Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omslrekeii. 1877. N? 1946. r BUITENLAND. BINNENLAND. Vrijdag 16 Februari. LES Buitenlandse!) Overzicht. IMS GOUDSCHE COURANT tesseur Bosch. ningen der ikm»n. HEID. 8. USUUS.) unies op 't teer hoogst ir Tan kleur lente. tl te hoeden, waarop do do onderlat- O. k gewone pil liver en ran in de maag momen en enrijk komen. untebe,.-ten Het is terras nigle riekten, 0 capsules. :n hoe wei- 7 1/2 cent Gouda bg t: te Oudo- sre plaatsen met bijKondcf gteering. Het n, dat de teer ij matig maar Mjsvertccring ap bevordert. Fami.) jlgt. Zij ver- eetlust op en de teer voor blaas en lou ter zout en benevens de algemeen de A 60 cents. vereeuigd met dit besluit van de verkiezingscommissie maar dat besluit blijft niettemin van kracht, omdat voor de verwerping een gemeenschappelijke stemming van beide takken der wetgevende macht vereischt werd. Het Congres is daarna bijeengekomen, om voort te gaan met de alphabetischetelling der uit gebrachte stemmen voor de verkiezing van den pre sident der Unie. Ten opzichte van de stemming in Louisiana zijn door de republikeinen en de democraten bedenkingen geopperd, en is de quaestie naar de verkiezingscommissie teruggezonden tot nader onder zoek. )ns bloed is. ebt en klier- oplossing de icon kost ƒ1 Ongewone kalmte heerscht er op politiek gebied te Parijs; waarschijnlijk heeft men het te druk gebad met de vastenavondvermaken. Te Weenen gelooft men, dat de mogendheden in het geheel niet tullen antwoorden op de circulaire ren Rusland. Men ton dit te moeilijk vinden. Zoo althans wordt uit Weenen aan de Tiouo gemeld. Aangaande de ouderhandelingen met Servië wordt gemeld, dat <lete redelijk goed staan. De Servische regeering heeft toegegeven op het stuk der vestingen en dat rakende het verbod, dat gewapende beudeu op ztju gebied gevormd wordeu. Het punt van de vesti ging van een Turk-jch agent te Belgrado schijnt te tullen worden aangenomen, indiea Turkije (wat tueu verwacht) toegeeft, dat deu gelijk zal staan met andere diplomatieke agenten. De eisvh van gelijkstelling der Joden en Armeniërs met de andere Servische onder danen, zal de Porte denkelijk laten vallen. De Servi sche regeering wil daarvan niet weten en de Porie schijnt er zich mede te vergenoegen, dat zij de Servi sche regeering in een mal parket beeft gebracht, door haar te laten weigeren, wat van de Turksche regee ring werd geëiacbl, als een der groote grieven, die meu tegen haar had. Natuurlijk staan de gevallen niet gelijk, maar dit loopt minder in het oog. Vrijdag zal Gladstone het Eugelscbe ministerie iuterpelleereu over de verplichtingen, die op Engeland jegens Turkije rusten ten gevolge van vroegere over- De Tuut vreest weer meer voor oorlog tusseben de Porte en den Czaar, ja acht dien nagenoeg on vermijdelijk. Terwijl aldus in het Oosten bet antwoord op de vraag: «vrede of oorlog, in de donkere toekomst ver borgen, en van allerlei zichtbare en onzichtbare in vloeden en verrassingen afhankelijk blijft, heeft het militarisme te Berlijn op nieuw feest gevierd. De toekomstige keizer, de erfprins Friedrich Wilhelm, is namelijk na den 27 n Januari jl. ziju 18den verjaar dag gevierd te hebben, Vrijdag in werkelijken dienst getreden bij de 6de compagnie van het le garde- infaulerieregement, waarbij hij reeds sedert zijn 10de jaar als onderluitenant was ingeschreven. Bij die gelegenheid heeft de keizer, zijn grootvader, eene aan spraak gehouden, welke diepen iudruk op alle aan wezigen maakte. Natuurlijk was het weder de Prui sische legeriuriohting, welke door den grijzen veldheer, als de oorsprong vau al zijne macht en van Duilsch- laudsch grootheid, gepreserveerd. Karakteristiek is echter deze bijzonderheid. Me Frausche, Italiuausche of Spaansche aanspraak van dien aard zou van groote woorden, vau gloire eu Aoaaear en oaMaaco aan elkany der gehangen hebben. De overwinnaar van Sedan zeido«In eeue wijze nauwgezetheid ten opzichte «4m schijnbaar kleine zaken vindt men een waarborg voor het volbrengen van groote dingen. Dat is in het Pruisische leger regel geweest. Dat zal onze regel blijven." Over het „conveuio* tussohen de Spaansobe regee ring en de Baskisohe provincies ter zake van de opheffing der «fueroe" worden thans nadere bijzon derheden medegedeeld; door de provincies zal slechts één directe belasting worden betaald; elke'provincie vormt en onderhoudt een bataljon vrijwilligers, dat in geval van oorlog wordt gesteld onder de bevelen der regeering: overigens blijven de provincies haar vroe gere zelfstandigheid behouden. Waren in Spanje zulke «oonvenioe* niet in de mode onder alle regeeringen, men zou er niet aan kunnen gelooven; de regeering te Madrid heeft echter reeds haar goedkeuring aan de overeenkomst gehecht. Uit Amerika is eenig bericht over de quaestie der preeidentskeuze. De commissie van scheidsrechters heeft namelijk met 8 tegen 7 stommen beslist dat de stemmen van den staat Florida moesten tellen voor den oandidaat der republikeinen, den heer Hayes. De senaat heeft deze beslissing bekrachtigd, nietiegeu- Haande 6 senatoren en 12 afgevaardigden daartegen pprotesteerd hadden. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft zich niet GOUDA, 15 Februari 1877. In de volgende week aal er in deze gemeente weder op verschillend gebied iets goeds kunnen wor den gehoord. Woensdag zal de abonnements-voor- sttlling plaats hebben van *t Kotterdainsch Tooneel- gezdschap der hh. Le Gras, van Zuylen en Haspels, Donderdag zal Mevrouw Lina Schneider optreden en Vrijdag zal in <ci: openbare vergadering van de hier gevestigde afdeeliug vau 't Nedetiaudsch Protestanten boud de heer Dr. W. A, Terwogt, predikant te Oude- Wetering eeue voordracht houden. Wellicht komen we iu eeu volgend ur. nader terug op 't kunstgenot dat ous weder wacht, maar reeds uu willeu we oonstateereu, dat opnieuw blijkt dat ouze gemeente meer eu meer gaat behooren tot die plaatsen, waar geregeld iets goeds, iets schoons te genieten valt. Aan Gouda’s ontwikkelde inwoners de taak om door eeu voortdurende, trouwe opkomst te zorgen dut dat zoo blijft! Het UaxddtUad meldt dat aan de zoogenaamde capaciteiten bij *t kieswet-outwerp stemrecht wordt verleend bij eeu legeren dan den gewoueu census. Reeds Dinsdagmorgen heeft de Commissie van Rapporteurs voor de Ouderwys-voordracht zich bezig gehouden met de resumtie vau hel iifdceliugs-debat. Tot dien spoed schijnt ook te hebbeu bijgedragen, de omstandigheid, dat de heer Knijper weder de residentie weuschte te verlaten, om tot *t laatst van April, naar wy vernemen, in ’t zuiden ran Frankrijk te vertoeven, tot herstel vau gezondheid. De stukken van het verslag zullen derhalve, alvorens in druk te wordeu gegeven, eeu reis naar Nizza moeten makeu, waarvan vertraging natuurlijk het gevolg moet zijn. (Fisd.) In het ontwerp tot herziening der kieswet wordt, het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten als re gel aangenomen, behalve voor Amsterdam, Rotter dam, ’s-Hage en Utrecht. Amsterdam blijft een zesdubbel, Rotterdam een driedubbel, Den Haag een dubbel en Utrecht met bijvoeging van ver scheidene omliggende gemeenten insgelijks een dub bel district. Verder wordt het Rijk in enkelvoudige districten ingedeeld. Wat den census betreft, is de Regeering, nadat Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën zijn gehoord, te rade geworden zich te bepalen tot eene trapsgewijze voorzichtige verlaging van den oensus in de gemeenten, waar die 't minimum van 20 overtreft, met de strekking om de ongelijkheid in oensus der stedelijke gemeenten tegenover die van *t platteland te doen verminderen. Tot dat einde zijn de gemeenten, waar de oensus thans 24 en 26 bedraagt, teruggebracht op 20: die van 28 op f 24; die van f 30, f 32, f 84 en 36 op 28, die van /40, ƒ44 en ƒ46 op 36; die van 50 op 40; die van 60 en 70 op ƒ48, en die van 100 en 112 op 64. Voortaan zal 1°. werkelijke betaling in plaats van aanslag in de kohieren gevorderd worden; 2°. gemis der grondslagen, waarnaar men in de personeele be lasting ia aangeslagen, of niet-uitoefening van *t bedrijf, waarvoor patent genomen is, grond opleveren om den naam van de kiezerslijst te schrappen8*. straf worden bedreigd tegen hem, die, om op de kiezerslijst geplaatst te worden, zich bedrisgeljjk in eene der directe be lastingen heeft doen aanslaan. Door den gemeenteraad van Deventer is de heer G. W. Brons Middel op een jaarwedde van ƒ700 benoemd tot tweeden leeraar in het handteekenen en tot leeraar in het boetaeereu aan de Burgeravond school eu volksteekenschool aldaar. In den avond van 12 dezer is in het Kanaal nabij Oudewater een tjalkschip, met granen van Rotterdam naar Utrecht beladen, gezonken. De schipper, zijne vrouw en 2 kinderen en de knecht zijn gelukkig gered. Naar wij vernemen is afwijzend beschikt op het verzoek om gratie door de drie geestelijke zusters, welke waren veroordeeld wegens het geven van lager onderwijs zonder daartoe bevoegd te zijn. (Fod.) *s Lands middelen over de maand Januari dezes jaan hebben opgebraoht 6,157,675.741/,, zijnde 680,398,9s1/. meer dan iu hetzelfde tijdvak van 1876. De raming bedroeg 7,449,086.43. Staten-Generaal. Twxidh Kamzi. Zitting van 13 en 14 Februari. In de zitting van Dinsdag is, bij de behandeling ran het rapport in zake de gehouden enquête om trent de koopvaardijvloot, met 26 tegen 20 stemmen aangenomen eeue motie van den heer Blussé, om dat rapport aan de regeering te verzenden. Derhalve verviel de bespreking der 17 punten. De behandeling der tariefswijziging is aangevangen. In de zitting van gisteren heeft de minister 4^ financiën bezwaar gemaakt tegen de geheele orername van een den vorigen dag ingediend /amendementhij stelde echter als bewjje van toenadering voor te lezen «garens, uitgezonderd de meer dan tweedraads ge twijnde, geverwde of ongeverwde wollen of jsaietten garen." Hij meende hierdoor ook te voldoen aan de wenschen uitgedrukt in de adressen van betrokken fabriekanten. Nadat de voorstellen hun amendement nader hadden verdedigd en de minister dat had be streden, stelde de heer van den Berch, met intrekking van het vroegere amendement, voor om, achter de wijziging der regeering te voegen «al of niet met kqjoen vermengd." De heer van der Loeffwasvan meening dat de discussie het bewijs leverde, dat, als De laatste termijn voor de betaling der aanslagen iu ’t personeel en patent vervalt op 31 Maart. De gemeenteraad kan ook ambtshalve de lijsten verbeteren. Eeu aantal verdere bepalingen strekken tot tegemoet koming aan bezwaren tegen, of tot aanvulling van onduidelijke en voor tweeledige opvatting vatbare voorschriften der kieswet, den werkkring van bureaux van stemopneming, de overlegging der geloofsbrie ven, enz. De termijn voor herziening der kiestabel wordt van vijf op tien jareu gebracht. Het getal ledeu der Tweede Kamer wordt met het oog op het cyfer der bevolking op 31 Deo. 1875 be paald op 84. Al de enkelvoudige districten en elk cijfer voor één kamerlid bedraagt 45,000 zielen. De regeering acht rt wenschelijk, dat het ontwerp vóór 1 Mei 1877 tot wet worde verheven, opdat het getal leden der Tweede Kamer bij de verkiezing in Juni daaropvolgende iu overeenstemming met de bevolking des Rijks (3,809,527 zielen) gebracht worde. Vóór dien tijd zullen de kiezerslijsten naar de gewijzigde be palingen niet herzien kunnen worden en zal dat gedeelte der herziening tot ’t jaar 1878 moeten worden uitge steld. De vóór 1 Mei 1877 vastgestelde kiezerslijsten gelden tot aan de vaststelling van de nieuwe lijsten in 1878. De enkelvoudige, districten zijn: Groningen, Zuid- horu, Appingadam, Weendam, Winschoten, Assen, Hoo- geveen, Leeuwarden,] Franeker, Sneek, Lemmer, Heeren- veeu, Bergum, Dodltum, Steeuwjjk, Zwolle, Kampen, Almelo, Oldeuzaal/ Dereuter, Markelo, Zutfen, Aalten. Apeldoorn, Aruhem, W’ageuingen, Nijmegen, Zeve- naar, Tiel, Gulemborg, Nijkerk, Amersfoort, Loenen, Hoorn, Formerend, Alkmaar, Haarlem, Zaandam, Haarlemmermeer, Leiden. Voosbtng, Gouda, Woer den, Delft, Schiedam, Brielle, Dordrecht, Ridderkerk, Oud-Beierland, Gorinohem, Hauadeu, Middelburg, Steenbergen, Breda, Oosterhont, Tilburg, Eindhoven, Helmond, Maastricht, Gulpen, Sittard, Roermond, Venlo, Boxmeer, Boxtel en ’s Bosch.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1