lia KEUKENMEID. Dienstvervanging. AD VERT EN TIÉN DUIZEMIEM zijn genezen van Dronkenschap, INGEZONDEN. POLITIE. Burgerlijke Stand. Mevr. IJSSEL de SCHEPPER vraagt, tegen 1 Februari, eene en ten koste der Afdeeling te doen plaats hebben, evenwel onder voorbehoud van de bevoegdheid om die producten (boter en kaas) vóór de verzending aan een deskundig onderzoek te onderwerpen. Het Bestuur stelt zioh voor dat hierdoor eene ruim© inzending zal verkregen worden en die producten hun naam in den vreemde met eere zullen handhaven. Evenwel behoudt ieder natuurlijk de bevoegdheid ora voor eigen rekeuing en zonder tusschenkomst vau het Afdeeltngsbestuur naar die tentoonstelling te zendendeze bevoegdheid blijft evenzeer voor die producten waarvan de inzending aan dat Bestuur minder wenschelyk voorkomt. De inzending zal door de zorg van bet Bestuur maar ten name van de inzenders plaats hebbeu, zoodat niet de afdeeling maar de inzenders de respectieve bekrooningen zullen ont vangen. Dit besluit werd in de Afdeelingsvergadering den 8 November jl. gehouden, breedvoerig besproken, «n op voorstel van den heer van Iterson werd met algemeeue stennneu aan het Bestuur de bevoegd heid verleend ora ter bevordering van deze voor de Afdeeling 7.00 gewichtige aangelegenheid, zoodanig te bandelen nis dit het meest geraden mocht oor- deelen. De Redactie der Lanbouw-Courant, in het nr. van S November deze zaak voorloopig vermeldende betuigde hare ittgeu mieuheid met het besluit van bet Afdeelings Bestuur. Wij kunnen niet nalaten dat besluit ook van onze zyde zeer toe te juichen, en wij hopen dat er eene groote deelneming mag plaats hebben in die ten toonstelling, welke zeker voor ieder al zeer gemakkelijk wordt gemaakt daar de zorg en de kosten voor die verzending door de afdeeling gedrageu wordt. Men schrijft uit Alphen a/d. Rijn Bij het gewone jaarlijkscbe onderzoek door de po litieagenten in dit kantou, naar de naleving van de wet betreffende de maten, gewichten en weegwerk- tuigen, zijn ook ditmaal weder een aantal ntringdoen- •den bekeurd wegens het voorhanden hebben van niet wettelijk, niet van het vereischte goedkeuringsraerk voorziene of afgekeurde maten en gewichten. Het verdient opmerking, dat de laatstgenoemde overtreding verreweg het veelvuldigst voorkomt, waar uit mag worden afgeleid, dat wellicht in de meeste dier gevallen de bekeuring het gevolg is van de om standigheid, dat de bezitters van die afgekeurde voor werpen, na ze van den ijker te hebben terugontvangen, niet voldoende ontwikkeld zijn om te kunnen on derscheiden of het nieuwe merk, waarmede hun maten vin gewigten gestempeld zijn geworden, het goedkeu- rings- dan wel het af keurinscsmerk is. Wensehrlijk ware het daarom, dat niet-wettelijke zoowel als afgekeurde maten en gewichten, door de ykefs ft oog vallend ongeschikt konden worden gemaakt Menig kiein-winkelier of venter zou dan gevrijwaard worden voor de niet geringe geldboeten, door de wet bedreigd, waaadoorhy, bij onvermogen om die te betalen, ten slotte verplicht wordt kennis te maken met een plaats, die voor zijn zedelijk be wustzijn weinig opbeurends heeft. Art. 29 der wet van 27 April 1869 Staahbl No. 57,) stelt elk der drie opgegeven overtredingen strafbaar met een geldboete van ƒ10 tot 20, ter wijl art. 33 bepaalt, dat elk verboden voorwerp één overtreding uitmaakt, in dier voege, dat niet meer dan tien geldboeten voor gelijktijdig gepleegde over treding worden uitgesproken. Dagbl Het Spinoza-oomité, dus leest men in dp Neder- landsche Spectatorheeft zich aanvankelijk niet te beklagen over den uitslag zijner pogingen, om bij dragen voor het op te richten standbeeldfte bekomen. Aangaande den geldelijken tóestand is op de jongste vergadering (22 dezer) het volgende meegedeeld; Door het Hootd-oomite werden tot op dien dag inschrijvingen ontvangen ten bedrage van ƒ2165. (Daartoe behooren de aanzienlijke sommen, doo| H M. de Koningin, benevens HH. KK. HH. de prin sen Frederik en Hendrik toegezegd, terwijl Z. K. H. prins Alexander het cijfer zijner bijdrage nog niet heeft doen opgeven). Uit het buitenland werd tot dusverre in ronde offers ontvangen 457 5. In Nederland zelf bedroegen de inschrijvingen tot op den 22sten October 2004.50. Het totaal is alzoo ƒ8744.50. De Amst. Ct. verneemt, dat de werkzaamheden aan de inrichting voor kunstmatige vischteelt te Velp gestaakt zyn. De belemmering van het visch recht op den IJsel, waarop hoofdzakelijk de vooruitzichten der vennootschap gegrond waren en het gemis aan vrye wateren ter exploitatie, schijnen oorzaken te zijn ge ureest van de geringe rentabilieliteit der onderneming, welke tot dit treurig besluit heeft geleid. Te Amsterdam is Zondag eene meeting in zake de jongste ongeregeldheden die in de vorige week \n het water was getallen, gehouden in de Honderd en Een Roe," buiten de Willemspoort, onder leiding van K. Ris. Nadat door enkele personen hun weder varen met de politie en huzaren in de dagen van 1117 September was medegedeeld, werd op voor stel van het comité met acclamatie besloten bij den procureur generaal eene door K. Ris en A. Hofman geteekeude „plainte" tegen den burgemeester in te dienen. Uit de discussiën, die daarop volgden, bleek dat deze bijeenkomst ook nog met een ander doel was belegd. K. Ris toch had van zijn patroon, de firma vau Gelder, bij wie hij ruim 26 jaren als zaag- molenaarsknecht werkzaam is, aanzegging gekregen om zich van de demonstratie, aan welker hoofd hij zich nu weêr had gesteld (zoo als bekend is was hij vroeger ijverig bestuurslid eu woordvoerder van de internationale), te onthouden, waarbij de waarschu wing was gevoegd, dat hij binnen veertien dagen de. dienst zou moeten verlaten, indien hij niet naar die aanzegging luisterde. Door sommige redenaars werden de verdiensten vau ltis jegens het volk in het breede uiteengezet, waarna briefjes werden rondgedeeld, waarop door eenigen huu naam werd gez^t, 0111 in geval van nood K. Ris financieel te ondersteunen. Bij het uitga 111 werd een collecte geboudeu, die ruim 36 opbracht. (A. C.) Op 27 en 28 October had te Ouderkerk a/d. IJssel het vergelijkend examen plaats voor hoofdonderwijzer •fan de tweede openbare school aldaar. Van de 64 sollicitanten waren er 33 opgekomen. Den tweeden dag werd het werk mot de )4 hoogst genomineerden voortgezet. Het zestal bestaat uit de heeren M. van Tol, hulponderwijzer te Katwijk a/Zee, J. Beumer, id. te Schiedam, P. Baas, id. te 's Gravenhage, W. Korteweg en J. van Leeuwen, beiden id. te Rotterdam, en J. Kleinendorst, id. alhier. Met betrekking tot den veldarbeid in den Alblasser- waard kan worden bericht, dat men algemeen daar mede grootendeels afgedaan heeft. De meeste beet wortels eu aardappelen zijn uit den grond. De eerste zijn op verre na zoo kloek van stuk niet als vorige jaren. De aardappelen leverden een goed beschot, maar ook deze zijn klein, 't geen aan de langdurige droogte, in den zoiuer, wordt toegeschreven. Voor goede aardappelen besteedt men van ƒ3 tot 3.50. Puike soorten moesten 4 per h. 1. gelden. Gras is er nog vrij voldoende voorhanden, men hoopt echter naar droog weder, 't geen voor de wei- derijeu onontbeerlijk is, daar bij veel vochtig weer het gras in den wecken grond wordt getrapt, en het vee spoedig opgestald zou moeten worden. Al gemeen -verwacht uien een daling iu den prijs van bet vee. Uok zijn vette varkens niet zoo geldig als sommigen verwachtten. In het jaar lSdO werd door den bekenden Franschen professor in de declamatiekuust Ricourt een /ontdek king" gedaan. Hij zag met ziju meestersoog in eene jeugdige zangeres, die in 't vorige jaar voor 't eerst als zoodanig gedebuteerd had, een aanleg voor het treurspel, die slechts op oefening en ontwikkeling wachtte om weldra zijne bezitster door geheel Frank rijk beroemd te maken. De welluidendheid en buig zaamheid van hare stem, het verhevene en bevallige in hare gestes, het majestueuze eu vorstelijke iu hare houding overtuig#' hem weldra dat zij voor het klassieke drama iets, ja veel beloofde. Zij wijdde zich dan ook op ziju raad aan het treurspel, bestudeerde onder zijne leiding de groote Frausche dichters, spande zich in om te geven, wat haar aanleg beloofde en met suoces. De meester beleefde eer aan zijn leerling. In 1862 debuteerde zij in het Odéon in de rol van Phèdre en aldra was aller gevoelen zoo gunstig over haar spel, dat ieder haar 't Theatre Franqais als hare bestemmipg toewees. Het duurde niet lang of zij trad daar dan ook op en weldra was haar roem voor goed gevestigd. De bevoegdste beoordeelaars rekenden haar een belangrijke aanwinst voor 't toonecl. Theophile Gau- tier schreef o. a. Melpomene a touché de son sceptre cette prêtresse d'une culte coanoui." Jules Janin noemde haar„une muse échappée frémissante au ciseau de Phidias." Deze jeugdige priesteres van 't treurspel was Agar, die wij gisteren het voorrecht hadden in ons midden te zien optreden als Caraille in Corneille's r, Horace." Hoe den indruk te schetsen, die zij maaktehoe de bewondering, die z$\afdwong, te uiten; hoe de gevoelens, die zich meester maakten van ons gemoed mede te deelen op het papier! Hoe goddelijk schoon waren hare poses, hoe in drukwekkend hare gestes, hoe eerbied-afdwingend haar geheele spel l Reeds hare eerste verschijning op het tooneel bracht een machtigen indruk te weeg, die steeds toenam naar mate hare gemoedsbewegingen heviger werden. 'Voorzeker wij meenden tot gisteren den „Horace" Xp keènen, wy meenden de schoonheden daarin reeds te W^rdeeren, de krachtige, geapierde regelen te begrij pen, maar gisterenavond bleek ons dat nog tallooze schoonheden voor ons verborgen waren gebleven. Agar's vertolking leerde ons eerst, hoeveel de „llorace*' bevat, zij leerde ons eerst recht dien op den waren prijs schatten. Agar heeft ontegenzeglijk een prachtige gestalte en de standen, die zij aannam waren volkomen ge schikt om den indruk van haar spel te verhoogen of liever op zichzelf eischteu die reeds ten volle bewon dering eu niet licht zal het o. a. uit onze gedachten gaan in welke houding zij, de voor haar verplet terende tijding vernam van den dood vau Curiace. Men zegt dut de beroemde Franschc schilder Eugèué De la Croix verscheidene studiën naur Agur genomen beeft en dat niemand beter dan zij den beeldhouwer tot model diende, wij willen na haar gisteren ge zien te hebben, het gaarne gelooven. Maar niet alleen hare standen, haar geheele spel was prachtig. Op uitnemende wijze deed zij ons de liefde jegens haren beminde zien, die zij stelde boven de liefdé voor het Vaderland en men weet wat voor een Romeinsche het vaderland beteekent en dat hare liefde een ernstige was, wij vernemen het aldra bij haar eerste optreden in het onderhoud met Julie. Hoe heerlijk klonk voorts haar stem bij 't herhalen der orakeltaal: Albe et Home demain prendroni une autre face Tes voeux sonl exaucés, el les auront la paix, Ft tu stras unie aoec ton Curiace Sans quancun mauvais sort ten sépare jamais. Hoe weemoedig erüstig luidde 't uit haren moud, toen Sabina zich niet ernstig genoeg over de liefde uitliet Je te vois bien, ma soeurvotis naimdtes jamais, Et vous ne conn a is ez ni Tamour ni ses traits; On peut lui résister quand il commence a naitre. Mais non pas le bannir quand il test rendu maitre Et que l'aveu d'un père, eng age an t not re foi, A Jait de ce tyran un legitime roi. Maar, waar op te houden, wanneer we eenraas) wilden aanstippen de scènes, waarin zij ons 't meest bevielWaar te eindigen, wanneer wij weder voor onzen geest wilden terugroepen de oogeublikken dat zij 't best voldeed Haar kalme eenvoud, hare indrukwekkende sober heid eu hare schoone standen bleven haar den geheeleu avond bij en als wij nog één tooneel voor onze oogen willen doen verschijnen dan is het dat, waarin zij het verhaal van Valere aan den ouden lloratius, aangaande 't einde van den strijd, aanhoorde. Eerst, dat bewe* ginglooze gelaat, als 't beeld eeuer kalme ziel, toen die wolk welke langzaam over haar voorhoofd trok, en 't licht van haar oog verduisterde door de voor haren vader zoo verblijdende, voor huur zoo diep smartelijke tijding; eindelijk die afwisseling van innige droefheid, en vurige zucht tot wraak, van hartelijke lietde en gloeiende haat, die zich daar afspiegelde op haar gelaat. Voorzeker zoo ooit, dan zag raeu bij Agar op het gelaat, wat er omging in de zielZoo ooit dan zog men bij haar, wat zij gevoelde, ook zonder dat zy sprak Na den avond van gisteren zeggen wij vau ganscher harte Theophile Gautier naOn sent quon a decant soichose rare, une tragédienne. In één woord we mochten gisteren een heerlijk kunstgenot smaken, dat ons lang zal bijblijven en dat niet spoedig uit onze dankbare herinnering zal verdwijnen. Als blijk van eerbied en bewondering voor luire kunst, werden Mad«lle Agar twee bouquetten aan geboden. De andere acteurs en actrices, die met haar op traden waren op zich zelf beschouwd, volstrekt niet van zoo weinig beteekenis, als sommigen verwacht hadden. Natuurlijk bij eene zoo schitterende ster nis Agar op 't tooneel is, verbleekte het licht der overigen, natuurlijk, wanneer Agar op 't tooneel was, trok zij onzen blik eu onze aandacht geheel tot zich om den indruk van de woorden der anderen te doen lezen op haar gelaat, natuurlijk bewonderden wy voor alles het stille spel van Agar, dat ten gevolge had, dat van 't spel der anderen wel eens iets onze aandacht ontsnapte, maar toch in de tooneelen dat Agar er niet was, bleek het duidelijk dat ook het overige gezelschap niet slecht was. De heeren Rebel en Gibeau 0. a., waarvan de eerste werkelijk zich kenmerkte door juiste gestes en schoone poses en Mme Brunet, die soms zeer goede oogen blikken had, kunnen met recht op den titel van kunstenaars aanspraak maken. De heer Du pare, die de rol van Horace vervulde, kon onè minder voldoen. Hij zocht te veel zijn kraobt in schreeuwen en door zijn gestes beleedigde hij zelfs het schoonheidsgevoel en van schoone standen was bij hem geen sprake. Het was jammer dat hij zelfs bij Curiace den heer Rebel zoo ongunstig afstak, maar voor 't overige was 't gezelschap niet slecht. De „Horace" werd voorafgegaan door „Le jeu de Vamour et du hasard" van Marivaux, een stukje dat bij vlug, goed spel, vry aardig is. Nu, gisteren avond werd 't goed en vlug gespeeld en de aardigheden daarin kwamen tot hun recht. De heer Rebel en Dacheüx en Mile Goth vervulden daarin de voor naamste rollen. Het publiek was goed opgekomen, iu aanmerking genomen de Fransche taal, die vele tot bijwoning van de voorstelling afschrikte. Namens het publiek meenen wij te mogen eindigen met eene hartelijke dankbetuiging aan hen die het hunne deden om ons deze voorstelling te bezorgen. Zij kunnen ver zekerd zijn dat hunne zorg in deze door het beschaafde publiek op hoogen prijs worden gesteld. I)e Haagsche briefschrijver in de Zaanl. Ct. zegt: //Ofschoon er nog niets is uitgelekt van de onder wijswet van den heer Heemskerk, thaii9 bij den Raad van State in behandeling, is mij van zeer vertrouw bare zijde verzekerd, dat de nieuwe schoolwet een echt liberalen geest ademt en den liberalen oueindig meer stof tot tevredenheid zul geven dan den kleri- kalen. Geen liberaal minister kon liberaler verbe teringen hebben voorgesteld dan in het ontwerp van den heer Heemskerk worden aangetroffen, en deze i patiënt zal slechts geringe operatién behoeven, om eene blakende gezondheid te genieten. Dezer dagen werd in het lokaal Frascati te Am sterdam een meeting gehouden, uitgeschreven door de vereeuiging tot handhaving van het liberale beginsel in de Ned. herv. gemeente aldaar, welke meeting door vele werd bijgewoond. 't Doel waarom de vergadering belegd was bleek al spoedig uit de mededetling van den voorzitter, ni. om de vrijzinnige gemeenteleden der herv. kerk ami te sporen ten krachtigste te protesteeren tegen het door de synode genomen besluit, waarbij het doen der bevestigingsvragen, zoohU zy in art. 88 van het bekende kerkelijk reglement zij 1 opgenomen, ver plichtend is gesteld. Tegen de vragen zeiven bestaat geen bezwaar, maar wel tegen het feit, dat men daaraan een imperatief karakter heeft gegeven en alzoo een eersten stap beeft gedaan op bet heilloos pad van het coufessioualisme. Na in herinnering te hebben gebracht hetgeen op de vergadering van moderne predikanten den 17 dezer te Amsterdam gehouden is besloten, meende de ver eeuiging bovengenoemd de vrijzinnige leden van de Ned. lieiv. k»-rk te moeten opwekken tot hetteekeuen van een adres aan de synode, waarin o. a. verzocht wordt onverwijld terug te komen op de door haar ten aauzieu vau de bevestigingsvragen genomen be sluiten en een tweede adres aan de synodale com missie, aandringende, dat zij de synode iu eeue bui tengewone vergadering bijeenroepe. Anders toch zou men nog een jaar moeteu wachten, eer omtrent het billijk verzoek der vrijzinnigen zou kunnen worden beslist. De voorzitter spoorde de aanwezigen ten dringendste aan, die adressen, welke bij eeuigc boek handelaren, in de couranten te vermelden, van Maan dag 6 tot Zaterdag 11 Nov. ter teekening zullen worden gelegd, van hunne handteekeniugen te voorzien. Onderscheidene der tegenwoordigen gaven hun adhaesie te keunen op ve-schillende gronden. Daarop volgde een debat, dat hoolzakelyk liep over de quaestie «Zal men de vrouwen al of niet vrijheid verleenen de adressen te teekenen Het resultaat was, dat de voorzitter mededeelde dat, bijaldien men mocht verlangen de adressen, op- gemankt door de vereeuiging tot handhaving van het liberale beginsel in de Ned, herv. gemeente te Am sterdam, ook door vrouweu te doen teekenen, aan het bestuur dier vereeniging vóór Woensdag het ver zoek moet worden gedaan om terug te komen op zijn besluit, woarby alleen mannelijke lidmaten tot de teekening zijn nitgenoodigd. Overigens was hét bestuur niet onwillig om adressen beschikbaar te stellen ten einde die door vrouwen te doen teekenen, wanneer eenige personen deze uit fluitend daartoe op eenige plaatsen mochten willen nederleggen. De vergadering werd gesloten, nadat de voorzitter nogmaals op algeraeene teekening der lijsten had aangedrongen. Onze lezers herinneren zich de discussie, die ip den zomer van 1875 werd gevoerd over het ammoniak - argument van prof Harting e. a. tegen de lijken verbranding. Hoe men in wetenschappelijke kringen over de waarde van dit argument oordeelt, blijkt thans uit nft. 3 der Berichten en Mededeelingen van de Vereeniging voor lijkenverbranding. De Leidsche hoog leeraar Franchimont toont in die aflevering het onge gronde van dat argument aan, en ora aan het niet des kundig publiek te bewijzen dat hy niet alteen staat, is aan zijn betoog eene verklaring van adhaesie toegevoegd van de heeren: dr. Aronstein (Breda), prof. J. M. Van Bemraelen (Leiden), P. Brouwer Rz. (Deventer), dr. Vitus Bruinsraa (Leeuwarden), dr. S. Hoogewerff (Rot terdam), d*. H. F. R. Hubrecht (Jlfosterdam), prof. D. Huizinga (Groningen), dr. J. Nieuwenhuyzen Kru- seraan (Amersfoort), dr. L. C. Levoir (Delft), dr. D. De Loos (Leidan), prof. R. 8. Tjaden Modderman (Gro- Hingen), prof. A. C. Oudemans (Delft), prof. C. A. J. A. Oudemans (Amsterdam), dr. O. J. Risselada (Almelo^ prof. W. F. R. Suringar (Leiden), dr. Hugo de Vries (Würzburg) en dr. J. E. De Vrij ('s-Gravenhage.) Men ineldt Zuid-Afrika dd. 10 Oct. aan het Bbl.x De Volksraad van de Transvaalsche Republiek is uiteen gegaan, zonder de voorstellen betreffende de confede ratie te overwegen. Wat beweerd werd aangaande wreedheden door de vrijwilligers enz. gepleegd is ge bleken onwaar te zijn. Het geschil met het Zuluhoofd zal worden vereffend door arbritage. Secocoeni heeft om vrede gevraagd. De voorstellen betreffende de belastingen eu de reso lutie van den president, betreffende de spoorwegen, zijn aangenomen. Het Ambtenaarsblad ontvangt de mededeeiing dat de regeering voornemens zou zijn een serieuse verbetering tbrengen in het lot der ambtenaren. Hun bezoldiging zou ui. zooveel mogelijk geregeld worden naar de bij zondere omstandigheden, waarin zij verkeereu. Zoo zou liet verschil in huishuur in de onderscheidene deelen des lands in aanmerking komen, alsmede de uiteeuloo- pende prijs der voedingsmiddelen, van het onder wijs enz. De grondslagen zouden bijeengebracht worden door de belanghebbenden zei ven, die zich iu hun standplaat sen zouden vereenigen om in gemeenschappelijk overleg uit te maken of en met hoeveel percent de verschillende tracteuienteu verhoogd moeten worden, roet inachtne ming van het verschil in stand van de titularissen on- derliug. Ora hun met gelijke maat te meten zou slechts één hoofdambtenaar belast worden met een onderzoek in loco; wanneer de opgaven, in vergelijking met andere uit dezelfde streek des Rijks, niet juist zouden schijnen. Mijnheer de Redacteur Teun heelt in langen tijd niets gezonden, wat zal ik u zeggen, een mensch heeft wel eens muizennesten in het hoofd en dan vlot voor een burgermensch dat schrijven zoo niet. Daar ik echter al langen tijd over de Dienstvervanging heb hooren praten, zoo wil ik u eens vertellen wat of Teun daarvan gehoord, gezien en ondervonden heeft, want de heeren die zeggen zoo gauw maar, die wduren" deugen niet, muar dat is immers niet waar of zouden die menscheu die gaarne met ruim een jaar te dienen eu een enkelo keer op te konfftykostkleeren eu 600.— verdienen, niet deugen, dat is immers gekheid, hebben die heeren wel eens nagegaan wat 600 vo >r eene armen duivel is. Neen Mijnheer de Redacteur, juist die in de toekomst zien, verkoopen zich voor plaatsvervanger, en die werkelijk niet deugen zijn niet diegceu die zich verkoopen, maar dat zijn zij die als bon vivant geleefd hebben, hun zaken iu het riet hebben laten loopen en uit balloorigheid naar Atchiu gaan. Om u dat duidelijk te maken, zal ik maar is een jougim nsch uit vele nemen en dat is Klaas de zoon van Bram. Klaus in een oppassende jongen;' verdiend f 5.50 in de week, geeft daar het uoodigc voor kost, enz. vau af eD houd een zakduitje over, maar Klaas is ecu fatsoenlijke jongen en houdt er zooals alle fatsoenlijke meusohen droombeelden voor de toekomst op na onfatsoenlijken leven slechts voor het heden en denken niet aan de dag van morgen eu die drooinbeeloln zijn een lief vrouwtje, een eigen huishoudentje, een eigen te huis enz., enz. inaar zoo lang hij iu zijne gewone werkzaamheden blijft dan ziju dat of droombeelden in de maan of het is lieve armoede. Wat nu, Klaas kan zich ver koopen en door een korten tyd te dienen de som zich aanschaften om al dat geluk deelachtig te worden, dus Klaas gaat daar gaarne toe over en begint daar met zijn oude lui over te praten, dat wil zeggen niet over zijn droombeelden maar om zich te verkoopen, maar daar heb je de poppen aan het dansen, papa scheldt leger, soldaten, alles uit, voor al wat leelyk i9, verwijt ziju zoon dat hij den breeden weg op wil en dat hij zijn verderf tegemoet gaat, de moeder slaat op hetzelfde aanbeeld, als vader dan komen daar oomes, tautjes, neefjes en nichtjes bij en vormen een prachtig concert, die daar de grondtoon niet deugt, Klaas ooren cn ziel verscheurt, wat nu, Klaas wil toch zoo gaarne zyne droombeelden verwezenlyken en tegen het standje is hij Diet opgewassen. Hy gaat dus aau het middelen, hij zal vader wat geven, hy zal moeder wat geven, maar nu er wat te halen is, willen de andere ook wat hebben, men haalt er van wat er van te halen is en als Klaas in dienst komt zyn de gelden die hij met alle mogelijkheid slechts los heeft kunnen maken totaal naar de maan, het ecnigste dat hy er noch van heeft is dat tijder.t hij in dienst staat zijn koper hem 's wekelijks eenig geld stuurt en dus in dien tyd zijn lot eenigszints verbeteren kan, want het geld dat hij ontvangt zoo direkt zyn kooper niet meer voor hem verantwoor delijk is. ach Klaas weet zeer goed dat zulks de zelfde weg van het- vorige gaat, dus by1 het in dienat treden zijn Klaas zijn droombeelden verdwenen, hy heeft zyn vrijheid verkocht voor niets, heeft een hekel gekregeu aan vader, moeder en familie iu het bijzonder en aan de menschheid in het algemeen, zijn dienst roept hem ongeluk toe, Klaas betreurt zyn verloren vrijheid, zat weer gaarne aan zijn dagelijksche bezig heden en word onverschillig voor alles. Mijuheer de Redacteur, men beklaagt zich dat er zoo vele van die «duuren" weggejaagd worden, het verwondert Teun dat er noch niet meer weggejaagd worden, het is dat er noch eergevoel overblijft, want in hun hart zoude er gaarne 7/s weggejaagd worden en tot overige Vs zijn zij, die onbeholpen in de wereld staan en dus de slechtste soldaten zyn, en nu de toepassing. Het systeem van plaatsvervanging vernietigt de toekomst der jongelieden en maakt hun van fatsoenlijk slecht, zij formeert een slecht leger en boven alles, zij maakt dat ouders hunne kinderen voor een bagatel geld en eenige borrels in het ongeluk storten door hun hoop en hunne toekomst te vernietigen en hun een weg doen inslaan, die zij zelf het pad des verderfs noemeu, als is dit nu niet waar, zij zeggen het en het weinige geld doet ten de toestemming geven en is dus de reden der heele (maatschappij ondermijnt. TEUN BLOUW. Gouda, 27 October 18^/6. Gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie alhier, gedeponeerd Een lang stuk Hout en twee ledige Petroleumvaten. GEBOREN: 3 No*. Simon Petrus, ouder» S. van !<eenwen en C. van der Heijden. 6. Geertrui Petronella, ouders P. van Leest en C. de Bruijn. Anna, oudera C. Jonker en VI. A van Eeuwen. OVERLEDEN: 6 Nov. A. Verhoef. 64 j - W. H Hordfik, 2 w. Getrouwd A. J. VOS. van Gouda, EV M. L. GEEES, die, ook namens wederaijdsche betrekkingen hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij bun hnweljjk on dervonden. Bergen op Zoom, 6 Nov. 1876. Bevallen van een Dochter, M. A. JONKER- VAK EKtTWE!». Gouda6 November '76. De ondergeteekende betuigt bij deze haren barteljjken dank voor de vele bewjjzen van belangstelling en vriendschap bij de 25jarige vervulling harer betrekking op 1 November jl. ondervonden. J. KEMPE. Gouda, 5 November 1876. Ondergetekenden hebben ten behoeve der WEDUWE met 5 KINDEREN 73.a0' ont vangen en zeggen de weldadige gevers dank voor hunne mildadigheid. H. EDAUW. S. v. BUUREN. door het gebruik vajgnhet sedert een reeks van jaren als deugdeljjk bbkokmdk middel van den ondergeteekende, hetwelk door de bekwaamste geneeskundigen is onderzocht en met warmte wordt aanbevolen. Het kan ook worden toe gediend, zonder dat de gebruiker er iets van bespeurt. Geneeskundig advies kosteloos en franco. Me» wende zioh met het volste vertrouwen tot ALBERT KKAEHMEft, Holbeinstrassc, N". 4, te Dresden,

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2