten hun grondgebied zijn binnengedrongen. lutuascUeu komt de kleine overwinning der Montenegrjjnen in Herzege- «ina hun zeer ter itrfde. Immers de Turken hebben een deel hans legers van Servie's grenzen moeten zelfden naar den kant der Moutenegrjjuen om dezen het ver der voortdringen te beletten. Bij de uitspraak ia bet proces tegen den voor- maligen Minister van Oorlog in Amerika, generaal Belknap, die bij gebrek aan de vereischte meerderheid van 2/3 der stemmen in den Senaat werd vrijge sproken, werd als argument ten zijnen gunste aange voerd, dat een Tegeeringsambtenaar niet kan worden veroordeeld, wanneer hij zijn ontslag heeft genomen, voordat hij aangeklaagd was. Men begrijpt, dat onder die omstandigheden de vrijspraak gelukstaat met af keuring van Belknaps handelingen. Het is vrij teker, dat het wetsontwerp, by het Con gres ingediend, om zilver tot wettig betaalipiddel voor alle betalingen te verheffen geen verdedigers GOUDA, 5 Augustus 1876. Gisteren is op het schietterreiu alhier de luit. Anten •van het 2« reg. een ongeluk overkomen. Tijdelijk het toezicht over het schiete/i aan den Sen luit. Callenfels opgedragen hebbende, dat over 300 pas plaats had, begaf hg zich in de richting van de sdnyf, toen een 100 pas 4aarvaa verwijderd een kogel hem in 't been trof. Naar wy vernemen is de wand niet gevaarlijk. Onze lezers weten dat wij niet dwepen met -de 'kennis, toch zonden wij bijna met haar- verzoend raken, als wy bedenken dat wij door haar in de gelegenheid worden gesteld, avond op azond kunste naars te zien optreden, wier talent te bewonderen, ons buiten de kermis slechts zelden gegeven is. Wy spreken van kunstenaars en hebben dus natnurlyk het oog Op het gezelschap der heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels, die Donderdagavond hunne voor stellingen openden met Met Rechterbeen van Kapitein Tie en Tooneelstudien. -Deze biyspelen menige vroolyke scène bevattende, te genieten voor een kermis- publiek, maar teiens menige fijne karakterschildering werden verdienstelijk -vertolkt. Wy wyzen op den geveelïgen, hartelgken, trouwen oppasser van den kavallerie-kapitein, dien de heer J. Haspels zoo meesterlijk weérgaf, aan deu kapitein self en aan den wit-gedasten, deftigen Dèsambois, welke rollen aau de heereu D. Haspels en van Zo ijlen waren toevertrouwd. y Bleek ons het talent der hh. Haspels, Le Gras en van Zuylen meermalen uit kun spel, Donderdag bléek ons dat talent opnieuw, door den gunstigen invloed dien zy blijkbaar uitoefenen op hen die met hen optreden. Er syn leden van hun gezelschap, tfie^ vrdeger zoo veel als nieté beteekeuden en die nu niet alleen een dragelyk figuur maken, maar zelfs langzamerhand ver* dienstelyk zullen kunnen genoemd worden. Herinner u o. a. wat vroeger de heer Nieuw land was, vergelyk den heer Nieuwland uit vroegere dagen met dien van thans en gy zult direct toestemmen dat hy zeer vooruit is gegaan. Een dergelyke gunstige verandering is ongetwijfeld te danken aan de uitste kende leiding, aan den grooten invloed der genoemde kh. Dit is niet alleen bij hem 't geval, maar ook by an dere leden van 't gezelschap. Zoo is Mevr. van Otfel- Kl«y in 't geheel niet dezelfde rnn vroeger. Zij is al* *t ware een andere geworden, een andere, die een talent ontwikkelt, dat eertijds haar door weinigen werd toegeaohreren. Gisteren werd ten tooneele gevoerd „Een Eailhs- lememt." Dit stik, ons toestanden schilderende uit de wer kelijkheid, ons karakters voortekenende, die ons treffen door hart waarheid, ons personen voorstellende, als die wy rondom ons in onze hedendaagsche maat schappij leerden kennen, behoort ongetwijfeld tot de beste 't repertoire der Rott. schouwburg-vereeuiging. Was het stuk voortreffelijk, het spel was prachtig. De Scènes tnsschen Dahlmann en advocaat Be rent werden door de hh. Haspels weergegeven op een wyxe die onovertrefbaar was. Wat een zelfbeheer- aching, wat een natuurlijkheid, wat een eenvoud! Ieder woord kwam ten volle tot zijn recht, ieder geste verhoogde den indruk. Men leefde onwillekeurig mede met den koop man, wiens zaken reeds lang in de war waren en die na geplaatst werd voor een allervreeselykste noodzakelijkheid, men leed mede met den ongelukkigen vader, die het harde oordeel zyner kinderen vreesde, met den aanzienlijken man, die weldra het voorwerp zon zynvan aller veraohting. Meeude men Donderdagavond dat het talent van êtb heer van Zuylen toen tot syn recht kwam, gis terenavond toonde hy in de samenspraak met Wal- dat talent niet yiinder. De heer Le Gras vertolkte zijn korte rol, zooals then van hem gewoon is, d. i. uitstekend. Doch ook de overigen lieten zien,wat zij konden en het ensemble was zeer goed. De volgende voorstellingen zullen naar wij har telijk hopen - door onze stadgenooten in grooten getale worden bijgewoond. Laat ons toonen dat wy voor stellingen, als die door de heeren Legras c. s. worden gegeven, op prys stellen, waardeeren, zoodat zy in 't veïvolg niet worden afgeschrikt weder hierheen te komen. De bontgeschilderde kermistenten op de Markt mogen haren buit vinden in de groote hoop, in de onontwik kelde massa, die daar gaat, waar het luidst tot binnen treden genoodigd wordt. Ér is nog een ander publiek. Wij hopen althans dat dezer dagen blijken zal dat Gouda nog vele, zeer vele personen telt, welke acteurs als het Rotterdamsche gezelschap onder hare leden heeft, niet zullen, doen optreden voor stoelen en banken maar veeleer zich zullen beijveren om hun steeds ten belangstellend publiek te bezorgen. Het tooneel der Goudsehe Kermis is niet alleen de Markt, zooals wel eens beweerd is. Ook „Ons Genoegen7' trekt vele kermisgangers. Geen wonder! Het gezelschap van den heer Pfiaging is te goed bekend, en met recht dan dat niet velen met genoegen zijne uitvoeringen zouden bijwonen. Donderdag en gisteren althans was 't daar zeer vol en de verschillende program-nummers werden verdienstelijk uitgevoerd. Maandagavond heeft een afscheids-voorstelling plaats. De leden van „Ons Genoegen" die nu avond op avond grtstjs met hunne dames profiteerden van deze uitvoering^® zullen zeker Maandag niet weg blijven als daar een kleine entree gevorderd wordt waarom men dan ook zal zorgen dat de afscheids- soirée druk bezocht wordt. Eerstdaags wordt, naar men met zekerheid verneemt, een besluit van den minister van financiën tegemoet gezien, wanrby bepaald wordt dat de zoogenaamde Belgische centen als betaalmiddel in de openbare kassen en kantoreu n:et meer zullen worden aangenomen. Men sohryft ons uit AlphenDoor eene warme -en drooge weersgesteldheid begunstigd, is de hooibouw voor het grootste gedeelte ufgeloopen, en mag men zioh verheugen in eene goede qualiteit, en op enkele uitzonderingen na, goede quuntiteit. Thans evenwel is er groot gebrek aan regen, daar de weilanden, geheel kaal, op enkele plaatsen zelfs verschroeid, geen voedsel voor het vee mefcl Aanbieden. Sommige boeren hebbeu dan ook reeds hun vee moeten brengen in land, tot hooien bestemd. Niet alleen voor weilanden, doch ook voor teellauden, verlangt men sterk naar regen boonen, erwten enz. zullen bij voortdurend gemis daarvan een zeer karigen pluk opleveren. Neigt ook al soms de lucht tot regen, spoedig evenwel worden de wolken door den wind verdwenen, en is het uitzicht op den zoo noodigea regen verdwenen. (X. Ct.) De commissaris des konings in de provincie Zuid- Holland beeft ter kennis van belanghebbenden gebracht dat 1°. de opening der jacht op klein wild, opge noemd in de tweede zinsnede van art. 17 der wet van 15 Juni 1857 Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Za terdag 2 September aanstaande met zonsopgang; 2o. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in artikel vijftien letter e der aangehaalde wet; 8o. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags raag Worden uitgeoefend. Art. 3 van het koninklijk besluit van 9 Jan. 1876 Stbl. n°. 7, houdende vaststelling van een algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, bepaalt: „Het is aan elk toten hei uit den aard zijner betrekking niet vrijstaatverboden: a, enz. e. zich in een staat van dronkenschap te bevinden of rumoer te maken op stations." De Gemeentestem vraagt, of nog niet eene bijzon dere verordening hen behoort aan te wyzen, „wien het uit den aard hunner betrekking vrijstaat op de stations dronken te zijn en rumoer te maken." In eene te Amsterdam gehouden bijeenkomst van deelgerechtigden in het Pensioenfonds voor Burger lijke ambtenaren, werd besloten tot indiening van een adres aan Z. M. dei Koning, door de leden van het aldaar gevestigd comité. Het adres bevat het verzoek, dat de ambtenaren weder als vroeger mogen worden gepensioneerd door den Staat, en de baten van het door hen bijeenge bracht pensioenfonds mogen worden bestemd tot eerste bydrage in een op te richten algemeen fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Op deze bijeenkomst waren ook leden tegenwoordig uit Haarlem, Alkmaar, Hoorn en omliggende plaatsen. Het doel waarmede de afdeeling „Amsterdam" der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Mandr werkbnjverheid in Nederland haar in 1877 te houden Tentoonstelling van Kunst, toegepast op Nijverheid organiseert, wordt in art. 1 van het reglement aldus omschreven „Het, doel der tentoonstelling is, een beeld te geven van de toepassing der kunst op de nijverheid, vooral met het oog op onze hedendaagsche industrie. Ter vermeerdering Tan het nut der tentoonstelling en om gelegenheid te geven tot vergelijking, wenscht men tevens lo. op te nemen voorwerpen van kunst en nijverheid van vroegeren tijd, welke, hetzij door artistieke bewerking, hetzij door eigenaardige versiering de opmerkzaamheid verdienen; 2o. uit te schrijven een internationalen weostryd." Deze tentoonstelling moet een eerste schrede zyn, om, evenals in het buitenland, verbetering te brengen in onze achterlijbe kunst-nyverheid, en wel door het opwekken van den kunstzin by industriëlendat dit een groot volksbelang is, waarvan dadelyk van hoog geplaatste zijde het gewioht is ingezien, blijkt daaruit, dat Z. K. H. de Kroonprins het voorzitterschap aan vaard heeft, na hetgeen Z. K. H. te dien aanzien te Weeneu gezien heeft. De referendaris voor de afdeeling „Kunst," van het ministerie van binnenlaudsche zaken, de heer mr. Victor de Stuars, is een der ijverigste leden van de regelings-commissie. Het concours, waaraan ook buitenlanders kunneu deelnemen, is het eerste hier te lande en heeft in het buitenland reeds de bijzondere aandacht getrokken. Er bestaat dan ook billijke hoop, dat ook de Ne der laiidsche iudustriëelenal hun krachten willen inspan nen en werkelijk ieder, wien deze zaak ter harte gaat, moet morelen en raateriëelen steun schenken, die reed» van hooggeachte zijde ten deel viel. Van hoog belang is het daarbij te achten, ook onze vroegere kuust-nijverheid te doen vertegenwoor digen. De tentoongestelde voorwerpen worden verdeeld in de volgende elf groepen: Groep 1. Kunst toegepast op de versiering van gebouwen. Groep 2. Kunst toegepast op de stoffe ring van gebouwen. Groep 3. Kunst toegepast op de bewerking van onedele metalen. Groep 4. Kunst toegepast op de bewerking van edele metalen en gesteenten. Groep 5. Kunst toegepast op glas- en aardewerk. Groep 6. Kunst toegepast op stoffen voor kleediug en buisselijk gebruik. Groep 7. Kunst toegepast op vervoermiddelen. Groep 8. Kunst toegepast op kleine voorwerpen van allerlei aard. - Groep 9. Kunst toegepast op de graphisohe kunsten. Groep 10. Kunst toegepast op vrouwelijke hand- werkau. v. Groep 11. Middelen ter verspreiding van kunstzin en goeden smaak. De termijn van aangifte tot deelneming aan den internationalen wedstrijd is vastgesteld tot uiterlijk den ln November 1876. Nanr de Pr. Gr. Ct. meldt zijn reeds een menigte visitekaartjes in de bussen van het postkantoor te Groningen gevonden, die niet aan de grootte vol- dedeu om als gewoon drukwek te kunnen worden beschouwd en dientengevolge met 10 cents port be zwaard werden. Aan het U. U. wordt medegedeeld: De verioopen maand Juli kan men wel droog noemen, daar de ge vallen regen slechts het 3/7 gedeelte bedraagt van hetgeen men volgens eene reeks van 28 jaren had mogen verwaohten. De geheele hoeveelheid was 32.3 m.M., waarvan op den 8sten een derde viel met eene onweersbui, van 's middags 5 tot 7 ure. In 1863 was de hoeveelheid regen nog kleiner, 27.4 in 1868 slechts 20.9 en in 1864 werd de kleinste hoeveelheid 19.7 m.M. afgetapt. In 1875 werd op den 88ten van 's middags 2 tot 'e avonds 10 ure 35 2 m.M. opgevangen, dus meer dan in deze ge heele maand, en in 1861 den 30sten van 2 tot 10 ure 82.7. De Julimaand, die den meesten regen gaf was in 1865 namelyk 183.3., daarop volgt 1855 met 141.6., 1875 met 138.3 en 1871, 51, 66, 67, 58 en 49( gaven alle meer dan 100 m.M. Wat de tem peratuur betreft was het te warm, en wel gemid deld bijna een graad Celsius, hoewel toch enkele dagen koud waren te noemen, zooals de twee eerste dagen der maand, den 10, 11, 12, van 18 tot 21 en den 27, 28 en 29. De laagste thermometerstand werd den 12 afgelezen 9.3, de hoogste 29.5, den 31. De barometerstand gaf ook te veel, ruim 2 m.M luohtdruklring aan. In de Haagsche Kroniek der Gr on. Ct wordt gemeld, dat de opneming van Prins Alexander in de vrymet- selaarsorde is geschied op aandrang van den waardigen grootmeester-nationaal, die daardoor op zyn 60 jubel dag als hoofd der loge in Nederlandzyn vurigsten wensoh bevredigd zag, het optreden nl. van een Br. Vrijmetselaar uit koninklyken bloede, die, na de verschillende graden tc hebben doorloope wat reeds spoedig mag worden verwacht de even vereereude als zware taak, door den waardigen grijsaard met zooveel toewyding vervuld, van hem ^zal kunnen overnemen, als hij 80-jarige Aeer daar zal zyn. Moge dit tijdstip echter nog veriBBderd zijn. Is de sohryver der Kroniek wel in^encht, dan heeft Prins Frederik op den feestdag aan de Ma<?on- nieke weezen-stichting, die den naam zijner onver getelijk gade draagt, een belangrijk geschenk toegedacht terwijl ook de Duitsehe Kroon-prins van zijn belaug- itelling in de Louisa-stichting zou hebben doen blijken. Dinsdag is het gedenkteeken, dat door eenige ver eerders van wijlen den architect Outshoorn op het familiegraf bij Haarlem is geplaatst, aan de betrek kingen des overledenen in eigendom overgedragen. Mejuffrouw Elise Baartde zoo bekende leerlinge van Mina Kruseman, schynt haar voornemen om haar talent aan 't nationaal tooneel te wijden, te zullen laten varen. Althans men verneemt, dat zij weldra in het huwelijk zal treden met den heer B. P. Korteweg, den iu den jongsten tijd veelbesproken leeraar aan den Kon. Milit Academie. Onder de paarden van het garnizoen te 's Gra- veuhage is een ziekte uitgebroken, de injluenza genoemd die reeds een 130-tal beesten beeft aangetast en den geregelden dienst niet weinig bemoeilijkt. De ziekte, in de wandeling ook wel „lichte droes" geheeten, is niet gevaarlijkverreweg de meeste paarden her- stelleu er van, flooh zij verzwakken er zeer door. GEBOREN: 2 Augustus: Adrians, ouders C de Hoop en J un der Kraan. Johanna Hendriks, ouders W. H. knapen en J. H Slnghms 4 Jobaones, oudera 1. Usselsiein en N. van der kiut. George Ludwig Cbristiun, ouders K. F. Hammer en M. Binee. 0\ EULLDEN2 Augustus I, C. Vos buisvl-. van P. J. H. Klopper. 50 j. A.' van der Wolf, 6 w. ONDEKTROtiWD: 6 Augustus A. Revet, 26j. en J. C. Flninau, 23 j J. H. Trompert, 52 j. en G. Beerman, 40 j. C. van Heiningen te Hszerswonde, 42 j. en G. F. Dikhooff, 27 T. Klaars, 27 j. en R. Sjerp», 28 j. P. H. Dunsel man, 44 j. en A. ven den Berg, 31 j. GEBOREN: Geene. OVKUIEDEN: Gerne. GEill WD: 28 July. G. Groenendijk 26 jeer en H. J. SclitljRioml 26 j. J. Spek wed van A. Bulk 45 j. en M. Evmgroen wed. »an W*au Tiggelen, 51 j. - 29 J. Ooeterou» 23 j. en D. de Jong 20 j. 2 Augustus. It. J. Herngreen wed. van A. Verboitm 36 j en J. Plomp 40j. ONDKBTROl Wl»: Genie. De WEESKINDEREN zeggen by deze bunnen innigsten dunk aan den heer MORIEUX voor de luisterrijke EXTRA. VOORSTELLING in zyn Theater aan hun gegeven. TEN SPOEDIGSTE gevraagd een FLINKE adres in Persoon. Mevrouw BOERS, Crabethstreat. In een Byrgergezin te Dordrecht wordt ten spoedigste GEVRAAGD eene geschikte voor gewoon huiswerk. Loon 65. Te bevragen by den Boekhandelaar H. R. van ELK te Dordrecht. Hoog loon wordt gegeven voor Flink werk, aan degenen die geschikt zijn, als EN Markt, Gouda. De ondergeteekende reeds 54 jaren deGoud- sche Kermis met zyn GALANTERIEKRAAM, bestaande in een groote sorteering Heeren- en Damesartikelen: bezocht hebbende, bericht hiermede zijne geachte Clien tèle, dat hy dit jaar, wegens liquidatie door gevor derden leeftijd,de Kermis bezoekt en zijne artikelen tegen veel verminderde prijzen uitverkoopt. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden, noemt hg zich dankzeggend voor het genoten vertrouwen. UEd. Dw. Dienaar, van Amsterdam. Standplaats: Westhaven over den WelEd. Heer de JONG. Voor de eerste maal in Holland: Standplaats MARKT over „ARTI-LEGI." GROOT EN VOOR IEDER NUTTIG bestaande uit meer dan 2000 voorwerpen. I of de tjjd vóór den Zondvloed. Verscheidene Menschenra»»»». en derzelver afstamming. ANATOMIE DER MENSCHEN, alsook verscheidene dieren. Geopend dagelijks, 's morgens 10 ure. Entrée 25 Cents. Aanstaande MAANDAG voor het laatst geopend. De van ouds gerenommeerde uit den Koninklijken Nederlandschen Wurtem- bergschen THEE-HANDEL van Hofleveranciers van de Hoven van Nederland en Wurtemberg te Rotterdamsteeds verkrijgbaar te Gouda bij J. J. v. D. SAN DEN, Botermarkt. verzenden wij op franco-aanvrage een 100 biadzjjden dik, met veel getuigschriften van gelukkig genezenen voorzien Uit treksel nit Dr Airy's Natuurgenees wijze. Een ieder die zioh van de voortreffe lijkheid van het geïllustreerde, 400 blz. dikke Origineele Werk. (Prijs slechts 1, bij eiken Boekhandelaar verkrijgbaar gesteld) wenscht te overtuigen, ontbiede het Uittreksel van Richter's Boekhandel te Nijmegen Geen zieke verzuime het, zich met de beproefde Dr. Airy's Natuurgecooswijzo bekend te maken. Uitgave J. J. H. KEMMER, te Utrecht, 8 heden voorhanden bjj den Boekhandelaar Lange Tiende weg te Gouda. Zekere laatste Voorstelling, met nleuiv l'rogrammtt. 1. Physiek en Magie. 2. Hoe men uit een rouw ei een mensch maakt. 3. De Reuzen-Photograaf. 4. De Reis-avontnren eens Schilders of het verbrande Menscbenhart en de bebloede Pantoffel aan de muur. 5. Agioscopisehe Wereldtableaux. 6. De Kristalgrot der Najaden, met water- nymphen, Draaiende statuen met een electrische verlichting van 200 elementen en Drumontsche Kalkliehten. SLOT-APOTHEOSE Alles in biljetten omschreven. E. BASCH. Het - grootste en be roemdste MECHANISCH THEATER der Wereld. Standplaats Markt, tegen over het hotel de Zalm. Avond-Voorstelling 6 en 8>/, uur. Prijzen der Plaatsen: lste rang 75 ets., 2de rang 50 ets., 3de rang 25 ets. Kinderen ben. 11 jaar lste en 2de rang half geld. Heden voor het eerst Het Schrikbewind der Spanjaarden on der Philip II en de Inquisitie in Utrecht. Dit water welks renommé zich bij elk gebruik meer en meer vestigt, en dat dan ook inderdaad alle andere kleurmiddelen van het Haar achter zich heeft gelaten, is geheel onschadelijk, vlekt de huid niet en geeft aan het haar zijn natuur-- lijke kleur, Blond, Bruin of Zwart, wedeir. Prys per glazen Flacon f 1,hg Oostoaven. Wanneer het de vereischte werking niet, doet, wordt het geld terugbetaald, al is de flacon geheel opgebruikt. dit het Magazijn van GORINCHEM. Deze THEEËN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf twee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nommer en Prgs, voor zien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zioh tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende. J, BREEBAART LZ. Botermarkt te Gouda.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2