Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. &T, des avonds Zolks» aan vrjj debat 1877. rant BUITENLAND. jr 1046. BINNENLAND. Woensdag 14 Februari. IPING egen Buitenlandsch Overzicht- i. Airy’s ijs, het Pij-" I. Heer LAMP, De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. ld El >ij hem alle ma man. I a d al» het rten, welke ntetaan. tnj Rhuma- int), 35 ct «tuk. Amsterdam, uit F. 250. INGENen GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIÊN worden geplaatit van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afconderlpke Nommers VUF CENTEN. len bj Mr. ’.trrdam en !VER, Ad- i. per Kop. 20 Ct. 60 Ct. 50 Ct. -ompte UEds. N N m proi i in C ienaar. E Cz. rijgbaar. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is ƒ1.75, franco per post 2.— liggende te tt. No. 116, 2011. groot IDAG den iddags ten lissements- leelen, vaa ehen geur, F’sche als: Danw- inid zacht een jeug- iverteering. jwolg aan- by J. C. ÏK. noone werk- overtuigen, n met vele ikomen uit Ze. Alle abriekmerk ttajK.a.i, j.1! ;"‘g'Ms^-s===========sss==aS5sa:^maBMBj«MBMMMW» De zitting werd, overeenkomstig Tisza’s voorstel, verdaagd. 1 4T Volgen een later bericht ia de onderhandeling met baron Sennyey, die een conservatief ministerie vormen zou, afgesprongen ;n verwacht men, dat aan een liberaal staatsman de vorming van een nieuw kabinet zou worden opgedragen. De Spaansche Gaceia bevat een koninklijk bealnit, waarbjj de Cortes worden ontbonden, met hejwling van de nieuwe verkiezingen op 5 April. Men verzekert, dat Canovas den Koning naar An- dalusië zal vergezellen. strekt geen zaak is, om te streven naar omverwerping van het Turksohe rijk en dat tegenover eene regeering als de Turksohe, vooral met bet oog op de Christenen, dwangmaatregelen gevaarlijk zouden kunnen zijn. Maar wat dan anders zal moeten geschieden is niet duidelijk, te minder omdat men tevens verneemt (van sir Stafford Nortbeote) dat toch tot gemeenschappelijke handelingen be«' >ten is en de regeering geen ver trouwen stejt in de Turksohe Grondwet. De oppositie drong, by monde ran lord Harting ton, er op aan dat Engeland zich niet aan de zaken zon onttrekken, wat volgens de woorden van lord Derby wel eeaigszins de bedoeling der ministers scheen. Een motie tegen de regeering schynt van den liberalen leider niet ta zullen uitgaan. Eene zoodanige wordt door den grijzen, wakkeren lord John Russell in het hoogeAuis aangekondigd, van dezen inhoud„Het is onbestaanbaar met de plichten eencr regeering, vriendschappelijke betrekkingen aan te houden met een zoo barbaarschen staat als Turkije; de eenige betrekking welke mogelijk is, is die van vijandigheid." De stemming over deze motje zal doen zien hoeveel voorstanders de van Gladstone uit- gegane radicaal auti-Turksche beweging er nog onder de Engelsche staatslieden zijn. Wij verwachten er niet veel van. De Polititcke Correspondent meldt uit Belgrado: In drie conferenties, die hier tusschen Ristin en Pertew gehouden zijn, is men het volkomen eens geworden over de formeele punten van de door Turkije gestelde grondslagen voor de onderhandelinghet sulueeren van de Turksohe vlag, het ontwapenen der Servische vestingen overeenkomstig den firman van 1867, en de verplichting voor de Servische Regeering om te verhinderen dat gewapende benden zich vormen en de grenzen overschrijden. Met betrekking tot de verdere punten heeft Pertew instructiën gevraagd, die spoedig worden tegemoetgezien. Na het vastatelllen der preliminairen zal Philip Christits met twee secretarissen naar Konstantinopel vertrekken oin de definitieve vredesonderhandelingen te voeren. In den Pruisischen Landdag heeft de Minister van Binuenlandsche Zaken in antwoord op een daar over tot hem gerichte vraag gezegd, dat het tijdstip van de invoering der nieuwe administratieve wetten in de westelyke provincies nog niet kon worden be paald eerst moest o. a. de regeling van het stads bestuur en van de gemeentebelastingen zyn afgeloopeu: die provincies uit te sluiten van de hervormingen kon natuurlijk het doel der regeering niet zyn. In het Hongaarsche Lagerhuis gaf Tisza Zaterdag een overzicht van den loop der onderhandelingen over de Bank, welke echter schipbreuk leden op de quaestie oer oonstitueeriug van het centraal-bestuur der Bank, waarbij vn" <*e Hongaarsche Regeering iets verlangd werd, dat naar haar zienswijze niet kon worden ingewilligd zonder verkleining van het aanzien van den staat, nadat ook de oprichting van een zelfstandige Hongaarsche Bank, hoewel het recht daartoe door niemand betwijfeld werd, was af gestuit op onoverwinnelijke bezwaren. Het Kabinet achtte zich verplicht zyn ontslag in te dienen, dat door den Keizer werd aangenomen. Tisza verzocht dns de zittingen te schorsen. Hy hoopt dat de Keizer spoedig beslissing zal hebben genomen nopens de nieuwe Regeering, dewjjl de Keizer reeds heden hier over met verscheidene algemeen geachte personen heeft geraadpleegd. Over het antwoord op de Russische circulaire wordt tusschen de mogendheden onderhaudeld. Men beweert, dat bet in deze week zal worden verzonden, maar dat iedere mogendheid op zicbzelve antwoorden zal en men zal vermyden te vragen, wat Rusland denkt te doen. Uit de telegrammen blykt, dat de Sultan (voor zoo ver beloften en verklaringen gaan kunnen) niets verzuimt om den indruk weg te nemen, dat de verwijdering van Midhat-pacha zou moeten worden opgevat als reactie ten aanzien der binnenlandsche staatkunde. Allerlei verhalen doen de ronde in de bladen aan gaande het afrreden en de verbanning van Midhat- pacha. De verschillende lezingen loepen evenwel zoo uiteen, dat het in overeenstemming brengen daarvan eene wanhopige taak zou zyn. De wijste party zal zijn, nadere ophelderingen af te wachten, die gaande weg wel zullen komen, hetzij van den verbannen vizier zelf, hetzy van andere daarin betrokken of in het hofleven ingewyde personen. Volgens een particuliere depeohe, ontvangen uit Brindisi, is Midhat-pacha aldaar aangekomen. Aan een deputatie, uit Engelschen bestaande, heeft hij o. a. gezegd, dat zyn verbanning moet worden toe- gesebreveu aan Russische intriges en aan zijn ver dediging van een bepaling der nieuwe constitutie, vol gens welke de Sultan geen onderdaan mag verbannen, dan krachtens een rechterlijk vonnis. Te Berlijn acht men (volgens den correspondent van Daily Nam) het optreden ran Edhem-pacha geenszins een waarborg voor het behoud vau deu vrede. Wat Mohammedaansohe af keer voor de Wes terlingen betreft, zyn Midhat en hy vogels van eenerlei veëren. Maar Edbem heeft minder vastheid van karakter en zou dus aan de oorlogszuchtige nei gingen zyner landgenooten minder weerstand kunnen De Parysche correspondent van de Times merkt op, dat Midhat blijkbaar ten val kwam, omdat hy eene staatkunde had en dat Edhem-pacha werd be noemd, omdat hy zonder is. Zoo zou Turkjje weder zyn teruggekeerd tot de goede oude tijden van Abdoel- Azis en zjjne voorgangers, toen de wil van den sultan wet was voor zijne ministers. De Turksohe natie schijnt voor dezen terugkeer naar het absolutisme volkomen onverschillig te wezen en de buitenlandsohe staatkunde zal voortaan weder geheel de luimen volgen van één enkel man (den Sultan) en dus geheel omgaan buiten de regelen der logica. Nog altyd zou het voor den vrede van Europa te wensenen zijn, dat Engeland besloot ruiterlyk met Rusland samen te gaan ten einde Turkye te dwingen alle voorwendselen tot inmenging van mogendheden weg te nemen. Nu het Parlement bijeen is, zullen wy spoedig iets hooren van de verdere plannen. Voorloopig en te oordeelen naar hetgeen tot dusver in het Huis der Lords werd gezegd, is er niet veel hoop op een afdoend besluit der Engelsche regeering. Lord Derby althans schynt te meenen, dat het nu aan den Czaar Is, om zich terug te trekken. Dit zou wel gaan, onder zekere omstandigheden, maar zooals ze nu staan, gaat het toch stellig nog niet. Aan Lord Salisbury kan men toegeven, dat het vol- GOUDA, 13 Februari 1877. Het wets-ontwerp houdende wijziging der kieswet fin kiestabel u gisteren bjj de tweede kamer ingekomen. Door het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw is aan de afdeelings-bes turen de volgende circulaire gezonden: /pEen vreeselijke vijand van onzen zoo kostbaren veestapel heeft zich in het naburig Duitschland en Engeland vertoond. De zoo gevreesde veetyphus toch deed zich op enkele plaatsen in die rijken voor. Het hoofdbestuur acht zich verplicht u op het ge vaar te wijzen, dat ons bedreigt, een gevaar waarvan de groote nadeelen nog zoo versch in veler geheugen liggen. Vooral voorzichtigheid wordt aanbevolenMoge een ieder toch behoedzaam zijn, en geene vreemde kooplieden op zijne stallen toelaten. Van algemeene bekendheid is het, dat ook daardoor de besmetting kan worden overgebracht. Uwe gewenschte medewerking om in uwe afdeeling tot de meest mogelijke voorzichtigheid aan te sporen, roept het hoofdbestuur bij dezen met vertrouwen in*. De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden bericht, dat op Maandag 26 dezer in die inrichting weder eene keu ring zal plaats hebben van knapen, die eene verbin tenis in ’s rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Zondag jl. heeft de heer W. v. Elden, beroepen predi kant te St. Kruis, die sinds geruimen tijd het hulp- predikerschap waarnam te Hekendorp, aldaar zijn afscheidsrede gehouden. Hij mocht bij deze gelegenheid verscheidene be wijzen van belangstelling ondervinden en ontving ook eenige stoffelijke blijken van toegenegenheid. Uit Leiden meldt men Men verneemt, dat ongeveer 2/3 van de gron den voor den spoorweg LeidenWoerden door min nelijke schikking zyn verkregen en de onteigingswet weldra voor de overige eigendommen zal worden toe gepast. Er zijn eigenaars, die meer dan 20.000 per bun der eischen en daartoe in rekening brengen de kosten van stalvoedering voor schapen, die niet in den winter kunnen worden geweid, omdat de spoorweg het toe zicht van de woning mogelijk zal hinderen. Door Z. M. den koning is eene som van 2000 beschikbaar gesteld, ten behoeve der internationale

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1