iterant»» BINNENLAND. ADVERTENTIËN. Kost en Inwoning Burgerlijke Stan d r «og weder een maand de Kamer wegzenden, zooals de constitutie veroorlooft. Maar dat ia dan ook de fatale termijn; dus hoe men wende of keer, men zal hiuneu eenige maanden moeten komen tot het raad- plegeu der kiezers. Eü nu moge men overal ambte- nareu van de moreele orde hebbeu aangesteld met den scherpen last de verkiezingen in anti-republi- keinachen zin voor te bereiden, uit alles blijkt dat de regeeritig zelf twijfelt of haar dit zal gelukken, hetgeeu op haar handlangers terugwerkt, welke wei felend en onzeker te werk gaan. De regeering zelf schijnt het geweld niet te sehromen; althans drukpers-processen zijn haar niet meer vol doende. Bonnet-Duverdier, president Van den Parij- schen gemeenteraad, tegen wien eene instructie geopend was ter zake van eene redevoering te St. Denis, is aangehouden en preventief gevangen gezet, een in dergelijke zaak ongewone handelwijze. Het mengen van den naam van Mac-Mahon in den strijd heeft ten gevolge gehad, dat iedereen het als eene natuurlijke zaak gaat beschouwen, dat de maarschalk bedankt, ingeval de nieuwe Kamer uit dezelfde meerderheid bestaat. Men nespreekt reeds <le kansen van <zyü opvolger; Thiers en Jules Grévy zijn de namen, welke het meest geuoerad worden. De geestdrift, waarmede Gladstone te Birmingham is ontvangen en waarmede de meeting de resolution heeft aangenomen tegen Turkjje en de houding der Eugelsche regeering, trekken zeer de aandacht. 't Oordeel der Eugelsche dagbladen over deze zeer levendige demonstratie is natuurlijk verschillend naar gelang van hunne politieke kleur. Bepalen we ons tot de bezadigde Times. Deze, zonder zich voor Gladstone's rede op te winden, vond er toch aanleiding in tot een waar woord. Alles, zegt hij, wat in den lande den waren en helderen klank heeft vau liberalisme, alles waar men op rekenen kan als duurzaam, als gewicht en kracht hebbend bij een toekomstigen stryd tusschen de beide groote partijen, sluit tEuns zich aan bij den heer Gladstone. Het is een opmerkelyk verschijnsel. De tegenstan ders van den ex-premier mogen beweren dat eene vergadering als die van gisteren 't land met verte- geuwdbrdigt, dat Birmingham bekend is om zyn partijgeest, dat al de afgevaardigden, die gisteren bijeenkwamen, tot ééne klasse eu ééne partij be- hooren. Doch er is eene uitdaging, die hua dadelijk den mond moet stoppen. Kunnen zij, aan hunne zijde van de quaestie, zulk eene meeting beleggen Eene goedkeuring, die ganschelijk stilzwijgt, schijnt zwak of twijfelachtig. Dit nu kan niet gezegd worden van den stoun die aan Gladstone's politiek gegeven wordt. Welke ook de waarde zij van die politiek, zij werd zoo openlijk en luid mogelijk in duizend bijeenkomsten bepleit. Maniien van eiken rang of stand zijn bereid hunne stem te verheffen, om te eischen dat er geen oorlog zal wezen tot verdediging van 't Turksch bewind, en dat Eugeland's politiek niet vastgeklonken worde uau de eeuwig durende dienstbaarheid van millioenen raenschen. Kan men eene fatsoenlijke openbare meeting beleggen, in welke iets anders geëischt worden zou?" Er is gebleken van neen. De Italiaansche Kamer heeft eene motie aanger- noinen, strekkende om aan den koning een adres van gelukwenschiug te richten bij gelegenheid van den 30u jaardag der afkondiging van de Italiaansche vrijheid. - In de Belgische Kamer wordt steeds de beraad slaging over 'de maatregelen *tot wering der kies- misbruiken voortgezet, maar beide partijen houden zicli overtuigd, dat' de voorgestelde hulpmiddelen wéinig zullen baten. Het vettrek van den Duitschen Keizer van Berlijn naar Ems is bepaald op 14 (lezer; omstreeks de helft van Juli wordt de Keizer te Gaslein verwacht. GOUDA, 5 Juni 1877. De gemeenteraad benoemde heden raiddag tot secretaris dezer gemeente den heer Mr. N. D. Brou wer, thans secretaris van Wormerveer. Waar het geldt de vervulling eener zoo gewichtige betrekking als die van gemeente-secretaris, willen wij niet volstaan met die bloote vermelding, maar tevens de hoop uitdrukken, dat onze gemeente in den nieuw benoemden een man moge vinden, die met kennis, ijver en verstand de taak hem toevertrouwd, zal ter harte nemen. Ieder, die weet hoeveel er voor den goeden gang vau zaken in een gemeente afhangt van hem, die de betrekkiug van secretaris bekleedt, zal met ons den wensch koesteren, dat de heer Brou wer zal toonen in alle opzichten een waardig opvolger te zijn van hem, die gedurende meer dan 30 jaren, met zooveel eere als secretaris van Gouda werk zaam was. Was het voorzeker niet gemakkelijk uit een zoo ruime keuze vau sollicitanten, als zich voor de betrek king opdeden, den meest geschikte te kiezen, er bestaat alle reden om te gelooven, dat de keuze van den raad eene gelukkige zij. Het zal weldra, hopen we, blijken, dat de heer Brouwer de op hem gevallen keuze waard is en dat zijn benoeming inderdaad was in het belang ,onzer gemeente. Blijkens kennisgeving aan het hoofd van dit blad zullen ten teeken van algemeene rouw over het overlijden van H. M. onze Koningin de klokken 3 maai daags worden geluid. B. en W. drukken tevens de hoop uit, dat de ingezetenen zich in dien tijd Van alles zullen onthou den wat een gebaste stilte zou kunnen storen. Wij vertrouwen dat Gouda's ingezetenen aan dien wensch zullen gehoor geven eu als waarborg dat zij dat zullen doen, wijzen wij er met genoegen op dat reeds, toen de droevige slag, menscheiijkerwijze gesproken, niet lang meer kou uitblijven doch nog niet gevallen was, besloten werd de tegen Vrijdag en Zondagavond geannonceerde coueerteii in Ons Genoegen niet te doen doorgaan. Die handelwijze verdient lof. Niet minder aangenaam was 't ons te zien dat de feestviering in dc li. C. Leesvereeniging bij de eerste tijding van den toestand van H. M. werd afgesteld. In zulke droevige omstandigheden voor geheel ons volk, past geen openbaar vreugdebetoon. - Aangaande het overlijden van H. M. de Koningin (dat wy reeds Zondag met een enkel woord bekend maakten) doelen wij nog 't volgende mede De Prins van Oranje eu Prins Hendrik bevonden zich reeds in den vroegen morgenstond aan het ziek bed de Koning kwam ten ruim 10 ure. Het na derende gevaar voorziende, liet Z. M. onmiddellijk door zijn adjudant Prins Érederik op 'het Huis de Paaiiio van den toestaud keiinisgeven. De Prins ver scheen kort daarna met zyne Dochter, de Prinses Von Wied. De geheele vorstelijke familie was dus op het sterveusoogenblik aan de sponde. Kort daatop werd de droevige tijding bekend gemaakt en werden de gordijnen in het paleis neergelaten. De paleizen en de woningen van de leden der hofhoudingen in de stad zijn daarop alle gesloten. De deelneming en verslagenheid zijn na 't bekend worden van de doodstijding algemeen. Zondag namiddag ten half 5 ure verscheen een bnitengetvoon nummer van de Slaats-Courant, hetwelk deze kennisgeving bevatte z/De Koning, het Koninklijk Huis en geheel het Vaderland hebben een zwaar verlies geleden, door dien het God hehnagtb heeft. Hare Majesteit de Ko ningin heden voormiddag ten half twaalf ure na een lijden van weinige dagen tot zich te nemen." De oppereeremonifmeester heeft bekeud gemaakt, dat, ingevolge ,de bevelen des Konings, het Hof den. rouw zul aannemen wegens het overlijden van H. M. de koningin, voor den tijd vau achttien weken, te weten: 6 weken grooten rouw,-8 weken halven en 6 Weken lichten rouw, ingaande den 4den dezer maand. Met een zekere hardnekkigheid zegt 't Dagbl. liep reeds sedert Vrijdag jl., zoowel inde residentie als elders in den lande, het gerucht van het afsterven van H. M. de Koningin. De reden daarvan vinden wjj heden Vrijdag-ochtend ten 4 ure nam H. M. toch afscheid van HH. KK. HH. Prins Frederik en Prinses Maria von Wied en na beide de hand te hebben gedrnkt overviel Haar een hevige flauwte, die zoo gernimen tijd aanhield dat de handen der Vorstin reeds ver stijfd koud werden. Z. K. H. de Prins »an Oranje spoede zich toen echter naar dr. Blom Coster, wien 't gelukken mocht, de levensgeesten toen nog, helaas voor korten tijd, op te wekken. De tyding van het overlijden had zich echter iutussohen reeds door 't paleis naar buiten verspreid. Naar 't Dagbl. verneemt, bevindt zich het besloten testament van H. M. de Koningin thans onder be rusting van den notaris mr. II. Beijers. Gisteren avond zou het volgens dé bepalingen der wet en in tegenwoordigheid van eenige aanzienlijke personen ■pleehtig geopend worden. Het lijk van H. M. de Koningin, zal op (Ver langen van de Overledene, niet worden gebalsemd. ïn kruiden zal het in een looden kist worden nedergelegd die" aan de binnenwanden met matrassen van zwaar wit satijn is bekleed en door mijldel van soldeering hermetiseh zal gesloten worden. Om deze kist zal een kist van zwaar eikenhout sluiten, die op haar beuft zal omsloten worden door een kist van het prachtigst gepolijst mahonyhout, geheel met zilveren garnituren. Dit garniture bestaat uit twaalf massief zilveren handvataels, voorzien van het zinnebeeld des doods, en even zooveel zilveren slnitschroeven in den vorm van doodshoofden. Op het deksel wordt een prach tige zilveren plaat bevestigd, waarop gegraveerd is z/Sophie 'Frédérique Mathilde Koningin der Nederlanden Prinses van Wnrtemberg, Geboren te Stuttgart 17 Junij 18J8, Overleden Eu ia ten Bosch nabij 's Graveuhage 3 Junij 1877." De vervaardiging is opgedragen aan de firma P Mouton en Zoon en wordt met den meesten spoed volbracht, zoodat men dacht reeds gisteren avond daar mede gereed te zijn. Vermoedelijk zal het stoffelijk overblijfsel der Yorstin heden, reeds in de lijkkist worden nedergelegd. De dag waarop de plechtige ter aarde bestelling van wijlen H. M. de Koningin znl plaats hebben is nog niet met zekerheid bekend. Naar men wil zou daartoe den 25n dezer maand bepaald zijn. Bij kon. besluit- is hel aan mr. J. Bredius, bur gemeester van Waarder en Barwoutswaarder, op zij0 verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeenten, goedgekeurd. In de katholieke kerken alhier heeft Zonda» de plechtige viering plaats gehad van het vijftigjarig jubile der bisschoppelijke consecratie vau Paus Pius IX. Als nalezing op de Haagschs kermis gaf de Spectator Zondag als plaat: „De schoone Patimph of de vrouw zonder onderlijf." Bezoekers van de schoone Fatiraah beweren, dat de teekening van de Spectator zeer juist het origineel teruggeeft, met dit verschil evenwel, dat de gelaatstrekken van de „Fatimah" in de Spectator zeer aan die van den minister Heemskerk doen denkén. Het onderschrift luidt: „De toestand der-couser-' vatieve partij.» Het Handelsblad geeft in bedenking een nationale hulde op 't graf van Motley te doen verrijzen. Dit jaar zal het Noordelijk Zendingsfeest worden gehouden te Veeuwouden op Woensdag 25 Juli. De hecren Priestman Brothers te Huil hebben vóór eenige dagen in tegenwoordigheid der vertegenwoor- - digers van de pers een openbare proeve genomen met een nieuwe uitvinding, toegepaat op de stoomkraau tot het lossen van graan, zaden, enz., waarbij slecht» één man aan de kraan en één man in het schip of in den waggon benoodigd is, om in korten tijd de lading te lossen. Het zelfwerkende toestel werkt door twee kettingen, waarvan de een door middel eener rem naar omlaag gedreven wordt en waaraan een emmer verbonden is, die wijd open te midden van het op te heffen graan of zaad, valt. Bij het lichten van dentweeden ketting, wordt de zoogenaamde emmer (Bucket) door de eenvoudige toepassing'van een hefboom maar beneden getrokken en zioh gaan deweg vullende, sluit zij zioh wederom zelve, om door middel der stoomkroan weder opgeheschcn en naar verkiezing bij rondwending gelost te worden. Door de zwaartekracht weder op den eersten ketting te brengen, opent zij zichzelf onmiddellijk, en ontlast zonder verdere hulp den inhoud. Op dezelfde vrjjje werkt een tweeledige vork, wanneer mest of hooi gelost moet worden. De toestellen worden in ver schillende grootten vervaardigd. Het is echter on- noodig hieraan toe te voegen, dat door deze machine vele kostbare handen ontbeerd kunnen worden. De geschiedenis van de conservatieve partij is Nederland gedurende de laatste 25 jaren i> in den volsten zin dee woords een lijdenegeschiede nis. Het heeft haar zeker niet ontbroken aan be kwame mannen, inaar wel aan mannen, die, ronder zich door persoonlijke rancunes te laten lijden, uit overtuiging den strijd voor het oonservatisme aan vaardden eu tegelijkertijd politiek doorzicht genoeg hadden om te begrijpen, welke in Nederland 4» roeping moet zijn eener conservatieve partij. Be» opmerkelijk feit is het, dat velen van hen, die is de lijdensgeschiedenis een groote rol hebben gespeeld, in den beginne met warmte de liberale beginselen hebben verdedigd. Was niet Donker Cnrtius, 11e talentvolle Minister, die in 1653 de stoutheid had om Thorbecke den handsohoen toe te werpen en als vertegenwoordiger der reactie op diene,zetel plaat» te nemen, dezelfde, die voor 1848 zelf» den Beid- sehen professor te radicaal was f Is niet Heemskerk, de premier van dit ministerie, wiens conservatisme - eerst in den allerlaatsten tijd weer wet verdacht i» geworden, indertijd als liberaal man, wiens artikel» in het Handelsblad zeer de aandacht hadden getrok ken naar de Kamer afgevaardigd? Onder dergelijke omstandigheden is het niet te verwonderen dat dc strijd om beginselen zioh zoo dikwijls heeft opgelost in nietig gekibbel en porte feuillebejag. Immers, de politici, die zioh, zij het ook ter goeder trouw, door persoonlijke eonsideratién en ranounes laten meeslepen, zijn gewoonlijk de hef tigste partijgangers. Van dergelijke politici is het niet te verwachten, dat zij het goede zelfs uit de handen hunner tegenstanders gaarne zullen aannemen. Zij vertegenwoordigen de politiek, door een oud-lid der Tweede Kamer eens in anderen geest aldus ge- 2ualificeerd: ik stem tegen, omdat het voorstel van ien kant komt. Tad.) Uit een rapport van den Nedcrlandsöhen gedele geerde bij den Oppersten Gezondheidsraad te Kou- etantiuopel. dd. 2 JMei jl., blijkt, dat volgens de bij dien ltaad ingekomen beriehten uit Bagdad, loopende tot 5 Mei, de pestziekte aldaar nagenoeg op dezelfde hoogte gebleven was. Gedurende de. week von 29 April tot 5 Mei waren 277 personen aan die ziekte, overleden, tegen 273 in de voorafgaande week. Te Amara, de eenige plaats buiten Bagdad waar de pest zich dusver vertoond heeft, waren in dio week een zestal sterfgevallen voorgekomen. De thermometer was gestadig rijzende, en men bleef de hoop koesteren dat bij toenemende warmte de ziekte binnen weinige weken zou verdwijnen. De berichten uit Itescht, aan de Kaspische Zee, waar sedert eenige weken eene bcsmetujijke ziekte, die voor de pest gehouden werd, heerschte, bleven verontrustend, daar er dagelijks 5 a 6 sterfgevallen plaats hadden. De Opperste Gezondheidsraad had het doelmatig geoordeeld eenen geneesheer derwaarts af te vaardigen, ten einde een onderzoek te bewerk stelligen. In de maand Mei zijn te Alfen op twee stallen onteigend en afgemaakt 2 longzieke en 8 daarvan Verdachte runderen. Voor de eerste werd 265 (halve waarde) voor de laatsten 1592 (geheele waarde) schadeloosstelling uitbetaald. Tn de maand April jl. kwamen hier geene gevallen van longziekte voor. Een merkwaardige schipbreuk heeft een paar mahn- den geleden plaats gehad, en dat niet doordien een aehip tegen aan rot», maar doordien een rot» tegen een schip aankwam. De ijzeren schroefstoomboot Knight Templar was den 23sten Februari dicht bij de golf van Tinus, in water dat 1000 vadem diep was toen het getroffen werd door een stuk rota, dat een onderzeesehe vulkaan omhoog had geslingerd. Tegelijk dat het schip den Schok kreeg, hoorden de schepelingen een rommelend gereid en de zee schuimde, als kookte ze in de buurt v.\ het schip. Weldra begon het schip vol te loopen e\ de kapitein liet het op het strand van het eiland filiate loopen. Na zoo goed mogelijk door duikers dichtderaaakt te zijn, werd de Knight Templar naar Malta gisleept, waar men in het dok ontdekte, dat een rots een gat van neen voet middellijn ouder in het schip geslagen had, ter wijl een andere steen het aan den voorsteven getroffen, doch niet doorboord had. De heer William Coppin, expert van het ministerie van koophandel (Board of Trade verklaart, dat het geen twijfel lijdt of het schop is door steenen uit een onderzeesohen vulkaan getroffen. In de nabijheid van Potsdam is een vogelpaar een beroep komen doen op het goede hart der jeugd. Het heeft nl. het schoollokaal oitgekozen, om er hun nest te bonwen. Door een der altijd open staande ventilatieraatcpjes vlogen zij in en uit, het nestje aan de hoede der jeugd toevertrouwend. Het rumoer in de school, het gezang der leerlingen, niets hindert het wijfje nu er eieren zijn, haar post in het nestje te vervullen; het blijft rustig zitten broeien.' De leerlingen, daartoe door de onderwijzers opgewekt, toonen zich het vertrouwen der vogels waardig. 't Is i alsof deze vogels begrepen, dat er geen beter middel is, om der jeugd te leeren een vogelnestje te vcrschoonen. Terwijl in den laatsten tijd in onderscheidene ge meenten strafverordeningen zijn vastgesteld1 wegens het uithalen van vogelnesten, heeft de burgemeester vim Hoevelaken eene oirculaire tot ingezetenen gericht, -waarin hij op het groote nut der vogels wijst, ten einde de oude meening, welke aldaar nog steeds heersoht, dat de vogels meer schade aanbrengen dan voordeel, te verdrijven. Dat de mussoBen meer goed dan kwaad doen, traoht hij in zijn schrijven door de volgende aneodote te bewijzen: „Frederik de Groote zag gaarne «choone vruohten, vooral kersen tot nage recht van zijnen diseh. Daar nu de musschen zoo goed als een koning smaak in kersen vinden, liet hij een bevel uit gaan om de musschen overal te verdelgen en loofde voor elke doode musch eene belopning van 6 penningen nit. Dat kostte den Staat in 2 jaren 4 duizend daalders en toen zag men zoo min kersen als ander ooft meervele boomen waren zelfs geheel ontbladerdzoozeer hadden zich de rupsen en andere insecten midderwijl vermeerderd. De Koning herriep zijn bevel en moest zelfs weder mus schen van elders'laten aanvoeren.» De oudere behooreu daarom toe te zien op hunne kinderen,.opdat zg geeti oorzaak zijn, dat hunne gewassen door ongedierte vernield worden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Delft door de politie een persoon gearresteerd, die, naar t schijnt, zijn zwager in een sloot heeft geworpen met het voornemen hem te verdrinken, doch welk opzet door tijdig toegeschoten hulp is verijdeld. Te gen dcRzclfden persoon is ttvens proces-verbaal op gemaakt wegens diefstal, omdat bij hem een drietal bronzen voorwerpen werd geionden, afkomstig van 's rijks constructiewinkcl, welke voorwerpen sedert korten tijd vermist waren. Hij is naar 's Hage over gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. De Standaard meldt dat (Ie eandidatuur van den heer Bichon alhier niet gesteld is, dan nadat „onze" kiesvereeniging zioh vergewist had,' of de indiening van een afzonderlijke nota door dit kamerlid moet besehouwd worden als gericht tegen de nota der negen heeren. Eerst nadat dienaangaande voldoende op heldering was ingekomen, besloot men van de be denkingen, die tegen deze candidatunr aanvankelijk gerezen waren, af te zien. Aan een brief geschreven aan boord van het stoom schip Palembangop de kust van Atchin, van 24 April, outleeneu wij het volgende: Misschien hebt gij reeds gehoord van de heldendaden verricht door Zr. Ms. stoomschip Palembang, denkelijk echter nog niet. Zie hier de zaak. Op de westkust van Atchin liggen verschillende staatje»; eenige zijn reeds Hol- landsoh. andere nog niet. Onder deze laatsten was- er echter een die zeer vijandelijk was en zoo hij kon zelfs op de schepen school. Nu was besloten dit staattje eens de les te lezen liaartoe werden drie oorlogsschepen en 200 kolonialen aangewezen. Waar om dat wij daar nu bij moesten wezen, weet ik niet, wij zijn zelfs een dag stoomens van de westkust ver wijderd, maar enfin de Palembang was een van die drie schepen. Wij stoomden er heen en maakten het zoo dat wij tegen vijf uren in den morgen vóór la gen. Wij gooiden een anker pit eu hieven een oogenblik kalm liggen. De les zou een aanvang nemen. In plaats echter dat wij, de leeraars, gaan beginnen, komt van den wal het perste vuur. Dat was a. Daar a. echter niet goed was, deed de leermeester, de Palembang, het hen voer en natuurlijk zeer goed. In een woord, wij schoten als razenden met granaten waar twee man hun vracht aan hadden. Die granaten, springen natuurlijk uit elkander en daar wij maar 600 meters uit den wal lagen, konden wij alles goed zien. Men zag alles vliegeD, halve boomen, stnkken hout, wolken zand enz. Die lui hadden aan den wal twee groote bentings gebouwd met een paar stflkken er op, die wij heel netjes aan stukken hebben geknjkkerd. Om 10 uren gingen de 200 kolonialen met onze matrozen in de sloepen, ten einde aan wal te gaan, maar dat mislukte. Die kerels hadden namel(jk loopgraven langs het strand gemaakt, daar verscholen zij zich achter, en toen nu de sloepen onder den wal kwamen vlogen die kerels derwaarts en toen was bet paf! paf! en of wij al schoten, die kerel» stonden bedekt, het gaf niets. Toén werd er nog een oorlogsschip gehaald met 200 kolonialen en toen de zaak nogmaals geprobeerd, maar nu nog met gewapende sloepen, dut zijn sloepen waarop een kanon staat. Toen de sloepen nu weder onder den wal kwamen was het weuer van hetzelfde laken een pak, maar zij hadden echter minder gerekend op de ge- J wapende sloepen, die un ook begonnen, ofschoon het niet keel gaf. Toen de kolonialen echter kruid rookeu waren zij niet meer te hondenmen roeide stevig door, terwijl der Atchinezen en de kolonialen om hevigst op elkander vuurden. Zoodra was er niet een sloep aan wal of de kolonialen sprongen er nit en eeir troepje von p. m. 20 man stond oogenblikkelijk gereed. Dadelijk vlogen z(j onder het afschieten en laden hunner geweren en onder een vreeselijk hoerah 1 dep Wal verder op naar de loopgraaf en gingen er in al schietende. Als die kolonialen eens grond hebben, krijgt men ze er niet meer af. Zoo was bet ook hier; de Atchinezen moesten wijken, hunne dooden mede nemende. In een kwartier tijds waren al de kolonialen aan wal en ging, het met een hoerah verderde bentings waren gauw genoeg ingenomen, en daarna zjjn zij aan het schieten gegaan dat hooren en zien verging, de bosschen en drie dorpen werden geheel vernield en verbrand, en alles werd neergeschoten wat zij maar zagen. Des avonds was de boel afge- loopen, en kolonialen en matrozen (die ook aan wal waren gegaa») kwamen aan boord en den volgenden dag middags vertrokken Wij. Zoo ik hoor wil het staatje nu Holland worden. Dit noemen de kolonialen nu eens even tachtigen Kazanlik, eene stad van 21.000 inwoners in Bnlga- rie aan den Balkan, is het middelpunt van de rozen olie-industrie, dip van zeer groote beteekenis is. Kanitz, een Oosterijker, die langen tijd in Bulgarije vertoefde, noemt Kazanlik het rozendal, en deelt ons omtrent zijn bezoek aan die plaats het volgende "mee „Met ons trokken kleine karavanen de stad in, met zich voerende ontelbare ezels, beladen met reusachtige manden, wier inhoud de lucht met heerlijke geuren vervulde. Vrooljjke dorpsschoonen, met verblindend wit gewaad van voren en van achteren met een bont wollen sohort bedekt, vormden het geleide van den eenigzins vreemden, bijna feestelijken optocht, want allen waren met rozen versiefd. „De rozen worden niet in pollen of tuinen, maar in velden gekweekt. Men kan zich niets liefelijkere voorstellen, dan zulk een rozenakker. Als een schil der hem met juistheid weergaf, zou men hem van overdrijving beschuldigen. Millioenen, ja vele mil lioenen der honderdbladerige roos zijn over het licht groene tapijt der rozenvelden uitgestrooid; eu toch is wellicht nu eerst het vierde deel der knoppen open gegaan. Naar den koran, die in Bulgarije, dat voor een derde door Turken bewoond is, zeer bekeud is, ontstonden de rozen eerst gedurende de nachtelijke hemelvaart van den profeet, en wel de witten nit de zweetdroppels .van Mahomed, de gelen uit die van zijn ezel, de rooden uit die van den engel Gabriel die hem begeleidde. „Het buitengewoon prachtige van het rozendal Kazanlik zal men dan beseffen, als men zich voorstelt, dat van de 123 Bulgaarsche dorpen welke de rozen teelt als hoofdproduct drijven, er 42 tot Kazanlik behooren en dat van de 1650 kilogrammen rozenolie, die gemiddeld jaarlijks in Europeesch Güllistan ge wonnen worden, er 850, düs meer dan de helft, uit Kazanlik komen. De cijfets klimmen en rijzen natnur- lyk naar mate wind en weder de rozenteelt meer of minder.begunstigden. Bulgarije bracht b. v. in het buitengrwoon vruchtbare jaar 1868, 3.000 K. G. olie op, terwijl 1872 door vorst en hagel gekenmerkt, er slechts 800 opleverde. En dat de rozenteelt een groote uitgestrektheid grond vordert, kan men daaruit opmaken, dat er gemiddeld 3200 K. G. rozen noodi" zijn voor één K. G. rozenolie. "^e Bulgaarsche roos (Rosa daraasseena, Sempèr- virens en Moschata) met losse, lichtroo/le bloem, 1 gedijt het best op zandige, Aan de zon bloot gestdde hellingen. Men poot in het voor en najaar eu oogst in Mei tot het begiu van Juni. De boer, jjlie de rozen verbouwt, is ook tevens fabrikant, ofschoon er ook reeds zijn, die hun oogst overgeven aan dc groote stokerijen in de stad. „De bereiding der olie heeft plaats op de volgende wijs. Veertig ponden versch geplukte rozen worden met zestig pond water in een distilleerketel gedaan, goed omgeroerd en aan een matig vuur blootgesteld. Als het water warm wordt en de damp begint op te stijgen, zet men den helm op den ketel, smeert de reten goed dicht en brengt het verlengstuk Tan den helm in het koelvat, waarin voortdurend water vloeit. Weldra drijft de welriekende olie op het water, wordt voorzichtig afgeschept, in aarden of blikken vaatjes gedagn en aan de koele nachtlucht blootgesteld." De Parijsche naaisters en modisten lyden groote schade door den Russisch-Turkschen oorlog oen enkel modehuuis heeft tot nog toe een maandehlksch vorlies van 250,000 frank. Dit is grootendeels het gevolg van een politiemaatregel, waarbij aan ^lke vrouw in Turkije verboden wordt Europeesche klee dereu te dragen. Een speciaal korps van agenten heeft in last alle vrouwen aan te wijzen of op te brengen, die dit gebod zelfs in de geringste mate overtreden. Bij onvermogen der misdadigers is de familie aansprakelijk voor de gestelde boeten. GEBÓREN: 1 Juni. Arie Cornelia, ondrra J. Voa en B. do Koning. 2. Johannes Leendert, oudera T. Gravesteiju en H. Rosbergen. Antonioa Joannes Maria, oudera W. Kouincka ea M. L. von der Vlist. 3. Jan, ouders I. T. de Koning en M. H. tan der Zee. 5. Cornelia Adriana, oudera P, J. Schoenmakers en J. C. Morie. OVERLEDEN; 1 Juni. J. Orergaanw. 12 d 2. G Gabrij wed. C. van der Schelden, 80 j. A. tan Reden wed. L. van der Meij, 77 j 3. T. van Stapperahoef, 30 j. 4. P. Saikkeuburg, 11 w. H. Bennis, 3 m. Voor de bewijzen van belangstelling bij het overlijden van ons Zoontje betuigen wij onzen dank. H. W. F. BONTE. N. ÖONTE—Mollek. Gouda5 Juni 77. Bij nette Burgerlieden bestaat gelegenheid tot voor een HEER of JUFVROUW, desverkiezende met VRIJE KAMER, Adres met franco brie ven letter 6. Bnrean dezer Courant. Mevrouw COURIER DIT DUBEKART, verlangt TERSTOND een FATSOENLIJK Adres Hoogstraat, boven "den Heer GIESSEN.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2