1876. De Be Kantongerecht te Gouda. G in de In het FteiM. e. i. Reft schrijft mr. de Pinto: Het droit de réponsedat ia het reeht «voor ieder, die in eene courant vermeld wordt, hetzij met name of indirekt, om in diezelfde courant een antwoord (kosteloos) te doen plaatsen* ia een nienw nommer, door den heer Haffmans op den agenda gebracht, Het verwondert ons niet, dat de zsinioter daarover najaar, wanneer de natuur, eren als de Komeinache vrouwen in de lente, haar eenkleurig gewaad meteen veelkleurig verwisselt, wanneer ze rich, In plaats van met groen in allerlei sohakeeringen opschikt met rood, glanzig en dof, met bruin, goudgeel en lichtgeel, om in dien bonten doe voor te ritten aan *t af. scheidsmaal, dat ze dan menaohen en dieren heeft bereid. Dit zij »u echter zoo het wil, het woord heeft iets liefelijks en men had een slechter kunnen kleien. Er is een Latynsche spreuk: «Verba valent nsu,* dié beteekent, dat elk woord goed is, als men maar weet waarvoor het gebruikt wordt, en dit is hier zeker teer toepasselijk. Men vroeg elkander aanvankelijk op verschillende plaatsen: of er bij den handwerksstand liefde voor bloemen genoeg mocht voorondersteld worden, om van die zijde op voldoende belangstelling en deel neming te kmmen rekenen? De één lei, zonder schroom, ja, de'ander haalde twijfelend de schouders op. Te Leiden b. v. hield men rich, zelfs na de goede uitkomst in 1878 te Amsterdam verkregen, toen men in het vroege voorjaar van 1874 tot een oproeping van belangstellenden besloot, hiervan alles behalve overtuigd, en meende men, dat het al heel mooi zou zijn, als een honderdtal personen rich tot het bekomen van stekplantjes aanmeldde. Intnsschen besloot men, wanneer dit cijfer mocht verkregen wor den, het er op te wagen, en de zaak te laten door gaan. Er kwamen ruim dru hmderd aanvragers en thans is dat getal meer dan verdubbeld; het maximum der wensohen van de Commissie is daardoor zelb reeds overschreden, en dit niettegenstaande de plantjes dit jaar met één cent meer moesten betaald worden. Niet, dat de Commissie niet gaarne hare pogingen door het grootst mogelijke getal belanghebbenden op prijs zou gesteld zien, maar zij moet rekening houden met hare middelen en dc beschikbare, voor *t overige vrij aanmerkelijke ruimte. (Wordt tenolgd.) In één ziti daan, en die aan de nauw schoeisel der jassen zyn 1 meerderheid slechts 14 sL cyfer van n den minister zeker in den millioen zal amendement voor den aai van het co werd aangeni tot vepnindei tiëel en const!) Bonten, wet aangedaan, dat een nieu gesteld, buite berustte ook om een gedee houden, tot uitgave van discussiën, ov dat grondwet wordt; de be zjjn zoo out rechtsgeleerde verklaren, dal die den gron heid te door;, dan ook niet deren in atrij De pupillen» hetgene bjj di wachte men resultaten. 1 klaarden zich Van den te koestert men hem gelukken te veel van d De heer V de begroeting deeigenlyla k koloniaal vrat naai in indivit spreker tot j ling die dooi van vroegere bewezen wor bestrijder der antwoord nie zjjn eigen ar van de Putte overtuigende twjjfel zal bl; waarheid moe zitting vierde een veeljarige! groote zegeprs li' een cause ginselen onde ktafier zïéh tei i Bg dit hoogst de overigé di minister in de ge^eelteverdei bare getuigen, grondbwtiu en dat dus zijl Waarheid en !n zjjn oprechthe 4en, dat «r op het tooneel brand ras ontstaan en «meekt in Gods naam het publiek om zieh toch moedig en bedaard te toonen en met door overhauling in het vluchten elkander te verdringen en de uitgangen te ver stoppen. Enkele toeschouwers toon Ien zich kalm, schoon het dichtst by het gevaar, doch enkele lieden,die achter in den schouwburg xuten, en als ’t diehdte bij den uitgang, het minst bedreigd waren, begonnen brand! brand! bdpt ons! helpt ons! te gillen. Augslgegil weer klonk weldra in aUe doelen van het gebouw, en deed de meeste lieden alle zelfbedwang verlieten. Drie mi nuten, nadat de brand ontdekt was, heerachte de wildste paniek in het gebouw. De bak toonde een nigte menschen, die over de stoelen en banken en over .elkander klommen. Vrouwen en kinderen werden door van angst ontzinde mannen neergeduwd en terugge- drongen en kwamen onder den voet. Allen, die beneden in den schouwburg plaatsen hadden, hadden kunnen ontkomen, en in .veiligheid kwamen allen dan ook an •de straat, die niet verdrongen en vertrapt waren en machteloos waren om te vluchten. Voor hen die op de gaanderijen waren gezeten, was het gevaar oneindig grooter. De smalle gangen en nauwe wenteltrap lieten slechts weinigen te gelijk door Driehonderd vijftig toeschouwers waren op den eersten rang in de loges (the dress circle) gezeten, en vier honderd vijftig men- schen zaten op de hoogere gaanderijen. De zwarte rook wolken van het brandende tobueei vulden hei gebouw met een verstik kenden walm, die het gaslicht schier ge heel verduisterde op de gaanderyen; de over elkander vallende menschenmenigte verstopte reeds in de eerste twee minuten de deuren, die van de trap in het voor portaal leidden, en niemand kon toen meer ontvluchten. Door de opene deuren beneden drong een krachtige luchtstroom het gebouw binnen, en roode gloed deed iedereen begrijpen, dat de vlammen door de rookwolk ■drongen. Zij, die tot nu toe zelfbedwang hadden behou den, werden door wanhoop overmeesterd, toen zij de vlammen zagen uitschiftten en zij door het wilde ge drang en het woeste gillen van de ongelukkigen, die tegen de gevallen menschen in de deur gedrongen waren, begrepen dat de uitgang was verstopt. De schouwburg Jwas ellendig ingericht, naar het echynt; de gangen en dc trap waren te smal er waren te weinig deuren die op de straat uitkwamen, doch niettemin zouden schier allen kunnen gered zijn, zegt een der bladen, zoo de meeste toeschouwers het zelf bedwang en de tegenwoordigheid van geest getoond hadden, waardoor de acteurs en vooral mejuffr. Claxton zich op zoo edele wijze onderscheidden. Het hoofd van de Londensche brandweer heeft herhaalddyk het pu bliek gewaarschuwd, dat een paniek oneindig gevaar lijker is dan de brand zelf, en dat, zoo ieder op zijn beu#, snel doch zonder opwinding en niet gillende den brandenden schouwburg verlaat, bijna altijd allen bijtijds bet gebouw kunnen verlaten. Bij schipbreuk en bij brand op zee zijn ontelbare kee- ren alle opvarenden gered, enkel omdat de passagiers kalmte en zelfbedwang toonden, en beurt voor beurt plaats namen in de sloepen. Men zal waarschijnlijk benieuwd zijn te weten, zegt de Amtterd. Ct. hoe het Zondag jl, is afgeloopen met deu schutter, die op klompen ter inspektie was ge komen. De man is met groote naauwlettendheid van alle kanten door zijn chefs bekeken en nog eens bekeken, maar geen hunner heeft iets in zijn tenue ontdekt, dat aanleiding kou geven tot straffen. De schutter op klompen was tiré quatre epingle», - om door een ringetje te halen. Nooit hadden wapens mooier geschitterd; nooit knoopen beter geglommen. Er haperde in één woord niets aan en daar de schutterij-wet over allee spreekt behalve over des schutters schoeisel, zoodat zelfs banevoets „geschut terd" mag worden, wandelde onze vriend vriend pur maitière de dire - bedaard van de Beurs met die zelfvoldoening, welke alleen het verrichten van een goede daad of het beetnemen van zijn naasten geven kan. Dan, helaas, niet alles is rooskleurig in het leven, zelfs niet in dat van een grappigen schutter. De straat-jongens hadden op zich genomen hem uaar zijne woning te geleiden, en hoe vereerend nu zulk een steeds aangroeiende stoet ook zijn moge, aangenaam is hij niet precies, vooral niet over een langen weg als die van van den Dam naar Oosterburg. De held op klompen sou dit ondervinden en wij gelooven niet, dat hij andermaal zal willen bot vieren aan xyn lust om van leemten in onze trouwens niet-onberispelijke schutterij- wet gebruik te maken. Zegt men toch in den regel dat hij, die de lachers op zijn zijde heeft, viktorie kan roepen, - de met hout geschoeide schutter van Zondag jl. is bepaald verslagen, omdat hij te veel lachen om zich heen heeft gehad. Op de terechtzittingen van 29 November, 1876 zijn de navolgende peraonen veroordeeld W. Z. tot eene geldboete van f 5 of twee dagen subs. gevangenisstraf, wegens het als geleider van een met een trekdier bespan len voertuig, zich daarvan verwijderen zonder dat onder voldoend toezicht te hebben gesteld of behoorlijk vaatgeset op een weg in de prov. Zuidholland en zulks bij herhaling. H. D. tot eene geldboete van f I of eea dag cube, gevangenisstraf, wegens het te Gouda mishan delen van een dier. C. B. huisvr. van P. V; O. tot eene geldboete van f 1 of een dag subs, gevangenisstraf, wegens het te Gouda werpen van afval planten in het tot openbare dienst bestemde water, zonder schrifteljjke toestemming van Burgemeester en Wethouders. M. H. tot eene geldboete van 3 of een dag subs, gevangenisstraf, wegens het iu de gemeente Beeuwyk als geleider van een met honden bespannen en over den openbaren weg rijdend voertuig niet gaan voor of naast die honden. B. v. d. N. tot eene geldboete van 8 of twee dagen subs, gevangenisstraf wegens het zich te Waddinxveen op den openbaren weg vertoonen ia kennelijk beschonken toestand. A. S. tot eene geldboete van 6 of twee dagen subs, gevangenisstraf, wegens het als hoofd van eene pypeufabriek te Gouda in dienst hebben van een kind beneden de 12 jaren. 8. v. B. tot drie geldboeten van 6 ieder of twee dagen subs, gevangenisstraf voor iedere boete, wegens het als hoofd eener pypeufabriek te Gouda in dienst hebben van drie kinderen beneden de 12 jaren. D. v. d. 8. tot drie geldboeten van f 8 of een dag subs, gevangenisstraf, wegens het vissohen in eens anders vischwater, sonder voorzien te zyn van een schriftelyk bewijs van vergunning van dien eigenaar of rechthebbende op dat vischwater. M. K. tot eene geldboete van 10 of subs, gevangenisstraf van drie dagen, verbeurdverklaring van de onwettig gevangen visoh, met bevel tot derzelver uitlevering of betaling der geschatte waarde ad 1,50 en met bepaling, dat, bij gebreke van hieraan te Voldoen, binnen twee maanden na aan maning, zulks zal worden vervangen door gevange nisstraf van een dag, wegens het vissohen in eens anders vischwater, sonder voorzien te zijn van een schriftelyk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende op dat vischwater. En stuks na binnen de laatste twaalf maanden aan de overtreding voorafgegaan, wegens overtreding der verordening op de jacht en visaoherij te zjjn veroordeeld. En allen in de kosten, des aoods invorderbaar bij lijfsdwang. OOUDA. JUÖK VMl A. BWSnUN. eeue eeaigzius gereserveerde houding heeft aangenomen, zonder eeue bepaalde belofte te doen. Al geven wij het deu heer Haffmans uiet toe, dat onder onze drukpers-wetgeving «het de pers vrijstaat te verguizen wien zy verkiest,» erkennen wij toch wel, dat de zaak iele aanlokkelijks heeft. Maar toch gelooven wij, dat men met bet middel voorzichtig zal moeten rijn, en zonden wij ten minste van de zaak wel wat meer willen weten, voordat wij haar zouden durven aanbevelen. Zeker moet niet «iedereen^ politiek man of niet, weerloos zijn overgeleverd aan de wil lekeur van de heeren journalisten,'* maar men zal groote me-* 'dan toch ook zich moeten wachten voor het gevaar, dat de «heeren journalisten* niet worden overgele verd aan de eischen en aan de willekeur ran lichtge raakte, overgevoelige en prikkelbare gestellen, die de waarheid niet kennen. De heer Haffmaus heeft ons een wets-ontwerp op het droil de re'ponne toegezegd welnu, wij zullen zïeu, of hy er in slagen zul de beide klippen te vermijden. F L O R A L 1 A. Rermlf.) Was in het vorige jaar de toevloed van deelnemers groot geweest, iu dit tweede jaar was die veel grooter. Ongeveer gelyktijdig werd een zelfde poging te Leiden in *t werk gesteld. Deze echter ging van een reeds bestaande commissie van het Leidsehe de partement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uit, namelyk die der Volksvoorlezingen, welke daarbij geen bijzonderen naam aannam, maar, met het oog op deze en dergelijke bemoeiingen, later de woorden: «Commissie voor Volksbyeeukomsteu* in haar vaan schreef. De wyze waarop men de zaak hier aanvatte, was dezelfde als die te Amsterdam. Men kondigde aan, dat men aan den handwerksstand plantjes zou afgeven voor vier cents per stuk; dat men er later een Ten toonstelling van zou houden, en by die gelegenheid voor de beste eenige prijzen uiftoofde. Ook hier kwam de vraag of men er een kinder- of, wat schier op hetzelfde neerkomt, een volksfeest aan zou verbin den, ernstig ter sprake. Er werd echter besloten daaraan geen gevolg te geven, wijl men vreesde dat dit laatste licht hoofdzaak zou kunnen worden, wat men met het eigenlijke doel weinig iu overeenstem ming achtte. Men zou, bij de opening der Tentoon stelling, en later, uitreiking der pryzen, wat muziek een soort van concert geven en dit achtte men voldoende. Ik erken gaarne, dat ik aanvankelijk met dien maat regel, dien ik bekrompen noemde, weinig ingenomen was; nog in hetzelfde jaar echter kwam ik tot andere gedachten en juichte ik dien zeer toe; ik verheugde mij, dat anderen beter gezien hadden dan ik, dat ze hadden getoond het volk beter te kennen en te be grijpen, en wij alzoo bewaard bleven voor iets, waar van men later, al bemerkt men dan ook dat men zich vergiste, moeilijk kan terugkomen. Na Leiden volgden Delft en Botterdam; terwyl later iu dit jaar zich Commissiën tot hetzelfde doel vormden te ’s-Hage, Arnhem, Utrecht, Leeuwarden en op enkele andere plaatsen. Meest alle dragen zij den naam «Floralia». Wat beteekent dit woord? Alleen op den klank afgaande, komt men reeds tot het vermoeden, dat het betrekking heeft op Flora, en deze was immers de godin der bloemen? Het heeft echter ook wel degelyk een geschiedkundige betee- kenis, die aan deze benaming eenig recht van voort bestaan geeft. Flora was by de oude Bomeinen de naam van de godin der bloemen en der lente, dezelfde die de Grieken vereerden onder den naam Glorie. Iets liefelijker» dan de bloemen en de lente kan men zieh niet voor stellen; niets wat ons welkomer ia en waarnaar men met ongeduldiger verlangen uitziet. Is dit met ons het geval, hoeveel te meer moet het alzoo geweest zyn bij de oude volken van het Zuiden, bij wie de zin nelijkheid zich steeds zooveel sterker openbaarde dan by de bewoners van noordelyker landen. Het kan ons dus niet verwonderen, dat de godin, die zooveel liefelijks bracht, een der meest geliefden was, en dat er dan ook jaarlijks ter harer eer luidruchtige feesten gevierd werden. Die feesten duurden van den 38en April tot den len Mei, en werden Floralia genoemd. Bloemen speelden er, gelyk men begrijpt, de hoofdrol bij; men schikte zich er mede op, tooide er den disoh mede, ja, men versierde de huizen allerwegen met bloemen. Zelfs de vrouwen droegen, tegen de heerschende gewoonte, dan veelkleurige kteederen, op den rykdom van kleuren doelende, waarmede Flora de aarde in de lente tooit, om kort te gaan, de ge heels bevolking gaf zich aan uitgelaten vreugde over. Men ziet dus, dat er eenige overeenkomst bestaat tusschen de Floraliën der oude Bomeinen en de bloemenfeesten, waarvoor het volk het materiaal aan brengt. Toch waren de Floraliën heel wat anders, het waren eigenlijk /«ate-feeeten, en dat zijn die Ten toonstellingen joint tast. Dsas worden gevierd ia 't

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 4