BUITENLAND. ^BINNENLAND. Buitenlandse!) Overzicht. Laatste Berichten, De opbrengst van het Minerval was 450. De lessen aan de Muziekschool werden na de Kerstvacantie met een aantal van 65 leerlingen, waarvan 40 jongens en 25 meisjes, hervat. In het begin van het jaar werd besloten het onderwijs uit te breiden ook totdat op de piano. Tengevolge van de opheffing eener bjjzoudere muziekschool werd door vele ingezetenen de wensch uitgesproken, dat tusschentjjds nog een inschrjjving van leerlingen zou plaats hebben. Hieraan werd gevolg gegeven, met dien uitslag, dat op 1 April het getal leerlingen 163 bedroeg. Dit groote getal maakte vermeerdering van het onderwijzend personeel en meer lokaliteit noodig. Om hierin te voorzien werd tot de aanstelling van een tweeden muziekonderwijzer, die tegelijk Kapelmeester bjj de schutterij zou zjjn, besloten, en tevens een lokaal der Burgeravondschool voor 't onderwijs op strijk- en blaasinstrumenten aangewezen. In afwachting van de benoeming van den tweeden muziekonderwijzer belastte het lid der Commissie de heer Beuzekamp zich welwillend met het onderwijs op de blaasinstrumenten en in de laagste vioolklasse, waaraan hij geheel belangeloos wekelijks zeven uren wijdde. Tot tweeden muziekonderwijzer werd benoemd de heer J. A. Vreeswijk te Leiden om met 1 Januari 1877 zijne betrekking te aanvaarden. Het onderwijs wordt volgens het verslag door de Commissie over de school uitgebracht, met zeer gunstigen uitslag gegeven. 'Voor deze school werd uitgegeven 1342.50. Het schoolgeld bedroeg 715.25. Het Museum werd in het afgeloopen jaar bezocht door 1170 personen, waarvan 309 toe gelaten werden tegen den verlaagden toegangs prijs van 10 cents. In 1875 bedroeg het getal bezoekers slechts 866, waarvan 114 tegen 10 cents. Br werd ontvangen 246.15 tegen 199.40 in het vorige jaar. De Commissie acht het wenscheljjk dat meer dere ruimte ter harer beschikking worde gesteld daar nu de gelegenheid tot behoorlijke plaatsing der voorwerpen ontbreekt. Zij vestigt daarvoor de aandacht op het lokaal der Stadsmuziek- school. B. en W. erkennen de rechtmatigheid der klacht over gebrek aan ruimte, maar kun nen vooralsnog geen voorstel doen om daarin te voorzien, daar voor de muziekschool geen ander lokaal beschikbaar is. De Commissie onderging in haar personeel eene verandering, daar de neer Dr. C. A. Teb- benhoff zjjn ontslag nam en door den heer C. J. C. Prince werd vervangen. Wordt vervolgd Dat tusschen Engeland en Rusland zou worden onderhandeld over vaststelling eener zekere grens, binnen welke de Russische regeering hare operatiën zou beperken, wordt thans ten stelligste ontkend. Het gerucht schijnt te zijn ontstaan uit een vroeger bericht. Lord Loftus, zoo meldde men, had in last aan de Russische regeering mede te deelen, wat in deze als eigenaardig Engelsche belangen werden beschouwd. Tot nadere onderhandelingen of ook tot een protest van de zijde van Engeland was geen aanleiding, daar de Russische regeering reeds verklaard had, deze Engelsche belangen niet te zullen krenken. De administratie van het Russische leger schijnt, indien men op de officieele berichten mag afgaan, beter in orde dan vroeger de Keizer heeft althans aan den Minister van Oorlog zijn dank betuigd voor de uitstekende inrichting van het leger. Van het oorlogstooneel niets belangrijks. De spoorwegbrug over de Aluta (Rumenië) is ingestort, terwyl een ledige trein passeerdevijf spoorwegbeambten vonden daarbij den dood. Hobert Pacha blijft inTurkschen dienst en heeft zijn Engelsch burgerschap opgegeven. Rumenië heeft zich van Turkije onafhankelijk ver klaard en zal aan den oorlog deelnemen; voorioopig blijft evenwel het leger aan deze zijde van den Donau. Het cabinet de combat is reeds begonnen met zijn wanhopige pogingen, om Frankrijk te regeeren tegen den uitdrukkelijken wil van het volk. Thans begint weer, gelijk le Tempa schrijft, /,quelque chose de faux, de périlleux, d'impuissant, de chiméri^ue.' Toch moet, naar wij meenen, op het gevaarlijke dier po gingen voor den patiënt, het arme Frankrijk zelf, nadruk worden gelegd. Hoeveel ellende een con servatief kabinet als dat van de Broglie over het land brengen kan, hoe het door plagen en sarren, door volmaakt doof te wezen voor de volksstem, door administratieve willekeur en geweld, de bedwongen driften dwingen kan tot daden van geweld hare toe vlucht te nemen, is nog niet vergeten. Men is weer met de oude middelen begonnen. Men tracht het arabtenaarspersoueel te //hervormen/ om zoo den invloed der regeering op de verkiezingen sterker te maken. Het Journal OJJiciel heeft een lijst medegedeeld van veranderingen onder het personeel der prefecten. Men kan er zeker van zijn, dat deze lijst de eerste is eener gansohe reeks van andere ver anderingen. De administratie vervalt weer in de banden van hen, wien zij bij de laatste verkiezing door het algemeen stemrecht was ontnomen. Dat de regeering genoodzaakt zal zijn voort te gaan op den eenmaal ingeslagen weg ligt voor de hand. Daar hen in het parlement het stilzwijgen werd opgelegd hebben de. leden der drie groepen van de linkerzijde, zoowel van den senaat als van de kamer bij afzonderlijk openbaar gemaakte manifesten plechtig geprotesteerd tegen hetgeen geschied is, als zijnde in strijd met de binnen- en buitenlandsche belangen van het land en met de coustitutioneele beginselen, terwijl zy hun vertrouwen uitspreken in de zegepraal der republiek. Hnt manifest van den senaat is onder- teekend door 94, dat der kamer door 848 leden. In de kamer is er dus voor het ministerie geen hoop. op eene meerderheidalles wat het voorstelt zal door fyaar worden verworpen, eu het zal wel tot eene ont binding moeten overgaan. De Duitsche Bondsraad zal weldra een onderwerp in behandeling nemen, waartoe reeds voor geruimen tijd de eerste stappen zijn gedaan, namelijk de vast stelling van de grondslagen voor een internationaal wetboek van privaatzeerecht. Het is zeer waarschijn lijk, zegt de Weser-Zeitungdat de resultaten van dezen arbeid den Rijksdag in zijn eerstvolgende zitting zullen voorgelegd worden. GOUDA, 24 Mei 1877. VERGADERING van den GEMEENTERAAD op Vrijdag, den 25n Mei 1877, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld Het voorstel tol goedkeuring der rekening van de Commissie van toezicht over het Museum van Oudheden dienst 1876. Het voorstel tot wijziging van art. 3 van het regle ment der openbare fchool voor jongejuffrouwen. Te benoemen: Een hulponderwijzer aan de Burgerschool voorjougens. Een regent der beide gasthuizen. Leden en plaatsvervangende leden in het Bureau van Stemopneming ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der 8taten-Generaal. Blijken» een bij bet Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, is het eenige landschap ter oostkust van Atchin, dat het Nederlandsch oppergezag nog niet had erkend, namelijk Langsar, thans tot onderwerping gebracht. Nadat eene derwaarts gezon den troepenmacht twee versterkingen had genomen (waarbij Y'er minderen gewond werden), is de radja persoonlijk zijne onderwerping komen aanbieden. Hem zijn dezelfde voorwaarden gesteld als vroeger van Simpang-Olim weren bedongen, dus ook de betaling aan het Gouvernement van het aandeel in de peper, (een kwart dollar per uitgevoerden picol) dat eertijds aan den sultan van Atchin werd gebracht. Die voorwaarden zijn door den radja aangenomen en beèedigd. De blokkade is opgeheven. [St. Cl.) Uit een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsoh-Indië blijkt, dat onlangs uitvoering is gegeven aan het sinds lang door de Indische Regeering opge vatte plan, eene bezetting le leggen te Malaboe op de westkust van Atchin. Die bezetting, zegt het tele gram, is tweemaal aangevallen door lieden uit het nabij gelegen Merbouw, met het gevolg, dat 6 man gedood en 16 gewond werden. Merbouw is daarop getuchtigd. Eeu zeeofficier, een machinist, een matroos eu een fuse lier werden gewond en twee matrozen en 2 mariniers sneuvelden, maar ons suoees was volkomen en de hoof den van Merbouw zonden naar Kotta Radja gaan. Op de oostkust heeft Madjopahit zich onderworpen. Het telegram vermeldt voorts dat de toestand in Deli volkomend bevredigend is. (St. Cl De Eerste Kamer heeft Dinsdag avond hare werk zaamheden hervat. De laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen zjjn naar de afdeelingen verzonden. Ta gelijk met de algemeene internationale tentoon stelling, het volgende jaar te Parijs te houden, zal aldaar van 1 Mei tot 31 October een tentoonstelling van tuinbouw plaats hebben. De Nederlandsohe hoofdcommissie heeft hiervoor een afzonderlijk regle ment en uitvoerige programma's gereed doen maken, waarvan belangstellenden een exemplaar bekomen kunnen bij den heer Jac. P. R. Galesloot te Amster dam. Het voornemen bestaat de voortbrengselen naar hun natunr in warme of koude kasten, onder tenten, in galerijen of in de open lucht te plaaUcn. Alle voortbrengselen vnn bloemen-, hoornen-, bosch- planten- of groentcnteelt zullen voor de tentoonstelling worden anuirenomen en kunnen nanr de belooningeu mededingen. Allen, die zich bezighouden met het kweeken van planten, liefhebbers, tuinbouwkundigen boomkweekers, wnrmoezeniers, tuinlieden, houtvesters, enz., worden tot deelneming uitgenoodigd. De Commissie voor het Nederlandsch Schoolmuseum heeft een subsidie van het Rijk ontvangen van 1000. Ofschoon het ongunstige weder niet zooveel reizigers en buitenlieden naar de residentie lokte als anders b(j gelegenheid van de Pinksteren het geval is, werd den Haag Zondag en Maandag jL niettemin door eene aanzienlijke menigte van elders bezocht. In 't Bosch, te Scheveniugen en 't oentrum der kermis wemelde het van vreemde bezoekers. Aan het station van den Hollnnd- schen spoorweg wnren 76 treinen noodig om alle reizigers te kunnen vervoeren. Men sehat het aantal, dat langs den Hollandschen spoorweg de hoofdstad bereikte, op ruim 7000, terwijl per Rhijnspoor 4000 personen kwamen en vertrokken. De jaarmarkt met de daaraan verbonden avondvertooningen was een gedochte concurrent voor het badhuis te Scheveningen waaraan, ook uit hoofde van de ongunstige weers gesteldheid niet zulk een buitengewoon groot bezoek ten deel viel als vorige jaren. Volgens het jaarverslag der «Rotterdamse!» Han dels-Vereeniging" heeft, wegens de lusteloosheid iu handel en nijverheid, de direktie geen moeilijkheid gehad getrouw te blijven aan haar beginsel om, met het oog op den uitgebreiden werkkring op Fjjenoord, nieuwe ondernemingen op handels- en financieel gebied zooveel mogelijk te vermjjden. De Vereeni ging nam deel in de door print Hendrik gewaarborg de obligatieleeuing der Maatschappij Zeeland en werkte mede tot oprichting der Rotterdamsche ballastma.it- schappij, die het vorige jaar reeda met succes heeft gewerkt. Ook de andere inrichtingen voor njjverheid en scheepvaart, die met hare hulp zijn tot stand gekomen, gaven gunstige uitkomsten. Op aodere onder nemingen en syndiluten moest veel worden afgeeèhre- vendoch ook die afdeellng sluit met een roor- dceling saldo. De werken op Fijenoord zijn met alle kracht voortgezet. Voor het eerst worden daar bouwgronden verkocht voor woningen, winkels, kan toren enz. 3000 vierk. m. langs den sphorwegdam); daarvoor werd 20 per v. m. verkregen, wat zeer gunstig wordt geaoht. Met verderen verkoop der 115,000 v. m. zal worden gewacht tot de behoefte zich doet gevoelen? dan zullen nog geheel andere prijzen te bedingen zijn. l>e winst bedraagt J 677,000 waarvan na aftrek van 60,000 voor het reservefonds, 4 pet. dividend kan werden uitgekeerd. Op 27 eu 2é Juni zal te Delft worden gehouden de algemeene jaarlyksebe vergadering der Vereeniging van Gasfabrikantea in Nederland. Het XVIe Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, dat te Kampen zal worden gebonden, tal duren van 2730 Augustus a. s. Wegens het vervaardigen en in omloop brengea van valsché Nederlandseho muntbilletten zijn thans 10 personen in voorioopig arrest, onder welke ook de lithograaf Lütze. Met cursieve letters gedrukt, staat in het Wég. Weekblad het volgende te lezen: «Naar aanleiding van hetgeen Dr. Bronsveld, onlangs schreef iu «de stemmen» betreffende de beide be noemingen in zake het Lager Onderwijs, kunnen wij nog mededeelen dat de minister Heemskerk althans gelegenheid heeft gehad om een der onzen tot inspec teur van het Lager Onderwijs, óf in Zuid-Holland, of in Noord-Holland te benoemen. Een man in de kracht des levens, sinds 1864 leeraor aan een onzer Hoogere Burgerscholen, een onderwijzerszoon, zelf van der jeugd af bij het onderwijs, die zoowel hier te lande, als in het buitenland het lager eu het mid delbaar onderwijs, ook nog een paar jaar het hooger heeft gediend, die èn als schrijver, èn als docent, zeer gunstig bekend staat, blijkens de hem verstrekte attesten, had zich als sollicitant aangemeld en was door vele oneer vrienden zeer warm bij den Minister aanbevolen. Doch het moeht niet baten. Toelichting van dit feit is overbodig, evenals 't gevolg dat er uit di«nt ge trokken te worden.» Wie dat toch zou zyn Waar Nederland het niet weet en Oranje den naam verborgen zal houden, zal «Nederland en Oranje» te Zutfen wel achter het ge heim zyn. De Min. luisterde intusschen niet naar den raad der vele vrienden, en toonde daarin wyzer dan die vele vrienden te zyn: Een anti-revolutionair* Inspecteur van het Lager Onderwijs zou iets'gehad^hebbea van «eigen glazen» inwerpen. (K. Cl.) Te Maassluis heeft een dienstbode, genaamd Betje van Delden, waarschijnlijk uit den Haag afkomstig, zich aan schandelijke oplichterijen schuldig gemaakt. Zij had zich verhuurd onder den naam van Marietje Wuuderlioh en zond o. a. proefjes sigaren uit den winkel van haar meester aan een oom te Delft. De politie heeft haar reeds logies bezorgd. Het Wageaingteh Weekblad, een anti-revolutionair orgaan, juicht over den meest revolutionairen maatregel van den laatsten tijd, de annexatie van de Transvaal, op grond dat ïm het bekeeringswerk onder de Kaffers rustiger zul kunnen voortgaan I Door een der stationsohefs van de staatsspoorwegen werd onlangs aan een reiziger het in art. 2 van het reglement op het vervoer bedoelde klachteubpek tot het inschrijven eener klacht geweigerd. Dit ter ooren gekomen zijnde van de directie, is die station chef met f 10 beboet en het geheele personeel per dienstorder hiermede in kennis gesteld. Het Weekblad va* Voornee. a. bevat het volgende: In de afgeloopen week zijn meer eeden gezworen, dan anders misschien in een geheel jaar. De gansehe rechterlijke macht heeft op nieuw onder aanroeping van Gods heiligen naam verklaard, dat zij haar plicht zon doencirca' 7 00 maal is het plechtig eedsformu lier daarbij uitgesproken.. «Zoo oppervlakkig de grondwet inziende," zeide de president der arrondissement! rechtbank van den Haag, zeer geestig in een toast aan het feestmaal «zou men denken, dat het niet mogelijk was, om tweemaal be noemd te worden tot president van dezelfde rechtbank, Toch ia het zoo, Myneheeren, en ik kan er bjjvoegen, ik heb die benoeming nu ook tweemaal betaald." Een uitbundig gelach volgde op deze woorden, en op die wijze werd op de beste wijze het schandaal gepersiffleerd, dut men van alle ambtenaren, onverschillig of zij in rang gepromoveerd waren, of wel dat zij zijn blijven zitten op hun plaats, op nieuw de exorbitante kos- ten kosten eener benoeming heeft geëisoht. Intusschen verder dan de wanden van de feestzaal is die klacht niet gekomen. Geen enkel orgaan heeft zich dat schandaal aangetrokken, maar wjj vinden geen reden daarom- het zelfde te doen. Naar onze bescheiden meeniug had de volksvertegenwoordiging daarvoor moeten waken, ea toen 't bekend werd, dat het eou gebeuren, had men er over moeten iuterpelleeren. In Beieren gold het langen tijd als een geloofsar tikel, dat het Uier in steenen kruiken beter bewaard werd dan in flesschen. In den laatsten tjjd was dit geloof merkelijk verzwakt; men begon het a ja een vooroordeel te besehonwen. Nu .is het echter uit scheikundige onderzoekingen gebleken, dat bier in doorschijnende kleurlooze flesschen, die, pas uit den kelder gehaald, een kwartier lang aan de zonnestralen werden blootgesteld, bederft en een onaaugenamen reuk aanneemt. Ditzelfde geldt ook, ofschoon in mindere mate, voor groene fleschen. Bier, op flessohen getapt, moet dus steeds in den donker bewaard worden. De werkzaamheden aan het Iandbouw-proefstation te Wageningsn vorderen zoo ziohtbaar, dat die ge bouwen vóór den bepaalden tijd wel onder de kap zullen komen. Bij de opening van die inrichting zullen de ingezetenen dat feit op feestelijke wjjze vieren, en daarbij Z. M. den Koning, Z. K. H. Prins Alexander, de Ministers en 'eenige autoriteiten op het gebied van onderwys en landbonw uitnoodigen. 11. Donderdag hebben een aantal werklieden van de in aanbouw zjjnde lokalen voor landbouwschool en proefstation te Wageningen strike gemaakt. Eerst toen zij gezamenlijk eeu eindweegs de stad ingetrokken waren, heeft de aannemer hun eisoh om verhooging van loon met 2 cent per uur, ingewilligd. Ongeregeld heden hadden niet plaats. Dr. Carl Sachs werd in 1876 door de academie te Berlyn naar Venezuela gezonden om daar in de Llanos de waarnemingen van A. v. Humboldt aan gaande de sidderalen (Gymnotus eleotricus) voort te zetten. Het jongste nummer van Peterman*» Uit- theilimge* ontleent aan een schrijven van den reiziger o. a. het volgende. In 't begin moest ik zeer véél geduld oefenen. Vrjj wat personen beloofden mjj stellig dat zjj sidderalen voor mij zouden vangen, maar ten slotte was de vrees grooter dan de geldzucht. Iu acht dagen ontving ik niets. Te midden van alle verschrikkingen der na tuur opgegroeid, zijn zij niet bang voor jagoear of krokodil, maar voor de alagen of sohokken Van den tomblador, zooals zij den aal noemen, hebben zij een bijgeloovige vrees. Eindelijk besloot een der be roemdste krijgers van den Lknos, generaal Guaucho Rodriquez, de eer der plaats te redden. Hij reed met mij naar zijne bezitting, I09 Samarindos, en van daar naar een wilde, heinde en ver door ondoordring baar bosch omgeven rivier (de Rio Uritncu), die elk soort van verderf in haar wateren verborg. De wildste krokodillen bewonen deze rivier; het water wemelt van veranderlijke stekelroggen en de caribenvisch, hoe klein ook, is een waar selirikbeeld en zoo vraat zuchtig, dat hij zieh niet ontziet den heer der schep ing vreeselijk te bjjten. Voorts wonen in en bij et water vergiftige slangen en wie eindelijk al deze verschrikkingen ontkomen is, valt neder, verdoofd door den electrischen slag der sidderalen. In de rivier zelve te gaan zou dan ook waaghalzerij geweest zijn. Met afgrijzen beziet men de gtijkerige golven. Toch werd het doel der reis bereikt. Vele kleine beken (eanos) loopen in de rivier uit, ryk aan kleine visschen: bjj de monding daarvan houden de sidderalen zich gaarne op. Wjj begaven ons aan een dezer mondingen en wierpen een tijd lang kleine steenen in de beek. Weldra kwamen de tembladoren naar boven om te zien, wat er te doen was, doch juist deze nieuwsgierigheid bracht hun veplerf aan. Tusschen twee netten werden de sidderalen gevaugen. Te vergeefs slingerden de ge vangenen in hun toorn hun bliksemschichten doode visschen en kikvorscheu, die plotselipg het water bedekken, en zoo ook veler smartelijke kreten der visschers bewijzen hun kracht. Tusschen de beide netten in werden zij op het land getrokken en spar- telkeu in het zand der oevers. Wee echter dengene, die de woedende dieren aanraakt 1 Zulk een pas gevangen, 6 voet lange aal, ter dikte van een dijbeen, geeft slagen van een ongeloofelijke kracht. Wan hopig stonden wij rondom de drie spartelende ge vangenen: het was hun bijna weder gelukt zich iu het water te reddentoen nam ik een kort besluit, trok mijn jas uit, pakte den* eenen «al na den anderen beet, hoewel ik door den jas heen 'nog gevoelige slagen ontving en wierp ze in de meege voerde wan. Dit is de geschiedenis mijner eerste jacht op sidderalen, later door versoheidene andere gevolgd. Het laat zich begrijpen, dat ik in Calobozo (een klein plaatsje van 5000 zielen in de Llanos van Venezuela gelegen) de held van den dag werd. De levende sidderalen en mijne inmiddels gelukkig aan gekomen electrische toestellen, mijn mioroskoop, mijne chemicaliën, alles wonderbaarlijke zaken, nooit te voren gezien of gehoord, prikkelden de nieuwsgierig heid zóó, dat mijn huis letterlijk bestormd werd. Om de nieuwsgierigheid wat te bevredigen gaf ik te zien electrisch licht, een inductie toestel en andere zaken. Bij de persoonlijke kerkvisitatie te Middelburg zjjn tcgeu den heer E. J. W. Koeh, predikant aldaar, drie beschuldigingen ingebracht: lo. Gebrek aan eerbied voor den kansel. De heer K. had zich eenmaal ver stout den grooten bijbel ter zijde te leggen en door een kleinen te vervangen. 2o. Gebrek aan eerbied voor de kerk. De heer K. had, in een Dinsdagavond- godsdienstoefening, de 12 zegge twaalf hoorders verzooht, zich rondom het voorlezersbankje te scharen en van die plaats hen toegesproken. 3o. Gebrek aan eerbied voor Godswoord, gebleken bjj het eenmaal prediken zonder tekst. Door 'de heeren P. van Bleiswijk Bis, J. E. Gond- smit, dr. H. G. Hagen en dr. J. Knappert te Leiden is eene circulaire gerioht aan ouders en voogden der leerlingen vau het gymnasium en de hoogere burger school aldaar, tot bet handen eener vergadering in het Nutsgebouw, ter behandeling van een adres aan den Gemeenteraad, waarvan de strekking is, dat in de verordening op die twee inrichtingen voor onderwijs deze bepaling worde opgenomen: «Door den rector van het gymnasium en den direoteur van de hoogere burgerschool wordt voor elke klasse en paralleklasse een nur uit den schooltijd in de week aangewezen ter beschikking voor het godsdienstonderwijs". Door 'de Burgemeester in het kanten Sittard is aan de Tweede Kamer, het verzoek gericht, om bij de regeling van het lager onderwys1°. de vreemde talen onder de niet verplichte vakken op te nemen 2'. aan da gemeente de bevoegdheid te geven aan bijzondere soholen subsidie te verleenen en 3°. een ruim deel van de onkosten voor het onderwys door het rijk te doen dragen. Men meldt het volgende staaltje van zwendelarjj, dat wy tot waarschuwing mededeelen «Dezer dagen kwam ons in handen een biljet, geljjk er vast meer hier ik de stad verspreid zyn, inhoudende een uitnoodiging tot deelneeming in een «Onderlinge meubelhandel voor werkverschaffing, gevestigd te 's Gravenhage," Het kantoor ie aldaar gevestigd in de Rieuierstraat 73, en het biljet draagt de onderteekening van Th. J. Sohoemafcer. Voor een wekelijkaoke kentribulie vau 5 of 10 ct., makende dus eene jaarlyksebe van 2.60 of 5,20 ontvangt men een voorwerp, naar keuze uit monsters en tegen winkelprijs, voor een waarde van den geheelen inleg. Bovendien worden nog gratis aanwijzingen gegeven, die goed zijn voor veeren bedden met toebehooren, kasten, mahonietafels, pendules, klokken, horloges, enz. Hoe het mogelijk is al zulke mooie zaken op den koop toe te geven aan menschen die 2.60 of 5.20 betalen voor voorwerpen die evenveel kosten, dat moge verklaren wie kan." Pauline Lnoea zal nu het tooneel vaarwel zeggen en zieh in Zwitserland op haar villa te Goldenberg gaan vestigen. Zjj geeft thans afscheidsvoorstellingeu te Weenen Gratz en Praag. 'Bet tckoolverzuim en zijn gevolgen. Hoe dikwerf er ook op gewezen zij, niet te vaak kan het herhaald worden, dat het onbeperkte stelsel vau vrijheid, door onze schoolwetgeving gehuldigd, een allertreurigste verwildering der jeugd in de hand werkt. Knapen van piepjongen leeftijd blijven willekeurig, en zonder straf vau de zjjde hunner ouders, zoolang van school, totdat de ouderwijzer hen eindelijk, om orde en regelmaat in de klas te bewaren, wegjaagt, dan zoeken zij de «baas» op, en beginnen dan het lieve leventje telkens opnieuw, zetten het straatslijpen voort, nemen bovendien nog andere practjjken bij de hand gelijk zij op straat maar al te gemakkelijk wordeïï aangeleerd, en staan om een haverklap terecht wegens diefstal, misbruik van vertrouwen en oplich ting. Onze terechtzittingen wemelen er van. Wat konden staatslieden en philanthropen er Ieeren 1 Ook deze week leverde weer een voorbeeld. Een joukske, nog schier een kind, uit wiens antwoorden bitter weinig ontwikkeling of begrip bleek, had voor zijn baas, bjj wien hjj «al een paar malen weg was geweest," en lang niet gunstig bekend stond een inderdaad roekeloos man 1 een quitantie moeten innen, rnim f 8 groot. Dat had hij gedaan, maar nooit was hij teruggekeerd. lïet geld stak hjj op, eu bracht het door naar hij zegt, om een paar laarzen, en sigaren en kluifjes te koopen de hemel echter weet, waaraan inderdaad. Men siddert toch als meu de heldenfeiten van zulke jeugdige staatsburgers ver neemt, en de toenemende ruw- en baldadigheid, ten aanzien van (personen en eigendommen door onze gamins aan den dag gelegd, drukt op die geruchten den stempel. Zijn ouders, ofsohoon fatsoenlijke lieden, haddèn geen lust, het geld terug te gevendegene, die betaald had, wilde niet nogmaals betalen, en de «baas" won toch graag zijn loon binnen hebben. Vandaar een vervolging, die den laatste wel het allermeest teleur stelde, want (loon zijner onvoorzichtigheid!) wat de vervolging ook opleverde, zijn geld bleef verloren. Het bleek, dat de jongen slechts kort had school gegaan, reeds vroeg «werk" had gezocht zonder op- of toezicht, en aldus (gelijk de voorzitter der recht bank opmerkte) een treurig leven van ongebondenheid en misdrijf tegemoet was gegaan. Het was om medelijden met den jongen te hebben, zoo bot en onverschillig stond hij er by. Bljjkbaar raakte het «zijn koude kleeren niet." Het requisitoir luidde: elf maanden gevangenisstraf en een geldboete van f 12.50, subsidiair vier dagen gevangenisstraf. De rechtbank wees het requisitoir van het O. M. ongewijzigd toe.(Pal, v. Juüitie.) Donderdag 11. heeft voor het Hof te Leeuwarden terechtgestaan een tuinman uit Lieve-vrouwen-paroehie die iu Januari jl. bij een publieke verkooping vau huizen eerst als provisitflieele en later als finale kooper vau een hnis was aangenomen, omdat hjj aan de notarissen een briefje, voorzien van het familiewapen in lak gedrukt, van mr. P. Heeringa Cats te Oranje woud toonde, waarin deze verklaarde op 1 Mei 187? beschikbaar te stellen de som van een dnizend gulden, zoo de tuinman kooper moeht worden van dit pand. Op dit brief was deze niet alleen aangenomen als kooper, maar de notarissen waren bereid het ontbre kende geld, f 3000 en de kasten, tegen hypotheek te versohaffen. Later bleek, dat dit briefje valseh was en dat de tuinman, vroeger in dienst van den heer Cats, vau dezen bjj zjju vertrek eeu certificaat van goed gedrag had gqkregeu, waarop, het familiewapen in lak afge drukt was. Dit had hij daar afgeknipt en op het bewuste briefje geplakt. De man is onder verzachtende omstandigheden (zijn vroeger goed gedrag) veroordeeld tot 2 jaren celstraf en 2 geldboete van ƒ50. Berlijn, 23 Mei. Volgens de Norideuttcke AU- gemeine Zeitung komt de vertraging in het definitief vaststellen der militaire maatregelen omtrent het niet versterken der troepenmacht aan de Fransche grenzen (Autgieickmattregel») niet voort uit twijfel over de.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2