BUITENLAND. BINNENLAND. ttuitenlandsch Overzicht. Laatste Berichten. ADVERTENTlfiN. 294e Staats-Loterij Staten-Generaal. Eïmtb Kamib. Zitting van Vrijdag 25 Mei 1877. Inhoud van GERES. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. De Trekking der Eerste Klasse begintop MAANDAG 4 JUNI e.k. Beu algemeen Ziekenfonds met 178 deelne mers, door welke 600.21 aan contributiën werd bijgedragen; 116 personen genoten geneeskun dige hulp. Eene begrafenisbas, die 1170 leden telde; voor het hegraven van 40 personen werd een bedrag van 3100.uitgekeerd. Wordt vervolgd.) Het 'Fransche volk geeft in de crisis, die het nu ^doorleeft, doorslaande bewijzen, dat het in politieleen tact is vooruitgegaan. Nergens is ook maar de miuste rustverstoring geweest. Schoon er een diepe ontroe ring heeft geheerscht, die zich ondanks de kunstmid delen van het ministerie ook openbaart in de ver slapping der handelszaken, de republikeinen blijven vereenigd, vast besloten om binnen de perken der wet te blijven, geen aanleiding te geven tot geweld dadige maatregelen, welke aan het ministerie een schiju van #ruison d'être" geven zou, en kalm af te wachten totdat de stembus uitspraak zal moeten doen over de ministers en den president. .Want dat is juist het kwade gevolg van de dwaasheden van Mac- Mahon, dat al de impopulariteit van de Broglie c.s. nu overgegaan is op zijn hoofd. Men hield hem voor een man van weinig doorzicht, maar die eerlijk was, thans is men aan de laatste eigensohap gaan twijfelen. Bij de aanstaande verkiezingen zal dus niet alleen over het lot van het ministerie maar ook over dat van den maarschalk-president heslist worden. Altbaus de regeering schijnt de quaestie aldus te willen stellenvóór of tegen Mac-Mahon. Men mag aannemen, dat het volk dezelfde republikeiusche ver tegenwoordigers zal afvaardigen, want het vooruit zicht van den president te verliezen, jaagt niemand vrees aan. Vooreerst heeft men de ondervinding voor zich tyj den val van Thiers; ten andere is men over tuigd dat er licht een president zal gevonden worden van het gehalte van Mac-Mahon. Het nieuwe minis terie sfehqnt dergel^jken loop van zaken volstrekt-niet verwacht te hebben. Hon Carlos is eindelijk over de grenzen gebracht, nadat hij maanden lang te Parijs tegen de Spaansche Regeeriug heeft gekuipt en naar aanleiding van den tegenstand tegen de opheffing der fuero's in de Baskisohe provincies een nieuwe expeditie beraamd. Men verzekert, dut de uitwijzing geschiedt op uitdrukkelijk herhaald verzoek van de Spaansche Regeeriug. Wellicht moet de verbanning ook voor het buitenland den indruk maken, dat de nieuwe Regeering geen bondgenootschap met de ultramon- tanen heeft aangegaan. Met zulke handelingen echter moet de nieuwe coalitie weer spoedig uiteenslaan. Reeds nu worden alle krachten ingespannen om het hoofd boven water te houdende Parijsche beurs was in d« laatste dagen weer iets beter, maar het blijkt, dat de verhoogiug geheel kunstmatig was, een gevolg van de groote inkoopen, waartoe de vrienden van het nieuwe ministerie zijn overgehaald. De republikeinen kunnen dit spel rustig aanzien, want eiken dag vermeerdert het aantal hunner aan hangers; 361 afgevaardigden hebben reeds het manifest der linkerzijde ondersteund, en onder de laatste onder teekenaars zijn mannen, waarvan men dit nooit ver wacht zou hebbendit geldt o. a. van Mathieu Bodet en Leon Renault. In de Italiaansche Kamer is eene interpellatie tot de Regeering gericht naar aanleiding van het gebeurde in Frankrijk, waarop de heer Malegari antwoordde, dat blijkens de verklaringen van maarschalk Mac- Mahon en den hertog Decazes de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië volstrekt niet zijn geschokt door de verandering van het miuisterie in eertgenoemd land. Er bestaat daarom, zeide .hij,' geen reden van vrees voor gevaarlijke woelingen der cleHcale reactie en men kan niet ver wachten dat Frankrijk zich zou laten medesleepen in eenige onderneming tegen de veiligheid en het bestaan eener natie, tot wier ontstaan het zelf heeft mede gewerkt. Pe heer Depretis, die zich over het be zwarende en onaangename tan zoodanige interpellaties beklaagde, voegde echter bij de woorden van zijn collega nog de verklaring, dat Italië voor bet oogen- blik volkomen gerust kan wezen en zich als veilig beschouwen. Van het tooneel van den oorlog zijn geen belang- rqke tijdingen. Aan dagbladen in Weenen wordt gemeld, dat thans het geheele Russische leger langs den Bonau tot aan de Aluta zijn stellingen heeft iu- genomen. Van aanstalten tot een overtocht der rivier hoort men nog niet. Onder de Russische bewoners van de kustplaatsen aan de Zwarte Zee, heeft de beschieting van Sukum-Kaló groote ontsteltenis ge wekt. Tot de bewoners van de kusten der zee van Azof is daarom de officiëele kennisgeving gericht, dat lij zich als niet minder veilig kunnen beschouwen, dan de bewoners ran Odessa, daitr de Turksche schepen eerst de batterijen en torpedoos van Kertsoh zouden moeten trotseeren en Kertsch van de zeezijde onneem baar is. In den Krimoorlog werd deze plaats dan ook alleen van de landzijde berend en voor de veiligheid te lande waken thans twee korpsen onder generaal Semeka. Aati de kusten van de Krim zijn de garnizoenen versterkt. Volgens de Nette freie Presse van Weenen worden langs Oostenrykscke spoorwegen aanhoudend Russische krijgsbehoeften verzouden. Het blad noemt dit eene schending der onzijdigheid en meent, dat het volstrekt niets afdoet, of deze goederen, als partiouliere, aan Rumeensche expeditenrs worden verzonden. Volgens een der correspondenten van dit blad worden op deze wijze niet alleen kleedingstukken en geschut, maar ook ammunitie vervoerd. De beschuldiging is na tuurlijk, dat de Oostenrijksche regeering dit oog luikend toelaat. Rumenië is in politieken zin den Rubioon overge trokken door zioh vrij en onafhankelijk te verklaren. Pe kamer en de senaat hebben eene motie aangenomen waarin zij verklaren, dat door de oorlogsverklaring de banden met Turkije verbroken z|jn en de onaf hanke- lijkheid des lands officieel wordt gesanctioneerd. Zij rekenen op de rechtvaardigheid der mogendheden die het tractaat van Parys mede hebben onderteekend. De regeering heeft zich met deze verklariug vereenigd onder voorbehoud echter dat de toestemming van Europa worde verkregen op de verbreking der banden met het Ottomanische r\jk. Uit Kon9tantinopel wordt gemeld, dat het ver tegenwoordigend lichaam eene deputatie der Softaas heeft ontvangen, die het ontslag der ministers kwamen verzoeken. Daarop ontstond eene zoo hevige woorden wisseling, dat de president de zitting moest opheffen. Vervolgens gingen de heeren naar het paleis van den Sultan. Men gelooft nu, dat eeuige ministers znllen worden vervangen. Meer wordt niet gezegd, maar dit weinige is reeds genoeg, om te doen zien, welk een bedenkelijke gisting in de hoofdstad van Turkije heerscht. Of de 8oftaas niet tevreden zqn over den gang van den oorlog, dan wel over andere diugen kwamen klagen blijkt niet, maar zulke stappen kun nen slechts worden beschouwd als de voorboden eener nieuwe omwenteling. Of liever het is reeds eene omwenteling wanneer aldus particuliere personeu het hoogste gezag de wet komen stellen. Een heden na middag ontvangen telegram meldt, dat tengevolge van een en ander Konstantinopel in staat van beleg is verklaard. Het is dus al uit met de korte constitu tioneel vreugd. Von Bismarck is te Kissingen aangekomen om daar eene kuur van minstens 6 weken te oudergaan. GOUDA, 26 Mei 1877. Naar wij vernemen ia de heer C. G. van der Foat, sigarenfabrikant alhier benoemd tot hofleveran cier van Z. M. den Koning, met de personeele vergunning om het wapen van Z. M. te mogen voeren. Bij den Oondschen correspondent voor het Asyl Steenbeek, den heer J. W. Haverkamp Begemann, is tot opbouw dier inrichting nog ingekomen van N. N. te Wijk bij Dnurstede J0. M. B. te Gouda1.50 N. N. 1.00 Op het 3tal voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Valkenburg bij Leiden, staat o. a. de heer W. Groot, hulponderwijzer alhier. De uitslag van de herstemming voor de verkie zing van de Provinciale Staten in 't district Zoeter- meer was, dat de heer C. J. Oudermeulen gekozen is met 439 stemmen, terwijl op den heer C. L. J. Bos 350 stemmen werden uitgebracht. Te NieuWerkerk a/d. IJsel is een rand als verdacht van longziekte onteigend en afgemaakt. In deze zitting is medetleeling gedaan van de door de afdeelingen benoemde rapporteurs over de aan hangige ontwerpen. Heden is een tiental ontwerpen aan de orde gesteld, waaronder dat betreffende de indeeling der IJpolders. Onlangs werd medegedeeld dat de heer de Bas, kapitein van den generalen staf, werkzaam bij het topograpbisch bureau te Leiden, waarsohijnlyk zou verplaatst worden, als gevolg van onaangenaamheden, veroorzaakt door de benoeming van den heer de Baa tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De minister van oorlog heeft den kapitein' de Bas thans verplaatst naar Arnhem enden kapitein Donnadieu in zijn plaats benoemd. Het Handelsblad berioht, dat liet aantal sub-co- mitós voor de bevordering van de zaak der Noordpool- expeditie thans tot dertig is gestegen. Men schrijft uit Amsterdam, dat ons land veder wordt afgeloopen door een bende oplichters, te Londen gevestigd, leden der long firm, die in bet afgeloopen jaar ouder de firma „Wcbb 8t Co.» en uu ouder de namen „van Dijk,„Bour" euz. weder slachtoffer» zoeken. Zg koopen alles, wat zich tusschen hemel en aarde beweegt, betalende doorgaans eerst in klin kende speoie, doch liefst nog direot in wissels of cheques op Londensche huizen, waarvsn de betaling natuurlijk achterwege blijft, omdat of trekkers öf be trokkenen, of wel beiden onbekend zijn. Te Amsterdam is den vorigen zomer iemand het slachtoffer geworden van die opliohters voor een be drag van 4000, en zoo zijn er een aantal, die maar zwijgen, omdat zg behalve de schade niet de schande willen dragen. Door de meerdere volmaking der vuurwapenen ia het sterfte-cijfer ten gevolge van den oorlog ver minderd. In den Krim-oorlog stierf 1 op de 33 strijdenden, in den Ilaliaanschen oorlog 1 op de 45, en in den Duitsch-Frauschen oorlog 1 op de 63. Het getal gewonden bedraagt, volgens the Bri tish Medical Journal, in al die oorlogen 1 op de 7. Te Bergen op Zoom heeft op klaarlichten dag een tamboer van het aldaar garnizoen hondend 3de ng. infanterie bg een bakker een ruit ingeslagen en een mandje met beschuit weggenomen. Hg schijnt uit tegenzin in den dienst tot deze daad te zjjn overgegaan, Wg lezen in le Courrier ie la Meute „Men deelt mede dat verscheidene gemeenten onzer provincie (Limburg) worden bezocht door Praissen men zegt officieren die overal teekeningeu maken en nota's nemen. „Ofschoon het bericht is medegedeeld door perso nen, in wie wg vol vertrouwen kunnen stellen, geven wg het slechts onder reserve. Ieder zal er overigens het gewicht van beseffen.» Men meldt uit Amsterdam aan de H. O., dst aldaar op den eersten Pinksterdag door de politie de hand gelegd is op zekeren F. v. d. N., die gedurende den laatsten tijd, onder allerlei valsche namen zioh aldaar ophoudende, aan aanzienlijke ingezetenen zoowel te Amsterdam als elders bedelbrieven gezonden hsd, be helzende een hartroerend verhaal van de uiterste ellende; hetwelk door daarbij ingesloten valschelijk vervaardigde geneeskundige attesten en andere verklaringen werd bevestigd. Reeds waren eenige edelmoedige menschen het slachtoffer geworden van dien briefschrijver, iemand, die sedert 1858 achtereenvolgens tot ongeveer 15 jaren gevangenisstraf is veroordeeld geworden. De raad der gemeente Apeldoorn heeft zich nog maals per wires tot den minister van koloniën ge wend ter verkrijging eener subsidie voor een cursus van boschcultuur aan de Kon. H. Burgerschool Prins Hendrik der Nederlanden aldaar. Ook is tot Z. Exc. de vraag gericht: „of de verzekering kan gegeven worden, dat die jongelieden, die van rijks wege voor ambtenaar voor bet boschwezen in Ne- derlandsoh-Indië thans in Duitschland worden op geleid, in het vervolg den cursus te Apeldoorn znllen volgen, althans wanneer deze aan de eischen voldoet.' Te Doesburg, waar eene belangrijke minderheid moderne protestanten woont, was reeds eenigen tijd het gerucht in omloop, dat men zou beproeven er eene remoastrantsche gemeente op te richten, in ver- eeniging met Arnhem. Sedert eenige dagen circuleert er eene lijst tot deelneming bij belanghebbenden. Men verneemt, dat die reeds van veel bandteekeningen voorzien is. In ie Ilasgsohe kroniek van het HU. leest men over de Haagsche kermis. De oprechte kermisgauger moet een gevoel bebbsn gebad, alsof hij een vroeger bloeiende schoone nu als een tandeloos besje terng vond. Het was een aan de tering lgdende, zieltogende kermis, die haar best deed, om zich zelve diets te maken, dat zjj nog gezond en frisch was. In plaats van het vroeger aaneengesloten geheel van denkos- telijken schakel, die Voorhout en Vijverberg aan Kneuterdijk, Plaats en Buitenhof verbond, was de kermis op de handigste wjjze ontwrioht. Zij was als een spektakelstuk van een dozijn afdeelingen door lange pauzen afgescheiden, waardoor de stem» ming van deu besohouwer telkens afwisselt. Pe schrikwekkende orgels zijn verdwenende afschuw- lijke liedjeszangers verstomd de verminkten en ouden van dagen met de duiven in alle kleuren van den regenboog buiten de grenspalen der hofstad gehouden. Het was rustig en kalm in den Haag, alsof de teringlijder al ter ziele was. Wat miste men dus al niet in deze gezuiverde kermis of liever, wat bood die schim eener vroegere min of meer gevierde fcrmis aan? Men vond er niet meer dikke of atogere, lange of korte hetzij echte of kunstmatige natuurwonderen, al hadden ze ook eertificateu van al de gekroonde hoofden in hun zak. Het rijk der dikke dames is in den Haag, op de kermis ten minste, geheel uit. Zelfs van de schietbanen, die in het krijgshaftig tijdperk onzer scherpschuttc- rijen zoo bloeiden en schitterden, was er nu slechts fóa overgebleven, die zich in een zeer matigen bijval verheugde. De draaimolens en schommels, slechts in beperkt aantal toegelaten, waren verbannen naar een afgelegen markt, waar zij aan den eenzame op de Bint Paulusrots deden denken. Zoo heeft men, zonder haar onmiddellijk, plotseling ter dood te veroordeelen, de kermis ontwricht! Met dit extract van het vroeger Haagsche Meifeest zal het gemeentebestuur zekerder en gemakkelijker zijn doel bereiken, dan met plotselinge afschaffing. Jfog twee of drie zulke slepende kermissen en ze heeft haar laatsten snik gegeven; zij is dan aan uitputting gestorven. Met verstand eu overleg is de maatregel genomen, en zoo deze Fatiraah op kennisgebied menigeen doet mompelen, verreweg de groote meerderheid juicht deze daad van deu burge meester mei warmte toe. Te Gent stond dezer dagen een bakker terecht, beschuldigd van broodvervalsehiog. Bij een huis zoeking vood de politie een flesch zoogenaamd //bak kerswater." Dit water bevat blauwe vitriool of koper rood en is zeer bevorderlijk om van bedorven meel brood te maken dat smakelijk is, maar niet minder nadeelig voor de gezondheid. Hij werd veroordeeld tot 300 francs boete en bevel tot opname van het vonnis 3maal iu alle Gentsche bladen. In de WentfalUche Zeitung wordt in allen ernst het plan besproken om Vader Rijn te verhinderen langer door Nederland naar de Noordzee te strooiden «Het water van den Rijn," zoo schrijft de Duitscher, «is, zoolang het in ons eigen land vloeit, onbetwistbaar ons eigendom en zal het blijven, zoolang Zwitserland het meer van Constanz niet afdamt. Wil Nederland ons het onverhinderde verkeer met de zee uit onze eigen rivierhavens niet toestaan of mogelijk maken, dan hebben w|j recht, «n gelukkig kunnen wij dat ook, eeu bevaarbaren arm van den R|jn direct naar de Noordzee of naar den mond vau de Eeras te brengen. Die arm moet, wel te verstaan, niet een kanaal met slujzeti zijn, maar een werkelijk afvoerkanaal van den R|jn worden, waarvoor wij het benoodigde water in de eerete plaats nemen en den Nederlanders slechts zooveel afstaan als wij missen kunnen." In het Krankzinnigengesticht te Pau had in de afge loopen week eeu vreeselijk ougeluk plaats. Een der verpleegden, die een koud bad nam, klaagde over de koude. De oppasseres opende de warra-waterkraan. Inmiddels werd z|j ergens heen geroepen eu vergat de kraan te sluiten toen zij terugkwam was de ongelukkige in het bad dood. Men meldt uit Katwijk aan den Rijn aan het Leidtche Dagbl.: Terwijl op den eersteu Pinksterdag een groot deel der gemeente in den avond-godsdienst bijeen was, speelden drie kinderen langs deu Rijnoe ver, juist tegenover het R.-C. gymnasium een meisje van ongeveer 8 jaren viel in het water en dreigde in de dirpte neder te zinken; de twee andere kinderen hieven handenwringend een wanhopig geschreeuw aan, vergeefs: er was niemand om hulp te bieden. Toe vallig wevd dit vernomen door een der heeren geeste lijken van het gymnasium, die op de tweede verdieping zijn verblijf hadbij ijlde spoedig naar benedendaar de voordeur gesloten was, sprong hij door een rrtam, ging te water en was weldra bij de drenkeling; nu geraakte hij in eene zeer gevaarlijke positie, daar zijn geestelijk gewaad hem de beweging der beenen belemmerde en de bodem zeer diep was, werd hij bijna zelfs het slaohtoffeT zijner edele daadgelukkig evenwel kwam er nu hulp opdagen en werden beide behouden op het drooge gebracht. Het fraaie parkje op het Rembrandtplein te Am sterdam waar zoovele wandelaars zieh m de laatste dagen vermeid hebben aan het jeugdig frisch groen en de sierlijke tulpen bedden, zal binnenkort nog meer aantrekkelijks aanbieden. Er zullen twee drinkhuisjes (geen /drankhuizen") komen, in den trant van de Duitsche Trinkhallen en de Fransche limonadières. B. en W. heboen namelijk een oproeping gedaan voor het oprichten van twee zulke huisjes, en tevens voor het verhuren van stoelen. Wie lust heeft daarnaar te dingen, behoort een teekening van hetgeen hij wil oprichten bjj het gemeentebestuur in te zenden, met opgaaf van de pachtsom, die hij geneigd is voorde vergunning te betalen. Het door J. H. Thuis aan den koning ingediend verzoek om gratie van de levenslange tuohthuisstraf, it gewezen van de hand, zoodat de veroordeelde nur Leeuwarden kan worden overgebraoht. (N. Arnh. Ct Een tweegevecht, dezer dagen tusschen den heer Pierautoui, lid van de Italiaansche kamer van afge vaardigden, en den heer Albenese, een van de redac teurs der Fanfullagehouden, heeft zeker opzien ver wekt. Eerstgenoemde had zich, namelijk, in de zitting van 14 dezer naar de tribune vau de verslaggevers der dagbladen begeven eu den genoemden redacteur, wegens eeu artikel in zijn blad, een slag in het aan gezicht gegeven. Al de verslaggevers hebben daarop, uit naam der drukpers, eeen protest wegens het voorgevallene bij deu voorzitter der kamer ingediend, en aangedrongen op bepalingen tot handhaving vau den eerbied voor de pers. De voorzitter heeft aan den heer Montegazza, eersten onderteekenaar van het protest en redacteur van de Libertd, schriftelijk zijn leedwezen over het gebeurde betuigd. Door verte genwoordigers van negen groote bladen is verder besloten een raad van eer te benoemen, welke door ieder vertegenwoordiger der pers te Rome zal moeten geraadpleegd worden, vóórdat hij eeu tweegevecht aangaat wegens een vraagpunt van journalistiek. In het bedoelde duel heeft de heer Albanese een vrij ernstige wonde aan den voorarm bekomen. Door een Duitsch hoogleeraar werd dezer dagen eene belangrijke beschouwing geleverd over de afne ming vau den veestapel in Europa, tegenover de toe neming der bevolkiug. Van de cijfers door hem ten bewijze medegedeeld vermelden we alleen, dat volgens de jongste telling in 17 staten van Europa bijna het geheele werelddeel aanwezig was ruim 28,875 millioen kgr. aan levend slachtvee, tegenover ruim 29,576 millioen kgr. bij de voorlaatste telling, het geen dus ruim 701 millioen kgr. minder is. Daaren tegen nam het aantal zielen met 13 millioen toe en beliep 256 millioen. Dit verschijnsel, waaraan hij den naain van //depecoratie" geeft, meent hij te moeten toeschrijven aan de onmogelijkheid om op een gegeven oppervlakte, zoodra deze bij reeds intensieve productie alleen in staat is de menschelijke bevolking te onder houden, ook het noodige vee te voeden. Overal waar, niettegenstaande sterk toenemende bevolking, toch geen //depecoratie" plaats heeft of zelfs de veestapel toeneemt, is dit niet het gevolg van eigen productie des lauds, maar wei van invoer van voeder van buiten tf. De IndUcle Letterbode bericht, dat van den Max Havelaar vau Multatuli ook een Spaansche over zetting wordt verwacht, terwyl de „Japansche ge sprekken," de verhandeling over //Vrije Stadie," en nog eeuige stukken van den gevierden letterkun dige reeds in 't Spaansch vertaald zyn. LANDBOUW en VEETEELT: Nabetrachting op het landbuishoudkundig congres, gehouden te Amster dam van 26 Juni tot 1 Juli 1876, (vervolg.) Een goede mestput is een goudmijn voor den land bouw. Vraagbus. FEUILLETON: Zijn de registratierechten, welke worden geheven op den overgang van vaste goederen en het recht, dat geheven wordt van hypothecaire verbintenissen, in het belang van landbouw en nijver heid? door P. IIeidema Sr. GEMENGDE BERICHTEN. Uit de pfers: Duur graan en zijne gevolgen Varia. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Brussel, 25 Mei. De heer Malou verklaarde in de Kamer dat de suiker conventie weldra aal geteekend worden, doch het huidige arbeidsjaar zou nog onder de tegenwoordige wet blijven. De werkstaking te Seraing neemt in omvang toe; 7000 werklieden weigeren te arbeiden. Er zijn mili taire maatregelen genomen. Seraing, 36 Mei. De sinds eenige dagen begonnen werkstaking onder de mijnwerkers breidt zich uit. Er zjjn pistoolsehoten gelost op gendarmen. Eene talrijke troepenmacht is op het terrein. 7000 personen hebben den arbeid gestaakt. Parij8, 25 Mei. Mac Mahon bezocht heden de werken voor de tentoonstelling. Hg werd ontvangen door den voorzitter der Commissie, senator Krautz, den prefect van de Seine en anderen. „Het gerucht» zeide hg, „dat de tentoonstelling zon worden uitgesteld, beeft mij tot dit bezoek genoopt. Ik moet u zeggen dat de tentoonstelling, gelijk aangekondigd werd, den 1 Mei 1878 zal geopend worden. Ik wil u mede verzekeren, dat ik bijzonder hecht aan het waarborgen van vrjjen arbeid.» Weenen, 25 Mei. Uit Belgrado wordt aan de Palituehe Correspondent gemeld, dat het Turksche leger verscheidene punten aan de Timok-grenzen bezet heeft vooral op de gedurende den laatsten oorlog bezette punten wordt het grensverkeer door de Turken be lemmerd. Servie tand tot dusverre nog geen enkele soldaat naar de grenzen. VRIJDAG 25 MEI. Tegenwoordig de heeren van Bergen IJzendoorn, voorz., Remij, Kist, Prince, Kranenborg, Noothoven van Goor, Mes- semaker, Mnller, Kortnijn Droogleever, van Straaten, Port Drost, btraver, Goedewaagen en Snel. De ootnlen der vorige vergadering worden gelezen en gearreateerd. De voorzitter deelt mede dat de navolgende drie heerea zieh nog beschikbaar hebbed gesteld als secretaris, te weten R. P. Stalenhoef te Montfoort, D. de Wilde te Nieuwe Tonge en A. C. Groene veld te Molenaarsgraaf; ter visie. Ingekomen ia.- eene missive van hh. Gedeputeerde Staten, mededeelendo dat door bun cotlegie ongunstig is beschikt op de adressen van Van Breukelen en Kruisheer, tot vermindering van pl directe belasting; JWotif. eene missive van den heer J. N. Scheltems, kennisgevende dat hij zijne betrekking als archivaris aanneemt eo bij deze gelegenheid dauk zegt voor de onlangs geschonken 100 Notif. een adres van G Belonje, verzoekende ontslagen te worden van een stokje genoleerden grond, wordt gesteld in handen van B. an W. eene missive van B. en W. die op voorstel van de com missie over het museum van oudheden eene wijziging van art. 9 voorstellen, in deze zin dat inwoners vrijgesteld wor den van de contributie als zij met vreemdelingen het museum bezichtigeo; ter visie. een rapport van B. en W. op het in hnnne handen gestelde adres van mevr. de wed. Weurman, het advies van de pl. Schoolcommissie loidt omdat de regeling van dit onderwijs bij de tweede kamer hangende is, het adres vooreerst aan te honden. B. en W. vereenigen zich daarmedeter visie. een voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting over 1876, tot een bedrag van 60 centen, wordt dadelijk in behandeling genomen en algemeen goedgekeard. B, en W. doen in overleg met den districts-schoolopziener en betrokken hoofdonderwijzer eene voordracht tot hulponder wijzeres aan de burgerschool voor meisjes, waarop geplaatst zyn de dames J. M. van Echten te Scheveningen, N. Hor- selenberg te Rotterdam eo C. P. Tiramers te Arnhem, ter visie en benoeming in eene volgende vergadering. een adres van mej. J. W. Koorevaar, ontslag verzoekende tegen 1 Augustas ala hnlpooderwijzere* aan de jongejufvrouweii- scbool, wordt eervol verleend. een rapport van de Commissie in wier handen gesteld was de rekening van den Schuttersraad over 1876, dit lnidt dat deze in de beate orde is bevonden en onder dankbetuiging aan de rendanten voor bet zuinig beheer; ter visie. B. en W. doen eene aanbeveling tot Gemeente-Secretaris, waarop geplaatst z\ju de hh. mr. N D. Brouwer te Wormervee r en S A. Vernede te Schiedam, ter visie en benoeming in eeue volgende vergadering. Aan de orde is bet voorstel tot goedkeuring der rekening van de Commissie ven Toezicht over het Museum *an Oud heden, dienst 1876, deze wordt elgemeen goedgekeurd. Het voorstel tot wijziging ven art. 3 van het reglement der Openbare School voor Jongejuffrouwen, wordi mede alge meen goedgekeard. Wordt benoemd tot bnlponderwijr.fr aan de Burgerschool voor Jongens de heer J. L A van Poelje, alhier. Tot regeot der beide Gasthuizen de heer C. C. Knaap. Eo tot leden en plaatsvervangende leden in het bnreaa van stemopneming ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de hh. P. Goedewaagen. J. M. Noothoven van Goor, W. Brand van Straaten en C. Mesaemaker. Niets meer aan de orde z^nde, wordt na machtiging om aan de genomen besluiten uitvoering te geven zonder resumptio de vergadering gesloten. GEBOREN; 23 Mei. Wilhelmina, ouders S. van Eg eu H. Nieuwauhoveo. Johanna Catharina, ouders J. Everliog en H. C. Heerkens. OVERLEDEN: 23 Mei. P. van Eyk, 2d. 24. P. van Stavvl, S j. II m. C. J. van der Louw, 4 m. J. M. Purrer, 3 m. 25. D. van der Starren, 72 j. ONDERTROUWD; 25 Mei. J. Dongelmans te Ter-Aar, 22 j. en C. van der Wolff, 19 j. Bevallen van een Meisje, C. H. L'HOIST—Lambooij. Gouda, 24 Mei 1877. Aan allen, die ons blijken van belang stelling gaven by de geboorte van onzen Zoon, betuigen wij onzen welgemeenden dank. C. J. VAN DEK BURCHT VAK LICHTENBERGH. A. P. J. VAK DEK BURCHT VAK LICHTENBERGH—Dozrr. Gouda, 26 Mei 1877. Die iets te vorderen hebben van verechul- digd zjjn aan of onder zich hebben wat behoort tot den Boedel van wjjlen den WelEd. Gestr. Heer J. HEMKES, eersten Luitenant Ingenieur, laatstelijk in garnizoen te Gorinchem en op den lOen April 11. te Potsdam over leden, gelieven daarvan opgaven te doen voor het einde dezer maand, ten Kantore van den Notaris M. F. BOONZAJER te Gorinchem.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2