ECHT, 1 1877. BUITENLAND. BINNENLAND. Anti llen. Hen. Buitenlandsch Overzicht. Vrijdag 27 April. 9 opening Maas enz. ïe geldig, lat de patient i aan Ge zijde 5 WATTEN t van de pijn mblikken na ;de men hrt |i ilige weg D 821. •straat. oofdsleeg. over d« Don* t, werden beteekend en .IJSMAN. QOUDSCHE COURANT Niéuws- en Advertentieblad voor Gouda en Oinslreken. bereid volguu te (Ma allen ij den heer L P. Laeonder. de Spuistraat. uren geheel intnemen allo ard zgn. verkrijgbaar STVELT Az, id de biljetten IN. /d IJ tul. jaren met bet maagver- ire wording de ren, bijzonder t laxerend >je, met berigt de uavolgeudi lts onheugelyki LLLEN, is tea ng ran J. dteekeniog tick icde het doooje attent op te zijn ran een aanmak* togen. betere voorziening in het O. M. ver- eischt worden, hier althans behoefde dat stellig niet. 8pr. eindigde met den aftredende ambtenaar vatu het (h M. en zijn gezin Godi bosten zegen toe te: tegen Servië werden gebruikt, thans voordeDonau- linie beschikbaar geworden, inaar het ten-onderbrengen van den opstand in Bosnië, het hervatten van den veldtocht tegen Montenegro en de houding der Al- baneezen maken troepenkornaen in Bosnië. Herzego- wina, Albanië en het district Mbvi-Baiar noodzakelijk hierdoor wordt het Donau-leger niet weinig verzwakt. In Heraegowina zijn de Turksche troepen om Mostar bijeengetrokkensedert den wapenstilstand zijn de troepen, die tegen Montenegro, moesten dienen, met minstens 10 bataljons infanterie verminderd, en wel de beste, die bij het DonaJ-leger werden gevoegd. Vooral de vermindering der troepenmacht in Albanië is opmerkelijk. In September van het vorige jaar waren daar niet minder dan 46 bataljons; hiervan zijn nu nog slechts 28 overgebleven. Terwijl in de eerste periode van den oorlog ruim 100 Turksche bataljons tegen Montenegro werden gebruikt, te zamen 60,000 man, bedraagt die strijdmacht thans slechts 60 bataljons met 39,000 man. Wat het observatiekorpe langs de Grieksche grens aangaat, hoewel het verdeeld is over een uitgestrekt heid van 250 kilometer, bevat het niet meer dan 18 bataljons infanterie, 6 escadrons en 18 stukken geschut, te zamen ongeveer 13,000 man. Het gros staat bij Janina; sommige bataljons zijn in het suiden van Albanië, sommige detachementen infanterie in Macedonië geposteerd om de bevolking in het oog te houden. Zelfs wanneer de Grieksche Regeering zich allervriendschappelijkst betoont, zal de Porte van de troepen in Thessaiië, Epirus en Macedonië over nauwelijks meer dan 3 of 4 bataljons kunnen beschikken. De weinige bataljons of halve bataljons, die over de eilanden van den Archipel lijn verdeeld, kunnen evenmin gemistworden, ja de agitatie onder de bewoners van Candia kan een versterking vafl het garnizoen aldaar noodzakelijk maken. Waar de Turksche troepen het meest geconcentreerd zijn, aan den Don nu en in Bulgarije, zijn zy gesta- tionneerd of vlak bij den Donau, of op eenigen af stand daarvan bij den Balkande reservetroepen zijn achter den Balkan geposteerd, waaronder ook de gar nizoenen van Philippopoli, Sophia en Konstantinopel zijn begrepen. Volgens de Invalide Rtme zijn de Turksche troepen aan de Donau-linie bij twee punten geconcentreerd, om Widdin en om Ruschtschuk- Silistria, bij Widdin 60,900, bij Ruschschuk 20,000 man. Tusschen Widdin en Ruschtschuk zijn detache menten geposteerd bij Rachowa, Nikopolis en Sistow, terwijl eveneens detachementen aan den Beneden- Donau zijn geposteerd bij Tultscha, Matschin, Badadagh en Hersowa. Langs den geheelen Donau hebben de Turken 87,000 man tot hun beschikking. De afdee- lingsreserven liggen 100 a 150 kilometer van den Donau; voor de lijn Widdin-Ruschtschuk bedragen zij slechts 5000, daarentegen bij Wama en Schumla 18,000. Daar deze reserven met de Donau-linie door spoorwegen verbonden zijn, kunnen zij in korten tijd het hoofdleger te hulp komen. De vroeger genoemde reserve van den linkervleugel is niet door spoorwegen met het hoofdleger verbonden, en bovendien belast met het handhaven van de orde in Bulgarije. Achter den Balkan, te Sophia, Philippopoli en voornamelijk te Konstantinopel, staat de algemeene reserve van 47,000 man. De troepen in de hoofdstad des Rijks kunnen door middel van transportschepen binnen een week naar een of ander punt van de kust der Zwarte Zee of in 3 weken naar het verst gelegen punt van de Aziatische kust worden overgebracht. In den laatsten tijd is de algemeene reserve aanzienlijk verminderd. Langs den Donau of daarmede in onmiddellijke verbinding zijn dus 132,000 man geposteerd vooral om Widdin en den vesting vierhoek, Rurchtschuk-Silis- tria-Warna-Schumlaten zuiden van den Balkan ongeveer 25,000 man reserve-troepen. Wat het tooneel van den oorlog in Azië aangaat, daar zijn in het geheel 37,000 man verdeeld over de 400 kilometer lange grenslyn bij Batum, Ardahan Bars Bajasid. Daar achter als tweede verdedigingslijn 20,000 man vooral bij Erzeroum geconcentreerd. Een even groot aantal troepen bewaakt de Perzische grens In Azië zouden dus de Turksche troepen ongeveer 80,000 man bedragen, voornamelijk in den driehoek Batum-Kars-Erzeroum geconcentreerd. 157,000 man in Europa, 80,000 man in Arië te zamen dus 237,000 man. Toch schatte de „Invalide Russe" het totaal van het Turksche leger op 443,000 man. Dat blad zwijgt over de resteerende 206,000 manhet onderstelt dus wellicht, dat die noodig zijn tot bet in bedwang houden van die provinciën eu eilanden, waar men voor opstand vreest. GOUDA, 26 April 1877. In ie N. F. Ct. van heden wordt voor de aan staande verkiezing voor de Provinciale Staten in dit district met de aftredende heeren M. Bisdom van Vliet, Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn en G. A. van Hoaweninge Gz. aanbevolen in de plaats van den heer J. Droogleever Fortuyn, die overleden is, de heer Mr. J. Fortuijn Droogleever, alhier. By het Kantongerecht alhier had gisteren de laatste terechtzitting voor strafzaken plaats. Nadat de heer ambtenaar van het O. M. zijn laatste requisitoir had genomen, werd door hem de navol gende toespraak gehouden: Edel Achtbare Heeren! Daar het heden de laatste terechtzitting is, waarop door mij strafzaken zijn aangebracht, en ik dus van deze plaats het woord niet meer tot u zal voeren, ia het mij eene wezenlijke behoefte met een enkel woord als ambtenaar van het O. M. afscheid te nemen. Door de inwerking tredende nieuwe rechterlijke wetten, zal ook dit Kantongerecht den 15 Mei e.k. ontbonden zijn, en een nieuw, met uitgebreider kanton, daarvoor in de plaats treden. Of U, mijne Heeren, uwe zetels als Rechter en Griffier daarbij zult hernemen, dan wel elders, is nog niet beslist, maar wel staat het vast, dat ik mijn zetel moet ruimen voor een Meester in de rechten, welkeu graad ik niet bezit, zoodat ik den 15° Mei tot mijn leedwezen bepaald moet aftreden. Ik zeg tot mijn leedwezen, en zulks niet enkel voor het geldelijk verlies, maar meer bepaaldelijk nog, omdat ik aan deze mijne functie en aan het college innig gehecht ben. Als jongeling begon ik mijne loopbaan bij het kantongerecht te ’s Gravenhage, en wel bij de oprichting van hetzelve in 18381 Van dien tijd af tot nu toe ben ik steeds in Verschillende betrekkingen op de aangenaamste wijze bij onder scheidene Kantongerechten werkzaam geweest, zoodat die bijna 39-jarige werkkring mij daaraan heeft doen hechten, en niet het minst aan dit college waarbij ik nagenoeg 10 jaren heb gefungeerd. De goede overeenstemming in de behandeling der zaken, (getuige de weinige vrijspraken) de aangename en vriendschappelijke toon, welke hier steeds onderling heeft geheerscht, maken mij de scheiding wezenlijk moei lijk. Ik leg mijne functie echter neer met het bewustzijn zooveel in mijn vermogen was, te hebben medegewerkt tot een goede rechtspraak. U, mijne Heeren, Kanton rechter en Griffier, betuig ik bij deze dan ook mijn oprechten dank, voor hetgeen door u beiden tot die genoegelijke en vriendschappelijke samenwerking is bijgebracht. Met het meeste genoegen zal ik daaraan steeds blijven gedenken. Bij voortduring beveel ik mij in uw beider vriendschap aan, en wensch u van harte toe, dat, waar ook uwe nieuwe zetels zullen zijn, er steeds die - genoegelijke toon en eensgezinde samenwerking zal heerschen, welke hier steeds heeft geheerscht. Ook U, mijnheer de Deurwaarder en U beide Brigadiers, betuig ik mijnen dank voor de accurate en spoedige wy'ze, waarop de door my uitgevaardigde gerechtelijke bevelen door u werden beteekend en uitgevoerd. Ik eindig met den wensch het u allen in uwp maatschappelijke betrekkingen moge welgaan! De Kantonrechter bedankte daarop den vorigen. spreker voor zijne hartelijke toespraak en verklaarde dat de aftreding van dien spreker ook hem leed doet, er bij voegende steeds met genoegen te zamen te hebben gewerkt en mocht er ook al bij andere Kanton gerechten een De Oorlog is verklaard. De gewone proclamation zijn natuurlijk ook gedaan. Vooreerst van den keizer aan het Russische volk, dan een circulaire van de Russische regeering aan de mogendheden eu eindelijk eene proclamatie vau den opperbevelhebber aan het leger. Overal geeft men Turkije de schuld eu is het lot der Christenen de beweegreden of het voorwendsel. In den Duitschen Rijksdag werd Zaterdag een aan vang gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp tot invoering van compensatie-rechten op den iuvoer van ijzer en koper, welke door den mi nister van koophandel werden verdedigd als niet in strijd met de vrijhaud els beginselen van de regeering. Maandag zijn de algemeene beraadslagingen voori- gezet en het ontwerp opnieuw bestreden. Bamberger o. a. toonde aan, dat men door de invoering van het voorgestelde recht volstrekt niet de afschaffing van de rechten in Frankrijk zou ver krijgen verder betoogde hy, dat hier volstrekt niet moest worden gedacht aan chicane van den kant van Frankrijk, omdat de daar geheven rechtt n alleen een uitvloeisel waren van het Frausche handelsstelsel, dat in het land zelfs zijn tegenstanders vond. Nadat de Regeering het ontwerp opnieuw met kracht had ver dedigd, is dit tot de tweede lezing toegelalen en daardoor de begraving in een commissie afgewend. Löwe trok zyn voorstel in, zich voorbehoudend bij dc behandeling der artikelen amendementen voor te stallen. Bij de behandeling van de verhooging van het budget van oorlog voor nieuwe kapit ei naplaatsen, heeft von Moltke eene merkwaardige, doch over het geheel gerustellende reden gehouden. Zoo mogelijk, komen wy later op die rede terug. De keizer van Duitschland is Zondagochtend om 9 uur te Wiesbaden aangekomen. Ofschoon het sterk sneeuwde, was aan het station eene groote menigte verzameld. Op 1 Mei, des namiddags ten 5 uur, wordt de Keizer te Straatsburg verwacht, werwaarts de Kroonprins hem zal vergezellen. De Keizer zou eerst op 30 April te Straatsburg zijn gekomen, maar zyn vertrek is uitgesteld wegens de feestelijkheden, ter gelegenheid der 25-jarige re geering van den groothertog van Baden, die op 28 dezer te Karlsruhe beginnen en waarbij ook de Keizer wordt verwacht. De veeziekte in Engeland breidt zich uit, en een paniek begint te heerschen onder de vetweiders. Er bestaat eeu toenemende begeerte, om den vrijen in voer van vee in Engeland te verbieden, want men weet geeu ander middel om het groote gevaar, dat den veestapel van het rijk bedreigt, te keeren. Overal in Engeland wordt deze zaak thans bespro ken, en waarschijnlijk zal weldra een beslissing ge nomen wofden door^ de Regeering. Zoo zich nog eenige ernstige gevallen vau veeziekte voordoen, achten wij het zeker dat het verbod om levend vee in de En- gelsche havens aan té voeren, zal uitgevaardigd worden. Wij ontkenen aan de „Invalide Russe", het offi cieels orgaan van den Russischen geueralen ataf, de volgende gegevens «over de sterkte en de verdceling vau het Turksche leger. De Turksche troepen in Europeeaoh Turkije bedragen 367 bataljons iufanterieen jagers, 83 escadrons cavalerie (teer zwak in vergelijking met de Russische cavalerie), 468 stukken geschut; te tarnen 248,000 man. In Atië staan 165 bataljons infanterie en jagers, 64 escadrons cavalerie. 372 stukken geschut, te zamen 120.000 man. Als bij elkander dus 368,000 man met 840 stukken geschut. Hieronder tijn niet mee gerekend 3000 sapeurs, 27,000 man locale troepen en ongeveer 45,000 man van do nieuwgeformeerde bataljons van Redifs, dus te zamen 76,000. De Turken vormen nog bataljons nit de reserve, wier aantal niet met nauwkeurigheid is aan te geven. Door den vrede met Servië rijn allé troepen, die

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1