Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ra. 1877. N? 2005. GGD. .TEAT 'tos BUITENLAND. BINNENLAND. Woensdag 4 Juli. Bazar KEN, las Co., 1NADE Bulteiilanilsch Overzicht. OOM” A f 8.75. - 0.90. - 0.09. KOPPEN. t - 1.15 - 0.12 Rabat. DA, zijn de koppen. (nen bij la. JN van f 26 oefflessohen J verzonden' n kruiken. Ln 93. a verdwjjnea x door aan- wending v. on. DAM. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 'UBILEBRDE INKMAN, worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 'aaf van prjjs skhandetaar A. k f 11.- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS Zondagmorgen in de vroegte beeft zich alhier sobere persoon, F. genaamd, door verdrinking van het le ven beroofd. nE- poedigste rjj van WEN. iail wordt lBN,koVmen n de American der REUK en om het san- ik te honden. er mede te ER-OLIE om te houden en lacon. THE0- iriksplein, 32, Zondag is eene groote wapenschouwing te Parijs gehouden. De bevolking heeft Mac-Mabon vrij koel ontvangengeenerlei incident is onder de volksmenigte voorgevallen. De republikeinsche hoofden hadden de bevolking uitdrukkelijk aangemaand om niet de rust door manifestation in gevaar te brengen. Een proclamatie van Mac-Mahon prijst het leger, doch beroept zich op zeer ongepaste wijze op de soldaten om eventueel zijn gezag te handhaven. Tot dusver is de Fransche regeering er nog niet in geslaagd otn het eens te worden over het tijdstip der verkiezingen. Wel schijnt men voornemens te zijn zich geheel te houden aan de bepalingen der wet en niet den raad te volgen der Bonapartisten, die allerlei geweld en onwettige maatregelen aanreden. Toch heeft de manier van Fourtou eene gepro nonceerd Napoleontische tint. Maires worden afgezet eu gemeenteraden ontbonden, o. a. die te Amiëns, omdat zij Gambetta ontvangen en toegesproken hebben; boven elke courant hangt het zwaard van Damocles in den vorm eener veroordeeling of zelfs algeheele opheffing wegens onjuiste berichten, die allicht zijn te vinden de verkoop van republikeinsche bladen op publieke plaatsen is nagenoeg overal verboden. Keizer Alexander heeft een proclamatie gericht tot de Bulgaren, waarin hij den Christenen mede deelt, dat hij het land is binnen getrokken om hunne rechten te verdedigen en de Turken te straffen voor hunne gruwelen. Overal waar <le Russiche troepen doordringen, zal het Turksche gezag door een nieuwe regelmatige organisatie worden vervangen. De inboorlingen zul len weldra worden uitgenoodigd daaraan een werk zaam deel te nemeu, onder bet opperbestuur van nieuwe, speciale autoriteiten. De Bulgaarsohe legi oenen zullen den kern vormen voor een locale leer- macht tot handhaving van orde eu veiligheid. Dit alles doet onderstellen, dat de czaar geen plan heeft om Bulgarije, indien zijne troepen het eenmaal bezet zullen hebben, een Turksche provin cie te doen blijven, maar hetzij onder Russisch opper bestuur hetzy onder Turksche leeuroerigheid, een beperkte zelfstandigheid te verzekeren of wel er een afzonderlijk onafhankelijk gebied van te maken. De reeds verscheidene dagen in omloop zijnde geruchten omtrent veranderingen in het Engelsohe ministerie, volgens welke lord Salisbury, lord Man ners en nog een derde minister zouden aftreden, worden evenmin als alle andere bevestigd. Alleen schijnt het zeker te zijn dat de minister van marine sir Wart Hunt, wegens redenen van gezondheid zal aftreden en worden vervangen door lord Somerset. Door den heer Trerelyan is eene poging aange wend tot een belangrijke reorganisatie van het kies recht in Groot-Brittannië. Hij wil een gelijken groifdslag voor alle kiezers hebben en een geheel uidjire verdeeling van de politieke bevoegdheden, teneinde tot een betere vertegenwoordiging van de natie te geraken. Bit voorstel, door Lord Hartington van de zijde der oppositie verdedigd, heeft een belangrijk aantal stemmen verkregen. De regeering bleef overwinnaar maar slechts met 276 tegen 220 stemmen. De Oostenrijksche minister-president, de heer Naar men verneemt zijn bij het Departement van Oorlog in bewerking wetsvoordrachten, strekkende tot gedeeltelijke herziening zoowel van het Crimineel Wetboek voor bet krijgsvolk te land, als van het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te land. Den 28n Juli zal te Leiden de algemeene verga dering van aandeelhouders in de spoorweg-maatschappy Leiden-Woerden worden gehouden. Het Julinummer van de Gid» wordt geopend door een keurig woord van prof. Quack over de Xoniugin der Nederlanden Sophia mn Wnrtemterg, waaraan door ons het volgende ontleend wordt De begaafde vrouw, die wy het geluk hadden onze koningin te noemen, zou reeds in eiken kring, waarin zij geplaatst was, eerbiedige opmerkzahmheid ohebben getrokken. De herdenking aan haar glans besluit genomen, tot de Synode het verzoek te richten, ryke figuur mag te minder in de bladzijden van dat zij geene besluiten zouden nemen waardoor de ons tijdschrift ontbreken, omdat zij, wier rung het vrije ontwikkeling der in de Kerk aanwezige rich tingen zouden worden belemmerd. Het Wag. Weekbl. verdedigt zijne onvoorzich tige uitdrukking omtrent het schenden van een eed door de volgende woorden«Toen wij met het oog op de onthoudingstactiek, waartoe door onze partij be sloten was, die woorden neêrschreven, dachten we aan het gebeurde met Jeftha. Of is het geen plicht, wanneer men in onbedachtzaamheid een eed van belofte heeft afgelegd, dien te verbreken, als de vervulling daarvan hoogerebelangen zou schaden? Bovendien, het Vtr. Dagbl. merkte terecht op, dat we hier hebben «een ora torische figuur, die zeer zeker te kras moet geacht wor den en een pijnlijken indruk maakt maar die juist om de hooge waarde van een eed te krachtiger getuigt van de innige verontwaardiging, door de kandidatuur van den heer Heringa in zijn gemoed opgewekt.* Alzoo hebben wij slechts met eene oratorische figuur te doen. Het doet ons genoegen voor het H^eekblad maar het kieze in het vervolg beelden, die het minder oompromitteeren. De vragend gestelde bewering echter, dat het plicht kan wezen een eed te verbreken, wanneer die hoogere belangen schaadt, zet de deur voor eedbreuk wijd open want het begrip ran „hoogere belangen" is zeer elas tiek; alles kan er mede worden bestempeld, terwijl het van ons zelven afhangt om te beslissen of een belang óf hooger, of lager is. (Arnh. Ct.) Krachtens art. 88 ran dc Kieswet zullen op Dins dag 10 Juli door de Staten der Provinciën, met uit zondering van Drenthe, moeten worden gekozen leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de periodieke vacatures. Aan de beurt van aftre ding zijn: In Noordbrabant H. E. Verschoor, in Gel derland Mr. C. H. Baron v. Rhemen v. Rhemenshuizen en Mr. W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck r. d. Oije, in Zmdlutlland T. P. Virulij en Mr. A. Blussé, in Noordholland Jhr. C. Hartsen en Dr. E. C. Büchner, in Zeeland Mr. C. J. Pické, in Utrecht Jhr. Mr. J. Huydecoper v. Maarsseveen, in Nrieiland Jhr. Mr. F. J. J. v. Eijsinga, in Overijsel C. F. Stork, ia Groningen Mr. J. J. Cremers en in Limburg Jhr. Mr. F. B. II. Michiels van Kessenieh. R VAN IJ Auersperg, heeft geantwoord op de interpellatie van den heer Hofer betreffende de Oostersche politiek der regeering en begon met de verklaring, dat van de zijde van Duitscbland evenmin als van die van Oostenrijk het voorstel is gedaan tot een of- en defensief verbond tusschen die beide monarchiën, zoodat .er ook geen sprake kon wezen van eene wei gering. Voorts herhaalde hij de verzekeringen, in antwoord op eene interpellatie van den heer Grika den 4n Mei afgelegd, dat de regeering, met een zorgvuldige waarneming van alle gebeurtenissen, een strikte neutraliteit zou handhaven. Ook toen heeft de regeering volstrekt geen blijk gegeven van een optimistische zienswijze ten aanziea van den toestand, en zij heeft geen redenen om thans van houding te veranderen en op eenige wijze de neutraliteit te laten varen. In de betrekkingen met de groote mogendheden is geen verandering gekomen, zopdat er geen reden bestaat om het leger te mobiliseren. Indien de noodzakelijkheid mocht ontstaan om de troepen op de grenzen te versterken, Zul de regeering er zich toe bepalen de noodige maatregelen te nemen tot bescherming van de rechtstreeksere belangen der mo narchie aan de grenzen, wat volstrekt niet in strijd zou wezen met de verzekeringen der regeering, daar zij binnen de grenzen der neutraliteit beperkt zullen blijven. Het feit dat de regeering zoodanige maat regelen tot nogtoe als onnoodig heeft beschouwd en met het oog op den fiuancieeleu toestand van het rijk er nog niet toe overgaat, is een waarborg dat zij er niet dan in bepaalde noodzakelykheid toe zal besluiten. Op grond van een en ander heeft de keizer nog geen buitengewone militaire maatregelen genomen. GOUDA, 3 Juli 1877. De Standaard deelt over de jongste vergadering classis Gouda, het volgende mede Voor de eerste maal werden voor alle vacatures van orthodoxe zijde candidaten gesteld nJ. voor de aftr. predikanten Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d. IJsel en Ds. G. Nyhuis, te Langerak, bezuiden Lek, voor de aftr. ouderlingen de hh. Middelkoop, van Schoon- rewoerd, de Groot, van Waarder, Zwijnenburg, van Langerak en Nooteboom, van Schoonhoven. Tot 13 en 14 stemmen mochten wij het brengen, tegenover 30 en 35 van de tegenpartij. Neemt men nu in aanmerking dat 7 plaatsen welke een orthodoxen pre dikant verlangen, vacant zijn en 8 onzer predikanten meerendecls met hunne ouderlingen afwezig waren, dan mag men besluiten, dat deze eerste strijd voor de toekomst niet hopeloos is geweest. Omtrent diezelfde vergadering deeft de N. R. Ct., nog mede Het ontwerp-reglemeut op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid gaf tot belangrijke discussion aan leiding. Vooral werd uitgesproken de wensohelijkheid, dat de te benoemen hoogleeraren zouden gekozen worden door de Synode, uit eene voordracht, opge maakt door een college van curatoren, welks leden door de classicale vergaderingen zouden worden be noemd. Met groote meerderheid van stemmen werd het gLHUUlüU, lUk UC UJUVUU UUI tuicuua VC iiwuuvm, j dut zij geene besluiten zouden nemen waardoor de

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1