£7.: 'S BUITENLAND. BINNENLAND. Bultonlandscli Overzicht De waarde van het ontvreemde wordt geschat op f 138.23'daarvan werd voor een bedrag van 69.38 in beslag genomen. Er zyn drie-honderd-zeveu politieovertredin- gen geconstateerd. Tegen honderd-drie-en-dertig personen werdetf vervolgingen ingesteld. Een beklaagde is over leden, een vrij gesproken en een heeft zich door een valschen naam op te geven aan de vervolging weten te onttrekken. Honderd-negen-en-tachtig bekenrden hebben door het maximum der boete te betalen de vervolging voorkomen. Aan boeten voor politieovertreding werd, na aftrek van 5 pCt. ontvangloon, 493.62' in de gemeentekas gestort. Negen zaken zyn aanhangig gebleven. Twaalf vreemdelingen werden over de grenzen gebracht. Brandweer. De hrandbluschmiddelen ver- keeren in goeden toestand. Een der extincteurs is volgens haf, systeem Bikkers gewijzigd. Hierdoor is^JjflMiezwaar, dat de ladingen telkens vernieuwcPmoeten wor den, vervallen. Ook de andere extiucteur zal op dezelfde wijze worden veranderd. ■Het onderhoud der hrandbluschmiddelen heeft gekost aan verschillende leverancien 545.37' en aan arbeidsloon 240.72. Aan het personeel der brandweer is uitbe taald 658.95. Bij de verstrating van den Kleiweg zyn de aldaar bestaande brandputten, waarin ook het vuile water uit de straatgoten werd opgenomen, zoo veranderd, dat zij nu alleen met de grachten in verbinding staan, waardoor de hoedanigheid van het water aanmerkelijk is verbeterd. Er had in 1876 slechts één brand plaats én wel in het perceel wijk C. n". 3, gelegen aan de Gouwe, toebehoorende aan de wed H. Ziele- man en bewoond door G. Belonje Cz. Hy werd spoedig door eenige partikulieren gebluscht, zonder dat de hulp der brandweer noodig was. De verlichting van den openbaren weg ge schiedt door gas van de Maatschappij van nienwe geoetroyeerde gasbereiding.» Er zijn 283 gaslantaarns. By den aanvang der gasverlichting in 1853 bedroeg dit getal 210. De kosten der straatverlichting hebben be dragen 8167. 51. De prijs, door particulieren voor het gas betaald, is 15 cent per kubieke meter. De gemeente betaalt voor de verlichting harer gebouwen 10 cent per kubieke meter. Nationale Militie. Het aandeel der gemeente in de lichting van 1876 bedroeg 49 man. Het getal ingeschrevenen, waarnaar het aan deel is berekend, was 146. Daarvan werden 93 om verschillende redenen vrijgesteld en 53 voor de dienst geschikt verklaard. Lotelingen42 Nummerverwisselaars 0 Plaatsvervangerst 6 Lotelingen bij de zeemilitie 1 Te zameii 49 Schutterij. De dienstdoende Schutterij be staat uit drie Kompagnien. De werkeljjke sterkte was 502 manschappen, waarvan: actief 285, reserve 217. De by de wet gevorderde actieve sterkte der Schutterij is 296. De eerste ban bestond uit: Officieren3 Onderofficieren3 Korporaals 4 Tamboers 0 Te zamen 253 man. Onder toezicht van den Kommandant en onder leiding van den kapitein D. Lulius van Goor, zyn ook dit jaar theoretische oefeningen door officieren gehouden. De gewone exercitien en oefeningen der Schutterij hebben op den daarvoor aangegeven tyd plaats gehad. De daarbij gebleken bedre venheid en orde kan gunstig worden vermeld. De inspectiën, gelijktijdig met het garnizoen gehouden, gaven mede veel reden tot tevre denheid. De vrijwillige winteroefeningen door de man schappen der nieuwe lichting, welke het vorige jaar uit gebrek aan een geschikt lokaal niet konden plaats hebben, werden nu weder, onder leiding van den fungee-enden Luit.-Adjudant A. van lteedt Dorland, in het laatst van het jaar gehouden in eene zaal der kazerne. De Scherpschutters-vereeniging tWillem Prins van Oranje» onder kommando vun den kapitein A. Nortier, heeft zich weder geregeld in het schieten naar de schjjf geoefend. De opkomst bij die oefeningen was, dank zjj de verstrekking van geweren klein kaliber, in den regel zeer talrijk. Door de manschappen der le, 2e en 3e Kompagnie- zijn mede met gunstig gevolg schietoefeningen gehouden. De Weerbaarheidsvereeniging «Burgerpligt,» die op den 1" Januari 1876, 46 werkende leden, 1 begunstigd lid en 26 begunstigers telde, be stond aan het einde van het jaar uit 39 wer kende leden, 1 begunstigd lid en 23 begunstigers. De oefeningen in het hanteeren van het geweer en het schieten naar de schijf met Flobert-patronen werden geregeld gehouden op eiken vrijdag, des avonds van half 9 tot half 10 ure, in een van gemeentewege daartoe aan gewezen lokaal aan de Spieringstraat. (Wordt vervolgd Er komt een andere klenr in de Russische be- riohten over de krijgsgebeurtenissen in Azie. De nederlaag bjj Suchum Kaleh wordt, hoewel schoor voetende, erkend en de berichten in de Pol. Corr., die, geijjk bekend is, sterk Russisoh-geziud is, maken gewag van de traagheid der vorderingen van do ltussisohe troepen, (lelijk bijna niet anders te ver wachten is, wordt vooralsnog alles aan het ongunstige weer en het moeilijk terrein toegeschreven. Suchum Kaleh heeft in eiken Turkechen oorlog een rol gespeeld ln 't jaar 1810 werd het door de Russen veroverd en in 1854, toen de vloot der geallieerden zich in de haven vertoonde, door de Russische be zetting verlaten. In 1855 landde Omar Pacha te Suchum Kaleh om vandaar uit op^Tifiis aan te rukken. Reeds in 't jaar 1866 stonden de Abchazen tegen de Russen op. Hoe gewichtig het bezit van zulk een positie in den rug van den vjjand is, laat zich lichteljjk be vroeden. De opstand van het geheele gebied der Abchazin is het eerste gevolg. Deze streek is slechts 10 Duitsche mjjlen verwijderd van Kutais, de hoofd stad van het gouvernement en een gedeelte van de basis der operaties van de Russen tegen Armenie. Volgens een telegram uitAhalkalati te Petersburg ontvangen, zouden de Russen twee vooruitgeschoven verdedigingswerken van Arduhan vermeesterd hebben, waarbij hun 9 kanonnen in handen vielen. Majoor Manajew, 7 officieren en 14 soldaten waren gewond en 14 gesneuveld. De verliezen der Turken heetcu beduidend. Het belangrijkste nieuws van het oorlogstooneel is heden, dat de vesting Ardnban zelve ook door de Russen is genomen. De stad ligt benoorden Kars en ver dedigde een der belangrijkste wegen naar Erzerum. Volgens de Russische berichten hadden de Turken er uitgestrekte verdedigingswerken aangelegd, die echter nog niet alle voltooid sohjjnen te ziju geweest. Twee dier buitenwerken waren zooals wij reeds zeiden eerst genomen. In de stad zelve was de buit vrij wat grooter, daar de Turken haar goed had den voorzien en de verdedigingsmiddelen van goede hoedanigheden waren. Te Erzerum leefde men nog in de hoop, dat de aanval was afgeslagen. Men meldt van daar, dat de Circassiers aan de bevolking overlast doen en daartegen.maatregelen zullen worden genomen. De beteekenis van dit be richt is niet recht duidelijk. Wel blijkt er uit, dat de Turken zeiven met deze ongeregelde hulptroepen eenigermate verlegen zitten. Ook uit Konstantinopel komt een vreemd bericht, nl., dat men daar ceuigs- zins bezorgd is over de expeditie naar Sukum-Kalé. Aanvankelijk is deze tooh gelukt en men schijnt dus bezorgd te wezen, dat de opstand in den Kau- kasus niet de verwachte verhoudingen aanneemt. Daarvoor is dan ook wel eenige grond en over het fsheel begrijpt men niet reeht, welk voordeel de urken van deze excentrieke bewegingen zullen hebben, terwijl ze hunne krachten nuttiger bjj de aangevallen plaatsen konden besteden. Yoorts het oog naar Frankrijk wendende, ryst de vraagBjj ons opIs de „ooup-d'état" van den majjjSKalk het antwoord van de clericale partij o(k de motie van orde der Kamer tegen de /clericale manifesten op 4 Mei? Is die slechts het eerste bedrijf van een politiek drama, dat Frankrijk in verwikkelingen met het buitenland wil sloepen om de Bourbons of de Ofleansen weer op den troon te helpen? Moet men met Jules SiinoQ (volgens de Ganlois) den brief van Mac-Mahon aan Bonapartischc intriges toeschrijven P Zooveel is zeker dat de oup'détat onberekenbare gevolgen kun hebben.' Ben der eerste gevolgen is, dat Gambetta nog meer dan vroeger op den voorgrond is getreden. Juieg fySimon was nooit het eigenlijke hoofd der repablie- keiusche partijvandaar dan ook, dat, toen de maar schalk hem als een gewoon commies heenzond, de republikeinen zich noch tot hem, noch tot Thiers maar tot Gambetta wendden. Hij vereenigde allen tot een bijeenkomst in h«t //Grand Hotel," hij alleen voerde daar het woord, hij was het, die door de menigte op de boulevards werd toegejuicht. Meer dan eens hoorde men den kreet: //Weg met de Jezuïetenen het korte berichtje van Havas, waarin de maarschalk als bestrijder der clericale woelingen werd voorge steld, strekte misschien tot antwoord op deze ont boezeming van het volk. Men begrijpt thans, waarom de Katholieken in den «Senaat Maandag van een interpellatie over de clericale manefestatiën afzagen. De bisschoppen wisten toch, dat de maarschalk hun spoedig voldoening zou geven. Wat ook de toekomst geve, de republikeinen vertegenwoordigen de moderne begrippen van voor uitgang tegen den ouden ultraraontauuschen geest. Het is opmerkelijk, hoe het onderwijs der Katholieke geestelijkheid in strijd is met de burgerlijke wetten. De Paus heeft aan den Kardinaal-aartsbisschop van Parijs een brief geschreven, om hem zync goedkeuring te betuigen over den brief, dien hij onlaugs tot Mac Mahon heeft gericht. GOUDA, 22 Mei 1877. Ondanks het ongunstige weder van den tweeden Pinksterdag, werd het Stedelijk Museum gedurende de beide voorgaande dagen door 168 personen bezocht, waarvan 158 van den verminderden toegangsprijs ge bruik maakten. Voor eenige dagen werd in dit blad een verzoek gedaan ora liefdegaven tot opbouw van het door brand verwoeste Asyl Steenbeek. door den correspon dent voor die inrichting, den heer J. W. Haverkamp Begemann. Slechts weinigen voelden zich geroepen daaraan gehoor te geven. Genoemde heer ontving van V.... 2.50 en van v. P. 2.97. Mochten er nog per sonen gevonden worden die'sympathie gevoelen voor Asyl en dat willen toonen door iets af te zonderen, zg zenden het aan genoemd adres. Men schrijft uit Alphen: Met de werkzaamheden aan den spoorweg Leidei Woerden vordert men goed, ofschoon de growl voor het maken van de aardenbaan zeer moeielijk te bewerken is. De onteigening van veel peroeeleu on dervindt bezwaren door de enorm hooge prijzen die door de grondeigenaren, dank zij de bemoeiiuge# van iemand, die hen in dit gtval op een dwaalspoor brengt, wordt gevorderd. Hadden zij een ruimer blik op de voordeelen, die de spoorweg hun zal a*»- brengen, zij zouden kleingeestige tegenwerking late* varen. 8tijging van de waarde der zuivelproducten en in verband daarmede der weilanden zal door het spoorwegverkeer evenals elders worden verkregen. Ben laatste poging is nog dezer dagen door den directetr- hoofdingenieur der lijn bij sommigen gedaan, doek afgestuit op volslagen onwil; het onteigeuingsprowi zal alsnu door den heer mr. H. A. Neeb, odvocait der Maatschappij, spoedig aanhangig worden geraailt bij de Rechtbank te 's Gravenhage. Met het oog op de billijke schikkingen, reeds met anderen door <k Spoorweg-Maatschappij getroffen, is het te verwachte# dat de procedure in haar voordeel zal uitvallen. Van alle zyden blijft de aandrang ora deel te nemen in de Verecniging //Eigen Halp" aanhouden, zoodat er, naar wij vernemen, reeds 2000 zijn inge schreven, terwyl allerwegc vrijwilligers zich aanboden om in dc plaats hunner inwoning tot» deeliieminf! op te wekken, dikwerf door bespreking in een bij ad vertentie opgeroepen vergadering van belangstellenden; het werkelijk aantal is dus iu de verste verte zelfs niet te schatten. Waarschijnlijk zal nu reeds kort na den gestelde# termijn van 15 Juni e. k. een ajgemeehe vergadering kunnen gehouden worden om het voornemen tot d#»d te maken. De Spectator bevat thans het verslag der commissie belast met de beoordeeling van de prijsvraag, uitge» schreven door de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels. Van de 87 stukken, welke ingekomen zijn» waren er 80, die in 't geheel niet in aanmerking komen. Zeven acht de commissie een afzonderlijke vermelding waard; van drie wordt zelfs veel goeds vermeld, nl. het stuk, ingezonden onder 't motto: //Wil nl muizen wat van katten komt/ dat inet het motto//Aut Caesar aut Nihil," en eindelijk, last not least, het bekroonde bijspel van den heer Lodewyk Mulder, ingezonden onder het motto: //Ter elfder ure." De wyze, waarop de commissie over dat blijspel spreekt, maakt bet buiten twijfel, dat dit stuk voor tooneelliteratuur een groote aanwinst zal zyn. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, door Z. K. H. prins Hendrik bijgewoond, zijn de voorstellen tot uitbreiding dezer instelling, onder bystand en toezicht van 's rijks marine, goedgekeurd. Het getal ledeu bedraagt thans 346. De luifa. t/*. le klasse R. Wij mans en E. J. Hoos wijdden dit jaar een gedeelte hunner non-activiteit aan het belang der kweekschool. De luit. t/z. 2e kl. E. J. W. Juta adsisteerde zijn broeder in het secretariaat. In het afgeloopen jaar werden 114 knapen bij' de marine en 6 bij de koopvaardij geplaatst. Dat de oogst overvloediger was dan ooit te voren, meende men te mogen danken aan de regeering, die gepaste maatregelen neemt om den zeedienst aan te moedigen eu aantrekkelijk te maken. De onderhandelingen met de regeering hebben tot deze zeer gewenschte uitkomst geleid, dat overeen komstig de aangenomen voorstellen, aan de Lcidsche kweekschool een belangrijke uitbreiding staat te wachten; voortaau zullen alle knapen voor 's rijks marine, in verband met rle groote opleidingsschepen, hun eerste opleiding te Leiden ontvangen, waardoor de overgang uit het burgerlijk tot het zeemansleven gemakkelijker zal worden gemaakt. Het tegenwoor dig gebouw zal aanmerkelijk worden vergroot en het besturend personeel worden vermeerderd. De vifce- admiraal Fabius betuigde zijn ingenomenheid met de kweekschool en bracht hulde en dank aan Z. K. H. prins Hendrik, die door zijne tegenwoordigheid op deze plaats al wederom toonde, hoe het heil der marine, hier met menscheuliefde gepaard, hein ter harte ging. Dc schout-bij-nacht de Casembroot bracht buide aau den opperschipper de Vogel, en betreunde, dat toenemende gezichtszwakte de kweekschool be dreigde met het heengaan van dezen uitstekenden man. Ten slotte voerde Z. K. H. prins Hendrik het woord. Bij vernieuwing betuigde hij ziju harteljjke belaugstelling voor deze inrichting. Hy verheugde zich, dat, dmik zij de zeer geprezen medewerking van den minister van marine, de een oogenblik bestaan hebbende verwikkelingen tot een zeer goed einde ge bracht en dat de Lcidsohe kweekschool, die eenmaal de voorganger en als 't ware de grondlegster der groote opleidings-vaartuigen was geweest, wel verre van door dezen vernietigd te worden, de voedster- school der marine op nog uitgebreider schaal dan Vïoeger zou blijven. Te Rotterdam is door de afdeeling Rotterdam van het algemeen Nederl. Werkliedenverbond in beginsel besloten een bouwvereeniging op te richten. Zondag 3 Juni zal in het werkmansgebouw aldaar een open bare vergadering worden gehoudeii tot bespreking van het plan. Het bericht dat dc kapitein F. dfe Bas uit den Haag zou worden verplaatst, in verband met z$ne benoeming tot lid der commissie voor middelbaar onderwijs aldaar, is voorbarig, in zoover door djen Minister van Oorlog in deze nog geene beslissing Werd genomen. Naar wij vertrouwen, zal de Minister zoodanige beslissing nemen, dat werkzame officieren niet ver hinderd worden ook buiten den militairen kring nuttig te zyn voor de maatschappij, indien^ dit |e- schieden kan, zonder eenige schade voor de belangen van den dienst. Of voor dit laatste in bedoeld gefal werd gevreesd, weten wy niethet Hj een van *Je punten van onderzoek voor den Minister. Hy |al dit denkelijk te nauwkeuriger nagoAn, omdat «nu den onmiddellyken chef van den heer dc B., den luit.-kolonel van Hellenberg Hubar, de bekende ge schiedenis wordt verhaald van het verbod om tfe Nieutcc Rotterdamsche Courant te lezen in de kazefne te Gouda. Van dezen hoofdofficier, een katholiek, kon om die reden geen buitengewone warmte voor het middelbaar onderwijs worden ver wacht. HU Het Lccsmutirum voor Dames,, tc Amsterdam, waÉr- van sedert eunigen tijd sprake was, is tot sttfbd gekomen. In dc veenkoloniën der Noordelijke provinciën, vooral in die, waar tekens de landbouw reeds vple handen in beslag neemt, heerscht bet schoolverzuim o|> eene schrikbarende wijze. Op vele plaatsen is van eene hoogste klasse geen sprake meer; in tf- deelingeu, des winters bezet door circa 30 leerlingen zyn hier en daar 5 a 6 overgebleven. Zijn de kin deren 11, hoogstens 12 jaar, dan is van schoolgaan ook des winters geen sprake meer sn de ouders, die zich dan soms bedroeven over de weinige kennis luvnnrr kinderen, klagen over..». 't onderwijs! en zuchten, //vroeger wns 't beter." Over 't geheel genOfnen steken de boerendorpen hierbij hoogst gunstig af. De justitie te Roermond heeft zich Zaterdag naar het dorp Maasbree begeven, ten eir.de in loco onder zoek te doen naar een ongelukkig voorval pldaar. Twee knapen nl. hadden elkander geschopt, met het noodlottig gevolg, dat een er van 24 uren later is bezweken. Men schrijft uit Lemmer dd. 18 Mei: De vangst van geep op de Zuiderzee voor de bok- kingrookerijen was in de laatste dagen zeer gunstig de prijs blijft varieeren van 4.50 tot 5 per 2ü0 stuks. Gerookt werd dit artikel getrokken door de noordelijke provinciën en Duitscbland. Zouten voor aas voor de Noordzeevisscherij werd dit jaar niet gedaan, door den ruimen aanvoer van prikken die voor dat doel boven dit artikel worden verkozen. Met de ansjovisvangst en zouterij is het tot nu toe zeer stil. In 1873 werd in Londen besloten tot de oprichting van 100 nieuwe seholen; op het einde des jaars waren er reeds 35 gebouwd, met ruimte voor 36,000 leerlingen. Iu September 1874 waren er 65 gereed, voor 61,000 kinderen. De grond voor die scholen had ruim 1 millioen, de gebouwen ruim 5 millioen gulden gekost. De overige 35 scholen zijn in aan bouw, terwyl reeds grond verkregen is voor 34 nieuwe. Zijn die 134 scholen voor 109,000 leerlingen gereed, dan. moet de stad in het vervolg ieder jaar het getal scholen met 10, voor 7000 leerlingen, vermeerderen. Een onzer meest gegierde novellen-schrijvers, de heer J. J. Cretner, genoot het voorrecht Zaterdag zijn zilveren huwelijksfeest te vieren. Aan blijken van belangstelling van verschillende zijden heeft het den letterkundige te dezer gelegenheid niet ontbroken. Ouder anderen heeft de letterkundige vereeuiging //Oefening kweekt kennis," te 's-Hage, haar geluk- wenschea doof een deputatie uit haar bestuur doen overbrengen en hei echtpaar tevens als bewijs van sympathie aangeboden een prachtige gravure in lijst van de Madonna van Raphael. Een liefhebber van land en tuinbonw in Twenthr, zaaide den 16den Juni 1876 eenig zaad van Brocoli, (Brassicn botrytis cymosa), eene koolsoort, veel gelij kende op bloemkool. In het laatst van Augustus waren de planten sterk genoeg ora uitgeplant te kunnen worden. Dit geschiedde en de planten verduurden de winterkoude en vorst zonder de minste bedekking of beschutting en thans prijken ze met schoone kolen, in weerwil van de aanhoudende nachtvorsten en het schrale voorjaarsweder. De eigenaar is voornemens dit jaar de proef op grooter schaal te herhalen. Uit Zoid-Afrika wordt dd. 24 April gemeld: Het Kaapsch parlement is tegen 25 Mei bijeengeroe pen. De Transvaalsche aangelegenheden blijven in hooge mate de aanuacht spannen. Er is in de Kaap kolonie eene beweging op het getouw gezet, om eene petitie aan de koningin te zenden, tot kenbaarmaking van de grieven der onderteekenaren over den stap van den Britepben gemachtigde, in de Transvaal, welk9 bevolking volstrekt niet begeerde vnnhare onafhanke lijkheid afstand te doen, en waardoor dus onrecht gepleegd iji. Redenen, waarom H. M. eerbiedig ver zocht wordt de zaak in nadere overweging te nemen en zulke tegemoetkoming te verschaffen, als strekkeu kan tot wegneming van den indruk, dien de tegen de Transvaal genomen maatregelen op de gemoederen der onderteekenaren gemaakt hebbeu. Deze petitie wordt druk besproken. It de Transvaal is het status 2uo gehandhaafd, in afwachting van het antwoord er Koningin op het protest tegen de annexatie. Men schrijft uit Meppei: Oudersoheidene winke liers verkoopeu de boter thnn9 tegen den buitengewoon lagen prijs van 80 cent het KG. In geen jaren beeft zulks plaats gehad. De oorzaak moet gezocht worden in eene belangrijke daling der boterprijzen in Enge land, wegetos verminderde consumptie door stilstand van werkzaamheden aldaar, alsmede door den grooten aanvoer van boter uit Amerika. tQl Uit het station der is gebleken een loots kust dc troffen to(|l aftrek van belang der slechts een noodig, dat dat de vereei regeer ing vrienden die in het zegt/,dat portemonnai vinden, da den pennini die zeker g berichten." van het zoe dragen willéi der eerste jaarverslag betreffende het Zoologisch Nederlandsche dierkundige vereniging, dat de bijdragen voor het bouwen van t het doen van onderzoekingen aan de rwachtingen aanvankelijk hadden over- h is nog niet alles daarmede gedaan. Na de kosten dezer eenvoudige, maar in het wetenschap zoo nuttige inrichting bleef gering saldo over; het is daarom, het Zoölogisch station blijve voortbestnan niging, wier nuttig streven ook door de >rdt gesteund, medewerking vinde bij de ;r wetenschap. De heer Jos. Th. Cattie, tijdschrift his deze zaak warm aanbeveelt, niisschien de een of andere lezer in zijn e nog wel eens een verscholen tientje zal niet slecht zou passen in de kas van igmeester, dr. P. P. C. Hoek, te Leiden, same de goede overkomst daarvan zal Mogen er velen zijn, die zich de moeite ken naar één of meer van dergelijke bij- a getroosten. In de jongste zitting van den Gemeenteraad te Mid delburg is o. a. ingekomen een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij deze verklaren hunne goedkeuring te moeien onthóuden aan het in de vorige vergadering gendmen besluit tot regeling der jaarwedden van het hulpondefwijzend personeel, op grond dat het bedrag (laarvan niet slechts afhan kelijk is gesteld van den leeftijd en de dienstjaren, maar ook van den ijver, de kunde en de geschiktheid der onderwyzers, hetgeen door hen geacht wordtin strijd te zyn met art. 19 der wet op het lager on derwijs. De gemeenteraad heeft alsnu besloten de laatstgemeld® bepalingen van den yver enz. daarin niet op te nemen. Het hoofdbestuur van de //Broederschap der No tarissen," ie meer dan 8/4 van de notarissen van Nederland 1ot leden telt, heeft in een adres aan de Tweede Kaner zijn oordeel uitgesproken over het ontwerp ton wijziging van wet op het notarisambt, dat thans tij dit staatslichaam in behandeling is. Ofschoon vin meening, dat het beter ware geweest de wet van 1842 door een geheel nieuwe te ver vangen, meer aan de behoeften van onzen tijd be- antwoordenc e, heeft het zyne beschouwingen beperkt tot het aangeboden ontwerp. Het verplichtend stellen van den graad van doctor in de rechten, om tot no taris te worden benoemd, achten de adressanten eene I onbillijkheid tegenover jonge lieden, die in ruime mate de rechtskennis en wetenschappelijke ontwik- ling bezitten, voor een notaris vereischt, maar die niet in staat waren te promoveeren. Het moet ge noeg zijn, dat het af te leggen examen het bewijs levert, dat de verei3chte kennis aanwezig is, onver schillig waar zij is verkregen. In ieder geval zou het in het belang der jongelieden, die zich nu op een notariee|l kantoor voor het notarisambt bekwamen wenschelijk zijn, dat hun nog binnen twee jaren na. het in werking treden dezer wet gelegenheid worde gegeven, hun examen af te leggen. Ook in andere opzichteu btjvat 't adres wenken en opmerkingen, die zeker door de wetgevende macht, als het werk van- bevoegde beoordeelaars, in nauwgezette overweging genomen zullen worden. Eet rader land bevat een artikel, waaraan wij het volgende oritleenen, als niet ongepast om onder, de oogen te komen van onze lezers. «Het is altijd een aangename taak" zegt genoemd blad, /,op vooruitgang te wyzen, maar zeer in het bijzonder is dit dan het geval, als die vooruit gang werd j verkregen in veel korter tijd dan men afgaandè op den aan vankei ij ken tegenstand had durven verwachten. En dit nu is het geval met het toenemen der middelbare meisjesscholen ten onsent met den voortgaanden bloei dier scholen in 't byzonder. Wat toch is 't geval? Sedert de opening der eerste middelbare meisjesschool, die te Haarlem met den cufsus 1868/69, zijn nog geen tien jarsn verloopen en reeds heeft deze eersteling een negental zusterinstellingen naast zich verkregen, te Arnhem, Rotterdam, pordt, Amsterdam, Deventer, Groningen, Utrecht, Leeuwarden en Goes, terwijl te Zaandam mede p&gingen worden in 't werk gesteld om een soortgelyke inrichting in 't leven te roepen. Ook de aantallen leerlingen, die aan deze middelbare meisjesschool zijn toevertrouwd, zijn steeds toenemende. Op dit oogenblik maken reeds 782 meisjes van 't middelbaar onderwijs gebruik, dus zoo ongeveer 78 per school. Zulke cijfers zijn bemoedigend, vooral als men be()enkt, dat nieuwe toestanden altyd moeite hebben om terrein te winnen, vooral op een gevestigd, een, als we het zoo noemen moge, geijkt gebruik, 't Zoogenaamde uitgebreid lager onderwijs is met zooveel persoonlijke en oorporatiebelangen saamgewe ven, dat het nogal iets beteekent als de middelbare raeisjessohool reeds in tien gemeenten de overwinning mocht behalen. Gelukkig hebben de wakkere mannen, die ondanks alle tegenwerking de zaak hebben aangepakt, de kwestie terstond zuiver gesteldons belang --^oa redeneerden zij dat is het belang van 't huisgezin en 't huwelijksleven, is echtgenooteu te bezitten, wier horizont niet eindig aan de keukendeur en wier belangstelling verdar gaat dd'n 't kookboek en 't kerkboek, al beweren we volstrekt niet, gelijk men dat aan de goê gemeente durft verkondigen, dat kook- en kerkboek door ons worden geminacht. En omdat wy de samenleving des huwelijks willen veredelen, het genot der eohtgenooten blijvend gevestigd willen zien op den grondslag eener gemeenschappelijke geestesontwikkeling, daarom zijn wij voorstanders van het middelbaar onderwijs voor meisjes! Denkt gy.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2