BINNENLAND. De llollandsriie Schaatsenbaan. 4 deeld; mi afdceling is opgerukt naar het noord westen in de richting van Negotin om de Turken het voortdringen naar Milanovac te beletten, maar zijn hoofdkorps ic op weg naar Paratjin, welke weg, zeer lang en moeilijk is. Tschernajeff hoopt het nog daarheen te kunnen leiden, dat dc Turken gedwongen worden slag te leveren tusschen Alexiuats en Deiigrad, maar de Tur ken, wetende boe versterkt daar de positiën hunner vijanden zijn, trachten die stellingen om te komen -en Paratjin te bereiken. Milan schijnt er nu toch merkelijk aan te denken zijn hoofdkwartier te ver- leggen. Verplaatsing naar Cuprija zou weinig meer baten, zoodat dan ook reeds Jagodina, als besterad om het hoofdkwartier te ontvangen, genoemd wordt. l)e Serven bereiden zich op het ergste voor, want zij beginnen reeds aan de verdediging vau Belgrado te deuken. Deze stad sal met een grooten ring ver sterkingen worden omgeven. Kragujevals schijnt niet verdedigd te zullen worden. GOUDA, 15 Augustus 1876. M. de Koning heeft goedgekeurd het besluit der Pro». Staten van Zuid-Holland, waarbij van 1 Ang. jl. af rerralt de heffing van doorvaartgelden door de schutsluis en brug aan de Gonwe, in den Hoogeu Rijndijk onder Alfen en .de beffing van sluis- en doorvaartgelden aan de Mallegataluis alhier, eeu en ander ten behoeve van dit gewest. Gisteravond ongeveer ten half 10 ure werd er in '•deee gemeente een donderend geraas gehoord, dat menigeen met achrik vervuld naar buiten deed loopen. De oorzaak daarvan bleek te zijn dat het pakhuis van den heer J. J. Verdries, op de Raam, geheel gevuld met ijztr, was ingestort. Gelukkig zijn er geen mensehenlevens bij te betrenren, wat zeer licht 't geval had kunnen lyn. Keu gedeelte van het daarnaast staande huis werd «au de achterzijde zeer beschadigd. In een onzer laatste nrs. betoogden wij de wen- schelijkheid dat 't ütracktick Dagblad, hier voortaan vroeger mocht bezorgd worden dan 't geval was, daar er 6 volle uren verliepen tusschen de uitgave en de bezorging hier ter stede. liet is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat dc billijkheid van dezen wénsch is ingezien en dat gisteren 't blad reeds om half 5 in ons bezit waa. De directeur van ons postkantoor, wien wij deze verbetering ongetwijfeld te daekec hebben, verdient lof voor zijne handelwijze, waardoor hij toont on- middelijk tegemoet te willen komen aan de billijke matchen van het publiek, zoodra die genit worden. Aan het ministerie van financiën te 't Gravenhage weid gisteren aanbesteedhet onderhoud van eu het doen van eeoige herstellingen san het post- en tele graafkantoor alhier. Door den heer 11. J. Nederhorat alhier was ingeschreven vooreen som van 830. De heer Kappeyne van de Copello heeft zich gisteren ochtend per trein van 7 u. 45 min., langs den Rijn spoorweg naar het Loo begeven, ten einde door t. M. den Koning over de oplossing der miuiste- rieële crisis te worden gehoord. De heer Kappeyne reisde ia een afzonderlijk compartiment in gezelschap van den heer mr. Hubrecht, secretaris-generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. 'a Lands middelen over de zeven maanden dezes jaare hebben opgebracht 51,461,750.88, zijnde 8,008,142.33'/, meer dan in hetzelfde tijdvak van 1875. De raming bedroeg 50,056,080.42. Ds minister van oorlog heeft op voorstel van den inapeotenr van den geneeskundigen dienst der land macht de kommandanten der brigades, die aange wezen zijn eerstdaags veld manoeuvres te maken, ge machtigd by buitengewoon felle hitte, waardoor menscbeulevens op het spel souden kunnen staan, de ransels op wagens of karren te doen vervoeren. A De commissie van oppertoezicht en beheer over dc kw*zk»chool voor zeevaart te Leiden, deelt mede, dat op Maandag den 28sten dezer in het gebouw der inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, die bg 's rijks zeemacht een verbintenis wensehen aan te gaan. De punten van behandeling voor de 'sGravenhaagsche Gemeenteraadsvergadering van heden, sluiten met een belangrijk onderwerp het verzoek nl. van werklieden- verrenigingen alhier om kostelooze plaatsing van jongelieden op de inrichtingen van middelbaar onder was. Ook ten aanzien van deze zaak hef recht er verschil tusschen B. en W., die den Raad tot afwijzing advisreren, en de Commissie van Toezicht op dat onderwijs, die er zeer voor is om jonge lieden uit deu min- en ouvermogenden stand te doen deelen in het voorrecht van de kinderen van zoovele ouders die meer aardsche middelen bezitten. Reeds heeft zij zich de moeite gegeven een reglement betreffende die plaatsing te ontwerpen, waarin in hoofdzaak het Amsterdamsche eu Rotterdamsche stelsel is gevolgd. De Raad zal het pleit hebben te beslissen. Men schrijft aan de Leidtcke Cl.- Zoo grauw als de winter en een deel van de lente is geweest, zoo zonnig is thans de zomer, doch ook zeer droog. Anders zou de zo mer niet te wenzohen overlaten. Geen wolk, die tot on weersbui aangroeit, komt verkwikking brengeneen wakkere wind en een straffe zonneschijn brengen verschroeiing op het weiland en verdorring onder het veldgewas. De hooibouw was voorspoedig en de boeren zijn voor den winter gewaarborgd. Niet echter kou overal het gewonnen hooi gespaard blijven, want er is volslagen gebrek aan gras op menig hooggelegen weiland. De bloemkool-teelt is tot dusver vruchte loos eu de snjjboonen, die anders heel wat droogte kunnen weerstaan, laten de bloempjes vallen, ten gevolge waarvan dan ook overal de plok achraal is. Maar mooie meloenen worden er uit de bakken en mooie druiven nit de kasseu gesneden. Ook de, door zooveel zomerwarmte gekoesterde, wijn gaard staat be lovend. Bezwaar te maken omtrent de late aardap pelen is als nog nietuhadzaamzooi eel is zeker dat het loof spoedig zal zferven, want de wasdom wordt verhaast door de dftoogte, zonder dat daarom het beschot ruim of de knollen groot van stuk zullen zijn. Aalbessen en ander ooft worden er druk ver zonden, doch hoofdzakelijk voor het binnenland. Toen op Engeland met de vroege aardappelen leveudige handel was gedreven, was de beste tijd vt)or het Westland verstreken. Aan de synodale berichten in de Kerk. CL ont- leenen wij het volgende: De synode des vorigen jaare had aan de Synodale Commissie opgedragen om de uitvoerbaarheid van het honden der zittingen der synode in het openbaar nader te onderzoeken. Zij had daarop geadviaeerd, dat de uitvoerbaarheid, zoo ze tot de uitoefening van de wetgevende macht en tot sommige zaken der besturende macht werd beperkt, aan geene onoverko melijke bezwaren onderhevig zou zijn. De synode zag zich nu geplaatst voor de vraag, of zij het wen- schelijk eu in het belang der kerk achtte dat de vergaderingen van de Synode in het openbaar ge houden wogBn en dat eeue daartoe strekkende be paling in Algemeen Reglement worde opgenomen. Ofschoon alle leden der ayaode samenstemden in den wensch, dat alles, wat op Synode besproken eu besloten wordt zooveel mogelijk algemeen bekend eu althans aau de gansche Ned. Herv. Kerk opeubaar worde, zoo bestond er toch een groot verschil van meening over de vraag, of het in het opeubaar hon den van de zittingen der synode werkelijk zou kunnen strekken om dit doel op gepaste wijze te bereiken. Naar hel oordeel van vele leden was de grootst mogelijke openbaarheid een dringende eisch des lijds. Gaf men aan die stem gehoor, dan zou daardoor de belangstelling in üe synode en de waardeeriug van haren arbeid, aanmerkelijk verhoogd en daardoor haar zedelijke invloed op de gemeente, tot bevordering van den vrede in de kerk worden versterkt. De gemeente zou daardoor in de gelegenheid worden gesteld om te zien, hoe hare teederete belangen uiet buiten haur om, maar als onder hare oogeu met den meesten ernst worden behandeld. De discussion zonden ook door een meer parlementaire wijze vau hiindeleu aan merkelijk worden bekort. Andere leden waren vau een gansch tegengestelde meening. Zij verwachten volstrekt geene hoogere belangstelling en waardeering van het werk der Synode, geen jnister beoordeeliug barer handelingen, door het in 't openbaar houden der zittingen. De hier en daar reeds opgedane ervaring van het in 't openbaar houden vau kerkeraadsverga- deringen en van ééae classikale vergadering, heeft geleerd, dat in het eerst enkele, later geene gemeen teleden zich vertoonen. Zij beriepen er zich op, dat de Synode, behalve in een kort wekelijksch verslag in de Kerk. Cour. een volledig en uitvoerig jaarljjksch verslag van al hare handelingen en die der Synodale commissie door den druk algemeen maakt. Zij meen den ook dat de duur der zittingen, in plaat» van daardoor bekort, veeleer verlengd zou worden, omdat alle zaken toch eerst als in raadkamer zouden moeten worden voorbereid, eer zij in de openbare zitting gebracht konden worden, om daar dan ten aaDhooren van de weinigen, die om het een of ander doel de zittingen bijwoonden, te worden behandeld. Toen nn eindelijk de voordeeleu en de bezwaren tegen elkander gewikt en gewogen waren, werd het voorstel om de zittingen der 8ynode in het openbaar te hou den, met 10 tegen 9 stemmen verworpen. Over een adres bij de Synode ingekomen, geteekend door 188 personen en geplaatst in de Kerkelijke Cou- ramt van 28 April 1176, waarin uit „de betreurens waardige gevolgen van het algemeene stemrecht" aanleiding wordt genomen tot het voorstel om het algemeene stemrecht af te schaffen en daarvoor eene andere wijze van benoeming en beroeping in plaats te stellen, was het oordeel der Synode niet gunstig Zij vond elke wqziging in de thans bestaande weta lelijke bepalingen vooralsnog ontijdig, omdat van het tijdperk van 10 jaren volgens «rt. 6 van het regl. op de benoeming en beroeping nog nauwelijks de eerste helft verloopen is, zoodat met de thans vigeerende wet de proef nog niet lang genoeg is ge nomen, om over de gevolgen dier wet een wel ge grond oordeel uit te Spreken. Het voorstel werd daarom uiet aangenomen. Do or de rijksambtenaren ia onder de gemeente Luijksgestel proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren P. D.. wegens invoer van eeue groote partij Belgische centen. Bedoelde persoon zal tevens wegens feitelijk verset tegen genoemde ambtenaren terechtstaan. In de doopsgezinde kerk te Amsterdam heeft Don derdag de algemeene vergadering plaats gehad van het Nederlandsche bijbelgenootschap. De heer E. J. L. Koch is als algemeen penningmeester vervangen door deu beer N. J. van Limmik jr. De vyf his torische boeken des nieuwen testaments zijn afzon derlijk uitgegeven, vooral voor de zondagscholen. Het getal leden en begunstigers is toegenomen. Vele bij bels en nieuwe testamenten zijn gratis uitgereikt aan de militairen die naar Atchin werden gezonden. De heer H. C. Kliukert is naar Malakka vertrokken, om zijne Maleische vertaling van het oud testament te herzien en ten einde te brengenen de heer 8. Coolsina te Eoemedang zal in Nederland toezicht komen hou den over den druk van zijne bijna voltooide Sosnda- neesche overzetting van het nit awe testament. Aan coutribuliën was ontvangen f 3&,7S8.18Vf« Mn Jpften eu lfegateu f 5370.27V» aan renten f 487 0.77 l/s* Aan kosten van beheer was uitgegeven f 10,511 .5\M/j druk- en bindloon 51,752.201/s aan Indische bijbel vertaling ƒ7955.85. Tot leden van het hoofdbestuur werden, in plaats vau de heetten A. J. F. Vau Vollen hoven en dr. B. J. Adriani, benoemd mr. C. A. Chais van Buren en dr. L. C. Lentz; tot ondervoorzitter werd gekozen prof. J. Tideman. Eiken dag roept, in het 43ste Fransche liniere giment, de soldaat die appèl houdt, den naam vaa Lotowi-d'Aurergne op „den eersten grenadier vaa Frankrijk/ en de oudste aanwezige sergeant antwoordt* „Gestorven op het veld van eer!* Aldus geschiedt het sinds 28 Juni van het jaar 1800. Hetzelfde eerbetoon werd onlangs door den minister van oorlog toegekend aan een overleden sergeant van de jagers, die bij Solforino een Oostenrijksch vaandel veroverde, maar uu blijkt, dat de man niet dood is, maar in zijn vaderstad met moeite den kost verdient. Naar men verneemt, zal de wering van vreemde lingen bij het koloniaal werfdepot te Harderwyk tij delijk gesloten worden; de slechte praktijken, die daarbij plaats hebben zijn er de oorzaak van. D.) üe anti-revolutionaire binden zyn aan het twisten over den bekenden „veldheerstaf" van dr. Kuv|H*r. Het Wageningach Weekblad outzegt den afgevaardigde kortweg het recht op den „staf." De Bazuin, d.it „tegen denzelfden beminden leider de hatelijkste insinuaties" uit, wil hem dien staf ook ontnemen, maar gelijk de Standaard (welks woorden wij aauhalen) vermoedt „uit grooten ijver voor den uitmuntenden Kuyper." Het laatste blad voegt er de opmerking bij: Jaloer- 8clie liefde maakt, zegt men, den scherpzinnigste soms Wind." Tot nog toe was het volksgeloof, dat „liefde" in het algemeen „blind maakt," ofschoon Cremer reeds heeft opgemerkt, dat men liever van „scheel" moest spreken, want wie blind is, ziet in het geheel niet. Wellicht heeft de Standaard nu het raadsel opgelost door de stelling, dat niet alle liefde, maar alleen „jnloersche" liefde blind maakt. Hoe dit zij, ook de Standaard aeht de abre de vton père" niet zoo te eenemale veilig in de handen van den heer Kuyper. Het spreekt de hoop uit„dat, wanneer te eeniger tijd op beslist anti-revolutionair standpunt gehandeld zal moeten worden, de veldheers- staf in betere handen zij, dan in die van dr. Kuiper." Het voegt er bij, dat Kuyper evenmin als Groen het leaderschap heeft begeerd en daagt de andere anti revolutionaire bladen uit een beteren leider aan te wijzen. Voor de rust in ons land is het wellieht niet kwaad, dat het gekibbel over den „veldheersstaf" nog eenigen tijd duurt en de prijsvraag, door ie Standaard uitge schreven, niet te spoedig naar wensch beantwoord wordt. {Handelsblad.) Op de grintwegen in den Haarlemmermeerpolder wordt veel verkeerd met rijtuigen, door aleohta 66a paard, getrokken. Hierdoor ontstaat een diep paar- denapoor, hetwelk tot hiertoe door arbeiden met een handschraper niet dan met veal moeite werd dioht- gehouden. Fitippus de Haan, in zijne jeugd arbeider op „Badhoeve," thans aannemer van het onderhoud van eenige -wegen, heeft uitgevonden een wegschraper, -waarmede bij, met hulp van een oud paard, dit dichthouden beter dan vroeger verricht m minder uren dan vele arbeiders eertijds dagen noodig hadden. Het werktuig ia seer eenvoudig en onkostbaar. De eenvoudige man woont in Haarlemmermeer op den Ringdijk, bij fort Schiphol, en heeft met zijne uit vinding waarschijnlijk een groOten dienst bewezen aan allen, die grintwegen znoeteu onderhouden. '{Haart. Ct.) De Patrie verzekert, dat „op aanvraag" (sic) van de Nederlandsche regeering een Frnnsohe maatschappij aangeboden heeft, eeu „waarlijk reusachtige" taak op zich te ueinende droogmaking van eeu deel der Zuiderzee. „Dit ontwerp," voegt het blad er bij, „is aan de leden der Tweede Kamer ouderworpen. Tot dusver is echter nog niets beslist." De Patrie zegt het llhl. heeft blijkbaar iets gehoord van een Fr.iusche combinatie, die, gelijk on langs gemeld is, de coneessie nenscht, eu heeft de verwezenlijking van dien weuscli als verder gevorderd beschouwd dan inderdaad het geval is en waarschijn lijk ooit zal zijp. Te Martres-de-Rivière in Frankrijk is de pastoor het slachtoifer geworden eener vreeselijke vergissing. Toen hij by een zijner naburige ambtgenooten een plechtige mis celebreerde, de kelk aan de lippen bracht en een teug had genbmen, viel hij kermend ter aarde. In plaats van wijn was vitriool-olie in de kelk gedaan. Men hoopt het leven van den ongelukkige te redden. Een aantal dames en heeren uit Chemnitz bezocht dezer dagen het kasteel Augustusburg bij Schellenberg. Onder de merkwaardigheden bij die gelegenheid be zichtigd, ltehoorde ook de waterput welke een diepte hee.ft van 286 Snxische ellen. Een bejaarde dame van dit gezelschap viel in den put en werd levenloos te voorschijn gehaald. In het Brieger Stadtbtatt leest men, dat de heer von Leed en aan de stedelijke regeering vergunning heeft gevraagd, om de lij keu zijner beide zonen, vóór eenige maanden aldaar ter aarde besteld, te doen opgraven en verbranden. De regeering heeft daartoe de vereischte vergunning verleend. De verbranding zil in dezelfde stad geschieden. Op den zeer hoogen steiger van den gerestaureerd wordende grooten toren te Breda wureu gisteren een paar dronken werklieden aau het vechten. Een hunner ontving daarbij een slag tegen het hoofd, die hem achterover deed tuimelen. Gelukkig kwam hij terecht tegen eeu der stijlen van deu steiger, zoodat zijn val gestuit en hij van een wissen dood gered werd. Toen het Zaterdag te Haarlem bekend wss gewor dt,u, dat een firma in kruidenierswaren Belgische centen bij het inkoopen aannam, was de winkel den g« heulen avond vot met kooplustigen en stonden voor deu winkel zooveel lieden, die te vergeefs trachtten in den winkel te komen, dat de politie de orde moest handhaven. Men moest te 10 uur den winkel sluiten, daar de bedienden buiten staat waren om langer den arbeid vpl te houdeu. Naar men verneemt, zullen de werkzaamheden aun de Domkerk te Utrecht dit jaar nog geen voortgang hebben, hoewel de plannen tot herstelling-der voormalige S<icri8ty, thans kosterswoning, reeds lang gereed zijn; doch is in overleg met de Rijks-adviseurs besloten, met het oog op eene meer doorloopende restauratie, eerst nauwkeurige en gedetailleerde teekeningen van het bestaande te maken, weshalve den heer Nienwen- huia, architect der Domkerk, is opgedragen, de noodige opmetingen te doen, waarmede spoedig een naDvang thl worden gemaakt. Eerst wanneer deze teekeuingen voltooid zyn, hoopt men een meer algemeen plan te kunnen voorstellen van het geheel om, zoo mogelijk, zij het ook na vete jaren, tot eene totale restauratie van dit zoo schoone kunstwerk te geraken. Geen geheimzinniger voedingsmiddel dan.... worst. Waar deze spijs uit bereid wordt, weet niemand, behalve de bereider. En dit is maar goed, althans voor de slijters van dit artikel. Dezer dagen werd te Brend ford 't geheim ont sluierd. De inspecteur van de levensmiddelen vond in de werkplaats van zekeren spekslager en worstfabrikant aldaar, den heer Peek, eenige honderden ponden rottend vleesch en spek, waaruit de werklieden van gezegden heer bezig waren worst te bereiden. De stank van het vleesch was zoo afschuwelijk, dat de inspecteur op het punt was flauw te vallen. Legio maden, die er in wriemelden, werden natuurlek onder de worst8pecie doorgehakt. Zóó bekwamen de klanten van den heer Peek nog eenig ver ach vleesch voor huu fsld. Met zout en wat specerijen maakte men het mengsel smakejijk. Nademaal in Eugeland voor handel en nijverheid 't „vrijheid blijheid" niet gehéel onbeperkt van kracht is, zoo heeft inen den braven spekslager Peek tot drie maanden tuchthuisstraf met dwangarbeid verwezen, 't Ware jammer, indien de affaire van dien nijreren man gedurende zijn korte afwezigheid verliep. De maarschalk Mac-Mahon en zijn echtgenoote zijn deze week azn een dreigend gevaar ontsnapt. Per rijtuig naar Versailles terugkeerende, gingen 'de paarden, door den trommelslag van den veldwachter verschrikt, dicht bij Ville-d'Avray op bol. De koet sier sprung van den bok en de paarden sloegen een steeg in, die sterk helde en die in een afgrond uit komt. Gelukkig hield een bewoner van Ville-d'Avray de paarden staande, en kouden Mac-Mahon en zijn echtgenoote, hoewel zeer verschrikt, in een landauer hun weg vervolgen. Het rijtuig was Beer beschadigd en de koetsier licht gewond. Omtrent mejuffrouw Merkus, de Nederlandsche purtijg lugeres in de Herzegowina, schrijft men van geachte zijde aau het N. v. d. I). het volgende: „Groote sympathie voor het lot der Tirktche Chris tenen tl reef mej. Merkus naar het oorlogsterreiu, waar ze zich aan de zijde der opstandelingen schaarde. Meer nog dan door haar geldelijken bijstand, ver wekte zij er bewondering en lpf door baren ouwan- kelbar.cn moed en geloofsijver, die, in hachelijke oogeubfikkén, electrisch op de strijde» werkten. Deze roem was haar voo. uitgesneld naar Belgrado. Toen ze daar, na de gevangenneming van Liubibratitch, ziek van vermoeienis eu teleurstelling aankwam, vond ze er niet slechts iu bloedverwanten van dit opper hoofd trouwe en hulpvaardige vrienden, maar ook een gansche bevolking die haar hulde bracht. Vijf geneesheeren, o. a. ook de eigen ly&rts van prinses Nathalie, snelden de zieke ter kuripe. Jaksohitch, een dichter, bezong de heldin van de Herzegowina. Zijne Ode werd baar door een deputatie van letter kundigen by hare genwstng aangeboden. Een paar dagen later ontving fffej. Merk os een andere depu tatie met den burgemeester van Belgrado aan 't hoofd; de vleiende eu hartelijke aanspraak van een dezer afgevaardigden behelsde het verzoek, om den beroemd6ten schilder van Servië (Frodorovitch) te veroorloven haar portret te maken, dat in het Na tionaal Museum, tusschen de helden van den vrij heidsoorlog, een plaats verdiende. Het antwoord vau onze landgenoote luidde even bescheiden als eenvoudig. Met Paschen ontving de gevierde een groote ovatie inet flambouwen, opgeluisterd door de muzikale vereenigiug te Belgrado en een onafzien bare wsHwmenigte. Bij deze gt-hrgenbekl huid een professur, ua de uitvoering van eeüge muziekstuk ken, een lange redevoering,. waarin hij mej. Merkus, die op het balkon verschenen was, grooten lof toe zwaaide voor hare krachtige ondersteuning van den vrijheidsoorlog die gestreden werd, en voor hare echt zusterlijke gevoeleus, die de dankbaarheid der ge- heele bevolking hadden opgewekt. Het volk juichte deze woorden uitbundig toe, evenals het antwoord in het Fransch van mej. Merkus, dat door eeu der professoren onmiddellijk in het Servisoh vertaald werd. Ook van de Servische Vrouwenvereeniging tol ver breiding van ouderwijs en ondersteuning der slacht offers van den oorlog, outving mej. Merkus een depu tatie, die haar het diploma van eerelid dezer veree nigiug aanbood. „Ondanks al deze vleiende hulde en groote onderscheiding," vermeldt de geloofwaardige berichtgever, „treft mej. Merkus door haren aantrekkelijke» eenvoud en hare loffelijke nederigheid. Zelden vertoont ze zich in 't publiek, ofschoon de ontvangst, die haar bij dergelijke gele genheden te beurt valt, aanmoedigend genoeg is. De eersten des lands stellen een eer in haren omgang, en «Ie algemeene hulde, waarvan zy het voorwerp is, geldt zoowel hare persoon als hare verdiensten. Met den harem heeft mej. Merkus nog geen kennis ge maakt, hoe vaak ook de fantasie van sommige cou rant iers haar daarin verplaatst mag bobben. Verder bestaat het geruchtmakend amazonesch.ip van deze dame meer in hare bezielde houding en minachting van gevaren, dan in haren strydlust. Mej. Merkus draagt geen wapens en ook geen zwierig gepluim- den hoed; door hare kleeding trekt zij gewis aller minst de aandacht, maar waar de krachtige, ruwe soldaat sidderde en terugweek, hield ze hem staahcfe door een enkel bemoedigend woord eu haar eigen onversaagde houding te midden van 't vuur; waar hy getroffen nederstortte, stond ze hem deelnemend ter rijde en verpleegde rijnc wouclën. Daarom véf- overde zy zich een eereplaats iti de kaften dèr opstan delingen hare geestverwanten en zal hunne geschiedenis met itoein gewag maken fan „de keldih der Herzegowina." Een Ameiikaansch schilder, die Alexandre van Humboldt kort voor zyn dood portretteerde, verhaalt de volgende anecdote, die van Humboldt hem ouder het zitten vertelde. Bij gelegenheid, dft't de groote gèleèfdc zich géruimèrt tija te Parijs ophield, dineetde hij qp zekeren dag bij een zijner vrienden een be roemd krankzinnigen-dokter. Na het diner vroeg Humboldt zyn vriend hem eens een zijner interes santste patiënten te laten zien. De dokter beloofde het en verzocht hein den volgenden dag weder te komen eten. Toen Humboldt den volgenden dag reeds aan tafel zat kwam de dokter met twee heeren bin nen. De een had een indrukwekkend voorkomen en beschaafde manieren was zorgvuldig gekleed, netjes gekapt, 'en had een witte dns om: eerst na een def*» tige buiging nam hij plaats, sprak gedurende het eten bijna geen woord en scheen een gentleman van top tot teen. De ander daarentegen had een woest uiterlijk, verwilderde haren, veronachtzaamd toilet, enz., en sprak met een groote. mate van opgewon denheid en buitengewonen haast; hij had duizenderlei invallen, sprong van het een op het ander, trok ge zichten en gesticuleerde, in één woord Hnmboldt, die hem zorgvuldig gadesloeg amuseerde zich zeer. Toeu het diner was afgeloopen dankte hij zijn gast heer voor het genot en zeide: „Uw gek heeft mij bijzonder geamuseerd?" „Omdat hij geen woord sprak?" Zoo, dus was die met dat deftige voor komen de gek, en wie is dan de ander?" Ds heer de Balzac" was het antwoord. (Skating-rink.) Schaatsenrijden in de Hondsdagen Ja lezers, het is waar. Het denkbeeld is zelfs niet nieuw. In het buitenland is het alreeds op verscheidene plaatsen verwezenlijkt. In Nederland, waar het middel tot nog toe onbekend was, is thans ook de eersfb schaatsenbaan geopend en wel te Rotterdam in hét „Feestgebouw." Ieder kent dit gebouw by naam, en weet dat daarbij niet gedacht kan worden, dat Rotterdam altyd in feestvierenden toestand Zou zijn. Het het gebouw, dat in Leiden gediend heeft by gelegenheid van het laatste studentenfeest. In het vorig jaar #erd het te Rotterdam opgeslagen voor de uitvoeringen fan het groote ZangerfeeSt, en thans dient hét voot concerten enz. De aanblik van dit gebouw van buiten zou menigeen teleurstellen. Het geeft niets meer te zien, dan eene kermistent, maar van reusachtige afmetingen. Is men echter door de zeer ruime vestibule (waar de toégsngkaarten genomen worden) in de zaal gekomen, dan is het gt zicht betooverend schoon. Duu denkt men aan geen kermistent. De ijzeren pilaten, gebinten en kroonen geven den indruk vaa een teutooiisuilfn£8gebotfw. De itii gestrektheid eveneens, want het is »iet te veel gezegd, dat men aiahselven in die ruimte verlipt. Het daglicht Wordt er ingelaten door buuencuJM, die behangen ziju met beschilderd wit doek, dat een zacht, gezellig licht doorlaat. Bij den nv^ndri* de aanblik overweldigend schoon. Duizende gaspitten, aan de kronen en bogen aangebracht, verplaatsen u in eene zee van licht. De zaal is over de lengte, door twee ryen pilaren, in drie deeleu verdeeld. Aan het einde van dc middenallee (het schip eener kerk) ft «ene verheven heid, die plaats geeft voor een orkest van een monster-concert. Midden in de zaal bevinden zich fonteinen dfe altijd friscliheid en een gezellig geruisch verspreiden. Die midden-allee is ingericht tot schaatsenbaan, de eerste in Nederland, Alle eer aan den wakkèren Directeur, deu heer Sluyter, die by den onyermoeiden ijver om afwisseling te bezorgen, de eerste ic Neder land is, die ons een dergelijke baan te tfea 4eé te beryden geeft. h De grond is belegd met asphalt en is dus eene geworte kolfbaan van ontzaggelijke grootte. I^e helde zy-allee's zijn wandel- en zitplaatsen, voorzien van kleine toko's, waar men sigaren, parfumerie» enz. kan bekomen. Het schaatsenrijden gesctiedt op rolletjes, zooals de schóhwburgen óns op de tooneeleu wel te zien gaven op kleine schaal. Hier kan ieder tijden en leeren rijdfen en de schaatsen zijn aan het gebouw te hum*. Zondag 13 Augustus, des namiddags teu 12 ure had de feestelyke opening dier baan plaats. Niettegenstaande de tropische hitte, die er overal heerscht, waren er tal van liefhebbers eu toeschouwers aanwezig, om deel te nemen of te kyken naar het Wel wat wanne werk. De Baal zag er récht fcesfelijk uitgroen, bloemen, vlaggen, keurige buffetten, sierljjke tooo's en een fliuk orkest.' Het was vermakelijk te zien, hoe sommige goed geoefenden de maat der muziek door db bhèh gleden en sierlijke wendingen maakteu, terwijl de lichlust menigWaal werd opgewekt door de koddige wijze waarop sommige door elkander rollen, zooals het ijs ons dit té iien geeft. De meesten zég men ge wapend met keurige waaiers, die in een der toco's te bekomen waren. Het geheel geeft een prettigen indruk, en Wij twijfelen niet of de directie zal de mbèite riifm-

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2