Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. pl K1 1877. N? 1932. f II END lbettud ae KLBUR- H1SBW em. G !lr BINNENLAND. BUITENLAND. j'M I r/i Zondag 14 Januari. ifi is <1 O Ma ■F VI Bultralandsch Overzicht. v Is dank Po. 2. ulieren. D« CHTB II w 1|| ILE. 6 W'T 5) «el alsook restauratie an. I Bndateea nr- lelderbeid «o idwitar syn iblicum be- gebad, of arom waar* ankoop raa r-Tiwfort* z. MD Cent». I eparaUo te winkelier am by F. eijn C4^ r. l. v. c. te Utrecht ren Wind* by T. J. Wolff. GOUDSCHE COURANT. rvHet. Piin in aamneden behaarde ilde. Ein- an wenden om reden >ter werd >en flacon il niet zoo et vroeger ven naar iden, met dezen be- y i I recrataering. Nog diende de Minister van financiën een wetsontwerp tot herziening van het kadaster in. Van de nieuw benoemde voorzitters der bureels van den Senaat beboeren 6 tot' de rechter- en 3 tot de linkerzijde. Van de presidenten der bureels van de Kamer be hooren 4 tot de .Union répoblicaine,» 5 tot het linker-centrum en 2 tot de gematigde linkerzijde. De koning van Pniiseu heeft den landdag te Ber lin geopend met eene troonrede, waarin niets belang rijks voor het buitenland voorkomt. De uitslag der verkiezingen voor den Dnitachen Rijksdag kan eerst Zondag geheel bekend zyu en ook dan nog znllen stellig vele herstemmingen moeten plaats hebben. Wat tot heden wordt medegedeeld, heeft door gaans betrekking op de groots steden en einduitslag F“ J-- opgemaakt. De verkiezingen, welke te Berlijn hebben plaats ge had, zegt de Bank- and Band.- Xednng, hebben een zoo doorslaand bewijs geleverd van de verdeeldheid tusscheu <*- 1--J-J- orgauisatie der socialistische party, dat men algemeen «laaSVMSav avatmlumosl k-sz.fv nraaéuamn Tn Isaf ancta Via*, ing de heereu van Foroken- de heer Max Hirschin de tweede komen in herstemming de socialisten Bau mann en Klotz, en in het derde de socialist Backow en de heer Hez t in het vierde kiesdistrict werd gekozen de heer Fritsche, socialist en sigarenmaker; in het vjjfde kiesdistrict beeft de heer Duncker met groote meerderheid de overwinning behaaldin het zesde is de heer Hasenclever, socialist, met eene kleine meer derheid gekozen. In het geheel zijn uitgebracht 19,122 stemmen, nu Welke *597 ter gunste van den heer Hazenclever. De Torgau meldtDaar de Forte vernomen heeft dat Rumenië ongerustheid aan den dag heeft gelegd over den tekst der nieuwe Turksehe grondwet, heeft zy zich gehaast officiéél te verklaren, dat die grond wet alleen betrekking heeft op het binnenland en dat de Porte er volstrekt niet aan denkt, inbreuk te maken, op de rechten der Vorstendommen, die bij interna tionaal verdrag zijn gewaarborgd. Wederom hebben eenige ongeregelde Turkscbe Bashi- Bazoeks de Rumeensche grenzen geschonden, waarby een paar Rumeensche soldaten sneuvelden. De commissie uit het Amerikaansohe Huis der Vertegenwoordigers, belast met het ondersoek' van 't vraagstuk betreffende de verkiezing van den president der Unie, heeft beslist, dat de Voorzitter van den Senaat niet bevoegd is, om het vraagstuk te beslechten. Zy verklaart, dat de verificatie der stemming alleen geschieden kan in den vorm, welke goedgekeurd is door het Huis der Vertegenwoordigers, dat in dit vraagstuk gelijke rechten heeft als de Senaat. GOUDA, 13 Januari 1877. Het Vtrechtech Dagblad bevat een bericht be treffende den gezondheidstoestand van dn Kuyper, dat beide in bijzonderheden en gevolgtrekkingen ge heel onjuist is. Wij kunuen de verzekering geven, dat dr. Kuypera toestand niet is achteruit ge gaan en er geen reden is om aan zijn spoedige terugkomst in het vaderland te twyfelen. (Staad.) Naar men verneemt zal de aanbesteding van de aardebaan voor de lijn LeidenWoerden in het begin van Februari geschieden; in 1878 moet de lyn in exploitatie komen. Donderdag morgen kwam Arie Dekker van Stol wijk met zyn, met een paard bespannen, boeren-epeel- wagen aanrijden langs den fluweelen singel alhier, en door dat de schroef van den limoen verloopen waa liep eerst het paard dwars voor de wagen en ging eindelijk op hol. Dekker die de leisels in han den hield werd over het schild getrokken en viel op den grond door welken val hy aan het hoofd ver wond werd. Spoedig kwam een geneeskundige, de heer de Rotte, er by, die de noodige hulp verleende, waarna Dekker per vigelante naar Stolwijk is terug gebracht. De parochiekerk van den H. Jouph, op de Gouwe alhier, vroeger verscholen achter de pastorie en andere l en den publie ren weg, waarvan het door een ijzeren hek met een ruim voorplein is afgescheiden. In tegenstelling ran voorheen', toen men door een nauwen donkeren gang de verborgene kerk moest trachten te genaken, geven thans drie kapitale ingangen door een groot open portaal, waarin de trappen naar de boventribunes geplaatst zijn, toegang naar het ruim der kerk, die door de» verbouwing merkelijk is ver groot geworden. In den nieuwen gevel, die in stijl volkomen in overeenstemming is met de bestaande kerk, vindt men boven de zijingangen de meer dan levensgroote beel den van Maria en Josephterwijl boven het groote middelportaal eene kapitale steenen groep ter breedte van p. m. 8 Meter, voorstellende Christus met de vier Evangelisten het geheel bekroont Deze zoo welgeslaagde vergrooting en wordt gedankt aan de onvermoeide zorgen van onzen wuardigen herder en putoor G. Pouw, wieu God, hopen wij, nog lang spare tot heil zyner parochie. (De Tijd.} De Siaalicouranl bevat het overzicht van de op brengst ran *s lands middelen over het jaar 187 6 in vergelijking met die over het jaar 1875. In 1876 was de opbrengst dier middelen (geraamd op 85.810,321.50) als volgt: Directe belastingen 23,217,34$.4Ó1/,, in- en uitgaande rechten 5,803,095.42, aooynsen f 36,862,629.58, Waarborg en belasting dergouden en zilveren werken ƒ874,857.41, indirecte belastingen 22,544,250.Ï61/,, domeinen 1,594,654.30l/s, posteryen 3,332,422.69, rjjks- telegraphen 783,343.01, staatsloterij 433,996.00, aoten voor de jacht en visschery 143,484,00, loodsgelden 921,729,36totaal /95,311,257,47»/,. In 1875 beliep de opbrengst fler middelen 91,374,526.01. Uit ’sGravenhage wordt aan de Jrnhenttche Ot. geschreven „Ik kan u een nieuwtje medédeelen, dat troost in lyden syn en balsem gieten zal in*de gegriefde ge moederen der over het a. s. verlies hunner rechtbanken an kantongerechten bedrukte gemeenteuaren van Eind hoven, Nijmegen, Deventer, Leiden, Brielle, Gorinohem, Goes, Sneek, Appingadam, Hoorn, Amersfoort en van die der acht en veertig plattelandsgemeenten, welke als hoofdplaatsen van kantons zouden opgeheven worden. Geen enkele Rechtbank aal ajgeechaft worden en geen enkel kantongerechtalthans wanneer de oppositie in de Kamer haren zin krijgt». *- Aan den Gemeenteraad van Utrecht is door B. en W. voorgesteld om voor de reorganisatie vau het gym nasium, in verband met de nieuwe wet op het hooger onderwys, aan de Hoogere Regeering eeue aanzienlijke subsidie te vragen. Door Burgemeesters van de nederlansohe en bel- gisohe gemeenten in de omstreken van Masseyok is in een vergadering besloten by hunne regeernrgen aan vraag te doen, om subsidie voor het bouwen van een brug over de Mau te Maesseyok. Het verschil van meening ter conferentie duurt voort. De Turken volharden in hun besluit om de toaaohenkonnt der mogendheden te verwerpen, au de gevolmachtigden van hun kant blijven eensgezind. Er is Donderdag geen besluit gevallende volgende zit ting is op aanstaanden Maandag bepaald. De vijfentachtig jarige heer Gaulthier de Rumilly, die als tydelyk voorzitter Dinsdag de zittingen vau den Frausohen Senaat opende, heeft ziju ambtgenooten eenige raadgevingen gegeven, die wel verdienen te worden opgerolgd. Hy sprak de overtuiging uit, dat een zoo achtbare, ondervindingrijke vergaderiug als de Senaat, by het onderzoeken der gewichtige quaesttën, die aan haar oordeel zullen worden onder worpen, slechts naar de rede en de wijsheid zoude luisteren en de tolk wezen zou der wezenlijke be hoeften des lands en van den als noodzakelyk erkenden vooruitgang. Hy bracht in herinnering, dat hij ge durende zijn zestigjarigen staatkundigen loopbaan alle regeeringen bad zien vallen, die geen rekenschap hielden met de publieke opinie, terwyl zy daarentegen aan kracht en invloed wonnen, die haar besluiten inrichtten overeenkomstig de wetueben en behoeften der natie. De» les der geschiedenis zou, naar hy hoopte, niet worden vergeten. Begrijpelijk is het, dat men, zoodra nieuwe instellingen in praktijk worden gebracht, in den beginne slechts tastend te werk gaat, doch de wensch naar nut en de vader landsliefde zouden binnen kort hierin verbetering brengen. Elk der beide Kamers moest botsingen Vermijden, ten einde te voorkomen, dat men twee Kamers te veel vond. Altyd moet men in het oog houden, dat de toekomst behoort aan de verstan- digaten. Mae-Mahon had het loffelijk voorbeeld ge geven van verdraagzaamheid. Luisterend naar de wenschen der natie, zou men vrede verwekken en aan Frankrijk den rang teruggeven, die het onder de natiën toekomt Dit was in hoofdtrekkeu den inhoud der beharti- gingswaardige rede van den heer Gaulthier de Runrilly. Het spyt ons te moeteu zeggen, dat zy bijna uitslui tend door de linkerzijde van den Senaat werd toe gejuicht, terwyl de reactionairen een somber stil zwijgen bewaarden, dat vry wel met «en bedreiging gelijkstond. Woensdag werd Audiffret Pasquier herkoun als pnsident met 195 van do 139 stemmen; er waren 42 blauco bitteOob ia da bus. In plaats van Martel werd Rampon verkoun tot derden vice-president met 165 atemraeu; zijn ambtgenooten kregen van 200 tot 215. Donderdag werd de zitting van den Senaat door d’Audiffratr-Paaquier met een korte toespraak geopend. Met bijna algemeens stemmen werd het uitlevennge- tractsat tusschen Engeland en Frankrijk aangenomen, en hierop ging de Senaat tot nader orde uiteen. In de Kamer der afgevaardigden presideerde de heer Thourel, omdat Raapail, Allard en Thiers wien naar ouderdom van jaren eerder het voorzitterschap toekwam afwezig waren. De heer Thourel hield geen openingsrede en deelde alleen mede, dat de heer Sansas, afgevaardigde der Gironde, den 5 dezer te Versailles was overleden. Een groot aantal afgevaar- diffden, vooral der rechterzijde, was niet opgekomen. Dit bleek o. a. uit de benoemingen. Jules Grévy werd tot president herkozen; Lephre, Rameau, Beth- mout, Dunort de Crivae tot ondervoorzitters benoemd. Men koos voorts 8 secretarissen, doch moest de be noemingen der «mstoren tot een volgende zitting uitstellen, daar hiervoor geen genoegzaam aantal af gevaardigden was overgebleven. Donderdag aanvaardde Gréry het presidium met eene rede. Ter vervanging van d’Haroourt werd de legitimiat Gondec de Traisaan tot secretaris gekomn. De vroegere queatora werden berkown. Leon Say diende het budget van uitgaven en inkomsten voor 1878 in. De Kamer besloot het voorstel van Germain Cases over de verhouding der Spoorwegmaatschappijen tot de employés in overweging te nemen, en verdaagde de discussie over het vooratel-Gasté betreffende de Gedurende 1876 werden in de gemeente Gouderak 44 m. en 37 »r. kinderen geboren, ar overleden 26 m. en 28 vr., levenloos werden aangegeveu 5 m. en 2 vr., ingekomen zijn 61 m. en 74 vr., vertroWcen 72 m. en 81 vr., 15 huwelijken werden gesleten. De bevolking bedroeg op 31 Deo. 1876, 874 m. &i 815 vr. Totaal 1689 zielen. Gedurende het jaar 1876 zijn in het Ncderlandsoh Gasthuis voor ooglijden te Utrecht, 400 groote ope- ratiën verricht, 430 personen verpleegd en is aan 1831 personen oogheelkundige hulp verleend. Uit Drachten meldt men dat door den laatsten -regen het water om en ook in dat dorp tot een zeld- .klug ug U» Kiwi* nedvü en omtrent den “me hrogte geklommen is, zoodot het orer eenige kan daaruit nog nagenoeg niets worden J dijken been liep. Langs de vaart in het naburige Ureterp zyn enkele brugjes weggespoeld. De parochiekerk van den H. Jouph, op de Go: de liberale partijen en van de uitmuntende woonhuizen, prijkt thans met een sierlijken gevel e der socialistische nartii. dat men aluemeen fiiuken toren met klok- eu uurwerk aan den publ daarover verbaasd heeft gestaan. In het eerste kies district komen in herstemmii beek, nationaal-liberaai, en

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1