Laatste Berichten. Overzicht van de samenstelling der STATEN-GENERAAL, zooals die zijn zal bij den aanvang van de zitting 1877/78. Bij de verkiezing van een Secretaris en een Penning meester in plaats van de hh. C. Brack en J. Langerak, beiden overleden, zijn door ingelanden van den polder Reeuwyk gekozentot secretaris de heer F. H Bu- lüeus Brack met 7 00 stemmenop den heer O. P. Bou- man waren uitgebracht 73 stemmen, van onwaarde 15 stemmen; en tot Penningmeester de heer J. Dz. Kruijt met 513 stemmen-, op den heer G. P. Bouraan waren uitgebracht 343 stemmen. In het tijdperk van vier weken, 20 Mei tot 16 Juni 1877, zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Noord-Braband 1 rund 4t Zuid-Holland 86 runderen Utreeht 3 h Friesland 1 rund Totaal 91 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 100 runderen door die ziekte aangetast Staatscourant van 29 Mei 1877, n°. 128}. St.-Ct. De 25e algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij zal 12 September a. 8. te Haarlem worden gehouden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen des Kopings doen opmerken, dat naar het schijnt aan de gemeente-archieven, waarvan het beheer volgens de gemeentewet aan dc secreta rissen is opgedragen, iu het algemeen niet die zorg wordt besteed, welke ze voortdurend vereischen. Ten einde met zooveel mogelijk volledige zekerheid over de werking van het voorschrift, vervat in art. P03, al. 2 der gemeentewet, te kunnen oordeelen. heeft de minister de beantwoording der volgende vragen verzocht: a. In welke gemeenten bevinden zich oude en nieuwe archieven, in welke enkel niepwe? b. Zijn de archieven in eene gemeente- of raad huis, of in eene particuliere woning geplaatst? c. Op welke wijze worden zij bewaard in kasten, doozen, geUasseerd enz. en zijn zij beveiligd te achten tegen vocht en brandgevaar? en d zijn de archieven geordend en zijn er inven tarissen der oude en nieuwe archieven aanwezig Voorts verlangt de minister uittreksels, voor zoover het gemeente-archief betreft, van de instructie van den secretaris, door den raad van elke gemeente vastgesteld. Liberalen 49. Mr. S. van Houten, Mr. R. J. J. B. Creraers, Mr. D> de Buiter Zijlker, J. Schepel, Dr. W. J. A. Jonckbloet, Mr. L. Oldenhuis Gratama, Mr. H. J. Smidt, J. K. II. de Boo v. Alderwereit, S. Hingst, Mr. S. Wijbenga, A. Moens, I)r W.H. Idzerda, Mr. W. A. Bergsma, Mr. B. P. Baron v. Harinxraa thoe Slooten, Jhr. C. M. Storm van 's Grave8ande, Mr. A. v. Naamcn v. Eemnes, Jhr. Mr. J. A. Saiidberg, Mr. P. Blussc, Mr. A. van Dclden, Mr. L. E. Lenting, Mr, J. P. B. Tak v. Poortvliet, Mr. W. H. Dullert, Mr. J. H. GeertsemaCz., Jhr. Mr. \Y. H. de Beaufort, Mr. H. J. Dijckmeester, J. N. Bastert, Jhr. Mr. J, Roëll, K. de Jong, J. D. Fransen v. d. Putte, Mr. J. L. de Bruyu Kops, Mr. W. v. d. Kaaij, Mr. C. J. F. Mirandolle, Mr. J. Kappcyue v. d. Goppcllo, Dr. T. J. Stieltjes, Mr. M. II. Godefroi, Mr. S. A. Vening Meinesz, Mr. C. v. Ileukelom, Mr. J. W. H. Rutgers v. Rozenburg, P. H. Holtzmann, Mr. J. G. Patiju, A. M. Schsgen v. Leeuwen, W. A. Viruly Verbrugge, R. P. MeesRAz., Mr. H. C. Verniers v. d. Loeff, Dr. K. A. Rombach, J. P. Bredius, Jhr. Mr. W. F. Gevers Deynoot, Mr. D. v. Eck, J. J. van Kerkwijk. Ultramontanen 16. Mr. C. J. A. Heydenrijck, Jhr. Mr. C. J. C. H. v. Nispen, Mr. A. F. X. Luyben, Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen, F. H. H. Barret, Mr. P. J. A. Smitz, Mr. A. J. H. van Baar, C. A. Baron de Bieberstein Rogalla Ziawadzky, Jhr. G. E. F. X. M. Kerens de Wylre, J. H. Arnoldis, Mr. H. F. Lambrechts, Mr. J. H. L. Haffmans, Mr. P. v. d. Heuvel, Mr. F. J. E. v. Zinnicq Bergmann, P. G. J. v. d. Schrieck. ANTIREVOLUTIONAIREN 9. Jhr. Mr. M. M. v. Asch v. Wyk, Mr. fö. Baron Mackay, Mr. F. J. J. Baron v. Heemstra, O. Baron v. Wassenaar Catwyck, Jhr. Mr. J. L. C. v. d. Berch v. Heemstede, Mr. M. Bichou v. IJssel- monde, Mr. J. J. Teding v. Berkhout, Jhr. J. L. de Jonge, Mr. P. H. Saaijraans Vader. Conservatieven: 6. H. A. Insinger, Mr. J. R. Corver Hooft, Jhr. F. de Casembroot, Mr. W. Wintgens, R. J. graaf Schimmelpenninck, W. C. M. Begram. Het classikaal bestuur van Amsterdam heeft de aanklacht, door den ouderling Hovy tegen den pre-i dikAnt P. H. Hugenholtz Jr., ter zake eencr door dezen gehouden doopsbediening, ingebracht en door den kerkeraad aan het bestuur opgezonden, niet ont vankelijk verklaard, omdat de door de wet voorge schreven termijn voor het onderzoek dezer zaak door den kerkeraad is overschreden. Vrijheid. De „Maatsch. tot exploitatie van veestallen en veetransporten" in Nederland, onder directie van de heeren J. A. baron van Hardenbroek en A. J. Ver beek van der Sande, hield dezer dagen haar jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders. Uit het door de directie uitgebracht verslag bleek volgens heh UD. dat, in woerwil van de heerschende long ziekte in Mederland en van de runderpest in Duitsch- land, waardoor de grenzen der beide rijken voor den in- en uitvoer van vee gesloten werden, en ondanks de algemeene haudelscrisis, die op alle takken van nijverheid haar belemmerenden invloed gelden deed, toch de werkkring van de maatschappij be langrijk toegenomen is. Het dividend over het af- geloopen boekjaar werd vastgesteld op 69 voor ieder aandeel van 1000, terwijl wederom 2812 voor het reservefonds afgezonderd is. De afdeeling Winkel der vereeniging Volksonderwijs heeft besloten aan de beste leerlingen die de school verlaten getuigschriften van vlijt, bekwaamheid en oppassendheid uit te reiken. Na door den hoofd onderwijzer voor deze onderscheiding te zijn voorge dragen zullen de kinderen door het bestuur- der afdeeling aan een onderzoek onderworpen worden, op grond waarvan het zijn keuze zal vestigen. Deze maatregel, waarvan men zich veel goeds voorspelt, zal tevens strekken om den kinderen in hun getuigschrift een aanbeveling te bezorgen bij meesters die prijs stellen op ontwikkelde en beschaafde ondergeschikten. Op 10 en 11 Juli a. s. zal, onder leiding van jhr. J. L. de Jonge, te Haarlem, de 42ste algemeene ver gadering defr Ned. Afschaffiugsvereeniging worden gehouden. Onder meer zullen worden behandeld voor stellen van het hoofdbestuur oma. de Regcering te verzoeken, afgescheiden van een herziening der patent wet, aan de Staten-Generaal voor te stellen, om een bijzondere belasting in te voeren op drankverkoop, zoo in het groot als in het kleinhet aantal drankwinkels, slijterijen, tapperijen (en wat dies meer zij) te bfper- ken tot een matig cijfer, in verhouding tot de bevolking; vereenigde uitoefening van tapperij met andere winkel nering te verbiedenoverigens de vergunning tot ves tiging van drankwinkels (slijterijen, tapperijen en der gelijke) op te dragen aan de gemeentebesturendie vergunningen, alleen verkrygbaar voor mannelijke meer derjarige ingezetenen, in het volle genot hunner burgerlijke rechten, j te onderwerpen aan een recht van 25 tot 500, in halfjaarlijksche termijnen vooruit te betalen, ten bate der algemeene armen ter laatse, en herroepbaar te verklaren in geval men erhaalde overtreding binnen twaalf maanden van plaatselijke of algemeene verordeningen op het stuk der tapperijenb. de Regeering te zerzoeten ora uit het ontwerp-strafwetboek bij afzonderlijk wetvoorstel aan de goedkeuring der Staten-Generaal en de be- krachting des Konings te ovderwerpen, en binnen den kortst mogelijken termyn in werking te brengen, al die bepalingen, welke ten doei hebben openbare dronkenschap en drankverkoop te beteugcleu, als zijnde een voorziening van zeer urgenten aard. Voorts wordt voorgesteld, aan de Regeering te verzoeken, ora de gerechtelijke en de sterftestatistiek zoodanig te doen uitbreiden, dat daaruit van den invloed van het drankmisbruik blijke. Op 18 Juni is te Bodegraven eene vergadering gehouden vau een elftal eigenaars van hofsteden ge legen in dat gedeelte der gemeente, dat door den spoorweg LeidenWoerden zal doorsneden worden. Op deze bijeenkomst, waarbij tevens de heeren Kap- tijn en van Wyk uit Woerden, gemachtigden der Maatschappij, tegenwoordig waren, is o. a. een vroe ger gedaan voorstel, om den spoorweg tusschen den Goudschen straatweg en den Wierikkerdyk een hal ven meter hooger te brengen dan bepaald is, door genoemde heeren opnieuw ter tafel gebracht en het besluit, genomen dit aanzoek bij de Maatschappij ondersteuning te doen vinden. Wordt dit ingewil ligd, dan heeft men de bruggen, die men hier en daar moet leggen, slechts te verbreeden en de gelegen heid is geopend om het vee onder den weg door te drijven. Algemeen was men van gevoelen, dat de ineerdere uitgaven zeer goed zouden gedekt kunnen worden door eene vermindering in de schadeloosstel ling, welke de eigenaars zich willen getroosten. Het onderhoud der hekken, die in dit geval vooral eene noodzakelijke behoefte zouden zyn, was een tweede onderwerp, dat besproken werd. De Maatschappij schijnt hiertoe ten eenenmale ongezind eh de veehou der wil er natuurlijk ook gaarne af, ten einde met het oog op voorkomende ongevallen buiten verant woordelijkheid te kunnen blijven. LCt.) Men deelt aan bet H. BI. het volgende mede a la een staaltje van Duitsche begrippen omtrent vrij- heid van drukpers De koninklyke directie van den Niederschlesisch- Markischen Staatsspoorweg heeft aan de besturen der talrijke spoorwegen, waarmede hy in ?tt- binding staat, den voorslag gedaan ora, met het oog op de houding, welke de Zeitung desVereins Deutscher Eisenbahn-Verwaltungenin verschillende artikelen tegen de maatregelen der Duitsche Rijks- en der Pruisische Staatsregeering en hare organen aangenomen heeft, bedoeld blad niet meer te bezi gen tot plaatsing van aankondigingen, die het spoor wegverkeer enz. betreffen. Wellicht staat hiermede in verband een voorstel van het bestuur van een nog niet genoemden Duitschen Staatsspoorweg, om de genoemde Zeitung te veranderen in een advertentieblad. Dat voorstel komt voor op het programma der op 19 Juli e. k. te 's Hage te houden algemeene vergadering van genoemd „Verein". Het eene zoowel als het andere voorstel schijut de vrije gedachte-uiting te willen onderdrukken in een blad, welks inhoud tot dus verre steeds hoogelijk werd gewaardeerd door alle mannen van het spoorwegvak, doch dat niet heeft kunnen instemmen met alle maatregelen, door de regeering in de laatste jaren genomen. Wij voor ons, zegt het llbl., zouden 'tzeer betreuren, zoo juist in ons land tot zoodauigen dwang zou worden besloten, maar hebben vooralsnog te goeden dunk van de meerderheid der Duitsche spoorwegbestuur ders, ora aan de waarschijnlijkheid van zulk een besluit te gelooven. Volgens nadere berichten uit St. John (Nietiw- Brunswijk) is drie vierde van de stad afgebrand; meer dan 12000 menschen zijn zouder dak es de verliezen bedragen meer dan 15 millioen dollars. Uit alle steden van Amerika worden gelden en levens middelen gezonden om in den nood te voorzien. Het standbeeld van Cobden, dat in het begin van Juli te Bradford door John Bright zal worden outhuld, is geheel van wit marmer en staat op een voetstuk van geslepen granietiu het midden daarvan zyu met gouden letters de woorden „Cobden," „Vrij handel," „Vrede en goede gezindheid onder de volkeren" aangebracht. Een inscriptie aan de aditer- zyde zegt, dat een burger van Amerika, Booth, het standbeeld aan de stad Bradford heeft geschonken als bewijs vau vereering van Cobden en ter herin nering aan het langdurig verblijf van den gever te Bradford. 1 1 Van de verschillende reederijtn hier te lande be draagt het getal vaartuigen, als hoekers, loggers, sloepen, bomschuiten en sloepkotters, die dit jaar op de haringvangst uitgaan, 356, nl. van 's Graven- hage 7, fan Scheveningen 184, van Vlaardingen 54, van Maassluis 40, van de Rijp 1, van Amsterdam 3, van Zwartswaal 1, van Harlingen 1, van Katwijk aan Zee 56 en van Noord wijk aan Zee 9, Te Rotterdam is een vereeniging opgericht, welker leden door wekelykscbe besparing van 15 cents willen trachten in het bezit te komen van een goede woning. Door een bestuur uit de werklieden zal zy geheel kosteloos worden beheerd, welk bestuur uit de leden na vaststelling der statuien zal worden gekozen. De Staats-Ct. bevat de algemeene numerieke staten, aanduidende de sterkte van den In ban der schut terijen op 1 Januari van dit jaar. Daarin is, gelijk vroeger de eerste ban gesplitst in twee öategorien. De eerste bevat de leden van den eersten ban, die thans nog ongehuwd, en die gehuwd of weduw- naan zijn zonder kind of kinderen. De tweede categorie de leden van den eersten ban, die na hun inlijving gehuwd zyn en in het bezit van kind of kinderen zyn gekomen. De sterkte van den eersten ban, met inbegrip van de reserve, was op 1 Januari jl.eerste categorie 26,961 man; tweede 15,016, te zamen 41,977 man.. Van dit getal manschappén hebben 10,582, der halve nagenoeg >/4 van hét geheel, vroeger hetzy als onderofficier of korporaal, hetzij als soldaat 6f milicien, by bet leger gediend. Op 1 Januari 187 bedroeg de sterkté rvan den eersten ban eerste categorie 20,729 man; tweede categorie 20,967 man; te Eatoen 41,696. Uit Zwolle schrijft men dd. 38 Jtarf De groote droogte en verbazende warmte, die wij voor eenige dagen hadden en die voor den werk man dubbel zwaar viel, is vervangen door malschen regen en buitengewoori groeizaam weer. De gras maaiers stonden 's nachts om 1 nor al aan den haal, werkten tot 10 uur 's morgens, sliepeh tot 8 uur en werkte weder tot 8 -uur ar, Vit ia 4e gewoonte der zoogenaamde Jan-oomers of Piktnaaiers, die met duizenden langs deze streek reizen en zich naar alle oorden van ons land begevenom te gaan maaien. Het was Opmerkelijk, hoe weemoedig die menschen, die uit Duitschland of uit den achterhoek komen en in dat werk bijna hun geheele bestaan zoeken, stonden te kijken naar de nieuwe gras- maaimachines en booischudders, die iu deu laatsten tijd ook in de»e streek veel worden ingevoerd. Het was, of die machines tot hem zeiden: Wij zullen u wel dood maken En er is wel wat van aan, want als men berekeut, dat elke Jan-oomer per week ƒ10 a 12 verdient met den middagkost (hij slaapt in het hooi) dan rekent de boer, die voor 600 machines koopt, dat hij vry. wat voordeeliger doet en daarbij met zijn materieel in korten tijd heel wat doen kan. In deze buurt is er een boer, die met de jougste warmte iu eene week 6 bunders hooiland machinaal heeft gemaaid, gehooid en binnengereden. Aan zulke za ken hebben de Jan-oomers den dood gezien. De maatschappij van landbouw werkt op de verbetering van deu landman zeer gunstig. Verwonderlijk is het, om te zien, hoe alle pogingen worden aange wend, om proeven te neinen tot verbetering van gronden, tot veredeling van vee en paardenras, tot aankwecking van nieuwe gewassen, enz. en aardig is het op de vergaderingen onzer afdeeliugen de eenvoudige boeren op de meest eenvoudige wijze verslagen te hooren uitbrengen over zaken, die hun brein hebben ten uitvoer gebracht. De Lar.dbouw- onderwijzers ten platten lande en de nieuwe cursus, <lie te Kampen op het landbouwgebied geopend wordt, maken furore. Hier vindt men bij de onderwijzers aankweekingen van wat niet al in de scholen voorwerpen met de vleet. Practisch eu theoretisch wordt het kind in den landbouw ontwikkeld. In gezelschappen worden vakken besproken, behandeld en tot roem van deze streek moet gezegd worden, dat vooral de toepassing hier op groote schaal plaats heeft. Gelukkige tijden, want er was op dit ge bied in den landbouw nog heel wat te verbeteren. Tot vóór vijf jaren was de heer Knoope concierge van het Huis ten Bosch te 's Graven huge. Toen werd hij gepensioneerd. Vijftien jaren had hij met 7-ehlzame trouw en toewijding ziju Koninklijke Mecste- resse gediend. Ook na het verlaten van zijn betrekking bleef de heer K. met hart en ziel aau H. M. gehecht cu de edele Vorstin, deze trouw en verknochtheid waarderende bezocht den gepensioneerde meermalen in zijn woniug. De Koningin stierf en Knoope ging aau het kwijnen. Thans is hij overleden. Op 71 jarigen leeftijd is hij de Vorstin in het graf gevolgd. De brave man was versierd met het Metalen Kruis en met de Autwerpsche Citadel-medaille. In antwoord op eene vraag, betreffende de bere kening bij benadering, van den afstand eener don derbui, meldt een meteorologisch artikel, dat, als er 4 seconden verloopen tusschen het zien van den bliksem cn het hooren van den slag, de afstand op 1360 meter te schatten is. Men is de waarheid zeer naby, wordt daarin verder gezegd, als men voor iedere seconde tusschen licht en slag 340 meter afstand rekent. Op het veertiende Christelylc-nationaal zendingsfeest dat deu 4den Juli a. 8. te Middachten (bij Steeg) zal wordeu gehouden, zal dr. A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem, de openingsrede uitspreken. De heer (1. van Asselt, oud-zendeling van Sumatra, zal het woord voeren over den arbeid der Rijnsche zending de heer S. Coolsma, zendeling der Ned. Zending- vereenigiiig, over Islam en Evangeliebaron van Doorn van Westkapelle, te 's Gravenhage, over den ernst (les levensde heer J. Esser, te 's Gravenhage, over het eiland Soembadr. L. de Geer, pred. te Rotterdam, over de Zondagsviering; de heer O.'F. (ironemeijer, pred. te Apeldoorn, over zendingsfeest en zendingsbidstondde heer L. J. Heldring, era. pred. te Velp. over zendingswereld en kinderwereld de heer H. V. Hogerzijl, pred. tc Arnhem, over den Pinksterdag; de heer A. Kan, pred. te Velp, over den zendingarbeid onder werklieden te Parijs de heer T. M. Looman, te Amsterdam, zal geven een overzicht van de zendingsvereenigingende heer H. Malcomesius, pred. te Herveld, zal spreken over de zending en het kind; de beer D. Maller Massis, pred. te Wichmond, over de blijdschap van dert verlosten zondaar; de heer L. J. van Rhyn, pred. te Wassenaar, over den Koran en den By bel (eerste afscheidsrede); de heer S. H. Buitennyk, pred. te Kralingen, over den tegenwoordigen oorlog in verband met het Godsryk (tweede afscheidsrede), terwyl dr. J. A. Gerth van Wyk, pred. te 's Gra venhage, de slotrede houden zal. De sterkte van den veestapel in Frankryk bedroeg volgens de laatste officiëele opgaven in de verschil lende landbouwdistricten II millioen runderen, 24 xniÜioea schapen en 5 millioen varkens. Als een staaltje van ontwikkeling bij een hulp onderwijzer, die in April 1877 zijn examen deed, wordt ons medegedeeld, dat deze bij het inzenden zijner stukken voor eene sollicitatie, op bet adres schreef „Den WelEcrw. Zeergel. en Hoog geachten Heer „den Burgemeester te", enz. en zijn brief begon Hooggeachte „Het adventie van Uwen Edelen Achtbaren gele- „zen hebbende," enz. Het jonge nijlpaard uit Artisdat voor 9600 aangekocht werd voor den zoölogischen tuin te Londen is in den besten welstand daar aangekomen. Men schrijft uit Aalsmeer Nauwelijks is het verzenden der aardbeziën be gonnen of de opbrengst is zoo groot, dat Zaterdag morgen voor ruim 3000 te Amsterdam is ver kocht. - Heden zullen twee schepen naar Amsterdam, moeten varen. Neemt men hierbij in aanmerking, dat dagelijks belangrijke verzendingen plaats hebben naar Haarlem, 's-Hage en Rotterdam, dan kan men zich cenigszins voorstelleu hoezeer men zich alhier op liet aankweeken van deze heerlijke vrucht toelegt. Het warme weder der vorige week werkt mede tot ecue zoo ruime opbrengst. De redactie der Kulnische Zeitung heeft van den heer Bernard Zimmerman, eigenaar der asphalt- en 8teenkoolteer-fabriek te Mühlheira aan den Rijn, inedtdeeling ontvangen, dut zich een man bij hem aangemeld heeft met een doosje, inhoudende eenige keverlarven, die hij op een aardappelveld in de nabijheid van Mühljieiin had gevonden. De man vroeg hem of hij die ook kende, en daar het uiterlijk voorkomen der larven ten volle overeenstemde met de beschrijving van die van den colorado-kever, ging de heer Zimmerman dadelijk met hem naar den aangewezen akker en vond aldaafr in de aard- appelstruiken niet slechts eieren en larven, maar ook .ten volle ontwikkelde kevers, ter grootte van ongeveer een centimeter. Bij onderzoek bleek hem, dat het aardappelveld toebehoorde aan een slachter, die Araerikaausch spek verkoopt. Dit versterkte hem in de meening, dat het colorado-kevers waren, daar in alle geval de mogelijkheid bestond, dat er in of aan de fusten, waarin het voor den slachter bestemde spek in Amerika was verpakt, eieren van het insekt aanwezig geweest en nit zijn huis op zijn aardappelland geraakt waren. De heer Zimmer man had bij de mededeeling zijner onaangename ontdekking een aantal van die verdachte larven, beuevens twee kevers, op het bureau der Köln. Ztg. medegebracht en ook daar bestond volstrekt geen twijfel, dat het inderdaad Larven en exemplaren van het gevreesde insect waren. Tevens heqjft hij ten zynen huize den kever in alle phasen van ontwik keling voor iedereen ter bezichtiging gesteld. Er is onmiddellijk bij het ministerie van landbouw te Berlijn aangifte van het feit gedaan. De red. der Köln. Ztg. zond de haar gebrachte kevers aan den Burgemeester van Keulen. Toen Thorbecke eens een rapport ontving van een ambtenanr, waarvan dc volzinnen door hun lengte ouduidelijk waren geWorden, schreef hij naast een van die volzinnen„Dezen zin iu vieren te verdoelenDe ambtenaar, gevoelig voor die aan merking op zijn stijl hij was sinds jaren „redi- geerend" ambtenaar meende zich te wreken door van den eenen zin er acht te maken en schreef wrevelig met potlood er naast „in achten." „Zeer goed," zette de minister er onder, die de wraak blijkbaar niet had gevoeld. Maar wat zou Thorbecke wel gezegd hebben als hij de dagvaarding eens had kunnen lezen in zake P. H. Bruijn Vijf en veertig regels engen druk vormen één enkelen volzin t Als alles georganiseerd is bij ons rechtswezen, hopen we dat ook eens de beurt aan den style du bureau zal komen. AmhCt.) Bij een schoolexamen, in een gemeente in Wur- temberg, werd onlangs den leerlingen opgegeven een brief te schrijven aan een bestaand persoon en den brief verzegeld en met een adres voorzien aan den examinator ter hand te stellen. Deze nam de brieven mede naar huis en door een vergissing werden zij naar'bet postkantoor gebracht. Vóór de ontdekking der vergissing waren de brieven reeds verzonden, zelfs een naar Amerika en een ander naar Australië. Hen hoort en leest wel eens van wonderlijke wed dingschappen omtrent het gewicht van eene koe enz. enz. Een eenig geval in zijn soort had te Groningen plaats. Eenige ilagers gingen met een boer, die een levend varken ter markt bracht, de weddingschap aan, dat, zoo het beest het gewicht had van 140 kilo, zij het dubbel betalen en anders het varken voor niets zouden hebben. Di boer, die naar zyne meening zeker was van zijn zaak, nam dit aanbod aan, maar op de groote schaal gewogen, bleek het juiste \gewicht I391/2 kilo te zijn. De slagers namen het hun toekomende varken mede en brachten het huiswaarts. De b-er kon zich er echter niet zoo bij neerleggen en begaf zich naar het politiebureau, maar aangezien het eeue particuliere onderneming was, kon de politie zich er niet mfede bemoeien. Gambetta is onlangs in zwijm gevallen nadat hij de tribune ra de Fran9che Kamer had verlaten. Nochtans had hij geen middel verzuimd om opge wekt van geest te blijven hij dronk niet minder dan acht koppen koffie zonder melk. Zijne vrienden hadden hem, toen hij zijn derde kop vroeg, een mazagram, koffie met water, doen geven, maar hij trok een leelijk gezicht en verlangde koffie. Ook andere heeren afgevaardigden houden zich niet aan het klassieke glas water. Pouyer-Quertier drinkt gewoonlijk bourgogne en bij eene redevoering over de belastingen liet hij zich champagne schen ken. Sheridan, in het Eugelsche Huis, werd eens op heftige wijze door de oppositie aangevallen hij verliet plotseling de zaalvroeg iu den foyer een flesch madera, dronk die achter elkander uit, keerde naar zijne phats terug en.hield de welspre kendste rede, die ooit van hem is gehoord, v (Amh. Ct.) Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden ziju of aan bronchitiscatharren of andere aandoeningen van de bronches of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakkelijKer dan 't gebruik der teerkapsules van Guyot die alle afkooksels, siroopen, patés en borstdranken vervangen, 't Is voldoende om telkens wanneer meu gaat eten twee of drie kapsulen in te nemen. Daar elke flacon, zestig teerkapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geriugen prijs van zes a acht centen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere geneesmiddelen. Ora zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft moet men op de driekleuriga handteekening van deu heer Guyotop de étiauette letten. Te verkrijgen te Gouda bij Zei denrijk droogist en in de meeste apo theken. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur t In uw vorig nummer komt een artikeltje voor aan het adres van het JVageningsch Weekbladwaarmede ik het volstrekt niet met u eens ben. Het ligt mis schien aan eene fout in mijne logica, maar ik kan met den besten wil in de aangehaalde woorden niet lezen, wat U er in gevonden heeft, nl. een stilzwijgend voorbehoud in den zin der Jezuieten. De geheele uitdrukking is natuurlijk by het W, W. eene onder stelling, een casus-positie om ziju meeniug wat sterk uit te drukken. En nu is mij het geval zeer goed denkbaar, dat men in een onbewaakt oogenblik zich heeft laten overhalen om met eede te beloven, iets waarvan men later inziet, dat de volbrenging kwaad, onzedelijk, slecht zou zijn, zoodat zelfs de gemoedelykste man het zich als plicht zal rekenen zijn eed te breken, of zooals de terminologie van het W. W. luidt: men kan zich voor en door God verplicht achten het kwade niet te bedrijven, waartoe men zich bij eeden verbon den had, toen men het ongeoorloofde er nog niet van inzag. Dit is iets geheel anders dan eene restrictio mentalis het doen van een eed, waarbij men op het oogenblik van het afleggen der belofte reeds by zioh zelf de vrijheid behoudt om die geheel of gedeeltelijk niet na te komen, of anders op te vatten dan ze volgens het gewoon spraakgebruik luidt. Naar mij voorkomt heeft Uw ijver om de publieke moraliteit te handhaven uwe logica verschalkt, het geen ik in dit geval te meer bejammer omdat het politieke tegenstanders geldt, tegenover wie het vooral niet past zulk eene groote beschuldiging te uiten zonder dat er voldoende grond bestaat. Ik behoef U niet te zeggen, dat ik geen anti-revolutionair gefstverwant ben van het W. W., maar het hindert my steeds dergelijke verdachtmakingen van tegenstanders te zien, die op geenerlei redelijken grondslag berusten. B. (Eene gelijkstelling met de restrictio mentalis bestaat ook naar ons gevoelen in dit gevalniet. Dit blijkt reeds uit ons artikeltje: „naar den trant der Jezuieten schreven wij. Doch ook met den geachten schrijver ver schillen wij hierindat o. t. de eed zóó heilig is, dat men dien niet ondoordacht moet af eggen, maar heeft men dat eenmaal gedaan, hem moet houdenten koste van alles. Later wellicht een breedvoeriger uiteenzetting van onze meening. Red.) St. Petersburg, 27 Juni. (Officieel Telegram) Terguskasoff meldt uit Mazra, ouder dagteekening

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2