Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. j' ■b REV illen, :e recept, TM lemisten. r II N? 1911. 1876. BINNENLAND. 1 BUITENLAND. 1 Vrijdag 24 November. IN Buitenlandsch Overzicht. 1.-. apingen IL WERK eu Ki GOUDSCHE COURANT ;L KOPER m ILAGER8GE- BEDDENen :t GOUD en noch aan de der nationale den echter niet nader ontwikkeld. men n< de olerioale pressie bij de laatste ver- De heer ran Bei teert, dat de sch- en flink PER. v*n een vrj' ^«/wwrfenmet laar bekwaam- Zijde, zwarte :eperd Laken, tkena, Water- Tafelgoederen, iken, Rokken, i door ons jle doozen t» rkrjjgbaar ge le Hoogstraat t gebruik ra# bt in omloop GOUDA, S3 Norember 1878. Dinsdag 28 Nor. a. s. zal er eene vergadering dar Debating-olub plaats hebben, waarin als spreker op zal treden ds heer dr. H. Ussel de Schepper, die natuurlijke, isch te geven, rdt voor inge- srbrjjgbaar bjj LTER, Coiffeur. igs van 9 tot l ure te zien. omen ten kan- ORTüUN i. ter werkzaam oen. Brieven etuigschriften. ÏSTItU Trères, B. 14.. traite- Albums, imente et de toornen, en Essen en 1877. £MBER 1876 Sr en in het I N». 237 ut IR 187G, des n de nabijheid BS» aan den Na de pauze werden nog bijdragen geleverd door de hh. C. C. Regt, C. Slinger, W. Groot en den spreker. Te Boskoop had Zondag avond een door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente opgeroepen byeen- koinst van gemeenteleden plaats, waarin besloten werd een adres te richten tot de Synode, tegen het ver plichtend stellen der bevestigingsvragen, om een buiten gewone vergadering der Synode bijeen te roepen. In de Zitting der Provinciale Staten van ZnidHolland, van Dinsdag jl. kwamen o. a. de navolgende onder werpen in behandeling. Voorstel van Gedep. Staten en van de Commissie ad hoe tot afwjjzing van het verzoek van het Bestuur der Maatschappij voor nieuwe geoctrooieerde gasbe reiding te Gouda, om vergoeding van schade aan de guleidiug hij de nieuwe draaibrug aan het rabat te Gouda. De heer van Bergen IJzeudoorn bestrydt dit voorstel en houdt, evenals in de zomervergadering, vol, dat er in billijkheid reden tot schadevergoeding bestaaU Hij wordt daarin ondersteund door den heer Herrewijn, doch bet voorstel wordt verdedigd door de heeren Goekoop en P. L. F. Bluste, die van oordeel zyn dat in uese geen recht, zelfs geen gronden van billijkheid bestaan om schadevergoeding toe te kennen. Het besluit de zomervergadering was niet dat er schade zou worden regoed, maar wel dat er een ondersoek zon worden ingesteld. Dit heeft plaats gehad en er zjjn geen termen tot schadevergoeding gevonden. Bergen Uzendoorn repliceert en ooneta- shade werkelijk door de Provincie is toegebracht en mocht al naar strikt recht vergoeding niet kunnen gegeven worden, dan zeer zeker komen hier gronden ven billijkheid in aanmerking. Waartoe anders een onderzoek in de rorige ver gadering bevolen, als men het vooraf eena Was dat in geen geval schadevergoeding verschuldigd was? Ten slotte wordt het afwijzend voorstel van Ged. Staten, waarmede de Commissie jieh heeft vereenigd, aangenomen met 62 tegen 18 stemmen. Voorstel van. Gedep. Staten, om aan de heeren mr. F. van Hall, te Utrecht, en Montyn, te Gouda, een subsidie van 1100,000 te verleenen ten behoeve van de droogmaking van plassen onder Beeuwyk, mits door het Rijk gefljke subsidie wordt toegsstaan. De Commis sie stelt voor conform te besluiten. Hierbij behoort nog een adres van de gemeente Beeuwijk tot ondersteuning van dit voorstel. De heer van Weel (van Rotterdam) herinnert, dat in de zomervergadering met bijna eenparige stemmen is besloten niet 100,000 maar 67,000 subsidie te rerleenen, en wel omdat de provincie niet dezelfde voordeelen geniet als het rijk en dus ook niet hetzelfde subsidie zou moeten toekennen. Hij ziet geen reden tot afwijking van dat besluit, omdat de minister niet meer wil toestaau, en ook niet meer met het oog op de geraamde kosten voor dat werk. De heer van der Breggen toont aan dat de com missie blijft bjj haar beginsel.dat het ryk een grooter subsidie moest geven, maar nu de minister weigert, dient de provincie wel meer te geven, wil de zaak tot stand komen. In meerdere zaken werden door provincie en rijk ieder voor de helft bijgedragen. De heer van Weel blijft er by, apn dergelijke industrie-ondernemingen niet al te veel te subsidieeren De concessie-aanvragers maken die plassen niet droog ten geuoege der Provincie, maar in hun eigen belang' Nu heeft de Provincie wel indirect belang by die droogmaking, maar niet in die mate, om een subsidie van ƒ100,000 te rechtvaardigen voor eene droog- makerij van 800 bunder. De heer De la Basseoour Gaan meent, met het oog op den aard van ons Land en onze Provincie, dat het ,de plicht en de roeping der provincie ie om elke gelegenheid tot landaanwinning en droogmake rijen met beide handen aan te grijpen, waardoor de welvaart in verschillede deelen onzer provincie zal worden bevorderd. Hij acht een bijdrage van 260 per hectare niet overdreven groot en wyst er op, dat andere droogmakerijen veel meer subsidie hebben genoten. Gedepj^taten zyn overtuigd, dat als de zaak uu niet wortlftnderuomen, er niets vau komen zal. De heer van Weel, deze droogmaking gelijkstel- „iela mar Sladarainigiag11 zal mededeelen, terwijl door hem ral verdedigd worden de volgende stelling: «Voor steden van kleinen ontvang en met geringe geldmiddelen is uit een oeeonomisch oogpunt, het tonnenstelsel het meest doelmatige middel tot afvoer van faecale stoffen." De aanstea^e^verkiezing voor de Kamer van Koophandel, of wellicht beter gezegd, de dezer dagen gehouden vergadering der Goadsche Kiemraniging, naar aanleiding dier verkiezing bijeengeroepen, heeft verscheidene pennen in beweging gebracht. Wij ontvingen onderscheidene stekken, met.verzoek die in ons blad te plaatsen, zoowel vóór als tegen de open baarheid der Kamerzittingen gericht. Wy moeten er ons toe bepalen twee stukken te plaatsen ran tegenovergestelde strekking. De schrij vers der overige stukken zullen ons ten goede houden dat wij niet aften plaatsen, maar we moesten, met 't oog op de ruimte, een keu doen. -p-- Gisterenmorgen zyn o. voor het kantongerecht alhier behandeld, de zaken contra Arie 8uelleman en Simon van Ryk, beide pypenfabriekantes alhier, aangeklaagd, de eerstgeu. van op den 17den October 11. een jongen, en laatstgen. van op den 21n October 11. drie jongens beneden don ouderdom van 12 jaren op hunne fabrieken te hebben laten werken. De ambtenaar van het openbaar ministerie heeft voor eerstgen. een boete van 26 en voor laatstgen. drie boeten ieder van 26 geëiseht. De uitspraak ia bepaald op Woensdag a. s. In de zitting der Rotterdamache Arr.-Reohtbank vau Dinsdag stonden o. y. te recht: J. R. en W B.sjouwde*, wonende te Capelle a/d IJssel, besch. van moedw. mish. Eisch voor de le bekl. 3 weken gev. eenz. en /8 boete of I dag gé», ceuz. en voor de 2e bekl. 7 dagen gev. eenz. H. A. D.wonende te Gouda, besch. van rebellie. Eisch vrijspraak. Z. K. H. prins Alexander is benoemd tot vice- president van de commissie voor de Nijverheids- Tentoonstelling, in het volgende jaar te Amsterdam te houden. Naar men verneemt is het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs weinige dagen geleden door den raad van State aan de regeering toegezonden. Met den In Januari a. s. zullen de nieuwe tete- gramaegela verkrijgbaar worden gesteld. Staten-Generaal. Twmdx Kamz». Zitting van 22 November. In deze zitting is een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de wets-ontwerpen betreffende de regeling van het muntwezen. De heeren de Bruyn Kops en Mees hebben zich voorstanders verklaard van den enkelen gouden standaard en zouden niet dan noode met het ontwerp méégaan, de laatste mits daaraan een tydelyk karakter werd toegekend. De heer Gratama heeft behoud van den tegenwoordigen toestand verdedigd. Heden voortzetting. Daarna heeft de Kamer haar tweemaandelijkse!» afdeelingen samengesteld. De heer Jonokbloet heeft verlof gevraagd en ver kregen om den Minister van Financiën te interpel- leeren over de kontooruren van den Ryksontvanger te Winschoten, waarvan de regeling bezwarend is voor den handel. De Minister heeft zich bereid verklaard heden te antwoorden. Men schrijft ons uit Waddinxveen Dinsdagavond had de eerste volksvoordracht plaats vanwege de afdeeling FoUctonderanji Voor een 200 personen uit den arbeidenden- en burgerstand, trad op als spreker de heer Brandes, hoofdonderwijzer aau de school voor gew. en m. u. 1. o., alhier, dje zyn gehoor vooral wees op de noodzakelijkheid van getrouw schoolbezoek tot den leeftijd van 12 jaar, terwyl hij het schoolverzuim schetste als een kanker der maat schappij en het betreurde dat daartegen nog geen afdoende middelen werden aangewend door den Staat. In de eerate plaats zou de wet op den fabrieksarbeid ook tot den veldarbeid moeten worden uitgebreid, De markies van Salisbury, Engelands vertegenwoor diger op de conferentie, is op reis naar Koustuutino- pel. Hij is te Parijs geweest, is thans te Berlijn eu gaat daarna naar Weenen om te trachten overeenstemming te brengen tusschen de mogendheden, zoodat hij eerst in den loop der volgende week de plaats zijner be stemming kan bereiken. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat de eenige kans op dunrzamen vrede bestaat in het vestigen van het bestuur van Turkye op hechte grond slagen. De eenige bevredigende oplossing, zegt Dailg Nam, bestaat in het ontnemen van de macht over de Balkangeweslen aan de Turksche regeering. Merkwaardig is de toon van de Timet in een hoofd artikel over den toestand. „Meer en meer is men beginnen te begrijpen* zegt de Timet, *dat de Osgtersche quaestie moet op gelost worden door diplomatieke samenwerking van Engeland met Rusland en niet door hun bestrijding ♦an elkander met de wapenen. Hoe dikwijls hebben wij reeds op het punt gestaan een oorlog te beginnen, zoo onnoodig, dat wy nu het zeer moeilyk vinden zelfs de redenen te begrijpen waarom men er voor vreesde.... Turksch wanbestuur is de oorzaak der tel kens wederkeerende moeielykbeden in het Oosten en zoo wy nu de tegenwoordige crisis willen ontkomen, en ons best willen doen, de herhaling er van te voorkomen, dan moeten wij al onzen invloed bezi gen, om een goede regeering |e vestigen, op een vertiowwenswaateltgv beste. s- - Meu schijnt vrij algemeen als zeker aan te nemeu, dat zoo Rusland de Pruth overtrekt, Engeland Kon- stantinopel bezetten zal, De vraag is nu, gelijk de cor respondent van de Tïmes te Peru seint, of de bezetting van de Turksche hoofdstad geschieden zal met goedkeu ring en medewerking van Rusland en de andere staten of niet. Dat Engeland als ouvoorwaardelyke bondge noot van Turkye Konstantinopel bezetten zou, wordt niet geloofd. Men weet hoe een groot en machtig deel van het Engelsehe volk zulk een tuseehenkomst met alle kracht zou bestryden. Doch ongelukkig zien de Turken dit niet in. Eenstemmig verklaren alle corres pondenten, dat de oorlogzuchtige bombast van Disraeli- Beaconsfield groote opwinding veroorzaakt heeft in1 Turkye en de Turken versterkt beeft in de overtui ging, dat Engeland hen beschermen en helpen zal. De Turken zijn in zulk een staat van opwinding, dat ze niet veel inwilligingen van hun regeering aan de Russen dulden zullen, en de wijze waarop Rumenië en Griekenland zich wapenen, brengt hen dan ook in de overtuiging, dat van alle zyden hun vijanden op hen zullen aanvallen. Aan de Dailg Nam wordt getelegrapheerd, dat Ru- menie 60,000 man bijeenbrengt, om in geval van oorlog de Russen te helpen, en uit Griekenland komen ook oor logzuchtige berichten. De troonrede, waarmee het Italiaansohe parlement is geopend, is minder ryk aan beloften dan werd ver wacht; toen is zy belangrijk, deels om de toezegging van een aanstaande opheffing van den gedwongen koen van het papieren geld, deels om de aankondiging van een nieuwe kieswet, die in de eerste plaats het aantal kiezers zal uitbreiden; de antiolericale tint van het tegen woordige Ministerie blijkt uit de verklaring dat de vrijheden, aan de Kerk verleend, afbreuk mogen doen ^gemeeue vrijheden, noch aan de rechten souvereiniteit; deze groote woorden wor- log thans aan het In de Belgische Kamer is bespreken van kiezingen.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1