INieiiffs en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. M :nd EEFTUD KLIUR- KIISTEL- 1877. BINNENLAND. .BUITENLAND. n ll ar de Kerk. ER. TjBuUenlandsëinóïeraicht. Zondag 7 Januari. hap ïg c J Xh« stedelyk Museum werd in het afgeloopen jaar door 1170 personen bezocht, waarvan 861 tegen den gewonen toegangsprijs van 15 cis en 300 op de enkele hiertoe opengestelde dagen, van den vermin derden entrée a 10 ets gebruik maakten. Wel spre ken die cijfers van vermeerderde belangstelling bij het publiek in deze nog jeugdige instelling, vergele ken met die van 1875, toen het geheels getal beaoakem 866 bedroeg, waarvan 752 h 25 en 114 A 10 cents. f 1*1 tl. I )E HTB i°. 48. in: k niet d, dat >n aan sr vele ivoren, ANTI pakje ïooftt- Vatten d on- Az., Delft. Cents bij: e DÉ- Mr. J. ,West- i zjjnen van de RHU- taande idereen te vol- jn, hoe hetzjj koude envon- n van noeten Bij herhaling ia aaagetoond, dat er slechts ééa afdoend middel ia om de school te beschermen tegen misplaatste zuinigheid van gemeentebesturrn en dat middel ia een vaat deel der uitgaven van het lager onderw ijl ten laste van het Ryk te brengen. Zoo wilde het de heer Moenszoo wilde het ook de inspeotennvergadering, die iu het begin van 1876 bijeengeroepen werd om den Minister van consideratie en advies te dieuen. Maar de Minister heeft dien raad niet wil opvol gen; zijn wetsontwerp handhaaft ook in dit opzicht in hoofdzaak de status quo; het bekende artikel 36. practijk geheel onvoldoende is gebleken, kleine wijziging ook weder in de nieuwe snte een ■ring na de eerste openbare ar- GOUDA, 6 Januari 1877. De tooneelvoorstelling door de vereeuiging Het Nederlaadtck Toooeel, eerst bepaald op Maandag 15 Januari a. st., zal naar wy vernemen thans plaats hebben op Dondtsdag 18 Jahdabi a. st. De iuteekenlysten, die heden gesloten zonden wordeu, zullen dientengevolge nog een paar dagen ter tee- keuing geopend blijven in de verschillende sociëteiten. Meldden wy reeds vroeger dat Mevrouw Kleine de hoofdrol zal vervulleu, wy vernemen nog nader dat tot de voorstelling o. a. ook zal medewerken de heer Veltman, een acteur, wieua verdienstelijk spel hier vroeger zeer gewaardeerd werd en die in geruimen tijd in onze gemeente niet Optrad. Buiten inteekeniug wordt da toegangsprijs verhoogd. VERGADERING vak din GEMEENTERAAD. Dinsdag den 9 Januari 1877, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Het verzoek van eenige bedienden in de Bank van leening om verhooging van bezoldiging. Te benoemen een hulponderwijzer aan menaehool. Naar ons ter oore is gekomen, zun tot 1 Jan. 1877 bij het bestuur 224 aanvragen ingekomen, om dieren in het Ned. Rundveestamboek op te nemen. Daarvan rijn slechts 139 koeien en 29 stieren van zuiver inlaudsch ras kunnen aangenomen worden, benevens 1 stier en 5 koeien van gekruist ras, te zamen 174 stuks. Er zyn dus 50 stuks afgekeurd. Behalve enkele nommers, die verkocht zijn, bestaat er een deugdelijke kern ter langzame en zekere verbetering van het inlandsch rundveeras. De inschrijvers leggen zich ernstig op de verbetering toe, wetende dat verbetering van het inlandsche vee door uitgezóchte keuze van inlandsche fokdieren, te verkiezen is boven de kostbare invoering en akklima- tatie van vreemde rassen. Daarvan getuigt, naar wy vernomen hebben, het kalverboek, waarin bet aantal door ingeschreven stieren besprongen ingeschreven koeien ter wereld gebrachte kalveren 85 stuks be draagt. Dat aantal zal nog toenemen. (Landt. Ct.) De Vereeuiging voor Volksgezondheid te Rotterdam heeft aan den gemeenteraad een adres ingediend, waarin een breed gemotiveerd verzoek voorkomt om maatregelen tegen het gebruik van voor de gezondheid schadelijk vleesch. Haar slotsom is de noodzakelijk heid eener verbeterde vleeschkenring, zoonli' die in Milaan, Genua en Pest plaats heeft, verkregen door verbod van allen invoer van versch geslacht vleesch, verplicht slachten in het algemeen abattoir en aan- stelling van wetenschappelijk gevormde keurmeesters. Onder Alphen is een poging tot moord gepleegd door een man op zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde. De dader, die zijn slachtoffer verschillende verwondingen met een mes aan de pols en de hand heeft toegebrachi, is in verzekerde bewaring genomen. De verwonde verkeert niet buiten levensgevaar. Het Forf. zegt over het ontwerp op het Lager Onderwijs o. a. het volgende gen; zijn wetsontwerp handhaaft ook in dit opzicht dat in de is met een wet opgenomen. Alleen dan zal een toelage kunnen krijgen, als het aan de nauwkenrig onderzoek gebleken is, dat er ondanks de schoolgeldbtffi.ig tot een billijk bedrag toch nog een te zware druk wordt gelegd op de belasting schuldigen dier germente. Hoeveel waarborg vooral onder conservatieve Ministers in een dergelijke wets bepaling gelegen is heeft de ondervinding geleerd Mr. P. T. Ht. geeft in het „Staatkundig Jaarboekje* de volgende mededeelingen: „In 1878 is in onze provincie aan 9 examinatoren 587.15 betaald, om niemand te examineeren. Elke leerling, die met goed gevolg de hoogere burgerschool in de laatste 8 jaren verliet, kost gemiddeld aan den Staat ƒ125.87 en elk examinator genoot gemiddeld, om dat resultaat te verkrijgen, 211.695. Noord-Brabant en Ztiid-Hol- land staan in dit opzicht in zonderlinge verhouding. In eerstgenoemde provincie kost ieder toegelaten can- didaat 425.70s, in Zuid Holland ƒ81.68. En toch genoot in Noord-Brabant ieder examinator gemiddeld ƒ98.25, in Znid-Holland ƒ326.64. Het aantal toe gelaten candidaten was dus in Zuid-Holland veel groo- ter. In deze provincie bedraagt het cijfer gemiddeld per jaar 46s/s tegenover 2 in gene. In het geheele Rijk was, over 3 jaren berekend, voor elk paar oan- didaten èèn examinator noodig, die ƒ211.695 genoot. Het verleenen der akte van bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs kostte den Staat in 1875 iets meer dan 2, terwijl ieder, die in dit jaar, zonder eenige bevoegdheid te hebben verkregen, na welge slaagd examen de hoogere burgerschool verliet, eene uitgave vordert van 11 Voor eenige dagen ontleenden wy aan de Ct. een bericht, dat de Compagnie des Bassins HouiHeru te Brussel hare rechten en verplichtingen Ier zake van den spoorweg RotterdamMunster had overgedragen stelsel waarbij het houden van kroegen bij concessie aan een maatschappy werd vergund. Chamberlain kwam vooral heftig op tegen de critiek van Lowe, die zich tegen beperking van den "Verkoop van spiri tualiën had verklaard. De raad van Birmingham keurde met 84 van de 44 stemmen Chamberlain’s plannen goed. „Op ons heeft de lezing en herlezing der ver schillende artikels den indruk gemaakt, dat de Minister de woi.deplekken van ons lager onderwijs niet over het hoofd ziet, maar met zachte huismiddeltjes nog genezing tracht aan te brengen, in plaats van den patiënt een flinke operatie te doen ondergaan. Welke de wondeplekken van ons onderwijs zijn, behoeft nauwelijks herinnerd. Te weinig onderwijs krachten kweekelingenverbruik onvoldoende tractementen onvoldoende opleiding te zware druk op de gemeenten ziedaar de voornaamste hinderpalen voor een roiale uitvoering der grond wettige bepaling. Eu wat wil de Minister doen, om die hinderpalen uit den weg te ruimen? Zoo weinig mogelijk. Vergelijkt men de Memorie van Toelichting met het ontwerp, dan heeft het al den schijn, dat de Minister in den waan verkeert door woorden allee» reeds een goed deel van de klachten over den onvoldoenden toestand van het lager onderwijs te kunnen wegnemen. De Minister erkent, dat er te weinig onderwijzend personeel ia de school is, dat er misbruik wordt gemaakt van de hulp van kweekelingen, dat de onderwijzers veel te karig worden bezoldigd, dat er niet altijd genoeg gedaan is voor de opleiding van onnerwijzers, dat veel gemeenten door de kosten van het onderwijs te zwaar worden gedrukt maar hij deinst er voor terug om de spade zoo diep iu den grond te steken, als noodig zal blijken om nu ook werkelyk eens af doende verbetering aan te brengen. De sitting der conferentie op Donderdag ia niet too ongunstig afgeloopen als men vreesde. Safvel I Paths ratte de motieven uiteen van de weigering1 der Porte om sommige voorstellen aan te nemen en van I de tegenvoorstellen, die rij had gedaan. De gevol machtigden trachtten de Turksche heeren niettemin te bflwegen over de betwiste punten iu discussie te treilen. De volgeude sitting ral Maandag plaats hebben. Er) is den Bden deser op het paleis in het Elysce een Ministerraad gehouden, waarin besloten is de gewone sitting der Kamers op 9 deser niet met een boodschap van den President der Republiek te openeu. Zoo althans luidt een telegmpbisch bericht uit Parijs. Men wil geen boodschap, soo heet het verder, ten einde niet in de noodzakelijkheid te zyu de Begee- ringspolitiek, die door de eene of andere gebeurtenis allicht eene verandering sou kunnen ondergaan, uiteen te setteu. Jules Simon heeft in den Ministerraad medegedeeld, dat het voorbereidend ondersoek voor de veranderingen iu het personeel der prefecten uog niet afgeloopen is. Doch minstens sullen negen onder-prefeeten en tien prefecten ontslagen of verplaatst moeten worden. By koninklijk besluit sijn de sittingen der Spaansche Cortes geschorst. Het tijdstip van de hervatting der werkzaamheden is niet aangegeven. -:n 'in-mi 'smi'r - - ENGELAND. John Bright hield eergisteren te Rochdale, waar de verjaardag van de werkliedenclub gevierd werd, een uitvoerige rede, waarin hy allerlei onderwerpen van den dag aanroerde. Het Gothenburg-stelsel van herbergen, dat in Zwedeu met succes wordt toegepast, de bekistingen op grauen en suiker werden op humo ristische wijse besproken. Natuurlijk werd de Oos- tersche kwestie niet vergeten. .Wanneer gy het oog richt uaar Konstantinopel, dan suit gij vernemen, dat de taken in een kritieken toestand verkeeren, maar tevens tuit gij bespeuren tot mijn groot genoegen, dat de staatkunde der regeeriug, veel meer in over eenstemming is met de politiek, door de openbare meeuing aangewezen, dan een paar weken geleden. Gy moet wel in bet oog houden, dat de staatkunde, die de Regeeriug in den beginne volgde, werd ge houden voor die van het Engelsche volk. Het was de politiek van 1836, van den Xrimoorlog, een staat kunde, waarmede ik my niet kou vershnigen en waarvoor ik heel wat harde woorden moest vernemen, omdat ik haar af keurde. De Regeering begon met die staatkunde en bleef die voor een poos getrouw, misschien veel te lang selfs. Maar ik houd my overtuigd, dat zy thans een weg heeft iugeslagen, die veel meer in overeenstemming is met de gevoelens der natie en, naar ik geloof, met de werkelyke be langen van Engeland, dan de vroegere gedragslijn, ten opzichte van Turkye gevolgd.* Ook het onderwya werd door Bright niet onaan geroerd gelaten. Zyn rode eindigde met een ver heerlijking van het onderwys. Met iiadruk wees hy er op, dat, wanneer het volk veel voor de school deed, de school dat ruimschoots sou vergoeden. Hy twijfelde er niet aan, dat het volgend geslacht het tegenwoordige sou overtreffen, indien de ouders hun kinderen trouw naar de school zonden. Het Gothenburg-stelsel, waarvan Bright gewaagde, heeft een warm verdediger in den afgevaardigde en aiderman van Birmingham, Chamberlain, die self Zweden bezocht. De kroeghouders hebben er naar dit stelsel geen belang by om de bezoekers aan te moedigen tot het gebruik van sterken drank. Van daar dat er veel minder gedronken wordt dan in kroegen, waarvan de waard natuurlijk sooveel moge- lyk borrels wil slyteu. Op denzelfden dag, waarop Bright te Rochda’e een toespraak hield tot de werk lieden, drong Chamberlain by den raad van Bir mingham aan op het invoeren van het Gothenburg- stelsel. Dat toesioht op den verkoop van sterke dranken noodig was bleek uit het groot aantal ge vallen van dronkenschap. Te Gothenburg waren die voor de helft verminderd na de invoering van het G0UDSCHE COURANT I |l i: j I tóf I

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1