rsH j een genees-1 de hoop op I Tan de door 1 errnssende I ;n, vereend 11 op franco i en franco I nd verzuime I bevattende I He bouw is BUI- EXTRA RIJK ig, 7 Octaaf, ’aliaandre, Cj- Koper litecha- van echtheid, lyke garantie. by den Uit- Nieuws èn idverlentieblad voor Gouda en Omstreken. 'ra. E WG DG. “iuRlie utgegeven, i. BUITENLAND. a Buitenlandsch Overzjeht. BINNENLAND. eHAAfr let Twee ;n; verder en Werk- Zadels ci e prijzen. M oisrs^; i nder korting. Woensdag 20, Juni. 44 en 12. oteni/’24. litend worde» j te houden N E N bij a. IN van t 26 jefflesaohen, verzonden. I Hl I ■I ^blikkelyk is sHber» eene ’.IjFRANSCHE Een Kistje w» (van f 25 bovenstaand. PoatwiM* eLeidacha- n. Het jaar 1876 was voor de Amsterdamsche Rijn vaart zeer ongunstigzooals uit het dezer dagen uitge bracht verslag blijkt, verminderde het vervoer naar Duitschland met 2969, dat naar Amsterdam met 14437 ton. De onvoldoende waterweg tusschen Rotterdam en de groote rivieren wordt als hoofdoorzaak van den achteruitgang beschouwddat die achteruit gang enorm is, kan uit de navolgende cijfers blyken. In 1876 werden van Amsterdam naar den Rijn verscheept 25,803,020 kg., terwyl de gemiddelde verscheping over de drie laatst jaren ongeveer 40,000,000 kg. bedroeg. Van den Rijn werden te Amsterdam aangebracht in 1876 48673,714 kg. tegenover een gemiddelden aanvoer in de drie laatste jaren van byna 70,000,000 kg. Het verkeer tusschen Amsterdam en Duitschland per spoorweg is daarentegen zeer toege nomen en bedraagt aan goederen bij aankomst 222319 ton tegen 162232 ton in 1875, bij vertrek in 1876 57157 ton tegen 53781 tyn in het vorige jaar. De Vereeniging ter opleiding van predikanten te Doetinchem heeft reeds 16 kweekelingen aan de Aca demie, terwijl zich 80 jongelieden voor de academische lessen voorbereiden. De daarnevens opgerichte Ver eeniging voorde voorloopige opleiding (tot 16-jarigen leeftijd) heeft 23 jongelingen onder hare leiding. In het geheel waren bij Eigen Hulp den 15 Juni reeds ongeveer 6000 personen als lid tot die Ver eeniging toegetreden. liberale kiezers aan de stemming geen deelgenomen hebben. In het vijfde district van Berlijn moet eer lang een nieuwe Rijksdagsverkiezing plaats hebben voor Franz Duncker en de sociaaldemocraten maken zich sterk ook hier de overwinning te behalen; zij stelden den metselaar Capell; de liberalen dr. Zim merman wanneer de eersten zegevieren, is de Duitsche hoofdstad in den Rijksdag voor de helft vertegen woordigd door sociaal-democraten. G0UDSCHE COURANT De berichten uit Frankrijk, waar men Aet koorts achtige spanning op de dingen wachttetaie met de Ijeropening der Kiyner komen zouden, zijn thana het Belangrijkst. Het ministerie heeft onpiddellijk bij <|e opening der fitting kennis gegeven Tan het plan om de Kamer, te ontbinden. De republikeinen hebben dus watf-,zij wenschten: eene dadelijke ontbinding. Om het kabinet daartoe te brengen weigelden zij de begroeting tel behandelen, wijl anders de ontbinding eerst in October zou gevolgd zijn en dfll prefecten des te meer tijd zouden gehad hebben oml de laude- Jjjke kiezers te bewerken. De mededeeling, die Fourtou aan de Kamer deed, Jluidde aldus: J „Op bet óogenblik dat ik hier op de tribune 'Terschijn, richt de President der Republiek tot den |,|8eiiaat, krachtens art. 5 van de constilutioneele rwetten, eene boodsohap, Waarin hij het voornemen Ite kennen geeft om de Kamer ran afgeraardigden te ontbinden en den Senaat verboekt hem dit toe te staan. Deze beslissing zal u niet verrassen. Sedert 16 Mei zyn er oneenigheden gerezen tusschen den President der Republiek en de Kamer van afge vaardigden. „Onze tegenwoordigheid hier als Ministers is een bewijs van die oneenighedenzij kan op geene andere wijze verklaard worden.” In den Senaat heeft De Broglie de volgende boodschap vau den President der Republiek voor gelezen „Krachtens art. 5 der constilutioneele wetten heeft de President het recht de Kamer van Afge vaardigden te ontbinden op overeenkomstig advies van den Senaat. Deze ernstige maatregel schjjnt mij thans noodzakelijk. Ik kom u vragen er uwe toestemming toe te geven. Op 16 Mei heb ik aan het land moeten verklaren, dat er verschil bestond tusschen de Kamer van afgevaardigden en mij, en heb ik geconstateerd, dat geen Ministerie zich kon handhaven in deze Kamer, zonder het bondgenoot schap te zoeken en zich aan de voorwaarden te onderwerpen van de radicale partij. Een gouverne ment, aan zulk eene noodzakelijkheid onderworpen, is geen meester meer van zijne daden, welke ook zijne persoonlijke gevoelens mogen zijn. Het wordt er toe gebracht de inzichten te dienen van hen, wier steun het aannam, en hunne komst aan het bestuur voor te bereiden. Het is daarom, dat ik er mij niet langer toe heb willen leenen. Wan neer eene zoodanige oneenigheid bestaat tusschen de publieke machten, is ontbinding het middel, door de constitutie voorzien, om er een einde aan te maken. Ik had gewenscht, dat alvorens uiteen te gaan, de Kamers de begrooting hadden gunnen behandelen en dat de thans verstreken verdaging zou kunnen dienen om de gemoederen tot bedaren te brengen. Dit resultaat is echter niet verkregen. Nauwelijks was de verdaging uitgesproken, of meer dan 800 afgevaardigden protesteerden in een manifest tegen het gebruik, dat ik van mijn constitutioneel recht had gemaakt. Ik bepaal mij er dus by, te vragen dat de Kamer van afgevaardigden eenige urgente I wetten behandeld, die de vaderlandsliefde der •par- I tijen voorzeker niet onbeslist zal willen laten. De I daarna onveAvijld uitgesproken ontbinding zal toe laten, dat de nieuwe Kamer, binnen den wettigen termijn bijeengeroepen, tjjdig genoeg hare zittingen I aanvange om voor het volgend dienstjaar den dienst te verzekeren. Ik zal mij met vertrouwen tot de natie wenden Frankrijk wil, ah ik, de ongedeerde handhaving der instellingen. Het wil niet, dat die instellingen I ontaard zullen worden door het radicalisme. Het uil niet, dat in 1880 alles van te voren voorbe- reid zal zijn voor de desorganisatie. Ik ben zeker dat Frankrijk tot mandatarissen zal kiezen diegenen, die beloven zullen mij bij te staan.” De Senaat besloot het voorstel tot ontbinding naar de afdeelingen te verzenden. GOUDA, 19 Juni 1877. Op morgen, den dag der begrafenis van wijlen H. M. de Koningin aal de trekking der Staatsloterij niet plaats hebben, doch het getal nommers, dat op dien dav zou worden getrokken, zou gisteren en heden boven en behalve het getal nommers van deze dagen getrokken worden. Men schrijft uit ’s Gravenhage dd. 17 Juni De dag van heden, geboortedag van de ontslapen Vorstin der Nederlanden, werd op het Huis ten Bosch plechtig gewijd door het nederleggen van een prachtigen krans op de kist, waarin het stoffelijk overschot der diepbetreurde Koningin is besloten. De directrice der Zondagschool van het bijbelgenoot schap, mej. Gosenson, had verlof verzocht voor zich zelve en uit naam der aan hare zorgen toevertrouwde kinderen, ook eene hulde te mogen brengen aan de dierbare afgestorvene, die bij haar leven steeds zooveel belangstelling ook in de godsdienstige opleiding der jeugd had betoond. Dit verlof werd welwillend ver leend en heden werd aan de behoefte des harten der directrice, vergezeld van twee kinderen der Zon dagschool, voldaan. Voor het kantongerecht te Leiden zal de vordering der gemeentecomtoi^sie van het Ned. Herv. Kerkge nootschap te Leidenx^egen dr. J. J. Prins, wegens den hoofdelijken omslag/ ..worden verdedigd doormr. G. M. van der Linden, advocaat te ’s-Gravenhage, en bestreden door mr. B. M. Vlielander Hein, mede advocaat te ’s-Gravenhage. Van vele zijden daartoe aangezocht, wijkt de Re dactie van de Tijd eens van haar stelregel af, dat voor den inhoud van het blad niemand persoonlijk ver antwoordelijk is of persoonlijk lof ontvangt, maar alles geschiedt door de geheele Redactie, zij vermeldt daarom bij uitzondering, dat het prachtige nummer, bij gelegenheid van ’t Paus-feest uitgegeven, is ontworpen door den heer architect F. J. M. Cuypers en geli- thografieerd door de firma Ellerman, Harms en Co. Na de voorlezing van de mededeeling namens den President der Republiek in de zitting der Kamer van afgevaardigden, verklaarde de Minister van Binnenlandscjbe Zaken zich bereid op de interpel latie over de politiek van het Gouvernement te antwoqrden. De heer Bethmoöt ontwikkelde daarop de interpellatie en viel het Ministerie levendig aan. Er hadden twee incidenten plaats. De Bonapar- tisten Mitchell en de Cassagnac werden tot de orde geroepen en ondergingen vervolgens de censuur bij votum der itamer. j De Minister van Binnenlanflsche Zaken beant woordde Bethmont. Hij verklaarde, dat bet Minis terie het Frankrijk van 1789, vertegenwoordigde, zich verdedigende tegen het frankrijk van 1793. Hij ontkende, dat de daad ivau 16 Mei het land alarmeerde en den vrede naar buiten in gevaar bracht. Gambetta repliceerde in eene zeer levendige rede. Hij geloofde niet aan de gehechtheid dezer minis ters aan de republiek, en viel hevig de Bonapar- tisten aan, die tot een coup d’état drijven. Het Ministerie beschuldigde hij van clericalisme. De Minister Decazes verklaarde, dat de betrek kingen met de vreemde mogendheden niet hebben opgehouden vriendschappelijk te zijn. De voortzetting der discussie is tot Maandag verdaagd. Een incident dezer discussie verdient nog afzonder lijke vermelding. Fourtou sprak van de Nationale Vergadering van 1871, die den vrede tot stand gebracht, het vaderland bevrijd had. Nauw had de Fourtou deze woorden gesproken of de linkerzijde stond als één mal op. Aller hoofden wendden zich tot Thiers, aller lianden wezen op hem en daverend weerklonk de kreet//Luic’est lui, c’est lui 1” De rechterzijde protesteerde niet, en Thiers nam zyn zwarte calotje van het hoofd om voor deze ovatie te bedanken. Toen de minister de Fourtou voortging, zeide hij niet te willen afdingen op de eer, welke Thiers voor dit vaderlandslievend werk toekwam. De bevolking te Parijs hèeft zich zeer kalm ge houden en de voorzorg der<regeering om ’s avonds de politiedienaren met revolvers gewapend te laten voorgaan is onnoodig geweest. Wel was een talrijke menigte bij het vertrek en de terugkomst der afge vaardigden aan het station Saint-Lazare bijeengeko men, doch er greep geen enkele manifestatie plaats. Om alle opschudding te voorkomen, was Thiers reeds ’s morgens naar Versailles gespoord en Gambetta in een rijtuig derwaarts vertrokken. Zaterdagavond werden te Parijs aangeplakt de'bood schap van den president aan den Senaat en de ver klaring door de Fourtou in de Kamer afgelegd. Figaro verzekert eifc Figaro is, zooals men weet, thans eenigszins regeeringsblad dat Zaterdagmor gen te tien uur ministerraad gehouden is en men toen nog niet recht wist wat men doen zou. Eerst te twaalf uur werd het besluit genomen, dat men niet op een votum van wantrouwen wachten, maar zelf beginnen zou met de ontbinding te vragen. Het ministerie had zelfs aan zijn meest vertrouwde vrienden niets hiervan medegedeeld en de verbazing was algemeen in de Kamers, toen de Fourtou aan het begin der zitting de bekende regeeringsverkla- ring voorlas. Het Russische hoofdkwartier is van Plojesti ver plaatst naar Alexandriö, bewesten Giurgewo, derhalve dichter bij den Donau, zoodat men te Bucharest de operatiën voor den overtocht op handen acht. Intus- schen wordt ook gemeld, dat ten gevolge van de hitte en het smelten der sneeuw de rivier weer aanzienlijk is gestegen. Uit Erzeroum bericht men dat men in die streken een grooten veldslag verwacht. Te Konstantinopel blijft de stemming der gemoe deren geagiteerd en men is niet zonder zorg over hetgeen er gebeuren zal, wanneer het onvermijdelijke bericht komt van een groote nederlaag. De Duitsche nationaal-liberale bladen trachten de beteekenis van de verkiezing van Hasenclever te Ber lijn tot lid van den Rijksdag tegenover den candidaet der Fortschritts-partij te verkleinen; zoo verzekeren zij, dat de meeste conservatieve cn zeer vele nationaal- 11

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1