>£GM.” Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. M nszwakte na •de spjjsrer- jeheet bij alle EN ïhriften van nezende ver- orde organen rnienwen en lerkrijgen. Amsterdam, .at, F 250. ilü MINGEN 1877. N? 1991. BUITENLAND. Buitenïandsch Overzicht. BINNENLAND. Vrijdag 1 Jnni. en, en echte bijzonder Wzn., Nationale Militie. 1877, :ng. BAAR E a n*L Mr. P. P. van Bosse, Mr. J. G. Palijn, De Redactie. 7'/,uur, vooreerst nog in afwachtende je weg D. 132. e Wagenstraat GOUDSCHE COURANT. hof. k Bakkersteej. loor van het •dam, ter der MAAG. IER1NG. Zij HERPTE in DID, zjj lijn RIJVEND, t en dubbele wel attent te rad anders, de onde en echte iteld en de hur. M hij de hier- doosje is een naamteekeninj Zoon, Ape ak bevindt op rerzegeld rijjn. elyk daar wei toe te zien It. Alleen die Hand'eekening wachten eoor orde in gevaar is en het zijn plicht is Frankrijk te redden, bestaat de mogelijkheid dat Msc-Mahon bet oor leent aan die inblazingen. Het is maar jammer dat de maarschalk op politiek terrein zoo onnoozel is. In eene Zaterdag in Hydepark te Londen gehou den meeting, die door eenige honderden personen werd bijgewoond, zijn resoluties aangenomen waarin de politiek van Kusland werd veroordeeld en die van Lord Derby goedgekeurd, alsmede het door dezen gegeven antwoord op de circulaire van prins Gort- schakoff. Keizer Wilhelm, die den 9n Juni a. naar Etna zou vertrekken, zal nog eenigen tijd te Berlijn vertoeven om naar men voorgeeft de cavalerie-manoeurres bij te wonen die in de omstreken van Berlijn en Potsdam zullen worden gehouden, ’t Is de vraag of dit de ware reden voor het uitstel is. Het besluit om de garnizoenen in Elzas—Lotharin gen te versterken is uitgei aardigd. Generaal Grant, de expresident der Unie is Maan dag te Queenstown aangekomen. Hij ging niet aan wal (dit geschiedt pas te Liverpool), maar een aantal personen in een sleepboot gingen aan boord, om hem te begroeten. /oor Heeren o 1.— da de persoon^ President, urie. Als Candidaten voor de Tweede Kamer in het Hoofdkiesdistrict GOUDA, worden aan bevolen 1°. Voor de gewone vacatureWit Stembiljet.) Minister van Staat, de uiterst bekwame Financier, 2°. Voor de buitengewone vacature: (Blauw Stembiljet.) Lid der Provinciale Staten voor het District ZOETERMEER. i Pillen, eindt i algemeen ge- »n «n uit- L. SCHENK ONDERZOEK van de VERLOFGANGERS der MILITIE TE LANDE. De BURGEMEESTER ran Gouda brengt ter al- gemeene kennis, dat ingevolge art. 188 der Wet op de Nationale Militie van den 19n Augustus 1861 (8taaMad n» 72). de INSPECTIE der VERLOF GANGERS voor de Gemeente Gouda, is bepaald op WOENSDAG den 13 JUNIJ 1877, des morgens ten 11 ure. Dat daaraan behooren deel ie nemen de VERLOF GANGERS der NATIONALE MILITIE, van de ligtingen 1873, 1874, 1875 en 1876, die vóór den 1 April 1L in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, (daaronder ook begrepen, dezulken, die tot eene andere gemeente behooren, doch thans in deze gemeente woonachtig zjjn), met uitzondering alleen vnn hen die, casu quo, in de maand Juny e. k. in werkelijke dienst moeten komen, welke Verlofgangers op voorschreven dag en uur zich behooren 'te bevinden op de STADSTIMMERWERF aan de Turfmarkt alhier. Wordende hun voorts medegedeeld dat zjj, volgens art 140 der genoemde wet, ter inspectie behooren te verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de Kleeding- en Uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hun Zakboekje eu van hun Verlofpas. I. dat zij, volgens art. 180 dier Wet, worden ge acht onder dc wapenen te zijn, niet alleen gedu rende den lijii dien het oedoeld onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gesleed, zoodat zij, die ongeregeldheden als an- derzins plegen bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bepaald, gedurende het onderzoek en bij het naar huis koeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk hier te lande, bij genoemd art. 130 toepasselijk verklaard. c. dat hjj die door ziekte niet kan verschijnen, een attest van een Geneesheer of Heelmeester door den Burgemeester geviseerd, moet overleggen, en d. dat degene, welke zonder vergunning absent is, volgens de wet met arrest zal worden gestraft. Gouda, den 29n Mei 1877. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Uit Konstantinopel bericht men officieel, dat eenige oproerlingen gevat of verbannen zijn en dientengevolge de rust weder geheel hersteld is. In hoever dit met de waarheid overeenstemt, is op te maken uit andere berichten, welke alle daarin overeenstemmen, dat te Konstantinopel eene bedenkelijke gisting heerscht. Voor het oogehblik heeft nog de regeering de noo- dige kracht om de orde te bewaren, maar het is de vraag of dit lang duren zal. De loop der oorlogs gebeurtenissen in Klein-Azië schijnt de naaste aan leiding te zijn tot de heersohende ontevredenheid, GOUDA, 31 Mei 1877. Morgen wordt het zomerseizoen geopend in „On» Genoegen," met een concert, dat een heerlijk genot belooft. Het wordt gegeten door het zoo uitstekend bekende corps Stafmuzikanten van het reg. Rotterdamsche Schut terij, onder directie van den heer W. J. Hutschenruy ter Wi. terwyl een programma ia geannonceerd, rijk aan schoone stukken. Éen en ander geeft den Goudschen ingezetenen waarborg iets waarlijks schoons, iets zeldzaams heerlijks te zullen genieten. Men verzoekt ons ter kennisse te willen brengen onzer lezers, dat het concert aanvangt om T/|uur. en niet, zooals in de advertentie en op de programma’s staat, om 7 uur. Dinsdagavond werd de Nederlandsche Natie plot seling zeer verontrust door de tijding dat H. M. onze geëerbiedigde Koningin ernstig ongesteld was. Gisteren vernam men nader dat H. M. een betrek kelijk rustigen nacht had doorgebracht. De toestand der doorluchtige Zieke, hoewel niet verslimmerd, blijft zorgwekkend. Z. K. H. de prins v. Oranjs is, op het telegraphisch bericht van de ernstige ongesteldheid der Koningin, gister nacht uit Parys vertrokken en ten 2 ure des namiddags in den Haag aangekomen. Terstond begaf de Prins zich naar het huis ten Bosch. De berichten van gister namiddag omtrent den toestand der Koningin luiddenH. M. is zeer zwak. De toestand zeer zorgelyk, maar niet zoo erg als gisteren. Gisteren avond luidde het bericht, dat ofschoon de benauwdheid zich niet had herhaald, de toestand even zorgwekkend bleef. Dinsdag namiddag is de schoorsteenveger M. zwaar verwond met een vigelante tehuis gebracht, hy was bij het verrichten zijner werkzaamheden van het dak eener woning, op de Turfmarkt, gevallen. M. C. M. van Rangelrooi die eenige dagen ge leden bij klaarlichten dag drie wandelstokken vau de stoep bij den winkelier van Veen wegnam zoodoende weder in handen der justitie te geraken is door de Arrondissements Rechtbank te Rotterdam tot een halfjaar gevangenisstraf veroordeeld. Genoemde persoon heeft meer dan de helft van zijn leven in de gevangenis of in bedelaarsgestichten doorgebracht. Na afgelegd examen is Dinsdag als candidaat- notaris toegelaten de heer mr. J. Molenaar, te Waddinxveen, Bij den veehouder A. van Driel, in den Zuidplas- polder te Moordrecht, is den 29 Mei jl. een rund j_.„ en afgemaa^t welke het vooral gemunt heeft op den minister van oorlog. De Sultan heeft dien echter voorloopig ge handhaafd en de klagers gestraft. Op de Turksche berichten fan den oorlog in Azië kan men niet veel staat maken, daar zij blijkbaar door de vrees overdreven zijn. Er heerscht een ware paniek in het hoofdkwartier. Toch blijkt er uit, dat de Russen steeds voorwaarts trekken en reeds te Olti staan de vermeestering van Erzeroem is alleen eene quaestie van tijd. De Turksche ondernemingen in den Kaukasus zijn eenvoudig eene dwaasheid en hoeveel men daarvan ook in Konstantinopel zich moge hebben voorgesteld, het zal op den loop der zaken geen merkbaren invloed hebben. Trouwens de verplaatsing van het Russische hoofdkwartier naar Alexandropol bewijst reeds, hoe weinig men zich daarom bekommert. De Turken verliezen uit het oog, dat Rusland altijd de gemeen schap kan openbouden langs de Kaspische Zee en dus de operatiën in Armenië door hunne ondernemingen weinig kunnen worden belemmerd. Aan den Donau beletten de regen en de hooge waterstand de operatiën der troepen. Wel geven de Bussen in het vernielen der Tdrksche monitors blijken van behendigheid en moed, maar van overtrekken der rivier door het gros des legers kan nog niets komen. De gezondheidstoestand blijft goed, maar als warmte volgt op de hevige regeus vreest men voor allerlei ziekten, ten gèvolge van de uitwasemingen van den bodem. De berichten over Servië luiden niet gunstig voor den vrede; men spreekt van een brief van Vorst Ni- lan aan den Czaar, waarin hij zou hebben meegedeeld, dat de Serven niet langer in bedwang kunnen worden gehouden. Men kan echter veilig aannemen, dat de Serven in elk geval wel wachten zullen met een oor logsverklaring aan de Turken, totdat de Russen den Donau over zyn. De Oostenrijksche autoriteit heeft 150 Serven, die op weg waren naar Rumenië, te Or- sowa laten oppakken en naar Belgrado terugbrengen. De Grieksche Kamer is weder bijeen; het Mi- nisterie-Deligeorgis heeft zijn ontslag genomen en zal worden vervangen door een Kabinet, waarin de verschillende fracties zijn vertegenwoordigd; zooals wij vfroeger reeds opmerkten, sluit de vorming van zulk een Ministerie niet in, dat de Grieken tot vijan- delijkheden tegen de Turken zullen overgaande Grie- zyn slim genoeg om vooreerst nog in afwachtende houding te blijven. In Frankrijk ismen in alphabetische orde der departe menten aan het zuiveren der besturen geweest. De laatste lijst van benoemingen van onder-prefecten en algemeene secretarissen is afgekondigd, die welke geheel verdacht waren aan de regeering der moreele orde zijn afgezet. In een circulaire aan de proeureurs-generaal zegt de Minister De Broglie dat de Maarschalk een nieuwe staatkunde wil volgen, ten einde de overheersching van de theoriën der radicalen tegen te houden. Hy verzoekt daarin, dat de procurenrs-generaal hun ijver verdubbelen, om de wetten te doen naleveu, de zede lijkheid, den godsdienst en het eigendom te bescher men tegen de aanvallen van de pers, en beveelt hun aan, elke vergoelijking van de Commune te beletten, alle beleedigingen tegen het hoofd van den Staat en alle valsche berichten, die strekken om de meening ingang te doen vinden, alsof er in Frankryk een party bestond, die misdadig genoeg was om een oorlog te willen verwekken. Intusschen schijnt de verdeeldheid in den boezem der regeeringsparty steeds aan te wakkeren. DeOr- leanisten zyn naijverig op de Bonapartistpn, die te veel posten krijgen naar hunne meening, terwyl naar het schijnt de legitimisten uit Frohsdorff het wacht woord ontvangen hebben om zich te retireeren en zich met dit ministerie in *t geheel niet in te laten. Is dit zoo, dan kan het kabinet zelfs in den senaat op geene meerderheid rekenen en zal het weldra ón mogelijk zyn. De vrienden van Mac-Mahon doen hun best den president op te zetten en liefst zachtjes aan te dry ven tot een coup d’état. Het is te hopen, dat de maar schalk, die trouwens niet de vertegenwoordiger is eener dynastie en persoonlyk geen eerzucht heeft, niet tot Z"lk «n uiterste zal komen Alleen iugeral men I ^“^gend er in slaagt hem te beduiden, dat de maatschappelijke 6

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1