Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ÜT IK ’ARTUEN. Ie Zaal en oe uitmun- door goede oij het ver- 1877. BUITENLAND. AM. OCHE en HOLM, eitl. IAAR schadelijk Buitenlandse); Overzicht. PENSIOEN of EIGEN HULP. Kennisgeving. Zondag 13 Mei. F lil t 'Ift 1 '1II 'r. von Stzrnbach, 1. van Berobn IJzkndoobn. I GOUDSCHE COURANT alen. 3. 01 van Bergen IJzendoorn. LMAN. ring. l Hoest Apotheker ida. len. ichen 2-20; orden a 5 feeds terug- Amsterdatn, it, F 250. JMINGEN elke door i IIH. Ge- algemeene j.vertering, stelling na e gevolgen, aroche ote zwakte, men netjes Baard ver ouder rosse i het EAU- ruiken, enz. fljjke kleur r2 de flacon, zyn er niet, n te geven, welnu, mei oekomt men blijft onge- ERWEBK. en 24 ure. ig schuim, s het beste en worden. GENEES- or 3 maan- er Sociëteit beleefd aan ingelsche parle- stone worden i door mijn voor altijd Een flacon tag te beko- vissel of op mdige, Fre- uda, zal op ten sterf- ieeuwijMn ten: EEN zyn van eén behoorlijk geregelde In Klein-Azië schijnen de Turken voornemens om eene terugtrekrende beweging te maken in de richting van Erxeroem. Voor het overige is er van het oorlogstooneel weinig nieuws van belang. De beweging der Rus sische troepen naar den midden-Donau is echter in den laatsten tijd vee! sterker geworden. Gisteren zou de discussie in het. Enf--1--l- metit over de voorstellen van GjMsl voortgezet. De Duitsche Keizer is eergisterenmorgen van zijn reis naar het Rjjksland te Berljjn teruggekeerd. De verwerping door den Senaat van het wetsont werp tot beteugeling van de misbruiken der geeste lijkheid in de uitoefening van haar ambt heeft in weinigen zullerudaartoe overgaan alleen met oog op de wAschelijkheid om de zaak tot stand te brenger^; velen zullen wenschen te vernemen, wat die rijksdaalder voor hen zal op leveren. Voor meer bemiddelden mogen de namen der oprichters een voldoende waarborg zijn dat men geen bedrog te vreezen heeft, zij voor wie iedere rijksdaalder groote waarde heeft, zyn meer de toezending over. In het belang der vereeni- ging zoowel als in het belang van zoovele slecht bezoldigde ambtenaren ware het daarom te wen- schen dat de oprichters konden goedvinden meer uitvoerig hun plannen en berekeningen mede te deelende toetreding zonde daardoor zeker be vorderd worden. Pensioen of eigen hnlp; de keuze kan voor hen, die ook den ambtenaar als Niemand kan ontkennen dat de positie van vele ambtenaren, wat het geldelijke betreft, in de laatste jaren vry wat ongunstiger geworden ia. De eerste levensbenodigdheden zyn aan merkelijk in prijs gestegen en de traktementen zijn niet in evenredigheid verhoogdvele trak tementen zyn zelfs in de laatste twintig jaren in het geheel niet verhoogd, en het behoeft niemand te verwonderen, dat hier en daar ge brek bestaat aan bekwame personen om open gevallen betrekkingen te vervullen. Kunst- middelen zullen niet baten om in dit gebrek te voorzienwil men bekwame ambtenaren, om die te verkrijgen moet men traktementen geven, die hen in staat stellen om niet alleen fatsoenlijk overeenkomstig hun stand te leven, maar zy moeten tevens in de gelegenheid zyn om op afdoende wjjze voor hunne betrekkingen te zorgen, wanneer zij onverhoopt mochten weggenomen worden, vóór deze in staat zyn voor zich zelven te zorgen. Hiertoe is ieder huisvader verplicht, de regeering moet of die zorg voor hen op zich nemen, of de trakte menten zoodanig regelen, dat ieder ambtenaar dit zelf kan doen. Thans is dit voor vele ambtenaren niet mogelyk, en geen wonder dat velen bezorgd zyn en naar verbetering trachten. Over ’t geheel behoeft de ambtenaar minder bezorgd te zyn voor den tyd, dat de ouderdom hem ongeschikt maakt voor de vervulling zyner betrekking. De staat toch is verplicht hem een. "gedeelte zijner jaarwedde als pensioen te lateii, en dit moge nu voor velen een geringe tegemoetkoming zyn, de werkman heeft vol strekt niets, en moet niet zelden in zyn ouder dom van liefdegaven leven of gebrek lyden. Heeft de staat de verplichting op zich ge- genomen om den ambtenaren pensioen te ver- leenen, op eigenaardige wyze voldoet hij aan die verplichting. Het beginsel is in de wetge ving, zoowel burgerlijke als militaire, vastgesteld maar de uitvoering van die beginselen brengt de verplichting van den staat op de ambtenaren zelve over. Hun traktement toch ondergaat korting ten behoeve van het zoogenaamde pensioenfonds, een korting, die vroeger volstrekt niet in evenredigheid was met de behoefte, waardoor een fonds ontstaan is, dat ruimschoots in alle behoeften kan voorzien. In naam wordt dus door den staat pensioen verleend, in waar heid worden de ambtenaren gepensioneerd van hun eigen geld of van dat hunner minder gelukkige ambtgenooten. Het is dus meer een gedwongen levensverzekering met groote, boven matig groote voordeelen voor den verzekeraar, hier den staat. Geen wonder dat die toestand groote onte vredenheid heeft verwekt. Waartoe moeten wij bovenmate bydragen, zegt de een; zijn wij dan onmondig, dat wij niet in staat worden geacht zelf voor onze toekomst te zorgen, zegt de ander. Gaarne wil ik bydragen maar dan ook moet de staat de zorg op zich nemen voor mijne nagelaten betrekkingen, opdat de edele menschen- vrienden enz. enz. niet moeten opgeroepen wor den om de weduwen en de kinderen van den getrouwen ambtenaar voor broodsgebrek te beveiligen. Het pensioenbond is tengevolge dier klachten ipgericht, het heeft zyn afdeelingen door het geheele ryk, en in een onlangs gehouden ver gadering van afgevaardigden zijn met overgroote meerderheid van stemmen de wenschen der afdeelingen, overeenkomstig de voorstellen van het fondsbestuur, geformuleerd. Men wenscht dat de staat, zonder eenige korting op de trak tementen, aan de verplichting, die hjj wettelijk op zich genomen heeft, zalvoldoen, en aan alle ambtenaren een pensioen zal toeleggen zonder dat zij zich daarvoor een korting op hun trak tement behoeven laten welgevallen. Het tegen woordige fonds, door de ambtenaren bijeen gebracht, kan dan gebruikt worden tot een fonds om de weduwen en weezen der ambtenaren te verzorgen. Handhaving der pensioenen staat dus op den voorgrond. Onlangs werd in dit blad eene circulaire medegedeeld, waarin alle ambtenaren werden opgeroepen om deel te nemen aan een ver- eeniging die zich ten doel stelt door «eigen hulp» de positie der deelhebbers te verbeteren. De mannen, die zich aan het hoofd gesteld hebben, willen niet steunen op den staat, door eigen krachten, door samenwerking van alle belanghebbenden, willen zy den toestand ver beteren. Verwacht het pensioenverfond steun van den staat, de oprichters der vereeniging «eigen hulp» willen dat de ambtenaren zelven, door vereeniging, hun toestand en dien der hunnen trachten te verbeteren. Het voorbeeld, door Oostenrijk gegeven voor oogen houdende, willen zij een kapitaal vormen, voldoende om de ambtenaren in verlegenheid" tegemoet te komen, om hun op goedkoops wyze geneeskundige hulp te verschaffen, om winkel- vereenigingen op te richten, om een weduwen en wezenfonds te stichten en wat niet meer; door coöperatie, het wachtwoord dezer dagen, meenen zij te verkrygen, waarnaar op verschil lende wyzen gestreefd wordt, verbetering van den geldelyken toestand van allen, die vaneen vast jaargeld, salaris of traktement moeten leven. Zullen die heeren slagen? Dit is alleenmoge lyk door de toetreding van velen, zoo mogelyk van allen, maar om die te verkrygen, ware het misschien wenschelyk dat de plannen uitvoeri ger werden medegedeeld. Zoo mogelyk met de verschillende staten en berekeningen. Voor goed bezoldigde ambtenaren moge het geen bezwaar zijn om door storting van f 2.50 als deelnemer beschouwd te worden, voor velen met geringe traktementen, en voor zulke is hoofdzakelijk de vereeniging noodzakelyk, is de BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Gouda, Geaien Artikel 182 der wet van 29n Junij 1851 (Staatsblad no. 85). Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat het UITVOERIG en BEREDENEERD VERSLAG van den toestand der Gemeente in 1878, ter Plaatselijka Secretarie in druk verkrijgbaar is, tegen betaling van dertig Cents. Gouda, den 7n Mei 1877. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, E N N Ï8GË V ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter openbare keuuis, dat, ter voldoening aan art. 69 der Wet van den 4 Julij 1850 (SlaatMad no. 37), afschriften van de Procesien-verbaal, betref fende de benoeming van drie leden en van één lid van de Provinciale Staten bedoeld bij de artikelen 52 en 67 dier Wet, zijn aangeplakt, en zulks aan den ingang van de Patersteeg alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der gemeente zijn neder- gelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op lederen werkdag, van des morgens tien tot des namiddags een ure. Gouda, den 12n Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. von Strrnbach, 1. s. storting van een rijksdaalder zelfs bezwaarlijk en weinigen zullenril het oog op de ways, >renge$ leveren. Voor meer bemiddelden mogen de geen bedrog te vreezen heeft, zij voor wie wantrouwend, en gaan niet zoo gemakkelijk tot de toezending over. I ging zoowel als in het belang bezoldigde ambtenaren ware hi schen dat a uitvoerig hun plannen en berekeningen mede te vorderd worden. Pensioen of eigen hulp; de keuze kan voor hen, die ook den ambtenaar als mondig beschouwen niet twijfelachtig zyn. Moet ieder burger zorgen, dat hij spaart voor zyn ouder dom, is ieder burger verplicht te zorgen dat zyn betrekkingen na zyn overlijden in hun behoeften kunnen voorzien, ook de ambtenaar is daartoe verplicht en de regeering moet hem door een behoorlijke bezoldiging in staat stellen aan die verplichting te voldoen. Traktementsverhooging is daartoe noodzakelyk. Worden de traktementen zoo verhoogd, dat de ambtenaren een verzekering kunnen sluiten bij een soliede levensverzekering maatschappij, dan behoeft de staatgeen pensioen te verleenen, en de ambtenaren Konden op de meest geschikte wyze die zorg zelve op zich nemen. De nieuwe vereeniging kon dgjr daartoe krachtig medewerken. Staat en jtajbtenaren zouden daarbij beiden welvaren. Df évpte be hoefde geen kunstmiddelen aan te weuuen om zjjn corps ambtenaren voltallig te krijgen en te honden, hij had niet meer noodig als voogd op te treden, belast met de bewaring der gedwongen spaarpenningen zyner onmondige kinderen, de ambtenaren zelve zouden hun toekomst zelve in handen hebben en in denzelfden toestand ko men als ieder ambteloos burger. Kunnen de ambtenaars, bljjkens hetgesprokene op de algemeene vergadering van het pensioen bond zich nog moeilyk losmaken van den veel jarigen band, die hen door stortingen van hun traktement aan den staat als verzekeraar ver bindt, werd overgegaan tot een voldoende trak tementsverhooging, dan zouden allen het zeer zeker veel aangenamer vinden zelve te kunnen zorgen dan als gunst te verkrijgen wat hun als recht toekomt. Moge de vereeniging «Eigen hulp» het hare toebrengen, om den ambtenaren meer en meer te doen beseffen, dat zij de staatshulp kunnen ontberen mits hun werkzaamheden vol doende bezoldigd worden, en zij door vereeniging de voprdeelen verkrygen, die alom het gevolg zjjn van een behoorlijk geregelde coöperatie. pI

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1