Te. fabrikanten KOSTGANGERS BINNENLAND. ADVERTENTIËN. 294° Staats-Loterij Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting Burgerlijke Stand. Amsterdam, 28 Mei 1877. De ondergeteekende wenscht bij de aanstaande Verkiezing voor lieden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Hoofdkiesdistrict Gonda, bui ten aanmerking te blijven. H. de VEER. -;— HARTING Frères, Gonda. Oosthaven, B. 14. De Trekking- der Eerste Klasse beg-intop MAAND AG 4 JUNI o.k. departementen, waar de Bonaparti9ten bij de vorige verkiezing een aanzienlijke minderheid hadden, moeten Bona par tieten als regeermgscandidateu worden be schouwd. Voor het overige hebben de prefecten lederen antirepublikeinschen oandidaat te steunen, die eenige kans van slagen heeft. Indien dan, (wat, naar de regeering vertrouwt, gebeuren zal) de minderheid gunstig is voor de rtgeering, zullen de beide Kamera yereouigd worden iu eeue gemeenschappelijke zitting en het Voorstel zal worden gedaan, om het mandaat van den maarschalk voor zes of zeven jaren te ver lengen. Men beweert ook, dat teveus zou worden beproefd den maarschalk het recht te geven, om iu zekere gevallen zijn opvolger te benoemen. Dat dit laatste lukken zal, zelfs bij eene antirepublikeiusche meerderheid is niet waarschijnlijk, want debonapar- tisteu en legitimisten zullen er stellig tegen zijn, vreezeude dat van die macht gebruik gemaakt worden zal ter gunste der Orleanisten. Natuurlijk móeten nog vele andere dingen geschie den, om zooveel mogelijk de overwinning te waarbor gen. Men heeft thans nog slechts de prefecturen ge zuiverd, maar hetzelfde kan wel worden verwacht ten aanzien van alle andere betrekkingen, die iu de macht ♦der regeering zijn. Blijft de republikeinsche partij zoo kalm als nu •en slagen haar hoofden er in de tucht te handhaven, dan behoeft er geeu vrees te bestaan, dat deze plannen zullen slagen. Alleen ingeval hare tegenstanders on voorzichtigheden begaan kan de regeering hopen op succes. De Belgische Kamer is nog steeds aan de behan deling der artikelen van de wet op de misbruiken bij verkiezingen. In de? zitting van Vrijdag deelde de Minister Malou lyede, dat de internationale suiker conventie weldra zal worden geteekend, maar de qieuwe overeenkomst voor dit jaar niet zou worden toegepast. Te Seraing is een werkstaking uitgebroken, die een gevaarlijk karakter heeft. Uit Spanje bericht men, dat de opstand op Cuba door Martinez Campos bijna onderdrukt isdat althans de regeering belangrijke voordeelen behaald heeft. Het Italiaansche Kabinet heeft een overwinning behaald in het parlement, die te meer de aandacht trekt, omdat bij de stemming over het wetsontwerp de quaestie van vertrouwen was gesteld. Het bedoelde ontwerp, dat nl. op de suiker belasting, is yiet 232 tegen 109 stemmen aangenomen. GOUDA, 29 Mei 1877- Z. M. heeft benoemd tot Hoogheemraad van de Krimpenerwaard, prov. Zuid Holland, den heer W. Boer Lz. Door de kiesvereeniging te Oudewater zyu tot can- didaten voor de Tweede Kamer gesteld: mr. P. P. van Bosse, Minister van Staat, in de vacature-Bichon mr. J. G. Parijn in de,vacature-Kuyper. Door de centrale anti-revolutionaire Kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning/' zijn in het district Gouda candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heeren Wijnmalen en Bichon. Standaard De gewone vergadering van onderwijzers uit het zevende schooldistrict van Zuid-Holland zal gehouden worden den 9n Juni in de Sociëteit //Ons Genoegen," ulhier. Op de agenda zijn geplaatst 1°. Het verband fusschen het Lager en Middélbaar Onderwijs, in te leiden door den heer G. H. Westbroek, hoofdonderwijzer te Schoonhoven. Vefder zal'gelegenheid gegeven-worden ter bespre king van 2°. De vergelijkende examens. 3°. Bewaarscholen en voorbereidende klassen. 4°. „Eigen Hulp." Tot opbouw van het Asijl Steenbeek is bij den Goudschen Correspondent, den heer Haverkamp Bege- raann, nog ingekomen. Van X. Y. Z. te Gouda3 0.— Van den hoofdcursus bij het 2e reg. infanterie te Maastricht hebben slechts 4 onderofficieren van de 20 aan het examen voor 2en luitenant der infanterie voldaan. Naar men verneemt wordt eerstdaags eene pensio neering en in verband daarmede eene promotie te ge- moet gezien voor ,de officieren van het leger hier te lande. Het vergelijkend examen voor de openbare school in het Beiereche, gemeente Stolwijk, zal den 6 Juni a. s. plaats hebben. Hoewel men in de afdeelingen der eerete kamer tegen het ontwerp van wet tot naturalisatie van P. J. H. Welters, gewezen pauselijk zouaaf geen beden king had, werd deze toekenning vau Nederlanderschap beschouwd als eene gunst. Men achtte het raadzaam, dat er gewaakt worde dat anderen, die op soortge lijke wijze hun Nederlanderschap hebben verloren, hunne burgerschapsrechten niet uitoefenen zonder vooraf weder te zijn genaturaliseerd. van Maandag 28 Mei 1877- Iu deze zitting zijn elf verschillende wetsontwerpen met algemeene stemmen aangenomen, waaronder dat tot wijziging der begrooting van Ned. Indie voor 1877 (havenwerken te Batavia) en dat tot wijziging van hoofustuk IV der staatsbegrooting voor 1877, dat in verband staat met de onlangs in werking getreden rechtelijke wetten. H. M. de kohingin is sedert de laatste dagen der vorige week aan eene ongesteldheid lijdende, welke haar belette gevolg te geven aan Hd. voornemen tot bijwoning van hét Leidsche muziekfeest. Met leedwezen verneemt men dat die ongesteldheid na Hr. Ms. intrek op het buitenplaats het Huis ten Bosch niet verbeterd is, zoodat de koningin hare appartementen moet houden. Ook verneemt men dat Z. K. H. prins Alexander sedert eenige dagen ongesteld is. Uit een door den Nederiandsehen gedelegeerde bij den oppersteu raad van gezondheid te Konstantinopel aan Zr. Ms. rainister-fesident aldaar ingediend rap port van 2 Mei jl. betreffende de pestbesmetting te Bagdad blijkt, dat het sterftecijfer gedurende de week van 22 tot 28 April geklommen was tot 273. Men vleide zich .echter met de hoop, dat de ziekte haar toppunt had bereikt eu dat zij, even als in het vorige jaar, omstreeks de helft van Juni geheel zou verdwij nen. In de omstreken van Bagdad was Amara de eenige plaats waar de pest zich vertoond hadaldaar waren echter slechts enkele gevallen voorgekomen. Men deelt aan Het Vaderland mede dat Maandag aan Z. M. den Koning voor de Vereeniging //Eigen- Hulp" erkenning als rechtspersoon is aangevraagd en goedkeuring van de statuten. De ministers van Oorlog en van Marine tWbben dezer dagen schriftelijk blijk gegeven van hun belang stelling in deze Vereeniging, die thans ruim 3000 deeluemmers telt. Totdusver hebben zich echter de sympathie voor het streven der oprichters en een juist begrip van het doel der Vereeniging nergens zoo krachtig geopen baard als te Doesburg, waar, op een bevolking van ruim 4400 zielen, nu reeds 62 deelnemers, uit de verschillende klassen -der maatschappij, waarvoor //Eigen Hulp," wordt in 't leven geroepen toetraden. Hetzelfde geldt van Purmerende (p. m. 4800 zielen), dat tot op heden 41 deelnemers leverde. Waren de belangstelling en samenwerking overal elders even groot, //Eigen hulp" kon even goed als de Oosten* rijksche ambtenaren- en bearabtenvereenigiag na een tijdsverloop van elf jaren 47,000 leden tellen. Voor eenigen tijd werd door den heer A. Pierson, toen predikant te 'sBosch, thans directeur der Heldring- gestichten te Zetten, eene prijsvraag uitgeschreven, ten einde ontwerpen te bekomen van een doelmatig stel schoolplaten, ten behoeve van het onderwijs iu de aardrijkskunde van Nederland. Vier prijzen werden daarbij uitgeloofd en wel een van 100, een van 75, een van 50 en een van 25. Vyftien ontwerpen zijn ingekomen. Van deze is de eerste prys toegekend aan het outwerp met het motto„De nationaliteit eens volks bestaat vooral in zijne liefde tot het vaderland," de tweede aan dat met het motto z/Ook in Holland is h,et schoon," de derde aan dat met het motto: Iets over de provinciën van Neder land" en de vierde aan dat met het motto: //Vooruit." Bij de opening der naambriefjes is gebleken, dat de schrijver van no. 1 is de heer Jacob Jongeneel te Utrecht, die van no. 2 de heer S. A. Serné te Zwolle, die van no. 3 de heer J. L. I)oon te Amsterdam en die van no. 4 de heer L. Rijnink te Zaandam. De Kamer van Kooph. te Arnhem, die een adres aan den minister van binnenl. zaken had gericht, tegen de ontworpen dienstregeling van de Ned. Rijn- Sp. Maatschappij heeft geen antwoord bekomen, maar de dienst-regeling is in werking gekomen, hoe na- deelig de kamer die ook, met opzicht vooral der aansluitingen, achtte, De kamer heeft zich thans tot de andere Kamers van Kooph. gewend, om adhesie te verzoeken tot haar adres. Vrijdagavond werd te Zwolle de vergadering der vereeniging der christelijke onderwijzers in Nederland voortgezet. Tot de belangrijkste punten, op de agenda voorkomende, behoorden de vragen: „Hoe moet de houding der vereeniging zijn tegen over de vereeniging Volksonderwijs, voornamelijk met betrekking tot de bestrijding van schoolverzuim?" „Hoe heeft de christ. onderwijzer zich te gedragen tegenover de openbare schoolautoriteiten P" „Welke voor- en nadeden heeft het voor 'tonder wijs, om met kweekeliagen als werkkracht in de school te arbeiden?" De vragen gaven aanleiding tot zeer uitvoerige discussica. Een voorstel van het bestuur, om mach- tigiug te verkrijgen tot het uitschrijven eener prijs vraag voor een hundboek over christelijke pedagogiek, werd verworpen. De vergadering werd met gebed gesloten. Zaterdag werd in de bark der Amalia-stichtiog te Utrecht eene vergadering gehouden van belangstel- lenden in de totstandkoming van een kinderziekenhuis met gelegenheid tot opleiding van ziekenverpleegsters. Ofschoon van het doel allerwege met ingenomenheid kennis was genomen, beantwoordden daaraan, volgens de mededeeliugen van den voorzitter, dr. Smith, niet de bijdragen die ontvangen werden. Behalve eenige belangrijke sommen, toy kapitaalvorming bestemd, en waarvan men dus splits de rente kon gebruikeu, waren aan giften ineens en jaarlyksche bijdragen slechts ruim 3000 ontvangen, terwijl meu meende, na nauwgezette oerekeningen, niet te kunnen beginnen, tenzij men minstens over 8000 beschikken kon. Die som was noodig om daags een viertal jongens van 914 jarigen leeftijd te kunnen verplegen, en dit is noodzakelijk om het hoofddoelopleiding van ziekeuverpleegsters, te bereiken; terwijl men zich aanvankelijk althans tot dit deel der ziekenverpleging meende te moeten bepalen, omdat men daarmede zou blijven buiten het veld, dat andere inrichtingen voor hare werkzaamheid hebben gekozen. Tegenover den aandrang van sommigen ora maar te beginnen, in de stellige verwaehting, dat als de zaak eenmaal in werking is, de ingenomenheid er mee zóó zou toenemen, het nut er van zóó zou in 'toog springen, dat 4e giften dan zouden toestroo- men, stond de meening van anderen en vooral die van 't bestuur, dat men in allen geval zekerheid moest hebben, om op bescheiden wijze één jaar te kunnen volhouden. Die meening behield in de ver gadering dan ook de overhand, al beriep men zich van den anderen kant op een sterksprekend voor beeld van den invloed van het zien der goede werking. Eene Duitsche molenaarsvrouw, die nooit van de zaak gehoord had, vernam van de opleiding van ziekenverpleegsters en het nut, daardoor teweeg gebracht, en schonk daarop dadelijk een nieuw huil< met inrichting, en belangrijke bijdragen voor het eerste drijven der inrichting. Het denkbeeld om ni$i te beginnen vóór men over 8000 zou kunnen beschikken, leidde tot het andere om over de toegezegde gelden te beschikken en di# rentcgevend te beleggen totdat de vereischte som zou ziju gevonden. Als middelen om' nog gelden te bekomen, werd aangeraden: het opnieuw uitzenden van inteekenlysten bij hen, die nog niet geteekend hebben, ouder uiteen zetting van den toestand; het vragen van bijdragen elders dan in Utrecht; het vragen van giften m» natura voor den inventaris der inrichting het inroe pen der hulp van de dames, o. a. tot het houdeu eener lotery (of van een bazar?)het houden eener collecte lang de huizen der ingezetenen. Het bestuur zal al ftaze denkbeelden overwegen. Onder meer, 'kwam ook nog ter sprake de vraag: of de giften ineens moeten beschouwd worden tot kapitaalvorming bestemd te zijn, dan wel gebruikt mogen worden ora de zaak te drijven. Het algemeen gevoelen der vergaderden was, dat de giften, die niet opzettelijk door de gevers tot kapitaalvorming zijn bestemd, geheel ter beschikking van het bestuur zijn, om ten meesten nutte der inrichting te worden be* steed. Intusschen werd in overweging gegeven, ora uit de giften ineens benoodigdheden voor den inven taris aan te schaffen, waardoor zij, evenzeer als door belegging, kapitaal zouden worden. {V. D.) De wintertuin, die als eerete prijs bij de verloting der Internationale Töinbouw-Tentoonstólling is ge trokken, heeft in veiling opgebracht 2600. Uit Zierikzee wordt het volgende medegedeeld In den tuin van den heer V. L. had een meerlenpaar zijn nest gebouwd in een laurierboom, die, in een tob staande, met de mooie dagen buiten geplaatst was. Het invallende gure weder maakte het spoedig daarop noodig den boom weder binnen te brengen, nl. iu een met glas gedekten ingang bij de woning. De vogels bleveq echter rustig nestelen, en hebben de eitjes be hoorlek uitgebroeid eü verzorgd, ofschoon zij daartoe nu en dan de deur uit en in moesten vliegen en de huisgeuooten gedurig het nest moes-ten voorbijgaan. Eindelijs zijn de jonge vogels met de ouden uitgevlo gen en niet weder in den boom teruggekeerd. Aan het hoofd van het Zondageblad van de Stan* daard deelt de heer Kuyper mede, dat dit blad van 1 Juni af zal ophouden te verschijnen en, in de plaats daarvan, in het najaar de Heraut weder in het leven zal treden, onder zyne redactie, in vergroot formaat en zoo mogelijk tot verminderen prijs- Wegens den gezondheidstoestand van den heer Kuy per kan de verandering niet onmiddelijk in werking treden. Zaterdag hield het Multapatiorebond in het ge bouw voor kunsten eu wetenschappen te Utrecht de 3e algemeene vergadering, waarop 10 hoofdbestuur ders en 11 afgevaardigden van afdeelingen tegen woordig waren. De vergadering werd heropend met een toespraak van den Voorzitter, waarin bij gunstige mededee- lingen deed omtrent den stand van het bond en tevens hulde bracht aan de leden van het algemeen bestuur, die van het dag. bestuur en van ijverige correspondenten In de 8 maanden sedert de vorige alg. verg. was het getal afdeelingeu geklommen van 7 tot 19; bovendien is nog in 13 gemeenten het getal leden voldoende om eene afdeeling te kunnen oprichten. Verder ziju 148 correspondentschappen opgericht, waarvan sommige in afdeelingen veranderd werdeu en enkele andereu te niet gingen, zoodat er 140 overbleven. In 234 gemeenten van ons vaderland is de bond nu door afdeelingen, correspondentschap pen of enkel door leden vertegenwoordigd. Het ledental is in de bedoelde 8 maanden van 864 tot 1702 toegenomen en dus met 838 vermeerderd. De geldelijke toestand is gunstig; de rekening over 1876 sluit meteen batig slot van ƒ125. De Voorzitter beêloot met een opwekking tot wedijver onder allen, om op het eenmaal ingeslagen goede pad krachtig voort te gaan. Tot hoofdbestuurders werden daarna gekozen de s morgens circa 9 ure de burgemeester van Bdflo komt, wien hij alles mededeelt en vraagt am in den toestand te voorzien. Op diens verlangen4ordt eerst nog een bode te paard gezonden naar den heer Schat ten burg, doch deze komt terug met bericht, dal de waarman Brands reeds op weg is om te komen met kar en zakken. Na de inededeeling van Heidema aan den voor zitter van 't polderbestuur, komt daar de waarman, die naar een ander bedreigd punt gezonden wordt en van daar terugkomende aan het zijlhuis, waren hier drie volmachteu vergaderd, en gaven dezen aan Brands last, om met 7 0 zakken, 2 arbeiders eu kar naar Heidema te gaan, om, als het wuter dalende was en niet de halve hoogte van de kruin had, alsdan de zakken niet te gebruiken. Toen Brands ter plaatse kwam, vond hij het water zakkende en zoo laag, dat hij het onnoodig oordeelde de zakken te vullen en er den dijk inede te dichten. De burgemeester achtte dit wel noodig, met- het oog op den terugkeerenden vloed, zeide dat de vol machten dan niet soheuen te weten hoe de toestand hier was, en hij het dan wel zelf zoa weten, nam de zakken in beslag, liet ze met zand vullen eu dichtte een gat onder Eenrura met 60 zakken en een onder Baflo met 10 zakken; zonder zelfs te denken aan zijn qualiteit. De adv.-gen. mr. B. W. N. Servatius oordeelt, dat het hier niet de vraag geldt, of het polderbestuur al of niet goed heeft geoordeeld over den toestand, zulks is aan Prov. en Gedep. Stateu te beoor- deelen maar of bekl. een daad verrichtte, waartoe heeren baron Yenohner vau Arnhem, Bgeling ran^' ^gewezen, en die vraag moet Den Haag, K.Uer van Hoorn uit Dordrecht en Rink [°«^eiul beantwoord warden. Z.E.G. requireerde van Tiel. Nadat uitvoerige debatten waren gevoerd over op te riohten bondshuizen en de wijze vaij inrich ting daarvan, werd een commissie benoemd, ten einde naar aanleiding der rapporten van de afdeelingen een nader voorstel dienaangaande bij het algemeen Bestuur iu te dienen. Tot leden der commissie werden gekozen de heeren Philippona, voorzitter der vereeniging, van der Voort, Kommerts en Goeman Borgesius. Te Amsterdam is gehouden de jaarlijksche alge meene vergadering van het Genoodschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. De voorzitter, dr. J. van der Moer, opende haar met een rede over het „verband tusschen den sterken drank en de misdaad." Daarna droeg de Seoretaris, dr. Laurillard, het alge meene verslag voor. Daaruit bleek o. a., dat het ledental van 2871 is verminderd op 2840; ofschoon de afdeelingen Utrecht, Leeuwarden, Alkmaar en Heerenveen een niet onaanzienlijke vermeerdering van leden hadden gekregen. Er werd o. a. medegedeeld, dat weer verscheiden ontslagen gevangenen in het afgeloopep genootschapsjaar zijn geholpen om elders de gelegenheid te krygen eer. bestaan te vinden, b. v. in Cinoinnati in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika en de Transvaal. De staat der geldmiddelen was niet ongunstig al is het ook dat de aanvragen tot hulp zoo toenemen, dat een vermeerderd ledental wen- schelijk blijkt. Vervolgens werd belangrijke discussie gehouden over het voorstel der afdeeling Utrecht om den werkkriug van het Genootschap uit te breiden door aan ontslagenen, te wier opzichte overtuigend is gebleken, dat zij onschuldig vervolgd of veroordeeld waren, geldejyke of andere ondersteuning te verleenen. Dat \oorstel werd met 38 tegen 6 stemmen verworpen Daarop werd besïïbt over eenige deels door de afdeeling Utrecht gedane voorstellen tot reglements herziening, meestal van meer huishoudelyken aard. In het weekblad De Hervorming deelt prof. K. van Boneval Faure mede, dat de voortdurende over weging v,an de vraag hoe de stryd over de belijde nisvragen tot eene gewenschte oplossing kan gebracht worden, hem heeft geleid tot een denkbeeld, dat hyv in een voorstel geformuleerd, aan het oordeel der synode zal onderwerpen. Een afdruk van dit voorstel wordt aan- de genbonneerden op genoemd weekblad door de redactie toegezonden. De hooge raad heeft Maandag uitspraak gedaan omtrent de bekende voorziening in cassatie van den heer F. J. Hallo, die door het gerechtshof te Arnhem wegens bedriegelijke oplichting tot 3 maanden celstraf is veroordeeld. Ook dit rëchtocoUegie was van ge voelen dat de handeling van den veroordeelde als oplichting moest worden beschouwd en aohtte mits dien het tegen 's hofs uitspraak aangevoerde raiddel van cassatie onaannemelijk. Het beroep is op grond daarvan verworpen. Vrijdag werd voor het hof te Leeuwarden de be kende zaak van den burgemeester van Baflo behan deld. Daarbij bleek dat de landbouwer Heidema den voorzitter van het polderbestuur, den heer Schatten berg, 's naohts circa 3 ure medegedeeld had, dat het zeewater by hem over den dijk stroomde en dat daar een gat in den dyk was. Hij keert terug naar den dijk en wacht te vergeefs op het polderbestuur, totdat bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. S. M. S. Modderman, advocaat te Groningen, beweert dat bekl. gebaudeld heeft, waar het polderbestuur nalatig bleef, ouder den indruk van het oogenblic, met het oog op het gevaar bij weerkeerenden vloed, in het algemeen belang zonder iemand te benadeelen en Z.E.G. vertrouwt dat het laatste woord zal zijn eene schitterende vrijspraak. Uitspraak 1 Juni a. s. Eene verschrikkelijke daad van wraak is te Lercara gepleegd. Eenige personen hebben heimelijk het huis ondermijnd van Giovanni Kizzi, het hoofd der po litie te dier plaatse, een man die met voorbeeldige nauwgezetheid zijn plicht doet en op wien bedoelde personen om die reden zeer verbitterd hebben moeten zijn. Toen zij het huis ondermijnd hadden, legden zij er eene hoeveelheid buskruid onder, en alzoo hebben zij in den nacht van 15 dezer, terwijl Kizzi, zijn vrouw eu twee kinderen sliepen, het huis in de luoht doen vliegen. Door de krachtige pogingen der politie, die steun vond bij de geheele bevolking, is het gelukt de slachtoffers van ouder de puiuhoopeu te voorschijn te halen. Zij zijn deerlijk gewond, doch niet doodeüjk. In het jaar 1873 weigerde te Breesd een dèr inge- zeteuen, P. M., de voldoening der lammerentieud aan den eigenaar van de heeriykheil Marien waard, den graaf van Bijlandt van Mariënwaard. Een langdurig proces was daarvan het gevolg. Thans is het einde daarvan, dat de verkoop is aangekondigd van de woning en het erf veu bovengenoeraden P. M. door de rechtbank van Tiel en wel wegens wanprestatie van lammerentièttd. Dezer dagen werd te Amsterdam op de begraaf plaats „de Liefde" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Hubertus Sonjce, ridder der militaire Willemsorde, ryks-veearts, een der' laatste overgebleven veteranen van het oude leger. Hy was in dienst getreden in 1807, onder koning Lodewijk, bij een bataljon Hollanders, volgde het legef van Napoleon in Spanje, Portugal, Itylië, Duitschlaud, Oostenrijk en Rusland en werd in laatstgenoemd laud gevangen genomen. Vervolgens is hij tot de Duit- schere overgegaan, en heeft in 1815 by Waterloo als aide-veearts bij de Huzaren van Boreel het geluk gehad een standaard van Napoleon te veroveren en aan zijn kolonel over te brengen, waarvoor hij be noemd werd tot ridder der militaire Willemsorde. Vervolgens is hij met het geallieerde leger naar Parijs getrokken en daar tot den-vrede gebleven. Sedert heeft hij nog 52 jaar de praktijk als veearts Uitge oefend. Hij was algemeen geaoht en bemind. Bij uitersten wil had hij bedankt voor de eer met mi litaire honneurs begraven te worden. Door dc ver enigingen „het zilveren kruis van Waterloo," waarvan hij president was, „de citadel van Antwerpen" eu „het metalen Kruis" met hpar banieren, werd hy op pleohtige wijze naar de laatste rustplaats gebracht; de slippen werden door vier ondstryders gedragen. Op het graf werd een eenvoudige rede uitgesproken. De overledene laat een weduwe van 78 jaar na, met welk hij 58 jaar is gehuwd geweest. Eene zonderlinge geschiedenis. Wy hooren som tijds van vreemde voorwerpen, in de maag van groote yisschcn gevonden, maar' nog nooit, dat atii die ook in de Maag van een paard aantrof. In iene kopie van Galignnre vindt men het volgende: De paarden- viller te Montfaucon kocht niet lang geleden eene partij oude paarden, die tot het leger hadden ge hoord. Toen hij een daarvan opende, was hij niet weinig verwonderd^ er een zilveren doos in te vinden, waarin zich een kruis van het Legioen van Eer en een papier bevonden, in volkomen goeden tnestajid, waarop het volgende geschreven stond: „Daar ik de nederlaag van mijn Keizer niet kan overleven, en ik noch vrouw, nog kind, nog nichten of neven heb, sta ik op het punt, mg in een laatsten aanval tegen de Engelsohen te laten dooden, en daar ik niet wil, dat mjju kruis in hunne handen zal vallen zai ik het mijn paard Chateau Margot, doen inslikken. Het zal het teruggeven als het kan. Pikkkk Dardeman, sergeant bij het tweede escadron der roode lanciers." Maselot, de vilder, bracht de voor- werpen bij den commissaris van politie van het district en die ambteuaar liet .hem de zilveren doos behouden. Wat het kruis betrof, het werd opge- zonden aan de groote kanselarij van het Legioen van Eer. Uit documenten, openbaar gemaakt door de hoogleeraren van de Eoole d' Alfort blijkt dat eenige paarden den ouderdom van vijf-en-veertig jaar hebben bereikt; het paard dat Karei de Twaalfde bij den slag van Pultawabereed, bereikte dien ouderdom. De^ witte^ strijdbengst van Napoleon leefde negen-en twintig jaar. Chateau Margot wordt verondersteld veertig jaar oud geworden te zijn. Bij den slag van Waterloo, waar zijn meester vrijwillig den dood zocht, liet hij het dier de doos inslikken, en deze was er dns vijf-en-dertig jaar in gebleven. Te M'heer (Limburg) is een grijsaard, die ondanks het verbod, kraaiennesten wilde uithalen, uit een hoogen boom gevallen en op de plaats doodgebleven. GEBOREN 24 Mei. Marie HearieUe Godefriüe, ouders M. V. O L' Hoist en C. H. Lam boo ij. 25. Cornelia FransiV- rëès, oudera A. H, Sparnaaij en C. C. Groenendaal. 26. Cornelia, ouders T. Sander» en B. Noorlander. 27. Johanna ouders H. Vnijk en J. W. Coenraads. 28. Reinier, ouders W. de Beij en M. de Ren». Adriana, ouders A. Kok en AV. Potoit- OVERLEDEN: 25 Mei. C. Kopperdraaier, 2d. 26. M. C. den Edel, 4 w. 28. F. Kalmeijer, 2 ui. Een JONGMENSCH, 21 jaren oud, bekend met de Fransehe en Doitsche Talen, wenschte zich geplaatst te zien in een Fabriek, Winkel of Magazijn, liefst voor werkzaamheden van administratieven aard. Brieven gelieve men te adresseren onder letter E. aan den Uitgever van deze Courant. In een FATSOENLIJK GEZIN kunnen één a twee geplaatst worden. Adres met franco brieven onder letter W. aan het Barean dezer Courant. Portraits, Portraits-Cartes, Portraits-Albums, Dessins, Spécialité d'Agrandissements et de Portraits emaillés.

GC | 1877 | | pagina 2