BINNENLAND. Laatste Berichten. ADVERTENTIEN. Inhoud van Ceres. POLITIE. PÖSTEBIJEE-. TtoTfi •gespeeld. De zaak gat ft tien Hongaren vrij wat erger nis, maar kau voorloopig slechts worden beschouwd als een antwoord op de Hongaarsche demonstratie ten aanzien der Turksche Sofia's. Na een debat van enkele dagen heeft de Italiaansche Kamer een wetsontwerp aangenomen tot invoering ener nieuwe orgauisatie van het matei ieel der artillerie terwijl de Frtuische Kamer van Afgevaardigden de discussie voortzet over het wetsontwerp tot regeling der gemeentebesturen, waarmede zij tot art. 40 i9 gevorderd. GOUDA, 15 Mei 1877. Bij den landbouwer H. de Bruin te Nieuwerkerk a/d. IJsel is de longziekte uitgebroken onder het rundveeéén rund is onteigend êu afgemaakt. Uithoofde der heerscheude oogziekte onder de jon gelingen der artillerie instructie-compagnie te Schoon hoven is door den Minister van Oorlog goedgevonden, «lat men hen, die niet aau die ziekte lijdende zijn, onmiddelijk met verlof voor ééne maand zal lateu vertrekken, terwijl aan de achterblijveilden later even eens ééne maand verlof zal worden verleend. 's Lands middelen over de vier maanden dezes jaars hebben opgebracht 29.355.349.911/2 zijnde 986.336.6lVg meer dan in hetzelAIe tijdvak van 1876. De raming bedroeg 29.796.345.72 Eerstdaags wordt eene bijeenkomst gehouden van degenen, die, naar aanleiding van het op de jongste algemeene vergadering der vereeniging Het rundvee- stamboek gesprokene, geneigd zijn mede te werken tot het inzenden van Nederlandach vee ter Parijsche we reldtentoonstelling in het volgend jaar. Het vee wordt, zooals men weet, ingezonden op naam der vereeniging, }u»ar met op hare kosten. Ter wille van den goeden naam van onzen veestapel is het te wenschen, dat de deelneming zoo krachtig mogelijk zij. Belangstellen den kunnen zich voor 1 Juni wenden tot den secre taris, den heer Waldeck te Loosduinen. In het jaar 1876 werden bij de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidhollandgevestigd te Botterdam, 2581 per sonen ingeschreven. Van deze woonden in Rotter- dum 1418, in 99 andere gemeenten van Zuid holland 1105, in 37 andere gemeenten in Nederland 52, ia 6 plaatsen buiten Nederland 6. Deze 2581 personen ontvingen gezamenlijk 18,348 adviezen. Vaü de 740 brillen werden 61 om niet, en 85 voor rekening van armbesturen uitgereikt. Van het gezamenlijk aantal adviezen werden er 12,836 op het zoogenaamd spreekuur gegeveu; 154 personen werden iu de inrichting zelve behandeld en verpleegd, te zamen 4189 dagen, waarvan voor 900 dagen de kosten door kerkelijke of burgerlijke arm besturen vergoed werden. Er werden 100 kleinere operation en 215 grootere kunstbewerkingen verricht. Zoowel in het gebouw als iii de inrichting werden verbeteringen aangebracht. Dat de vereeniging in een behoefte voorziet blijkt uit het feit, dat inde elf jaren van haar be9taan 23,983 patiënten 146,878 adviezen ontvingen, terwijl 1505 grootere operatiën verricht, 5359 brillen en 40 kunstoogen verstrekt werden. De rekening en verantwoording over 1876 sluit in ontvang en uitgaaf met 11,452.28. Naar wij vernemen, is van wege de Russische Re geering bij het Hoofdcomité der Nederl. vereeniging „Het Roode Kruis*» aanvraag gedaan om toezending van verbandmiddelen enz. ten behoeve der militairen die tijdens den oorlog ziek of gewond worden. Door het Hoofdcomité zon zijn besloten, zooveel mogelijk hulp te verleenen, doch in dier voege, dat-aan beide in het Oosten oorlogtoerende partijen gelijke onder steuning zal worden verstrekt. Naar aanleiding van de aanstaande verkiezingen, heeft het hoofdbestuur van Volksonderwijs aan dn afdelingsbesturen de volgende circulaire gericht: Onze verwachting, dat nog in dit zittingjaar der Staten-Generaal een nieuwe wet op het lager onderwijs in den geest onzer vereeniging totstand zou komen, is niet verwezenlijkt. De aanstaande algemeene verkie» zingen zuilen andermaal schier uitsluitend beheerscht worden door den strijd op het gebied van het onderwijs. Ra dat die verkiezingen beslissend zullen zijn voor de naaste toekomst der openbare volksschool, Ëgt voor de hand. Onuoodig mag het heeten, n op te wekken tot ijverige behartiging der belangen, die mede aan uw zorg zijn toevertrouwd. Maar niet overbodig komt het ons voor, enkele opmerkingen aan uw oordeel te onderwerpen, in de hoop dat zij bij u ernstige orerweging en instemming zullen vinden. De leidende gedachte onzer vereeniging is steeds dezegeweest, dat het niet enkel aankomt op het behoud der openbare school, maar niet minder op haar verbete ring naar de behoeften des tij cis. l)e leus onzer ver eeniging was en is: „voor de openbare school, en die openbare school vooruit." Op deze laatste woordeu moet bij de Juui-steiubus meer dan ooit de klemtoon vallen. i)u*e zaak heeft behoefte aan volksgertegeu- woordig^ï, die zich niet slecht9 vrienden van open baar onderwijs noemen en pal staan tegenover dfeischcn der kerkelijk-8taatkuiulige pqrtijen, maar die tevens bereid zijn mede te werken tot liet totstandbrengen eeuer hervorming, die alléén voldoen kau aan de wen schen van de duizenden leden van ons Bond. Die wenschen zijn bekendzij zijn nog onlangs ontwikkeld in de „Bode" der vereeniging en in het adres, volgens opdracht der algemeene vergadering van 4 April 1. 1. door ons ingediend bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Alleen zy, die deze denkbeelden deelen en daarvan doen blijken, mogen naar onze meening door afdeel ingeu van Volksonderwijs ter verkiezing wor den aaubevoleu. Geenzins willen wij den raad geven, eventueel eigen candldaten te stellen tegenover die van andere organen der liberale party, en daardoor een verdeeld heid te wekken, waarvan de tegenstanders de vruchten plukken zouden. Onze bedoeling is slechts deze, dat voor alles de eer van ons vaandel ongeschonden blijven moet eu dat de afdeeliugeu onzer Vereeniging huur aanbeveliug onthouden moeten aan mannen, van wie het twijfelachtig is, of zij inwaarheid aan haar zijde staan en de verwezenlijking harer denkbeelden zullen bevorderen. Moge het u gelukken in dien geest vruchtbaar werkzaam te zijn en aldus te arbeiden aan de af doende bevrediging van het volksbelang, waaraan onze Vereeniging gewijd is. Staten-Generaal. Tweede Kameh. Zittingen van 12 en 14 Mei. In de fitting van Zaterdag zijn verschillende ont werpen aangeuomen, waaronder dat tot onteigening van den spoorweg ZwolleAlmelo, waarbij by de regeering sterk werd aangedrongen op de spoedige uitvoering van de spoorwegwet 1875 en tot wijziging der Indische begrootiug. Daarbij verklaarde de Minister van Koloniën dat het saldo van 1876 waarschijnlyk een tekort van 14 a 16 millioen zal leveren. In de zitting van gisteren zijn aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging van verschillende artt van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering en tot verhooging van hoofdstuk IV der begrooting, beiden een uitvloeisel van de rechterlijke Wetten. Bij het laatstgenoemde gaven tie heeren Bastert cn Oorver Hooft te kennen dat zij de nieuwe rechterlijke benoemingen, in enkele opzichten, minder gelukkig vonden, ook met het oog op de belangen der schat kist. De Minister Heemskerk, by ongesteldheid van den Minister van Justitie, antwoordde dat men zulk een grooten, algemeenen en veelomvattenden maat regel in zijn geheel moet beschouwen en niet in enkele details beoordeelen. Nog zijn aangenomen de ontwerpen tot greusverandering in eenige Zeeuwsche gemeenten en tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen. Morgen zijn aau de orde de verhoogingen voor den Rotterdamschen waterweg en voor het departement van oorlog. Bjj^Jhet onderzoek van het ontwerp van Wet, hou dende wijzingen van de wet op het notarisambt, merkte men in drié afdeelingen der tweede kamer op, dat de minister van justitie, de noodzakelijkheid er kennende eener verbetering der wetgeving op het notariaat, de toevlucht genomen heeft tot eene gedeel telijke herziening, in plaats van tot eene door hen gewenschte doortastende herziening over te gaan. Alvorens de drie hoofdpunten van het voorstel te bespreken, werd H drie afdeelingen van gedachten gewisseld over de wijze van benoeming van notarissen, m. a. w. over het zoogenaamde vrije notariaat Twee gevoelens stonden te dien aanzien over elkander. Een aantal leden keurden het af, dat de regeering door de wijze, waarop thans de benoeming tot notaris geschiedt, een zekeren stempel op bepaalde personen drukt. Volgens vele leden laat de tegenwoordige toestand veel te wenschen over en de vraag werd dan ook besproken hoe daarin verbetering te brengen. De groote meerderheid verzette zich tegen het denkbeeld van enkele leden, die de notarissen wilden maken tot staatsambtenaren met eerie vaste bezoldiging. Meer instemming; ontmoette de invoering vhn het vrije notari^at' De griifctlen tot aanbeveling Van dit stelsel zijn wfcedvoetiger neergelegd in eene nota door den heer Oldenhuis Grataraa overgelegd. Ter bestrijding van het vrye notariaat werd door een aantal leden verwezen naar hetgeen meermalen in het midden is gebracht. Wat de hoofdpunten van het ontwerp betreft, de verandering, voorgesteld in de regeling van het exa men dat voortaan aan eene commissie zal worden opgedragen, vond bij de meeste leden instemming, behoudens regeling bij maatregel van inwendig bestuur. Ten aanzien van het vereisohte van den dootoralea grand heerschte groot verschil van inzicht. Sommige verzetten zich met kracht tegen dezen eisch, waarvan het gevolg zou zijn, dat een aantal nuttige en eerlijke menschen, doch alleen wegens geldelijke redenen buiten staat eene akademische opleiding te erlangen van het notariaat zouden worden uitgesloten. Andere leden daarentegen verwachtten van dit punt eene groote verbetering iu het notariaat. Vrij algemeen verklaarde men zich voorts ingeno men met de ontworpen verscherping van het disci plinair toezicht op de notarissen en tegen de voorgc- stelde afschaffing van de verplichte tegenwoordigheid der getuigen (behoudens uitzonderingen) had de meer-% derheid overwegend bezwaar. In eene plechtige openbare algemeene vergadering van het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren middag uitvoering gegeven aan het kouiuklijk besluit, waarbij de beèediging en installatie der nieuwe rechterlijke amb\pnaren, tot het rechtsgebied van het gerechtshof behoorende, i9 geregeld. Het vee begint in den Krimpenerwaard over het algemeen de stallen te verlaten. De koude en de nachtvorsten hebben dat vertraagd. De weilanden staan over 't algemeen goed. De akkers worden in' gereedheid gebracht voor de ontvangst van het hennep zaad, terwijl de aardappelen gelegd zijn. De vroege aardappelen hebben zeer veel door de nachtvorsten geleden, zoo ook de vruchtboomen, die prachtig in den bloei staan. De vereeniging Hectorte Berlijn heeft proeven genomen met het africhten van honden tot het op sporen van gewonden op de slagvelden; de voor- loopige resultaten zijn zeer aanmoedigend. De burgemeester van Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat by hem is ontvangen van een stadgenoot, die naar zijn geboorteland terugkeert, ten behoeve der algemeene armen, de som van drieduizend gulden. Men sohryft uit Katwijk aan ZpeIn de afgeloopeu week zijn weder 44 schuiten aangekomen, met zeer ongelyke vangst, van 8 tot 40 manden schol. De besomming was 100 tot 830, in 6 tot 14 dagen reis. Ton gevolge van tegenloopende winden gaat de vissoherij niet voordeelig. De visch- prijzen zyn nog zeer hoog. Er werd besteed voor groote tarbot ƒ4 a ƒ8 per stuk, tong 0.15 a 0.35 per stuk, bunschol 0.40 a 0.75 per stuk, levend binnenlekschol 7.50 a ƒ9 per mand, droogschol I ƒ,6.25 a ƒ7 per mand, braad 4 a 5.75 per mand, scharren /Bh ƒ6.50 per mand. Te Utrecht is eergisteren nacht brand ontstaan in het achterhuis van het pelterijen magazijn van den heer Roorda, op het Oud kerkhof. Daar de spuiten niet spoedig genoeg water konden bekomen, was het perceel schielijk uitgebrand en sloegen de vlammen over op de daarnevens gelegen peroeelen, welke eveneens door het vuur verteerd zijn. De brand was zóó hevig, dat een huis aan de overzijde geheel geblakerd is en een der huizen aan de achterzyde eveneens door het vuur werd aangetast. Naar men verneemt, zyn de drie verbrande peroeelen laag ver zekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Aai het verslag over den toestand van den land bouw te Wageningen, kan het volgende ontleend worden, „De toestand was over 't geheel ongun- tigrogge, boekweit, aardappelen en tabak leverden een gering gewas op. De groothandel in tabak wsi levendig; door handelaars en commissionairs Werd deze bij millioenen ponden opgekocht en, na voor afgaande bewerking, naar het buitenland verzdnden. Tabak werd te dezer plaatse verbonwd ruim 138 000 kg.; suikerbieten 612 09O«g. De wekelijksche mark ten waren levendig. Dat, eohter de afbehaffing vaa marktgelden enz. den meerderen aanvoer van ve* zou kunnen bevorderen volgens-voorbeelden in omliggende gemeenten daaraan kan wel geen twij fel bestaan. De koopwaarde der uiterwaarden be droeg in 1870 van ƒ3000 tot ƒ4000 per hectare. Het aantal leden der Geld. M. v. L. aldaar klom tot 90. De verdeeling van gronden in gemeenschap pelijk bezit, is ook in 1876 niet gelakt. Bestuurders fan het Tollenfonds maken bekend, dat dit jaar weder twee gratifikatien uit het fondi zijn verstrekt aan hulpbehoevende betrekkingen vsa overledene prozaschrijvers en dichters. Zij riohte» daarbij tot Tollens talrijke vereerders het verzoek, eene kleine bijdrage te willen afzonderen, om hen in staat te stellen, hun werk van liefde, zoo volkomen in den geest van den volksdichter, te blijven voortzetten. Het bestnur bestaat uit de heeren: Jacob de Vos Jacsz. en A. J. de Jlull, te Amsterdammr. H. P. J. Tollens te Leiden; prof. B. ter Haar te Velp; mr. W, S. van Beesema te Botterdammr. O. H. B. Boot en mr. D. H. Levyssohn Norman te 's Huge; die allen bereid zijn aan hun adres giften iu ontvangst te nemen. Ook door de onderwijzers iu het derde district van Zuid-Holland is eene poging aangewend tot verbetering van ons volksgezang. Door een commissie uit hun midden lijn een 19tal liederen verzamelddeze zijn twee- en driestemmig gezet door B. Hol en thans uitgegeven door den heer 1). Noothoven van Goor te Leiden, onder den titel Vaderlandse): Liederboek." Wordt dit op alle scholen ingevoerd, dan zullen ten minste onze volksliederen en een zestiental andere liederen door het geheele volk gekend worden. Het wordt ons bevestigd, dat raejnfvrouw C. Beersmans, van het Nationaal ïbónéél të Ahtikerjwn, voor het volgend seizoen bij het Röttërdamseh ge zelschap van ie Gras, vnn Zilylea en Haspels is geëngageerd, en wel op deze voorwaarden: honora rium 8000, twee bencfice-voorstellingen, vergun ning om in de concoursen der rederijkerskamers te Brussel, Antwerpen, Gent en Meehelen mede te werken, en lezing van de stukken waarin men haar weusebt te doen optreden. De heeren C. Vosmaer, A. G. v. Hamel en P. Havenkom Tun Bijsewijk, die, op verzoek der Meren Le Was, van Zbylen en Haspels, zich belastten met het beoordeelen aer toneelstukken, welke ingezonden werden op de door genoemde direnjig. uitgeschreven prijsvraag, hebben den uitgëtooflien prijs van duiiehd gulden toegekend aan het blijspel: «Je Klesvéreeidging te Stellendijk", waarvan de heer LodeiVijk Mulder uit den Haag de schrijver Mdck te zijn. Het verslag over de 37 ingekomen stokken, Waarvan, behalve het bekroonde, nog? een afzonderlijkebeoordeetingwaardig werden gekeurd, zal in dtn Spectator worden medegedeeld. Naar de Haarl. Ct. verneemt bestaat bij de regeering bet voornemen om met ingang van 1 Januari 1878 in eenige groote gemeenten dts rijks burahx van statistiek te vestigen. Die bureaux zouden het karakter van gemeentelijke bureaux verkrijgen en de kosten van jaarwedden enz. door het rijk aan de gemeente besturen worden teruggegeven, ten welken einde op de ataatsbegrooting voor 1878 de noodige gelden zullen worden aangevraagd, Terwyl men meer en meer begrijpt van hoeveel belang het is, het uitroeien van vogels, die voor den landbouw nuttig zijn,- tegen te gaan, heeft het ge meentebestuur van Wijk bij Duurstede dezer dagen door zes man, met geweren gewapend en door de gemeente-veldwachters geleid, een drijfjacht laten houden op de in het Bosch Duurstede aanwezige kraaien en kraaiennesten. Dezer dagen tal te Middelbnrg een paar in den eoht treden, dat te zamen 144 jaren telt: de bruide gom ia 80 en de bruid 64 jaar. Men meldt uit 's Hage: Woensdagavond heeft in een hotel van den eersten rang hier ter stede een brntale oplichterij plaats gehad. Een heer, groot van gestalte met zwarte baard en goede manieren, bestelde aldaar twee kamera voor zyn vrouw en haar kamenier, die beiden no te Arnhem vertoefden. Hij gaf voor te heeten Jhr. Bloijs van Treslong, dineerde in het hotel en zou vervolgens per rijtuig naar Delft gaan om goederen af te halen, die hem toebehoorden en aldaar werden bewaard.Vooraf moest hij eoïter een wissel ont vangen op het kantoor Scheurleer en Zn. alhier, groot 2000. Het werd echter te laat en daar hij de firma niet voor zulk ech kleinigheid wilde lastig vallen, verzocht bij den eigenaar van het hotel den wissel den volgenden dag te willen incaaseeren en hem voor den avond eenig voorschot te geven. Aan dit verzoek werd voldaande chevalier d'industrie ontving 120 in voorschot, reed, zoo het heette, naar Delft, doch liet uitspannen bij een koetsier daar ter stede en braolit den avond en den naoht genoeglijk door, zonder zich verder met den door hem achtergelaten valschen wissel te bemoeien. Hij is den volgenden dag gearresteerd. De Ami. Ct. klaagt over den slechten toestand, waarin de brandweer ih de plattelandsgemeenten verkeert. Gewoonlijk wordt daar de plaatselijke spuit eens in het jaar geprobeerd, zOo nóodig nagezien en gerepareerd, waarna de meeste gemeentebesturen weder gerust insluimeren, zonder te bedenken, dat mén dikwijls volkrijke buurten heeft, waar bij brand onmo gelijk water te krijgen is, noch dat men soms buizen vindt, die meer dan een unr gaans van de apuit verwijderd zijn. Gebrek aan water en afwezigheid der spuiten hebben menig pand een prooi der vlammen doen worden. In volkrijke en waterlooze buurten moeten op bepaalde afstanden putten of brandgaten worden gemaakt, waaruit men ingeval van nood, het benoodigde water zon kannen aanvoeren. Het aansehaifen van eenige spuiten zal geen gemeente verarmen. Hei toezicht op de schoorsteeneu laat ook dikwijls veel te wenschen over. Bovendien heeft in de maanden Aprii en Mei wanneer de winterprovicie voor menschen en vee, die gewoonlijk niet geassureerd wordt, is opgeruimd, de moedwillige de schoonste gelegenheid om zijn bouwvallig, maar goed verzekerd huis naar de maan-te zenden. De assurantie-maat schappijen, die het sluiten van verzekeringen op kleine huizen niet zelden aan hare agenten overlaten, worden menigmaal de dupe van hunne zorgeloosheid. De Arnh. Ct. zou zich dat niet aantrekken, ware het niet, dat het kleine huis, dat door moedwil in brand Wordt gezet, vaak het belendende groote gebouw kan meeslepen iu de vernieting, zoodat de goede het dan met den kwade misgelden moet, Omtrent' de dezer dagen vermelde gruweldaad bij het klooster te Apel, leest men in de Provinciale Groninger Courant daderTe Horsten heeft een vreeselgk voorval plaats gehad. jl. Woensdag morgen omstreeks 10 uur, tijdens de afwezigheid van haren man, die in dienst Was, vond men de vrouw van den kommies J. Dekker, badende in bloed, op den vloer in hare woning, roet het hoofd op haar kiiidje van omstreeks l'/j jaar. dat dood naast haar lag met den hals opengesneden. De vrouw zéhrèlad eveneens jeeb'êj messuede in den hals: hare linkerhand was 'totaal afgesneden of gehakt, drie tt-Citen V4ff den linker Voet Waren 'geheel doorgesneden, maar hingen nog aan hat lichaam. De ongelukkige vronw leeft nog. Zij beeft meegedeeld, dat een persoon m^t een hoed op, zouder baard, haar had gevraagd om geld, daarna geWeltl jegens haar had gepleegd, toen het kind vermoordde, haar de wonden toegebracht en zich ver volgeus verwijderde. Niemand der buren heeft den moordenaar opgemerkt De politie, van de daad onderricht, iieeft oogenbtikketijk proces-vcrBaal opge maakt eu een ondersoek in het werkt gesteld. Uit Stadskanaal, meldt men aan de Gr. Ct.. Wat men niet had durven denken is geschied. De ongelukkige verminkte vrouw van Dekker te Hor sten is gevankelijk per as doorgevoerd naar Winschoten Zij moet hebben gezegd, dat het kind door haar is vermoord. Zjj heeft zich zelve zoo verminkt En uit Winschoten bericht men aan het zelfde blad Het vrecselijk voorval dat Woensdag plaats greep in "t gezin van den commies bij 's rijks belastingen Dekker, woonachtig te Stakskanaal, gaf aanleiding, dat leden van den rechterlijke macht, derwaarts to gen tot het instellen van een plaatselijk ondersoek. De vrouw van genoemden beambte is in den afge loopeu nacht in 'thuis van arrest te Winschoten in vreeselgk verminkten toestand overgebracht. Behalve dc vier teenen aan den eenen voet, ont breekt aan de linkerarm de geheele hand, terwijl aan den hals der ongelukkige diepe doch geene doodelijke sneden zichtbaar moeten zijn een en ander zoo luidt het beweeren van de ruim dertigjarige vrouw, heeft ze in een vlaag van waanzin, zichzelve toegebracht met een op tafel liggend broodmes, na vooraf het eenig kind uit bet tweede huwelijk tus- scbeu D. eu baar en, nauw 16 maanden oud, bet- welk ze bezig was te kleeden, met dat zelfde werk tuig te hebben onthoofd. In het Kaapicie Volkiblai van Zaterdag 14 April leest' menEen belangrijk dokument is gepu bliceerd in de Traanvaalsche St.-Ct. Het bevat een volledig verslag van het befaamde onderhond tusschen Sir Tbeopbilns Shepstone en het Trausvuaische uit voerend bewind, in hetwelk eerstgenoemde verklaarde dat het beste plan voor de reg. der Republiek was, het feit te erkennen, dat deze niet langer kon bestaan. Hg waardeerde het hervormingsplan van pres. Burgers doch sprak tegelijkertijd zijn geloof uit, dat de wei gering van den Volksraad, om bet plan iu overwegiug te nemén, misschien de uitwerking was geweest van de overtuiging, dat de hervormingen niet konden worden uitgevoerd. Een gesprek volgde, waarvan de heer Paul Krugef en de pres. deelnamen. De heer Kruger wensonte te weten, of men verwachtte, dat het uitvoerend bewind eenig ander antwoord zou geven, dan dat het zich onderwierp aau den eisch van den kommissaris. Sir Theophilus antwoorde, dat hij niet wenschte dat zgne woorden als eene bedreiging werden opgenomen, doch trok met dat al zgne verklaring niet terug, dat de aaugeboreoe zwakheid van den Staat alle hervormingen zouden verhinderen, tenzg men zich aan het Brltsche bestuur onderwierp. Hij vroeg o. a. of de republiek in staat zou Zgn, zich zelve te verdedigen, als het kafferhoofd Cety wayo haar aanviel. Voorzeker, antwoordde de heer K'ruger, mits dé Briteche regeering onzen toevoer van ammunitie niet afsluit; en de president wees ook op het feit dat, zelfs in den oorlog met Secoooeni, waarin de burgers slechts hadden gevoohten, groote benden Kaffers steeds waren verslagen door de boeren, wanneer zij in het open veld jlreden. „Doch wanneer het tot een oorlog komt,"vroeg hij, „waar moet dan onze ammnnitie vau daan komen Onze ergste vijanden zijn niet de Kaffers maar die verraders van verschillenden aard, van welke Uwe Exeell, zoo goed is geweest geen gewag te maken." WETENSCHAPPELIJK GEDEELTE. De vet- soorten uit éen landbouwkundig oogpunt beschouwd. IV. Het lijnzjaad. Het slaan van lynolic. De lijnkoeken. LANDBOUW en VEETEELT. De teelt der Ser- radella. III. Wat is te verwachten uit het zaad dér bestaand^ appelsoorten, zoowel met betrekking tot de daaruit voortkomende boomen, als tot de daarvan te verwachten vruchten? door II. van Goetel. Het vroegtijdig maaien der granen door een practicus. Vraagbusl J BOEKAANKONDIGING. GEMENGDE BERICHTEN. Uit de persEen bezoek aan de Rijks-Land bon wschool te Wageningen. Varia: Vèrgoediug aan den pachter bij 't eindigen van den paepttermijn voor hem aangebracht, enz. MARKBEKICHTEN. ADVERTENTIEN. Gevonden foorwerpen en aan het Bureau van Politie al h ier, ged cpneerd Een Koperen Muilkorf vooreen hond, een Vrou wen Zak waarin eeuige voorwerpen, een kluwe Zwarte Saaijet, ren Zakdoekj< Boterhuis. Stalen Knipje met Beursje, een Kinde en een Parapluie gevonden in het Bij de in schillende 8f sen alhier vi het stelsel d voering vau de zomerdienst op de ver- >orwegen zal de lichting der brieveubus- n af 15 Mei aanstaande in verband met r treinen plaats hebben als volgt Aan het Postkantoor. a. Voor de richting Amsterdam en Utrechtte 6.15, 10.40 en 11.45 voormiddag; 1.20, 3.00, 4.20, 6.20 en 9.20 namiddag. b. Voor de richting Rotterdamte 7.50, 8.30, 9.50 en 11.36 voormiddag, 3.45, 7.45 en 9.20 nam. c. Voor le richting 's Gravenhage te 8.30, 9.50 en 11.35 voormiddag; 3.45, 6.20, en 9.20 namiddag. Aan de Nieuwehaven, le 5.45 en 9.35 voormiddag; 2.30, 6.30 en 8.30 namiddag. Aan de Zjmgstraat, te 5.50 en 9.40 voormiddag 2.35, 5.35 en 8.35 namiddag. De meer uitvoerige lijsten betrekkelijk de verzending der correspondentie zullen eerstdaags verkrijgbaar ge steld worden. De Directeur v. h. Postkantoor, Gouda, 14 Mei 1877. yan KRUIJNE. Londen, 14 Mei. In bet Lagerhuis heeft de heer Bourke, in antwoord op eene vraag van den heer Dilke, gezegd: dat, naar hij geloofde, Oostenrijk, Frankrijk, Dpitaohland en Italië niet op de Bussische circulaire hebben geantwoord. In antwoord op eene andere vraag Verklaarde hij, dat het Britsch Gouvernement, vernomen hebbende, dat een gepantserd schip, hetwelk in Engeland voor rekening valn Turkije is gebouwd, kan afgeleverd worden, maatregelen heeft genomen om eene schen ding der „foreign enlistment act* te voorkomen. Sir Stafford Northcote heeft gezegd, dat dewijl Egypte aan jTurkije behoort, Buslaud het Egyptische grondgebied I zal kunnen blokkeeren en aanvallen en alle derwaarts bestemde oorlogs-contr&bande in beslag kan nemen. I De heer Bourke heeft verklaard, dat het gerucht, volgens hetwelk er eene overeenkomst tnsschen Enge land en Oostenrijk bestond om tegende onafhankekelgk- heids-verklaring van Bnmenië teprotesteeren, juist is. De heer Lowther heeft het bericht, betreffende de annexatie der Transvaal bevestigd. Konstantinopel, 14 MeL De beer Layard zal morgen bjj der. Siiltaa ter audiëntie worden toegelaten. Rome, 14 Mei. De Kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp der civiele ljjat met 202 tegen 50 stemmen aangenomen. Burgerlijke Stand-, GÉBOREN 10 Mei. Petronella, ouders P. J. Bellaart en G. J. hortenopver. 12. Mtrtmn», ouders A. J. vau Vliet en J. Vtrktik. .Johanna, Cornelia, -oadera P. Boouon G. 's Gravfcunde. 14. Margaret ha Cornelia, ouder* G. vaa Goeh ei A'. W. vau teelt. t OVBKLBBEN. 11 Mei. H. a Pnftken, 7*.- l- O. Grotendorst huitvr, van ,JL J. Gahrij, 64 j. •*- 18. 4W, Y/orst, 4 m. f- 14. E. Rofcol, 14 j. 10 m. W. tabey, De Héér en Mevrouw MULLERvan dee WEtERiNG betuigen bunnen dank voor de betoonde deelneming bjj het overlijden van hun geliefden Behuwdvader en V*der. Gouda, 15 Mei 1877.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2