Koloniën. Laatste Berichten. MARKTÖEB IC H T E N. Burgerlijke Stand. Gouda: Moordrecht: Gouderak: Stolwijk Uit Alfen a./d. Riju wordt, met het oog op de «uquête betreffende de longziekte onder het rundvee het volgende geschreven De stuud der longziekte ouder het ruudvee alhier is thaus gunstiger dun sedert de iuvoeriug van de wet tot huur bestrijding, ooit is voorgekomen; iinmere m den tyd van p. in. 6 weken kwamen niet meer dun 3 ziektegevallen voor. Alen houdt hierbij in het oog, dat vermoedelijk geen gemeente in Holland ryker veestapel heeft dau deze, eu dat de longziekte, gedurende ai de jaren van haar bestaan, ook nergens meer oifers heeft geëiseht. Althans sedert het jaar 1870 vond de wet hier sehier onafgebroken haar toepassing en was het aantal der afgemaakte run deren legio. Uit den aard der zaak was dan ook deze gemeente uitnemend gesehikt om de werking der wet te doen nagaan, en voor ieder, die dit onpartijdig heeft willen doen, zal het duidelijk geworden zijn, dat, al heeft zij nog uiet ten volle aan de goede verwachting van haar ontwerpers beantwoord (iets wat ook moeilijk Icon, omdat meu ziah daarbij de veepest voor oogeu «telde), niettemin voldoende grond bestaat om baar niet onvoorwaardelijk af te keuren. Onder haar krachtige toepassing toch heeft men hier d,e ziekte, te voren alom verspreid, meer en meer zich zien localiseeren, zoodat zij sedert ruim .anderhalf jaar is teruggedrongen tot een kleiu kringetje van enkele woningen, waarvan twee als 't ware het brandpunt uitmaken, van Waar uit nu en dan de smetstof zieh uitbreidt tot andere in de omuiddellijke nabijheid gelegene, in welke laatsten de ziektegevallen dan meesttijds tot zeer enkele beperkt blijven. Een dier twee w^uingeu, eu wel die, waar de ziekte in den voorzomer van 1875 het eerst in de weide zien voordeed, bleef in den staltijd van 1875/76 van de ziekte verschoond, nadat het grootste deel van het aanwezige vee gedurende deu weidetijd was afgemaakt geworden eu terwijl geeu uieuw werd in gevoerd voor het einde van dien staltijd. Toen eeliter met het begin van het weideseizoen van 1»76 die 1 woning weder voltallig was voorzien van nieuw schoon fyf Groniugsch vee, is dit laatste, na eenigen tijd met het oude doorgeziekte vee te hebben saamgeloopen, weder schier zonder uitzondering wegens de longziekte Afgemaakt moeten nemen. Hierby verdient opmerking dat de eigenaar, daar zijn vee in de weide niet zoo goed kon worden nagegaan als zulks in den stal kun geschiedeD, toch nog gelegenheid gevonden had tot het verkrijgen van enkele zoogenaamd gebeterde koeien. Een derde, daarneren gelegen woning, waarop de ziekte aan het einde van den staltyd 1875/76 uitbrak, nadat het vee vermbedelyk reeds in de weide door het naburige was besmet geworden (welk vermoeden steunt op de omstandigheden, dat het spoedig na het opstallen was begonnen te kuchen en een kwijnend aanzien verkregen en den geheelen winter behouden had), bleef, nadat het grootste deel van den koppel in een tijdsbestek van vier weken was afgemaakt geworden, verder in de weide gezond, ook na de aanvulling met nieuw Groningsch vee. Op goede gronden zou men daarom kunnen aan nemen lü. dat, had men op de eerstbedoelde, in den weidetyd besmet geworden woningen, die ook, in weerwil van de partiëele afmaking, geheel 1876 door besmet bleven, aanstonds het stelsel van geheele af making toegepast, de meeste (zoo niet alle) der andere verspreide gevallen vermoedelijk waren voorkomen geworden 2°. dat de geheele afraaking van een koppel minder noodig schijnt als de besmettiug in den staltijd in'treedt, wijl dan de smetstof door het nauwer con tact, intensiver werkt dan in de weide, zoodat de dieren, die weerstand bleven bieden, als voor de ziekte onvatbaar geacht knnnen worden. Beide deze stellingen zouder. ook door twee andere soortgelijke voorbeelden kuunen worden gestaafd. Het nut der inënting is in den bewusten kring niet duidelijk geblekenzichtbaarder evenwel waren de bewijzen voor de besmettelijkheid der ziekte. Nog verdient vermelding, dat van de aangetasten en af gemaakte runderen het derde gedeelte zwart-witkop geteekend was. {Dagblad.) In het tijdperk van vier weken, 1 tot 28 October 1876, zijn, blijkens bij het ministerie van binnenl. zaken ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Gelderland 1 rund, in Zuidholland 19 runderen, in Friesland 24 runderen, in het geheel 44 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 58 runderen door die ziekte aangetast. Dinsdagmorgen ten 11 ure is de zitting van de provinciale staten van Zuidholland door den commis saris des konings, mr. C. Fock, geopend. Na de zaïnensteliing der afdeelingen werd overgegaan tot de benoeming vau verschillende commissiën, in wier h uiden rijn gesteld voorstellen van ged. 8taten en nige ingekgraen verzoeken. De aanvragen om sutwidie voor de gewone kosten van het lager onder wijs werden gesteld in handen eener commissie be staande uit de hh. van Heukslom, van Vredenburch, 1 vau Osenbriiggeu, van Andefc en van Vollenhoven. Voorts werd besloten tot behandeling van verschil lende ontwerp-besluiten van gejl. staten, van het adres der vereeniging Schujftevaer, alsmede van alle andere onderwerpen, waaromtrent alsdan door de be noemde eomraissicu rapporyzal zijn uitgebracht, op Dinsdag 21 December dei middags ten 12 ure, tot welken dag de vergadering is gescheiden. Van wege de uitvoeringscoramissie voor de Ten toonstelling van Kunst-Nijverheid, in 1877 te Ain- terdara te houden, is eeue toelichting in het licht gegeven omtrent aard en doel der tentoonstelling. Wij ontleeneu daaraan het volgende Het is een tentoonstelling van voorwerpen van kunst toegepast op nijverheid, en als zoodanig geheel afwij kende van de meest hier te lande tot hiertoe gehouden industrie-tentoonstellingen. Een voorwerp, door de nijverheid in het leven geroepen, ter voldoening aan de talloorc behoeften van het dngelijksch leven, wordt een kunst-uijverhi id- product, wanneer het, behalve door zijn practische bruikbaarheid, bovendien het oog bekoort door een bevalligeu, door een schoonen vorm. Een tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid sluit dus alle die voorwerpen uit, die als levens middelen of werktuigen, alleen onze matcrieële be hoeften bevredigen en niet tevens een beroep doen op ons gevoel, op onzen schoonheidszin. En het doel van zulk een tentoonstelling bestaat daarin, om door onder linge vergelijking van de kunstwaarde dier voorwerpen, dat gevoel voor het sehooue te ontwikkelen en daardoor het handwerk te veredelen. Het programma der tentoonstelling is drieledig Het eerste deel, dat de moderne Nederlandsche in zendingen eu het tweede deel, dat de oud-nationale kuust-nyverheid beoogt, zijn vervat in de 13 eerste artikelen de eerste afdeeling van het reglement. Het derde deelde internationale wedstrijd, is om schreven in de tweede aideeling. Voor dat eerste deel nu komt in aanmerking alles wat er in deu allerlaatsten tijd in Nederland gemaakt is op het gebied vau kunst-nijverheid en wat er voor den aanstaanden zomer nog gemaakt zal kunnen worden. Het tweede deel omvat al de zaken van oud-Hollandsch fabrikaat in musea of door parti culieren bewaard. Voor het derde deel eindelijk: den internationalen wedstrijd, worden met uitsluiting van alle andere binnen- en buitenlandsche voorwerpen alleen die zaken tentoongesteld, die dwor binnen- en buitenlanders worden ingezonden naar aanleiding vaïi de 25 prijs vragen, die de tweede afdeeling van het reglement vermeldt De te houden tentoonstelling dus dikwijls internationaal genoemd is dit alléén voor zooverre er sprake is van dien wedstrijd; zoodat inzendingen van Nederlanders als agenten of vertegenwoordigers van buitenlandsche firma's en niet beantwoordende aan een dier 25 prijsvragen, door de Commissie niet kunnen worden aangenomen. Bij de samenstelling van de onderwerpen van den wedstrjjd is hoofdzakelijk gelet op de behoeften van onze industrie en de mogelijkheid tot deelneming door Nederlandsche fabriekanten en werkliedenterwijl de meeste prijsvrajtón bijna uitsluitend eenvoudige voorwerpen bedoelen, waatvan de vervaardiging geene buitengewone geldelijke opolfering vau de deelnemers vereischt. Behoudens een enkele uitzondering, in hetprogramraa vermeld, is echter voor de beantwoording van alle prijsvragen de samenwerking van den ontwerper eu den uitvoerder, van kunstenaar en nijvere, een absoluut vereischte, ia overeenstemming met art. 1 vau het reglement: de toepassing der kunst op de nijverheid. Modellen van kunst-industrieele voorwerpen be- hooren dus alleen in de eerste afdeelingde natiouale tentoonstelling, te huis, eu zullen voor geene inter nationale bekroouing in auumerking komen. De Commissie doet verder uitkomen, dat volgens art. 15 van het reglement, doelmatigheid en kunst waarde de criteria zijn, waardaar de internationale jury zal hebben te oordeelen. Ten slotte vermeldt de Comflnssie, dat de inter nationale wedstrijd wel verre van de Neder landsche indnstrieëlen tot nabootsing op te wekken van buitenlandsch fabrikaat bij hen de overtuiging zal vestigen, dat wij in ons eigen land de beste bronnen bezitten voor de herleving van onze volks kunst en dat het uitsluitend in onze eigene macht ligt, om een betere richting te geven aan onze moderne kunst-nijverheid. Dezer dagen is verschenen het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk binnenlandsche zaken. In de meeste afdeelingen heeft men zich, omtrent hetgeen men van het hoofd van dit departement op wetgevend gebied meent te mogen verwachten, van algemeene beschouwingen onthouden. In twee afdee lingen hebben sommigen met nadruk op den voor grond gesteld, dat het ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs voor alles moest gaan. ren achtten herziening der kieswet, alsmede van tabel, van nog dringender aard, opdat de bij wijziging der kieswet te verwachten ont binding van de klrmer zamenvalle met de periodieke aftreding in Junij 1877. Eenige leden wenschten van den nieilw opgetreden minister van oorlog in- lichtiugen omtrent de herziening van de wetten op militie èn sohutteryen. Nog werd gesproken over de bevoegdheid ran gemeente- en provinciale besturen om gelden op hunne begrooting te brengen voor kerkelijke doeleinden; voorts over de uitlegging door den minister aan art. 238 der gemeentewet gegeven, wat gasleverantie en dergelijke onderwerpen betreft. Algemeen werd ge vraagd hoe het staat met de plannen tot droogmaking der Zuiderzee. Vele leden zager, de zaak van den llotterdaraschen waterweg donker in. Men wilde bij de regeering er ernstig op aandringen om, alvorens verder te gaan, een poging te doen tot verkrijging van een vast plan voor hetgeen geschieden moet, en zulks door. een raad van deskundigen, die ook zou moeten beslissen of de uitbaggering niet met meer kracht en met grootere machines moest worden door gezet. l)e commissie van rapporteurs ondersteunde iu hoofdzauk de geopperde bedenkingen en het geuit verlangen. Op nieuw werd de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid der verbetering vun de haven te Nieuwe Diep, eu zeer vele leden betreurden het zeer, dat de regeering nopens de verbetering vau de KeulsChe vaart nog niet tot een rast besluit was gekomen, Terwjjl men zich levendig verheugde over de aan vankelijke opening van het Noordzeekauaal, wenschte men iets naders te vernemen uopëns den tegenwoor- digen staat der werken en den fiuaucièelen toestand van de Kanaalmaatschappij eu omtrent het vraag stuk wegens het kanaalpeil. In verband hiermede vroeg men naar het gevoelen des ministers oratreut het plan om een nieuwen waterioozing te Katwyk tot stand te brengen. Door het bestuur van de Nederlandsche Juristen- vereeniging is bekend gemaakt, dat ter behandeling op de algemeene vergadering te Leeuwarden zijn gekozen de volgende onderwerpen nINaar welk hoofdbeginsel heeft de staat de rechten van schrijvers en kunstenaars op de vruchten van hun arbeid te regelen? Uw Vorderen de wettelijke bepalingen over het tot stand komen der koopovereenkomst aanvulling voor handelszaken? //III. Van welke beginselen moet de wetgever .uitgaan bij de aanwijzing der misdrijven die niet dan op klachteu vervolgbaar zijn?" Men schrijft uit Amsterdam aan het Vb. Dagbl.: Het schijnt, dat de spanning die op kerkelijk ge bied tusschen de liberale en orthodoxe protestanten heeracht, met eiken dag toeneemt. Niet alleen wordt de toon die in de organen van beide partijen wordt aangeslagen, vinniger, maar men gaat thans tot daden over. Gisteren, Zondagavond, zou ds. Hugenholtz den hervormingsdag herdenken. Om de plechtigheid van deze stonde te verhoogen, zou eene Christelijke zang- vereeniging eenige toepasselijke stukken ten gehoore brengen. Verbaasd echter stonden de zangers te kyken, toen hun de toegang tot de galery door politie agenten werd betwist, of beter uitgedrukt, ontzegd. Door een der kerk meesteren, deiyipotheker Snel, waa de bijstand van den Heiligen Hermandad ingeroepen, om dit //komedieachtig vertoon" te voorkomen, t Kostte vrij wat moeite om 't den politie-agenten dui- delijk te maken, dat ze zich met iets bemoeiden wat hun niet aanging. In tusschen, de versperde toegang werd ten slotte vrij gegeven en de zangers zongen hunne liederen. Aan de gemeenteleden zou de tekst dezer gezangen in druk worden rondgedeeld, maar 't was deu kerkeknechts verboden de afdrukken rond te deeleit op poeüe van ontslag. Het Handelsblad deelt echter mede, dat deze voor stelling der zaak niet geheel juist is. De veehouders gebruiken in den laatsten tijd de door ziekte aangetaste aardappelen tot voeder voor hun vee. Het is gebleken dat dit zeer nadeelig ia voor het vee, terwijl daarenboven de melk van zeer slechte qualiteit is eu zeer spoedig bederft. Uit Texel schrijft men dd. 7 November: Wy hebben in dit najaar een ruim bezoek van wilde ganzen; zoo zelfs, dat vele vry-akten worden uitgereikt om het wild te dooden, aangezien het nog al schade aan de landerijen toebrengt. Uit Eozario, in Brazilië, meldt ons een onzer landge- nooten, dat aldaar onlangs, onder daverende toejui ching, in het openbaar eene voordracht werd gehouden van een Spaansche vertaling van Multatulis Vorsten school, door een Duitsoher bewerkt. In Buenos-Ayres verschenen in druk spaansche vertalingen van stukken uit Multatulis Ideeën en Minnebrievendie mede nog al opgang maakten. {N, V, d, D.) Zaterdagavond heeft men den opzichter van het landgoed Biljoen, die van de jacht terugkeerde, op een bank in hot Beekhuizer bosch dood gevonden. Voor bet gerechtshof te 's Bosch zullen terechtstaan l Berger en J. P. Breuer, beide wonende te Sirapel- leld (Limburg), beschuldigd van 175 bankbiljetten der Nederlandsche bank te hebben nagemaakt en gedeel telijk uitgegeven; die billetten waren groot 25, 40, 60, 100 eu f 200, tot een bedrag ran 1 10,600. Buiten en behalve deze, zijn er nog ten huize van eerstgenoemde, voor een zeer aanzienlijk bedrag, andere nog niet afgewerkte Nederiandsche bankbiiletten, Duitsche baiikbilletten, Pruisische bank noten enz. enz. gevonden en in beslag genomen. In Figaro leest men de volgeude curieuse advertentie: „De heer met blonde knevels, die Vrijdag avond 11. den overjas van den heer Grison gestolen beeft, wordt verzocht aan het bureau van Figaro de papieren terug te bezorgen, die hij iu de zakken ge vonden heeft." Uit Doesburgh, verhaalt de N. A. Ct. dd. 4 Nov. het volgende: Meu zegt, dat te Utrecht gehouden najaar»markt, op Woensdag 1 dezer, een incident plaats had, dat voor anderen tot leering strekken kan. Een boer verkocht een eenwiuter (deiue koe) voor een prijs van 50. Bij de levering werd hij betaald met vyf gouden tientjes. In een winkel een van deze wjllende uitgeven, maakte de winkelier de op merking, dat hij het voor een cent niet doen kon. De boer ontwaarde inet schrik, dat hij vijf nieuwe koperen oenten voor zijne koe ontvangen had. Koop man met koe waren gevlogen eu zullen moeielyk te ontdekken zijn, daar de boer geene nadere aanwijzing doen kan. Zeker is er voor vijf eeut nog nimmer eeu koe geleverd. Als tegeuhanger dient, dat heden In een bakkerswinkel door eene boerin voor 12 centen brood werd gekocht. De eerlijke bikkcrsvrouw maakte haar attent, dat zij een goud tientje voor een cent wilde geven. Dankbaar stak de boeriu het goudstuk weer in haar zak. Uit Boxmeer wordt aan de Anut. Ct. gemeld: Zekere W. K. alhier is gearresteerd en gevankelijk naur Hertogen bosch getransporteerd. Hij is beschul digd eeue wollen deken te hebben ontvreemd uit de gevangenis, waarin hij 6 dagen heeft moeten door brengen. Het schijut dat hij bij het verlaten der ge vangenis de deken, om zijn lijf gewonden, meegenomen heeft. Misschien beeft hij in zijn eng verblijf de deken, die hem zulk een goeden dien«t bewees, zoo lief ge kregen, dat hij van haar niet scheiden kon, of misschien ook is hera het verblijf tusschen de enge wanden lief geworden, eu moest hem de deken een middel zijn om hem daar weer spoedig terug te brengen. Tot gemeente-veldwachter te Reeuwijk is benoemd H. Metaal te Geervliet. Men meldt uit Brussel, dat in de nabijheid van Rijssel een vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad. Eeu rijtuig, waarin zes personen gezeten waren, werd, terwijl het een overweg passeerde, door een trein vernield; alle zes personen vérloren bij dit ongeluk het leven. Eene voor den landbouwer belangrijke vraag houdt te Leiderdorp de gemoederen bezig. Bij het aanleggen van den grooteu weg van Den Haag naar Utrecht in 1825 werd bepaald, dat landbouwproducten en mest- speciën tolvry van de aangelegen landerijen naar de boerenerven zouden vervoerd wordeu, en nimmer is daarvoor ook tolgeld betaald. Dezen zomer echter eisohte de tolgaarder die in het begin van den zomer zijn voorganger verving ook daarvan geld, bewerende dat alleen de eerste wagen vol vrij waa. Vele landlieden betaalden, om geen belemmering te ondervinden, doch onder protest; andereu weigerden, om zoodoende door een reohterlyk vonnis te doen bewijzen, of het tolgeld veraohuldigd was, en de kan tonrechter eischte voorloopig voor een dezer 6 dagen gevangenisstraf en 60 boete. OOST-INDIK Het mail-overzicht van de Javabode bevat o. a. Vau Langkat, hetwelk in de maand Juli door den resident der oostkust van Sumatra bezocht werd, wordt gezegd, dat het voor twee jaren nog een weinig beduidende plaats was, waar slechts een Chineesch huis zich eeuigzins gunstig van de verwaarloosde woningen der Maleiers onderscheidde. Sedert echter had het zich onbegrijpelijk snel ontwikkeld. Tal van Chineezea en andere vreemde Oosterlingen hadden er zich gevestigd, houten woningen opgericht, wegen aangelegd en in hun grenzen nauwkeurig bepaalde gronden in ontginning gebracht. Reeds worden daar twee wel voorziene toko's en een daarbij behoorend logement aangetroffen, Deze snelle ontwikkeling heeft zonder eenige inmenging van het Europeesch bestuur plaats gehnd. In Deli belooft de te veld staande tabak, in on derscheiding met eenige streek van Java, een over vloedige» oogst. Onder de daar geplaatste notenmus- kaatboomen heerachte echter een belangrijke sterfte. De gouverneur van Celebes en onderhoorigheden berichtte aan de regeering, dat 27 volgelingen van Kraeng Bonto-Bonto zich hadden onderworpen en een zijner aanvoerders, daeng Parappn, gearresteerd werd. Buiten de afdeeling noorden-districten heerachte overal rust. De opbrengst van het vervoer op den spoorweg Batavia Buitenzorg over de maaud Juli 1876 is ge weest 49178.25, waaronder alleen 21297.89 voor vracht van reizigers 3de kl. Die op den spoorweg-Samarang Vorstenlanden heeft over het zelfde tijdperk bedragen/245,144.11, waar onder slechts 2778).86 voor reizigers der 3de kl. maar 19697 5.43l/8 voor koopmansgoederen. Twee bijzondere Inlandsche scholen in de residentie Soerabaie zijn door de regeering overgenomen, en in vijf districten van de residentie Brobolinggo zullen openbare Inlandsche scholen worden geopend. Het nieuwe studiejaar der hoogere burgerschool aldaar werd dezer dagen geopend met 216 leerlingen. Negen jaren geleden bedroeg dat getal nog slechts 44. Deze cijfers zijn voldoende tot kenschetsing van de belaugstelliug, die Nederlandsch-Indië in overeen stemming met en voorgegaan deor de regeering zelve betoont aan deze voortreffelijke instelling van middel baar ouderwijs. Zij staven ook beter dan elk ander uitvoerig betoog de dringende behoefte, die de beide andere hoofdplaatsen van Java, Soerabaia en Samarang, aan zoodanige inrichtingen hebben. Onder de% in dit jaar als leerlingen (van het lste 1 studiejaar toegelatenen bevonden zich twee Inlanders, zonen van aanzienlijke Javaansche hoofden. De Javasche Ct. heeft een tiende vervolg openbaar gemaakt op de nominatieve opgaren der officieren, onderofficieren en soldaten, die gedurende de krijgs verrichtingen tegen het rijk van Atchin zijn gesneu veld gewuml eu overleden.' Het grootste getal der op die lijst voorkomende personen is gesneuveld of overleden. Onder de leven den wordt genoemd de sergeant-majoor J. G. Dein- gens, met een houw wond aan het voorhoofd, vier houwwouden aan Het achterhoofd, twee houwwonden aan den linkerwang, een houw wond in de rechter borat helft van dei» schouder tot den tepel, ee» houw- woud aan deu liukerscliouderlap, een houwwond aan deu linkerelleboog, eeu houwwond tri den liakervoor- arn» (bjiteiixijde)een houwwond aan de linkerhand met klieving vau het 1 midden handsbeeneeu houw wond «au den linkerwijsvinger en linkerduim; eeu houwwond in de linkerlendeustreek; en een houw wond aan den rechterwijsvinger, met doorhouwing van het 1 kootje of 15 houwwonden in het geheel. Aan een schrijven uit Atcbin ontleent het Bat. Hbl. het volgende; /,Dtu 3n en 4n Sept. ;1. trok eene kolonne van het 8e 6e eu 13e bataillon uit de Z. O. liuie, om eenige beutiugs te nemen en huizen te verbranden. Deze aanval op de XXII Moekims geschiedde ora drie kolounes, die uit den kraton oprukten tegen de XXVI Moekeais, afleiding te verschaffen. De schyn- aanvnl kostte ous 4 dooden en 27 gewonden. Het vuur vun den vyand was hevig en wij hebben den 3n geeu enkel huis verbrand. Wat meer is, wy moes ten retireeren en door het op hol raken der paarden bleet ecu onzer stukken achter, zoodat gevaar bestond, dat ile vijand het meester werd. De kolonel van der Heijden zelf sprak deu troep aan sn stormde met eene kleine kolonne op den vyand iu, zoodat wy het stnk hernamen. De Atchineezeu schijnen nu en dan aoh- terludera van gesneuvelde of overvallen manschappen buit ie hebben gemaakt en het is vry duidelijk, dat ze er gebruik van weten te maken. Den 4de nam de kolonne uit de Z. O. linie diens ondanks eenige bentings. z/Toen de kolonnes uit de N. O. linie buiten onze linien kwamen, was het vuur van den vyaud aller hevigst. Habib schijnt nog veel mensohen tegenover ons bijeen te hebben, al sfreekt men steeds van rijst- gebrek ouder hen. z/Den 3n hadden de Atchineezen een hevig vuur op onze sterkte te Pango geopend en beschoten die benting zonder kwaad te doen. In de geheele Z. O. linie is des nachts groote waakzaamheid noodig, want in de nabyheid van de linie sluipen steeds Atchinee zen rond. Eenige dagen voordat de troep uitrukte overvielen zij nog een detachement, gedeeltelijk uit ongewapeuden bestaande, echter onze linie en op een kwartleruurs afstand van Pango. Dit kostte ons 11 man aan dooden en 7 gewonden. Slechts 3 gewa- penden op 22 en 6 ongewapenden hielden moedig stand achter een pagger. Twee Europeanen, Belgen, namen de vlucht met wegwerping van hun geweer, zoodat zij voor den krijgsraad zullen terechtstaan. De Belgen zijn in 't algemeen geen helden en de Franschen evenmin, getuige het gebeurde by schier alle patrouilles, die aangevallen worden. Maar wat wil men van raenschen, die vroeger nooit een geweer in handen hebben gehad en die men na veel te korte oefening herwaarts zendt! En dit gebeurt in den laatsten tijd op groote schaal." In de volgende week vertrekt van hier naar Atjeh, naar wij vernemen, een nieuw opgerichte compagnie, artillerie, de 24*e, onder bevel van den kapitein van den kapitein van dat wapen J. J. K. de Moulin. Keulen, 8 Nor. Over de Engelsche voorstellen ten opzichte van de conferentie verneemt de Kölni- sche Zeitung het volgendeDe conferentie wordt te Konstantinopel gehouden en door alle mogend heden, Turkije mede inbegrepen, bijgewoond. Elke Mogendheid wordt door twee gevolmachtigden ver tegenwoordigd. Aan de conferentie zullen drie punten ten grondslag liggen: 1°. De onafhankelijkheid en integriteit van Turkye. 2°. De verklaring van alle Mogendheden dat zij geen vergrooting van grondge bied zoeken, noch streven naar uitsluitenden invloed of concessies op handelsgebied in Turkye. 3o. Voor de bevrediging des lands worden de Engelsche door Sir Henry Elliot overgereikte vooratellen tot grond- slag gelegd. De KölnZeitung voegt er bij, dat men nog niet weet of Engelauds voorstel door alle mogendheden aangenomen is. Parijs, 8 Nor. Havas meldt, dat de Engelsche gezant te Konstantinopel de Porte bekend heeft ge maakt met de voorstellen betreffende>de Conferentie, die Engeland aan de Mogendheden heeft gedaan. Naar men verzekert, hebben die voorstelt tot grondslag het behoud van de integriteit van het Ottomannische gebied, met eene administratieve autonomie voor de verschillende gewesten, gelijk lord Derby reeds had voorgesteld en zoodanig geformuleerd» dat Rusland of Turkye tegenvoorstellen kan doen. De Porte zal hierop eerst antwoorden, als zij bekend zal zijh ge worden met het antwoord der Mogendheden. Oos tenrijk heeft officieus dezelfde denkbeelden ontwikkeld als Engeland. Men gelooft dat Frankrijk en Italië eeue reserve zullen in ooht nemen, totdat zy volkomen de inzichten van Rusland zullen kennen. Waarschijn lijk zullen er eenige dagen verloopen, voordat Ruslands antwoord verzonden zal worden, aangezien de Czaar niet voor aanstaanden Maandag te St. Peteraburg terug verwacht wordt. Gouda, 9 November. Tot ongeveer de vorige prijzen wa» de omzet klein. Poldertarwe puike witte 11.25 a ƒ12. Mindere. 10.50 a 11. Rogge puike 7.50 a f 8. Mindere7a7.40. Voer/6.70 a ƒ6.75. Gerat puike 7.25 a 8.Mindere 6.25 i 7. Haver, zware 5.5.60. Lichte f 4.25 k/i.TS. De Veemarkt met grooten aanvoer, den handel vlug vooral in eerste kwaliteit, vaarkoeien, mindere «oort traag, vette varkens van 28 a 31 cent» per half kilo, magere varkens en biggen vlug, schapen traag verkocht. Aangevoerd 54 partijen kaas, pryxen le kwaliteit 30 a 33. - Goeboter 1.60 a 1.70. Weiboter 1.40 a 1.50. GEBOREN: 6 Nov. trie, ondars A Gerritsen en i. Yin Wan. Christin» Cirolio», o adert A Gieasen en A. P. Tewes. Willem, ondera A Koorevsar en C. ren Egk. OVERLEDEN8 Nor. W I. vinder Burg, 81 j. E. B. v. Zutphen, I j. 1 m. 9. M. A. «sn Leeuwen, 1 j. 6 m. GEHUWD: 8 Nov. G i. L de Backen en P. M. Bey- loo. L. Kroon en J. H. Torin. Burgerlijke Stand van onderstaande Gemeenten van 2 tot 8 November 1876. GEBOREN Bastiiantje, ouders L. Verhoeff en M. Slobbe, (wonende te Gonda.) OVERLEDEN; Geene. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. VTT" GEBOREN2 Nov. Roeland, ouders N. v»n Duyvendyk en M. de Groot. 7. Willem Johanaes, ondera W. Radder en A. Blanken. 8. Maria, ouders A. van Vlieten L. Verstoep. OVERLEDEN: 7 Nov. A. van Tiggelen huisir. van J. Logt, 65 i. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: Geene. GEBOREN: Geene. OVERLEDENGeene. ONDERTROUWD: 8 Nov. C. Koolwijk en A. van D»a. GEHUWD. Geene.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 2