Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1877. BUITENLAND. N? 1948. r, IE- PING i BINNENLAND. iig. Woensdag 21 Februari.’ nezing ning. ebt I L1NGEN. ittste. tvenbage. i nnr. 1) j Buiteulandsch Overzicht. itlge t 'J k-LLZE. r. Le Punt 'i 1 De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. eur. het garnizoen niet uiksaan- J h. roerde, 3 I worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. door het reien, het 'e van de 89, 3 monie” muitende De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. GOUDSCHE COURANT. i eenige hersteld. mntende voorat. en, lette i wettig et stem- aris Mr. receding an. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS De Frausche kamers werken voornamelijk in de secties. Beiden hielden Vrydag een korte openbare zitting. In die der afgevaardigden werd aangenomen een wetsontwerp tot machtiging aan de stad Marseille om eene leening aan te gaan van 89 millioen, waarna de heer Waddington een wetsontwerp indiende tot den aankoop van de lijnen der spoorwegmaatschappij van Charente en eenige nevenlyuen, en een ander om een crediet van 500,000 franken te openen ter verleening ran ondersteuning aan de zijdefabrieken te Lyon. Met eenparigheid van stemmen werd verworpen de frit en coiauUralion van een voorstel om de bewerkers en deelgenooten van 4 September in staat van beschul diging te stellen. Het overleden senaatslid generaal Chaogarnier is met den meesten luister van staatswege begraven. De geruchten, die sedert eenige dagen in Duitsoh- land in omloop zijn geweest, dat het besluit om niet officieel deel te nemen aan de tentoonstelling in Parijs in 1878 niet onherroepelijk zou wezen, worden thans door den Reickeameiger officieel tegengesproken. Het blad verzekert integendeel, dat de motieven die tot dat besluit van de keizerlijke regeering aanleiding hebbeu gegeven een wijziging in dat besluit onmogelijk makeu. Het voorstel om den zetel van het ttijksgereehtshof met de invoering van de nieuwe rechterlijke wetten van Leipzig te verplaatsen naar Berlijn, wordt in Zuid-Duitschland zeer afgekeurdSaksen en Beieren zullen in den Bondsraad voor ’t behoud van Leipzig stemmenmaar naar men verwacht zonder succes. Een Beuter-telegram uit Belgrado van gisteren luidt aldus De eenige moeieljjkheden, welke thans nog tusscheu Turkjje en Servië bestaan, betreffen de quaestie van het benoemen van een Turksohen resident, zijn titel en zijn bevoegdheid. Men koestert de hoop, dat de overeenkomst, door de Regeering met Turkjje te sluiten, vóór de opening van de Skupschtina tot stand zal zijn gekomen, zoodat zjj onderwjjld bij de vergadering ingediend zal kunnen worden, om hare bekrachtiging daarop te erlangen. De zitting zal worden geopend op 26 e. k. Zooals onze lezers in ons vorig overzicht zagen, maakte de Engelsche regeering het zenden van een antwoord op de Russische circulaire afhankelijk o.a. van de optreding van een niente Turksch ministerie. Deze voorwaarde was ons niet duidelijk, maar thans wordt bericht, dat de nieuwe vizier, Edhem-pacha, persoonlijk den sultan om zjjn ontslag verzocht heeft en dat dit verzoek wel zal worden ingewilligd. Waar schijnlijk was dus het Engelsche kabinet daarvan reeds ingelioht. Intusschen spreekt een later bericht de aftreding van Edhem-pacha tegen. Toch schjjnt er eene zekere gisting te Konstantinopel te heerschen, die afkomstig is van het streven van sommigen naar de terugroeping van Midhat-pacha. Midhat-Pacha gaat naar Napels, alwaar hij reeds binnen weinige dagen wordt verwacht, soodat van een terugkeer naar Konstantinopel geen sprake voor alsnog is. De heer Gladstone vestigde Vrijdag de aandacht van het Engelsche parlement op de dépeche van lord gsmr-Jirz-; -«■!'—-■?=--.je-a- Derby aan sir H. G. Elliot, in dato 5 Sept, en toonde ban, dat tot dien datum de regeering meende het haar plicht te zijn om tusschen beiden te komen ten gunste ran Turkye. Hij meende te bespeuren, dat, behalve de openbaar gemaakte dépeche, er geheime mededeelingen bestaan, die tot op 8 Januari de Porte <leden rekenen op materieelen steun van lord Derby en lord Beaconsfield. Hij betoogde, dat het tractaat van 1856 de verplichting niet oplegt om een oorlog voor Turkije te voeren, en besloot zijne rede met de vraag: of de Regeering doordrongen is van ’t besef, dat de Engelsche thans van deze verplichting ont heven zijn. De heer Hardy antwoordde, dat Engeland niet ont heven is van de verplichtingen, in 1856 aangegaan. Turkse mag niet volkomen beroofd worden van de weldaden der verdragen, om alleen gebonden te zijn aan de volledige nakoming van de verplichtingen, welke zij opleggen. Indien Turkije gebonden is, dan is Europa dit evenzeer. Men moet aannemen de grondslagen der conferentie, nl.: onschendbaarheid en onafhankelykheid van Turkije Het komt ten sterkste op tegen het denkbeeld, om het zwaard te trekken ten einde Turkije te dwingen. Sir Stafford Northcote zeideWij beleven een hachelijken tijd. Aller oogen zijn In Europa op het Engelsche parlement gevestigd, waar het vraagstuk van oorlog of vrede in de schaal wordt gelegd. Overigens verklaart hij, dat aan de oppositie gelegen heid zal gegeven worden om een definitieve discussie uit te lokken. De heer Hartington stelde voor, om de discussie te verdagen. Dit voorstel werd aangenomen en de verdere behandeling op Vrijdag bepaald. De in dépendance zegt over de verhouding van Rusland tot de mogendhedenIn de houding van Rusland is niets veranderd. Die houding is nauw keurig afgebakend. Rusland heeft de overeenstemming ondfp de Europeesche mogendheden tot stand gebracht op den grondslag van het Engelsche programma. Na de weigering der Porte moet naar de overeenstemming op een anderen grondslag getracht worden. Rusland heeft de mogendheden in dit opzicht ondervraagd; het wacht hare antwoorden af om zich daarnaar te regelen. Elke andere uitlegging harer politiek is onjuist. De finantieele commissie van de Deensche Tweede Kamer, waarvan de meerderheid bestaat uit leden van de oppositie of linkerzijde, heeft een zonderling voor stel gereed, namelijk om een milloen kronen onder de gemeenten te verdeelen, ten einde maatregelen te nemen tegen de door gebrek aan arbeid ontstane armoede. In berichten uit Madrid wordt thans het vermelde convenio met de Baskische provincies tegengesproken. De Amerikaansche ver kiezings-com missie heeft Vrijdag bepaald, dat de stemmen in Louisiana aan Hayes moeten gegeven worden. Indien een van de beide huizen van het congres deze beslissing goedkeurt, wat wel te denken ia, zou de keuze van den republikeinschen candidaat Hayes zoo goed als gedecideerd zijn. GOUDA, 20 Februari 1877. De verjaardag van Z. M. den Koning werd gisteren op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de publieke gebouwen en uit eenige bijzondere woningen wap perde de vaderlandsohe vlag. Wegens bet ongunstige weder kon de gewone parade van plaats hebben. Wij worden verzocht onze lezers mede te deelen dat het uur, waarop de tooneelvoorstelling tan mor gen (Woensdag) avond begint, op de programma’s abusievelijk op 7 uur is bepaald. De voorstelling vangt aan om half acht. Nagr wy vernemen heeft de heer M. H. Kluitman, hoofdonderwijzer eau de openbare tusschenschool alhier, tegen 15 Mei a. s. zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. In de residentie is gisteren de verjaardag van Z. M. den Koning op de gewone wijze gevierd, alleen de garuizoens-parade had uithoofde van den aanhoudende regen geeu plaats. De illuminatie is goed geslaagd. Het Voorhout vooral leverde een verrassend schouwspel op. Bij kon. besluit is Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden bij den grooten staf ran het leger benoemd tot generaal-majoor; en by een tweede kon. besluit bevorderd tot schout-bij-uacht d la talie. Aan de Rijkatelegraafkantoren is voor den prijs van 10 cent voor het publiek Verkrijgbaar gesteld eene beknopte aanwijzing voor de inrichting en schatting van telegrammen in verband met het gebruik van telegramzegels. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitttihg van 19 Februari. In deze zitting is aangenomen de overeenkomst met Duitsehland, betrekkelijk de kanaalverbindiugen. Daama hield de heer Fabius zijne interpellatie over het eervol ontslag van den gouverneur van Curasao. De minister van koloniën en van buitenlaudsche zaken hebben uitvoerig betoogd, dat dit eervol ont slag was gerechtvaardigd. Vrijdag zijn verschillende conclusieu aan de orde. Daarna de rechterlijke wetten. Het wets-outwerp tot vervroeging van het tijdstip van den aanvang der meerdeijarigheid enz. strekt om dien aanvang terug te brengen van den 23-jar. tot den 21-jar. leeftijd. De minister van justitie toch is van oordeel dat er op den duur geen overwegende grond beetaat om in Nederland eene wetsbepaling te handhaven afwijkende van hetgeen in Europa langzamerhand ge meen recht is geworden. Thans toch vangt de meer derjarigheid met het volbrachte 21e leveuejaar aan in het Duitsche rijk, Frankrijk, België, Rusland, Italië, Groot-Brittannie, Noorwegen en Zweden (alleen voor de mannen) benevens in het Zwitsersche kanton Genève, terwijl in andere Zwitsersche kantona die meerder jarigheid op nog jeugdiger leeftijd invalt. Wordt bet ontwerp wet dan zal, daar de staats- reohtelijke meerdeijarigheid de burgerreohtelijke volgt, de tekst van de wet van 28 Juli 1850, betreffende het ingezetenschap, en van enkele andere wetsbepa lingen daarmede nader in overeenstemming behooren te worden gebracht. Volhardt de min. bij tjjne vroeger geuite meening dat de beperkte handlichting uit ons recht niet gemist kan worden, daarentegen dringt t. i. bij vervroeging van het tijdstip van het begin der meerdeijarigheid meer dan een reden tot afschaffing van die handlich ting, waardoor de mindeijange meerderjarige wordt verklaard (venia aetatis). Daartoe strekt art. 20 der wets-voordracht.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1