Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. WBONS IER. 1877. N? 1998. m mi» m mwiM. o WlTENLAND. 1 Zondag 17 Juni. POPP, reenen, Kennisgeving. Loting voor de Schutterij. AFKONDIGING. Buitenlandse» Overzicht. udheid, vsche i« S. ƒ1- das :ndÏ BEFTUD KLEUR- ^<5 UISTEL- t. x? Q L InkJet GOUDSCHE COURANT. EN met het Amsterdam trast F 250. MINGEN en es mCS ÜLP by it ik het noo- heilzamege- ter. ik over myn roesmiddelen alles vruch- certificaat in Iwater: twee n ziet, müne losse tanden at heid, ongetwijfeld uitvinding raaromudan bruik maken, leb ik de eer lienaar, tENlNGEB. rinkeüer op de E. van Santen, (blauwe pon»- labilié, apoth.; uwenbovui; te y E. Noordyk; isterdam bij F, apsthek.; te Schoonhoven dezer stede is en de ge- ie voor hem i tegenwoor- sers T. P. V. ren A. KOK iu tegenstelling met de koelheid waarvan men jegens Mac-Mahon blijk geeft, als hij zich in het openbaar vertoont gelijk onlangs bij de wedrennen te Longchamps. Natuurlijk heeft de leider der republikeinsche meer derheid bij deze gelegenheid op beide plaatsen eene rede .uitgesproken. Gematigd van vorm, maar aan dringende op standvastigheid, geduld en vertrouwen op het gezond verstand der natie, wanneer het op verkiezingen aankomt. Nogmaals heeft de regeering eene zuivering onder het personeel der ambtenaren gehouden door een decreet bevattende 26 benoemingen, en thans is het werk zoover gevorderd, dat in de invloedrijke ambtenaarskringen zich bijna geen republikeinen meer bevinden. Het bericht, dat de Fransche begrootingscommissie heeft besloten om te weigeren de begrooting te be handelen met de tegenwoordige Ministers, wanneer deze niet heengaan op de motie van wantrouwen, is in dien vorm geheel onjuist; de commissie heeft al leen bepaald, dat, wanneer de Regeering mocht vragen om onmiddellijk over te gaan tot de behandeling der begrooting, het antwoord zal zijn, dat dit moeilijk gaat met een Ministerie, waarvan de inzichten nog zoo weinig bekend zijn. Dit strookt ook veel meer met de houding der republikeinen, die van hun kant den stoot niet willen geven tot de botsing. Men kan begrijpen met welk een spanning onder deze omstandigheden de opening der Kamers wordt tege moet gezien. Het ongunstige oordeel over het tegenwoordige Fransche ministerie en het vertrouwen in den gun- stigen afloop der eventueele verkiezingen, door ver scheidene buitenlandsche bladen uitgesproken, wordt ook gedeeld door de invloedrijkste Weener organen. De Neue freie Prnte zegt dat het overheerschend element der plaats gehad hebbende verandering in het Ministerie geen ander is dan een clericaal- Bonapartistische intrige en de Presse, die dit gevoelen deelt, geeft den heer de Fourtou den vleiend en naam van ffde booze geest van het ministerie/ die met de uitdagende energie der mannen van den 2n December te werk gaat; het blad wijst op verschillende maat regelen, die geen ander doel hebben dan om de ultra- montanen ter wille te zijn. Het te Brussel verschijnende Russische orgaan de Nord bespreekt eveneens den toestand in Frankrijk en acht den uitslag er van niet twijfelachtig, daar hij slechts kan leiden tot de zegepraal der republiek. In strijd met sommige Duitsche organen als b. v. de National Zeitnng, vreest het Russische blad vol strekt niet voor eene overwinning der ultramontaan- sche partij. «Men kan niet onderstenen, zegt het blad, dat de Fransche natie meer dan eenige andere geneigd zou wezen om zich door de ultramontaansche listen tot gevaarlijke avonturen te laten verleiden." Op het terrein van den oorlog gaat niets om. Het water in den. Donau valt niet sterk en mcu. bericht dus dat de Russen den overtocht nog tot Juli zullen uitstellen. Natuurlyk valt nu op zulke med"- deelingen niet veel staat te maken, daar de Russen alle middelen zullen aanwenden, om den vijand omtrent hunne wezenlijke plannen te misleiden. In het Engelsche lagerhuis heeft de minister North* cote meegedeeld, dat Rusland heeft geantwoord, dat het de scheepvaart door het Suez-kanaal in het minst niet zal belemmerem. Over de andere punten van het antwoord liet de minister zich niet uit en men kan derhalve aannemen, dat het weinig naar den zin der Engdsche regeering is uitgevallen. De gissingen op dit punt duren nu natuurlek voort. Te Berlijn is de sociaal-democraat Hasenclever, wiens verkiezing was vernietigd door den rijksdag op nieuw gekozen, en wel met een meerderheid van ruim 1000 stemmen op zijn tegenstander Löwe van de Fortschritspartij. Uit München wordt onder dagteékening van 10 dezer aan de National Zeitung gemeld, „dat, naar men van goed ingelichte zijde verzekert, de aanstaande zitting der Kamer niet door den Koning in persoon zal worden geopend. Niettegenstaande de plechtige opening dan door een der prinsen geschiedt, zonder koninklijke boodschap, zou het toch mogelijk zijn, dat de clericale meerderheid der Kamer, een meerder heid van twee stemmen, het geraden acht een adres BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter openbare kennis, dat, ter voldoening aan lart. 69 der Wet van den 4n Juli 1850 (Staatsblad no. 37), afschriftenvan de Processen-verbaal, be treffende de benoeming van leden voor de Tweede Kamer bedoeld bij de artikelen 52 en 67 dier Wet, zijn aangeplakt, en zulks aan den ingang van de Sint Anthoniestraat bij den Kleiweg, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der gemeente zijn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden geno men op iederen werkdag, van des morgens tien tot des namiddags een ure. Gouda, den 15n Junij 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, vom SterNbach 1. s. van Bergen JJzendoorn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Gouda, gezien art. 10 der wet vaa 11 April 1827 (Staatsblad no. 17), brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat deWTING voor deSohntteryzal plaats hebben in bet RAADHUIS dezer gemeente, op Maan dag den 25 Junij aanstaande, dés roormiddags ten 10 ure, voor de ingeschrevenen van dezen jare of geboren in 1852, en ten half 12 ure, voor de ingeschrevenen van vorige jaren of geboren in 1843, toten met 1851 ingesloten; wordende zij in hun belang aangemaand, om op de hierboven gemelde plaats en op den bepaalden tijd in persoon tegenwoordig te zyn, of, ingei al zij door sMda of Mnig ander wettig beletsel hierin verhinderd worden, een ander, met hunne belangen of omstan digheden bekend, in hunne plaats te doen verschijnen. Voorts worden de ingeschrevenen verwittigd, dat de Alphabetisohe Naamlijst voor hen ter inzage ligt op de l’leatselyke Secretarie, van Dingsdag den 19 tot en met Zaterdag den 23 Juny 1877, des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten einde een ieder in staat zoude zyn, om, in geval dat hem op de gezegde lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die daarop nog zouden bebooren te worden aange- teekend, of daarvan moeten worden weggelaten, zulks bij de Loting kenbaar te maken. Gouda, den 15n Junij 1877. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, De Secretaris, De Burgemeester, VON Stzknbach, 1. s. van Bergen IJzendoorn. Zoo is dan weder de stryd gestreden, die om de twee jaren de kiezers naarde stembus roept. Riep de leider der liberale party den minister in de laatste kamerzitting het: «tot weerziens by de stembus toe, de kiezers hebben hem niet beschaamd. De leden der liberale party die moesten aftreden, zyn allen herkozen. Een Dullert, een Mirandolle, een Bredius en zoovele anderen hebben van de groote meerderheid der kiezers een mandaat ontvangen. Amsterdam deed den gryzen admiraal vallen en koos voor hem een hartig liberaal. Tiel deed een conservatief wyken om de liberale party door jeugdig bloed te versterken. Deventer kwam in het oude spoor terug en koos een oud-mi- nister van financiën, Utrecht heeft met zyn verleden gebroken, en ook Gouda heeft getoond, dat het met wil achterblijven, nu de stryd steeds heftiger zal ontbranden. Is het district door de mtgebrachte keuze nu niet vertegenwoordigd wanneer het qusestiën van belang geldt, omdat de eene afgevaardigde anders zal spreken en stemmen dan de andere, wij hebben de over tuiging dat de omstandigheden ook ons district er toe zullen brengen om de tegenwoordige half heid te laten varen en dat spoedig ook Gouda Hoewel reeds in ons vorig nr. de uitslag kortelijk Wttd besproken, hebben wij toch gemeend dit artikel van onsen geachten medewerker eene plaats te moeten geven. »E EITE o A I -- I -- - V. weder onder de liberale districten des lands zal gerekend kunnen worden. De eerste stap is gezet, de eerste overwinning is, na jaren strjjds, behaald Steeds treuriger wordt de toestand der con servatieven. Het district, waar zij vasten grond meenden te hebben, Delft, is hun ontvallen wel is de stemming niet beslissend geweest, maar de candidaat der conservatieven heeft het niet eens tot herstemming kunnen brengen ook daar is het liberaal of ultramontaan, cleri- caal of anti-clericaal; de conservatieve party is bezweken door haar halfheid, het vonnis vroe ger over haar geveld, is door deze Verkiezing krachtig bevestigd. Het Zuiden des lands ge hoorzaamt aan de clericale aanvoerders. Bestaat te Breda en te Maastricht nog eeuig verzet, in de andere kiesdistricten van Noord Brabant en Limburg bestaat een bewonderenswaardige over eenstemming, de candidaten worden gesteld, en men is van de kenze verzekerd; waarlyk, beny- denswaardige provinciën voor de Belgische cle- ricalen Het Noorden is zichzelf, gelyk gebleven, wel is hier en daar stryd gewesst, maar hoofdzake- lyk tusschen de liberalen onderling, daar acht men zich sterk genoeg om zich die weelde te veroorloven. Alleen de liberale party mag zich in over winningen verheugen, terecht heeft men alom begrepen dat alleen door die party een dam kan opgeworpen worden tegen het woelen der geestelijkheid. Men heeft zich gespiegeld aan hetgeen thans in België gebenrt, en men heeft nog bijtijds gezorgd dat in onze vertegenwoordiging een voldoende meerderheid is om aan kerkelijken overmoed paal en perk te stellen. Regeling van het lager onderwijs kan, mag nu niet langer uitblijven. Zorgt de vertegen woordiging nu niet dat uitvoering aan het ar tikel der grondwet gegeven wonlt dat voor schrijft dat overal van overheidswege voldoend lager onderwjjs gegeven moet worden, dan ligt de schuld niet meer aan de regeering maar aan de vertegenwoordiging, wil de regeering daartoe niet medewerken, zij sta haar portefeuilles af aan mannen, die met ernst dit volksbelang willen behartigen. Nu is de tijd daar tot wyziging der kieswet nu kan het belastingstelsel verbeterd worden, nu toch kan gebroken worden met het stelsel van geven en nemen, de laatste jaren van de regeering noodig, omdat de vertegenwoordiging in twee byna gelyke partyen gescheiden was, en men daarom moest trachten beide partyen zoo mogeljjk te vriend te houden. Aan dit schikken en plooien is door deze verkiezing een einde gemaakt, de kiezers hebben, gesproken, het is aan de regeering om naaf die stein te hooren of wel heen te gaan om voor andere mannen plaats te maken. Ons staatkundig leven is met 12 juni een nieuwe phase ingetreden. Kan de regeering den zomer gebruiken om zich voor de nieuwe zitting gereed te maken in September zal het ook voor haar zyn: Maskers af! Alleen daarom reeds begroeten wij den uit slag der verkiezingen met vrpugde, mogen de enkele herstemmingen, die nog moeten plaats hebben, de kracht der anli-clericalen vermeer deren! L. De Fransche republikeinsche bladen wijzen op de hartelijkheid en de geestdrift, waarmede Gambetta dezer dagen te Amiëns en te Abbeville is ontvangen.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1