BINNENLAND. Laatste Berichten. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. Gouda: Gouderak: Met Pruisische natko naal-liberale centraal-comilé voor de verkiezingen heeft eeu aanvang gemaakt met het uitgeven van verkieziugs-brochureede eerste is gericht tegeu de „agrariërs" en wijst uitvoerig op het geen da liberalen voor de landbouwende klasse reeds hebben gedaan. Tot heden hebben 24 nationaal- liberalen geweigerd zich voor et» herkiezing in den Pruisiachen Landdag beschikbaar te stellen. De Duitsche Keizer wordt uit deu Klr.as te Stutt- gardt terugverwacht oiu het groote volksfeest te Cann- stadt bij te wonen. In Italië is meti druk bezig niet een telling der kloosterlingen, daar het gebleken is, dat de bepa ling der wet, waarbij het aanuemeni van nieuwe be- wouers werd verboden, overtreden werd. De aan schrijving daarover door de regeering heeft by de clericalcn veel kwaad bloed gezetvan de vroegere regeering waren dezen zoo iets niet gewoon en men verwacht dan ook, dat de clericalen bij de aanstaande verkiezing zich zullen aausluiteu bij de zoogenaamde constitutioneeleu of gematigd liberalen oin gezamen- Hik de progressisten te bestrijden. GOUDA, 28 September 1876. By Zr. M_'. besluit van 27 September jl. is, met ingang van den 30sten dier maand, benoemd tot Minister van Oorlog de geueraal-tnajoor H. J. R. Beijen, directeur van het materieel der artillerie. Onze lezers verwachten wellicht in dit ur. de mo tieven van deu heer Remy te lezen over ziju, in ons vorig nr. uitgesproken, oordeel, welke hij ons nog altijd schuldig is. Wij moeten hen teleurstellen. Tot op het laatste oogenblik vóór het afdrukken der courant, hebbeu wij een plaatsje opengehouden. Wy ontvingen echter niets. In eeu y.olgeud nr. hopen wy gelukkiger te zyn In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdag werd o. a. veroordeeld: G. J. de J., besch. van hoon tot 12 boete of .1 dag gev. Naar wy vernemen is door het bestuur dezer gemeente aan de Regeering opnieuw verzocht de Ryks Hoogere Burgerschool met Sjarigeu cursus uit te breideu tot eeue met 5jarigeu cursus. Meermalen is een dergelijk verzoek door B. en W. gedaan, maar tot nog toe steeds te vergeefs. Het ware iu het belang onzer gemeente zeker zeer te wenachen dat het verzoek werd ingewilligd, daar herhaaldelijk verscheidene ouders de gemeente ver laten, omdat hunne kinderen een H. B. School met öjarigen cursus voor hunne opleiding noodig hebben. In de raadsvergadering van Dinsdag hebben B. en W. rapport uitgebracht over het iu hunne handen gestelde verzoek der heeren J. van Bentum en Zoon, om de subsidie voor het door hen uitgegeven verslag der raadszittingen met 200 te verhoogeu. B. en W. stellen den raad voor, de subsidie te verhoogen, doch slechts met 100. Het verheugt ons dat het dagelyksch bestuur dezer gemeente op nieuw toonde voorstanders te zijn van publiciteit. Bleek reeds een vorig jaar, toen het verslag nog geboren moest worden, op meer dan óéne wijze, dat B. en W. er voor waren, om de poging te bevorderen, dat het in de raadszaal ver- nandelde ter kennis kwam van ieder, die er belang in stelde, ook thans is hun rapport, dat adviseert de ge vraagde verhooging niet te weigeren maar gedeeltelyk toe te staan, een aan de burgery welkom bewys, dat de zoozeer noodige openbaarheid, vrienden telt in Burg. en Weth. Wij zyn dus dankbaar voor hun rapport, maar niet geheel voldaan. Edoch, waarom niet één stapje verder gegaan en het verzoek geheel toegestaan? Wy hopen dat de raad, eerstdaags geroepen, om in deze te beslissen, niet zal aarzelen dit stapje te doen. Het zou inderdaad jammer zyn dat een uitgave als die van het verslag, die bij de geboorte door soovelen met vreugde werd begroet, reeds na een zoo kort bestaan moest sterven. De Goudsohe inge zetenen stellen er prijs op te weten, wat hunne ver tegenwoordigers doen, hebben zelfs recht om de mo tieven te kennen van de genomen besluiten, welnu hunne vertegenwoordigers zullen naar wy durven vi r rouwen hen die kennis niet onthouden. Drayer en vnu Zevlen, nemen de vryheid uwe ver gadering te doen blijken van hunne instemming met het verzoek der firma Fan Bentum Zoonvervat in haar adres van 17 Juli jl. Ook zij verzoeken u met bescheidenheid, maar tevens dringend, om de voor de uitgave van het verslag der gemeenteraads zittingen vroeger toegekende subsidie van 300 tot 500 te verhoogen. Zy zouden het ernstig betreuren, wanneer eene uitgave, die aan de belangstelling onzer burgery in gemeenjtelijke aangelegenheden zoo uitnemend bevor derlijk is wegens de te hooge onkosten moest gestaakt worden. Zij vreeren bovendien, dat de gestaakte onderneming vipor <,vele jaren de burgerij op nieuw zou berooven van de gelegenheid om geregeld kennis te nemen van de motieven, die uwe vergadering leiden tot het nenten der verschillende besluiten in het jtelang van allen. W. JULIUS. STEENS ZIJNEN. Gouda, 20 Sept. 1876. T. DRAYER. VAN ZÉHJLKN. Genoemde heeren maken het bestuur uit der Kies vereniging „Gemeentebelang" en hun adres is dus eeuigszius en tot op zekere hoogte te beschouwen als een verzoek van een groot aantal ingezetenen, leden dier Kiesvereniging. Moge hun voorbeeld navolging vinden! Blijkens een by het Dep. van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Iudië, heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den 17n dezer het navolgeude uit Atchin bericht: Den lln September werden de versterkingen van Tonga en Lampjong voltooid. By de opnemingen verkenning van het terrein sneu vilde 1 mindere en werden de 2e luit. de Neve en 8 mindere militairen gewond. Den 12n werd opgerukt naar Larnara. De vijand werd uit zijue linie van versterkingen ten oosten der Koerong-Tjoet verdrevengevoelige verliezen werden hem toegebracht; 13 Stukken geschut (waar onder één van 30 eu twee vau 12 pond) werden door onze troepen vernageld. Door de lagune ten oosten van Laraara werd Possar Koeroeng-Tjoet, aan het uiteinde van den weg van Njablang, bereikt, alwaar het bivouac opgeslagen en de gemeenschap over de Koeroeng-Tjoct tot stand gebracht werd. Aan onze zyde sneuvelden dien dag 2 mindere militairen en werden er 17 gewond. De gezondsheidstoestand der ageerende troepen was goed, hun geest uitmuntend. Er viel zeer veel r< Werd voor eenigen tyd in ons blad de wensch geuit dat Gouda's ingezetenen van hunne instemming mochten doen blyken, met het verzoek van de heeren van Bentum k Zoon, het was ons aangenaam te zien dat deze wensch is vervuld. Onder de adressen in de laatste raadsvergadering was nl. ook het volgende: Aan den Gemeenteraad tan Gouda Df ondergeteekenden W. Julius, Steens Zynen, T. Blijkens by het Ministerie van Binnenlandsche Zaken ingekomen ambtsberichten, zijn in het rijk ge vallen van dolheid bij houden voorgekomen: in Juuij 4, in Julij 9 en in Augustus 4. In 78 gemeenten is in den loop dier maanden het bevelschrift, bedoeld in art. 3 der wet vatf 5 Augustus 1875, uitgevaar digd. In Noord-HoUaud stierf aan watervrees eeu man die eenige weken te voren in Zeeland door een hond gebeten was. Z. M. de koning heeft Woensdagmiddag ten 5 ure de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Genë- raal ontvangen, ter aanbieding van het adres van antwoord op de openings-rede. Heden komen de efdeelingen der Kamer bijeen tót het onderzoeken der Indische begrootings-ontwer pen voor 1877. I sta teil-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 26 September. In de zitting van Dinsdag is de beraadslaging over het ontwerp-adres voortgezet. De paragraaf betreffende het onderwys is onveranderd aangenomen, na verwer ping van het amendement van den heer des Amorie van der Hoeveu, met 57 tegen 15 stemmen, strek kende om geen ongepasten aandrang op de regeering uit te oefenen tot iudieniug eener wet op het lager onderwys. Verschillende leden bestreden de bedoeliug door den heer van der Hoeven aan de paragraaf ge geven. Bij de koloniale paragraaf heeft de heer Fransen van de Putte'de regeering geadviseerd niet agressief in Atchin voort te gaan, maar zich te be palen tot de vestiging, overeenkomstig de oorspron kelijke instructiën. De Minister van Koloniën be twijfelde de uitvoerbaarheid van dat advies. By de paragraaf betreffende West-Indië gaf de Minister van Buitenlandsche Zaken omtrent Yeuezuela eene mede- deeling, waaruit bleek dat Venezuela blijken yan toenadering geeft, en dat alleen nog slechts vormelijke herstelling der diplomatieke betrekkingen ontbreekt Het adres in zyn geheel is aangenomen met 65 tegen 4 stemmen. By Kon. besluit is bepaald, dat de postzegels van l'/s cents niet worden herdrukt en na het verbruik van den bes taanden voorraad niet meer op de post kantoren verkrijgbaar zyn. Er wordt een nieuw model van postzegels ingevoerd van Vt» 2 en 2Va cent, hoofdzakelijk strekkende ter franceering van dagbladen, gedrukte stukken en de monsters of stalen van koop waren, ter vervanging van de vroeger ingevoerde zegels van dezelfde waar. De nieuwe postzegel» dragen het opschrift Nederland, benevens de aanduiding dsr waarde door een cijfer ter grootte van 8 millimeters op een in het midden van het zegel aangebracht cirkelvormig wit veld. Iu elk der vier hoeken van het zegel wordt de waarde mede door een kleiner cyfer aangeduid. Elke soort der nieuwe zegels wordt in eene verschillende kleur gedruict. Zij worden door den Minister van Financiën in gebruik gesteld, zoodra de voorraad zegels van het bestaande model zal zijn verbruikt. Van vele zijden en herhaaldelijk is de instelling gevraagd van officiële lichamen, ter wederkeerige voor lichting van de regeering en de beoefenaars van den landbouw (Kamers van Landbouw) De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft betrekkelyk dien wensch het advies ingeroepen van de maatschappij van landbouw, van maatschappy ter bevordering van nijverheid en van verschillende bevoegde beoor deelaars. De ontvangen adviesen zijn zeer uiteen- loopend. Vrij algemeen acht men de oprichting van laudbouwkamcrs ontijdig, naar de instelling van een collegie, dat de regeering in zaken van landbouw kan voorlichten, eene dringende behoefte. Ten einde aan dien vrij algemeenen wensch bevrediging te schen ken, wordt de instelling voorgenomen van een collegie van landbouw, in samenstelling overeenkomende met het collegie voor de zeevissoherijen. Te Delft zag eergisterenavond een agent van politie dat zekere v. d. A. j ach U lager aldaar, met een kar, bespannen met drie groote bonlen en beladen met vleesch, over de brug aan de Vlamingstraat de stad binnen reed. De agent verzócht den vervoerder om hem met de kar naar het politie-bureau te volgen, teil einde het vleesch alduar te doen keuren, doch deze Weigerde daaraan te voldoen. De vader van v. d. A. vervoegde zich hierop bij de kar, en gelastte zijn zoon terug te ryden en met naar het bureau, maar naar den veearts te gaan. De agent, zeer goed begrijpende dat, wanneer de kar eenmaal weder op den singel was, er van de keuring van het vleeson niets tpu komen, plaatste zich voor den wagen en hield (Tien staande, waarop hij door den vader in de borst werd gegrepen. De agent trok daarop de sabel, maar behoefde van dit wapen geen gebruik te maken, daar de vader, dit ziende, den zoon in den steek liet, waarna'deze, onder geleide van den agent, inct den wagen naar het politie-bureau werd gebracht. Het vleesch werd aldaar door den des kundige als bedorven en schadelijk voor de gezond* beid (zijnde het afkomstig van een aan miltvuur gestorven rund) afgekeurd, in beslag genomen en onschadelijk gemuukt. !»g vergadering gehouden van de provinciale vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Znidholland. Als leden van het bestuur moesten aftreden de hh. Joost van Vollenhoven en L. Kruijff, welke laatste wegens gevorderden leeftyd verzoch niet verder in aanmerking te komen. Verkozen werden de hb. Joost van Vollenhoven en mr. G. I. Goedkoop, te Goedc- reede. Ten aanzien van de auaestie omtrent het bekomen van de rechtspersoonlijkheid werd besloten aan een paar bezwaren van ondergeschikt belang van den minister van justitie toe te geven. Omtrent de inrichting der schoolspaarbanken is door den minister van onderwijs in Hongarije een verordening uitgevaardigd, die o. a. het volgende bevatVerplichte invoering is noch mogelijk, noch wenschelijk. Vooral voor grooteren gemeenten, waar industrie is, moet onverplichte invoering in aanmer king komen. Daar de inleggelden moeten bestaan uit werkelyk verdiende en bespaarde sommen, moet hoofdzakelijk op werk- en herhalings-scholen de proef genomen worden. De inleggelden moeten door de plaatselijke schoolbesturen gecontroleerd en verant woord worden. Geen schoolspaarbank mag zonder toestemming van den onderwijzer opgericht worden. Woensdag ochtend ruim 5 ure zyn te Zwolle door de politie gearresteerd 4 militairen van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, namelijk drie Franschen en een Spanjaard. Zy hadden gezamenlijk p..m. ƒ700 by zich, en waren elk voorzien van een nachtper- missie tot des ochtends 5Vi ure, Zy hadden den geheelen nacht doorgemarcheerd. In den Jar din de» Plantete Parys ii onlangs een Chineesche plant aangekomen, die driemaal daags op geregelde uren van kleur verandert. Te Grave werd Zondagnacht een milicrien, aldaar iu garnizoen, slapende op zijn post gevonden. Hij had voor een dergelijk misdryf tegen de discipline reeds vroeger straf ondergaan en sohynt nu voor de gevolgen van zyn plichtverzuim zoo bevreesd te zijn geworden, dat hy, toen hij later weêr op post stond, gedeserteerd is met achterlating van geweer en patroontascb. Aan den kant van een der vesting grachten buiten de stad is |ijn koppel gevonden. Tot nu toe heeft men nog hietsPvan hem vernomen. Naar men verneemt, zijn de personen die zich hebben schuldig gemaakt aan den diefstal met inbraak in het tijdelijk onbewoonde huis van mevrouw de douairière van R., in de Maliebaan te Utrecht, reeds in handen der Justitie. Eeiigeder ontvreemde voor werpen zyn nog in hun bezit gevonden. Door de maatschappij tot redding van drenkelingen in Engeland werden in het vorige jaar 725 meuschen- levens en 29 schepen gered. Verder gaf zij belooningen voor het redden van 195 mensoheu door visschcrs. Sedert hare oprichting zijn door haar gered 23,786 schipbreukelingen, waarvoor zij heeft geschonken 959 gouden en zilveren medailles en 47,170 p.st. aan geldelijke belooningen. Ofschoon aan de 252 reddingbooten der Maatschappij 11,000 personen verbonden waren, heeft slechts één man in 1875 bij liet redden het leven verloren. De heer A. Reville geeft in de Tempnaar aan leiding der ongeregeldheden te Amsterdam, het Fran- sche publiek eene kleine schets van onze kermessen, en vlecht er eenige mededeelingeu aanvast, omtrent het Htdlnudsch volksleven. Wy ontleenen aan dit stuk o. a. het volgende „Voor hen, die het Hollandsche volk kennen, wekt het in 't minst geen verbazing, dat afschaffing der kermis, gelyk te Arasterdam is geschiedt, aanleiding heeft gegeven tot rustverstoring. Men moet daarby uitgaan van het feit, dat dit volk, welks lagere klassen zich al zeer weinig met de staatkunde bemoeien, zoo- laug de onafhankelijkheid van 't land niet bedreigd wordt en de godsdienstvrijheid gehandhaafd blyft, zeer licht geraakt is waar het politie-inaatregelen geldt, die de vrye beweging in de straten belem meren. Voor eenige jaren hebben te Leiden, wegens voorschriften van den commissaris van policie om op drukke marktdagen zich links en rechts van de straten slecht» naar één zijde te mogen bewegen ren voorschrift waaraan zelfs de meest levendige Pa- rijsche bevolking zich zouder iets te zeggen zou onder werpenzeer ernstige ongeregeldheder plaats gehad, en de voorschriften moesten ingetrokken worden. Iets dergelijks is thans ook te Amsterdam het geval geweest. „Men moet het zoo gaat de heer Rëville voort ter eere der mindere klassen in Holland erkennen, dat zy in den regel op «eer bescheiden wyze gebruik maken vhn de groote vrijheid van beweging, waaraan zij gewoon zijn. Zy zijn daarbij zeer behoudend en aan vroegere gewoonten gehecht, tenzij de bezwnren aau het bestaande verbonden «eer duidelijk in 't oog springen. Dan komt de verandering dadelijk tot stand. Maar is dit het geval niet dan zijn zij een vijand van nieuwigheden. „Onder de eigenaaardige gewoonten en overleve ringen van het Hollandsche volk behooren de ker missen. Tydens hun duur 8 tot 14 dagen zijn de steden geheel van voorkomen veranderd. In plaats van het aanhoudende, bedaarde, rustige werken, het geen de aandacht zoozeer trekt van den vreemdeling, die de Hollandsche steden bezoekt, heerscht er dap een opgewondenheid, een geraas, somwylen zelfs eén oorverdoovend getier. De markten en straten rijn bezet met tenten en kramen, paardenspellen, komttlies beestenspellen, gedresseerde apen en honden, gooche laars, museums van curiositeiten en monster* alles vaak in meer dan tiendubbele getalle. Vooral talrijk zyn de wafel-, poffertjes en oliekoekenkraampjes, die de oogen verblinden door bun helder geschuurd huisraad en de reukorganen kwetsen door hun onver- dragelyke geuren. Des avonds is alles verlicht en feestelijk versiert. Muziek van allerlei soort beweegt zich door demenigte en de bewoners, zoowel uit de stad als uit den omtrek, loopeu ouder 't uitgal men van allerlei liederen, door de straten. Votoy een vreemdeling is een Hollandsche kermis den eesten keer zeer belangrykde tweede maal schijnt zy hem vervelend, en de derde maal neemt hy zich vast voor er nooit weer op te komen. Maar het Hollandsch volkje vermaakt er zioh en geeft zich van ganscher harte aan dit genoegen over. »'t Overige gedeelte toch van zijn leven is by- zonder regelmatig, zedig en om het juiste woord te bezigen eentoonig. Zyn verbeelding dryft er hem niet toe de goedkoope vermakelijkheden te bedenken, die de arbeidersbevolking in Frankryk b. v. gedu rende 't geheele jaar geniet. Men zou zeggen, dat het volk voor 't minst gedurende een aohttal "dagen van 't jaar zyn gewone bedachtzaamheid laat varen en zich den hals over kop aan dolle vroolijkheid overgeeft: het danst, springt en zingt, men herkent het niet meer. De vrouwen geven den mannen niets toe. Zy zyn misschien nog nitgelatener; ik heb er gezien die letterlijk dronken waren van 't loopen en schreeuwen, ofschoon zij niets gebruikt hadden. Er is iets van de oude bachanalien of zoo men wil Tan de Geraaansehe leesten in, toen zioh een zekere dolle woede ran de patuurvereerders meester mankte, om ter eere van een of ander godheid feesten te zieren. „Er zou tegen deze dingen niets in te brengen zijn, als zich bij de algeineene vreugdekoorts, niet onvermijdelijk uitspatting en losbandigheid voegde. Het misbruik van sterken drank, gewoonlijk reeds heerschende, neemt dan ontzettende afmetingen aan, en de gevolgen daarvan zyn vaak meer dau bedroe vend voor de zedelijkheid. Daaraan is het toe te schrijven, dat er in Nederland velen zijn die, zonder tot puritanisme over te hellen, het toch ten zeerste betreuren, dat de kermissen zoo diep in het volks leven zijn doorgedrongen, en ze beschouwen als een ernstige hinderpaal voor de zedelijke ontwikkeling vau 't volk. „Sedert de laatste jaren hebben de hoogere klassen er zich grootendeels aan onttrokken, maar de arbei ders- en landbouwersklassen die trouwens niet zoo abed in staat zijn er andere amusementen voor in ïe plaats te stellen, blijven er nog eren sterk aan ■eheoht „In onderscheiden gemeente echter heeft de raad beslot *n er een einde aan te maken. Op de eeue plaats zijn ze bekort, op een andere buiten de kom der gemeente gebracht, op een derde eindelijk geheel afgesehaft. Amsterdam behoort tot deze laatste. De door haar genomen maatregel is in zooverre te recht vaardigen, dat de eeutoouigheid van 't leven van den minderen man wel het allerminst geldt van een plaats als de hoofdstad. Daar kan men voor zeer weinig geld vry wat geuoegen smaken. Ongelukkig is het echter, dat de Hollandsche werk nun, en evenzoo de Eugelsche, er geen slag van heeft zich als de Fran- scbe en Belgische, goedkoop te vermaken hy amu- zeert zich niet spoedig, hy moet meer door uiterlijk vertoon worden opgewonden, en boe meer aan 't genot deelnemen, hoe gelukkiger hij zich gevoelt." DINSDAQ 26 SEPTEMBER. Tegenwoordig de hh. va» Bergen fJzeadoorn, voort. Viroly, Remy, Kist, l'riurr, kranenburg, Noothoven >an Goor, Mcue- maker, Portvijn Droop Lever, vau Striates, Post Drost, Stravsr, Goede «sagen rn Sm I. De voorzitter deelt mede, dot de heer Maller heeft keaois gegeven verhinderd te zijn deze vergadering by te wonen. Ingekomen is: reae missive vs» hh. Gedeputeerde Ststeo dezer provincie, houdende goedkeuring vs» de onderhesdscbe son besteding der yzeren breg ssn het Moordrecbtscbe veriest en ven de san- besteding tot ophelen va» pain en vailnis en het baggeren in de wateren der ge«e|ip|« oma C. farrnrnotiftc. rapport van B. en W. v het in kiise handen gestelde adres van J. van Bcntaha ft«lEoóo, tfg verhooping der toelage voor het nitgeveu van «t/wifvoerig verslag Jer raadszittingen, B. en W. yyn «au ouUh&J Joax de gèvrsagde iCO.— niet toe te stasj, mur de At voldoende subsidie te brengen op 400.ingaande 1 Januari a. a. ter visie. een adres van de heeren W. Jalias en anderen, ondersteunende bet versoek van i. vaa Bentom ea Zoon, tot ver boog mg van toe laag ter visie. rapport van B. en "ff. op hot edrea van H. Paaij tot af stand vau meerderen/ grond, haa collegie vindt geen bezwaar tot bet verkoopen ven dien grond ter visie. B. sa W. bieden een drietal van rechtsgeleerden in alpbabctiaebe orde aan, ter verkiezing van een Gemeente-Advocaat, bestaande nit de bh. Mr. J. Fortuyo Drooglecver alhier, Mr. J. C. /Reepmaker ea Mr. H. H. Tela, beide te Rotterdam ter visie, eene missive van hh. librymsestersn, daarby iazeadeada een dobbeltal ter verkiezing in de opengevallen plaats door het ontslag nemen van dr. O. A. Tebóenboff, waarop geplaatst zijn de hb. dr. D. Terpstra ca dr. F. H. G. van Iteraon ter visie en benoeming ia eene volgende vergadering. een adres van D. Bi nee, verzoekende een stokje genoteerden grond in gebraik te mogen nemen, bet rapport van B. eq W. luidt, om de gevraagden grond af to staan tegen 10 et. de centiare en op de bekende voorwaarden; ter vieie. een adres van mej. van der Klein - Verhoef, onderwijzeres in de handwerken san de meisjesschool, verzoekende verboo- ging van traktement, het rapport van B. en W. behelst, dat zy voor acht lesuren per week f 1S0.~ geniet, vinden dit in vergelyking met de anderen niet te weinig en adviaeeren tot afwysiogter visie. een adres van C. P. Vryhoff, verzoekende als marktmeester benoemd te worden; ter visie. Aan de orde is een voorstel om van het batig alot der rekening vaa 1876 f 10600 beschikbaar to stellea, ter vorvaoging van de te slnitea geldleen ing, tot dat bedragde beer van Stresten wil om verschillende redenen de geldleeoing doen doorgaan en bet geld in handen honden om daarmede andere werken uit te voeren, de voorzitter zegt dat B. en W. van oordeel zya, dat de eeboldanUst groot genoeg is, het voorstel wordt daarna in stemming gebracht en aange nomen met 12 tegen 2 stemmen, die van de hh. Kranenburg en van Stristen een voorstel, betrekkelyk het verkoopen van een stak grond sn water ssn het ryk, dit is nog tot vergrooting der kazerne benoodigd en gelegen achter de zwemschool, B. ea W. willen diea grond verkoopen tegen 2.60 de centiare en de sloot onder zekere voorwaarden om niet afstaan, de beer Prince ia tegen dadelijke behandeling, ook de hh. Kranenburg en van Stresten verklaren zieh daartegen, de voorz. wyst er »p dat er od speed wordt aangedrongen, ook de bh. Kist en Messemaker willen het dadelijk in behandeling nemen, het voorstel Prince Wordt in stemmiog gebracht en afgewezen met 9 tegen 5 at.,» die van de hh. Kranenborg, Goedewaagen, Snel, Prince en\jpjj Strestendaarna wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stem men, de vyf genoemde hh. namen san deze stemming geen deel een voorstel tot afstand van sen strookje grond san de maatschappij voor nieuwe geoctroijeerde gasbereiding, het rapport van B. en W. luidt om dien grond te verharen voor 12 jaren tegen 10 ct. de centiare, de heer Prinoe wil dit aanhouden, eveneens sis de heer Kranenburg, dit genoegzaam ondersteund, wordt zulks in stemming gebracht eu afgewezen met 8 tegen 6 stemmen, die vau de hh. kranenburg, Messemaker, Goede- «sagen. Snel, Noothoven van Goor en Prinee, daarna geten de hh. Noothoveu van Goor en Messemaker de redenen op, waarotn zij uu voor het rapport zullen stemmen, het rapport wordt in stemming gebracht met alg. stemmen, de hh. Kra nenborg, Goedewaagen, Snel en Prince namen aan deze stemming geen deel een voorstel oin ssn de nssutlooze vennootschap „de Stea rine Kaarsenfabriek Gouda" vergunning te gevea tot het leggen van een houten fnudering, ia het plantsoen nabij da fabriek, om daarop een contrefort te metselen, bet rapport van B. en W. luidt om het verzoek onder beaaalde voor waarden toe te staan tegen ƒ1.— 'a jaar*, wovdt na korte discussie besloten het aangevraagde terrein af te bakenen sa tot eene volgende vergadering aan te hoeden eene missive van bh. gedepatesrda staten deser provincie, houdende een voorstel tot wyZigiog der verordening tot in standhouding van da goede orde op bet buitenplein ea da toegangen tot het station van den Nederlaodschen Rijn spoorweg bet rapport van de commissie over de verorde ningen luidt, om het in den geest van de missive van hh. gedrp. staten te wijzigen, wordt algemeen goedgekeurd; een verzoek van den heer H E. van der Roer om ontslag sis hulponderwijzer san de Burgerschool voor jongens tegen 16 November a. s. door zyne benoeming naar Hage, wordt eervol verleend. Na machtiging om ssn de genomen beslaitea uitvoering ta' geven zonder resumptie, eindigt de vergadering. Londen, 17 Sept. Lord Derby beeft de deno tatie ten gehoore ontrangen, die beta de reaolotieo mededeelde, welke in de meeting ran 18 deter (ia de City) waren aangenomen. Lord Derby gaf te kennen, dat de Begeering de inatrnctie had getoadeo aan Sir H. EUiot, dat bij den Sultan eene audiëntie moeet vragen, hem de personen moest noemen, die tick aan moorden en andere barbaanchbeden in Bulgarije hadden schuldig gemaakt, en ttraf voor hen moest vorderen. Lord Derby geloofde niet dat men het Parlement noodig ton hebben bijeen te roepen, aangetien de onderhandelingen met de Mogendheden een bevredigend verloop hebben. Eene verstoring van den algemeenen vrede, of eeue omverwerping van bet Ottomaniaehe rijk, achtte hjj in geenen deele waarschijnlijk. Hij verwacht, dat het invoeren eener plaataelgke autonomie, het verleenen vau vrijheid, eene gelijkstelling tnaaehen Mahomedanen en Chriatenen en het geven van vol doende waarborgen tegen eene herhaling van de gruwelen, de moeilijkhedeu lullen opluasen. Ten opciehte van Servië verklaarde lord Detby, dat hjj den terugkeer tot den iüUm jmo muit Mlum begunstigde, tonder dat Servië een oorlogsvergoeding tal hebben te betalen. Konstailtinopel, 87 Sept. De Mogendheden verlangen van de Porte, dat alt grondslag voer de vredesonderhandelingen de itmtmm fmo amte Iritmm voor Servië en Montenegro tal aangenomen worden. De Porte toont tich teer geneigd alle wensoheljjke her vormingen toe te ataan. Zij heeft, met het oog hierop, besloten, een nationalen Raad tarnen te stellen, be staande nit 35 Muselmannen en 30 Christenen. MARKTBERICHTEN. GOUda, 28 September. Tarwe puike witte 10.25.h 10.75. mindere 9.25 a 10.Koode puike f 10.25 f 11.—. mindere 110.25 a f XI. Rogge puike 7.25 a/ 7.80. Mindere/6.75 J/7.20. Voer/6. 4/6.50. Gent puike 7.25 a 7.80.Mindere/6.4 7.— Haver, tware 6.25 5.50. Liehte f 4.25 4 /4.7». Ter Kaasmarkt van gister, werden ssngevoetd 70 partijen kaas, den handel tee- vlug, le kwaliteit van 30 4 37, 2e kwal. naar evenredigheid. De Veemarkt met goeden aanvoer, de handel in beate vaarkoeien tot hooge prjjien verkocht, tweede kwaliteit traag, schapen traag, varkens voor Londen van 25 4 29 et. per half kilo, magere varkem en biggen traag te verkoopen. GEBOREN: 26 Sept. Aaltje ta Jan Anthony, oudere P. de Raadt ai J. A. Cramer. 26 Hcndrikja Cathtrina, ouders J. Switaer en C. M. Noomen. 27 Johannes Garardas. ouders J. M. *an Hofwegen en J. J. tan der Kent. OVERLEDEN; 28 Sept. G. H. Joogebreur, 11 m. GEHUWD: 27 Sept. J. »an den Hork en J. Willens. I. M. Koachman en S. Cal» Burgerlijke Stand van onderstaande Gemeenten van 5 21 tot 28 Sept. 1876. Moordrecht: GEBOREN: Wilhclinlba, ouders F. Zwcara ca U. Ment Johannes, anders J. Slobbe en M. Woleera OVERLEDEN: N. Verboon 8 P. Kool, 16 j. J. ran Jerereo, 2 j. S. tan der K«ty, geh. net huievr. Wlaehnsfitr, 78 j. ONDERTROUWD Gccne. GEHUWD; J. de Jong 85 j. (cso Oouderak,) ca C. Loen- dersloot, 87 j. GEBOKEV 21 Sept. Helenp, ssësrs 4. i« l»«w W. ras der Velden.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2