Nieuws en AdverlenlieblaiTv&or Gouda en Omstreken. SN. p 1877. Np 1990. BUITENLAND. Woensdag 30 Mei. ting slissen! •bitterende het door Vr. eden hebben door heer testen blykt, niet meer in dus rijn rijie met het heden daar- Telijk geïllu-, Dr. Aim’s Iden, te Rot- iie het werk 20 postzegels Buitcnlandsch Overzicht. izijn, Mr. P. P. van Bosse, Mr. J. G. Pa lijn, JWSTE n m. BOOM. SN. Doelen ■r a. s. R. UIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. 1876. f GOUDSCHE COURANT jke School. an GOOR, Di Ridactik. het al- inkman. Als Candidaten voor de Tweede Kamer in het Hoofdkiesdistrict GOUDA, worden aan bevolen 1°. Voor de gewone vacature: Minister van Staat, de uiterst bekwame Financier; 2». Voor de buitengewone vacature: Lid der Provinciale Staten voor het District ZOETERMEER. el aan TERS. tromt 131. DAM. dingen zal MEI 1877, respectieve mangaands elaarte Am- TIEELE (van f25.— de spoedige voegen één te houden tnrhappij tidewater inboudende lich van de Ike vele tot >n. itvangt men rietje» ont- lechts f 23. dat hierin FINAN- in de oorzaak Sigaren reeds eekende het- VELLINti 2888 runderen, 6395 kalveren, 3605 schapen, 3170 lammeren, 2978 varkens, 12687 biggen, 60934 kilo boter en 91'6390 kilo kaas. Hoofdstuk XII. Nijverheid. De volgende vergunningen werden verleend tot het oprichten van of het brengen van wij zigingen in njjverheids-ondernemingen aan de hb. C. Kerkhof en H. Menschaar tot het oprichten van eene houtzagerij en hout- dreaierjj aan den heer J. van Kranenburg tot het op richten van eene korenwjjnstokerjj. Deze onderneming kwam in 1876 nog niet in werking. aan de hh. P. van Hofwegen, J. Voorbarendse, M. Peeters, F. H. Peetere en H. Schrave ieder tot het plaatsen van een stoomwerktuig in hunne kleederbleekerjjen en aan den heer D. APensioen tot het plaatsen van een stoomwerktuig in zijne koperslagerij. De toestand der njjverhcid was over het al gemeen gunstig. Binnenlandsche Handel. De binnenlandsche bandel bepaalt zich bijna geheel tot granen, vee, boter en kaas, en de voortbrengselen onzer fabrieken. De veehandel neemt eer af dan toe; in andere artikelen was de handel vrj) levendig. Het bezoek der weekmarkten verminderde niet; het ging daardoor vele winkelneringen goed. Er worden bier de volgende markten gehouden: a Vier kaasmarkten, namelijkop den twee den Woensdag in Maart, denderden Woensdag in Augustus, den vierden Woensdag in Septem ber en den eersten Woensdag in November. b. De paardenmarkt op Vrydag na de Arneid- sche markt. Deze markt wordt sedert jaren niet bezocht. c. De St.-Jacobsmarki of kermis, die op Maandag na St. Jacob aanvangt en eene week duurt. d. De weekmarkten, die iederen Donderdag worden gehouden. Buitenlandsche Handel. De buitenlandsche handel bestond voorna melijk inkaas, boter, pijpen, garens, stearine en de daaruit vervaardigde'kaarsen. Scheepvaart langs de rivieren, kanalen en vaarten. De scheepvaart was in het begin van het jaar, ten gevolge van langdurige vorst, zeer gering, maar later buitengewoon drnk. Er kwamen hier aan of passeerden 39396 vaartuigen, waaronder 6501 stoombooten, me tende te zanten 2,362,809 tonnen; dus 836 vaar tuigen en 90,333 tonnen meer dan in het vo rige jaar. Werven en Scheepsbouw. Er zjjn hier geen werven, waar zeeschepen worden gebouwd. Voor vaartuigen bestemd voor de binnen landsche vaart zjjn er echter vijf. Een nienw schip werd te water gelaten; van twee andere werd de kiel gelegd. Bovendien w>erd veel klein vaartuig gemaakt en werden verscheidene sche pen gerepareerd. Er zjjn 83 schepen, van tien ton en meer, die in deze Gemeente te huis behooren. Hoofdstuk XIII. Inrichtingen in verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijven. Middelen van vervoer te water. Twee stoombooten voor passagiers en goede ren varen tusschen deze stad en Rotterdam«de IJssel» dageljjks en «de Stad Gouda, driemalen per week, heen en terug. De stoomboot van Utrecht op Rotterdam vaart dagelpks, behalve Zondag, heen en weer en legt elke reis aan. De stoombooten «de Volharding,» varen in daarheen terug varende stoombooten opRot- 1 r»-.* r» -... )n, lo ven en Maastrichtde van Rotterdam en daar heen terug varende stoombooten op Alkmaar, Purmerend, Nieuwediep,Woerden, Oudewetering, Hoorn, Medemblik, Enkhuizen en Zwollede booten van Zaandam en Leiden op 's Hertogen- bosch en die van Schiedam op Leeuwarden. Voor de verzending van goederen van en naar deze gemeente wordt van deze booten veel vuldig gebruik gemaakt. Ofschoon het beurtveer op Amsterdam werd opgeheven, blijft toch dagelijks, met uitzondering van Zaterdag eene barge van hier naar die stad of terug varen. In den zomer varen viermalen en in den winter tweemalen 's weeks schuiten naar Leiden en terug. Tweemalen 's weeks varen schuiten naar ’s Gra- venhage en terug. Voorts geschiedt het vervoer te water door een groot aantal markt- en veerschuiten. Middelen van vervoer te lande. De middelen van vervoer te lande zijn de Rbjjnspoorweg-maatschappy en de postwagen diensten op Schoonhoven en Alphen. In Kleiu-Azië schijnen de Russen veel vorderingen te maken. Althans de correspondent van Daily Telegraph, die vroeger zoo gunstig schreef over den stand van zaken, seint telegram op telegram aan zjjn blad om den snellen marsch der Turken en den aan staanden val van Erzeroem aan te kondigen. Moek- tar Paoha schijnt zonder gevecht teruggetrokken te zjju, uit vrees van te worden ingesloten. Aan den Donau blijft de toestand ongeveer dezelfde. Een groot deel der Russische legers is daar reeds aangekomen, maar hevige regens hebben den grond doorweekt en de ririer doen zwellen, zoodat er van overgang nog geen sprake is. Onder den handelsstand te Parijs gaat thans een adres ter teekening rond aan Mac-Mahon, waarin ge zegd wordt dat de persoonlijke naijver en strafwaardige eerzucht de nijverheid verlammen; dat de jongste gebeurtenissen het algemeen vertrouwen, zoo noodig voor den handel, geschokt hebben; dat de bestellingen uit het buitenland en Frankrijk dagelijks verminderen en nn reeds vele werklieden zonder arbeid zijndat Frankrijk op de algemeens tentoonstelling de mede dinging met het buitenland niet kan volhouden, tenzjj het vertrouwen spoedig hersteld worde, en dat, om hiertoe te geraken, eene door en door verzoenende en vredelievende staatkunde vereischt wordt. Reeds tweemaal heeft Mac-Mahon het dan ook noodig geoordeeld in het openbaar te verzekeren, dat hij den vrede wil en den arbeid bevorderen zal. Ver trouwen is er niet. Het Journal Officiel heeft weder een reeks wijzi gingen in het personeel der ambtenaren afgekondigd. Het program van het nieuwe Fransche ministerie is thans bekend en het is eenvoudig genoeg. »Wjj zyn er" zoo schijnen de heeren te zeggen »en wij zullen geene middelen ontzieu, om er te blijven.* In de eerste plaats hebben de nieuwe prefecten in last, om met alle macht als offioieele candidaten allen te ondersteunen, die niet, het manifest van de linkerzijde onderteekenden, of niet stemden voor de motie van orde van 17 Mei. En om dit nog duidelijker te maken, wordt er bijgevöegd, dat ze zullen worden afgezet, wanneer de candidaat der regeering niet slaagt. In (Slot.) Hoofdstuk XI. Landbouw en Veeteelt. De algemeens toestand van den landbouw was zeer gunstig. De gras- en hooilanden gaven een goed gewas, en voor de voortbrengselen, die hoofdzakeljjk in boter en kaas bestaan, werden hooge prjjzen bedongen. Ofschoon van in den landbouw zelven aan gebrachte verbeteringen nieta ter onzer kennis kwam, behalve de toenemende zorg die voor de bemesting der landerjjen wordt gedragen, mo gen wg echter met genoegen vermelden dat de landbouw in een gedeelte dezer gemeente zeer werd gebaat door de stichting van een stoom gemaal in den polder Bloemendaal, waardoor de landerjjen, die vroeger veel last van het water hadden, nu gedurende het geheele jaar droog kunnen worden gehouden. De koopwaarde der landerjjen schgnt gemid deld thans 3000.— per hectare te bedragen; 43506 hectaren weiland werden verkocht voor 12230.— terwjjl de kosten 11 procent van den koopprijs beliepen. De huurprijs der landerijen verschilt, voor zooveel ons bekend is van 70.tot 110.— De Hollanjsche Maatschappij van Landbouw heeft hier eene bloeiende afdeelirig, genaamd «Gouda en Omstreken,» die 225 leden telt. Tentoonstellingen werden dit jaar door haar niet gehouden. Invoer van nieuwe gewassen, werktuigen of veerassen schgnt niet te hebben plaats gehad. De gezondheidstoestand van het vee was over het algemeen zeer goed. Er hadden echter en kele gevallen van longziekte onder het rundvee plaats. De wannoezierderjj wordt door verscheidene ingezetenen uitgeoefend. De boomkweekerij, waarmede in het vorige jaar een begin werd gemaakt, is thans geheel aangelegd. De boomgaarden en de houtteelt zjjn hier van zoo geringe beteekenis, dat daaromtrent niets valt te vermelden. De veestapel bestond aan het einde van het jaar uit: 143 werkpaarden, 2 ezels en muilezels, 4 springstieren, 926 melkkoeien en melkvaarzen, 119 kalveren en pinken, 23 mestvee en trek ossen, 117 schapen, 24 geiten en bokken en 107 varkens. Het getal van het pluimvee was ongeveer als volgt: 1200 hoenders en 98 eenden. De middelprjjzen bedroegen: van paarden f 135.—, melkvee f 158.—, slachtvee 200.—, kalveren 36.50, schapen f 26.lammeren 9.50, varkens 61.biggen 11.50, boter per kilo 1.55, kaas per 50 kilo 28.50. Er werden ter markt gebracht: 34 paarden, den zomer dagelijks driemalen en des winters tweemalen tusschen Leiden en Gouda heen en terug. Eens per week varen van Alphen, Oudshoorn en Rhjjnsaterwoude stoombooten op deze ge meente. Verder leggen hier aande van Amsterdam en d r2_ terdam, Delft, Dordrecht, Middelburg, Njjmegei Helmond, ’s Hertogenbosch, Waalwjjk, Eindhc varende stoombooten op Alkmaar, tdewetering, Zwollede Hoorn, Medemblik, Enkhuizen

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1