Memvs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. sen w IW til w 1877. N? 1994. JIS lil BINNENLAND. BUITENLAND. 1' N 188 Vrijdag 8 Juni. Ja Bultenlandscb Overzicht. Kennisgeving. PRING- 1 ed« door "Zijn in gesteld ingWl m. Elf our, 'ouda, van: nouda. □de. ill Mr. P. P. van Bosse, Minister van Staat, de uiterst bekwame Financier; Mr. J. (J. Palijn, lil Oproeping in Activiteit van Milicien- Vertofgangers der Ligtingen. van 1874 en 1875. 1 1 inde onroe- [MAN. GOUDSCHE COURANT. 1 aden door het I It aangenaam 9, te Gouda. ERF, die ts, aan den >uda. ayerjj, met ree, en twee SN en EB- n bet Plant- k GE, aan de !a,metgroo- 'uinzaal met re Beneden- lerljjke mb- amers, best 1 als nieuwe hooren, een sn Schijven, iaagbanken, PPEN.enz. llvendaar- riceerde PALM-, LANTOOR- IT enz. nlichtingen 1 te Gouda. GOUDA, 7 Juni 1877. Gisterenavond had eene algemeene vergadering plaats van de afdeeling „Gouda en Omstreken" van Volks- mntMWUB. Nadat door den voorsitter was medegedeeld, dat de ftnantieele toestand der Vereeniging niet zeer bloeiend win, doordat zij een twintigtal leden had verloren en it Als Candidaten voor de Tweede Kamer in het Hoofdki -district GOUDA, worden aan bevolen 1°. Voor de gewone vacatureWit Stembiljet.) 2°. Voor de buitengewone vacature: (Blauw Stembiljet.) Lid der Provinciale Staten voor het District zoetekmeer. De Redactie. Uit het Oosten komen enkele beriohten, welke bewijzen dat de Bassen een krachtige positie innemen in Klein-Azië, dat Kars geheel is ingesloten en Moektarpacha zioh meer en meer terugtrekt. Het Rnssische centrum poogt de positie van Moektar pacha te Zizin om te trekken en de rechtervleugel is bij Olti, zoodat de Turken, indien zij geen slag wilden leveren, wel moesten terugtrekken. In de vlakte voor Erzeroem zullen de Russische legers zich ongetwijfeld vereenigen, en de Turksche generaal zal dan moeten beslissen of hij slag wil Leveren of de hoofdstad van Armenië verlaten zal. De laatste- Engelsehe en Russische berichten spreken van een gevecht bij Beg-Mahmed (25 kilometer z. w. van Kars). De Turken zijn daar geheel geslagen en teruggedreven. De keizer van Rusland, de grootvorst-troouopvolgcr en grootvorst van Serge zijn Zaterdag begeleid door prins Gortschakolf, generaal Miloutine, minister van oorlog, de vice-admiraal Passiet, minister van open bare wegen, en generaal Metzenzoff naar het leger van het zuiden vertrokken. Spoedig kun dus een krachtig doorzetten van den oorlog en het overtrekken van den Douau in de eerste plaats worden verwacht. Zoo dadelijk zal die echter waarschijnlijk niet plaats hebben, want de Donau is nog zeer gezwollen en de aanvoer van materiaal en voorraad wordt zeer moeilijk gemaakt, doordien spoorwegen en spoorwagens in Ruiqenië door het vele gebruik zooveel geleden heb ben, dat herhaaldelijk ongelukken plaats hebben en trained ontsporen. Te Rome werd Zondag een dubbel feest gevierd. In het nationale kamp, op het Quirinaal, ontving de koning van Italië de geltkwenschen van de beide huizeu van het Parlement, met den dertigsten ver jaardag van wat men de verklaring der Italiaausshe onafhankelijkheid acht. Op het Vatikaan ontving de Paus de pelgrims, die hem geluk kwamen wtuseben met zijn öOjarig jubileum als bisschop. Beide feestelijkheden zijn in goede orde afgeloopen. Ook in België werd Zondag feest gevierd. De Indepeédance Beige deelt mede, hoe feestelijk de kaping en de koningin van België te Luik zijn ontvangen, waar men jl. Zondag het vijftigjarig jubileum van het Conservatoire vierde. Op de receptie ten huize van den gouverneur der provincie, sprak de Koning eenige woorden, die groote sensatie verwekten. Hij zinspeelde op de politieke gebeurtenissen, die de aaadueht van Karepe berigbsuden, en waas er op, dat zij België in een «matigen toestand brengen. De Koniug zag zich daardoor genoodzaakt de hulp der Kamer in te roepen, tot het doen van buitenge wone noodzakelijk geworden militaire uitgaven. De Koning gaf bovendien aan den heer Frère-Orban, het hoofd der oppositie in de Kamer, zijn hoop te kennen, dat bij medewerken zou om aan de aanvra gen der regeering te voldoen. Dit bericht heeft natuurlijk in België allerlei geruchten ten gevolge gehad, zoodaë een paar latere telegrammen weder aan de uitlatingen des konings gewijd zjjn. Wij laten ze hier volgtn. Reuters Office seint: Volgens inlichtingen uit goede bron zijn de woorden, door den Koning te Luik gesproken, niet uitgelokt door eenig feit, hetwelk België in het bijzonder kan treffen. De Moniteur beige zegt: „Het is onze gewoonte niet, openbaarheid te geven aan de antwoorden des Konings op hem aangeboden adressen bij officiëele receptiën. De woorden, door den Koning te Luik gesproken, zijn echter onnauwkeurig en onvolledig door de dagbladen medegedeeld. Wij melden daarom, dat de Koning, zonder eenige ongerustheid te laten bljjken, zijn vast vertrouwen heeft geuit, dat België moediglijk de moeilijkheden zou te boven komen van de nyverheidscrisis, en van andere, indien zij zich mochten opdoen. De zitting der Belgische Kamer was Dinsdag niet zoo onstuimig als men dit had verwacht met de inter pellatie van Frère-Orban over de ulramontaansohe stoutighedende Regeering verklaarde, dat de nuntius de hem toegedachte uitdrukkingen ontkent en zioh welwillend uitliet over de Belgische staatsinstellingen. De Kamer nam akte van deze verklaring. De heer Jacobs en de Minister Beernaert werden bij het ver laten der Kamer uitgejouwd, terwijl aan den Italiaan- schen gezant door den Geuzenbond een adres is over handigd. slechts een gedeelte der leden de 60 cents, die zij door vermindering der contributie van 1.50 op 1.00, hadden overgehouden, aan de afdeeliug had geschonken, hetgeen het bestuur gehoopt had, dat door ieder lid u - i uitgebracht der afgevaardigden ter Algemeone Ver gadering. Daarop sprak de voorzitter een woord naar aan leiding van de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer met ’t oog op de vraag, in hoeverre de ge noemde candidaten door de Afdeeling konden worden gestemd. De hh. Last, de Veer en Klerck, waarvan de twee eerstgenoemde op anonieme wijze, bij ongeteekende advertentie waren aanbevolen, terwijl de laatste door het Dagblad was genoemd, konden minder voor eerieuee candidaten worden gehouden, zeide bpr., terwijl bo vendien de heer de Veer ook nog voor de candidatuur had bedankt. Voorts waren de hh. Mr. Bichon van IJsselmonde en Dr. Wijnmalen candidaat gesteld door de Antirevolutionaire Kiesvereeniging „Preeit God, eert de» Koning" wier candidatuur uit den aard der zaak niet door Volksonderwijs kan worden gesteund. Verder waren door de Kiesvereenigingen „JFoerdea" te Woerden en Vaderland en Oranje" te Oudewater, tot candidaten gesteld de hh. Mr. J. G. Patijn en Mr. P. P. van Bosse, die tevens door eenige Goudsche Kiezers waren candidaat gesteld. Konden deze twee candidaten door Volksonderwijs worden gesteund? vroeg spr. Naar oordeel van het Bestuur ten volle. Eerstgenoemde heer was nl. reeds bij een vroegere candidatuur door de Vereeniging ondersteund, nadat hij een alleszins voldoende reddering hud gegeven in te stemmen met het doel der Vereeniging en aan den heer van Bosae kon daarom niet ala voorstander van het openbaar onderwijs getwijfeld worden, wijl i de Amsterdamsche Kiesvereeniging Burgerplicht," hem tot candidaat wilde proclameeren, doch van welke candidatuur de heer Bosse om een andere reden had afgezien. De beginselen ran „Burgerplicht" zijn nu wel voldoende bekend om overtuigd te zijn dut de door die Vereenigingen gewilde candidaten de zaak van het openbaar onderwijs zijn toegedaan. De vergadering vereenigde zich met het gevoelen van het bestuur en daarop werd met algemeene stemmen besloten de candidatnren der hh. Patijn en van Bosse te ondersteunen. Nadat de voorzitter de aanwezigen had opgewekt om zich vooral krachtig in te spannen om genoemde heeren de overwinning te doen behalen, werd de vergadering gesloten. Door Z. M. is aan mr. W. C. A. Scholten op zijn verzoek eerrol ontslag verleend als adjunct-commies bij de Algemeene Rekenkamer. Den 64,“ Juni was voor Gouda’s Katholieken, en wel bizonder voor de parochianen van O. L. V. z Hemelvaart, een plechtige, treffende en hoogst belang rijke dag. De Zeer Eerwaarde Heer Deken en Pas toor P. C. Th. Malingré toch vierde zjju zilveren priesterfeest. De algemeene groote nationale rouw deed er na tuurlijk niemand aan denken om dien, ook maar door eenig uiterlijk vreugdebetoon te ontheiligen. Binnen ’s Heeren tempel echter riep alles u toe „sursum corda" omhoog heden uw harten en „houorificate saoerdoMë" zoo eert de Katholiek zijne Priesters. Het heerlijkste levendige groen, smaakvol aangebraeht, keurige tropheeën, toepasselijke opschriften en het schoone familiewapen van den Jubilaris, hadden het zoo onaanzienlijk kerkje, een zeer luisterrijk, een geheel ander, een grootsoh aanzien gegeven. Vooral was het aandoénlijk, toen de feesteling blijkbaar diep bewogen door een tiental bruidjes „élégamment vetucs de blano" voorafgegaan, midden door de ontelbare menigte heen, zich statig naar het altaar begaf. Wat er daar gedurende het heilig offer in zijn hart moet omgegaan zjjn, zou de priester ons zelf niet kunnen mededeelen. Verbeeldt u den waardisten Offeraar, in nieuw en zeer kostbaar plechtgewaad, toen hij een nieuwen kelk, eveneens een rijk geschenk voor dien dag, omringd van talrijke priesters, familie leden en vrienden, aan de Hemel opdroeg. Dat zijn hart klopte van aandoening, dat er een traan De BURGEMEESTER van Gouda, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1877 in werke lijke dienst worden opgerot pen: Ka» 12 Juli tot 20 Anguelue e. k. Bjj hot bataillon MINEURS en SAPPEURS, die der ligting van 1874. Fon 16 Juli tot 24 Augvetiu e. k. Bjj het korps PONTONNIERS, die der ligting ven 1674. ra» 4 Auguetue tot 7 September e. k. Bij het regiment GRENADIERS en JAGERS, hot Se en het «e regUMut INFANTERIE, die der ligtingen van 1874 en 1875; Bjj het le, 2e, 4e, 5e, 7e en 8e regiment INFAN TERIE, die der ligting van 1874 Bij de regimenten HUSAREN, die der ligting van 1874; en Bij de kompagniën HOSPITAALSOLDATEN, die der ligting van 1874, welke bij den staf der kom- paguiöu, waartoe zij behooreu, zullen moeten opkomen. Fan 4 Augutlue tot 12 Septemler e. k. Bij de regimenten VELD-ARTILLERIE en het regiment RIJDENDE ARTILLERIE, die der ligting van 1874; en Van 21 Auguslut tot 29 Septemler e. k. Bjj het bataillon MINEURS en SAPPEURS, die der ligting van 1875. De bedoelde miliciens worden mitsdien gelast hun Verlofpas, uiterlijk 8 dagen voor den dag hunner op komst onder de wapenen, ter Gemeente-Secretarie te bezorgen, en wordeu voorts herinnerd aan hunne ver- pligting, dat zij zich, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun ver trek met groot verlof medegenomen, op het bepaalde tijdstip, vóór des namiddags 4 uur, bij hunue korp sen moeten bevinden. Gouda, den 4n Juni 1877. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. gedeelte der leden de 60 cents, die zij de afdeeliug had zou geschied zijn, werd het rapport

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1