EL Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. a. w E, izwakte na. de spnsver- heel bij >J1» N? 1953. 1877. END BUITENLAND. BINNENLAND. Zondag 4 Maart. Bultenlandsch Overzicht. Nationale Militie. ioope mo). 0-0.35 -0.30 en verhooging aan de verminkten va» Atohiu evte 187? toegekend, belaopt n km*n. u H GOUDSCHE COURANT. ndeweg. at berekend, imen. Ameterdua, Mt F. 250. BNGEN. t. B 0.80 C-0.25 E-D-0.30 DE can tf H D - 0.80 D-0.30 E-D-0.8O ran- LKtfTUO ie KLBUa- HERSTIL- en». mde benden. Men vestiging van een te Belgrado, en ook EXTRACT baregetnig- lenden een rde organen nieuwen en herkrögen. in/ 2.20, Het Staaiiblad n°. 29 bevat het kon. besluit van 23 Febr. jl. houdende bepalingen omtrent het vervoer van rundvee, schapen, bokken en geiten. enz. Daar- bij wordt o. a. bepaald dat het in de door den minis ter van binnenlaiidsehe zaken bij aankondiging in de SdaaUeournwt aan te wijzen streken i» verboden levehd ryndvee, schapen, bokken of geiten te ver roeren of te doen verroeren, zonder verroerbillet af gegeven door den burgemeester der gemeente, waar dat vee zich bevindt. Het wordt door den burge meester niet afgegeven dan in de volgende gevallen lo. voor het vervoer van vee naar de slachtbank; 2o. bij verhuizing van den eigenaar of houder van vee3o. bij vervoer door den kooper van vee op eene openbare verkoopiug. Het houden van markten en openbare verknopingen van alle vee, voor zoover door gemeenteverordeningen vrijgelaten, is verboden in gemeenten, waarvan de aanwijzing door den mi nister van binnenlandsche zaken door plaatsing id de Staatecowranl ter algemeene kennis zal worden gebracht. Openbare verknoping van vee van den- zelfden eigenaar of behoorende tot de nalatenschap van een overledene blijft geoorloofd. Het aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk (de binnen eenigen tijd te vervullen niet, de eerlang vacant wordende standplaatsen wel mede gerekend) bedraagt thans 185. In Zuid-Holland zijn 38, in Friesland 33, in Zeeland 24, in Gelderland 18, in Groningen 17, in Noord-Holland 16, in Utrecht 13, in N.-Brabant en Limburg 13, in Overijssel 10 en in Drente 8 va catures. £1 de classes Dordrecht, Middelburg, Goes, Sneek en Dokkum zijn of worden respectievelijk 13, 10, 9, 9 en 8 plaatsen vacant. (8tf.) Tengevolge van de beschikking van Z. M. den Ko- ning, waarby de renten van het Nationaal Huldeblijk, bij gelegenheid van Zr. Ms. 2 5jarige regeering aan het fonds voor den gewapenden dieust zijn afgestaan heeft het Hoofdbestuur van dat fonds in zijn jongste vergadering besloten: om de verhooging aan de ver minkten in den tegengoordigen oorlog met Atchiu, uit die renten verstrekt wordende, voor hot loopende jaar vast te stellen op 150 pCt. vau her cqfer dor gewone gratificatie, zoodot het bedrag der gratificatie aan «v «son ZIA naprtVi nlrlaw A tnnm mac^to voor, hoewel zij wellicht voor eenige wijziging zullen zijn. De hh. Smitz, Tcding van Berkhout, de Jong en Begram waren er bepaald tegen, en de heer Heyden- ryck was nog zeer iu twijfel, maar meer tegen dan voor. De minister van justitie heeft de voordracht uit een algemeen oogpunt verdedigd, zich de bijzon derheden reserveerende tot bij de speciale ontwerpen, waarbij wellicht eenige bijzaken voor een goed deel zullen kunnen verdwijnen. De vermindering van het getal rechtbanken en kantongerechten, is het noodzakelijk gevolg van de hovenwet en de wegbe reiding voor eene verbetering ran de rechterlijke In de zitting van Vrijdag zijn de algemeene be- .n.,----- ----- «j ontwerp no. 1, strekkende tot wijziging van bepalin gen van de wet op de rechterlijke organisatie, heeft de minister van justitie overgenomen het amendement vau de commissie van rapporteurs, tot wijziging van de redactie van een artikel, maar geheel loegemaakt van de toelichting, als zou de verhooging van tracte- meut mogelijk zijn zonder wijziging van het rechts gebied. Voorts is aangenomen met 34 tegen 31 stem men het amendement ran den heer Lenting, tot behoud van de aanbevelingen voor de vacaturen bij de recht banken. Ontwerp no. 1 is aangenomen met 59 tegen 8 stemmen. Maandag voortzetting. - 52 - - 73 -140 - .219 -160 4- - 240 -240 4- >60 4e Maatschappij tot voor een soldaat37 4- f 56 ts - 40 4- - 60 mi. - 10ft* ta - 130 t— - ta -400 - 600 De rrede tussohen de Porte en Berrie is geteekend en de wapenstilstand met Montenegro verlengd. Het vredestraktaat tusschen Turkije en Servië be staat uit twee deelen; het eigenlijke tractaat heeft slechts drie bepalingen: herstelling van den status quo aute helium; amnestie en ontruiming rail het Servische grondgebied binnen twaalf dagen. De waar borgen en verdere bepalingen zijn opgenomen in een ander stuk, dat bij wijze van nota aan de Porte zal worden overhandigd; hierin komen voor de volgende punten: verbod van den aanleg van nieuwe vestingen; het hijsohen van de Turksohe vlag naast de Servische op de vestingen; gelijkstelling ran de Joden; verhin dering van de vorming ran gewapei ziet, dat hierin niet voorkomt de Turksehen diplomatieken agent niets over Klein-Zwornik. De correspondent van de Tempt houdt zijne on gunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Sultan vol. Verder wordt aan de Pol. Corr. nit Petersburg gemeld, dat het uitbreken van vijandelijkheden tus schen Rusland en Turkije in bet tegenwoordig seizoen nog geenszins waarschijnlijk is en dat generaal Ig- natief eene zending heeft aan de boren van Weenen, Berlijn en Parijs. De afloop dier zending zal dan zeker wel worden afgewacbt. Tijd gewonnen is in deze al veel gewonnen en al heeft men nu nog roor- loopig Ah oude onzekerheid, men heeft ten minste niet de zekerheid, dat het reeds tot oorlog kwam. Nog wordt uit Weenen aan de Timet gemeld, dat door al de verschillende onderhandelingen een denk beeld meer en meer op den voorgrond treedt, dat namelijk van eene oogenblikkelyke beslissing te ver mijden en het voor alle partijen mogelijk te maken «og te wachten. Het voorstel schijnt te zullen wor- 4eu gedaan van Turkije drie jaar uitstel te geven. 1» dien tijd nou de Porie dan snoeten trachten op korporaal sergeant 2den luit. 1 sten kapitein Do direoteur-generaal van i exploitatie van staataspoorwage# te Amsterdam», eene breedvoerige nota aan den president driFra grond der constitutie de begeerde hervormingen in te roeren en wanneer dit niet gelukt zou zij zich moeten onderworpen aan de roorwaardeu, die Europa noodig mocht oordeelen. Het is mogelyk, dat dit denkbeeld geopperd werd en ook, dat het bij gebreke vau een audereu uitweg door de mogendheden zou worden omhelsd. Maar te reien zijn overtuigd, dat het volkomen ijdel is, ran de Porto wezenlijke en afdoende hervorming te verwachten, om te kunnen gelooven, dat dit uitstel zou worden toegestoau, zoolang men nog aan andere middelen tot oplossing gelooft. Voorloopig althans ineenen wj aan dit .v.u.„e denkbeeld niet veel gewicht te moeten hechten. I inrichting. In het Eugelsche Hoerenhuis heeft lord Derby de II' argumenten van de lords Strathedcii eu Gray bestre- raadslagingeu over de rechtelijke wet gesloten. Bij den eu de handelwijze der regeering verdedigd. Hij betoogde dat de handhaving van bet tractaat van 1856 verplichtend ia en verklaarde dat het voorstel betreffende de autonomie vau sommige Turksohe provincies slechts betrekking heeft op eeuige plaatse lijke maatregelen. Een door lord Stralhedeu voor gestelde motie is verworpen. Gaiisch Berlijn is in rep co roer over het besluit van den Bondsraad om den zetel van het Rijksge- reebtshof te Leipzig ta houden; de beslissing is ge vallen met een meerderheid van twee stemmen en het is zeer onwaarschijnlijk, dat de Rijksdag een ander votum zal uitbrengen. Pruisen zal echter de nederlaag wel niet hoog opuemen. Toch is het besluit van ge wicht, vooral voor de toekomst; het zwaartepunt ligt in de overstemming van Pruisen. Gisteren bracht de Telegraaf het bericht uit Was hington, dat eindelijk de réftablikeinsche candidaat Hayes tot president der Verceuigde Staten verkouq is verklaard. GOUDA, 3 Maart 1877. Dr. Kuyper deelt in een artikel in de Standaard mede, dat hij „de hem aangeboden eer, of het hem aan geboden kruis" om Groeu vau Prinsterer op te volgen als leider der anti-revolutionaire partij, „beslistelijk afwijst." De heer Kuyper acht niemand in staat het veldheerschap, althans zeker niet terstond, te aanvaarden en daarom draagt zijn artikel den naam van: „Zonder leader" en roept hij den anti-revolutionairen toe: „Vergeet niet: ditmaal voor het eerst gaat ge in het i vnur tonder veldheer.i In de laatst gehouden vergadering van het departed. Haastrecht der M. t. N. van *t A. is besloten in den loop van dit jaar een spaarbank op te richten. Bij gelegenheid eener openbare nutsvergadering te Bodegraven, werd door den secretaris een verslag uitge bracht van den staat der daar gevestigde Spaarbank. Daaruit bleek, dat die instelling zich in een toenemenden bloei mocht verheugen en vooral door den werkenden stand wordt op prys gesteld. 720 deelnemers toch had den in het afgeloopen jaerdesom van ƒ13,542,43 inge legd, terwijl deterugbetaaldegelden/7,378,72 beliepen. Uit Hamburg wordt bericht, dat de Internationale Znivelbereidings-Tentoonstelling waaraan ook van hier wordt deelgenomen jl. Woensdag aldaar plechtig is geopend. De expositie wordt druk bezocht. Op Dinsdag 27 Febr. werd de spreekbeurt iu de vereeniging: „Winterlezingen" te Berg-Ambacht ver vuld door den heer D. C. de Koning, hoofdonderwijzer te Stolwijk. Op eene boeiende wijze schetste hij de verschillende manieren, waarop men de winteravonden doorbrengt, vooral ten platten lande. Behalve door den spreker werden ook bijdragen geleverd door de heeren P. Blok, en P. Stoppelenburg, van Stolwijk, A. vap Willigen van Ammerstol, T. B. van Dam, H. Bezemer, B. Bezeiner en J. G. Bettink, van Berg- Ambacht. Hoogat voldaan keerde ieder huiswaarts. Staten-Generaal. Twctdz Kambb. fittingen van 1 en 2 Maart 1877. In de zitting van Donderdag zijn de algemeene be raadslagingen over de rechterlijke wetten voortgeset. De hh. Godcfroi, van Nispen en de Tried, waren ct sterk KENNISGEVING. EERSTE ZITTING van den MILITIERAAD. BURGEMEESTER W WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de EER STE ZITTING van den Militieraad, bedoeld by art. 86 der wet vau den 19den Augustus 1861, (etaatMid no. 7 2), zal plaats hebben op het Raadhuis alhier, Dinsdag den 20u Maart 1877, des namiddags ten 1 ure, voor hen die bij de loting getrokken hebben no. 1 tot eu met 70, en voor de hoogere uommers, Woensdag den 2ln Maart daaraanvolgende, des namiddags ten 12’/;iireii. Zn deze titling moeten vertekijnen de Frijwilligert voor de Militie en de Lotelingen du vrijtlelling verlangen wegene ziekelijke geiteldheid, gebreken of gemi» van de gevorderde lengte, terwijl daarin tevent ndtpraak wordt gedaan, omtrent ken du vrijtlelling hebben ingediend en alle verdere Lotelingen. Voorts wordt deu Lotelingen herinnerd Dat hij die vrijstelling verlangt wegens BROEDER- DIENST, verpligt is, volgens art. 21 van het Konink lijk besluit van den 8sten Mei 1862 (etaoltblad no. 46), het daarvoor vereischte bewysatuk, witerlijk tien dagen vóór den dag waarop de Eerste Zitting vau den Mili tieraad wordt geopend, bij den Burgemeester inteleve- ren; en dat hij, die voor boveogenoemden Militieraad niet is verschenen, gehouden wordt geeue redenen tot vrijstel ling te hebben en voor den dienst wordt aangewezen, terwyl het niet ontvangen van eene bijzondere kennis geving of van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot Staving def redenen van vrij stelling gevorderde bewijsstukken. Gouda, den 2n Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Dïxxxjlbbvkb Fobtdun. van Bbbobn IJzkndoobn.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1