Koloniën. Schuttersraad te Gouda. Laatste Berichten. Inhoud van Ceres. Men meldt nit de Betuwe: Het kersengewas is dit jaar zeer verschillendin sommige -boomgaarden kan men het voor een half gewas aannemen en in andere kunnen ze de kosten van plukken en bewaken uiet goed maken; ook is dit met de zwarte het geval. Er worden evenwel hooge prjjzen voor beloofd. Algemeen verlangt men naar regen, hetgeen ook voor de kersen zeergewenscht is. Nadat door vele ingezetenen te Schiedam bijdragen waren geschonken ter ondersteuning van de te Amster dam tc houden tentoonstelling van kunst-njjrerheid, werd de bijeengebrachte som door een bijdrage uit de gemeentekas tot het cijfer van ƒ1000 opgevoerd. De voorzitter van den Raad, die dit resultaat persoonlijk aan Z. K. H. Prins Alexander heeft medegedeeld, bracht in de laatste zitting den dank van Z. K. H. aan den gemeenteraad en de ingezetenen over. Het D. v. Z.'H. zegt, dat de 36 kiesdistricten, waarin ditmaal verkiezingen plaats hadden, volgens de in 1876 vastgestelde kiezerslijsten, te zamen telden 105,392 kiezers en dat door die kiesgerechtigden op den 12n dezer werd gestemd door 60,789, zijnde slechts ruim 57 pCt. In Ooiober 1866 stemden 71,971, in Januari 1868 65,879 van de 98,484, in Juni 1869 65,358 van de 95,781, in Juni 1871 60,221 van de 99,465, in Juni 1873 60,211 van de 98,272 en in Juni 1875 70,147 van de 104,521 kiesgerechtigden in de distrieten, welke aan de ver kiezing deelnamen. De verhouding was ditmaal 10 pCt. ongunstiger dan twee jaren geledepsedert Oc tober 1866 is er nooit zoo traag gestemd als ditmaal. Grant, de ex-president der vereenigde staten, thans te Londen, wekt de aandacht doordien hjj op reoep- tiën zoo weinig spreekt. Dit was in Amerika bekend. Zoo had men bij zekere gelegenheid eene inschrijving geopend, om Grant, destijds president, een allerprach tigste porseleinen vaas te geschenke ten geven. Eene deputatie, werd met de taak belast, hem dit kostbaar kunstwerk aan te bieden. Zij werd toegelaten. Het oudste lid der deputatie nam het woord, en zeide niets meer dan: „Hier is de vaas.» Grant boog en antwoordde: „Zoq, is dat de vaas? Ik dankje,» en daarmee was de plechtigheid der aanbieding afgeloopen. Zekere Thomas Crapo is den Ï8n Mei te New- Bedford, in Massachusetts, met zijne vronw naar Lon den soheepgegaan in een vaartuigje van 20 voet lang, dertien duim diepgang en 1.62 ton, naar de eerstge noemde plaats gedoopt. Een ontzaglijke menigte woonde het vertrek der beide waaghalzen bij, die tegen 4 Juli Engeland hoopten te bereiken. By gelegenheid der verkiezing van Victorien Sardou tot lid der Franscheacademie, wordt door Claretie de volgende mevkwaardige Inzonderheid uit bet leren van den thans zoo beroemden en door het succes zijner werken ruk geworden tooneeldichter medege deeld, welke bijzonderheid een nieuwe kracht geeft aan de leer: „wanhoop nimmer.» Sardou heeft een treurige, moeitevolle jeugd ge had. Op zekeren guren winteravond bevond hij zich, ale jongeling, klappertandend van kon, in de nabijheid van 1' Eoole de médecine. In diepe moede loosheid over al ziju ondankbaren arbeid, zijn lijdon en strijden, zonder een schrede te vorderen op den weg der fortuin, kwamen de somberste gedachten en voornemens in zijn vermoeid en afgetobd hoofd op. Om zich tegen een ruwe sneeuwvlaag te beveiligen, zocht hij een schuilplaats onder een koetspoortdoch hjj had er nog maar eVen gestaantoen hij, waarom wist hjj zelf niet haar weder verliet en het ruwe weder op nieuw trotseerde. Ee» arme Anvergnaat nam aanstonds zijn plaats in. Weinige schreden had Sardou zich echter nog maar verwijderd, toen hij een geducht geraas achter zich hoorde. Hij zag om. Van een vrachtwagen, met zware steenen be laden, en die door de koetspoort reed, was een der blokken afgegleden en had op de plek, die hjj pas verlaten had, den Auvergnaat half verpletterd. „En ik de wanhopige, het leven moede, ben ge spaard, dacht Sardoudat kan niet zonder doel zijn. De Voorzienigheid wil, dat ik leve.» En hij schepte nieuwen moed nit het gebeurde hij beschouwde het sis een les, als een voorteelten. Hij hervatte den strjjd des levens, met vertrouwen op een ge lukkige uitkomst, eu dat is niet beschaamd. Eindeljjk heeft de zon van den vooitpoed ook zijn levenspad beschenen, en pinkt hij de vruchten der volharding. Het aantal honden, waarvoor tot dusver inzen ding toegezegd is op de hondententoonstelling, welke den 30sten Juni en 1 Jnli op de veemarkt te Amsterdam zal gebonden worden, bedraagt ruim twee-honderd en wordt berekend te zullen vermeer deren tot vijfhonderd. Uit Engeland, Frankrijk, Dnitsohland en Italië worden schoone exemplaren ingewacht. Ook de be kende hoofdkantoren inden hondenhandel, aankweeking en opvoeding, Boqnet Fib, te Parijs, en Graf, te Stuttgart, hebben aanvragen ingezonden. De bezit ter vnu de kostbaarste en talrijkste particuliere verzamelinghonden, Prins Solms von Wildenfels, zal met ruim een twintigtal exemplaren zijner Ven te mededingen. Aan het Amsterdamscbe postkantoor worden ge regeld eiken dag tusachen de 20 en 30 briefkaarten ontvangen, die onbestelbaar zijn, omdat de afzenders verzuimden er het adres op te stellen. Briefkaarten met adres, maar zonder inhoud worden* echter ook ontvangen. Zeker notaris zon in de provinoie Groningen eene verkooping van paarden houden, maar op den be paalden tijd was er van verkoopcr eu paarden geen spoor te Ontdekken. De verkooper, die gezegd had te Stadskanaal te wonen, bleek daar niet bekend te zjjunaar het gerucht gaat, had hij van den notaris reeds een voorschot van 70 ontvangen. Reeds het vooruitzicht, dat het lot van de onder wijzers verbeteren zal, oefent invloed nit en spoort de jongelieden aan om zich op het vak toe te leggen. Uit Deventer toch deelt men ons mede, dat voor de twintig plaatsen als kweekeliug aan de rijkskweek school aoht en tachtig jongelieden zich hebben aan gemeld. Hieruit blijkt tevens hoe ongegrond de vrees was, indertijd vooropgesteld, dat men wel kweekscholen, maar geen kweekelingen zon bekomen. (Arnh- Cf). Zweden behoorde tot dasver ook tot de koloniale mogendheden. Het bezat n. 1. in de Antillen een eilandje St. Barlhemely. De bevolking, bestaande uit 3000 blanken, meest van Franschen oorsprong, en 13000 zwarten, vroeger slaven, doch sedert lang vrijverklaard, is thans van Zweden aan Frankrijk overgegaan. Een te Haarlem ingesteld onderzoek, waarbij men zieh zeer matige eischen heeft gesteld, braoht aan het licht, dat van de 57 melkverkoopers 23 zoodanige melk aan den man brengen die „voldoende» mag worden genoemd, terwijl de melk van 34 door „het water» waa vervalscht. Buitengewoon groot ia de schade, door de twee lhatate nachtvorsten aan de te v/eld staande vruchten te Almelo veroorzaaktvoornamelijk beeft de boek weit veel geleden. Ook hebben de rupsen in deze omstreken veel sehad» aan de vrnoht- en andere boomen veroorzaakt, waardoor vele geheel kaal zijn, evenals in den winter, zoodat ook de vruchtboomen weinig zullen opleveren. Theodora» Schut, oud 40 jaar, die in den nacht van 8 Jan. jl. te Zwolle inbraak pleegde en zich daarbij door pistoolschoten tegen de politie verweerde zal, volgens de acte van beschuldiging, terecht staan voor het hof te Arahein, beschuldigd van in den nacht van 8 op 9 Jan, 11. tusschen elf uur 's avonds en vijf uur 's morgens, in het onbewoonde kantoor der likeur-stokerij van de Anna Doijer en van De venter te Zwolle, en te haren nadeele, na de zich aldaar bevindende brandkast en twee lessenaars te hebben opengebroken, een som van ongeveer twee duizend gulden arglistig te hebben ontvreemd, en onmiddellijk daarna en terwijl hij in het bezit van het gestolene zich nit de voeten trachtte te maken, in het Kleine Weezenland aldaar op de agenten van politie dier gemeente, Kuipers en Faber, die hem als verdacht achtervolgden, vier schoten nit een revolver te hebben gelost, met het doel hen van het leven te berooven, ten einde zijn vlncht ongehinderd te kunnen voortzetten en de ontdekking van den dief stal te voorkomen, hebbende hij met drie dier schoten den agent Kuipers verwondeen en ander na reeds te voren tot tuchthuisstraf en tot gevangenisstraf van langer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest, en alzoo van poging tot doodslag, welke, door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering overgeslagen zijnde, niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden haar uitwerking heeft gemist, voorafgegaan door diefstal bij nacht op een onbewoonde plaats met binnenbraak, welke poging tot doodslag heeft gestrekt om de ont dekking van dien diefstal te voorkomen, en zulks na reeds te voren tot orimineele straf en tot gevange nisstraf van langer dan een jaar veroordeeld te zjju geweest. Engeland, Frankrijk, Duitschland, Zwitserland en Nederland hebben alle hnn fabriekswetten om de al te verderfelijke uitwassen van het industrialisme tegen te gaan, maar hier zijn de verbodsbepalingen te zwak, daar worden ze onvoldoende uitgevoerd en nog steeds is men bijna overal aan 't zoeken naar de beste middelen om, zonder de industrie te benadeelen, door krachtig optreden van het staats gezag het abnormale van boven geschetste toestanden met goed'gevolg te bestrijden. Ook ia Nederland is de regeering zelf actief op getreden. Algemeen is men echter overtuigd, dat de wet Van Houten onvoldoende is om het kwaad te keeren en dringend aanvulling vereischt. Of echter de weg, door onzen Minister van Justitie daartoe ingeslagen' wel de ware ia dat meenen wij te moeten betwijfelen De Min. v. Justitie heeft gemeend de noodige bouwstoffen voor ten volledige wet bijeen te zullen krijgen, indien hij slechts aan versohillende corpo raties, Kamer van Koophandel zoowel als njjverheids- vereenigingen, een tiental vragen ter beantwoording voorlegde. Thans, na die antwoorden ontvangen te hebben, zal hij wel inzien door al die rapporten waaronder zeer lijvige bitter weinig verder gekomen te zijn. Vooreerst waren de vragen een- zjjdig gesteld. Aan de inkleeding dier vragen was het reeds merkbaar, waar de Minister het liefst heen wilde, terwijl bovendien geen voldoende speelruimte was gelaten om ook buiten het beperkte kader van de voorliefde der bureels zelfstandige adviezen te krijgen over hetgeen in de versohillende streken des lands het meest wenseheljjk werd geacht. Maar er komt nog iets anders bjj. Om een goede, volledige wet op den kindsr- en vrouwenarbeid te ontwerpen heeft men boren alles behoefte aan feite lijke gegevens aangaande iedere provincie, ieder dorp, iedere fabriek zelfs. Zonder volledige bekendheid met de locale omstandigheden en de versohillende vormen en de uitgestrektheid, waarin zieh het kwaad v.er- toont, is geen wet, geworteld in den feiteljjken toestand mogelijk. Het is daarom onze vaste overtuiging, dat voor deze zaak ook in ons land nog een enquête op meer uitgebreide schaal noodig is, en wel in den geest, als door de Dnitsche Regeering op initiatief van het Eisenaeher oongrea is ingesteld. Het is mogeljjk, dat onze Steering wel zoo ongeveer weet, hoeveel vrouwen en kinderen er in de Ned. fabrieken werkzaam zijn, maar dat is geen- zins voldoende. De Regeering dient evenzeer te weten, hoevelen van die vrouwen en kinderen ook s' nachts en Zondags moeten werken, hoeveel nten er daags gewerkt wordt, of er ook door de indnstri- ëelen zelf maatregelen genomen worden om de slechte gevolgen van de exploitatie te beperken, of werkelijk groote nadeelen van het op jeugdigen leeftijd werken in de fabrieken het gevolg zijn, en zoo Ja, waar en in welke soorten van industrie bet meest, of onder den vrouwen- en kinderarbeid in de fabrieken de zedelijkheid lijdt, of de sterfte onder de zuigelingen groot is, of alle takken van industrie bij strenge toepassing van varbodsbepolin- gen nog levenskracht genoeg zonden hebben om de eononrrentie vol te honden enz. enz. Zeker, een dergelijke enquête zon tijd, geld en moeite kosten, maar hoe nrgent de zaak ook moge zijn nog liever een weinig gewacht, dan opnieuw een wet gemaakt, die of als onpractisoh weder over enkele jaren moet worden herzien of het kwaad niet in zijn harumer aantast. (Vaderland). In zijne zitting van 1 Juni jl. heeft de Hooge Raad een arrest geslagen, dat in de gevolgen van groot belang voor Nederland zal zjjn. Na de ontdekking dat op Aruba gronden waren, rijk aan phosphorzure kalk, ook minder juist genaamd guano, dagvaardde de Aruba Island Goldmining Com pany ingevolge een vroeger verleende concessie het be stuur der kolonie Curasao, om te hooren verklaren dat de eisohende Company met uitsluiting van anderen gerechtigd is tot net genot van de op het eiland Aruba gevondene of nog te vinden phosphate of lime (phos phorzure kalk) en tot de ontginning van die gronden. Het Hof van Justitie in de kolonie Curasao over woog, dat de concessie aan de Compuay, die daarvoor jaarlijks slechts de som van 2500 betaalde, alleen betrekking had op metalen en ertsen, niet op de overige delfstoffen, aangenomen zelfs, dat de gevonden phos phorzure kalk, als grootendeels van dierlijke oorsprong, onder de delfstoffen kan worden gerekend, en ontzeiae dientengevolge aan de eisoheres hare vordering. De Goldmining Company voorzag zieh daarop itt hooger beroep bjj den Hoogen Raad. Bij monde van den advocaat mr. J. Kappeyue van de Coppelo drong zij hare Curapao gevoerde be weringen, aan, betoogde recht te hebben op ontginning van alle delfstoffen op ArUba, en ooncludeerde met een beroep op verklaringen van een aantal bnitenlandsehe geleerden tot een onderzoek door deskundigen van de vraag of de gevonden phosphorate kalk al of niet tot de delfstoffen moet worden getekend. Voor het Bestuur der kolonie traden op de lands advocaten mrs, A. de Pinto en G. M. van der Linden. Tevens trad voor het eerst in hooger beroep op een internment, J. Godden, civiel ingenieur te Curacao, die als eigenaar van de in phosphorzure kalk rijk be- vondene gronden zijne rechten tegen den ingestelden cisoh kwam handhaven. De drie laatstgenoemde advqeaten verdedigden het in Curasao gewezen vonnis en betoogden dat door het voortreffelijk verslag van professor Gnnning, gesteund door de uitspraken van andere geleerden, in alle ge- rallen duidelijk was aangetoond, dat de stof waarvan sprake is, in geen geval tot de delfstoffen kan worden gebracht. De advocaat van den iuteiveniënt, mr. D. van Eek, nam bovendien nog een eigen standpunt in en be toogde, met een beroep op de Nederlandsehe wet geving en de koloniale ordonnantiën in verband met de rechtsbegrippen die het mijnwezen beheerschen, dat aan het Curaqaoseh Bestuur de bevoegdheid niet kon worden toegekend om de beschikking van de meststof, op de landerijen van zijn cliënt aangetroffen, aan an deren toe te staan. Van welke waarde de Ontdekking van die rijke laag van phosphorzure kalk voor de auteurs van zijn cliënt, voor de industrie en bovendien voor de Nederlandsehe schatkist was te achten, toonde hij aan door er op te wijzen, dat door zijn cliënt, nadat de ontdekking van de mesthondende schatten door zqne voorgangers was gedaan, reeds lang ge leden concessie voor da exploitatie, onder aanbod van eene beduidende retributie per ton, bij het gouvernement was aangevraagd, aan welk verzoek nog geen gevolg had kannen worden gegeven, han gende het prooes met de Araba Goldmining Com pany, terwql uit brochures «n gedane bestellingen bleek, dat nit de onderneming van den heer Godden voor het gouvernement jaarlijks alleen aan directe betaling ia belasting waarschijnlijk een bate van 70,000 tot 100,000 zon toevloeien, waardoor de kolonie Curaqao, die jaarlijks door het moeder land met eene gelijke som wordt ondersteund, zon ophouden geldelijk eene lastpost te zijn. De Hooge Raad, zonder in de bijzondere beschou wingen van den heer Godden te treden en de waarde daarvan in het midden latende, heeft, een nader onder zoek door deskundigen onnoodig achtende, bij zijn arrest de uitspraak van het, Gerechtshof van Curaqao gehandhaafd, zoodat nu spoedig eene overkomst tus schen de Regeering en den heer Godden wordt te gemoet gezien, waaruit eene groote bloei voor* de kolonie zal kunnen ontstaan. Eerst gisteren ochtend nam de Raadkamer dsr Arron- dissements-reehtbank te Amsterdam eene beslissing in de zaak van P. A. Brnyn, voormalig secretaris der Amsterdamscbe Kanaalmaatschappij. Zij verwees die zaak naar hare openbare zitting, om daar ten correc- tioueele te worden behandeld. De dag is nog niet vastgesteld. Vermoedelijk zal daarvoor Woensdag 27 Juni worden aangewezen. BATAVIA, 7 Mei. Het Alg. Datjhl. n. Nederl. Indil schrijft in zijn mailoverzioht o. a. het volgende „In Edi hebben de troepen, die naar de onderneming der Handelm'aat- schappij aldaar zijn afgezonden, een gedecideerd ge vecht moeten ievered met de bende, die de onderne ming had aangevallen. In eene oorrespondentie van den Java Bode werd gezegd dat men de aanval aan onhandigheden van den tweeden administrateur, den den heer Klinkort tegenover de bevolking toeschreef. Wat de oorzaak is van die aanvallen, is, gelooven wij, moeilijk te zeggen. Geheel mag men echter onzea inziens niet voorbijzien, dat zij gelijktijdig plaats hebben met de werkeloosheid der Atehineezen tegenover onze militaire vestiging in het Noorden van dat landen, zoo het al niet aannemelijk is dat.At- chineesche troepen uit het Noorden overkomen, At- chineesche zendelingen knnnen zeer goed, zonden wij meenen, naarmate de kansen in het Noorden beginnen te verloopen, in de aan onze vestigingen grenzende streken, de hpofden van het Atchineesche deel der bevolking- tegen onze indnstrieele vestigingen opstoken. In de weigering van vele der bevriende hpofden, zelfs van hen, die pas door ons gezag benoemd zijn zooals die van Pasei en van Djollak, om tijdens het bezoek van den Gouv.-Generaal op Atchin naar Kotta- Radja te komen, meenen wij meer wantrouwen dan vijandigheid te mogen zien, en misschien wantrou wen tegenover hnn eigen vrienden in hnn land bij hunne afwezigheid, meer nog dan tegenover de Ne derlanders. Van den vorst van Pedir zou dat intus- schen niet gelden. Dooh aan de hartelijkheid en onbastzuohtigheid van zijn vriendschap voor ons heeft nooit iemand geloofd. x Er zijn weer een achttal Atchineesche hoofden te Batavia, die 11. Zaterdagmorgen een zitting van den landraad en 's avonds een mislukte poging tot oplating vsn een grooten luchtballon, dimlving viewt en groot vuurwerk op het terrein van het Café dei Colonies hebben bijgewoond. Waarschijnlijk verbeelden deze heereu zieh, of dat hier alle Zaterdagen ballons worden opgelaten en dergelijke feesten gehouden wordep, of iet dit alles ter hunner eer is gesohied. Men zal in Rolland als er van dergelijke hoofden sprake is, misschien denken aan de illustratlën ven de reis van den prins van Wales en de prachtig gecostumeerde Hindoes; niets is minder juist, Een zwart buisje, een katoenen gekleurde broek en een doek om de lendenen uitgespreid, zoo zou men ze op straat voor gewone oppassers aanzien, als hun gelaatskleur niet wat donker, hun trekken wat minder polynesisch en hun hoofddeksel niet uit een kalotje met wat zilver eu kleuren doorwerkt en een doek er om heen be stond. 't Schijnt in Atchin met den titel van „hoofd" ongeveer gesteld te zijn als met dien van „generaal» in de Vereenigde Staten; zeldzaam schijnt de titel niet te wezen. Te Samarang is een Fröbelschool geopend, opgericht door de loge aldaar met bijdragen ook van andere. Al dadelijk is het aantal kinderen veertig en zullen nog slechts enkele kinderen meer kunnen worden op genomen. Het ware te weuschen, dat te Batavia een dergelijke instelling werd opgericht. Hier in Indië is misschien meer nog dan in Europa goed toezicht op kleine kinderen gepaard mat verstandige eerste ont- keliug een vereischte. Vyf van de kweekelingen van de kweekschool voor Inlandsche onderwijzers te Bandong die dezer dagen door den inspecteur voor het Inlandsch onderwijs zijn geëxamineerd, zijn tot plaatsing als onderwijzer aan de gouvernements Inlandsohe scholen toegelaten. Naar men mededeelt, is de ontwikkeling dezer aan staande onderwijzers na een cnrsns van vier jaren, in Hollandsch, aardrijkskunde, cijferen, vormleer, landme ten, teekenen en paedagogiek, hoewei misschien niet beneden hetgeen in verband met den duur van het onderwijs kan verwacht worden, toch in vele op zichten onvolledig en gebrekkig. Rekenen schijnt volgens alle onderwqsberichten voor den Inlandschen geest het gemakkelijkste leervak te zijn. De vergadering tot bespreking van het Landver- hnurreglement te Solo is den 23sten April begonnen en heeft twee volle dagen geduurd. Er waren 2 re sidenten, 5 ass.-residenten en 18 landhuurders tegen woordig. De kleine landhuurders, in de streek waar deze de meerderheid hadden, hebben verznimd een ver tegenwoordiger te kiezen, terwijl zij vergeefs verzochten om allen toegelaten te worden. Het minimum-aantal bouwa voor een onderneming moet op 200 geateld zijn. De resident zal oordeelen over dp levensvatbaarheid eener onderneming, en in geval die zijns inziens niet be staat, de registratie kunnen weigeren. In de concept verordening moet bepaald zijn, dat op de ondernemingen geen 'padie mag geplant wordendoch dit artikel schijnt bezwaar in te hebben, want, al ia het billijk de cul tuur van producten voor de Europeesche markt te bevorderen, zoo ziet men het nat van volstrekt ver bod van padie-aanplant, ook op die gedeelten der onderneming die «oor de prodneteh ongeschikt zijn, niet in. Heeredienstplichtigen zullen niet tot huiswerk mogen gebruikt worden. Voorts moet den rijkdom van strafbepalingen en boeten in het Reglement voor handen zijn. Deze nog zeer onvolledige mededeelingen zjju ontleend aan een correspondentie van de Soerai. Cl. Het gewichtigste deel vau het reglement, doch waar van nog geen bijzonderheden zijn vernomen, is dat waarin de levering der verplichte diensten van de op- gezetenen der landen en de verdeeling der gronden gpregeld wordt op een basis, die overeenkomstig de Javaansche instellingen en gebruiken ia vastgesteld. Ter nagedachtenis Wetenschappelijk gedeelteEene nieuwe beweeg kracht ook voor den landbouw De Motor-Rennse en de Cmjorische pomp, door D. Harting Pzn. Landbouw en veeteeltDe nieuwe landbouw door J. Ülechi. Vrg dhar het Engelsch, door den redacteur. II. De wijnstok, door Gr. A. Vorster- man Van Ogen. FeuilletonZijn de registratierechten, welke wor den geheven op den overgang van vaste goederen en het recht, dat geheven wordt van hypothecaire verbintenissen, in bet belang van landbouw en nijver heid? door P. Heidema Sr. IV. Gemengde berichten. Uit de persOver de hoe danigheid der guano, welke tegenwoordig uit Peru wordt aangevoerd. Vuria. Marktberichten. Advertentien. Vele menschen beklagen zioh, dat ze des morgens bg 't wakker worden eene groote belemmering gevoelen in de bronges, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke aiijmdeeltjes. «Men wendt dan dikwgla heftige pogingen aan om ze kwgt te geraken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid 111 slaagt, om i de stofjes te verwijderen, die de ademhaling be lemmeren. Allen die aan deze ongename kwaal lijden bewijst meq een waaraohtigen dienst door huH 't middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandó'eningen van de bronches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie kapsules te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dikwijls te vergeefc zocht iu eené menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddelen Tienmaal van dp twaalf gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen, wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teerkapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren dat elke flakon zestig teerkapsules bevat om de goedkoopte van dit geneesmiddel te bewijzen. Deze behandeling kost den geringen prijs van zes aan acht centen daags. Heeft dit geneesmiddel, door zijn verbazend succes en debiet talrijke namaaksels in 't leven geroepen, de heer Guyot kan echer alleen instaan voor de goede werking der kapsules in die flacons, op wier etiquette"zijne'handteekeniiig in drie kleuren gedrukt is welke flacons te verkrijgen zijn te Gouda bij Zéldenrjk droogist en in de meeste apotheken. Het warme jaargetijde heeft, mag het de hoop van alle borate en keellijders zijn, toch juist voor die zieken vele nadeelige gevolgen, daar de dikwijls langdurige hitte, stof enz. van buitengewoon ongun- stigen invloed zijn op de zieke longen. Zulken lijders kan geen beter middel aanbevolen worden, dan de zelfs in de hardnekkigste^ gevallen goed bevondén Rijnlaudgchen Drui venhors thoning van W. HL Zicken- heimer te Mainz. Deze aangename drank lost het slijm op, neemt de droogheid der longen weg en reinigt die van alle schadelijke ingeademde stoffen, zoodat binnen korten y tijd genezing moet volgen zooals duizenden getuigschriften omtrent doeltreffende glansrijke resultaten bewijzen. Bij vonnis van den 18n Juni jl. is veroordeeld C. Z. schutter in eene geldboete van f 3.~- en de kosten wegens plichtverzuim door zonder de uniforme klee ding bij de exercitie te verschijnen. Parijs, 18 Juni. In de Kamer antwoordde De- cazes aan Gambetia, die gezegd had, dat hij meende Italië te moeten geruststellen voor het geval, dat de regeering in Frankrijk in verdachte handen mocht komen, want dat de natie die regeering zon wraken. Decazes zeide, dat het vergeefsche moeite van Gam- betta was Italië te waarschuwen, daar de betrekkingen met dat land uitstekend zijn. Versailles, 18 Juni. De minister Decazes ver klaarde verder in de Kamer, dat hij na 16 Mei een circulaire aan Italië had gezonden, waarin hij verze kerde, dat indien de godsdienstige beweging onrast teweeggebracht, deze onderdrukt zou worden. De minister kwam voorts nadrukkelijk op tegen de be wering, dat de ontbinding der Kamer de voorbode van den oorlog we^ett^ioïïT Alle partgen willen deu vrede. De mogendheden weten dat onze buiteulandsche staatkunde vredelievend eq belachfzüam blijven zal. Ten bewijze dat de betrekkingen metiDuitschland uit muntend zijn, las Decazes eene depêche van Gantaut- Biron, Frankrijk's gezant te Bferlijn, voor. Gelijke verzekeringen zijn ontvangen uit Petersburg, Madrid en Londen. Versailles, 18 Juni. De Senaats-Com missie voor bet ontbindingsvoorstei bestaat uit 6 leden der rechterzijde: Daru: Grivart, Depeyre, de Kerdrel.de Ventayou en Lavergne, en uit 3 leden der linkerzijde: le Royer, Bérenger en Jules Favre. Versailles, 18 Juni. Na redevoeringen van den Minister van Openbare Werken en van Jules Ferry verdaagde de Kamer de discussie over de inter pellatie tot morgen. Voor de aanneming van het ontbindings-voorstel door den Senaat berekent men dat 138 stemmen uit gebracht zullen worden. De tegenstemmers schat men op 128. Weenen, 18 Juni. De Peterburgsche corres pondent der Politische Corresponded meldt dat, nadat Schouwaloffs mondelinge verklaring het Engelscho Kabinet volkomen bevredigde, de Russische ambas sadeur' overeenkomstig den wensch der Engelsche re geering door zijn gouvernement gemachtigd werd, de verklaring ook schriftelijk aan lord Derby ter hand te stellen. In dit geschrift wordt ook verder nog ver klaard, dat de oorlogszuchtige neigingen van Grieken land eu Servië Ruèland volstrekt niet naar den zin zijn, en dat wat de Servische quaeslie betreft alleen de Oostenrijksch-Hongaarsche Monarchie het beslis sende woord te spreken heeft. London, 18 Juni. »Bg de beraadslaging over het rapport betreffend^ de begrafenis-bill {is het door lord Horrowbey voorgestelde artikel, hetwelk een lijkdienst toelaat ook van een andere gezindte dan van de Angli- caansche Kerk, ondanks den tegenstand der regeering met 127 tegen 111 stemmen aangenomen. De regeering had derhalve eene meerderheid van 16 stemmen tegen zich. De hertog van Richmond Btelde daarop de ver daging der verdere debatten voor.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2