Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. R 1877. Np 1938. h BUITENLAND. BINNENLAND. II Zondag 28 Januari. I Kennisgeving. 1 o rid. Buitenlandse!) Overzicht. m tot Het ter (I I I a. EN, Da Ui I I 'I 7 ten inden ploinbecr- ijii in den Tand en bederf be* n. i- traten te p. GOUDSCHE COURANT. ing van i kan hei rkomen. dem, es glans t ndvleeeeh spijsver- inmaken bonnen, i pakjes uda by Oude- plaatsen et neemt nninge- i. ‘i - odpijo by Let loet i vorming rreterkiog igt, geeft het den inkelier i by F. n C°. L.P.C. Utrecht Wind- j T. J. folff. ater zijn cum be- ehad, of m waar- oop van INRICHTINGEN, WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op art. 8 der Wet van den 2u Junij 1865, (StaatMid n°. 95), Doen te weten Pat zy vergunning hebben verleend aan F. SIG MANS, en zijne regtreritrygeuden, tot het oprigten van eene Kuiperij, in het perceel gelegen aan de Spie- ringstraat, geteekend K, No. 87, kadaster Sectie C, No. 484. Gouda, den 23n January 1877. Bui I fu Keizer 2. I I onderwijs in de afdeelingen dec Tweede Kamer. Na afloop van dit onderzoek is Dr. Kuyper dan ook voornemens vooreerst weder naar Nice terug te keeren. Dat vrienden en geestverwanten, ter wille van de hern nog zoo noodige rust, wel znllen doen met dit korte bezoek liefst onopgemerkt te laten voorbij gaan, behoeft wel nauwlijks gezegd te worden. (De Standaard). In de maand April van het aanstaande jaar zal, zooals vele onzer lezers zullen weten, Nederland zijn tweede Internationale Tuinbouw-Tentoonstelling openen. Aan de circulaire door het hoofdbestuur verzonden ont- leenen wij het volgende: De Tentoonstelling zal worden gehouden te Amster dam «in het Paleis voor Volksvlijt en in gebouwen, in de nabijheid daarvan, opterichtenzij zal gepaard gaan met een Tentoonstelling van Plantaardige voort brengselen, en gelyktydig zal een Congres van Plant- en Tuinbouwkundigen, ook in verband met de buiue onderdeden der Tentoonstelling plaats hebben. De herinnering aan de Internationale Tuinbouw- Tentoonstelling, in 1865 te Amsterdam gehouden, (de eerste tentoonstelling van dien aard in Nederland) is bij velen nog levendig. Die tentoonstelling heeft het bewijs geleverd; dat onze Vaderlandsche tuinbouw reeds destijds onder de takken van nijverheid een niet onbelangrijke plaats innamtevens mag aan den invloed) door haar uitgeoefend, grootendeels de oor zaak worden toegeschreven van de belangrijke uit breiding, welke het tuinbouwvak, in het tiental jaren sedert verloopen, heeft verkregen en van de ontwik-, keliug en vooruitgang, die daarin waargenomen kun nen worden. De duur der Tentoonstelling van Tuinbouwvoort- brengselen is op ongeveer drie weken bepaald, terwijl de Tentoonstelling van Plantaardige Producten ten minste twee maanden zal geopend blijven. Het hoofdbestuur ziet in deze tentoonstelling niet slechts een krachtig middel, om het wetenschappelijk karakter van het handelsbedrijf in het licht te stellen, maar tevens een uitstekende gelegenheid tot uitbrei ding onzer handelsbetrekkingen en tot bevordering van den bloei van verschillende belangryke takken van nij verheid. Het Hoofdbestuur ontveinst zich niet, dat er aan de goede uitvoering zijner plannen gewichtige be zwaren verbonden zijn en dat zijn verantwoordelijk heid grooter wordt, naar gelang de bijval aan de ontworpen onderneming meer algemeen wordt. Het vertrouwt echter, dat de steun, die reeds van verschillende zijden bereidwillig werd verleend, bij voortduring zal worden geschonken, en dat deze zaak, die met zooveel kans op welslagen is aangevangen, zich in een waarlijk algemeene medewerking zal mogen verheugen, Zoodra de met veel zaakkennis beraamde ontwerpen nog meer bekend zullen zijn. Het behoeft geen betoog, dat voor het tot «tand brengen der beoogde onderneming een zeer aanzienlijk fonds beschikbaar zal moeten rijn. De onkosten toch worden op ruim P/g ton goods geraamd. Verreweg het grootste gedeelte dezer som zal door subsiditjn, bijdragen en schenkingen moeten worden verkregen.' Mochten van verschillende zijden reeds belangrijke sommen zyn toegestaan, niettemin is eene algemeene medewerking dringend noodzakelijk. Het Hoofdbestuur doet daarom een beroep op ieder, dien de bloei en de eer van ons vaderland ter harte gaan, ten einde tot het welslagen der tentoonstelling naar vermogen bij te dragen. De gelegenheid daartoe wordt thans op twee ver* schillende wyzen aangeboden in de eerste plaats door het schenken van giften voor Medailles, in de tweede plaats door deelneming in een Waarborgfonds. Zij die meer aangaande deze Tentoonstelling willen weten en zy die door giften deze goede zaak willen steunen, kunnen inlichtingen, programma’s en inschry- vings-biljetten verkrygen bij den heer H. W. Otto alhier, die door het Hoofdbestuur is uitgenoodigd als correspondent voor de Tentoonstelling, alhier werk zaam te zijn. Wie kent Bamberg niet? Wie heeft geen aangename herinneringen vit zyn jeqgd behouden, van allerprèitigste avonden, gesieteh dacht te Berlijn wordt d»n ook meer beziggehouden met de runderpest dan met de parlementaire zakén; de vreeselijke ziekte is spordigtop verschillende plaat sen uitgebroken, als: te Berlijn, Altona, bij Breslau, by Hamburg; de Rijksregeeriiig heeft terstond met voorbeeld]gen spoed de strengste maatregelen geno men, de besmette plaatsen zijn onmiddellijk door de militaire macht afgezet en men hoopt door afmaking van de aangetaste koppels het kwaad te stuiten. Bij het nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat geen twijfel meer bestaat, dat de verschillende gevallen op een besmettingspunt terugwijzen, een plaats in Opper- Silezië, waar de ziekte is aaiigebracht door uit Rus land uitgevoerd vee. Rusland bedreigt dus Europa .nog met andere rampen dan de Oostersche kwestie. De Russische grenzen worden thans scherp bewaakt. De groote Ministerraad in de Hongaarsche hoofd stad is Woensdag vergaderd geweest, maar zonder tot een resultaat te geraken de beide partijen zijn ’t echter eens, dat overeenstemming in de gegeven omstandigheden wenschelyk, ja noodzakelijk is en een bemiddelingsvoorstel is ter tafel. De latere berichten uit Pesth over de Bankkwestie luiden niet gunstig; het bemiddelingsvoorstel zou geheel zijn mislukt en Tisza zijn besluit hebben te kennen gegeven om zijn ontslag in te dienen, wan neer er geen zelfstandige Hongaarsche Bank werd opgerichtr de Keizer zou in dat geval, volgens de ffEllenorjr, Sennyey met de vortning van een nieuw Ministerie belasten; Dit bericht komt ons echter zeer twijfelachtig voor; de mededelingen uit Pesth over die zaak zijn in den laatsten tyd zeer pessimistisch, kennelijk met het doel om pressie uit te oefenen. In de Belgische Kamer had Woensdag bij de begroeting van Binnenlandsobe Zaken een vermakelijk debat phmts, naar aauleidinjf Vau de benoeming van een geestelijke tot directeur van de middelbare Scholen te Bergen. De linkerzijde kwam natuurlyk tegen zulk een benoeming op, die alleen ten gevolge kon hebben, dat de school onder beheer kwam van den clericalen bisschop, aan wie» de directeur gehoor zaamheid verplicht is. De Minister van Binnen- landsche Zaken verzette zich met zenuwachtigheid tegen de bewering, dat de benoeming zou zijn geschied om de geestelijke betrekking van den be noemde. Het eene woord lokte het andere uit Bara mengde zich in de discussie, en wees o. a. op het vreemde in de beweringen van de rechter zijde, die steeds verzekert, dat de Paus de moderne instellingen niet aanvalt, waaruit zooals Bara aanmerkte zou voortvloeien, dat de heeren van de rechterzijde den H. Vader het weinig vleiende compliment maken, dat hij niet weet wat hij zegt. De discussie leidde echter tot niets. De Ttaliaansche Kamer van afgevaardigden heeft, naar luid van een telegram, het Regeeringsontwerp tot beteugeling van de ambtsmisbruiken der geeste lijkheid, met eene meerderheid van 50 Rt. aangenomen. De Amcrikaansche Senaat heeft het voorstel der gemengde commissie, volgens hetwelk aan een recht bank, samengesteld uit vijf leden van den Senaat, vyf van het Huis der vertegenwoordigers en vijf van het Hoog Gerechtshof, de beslissing over de quaestie der der presidentskeuze zal worden opgedragen, met 47 tegen 17 stemmen goedgekeurd. (Volgens een dépêche van Reuters Office stemden vóór: 24 republikeinen en 28 democraten, tegen 16 democraten en 1 republikein, en zou het Huis der Vertegenwoordigd s de bill heden aannemen.) nneester en Wethouders voornoemd, scretaris, De Burgemeester, Diooglebvib Fortuijn. van Beugen IJzen doomn. KBNNÏ8GE V IN G De BURGEMEESTER der Gemeente Gouda brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier voor de Grond- Meeting op de Gehoerde en Ongehonwde Eigendommen deur Gemeente, over het jnar 1877, op den 23n Ja nuari 1877, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz, te Rotterdam executoir verklaard, is gesteld in handen van deu Heer Ontvan ger der Directe Belastingen alhier, en dat ieder be lastingschuldige verpligt is ryneu aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, alsmede, dat tea dose geene bexwaarsohrifteu tullen worden aangenomen, die niet binnen deu tijd van drie maanden, na dato deter, tullen rijn ingeleverd en waarbij moet worden overgelegd een dubbel ran bet aanslagbiljet. De Burgemeester voornoemd acht het niet onnoodig den grondbetitters te herinneren, dal, om in het genot te sunneu worden gesteld van de by artikels M31 der wet van den 26" Mei 1870 (Stbl. n’. 82), bepaalde vrijstellingen wegens stichting, herbouwing, by- of opbouwing of gedeeltelijke vernieuwing, de belanghebbenden volgens art. 88 dier wet, verplicht lijn by het Bestuur der Gemeente aangifte te doen, binnen drie maanden na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der peroeelen, waarvoor aan heu een schriftelyk bewys zal worden afgegeven, en dat van alle voornoerods Gebouwen, met betrekking tot welkt binnen gezegden termijn geene aangifte gedaan is, de aanspraak op vrijdom, of vrydom van verhooging v,n Grondbelasting voor het geheel of ten deele zal vervallen. Wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de voorschreven bepaling op te volgen, ten einde schade te voorkomen. (joods, den 27n January 1877. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. In de nabetrachtingen over de conferentie komt o. a, voor dat Lord Salisbury den vizier Midhat- paoha verantwoordelijk heeft gesteld voor het mis lókken der onderhandelingen, verantwoordelijkheid dete'.rfe coeer ldger“ aanvaardde. Sommigen berichten, dat Tnrkye werkelijk Rusland aangezocht heeft om rechtstreeks met den Czaar te ohderhaddelen. Volgens anderen zal Rusland voorstellen aan de mogendheden om ook verder gezamenlijk in de Ooa- tèrsche quaestie op te treden. Te Londen vreeat men vbbt ernstige verwikkelingen. Gaat Engeland met Rusland samen, dan' zal er vrede zijn; zoo niet dan staat de oorlog voor de deur. De regeering heeft nftg geen besluit genomen en daarom achten de meeste Maden discussie op dit oogenblik gevaarlijk. Tot laden der Commissie uit de Fransche Kamer voor de begrooting ayn gekozen IS afgevaardigden, leden der *’3?°, Uyte, 3 die bénooren tot de republi- krinache Unie en de linkerzijde, 6 van de linkerzijde, »»n, het linker-uentrum eg 1 van de oonstitutioneele factïe. Dat Gambetta (ot voorzitter fier commissie Ajtekojen worden, Is «ker. 1 De zitting van den Prnisischen Landdag levert nift* ponder, yp. Dc w- GOUDA, 27 Januari 18 7. De, Tweede Kamer ia tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen op Maandag 5 Februari, des namiddags ten 3 ure. Wjj kunnen mei zekerheid mededeelen dat de voorloo- pige terugkomst van Dr. A. Kuyper in de eerste dagen der volgende maand mag worden te gemoet gezien. Blykbanr staat deze vervroegde terugkomst, die met het oog op zyn gezondheidstoestand nog hare bedenkelijke zyde haeft, in verband met een mogelyk spoedig onder zoek van het ontwerp tot herziening van dewet op’t lager

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1