Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. JDEES oofd-, kies-, gewrichten, amkoliek of ten aard zijn, t gebruik der e Watten, rheumatiok korten tijd, nen dezelve rvan nietge- i,ook klieren mschadelpke ook daarom k tevens de ligen hebben rnoemde ge in Ijjderge- erheidteon- iker werken, brengen aan van anderen izer Watten ar aan het I I 1877. BUITENLAND. BINNENLAND. en, Buitenlandscli Overzicht. Vrijdag 30 Maart. p I met MEI •ode MILLIGEN, en echte t>ij sonder te Delft, ir gesteld by De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 ik 1 GOUDSCHE COURANT Minister wegD. 182. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Wagenstraat w, ovsr dn ADVïRTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS ’illsn, sinds Igemeen ge* a en Ult- 8CHENK f. Sskkersteeg. Uttel. jm. Wagens tr. der MAAG, KRING. Zij IERPTE in ID, zy zyn IJ VEND. en dubbele De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. i G. 1 attent te anders, de !e en echte 1 in da Aier* iff dt Oer- uje ie een imteekening loos, Apo* bevindt op egeld zyn. i daar vel i te Bien Alleen die idteekening ichten voor FRANKRIJK. De Commissie, aan welke het voorstel is verzonden vaa de heeren Marcou c. s.waarbij de Kamer den Bussen en Eugelschen verwijten elkander het mis lukken der onderhandelingen. Men hoopt evenwel nog steeds een middel te vinden om den oorlog te vermijden. Uit Rome bericht men, dat men weldra den dood des bejaarden pausen te gemoet ziet. In Frankrijk zijn de beide Kamers naar huis ge gaan tot 1 Mei toe, en eveneens is het Engelsche en Duitsehe Parlement voor de Paasoh-vaoantie uit eengegaan. De debatten van den Duitschen Rijksdag zijn dit jaar zeer belangrijk geweeat ten gevolge van het deficit in het budget, en van de groote inspanning van prins Bis marck om eenheid te brengen in de administratie van het geheele rijk. De twist, welke is ontstaan tusachen den Rjjkskansclier en den minister van marine, gene raal v. Stosoh, die zonder hem te raadplegen, op aan drang van den Rijksdag, bad toegestemd om het budget voor marine te verminderen, is, naar het schijnt, bijgelegd, want de Keizer heeft, volgens een heden ontvangen telegram, het verzoek om ontslag van den heer Stosch geweigerd. Zijn eerste budget is door prins von Bismarck echter gehandhaafd, die gelooft dat aanvankelijk nog 'een tijdelijk deficit minder be zorgdheid wekken moet dan iets wat de kracht van vloot of leger zou verminderen. Het deficit is gedekt door voor dit jaar 12 mill, gulden meer dan het vorige jaar te vragen als bijdrage tot het rijk van de af zonderlijke staten. Verleden jaar bedroeg hun bijdrage 40 millioenvan het jaar zal zy 52 millioen bedragen. De rykskanselier van het Duitsehe rijk heeft weder een nieuwen titel gekregen. De keizer, op zijn 8 On verjaardag zeker niet meer wetende welke onderschei ding hy zijn eersten minister zou verleenen, schijnt eens in de oude doos te hebben gesnuffeld en daaruit een verouderd praedicaat te hebben opgeduikeld prins Bismarck is geworden: Erf-opperjagermeester in het hertogdom Pomineren, evenala graaf Bernstorff- Gyldensteen in het hertogdom Lauenburg. Het Fransche Ministerie, en inzonderheid zijn pre sident, geniet van de raat, nu de Kamer naar huis is, waarin alles en nog wat ter sprake werd gebracht om er vijandige interpellaties van te maken. Men verzekert, dat de Minister Waddington na de vaoantie een wetsontwerp zal gereed hebben over de reorgani satie van het Hooger Onderwijs. Ook heeft hij dezer dagen een circulaire verzonden, waarin opgaven wor den gevraagd, welke gemeenten nog óf geen school gebouw, bf geen onderwijzer, öf geen van beiden hebben. De moeilijkheden in Denemarken tuaschen de ver tegenwoordiging en de regeering blijven voortduren. In de financiëele commissie is door de leden der linkerzijde de eisch gesteld, dst alvorens tot eenige verdere discussie over te gaan het ministerie zijn ontslag zal nemen. De rechterzijde stemt niet daar mede in en de regeering ia thans voornemens een voor- loopig budget aan te bieden, waarvoor zij de urgentie zal vragen. GOUDA, 29 Maart 1877. Bij kon. besluit is benoemd tot inspecteur van het Lager Onderwijs in de provincie Zuid-Holland de heer Dr. A. T. van Aken te ’s Gravenhage. Tot inspecteur van het Lager Onderwijs in de pro vincie Noord-Holland is benoemd de hear Dr. W. R. J. van Eijk te Deventer. Onder de leden der Eerste Kamer, die in dit jaar in de periodieke aftreding zijn begrepen en ter ver vulling van wier plaatsen de verkiezingen door de Provinciale Staten den lOn Juli a. st: moeten ge schieden, komen voor Zuid-Holland voorde heeren T. P. Viruiij en Mr. A. Blussé. De stembus zal op Dinsdag den 12n Juni e. k. geopend zijn ter voorziening in do vacatures, ont staan door de periodieke aftreding van leden van de Tweede Kamer. Onder de aftredenden komen voor Mr. W. H. Dullert, (Voorzitter der Kamer) voor Arnhem, Jhr. Mr. J. L. Cremer v. d. Berch v. Heemstede, voor Leiden, J. L. Nierstrasz C.Jzn, voor Delft, W. A. Viruiij Verbrugge en Mr. H. C. Verniers van der Loeff, voor Rotterdam en Mr. M. Bichon van IJssel- monde voor Gouda. Minister van Justitie nituoodigt, de daders en mede plichtigen van den coup d'etat alsnog gerechtelijk te vervolgen, heeft (zooala reeds gemeld ia) zich tegen de vervolging verklaard. Niettemin zou de Coinmisie. indien zij zich vereeuigd had met het voorstel, kwalijk eene vollediger acte van beschuldiging hebben kunnen leveren dan zij thans gedaan heeft. Ziehier wat het rapport o.a. zegtFrankrijk, dat zich den 2u December - 1851 vrij waande, had den volgenden ochtend een meester. Een staatsgreep was gedurende den nacht volbracht. De President der Republiek, ontrouw aan zijn eed, verraad plegende jegens de natie, keerde de wapens, die hij ontvangen had tot bescherming der instellingen en wetten, tegen haar. De Natio nale Vergadering was ontbonden, de Forten van Vincennes en van den Mout-Valérieu, de gevange nissen van Mazas en Siute-Pélagie werden ontsloten, om de volksvertegenwoordigers, die prijs gegeven waren aan allerlei hoon en gewéldadighedeA er in te stoppen. De macht trad in de plaats van het recht. Eene bloedige dictatuur lag de hand op Frankrijk dat in ’t nachtelijk uur op laaghartige wijze was overvallen. Hierna brandmerkt het rapport de gemengde Com- missieu, die de taak hadden ontvangen om ook de personen in de departementen, die voor den staats greep geen bewondering gevoelden, de straffende hand te doen gevoelen. Zij werden in deu kerker geworpen of gedeporteerd. Het departement Herault alleen telde meer dan 2000 slachtoffers. De staatsgreep heeft byna 20jaren over Frankryk geregeerd. Zoolang het Gouvernement, dat uit deu coup d'e'tat was ontstaan, zegevierde, kon men aan li.en vervolging denken. Waar zou men rechters, waar overal de noodige kracht gevonden hebben, om aan de arresten uitvoering te geven? Uit het oogpunt van recht en gerechtigheid be schouwd, kan het vooratel-Marcou niet anders dan goedgekeurd worden. De Commiaaie is mèt de voor stellers van oordeel, dat de misdaad van den coup d'dtat niet gedekt is door veijaring. Immers de justitie was verlamd door het geweld, en in alle tijden is de rechtsleer aangenomen, dat veijaring niet iugeroepen kan worden door hem, tegen wien men verhinderd was handelend op te treden. Eene ver- volging zou ook dat voordeel hebben, dat het open baar geweten voldaan zou worden, terwyl zij tevens eene les zou zyn voor al wat in misdadige eerzucht geneigd zou zyn de heiligste rechten met voeten te treden. Maar aan het voorstel zyn eigenaardige bezwaren verbonden. Een vierde eener eeuw ia sedert den staatsgreep verloopen. De boofddader, de persoon die den aanslag had ontworpen en die er het meeste profijt van heeft geplukt, is door den dood aan de justitie onttrokken. De persoon, die de voornaamste uitvoerder is geweest, is alsmede overleden. Zoo ook de drie ministers, die by een eenvoudige circulaire de gemengde commission hebben iugesteld. Als een natie den haar aangedanen hoon willen wreken, moet zy niet wachten totdat de dood de hoofdschuldigen aan den wrekendon arm der gerechtigheid heeft ont trokken. Thans heeft Frankryk weinig meer dan de ondergeschikte medeplichtigen in zyn middendeze zouden, om zioh te dekken, zich beroepen op een oud artikel der Constitutie beroepen, en zij zouden mis schien rechters vinden om het toe ie passen. Welke rechtbank zou bovendien uitspraak doen over al die beschuldigde Zou men een bijzonder Hof instellen Zou men processen in ieder depar tement voeren, om de leden der gemengde Commissien te vonnissen Wat al moeielijkheid, wat al bezwa ren zouden uit die menigte vervolgingen in alle oorden des rijks voortvloeien Zouden van den an deren kant, de vervolgingen wel staatkundig zijn Is het raadzaam in herinnering te brengen, dat Frankryk zoo buitensporig geduldig ia geweest? Zou de nationsle fierheid er over voldaan kunnen wezen Frankryk, eindelyk, heeft kalmte en nut noodig. Daaraan moei vóór alles gedacht worden. Vrede is I zijn eerste behoefte na al de doorgestane stormen. Het rapport brengt verder in herinnering, dat de I Commissie meer dan één lid in haar midden telt, die het slachtoffer is geweest van den staatsgreep. De rapporteur-zelf (Pascal Duprat) was door Louis Bonaparte en zijne ministère op de eerste lijst der verbaunenen gebracht, en hy heeft Frankryk eerst na vele jaren mogen wederzien. Maar hy denkt met zijne ambtgenooten, dat men ter wille van het vader land ieder gevoel van wraak, ook het reehtmatigste moet onderdrukken. Ziedaar, zegt het stuk ten slotte, de redenen die de Commissie, niet zonder leedwezen, er toe gebracht hebben, roet eenparige stemmen het voorstel van de hayd te wijzen. De Kamer zal de vaderlandslievende gedachte der Commissie waardeeren. In dit jaar zyn in ons district aan de beurt van aftreding de volgende leden van de Provinciale Staten, de hh. M. Bisdom van Vliet te Haastrecht, G. A. v. Houweninge Gz., te Moordrecht, en Mr. A. A. ran Bergen Uzendooru, te Gouda. Op Dinsdag 17 Juli zal er eene verkiezing plaats hebben ter vervulling van de vacatures in den ge meenteraad ontetaan door de periodieke aftreding der

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1