Nieuws- en Advertentieblad voor tiouda en Omstreken. 1877. N? 1997. BUITENLAND. Vrijdag 15 Juni. I I Buitenlandsch Overzicht. BE IITSL4G BEB VERKIKZDGRH. i - I t h II Duitsche bladen, waaraan wij het ontleend i! o*' LAAT 0X8 de Lek A GOUDSCHE COURANT. 57 58 86 24 28 113 72 22 63 64 18 85 61 38 71 24 61 50 84 39 57 58 84 24 28 113 72 21 63 64 18 85 60 83 71 24 61 50 84 89 Witte Billetten 324 76 19 21 86 14 114 59 35 24 30 8 76 84 62 43 57 58 31 28 brachte stemmen in het DISTRICTEN. Van het oorlogstooneel geen nieuws. De Frausche legitimisten hebben voor de ultramon- tanen moeten bukken. De vrede is tot stand ge komen eoodat de dienaren van koning Hendrik V (Chambord) het tegenwoordige kabinet sullen steunen en wel op de volgende voorwaarden. Mac-Mahon heeft verklaard niet te verlangen dat hij president voor het leven werd, maar dat hij tot 1880 het ge zag volgens de constitutie zou uitoefenen, als de senaat hem steunde. De legitimistisohe candidaten, die kans ven slagen hebben, zullen door de administratie ge steund werden. Opneming van een royalist ia bet kabinet heeft do party vooralsnog niet kunnen ver krijgen. Het bericht, dat de bureaux van de drie groepen der linkerzijde eene bijeenkomst hebben gehouden, Waarin gehandeld is over de gedragslijn, door de republikeinen bij de weder-byeenkomst der Kamer te volgen, is onjuist. Op gesag van dan Monileur werd dit bericht overgenomen door verscheidene En- Gouda Oudewater Hekendorp Langeruigeweijde Bodegraven Papekop Woerden Nieuwkoop Zevenhoven Rietveld Waarder Barwoutswaarder Boskoop Waddinxveen Zevenhuizen Bleiswyk en Moercapelle Reeuwyk Moordrecht Nieuwerkerk Cappelle op den IJssel Ouderkerk cn Krimpen a/d IJ iel Lekkerkerk Krimpen op Berkenwoude Gouderak Schoonhoven Bergambacht Ammerstol Stolwijk Haastrecht Vlist Mydrecht Wilnis '■Zegveld Kamerik Kockengen De Etoile Beige zegt naar aanleiding van de plannen die men, volgens den Echo du Parlement, aan Malou toeschaÈft„Wij hopen het, maar rekenen niet veel op de mogelijkheid van het tot stand komen van die overeenstemming na al wat er in de Kamer gebeurd is. Slechts één middel zou er zijn en dat is aan art. 46 dezelfde beteekeuis toe te kennen als aan art. 125 van de kieswet en art. 66 van de strafwet, en daarvoor zou 't uoodig zijn uit de Annalet parlemen taire» de redevoering vau den Minister van Justitie en de verklaring door den Minister van Financiën in de Kamer afgelegd bij de behandeling van het amen- dement-Frère Orban te schrappen en dat zou even vernederend voor het Ministerie als onaannemelijk voor de rechterzijde zyn. i. Wanneer de Minister een ander middel weet te vinden zou hij al heel vernuftig zijn." Ook het clericale Journal de Brurellet spreekt het gerucht tegen. Belgie schynt dus, iudien de Koning ze goedkeurt, begiftigd te zullen worden met eene wet, die aan de bemoeiingen der geestelijken met de verkiezingen wettelyke sanctie geeft. Zondag 11. hebben te Rome de verkiezingen plaats gehad voor de gemeenteraden en provinciale raden; de clericalen, die, zooais men weet, voor de kamer slechts tersluiks stemmen, maar bij de andere verkie zingen al bun kracht inspannen, hebben niet één hunner candidaten er door gekregen de liberale lijst zegevierde, wat des avonds aanleiding gaf tot een groote volksdemonstratie op bet plein Colonna. Het Engelsche lagerhuis heeft met 155 tegen 50 stemmen op nieuw het voorstel verworpen tot afschaf fing van de doodstraf. Harmeleu en Veldhuizen Linschoten Ik Snelrewaard Montfoort en Willescop Viukeveen GOUDA, 147/J Overzicht van het getallfij Getal kiezers. 485 100 32 44 177 24 178 98 50 37 46 25 97 133 91 - 89 123 81 60 65 Indien wy den uitslag der gisteren medege deelde en later bekend gewordene verkiezingen samen vatten, komen wij tot dit resultaat. Her kozen zyn 31 leden der kamer, gekozen zyn 6 leden, waaronder 2 oud-leden (de heeren Rtrr- gbbs en van Deldbn) en 4, die thans voor het eerst zullen zitting nemen (de heeren Paton, Roëll, Duckmeestbr en Holtzmann). Niet her kozen werden de volgende leden, die op nieuw eene candidatuur hadden aangenomenMr. A. Baron Schimmblpenninck van der Oyb (anti revolutionair) vervangen door Mr. A. van Dul den (liberaal), G. Fabius (conservatief) vervan gen door P. H. Holtzmann (liberaal). De hh. Rutgbrs, Paton, Roüll en Duck miester (allen liberaal) vervangen de heeren de Bange (liberaal), Kuijpb* (anti-revolutionair), van Vollenhoven (idem) en van Rappard (conservatief). De li berale party wint dus (indien de districten Dokkum, Alkmaar, Middelburg en Zierikzee hunne tegenwoordige afgevaardigden herkiezen) vyf stemmen. Daarenboven komen hare candi daten te Almeloen te Delft in herstemming, welke districten thans conservatieven afvaardigen. De liberale party heelt dus reden om tevreden te z(jn over den uitslag der stembus. Zy heeft eene glansrijke overwinning behaald. Wat zal zy nu doen? Zal nu eindelijk detyd daar zyn om de school wet flink te wijzigen? Zal nn het oogenblik zyn gekomen om ons belastingstelsel grondig te herzien, onze kieswet te veranderen? Wy hopen het. Mr. Kappeyne wilde den uitslag der stembus afwachten. Welnu de stembus heeft gesproken. Dat men thans handde 1 In ons eigen district is ook eene overwin ning behaald, al moge het dan eene overwin ning zyn, die ons by den oppervlakkige eenigs- zins belachelijk maakt. Want het is alleen de oppervlakkige, die over het hoofd ziet, met hoeveel moeit» dergelyke overwinningen worden bevochten; die vergeet dat ook andere distric ten meermalen afgevaardigden van verschillende richting kozen; die er niet op let dat er toch altjjd winst is behaald. Wy zyn op den goeden weg. Dit verheugt ons, en wjj wenschen onze geestverwanten daarmede geluk. Wil ZIJN OP DEN GOEDEN WEG, TRACHTEN BR OP TB BLIJVEN. gelsche en hebben. Voortdurend laten de Duitsche bladen zich hoogst ongunstig uit over deu toeslaud in Frankryk en schryven dien in hoofdzaak toe aan de woelingen en de eisclteu van het ullramontauiame. De Nordd. Allg. Zeitung stelt de ultramoutaneu alleen verantwoordelijk voor den val vau het ministerie-Jules Simon, terwyl de National Zeitung ouder den titel: „De senaat en de vrede van Europa* de gevolgen bespreekt van de, uitspraak der outbinding door den senaat, die het blad zeer ernstig inziet. Van de beslissing van dat staatslichaam hangt, volgens de National Zeitung, de vrede in Europa af, want als zij gunstig is voor de regeering, zal ouder den een of anderen vorm een coup d’etat volgen, waardoor een ultrsmontaausche regeering zal ontstaan die deu vrede ernstig zal be dreigen, aangezien Europa over zoodariige regeering reeds uitspraak gedaau heeft. Het schijnt dat de hoer Jules Simon in zyn blad, de Echo universe), heeft, geantwoord op het artikel in de National Zeitung, en wei iu dien zin dat het gevaar, hetwelk men iu Frankryk meent te zien, niet zoo erustig is als bet wel schynt. Daar echter de tekst van bet artikel van den heer Simon nog niet bekend ia, zou men licht valsohe conclusies maken, zoadat het oordeel daarom trent dieut te worden opgeeohort. De Nordd. Allg. Zeitung deelt mede, dat de heer Falk, minister van ouderwijs, ter bespoediging vau het onderzoek der nieuwe onderwijswet, zonder te wachten op de memorie van toelichting, het ontwerp aan de betrokken ministers toegezonden heeft, ten einde zy de gewichtige quaeetic voorloopig kunnen loeren beoordeelen, De volgende opmerkingen van den correspondent der Timet, achten we belangrijk genoeg om ook hier een plaats te geven. Reede nu (zoo schrijft by) wordt de vraag geop perd, of de wijziging vau het kabinet op de natie inderdaad wel zulk een ongunstigen indruk heeft gemaakt, als velen beweren. De stand vau de koersen is geen zuivere maatstaf. Vooreerst heeft de regeering gelegenheid om de koersen op te hou den; ten andere zyn groote speculanten altjjd op de hand eener krachtige regeeringten derde viel de 17e Mei zanten met liet teruggekeerd vertrouwen over deu staat van zaken iu het Oosten. De rech ten brachten in Mei meer op dan de raming en iu dc tweede helft was de opbrengst grooter dan in de eerste helft. Daaruit volgt echter niet veel meer, dan dat in Frankrijk algemeene welvaart heerscht. Omtrent den tadruk van 16 Mei valt daaruit niets met genoegzame zekerheid af te leiden. Men beweert, dat ten aantal ondernemingen (bouwen van fabrieken en dergelyke) uitgesteld zijn tot het volgende jaar, wegens den onsekereu stand der binnen- landsclie politiek. De oorzaak is deukelyk eene geheel andere. De zoogenaamde article» de Pari», die naar men berekend niet minder dau 170,000 werklieden, mannen en vrouwen, bezig houden, vinden dit jaar veel minder afzei, omdat er veel minder orders kwamen uit het Oosten, waar verbazend veel van dit artikel wordt verbruikt. Zoo lijdt ook Troyes, omdat daar de fez gemaakt werd en de Turken bet nu zonder dit hoofddeksel schynen te doeu, of niet by de Franschen ter markt komen. Over het geheel genomen bekommeren de Fransche kooplieden zich weinig over het regeeringsstelsel, waar onder zij leven, mits zlechts de orde worde bewaard en in een brief uit Parijs wordt dan ook de mee- ning ontwikkeld, dat 16 Mei inderdaad reel minder bezorgdheid heeft gewekt, dau aanvankelijk werd beweerd. Natuurlyk wordt hiermede bedoeld niet de eerste oppervlakkige indruk, toen men nog kon gelooven aan eene zeer avontuurlijke staatkunde tegenover het buitenland, maar de indruk na de geruststellende vetklaringen. „Het is waarschijnlijk (schrjjft deze correspondent en dit komt overeen met wat reeds een paar dagen geleden werd ge zegd) dat de president by eene ontbinding veel meer stemmen nebben zal dan men zou verwachten, wanneer men in aanmerking neemt, dat de con servatieve groepen elkaar eigenlyk nog meer ver foeien, dan zij gezamelyk de rop«tblikein«B.** A 1877. is en het getal uitge- tdkiesdistrict Gouda. Blaauwe Billetten 324 76 19 21 86 14 114 59 35 24 80 8 76 84 62 44 57 57 31 28 102 116 56 34 54 164 120 27 108 75 29 119 92 55 H4 7 46 1 106 104 93 78 Totaal 8714 2258 2261

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1