Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1877. Np 2006. BUITENLAND. BINNENLAND. ID Vrijdag 6 Juli. Cf .ES 5" Bultenlaiidsch Overzicht. t G I *E fis xa 'E 3D. zijn Oob- BOUT mgen der I In de zitting <u gisteren werd overgegaan tot ;MA5. wone pil er en vin de maag >men en uua.| ties op ’t er lioogst lUebevelen •t is teven» te ziekte», te hoeden, waarop de i onderieO' tbijMnder sering. Uct dal de teer na lig maai iverteering bevordert. M.) ;t. Zij ver- llust op en teer voor la* en km- capsules hoe wei- f 1/2 cent nrijk >men. CS «3 ~t TIJD :ur- PEL- GOUDSCHE COURANT. 4^ Ss w a Gisteren had te Waddinrveen dé aangekondigde harddraverij plaats. Aan die des voorraiddags, met paarden, die nimmer een prijs gewonnen hadden, namen deel 10 paarden. De prijs bestaande uit een 'J-- 1 met 12 dito Glazen en 1 werd niet nitgereikt om reden niet voldaan was aan gewonnen door bina, bonte merrie, toebehoo rende aan T. Tom te Moordrecht, bereden door J. Bos. Aan de namiddag-harddravery namen 12 paarden deel. De prijs, 150, werd behaald door het paard Cornelia van den heer Doon, te ‘i Hage, pikeur A. Bjs Jz, te Zevenhuizen de premie 50 door de Vlugge van den heer Jonkheid te Waddinxveen, be reden door den eigenaar. De wegens afwijkingen van het reglement niet uit gereikte voormiddagsprijs zal morgen voormiddag ten 10 ure worden verbarddraafd, door paarden, toe- behoorende aan ingezetenen van Waddinxveen, die nimmer prijs of premie gewonnen hebben. De voormalige Secretaris der Amst. Kanaalmaat schappij Bruyn is door de Rechtbank veroordeeld tot twee jaren celstraf. De eisch was4 jaren gevan genisstraf en 1000 boete. Gisteren morgen ten 1 ure is aan deNoordkade te Waddinxveen brand ontstaan bij J. Alphenaar W»., timmerman aldaar. Het huis en .timmermanswinkel zijn geheel uitgebrand, benevens nog een huis dat daar naast stond. De spuiten n°. 1 en 2 hebben dienst gedaan. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij het gisteren morgen uitgebroken onweder zijn 2 paarden doodgeslagen van J. Vos, in het noord- einde van Waddinxveen. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, ter eere van wijlen jhr. nar. Dirk Rudolph Gevers Deynoot, oprichter dier Maat schappij, een Gedenkzuil te stichten op do landerijen van het landgoed .Rnst-Hoek*. Het bestuur heeft zich tot de vriendin en vereerders van Gevers Deynoot gewend, om hunne medewerking in te roepen. In de Dinsdag geopende zomervergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland, bracht do voorzitter aller eerst hulde aan de nagedachtenis van de sedert der vorige* vergadering overleden heeren Droogleever. Fortuyn en van Houten, zitting gehad hébbende respectievelijk voor de hoofdkiesdiatrioten Gouda en Rotterdam. Vervolgens werden- door drie commission de geloofs brieven onderzocht van de herbenoemde en nieuw benoemde leden. Nadat die eommissiën tot toelating hadden gead viseerd, legden de leden de bij wet gevorderde eeden af. Omtrent de verkiezing van den heer Mr. J. Fortuijn Droogleever had de oommiasie echter gemeend uit het proces-verbaal te moeten releveeren, dat de zegels van de bussen der gemeenten Hekendorp, Lange- ruigeweide en Krimpen a/d Ink, niet ongeschonden waren, omdat die bussen ook de siembilletten voor de periodieke verkiezing bevatten. Daar die opening echter in dezelfde zitting van het stembureau bad plaats gehad en de bussen de zaai niet hadden ver laten, was de opening niet van invloed op deu uitslag der verkiezing, meende de commissie en adviseerde zij dus ook tot toelating van den heer Mr. J. Fortuijn Droogleever. De voorzitter wenscht de leden geluk ek hoopt dat de herbenoemden deuzelfden y ver zullen betonnen ah ze tot nóg toe aan den dag legden en dat de nieuw benoemde leden in dit opzicht de voetstappen hunner voorgangers mogen drukken. De voorzitter herinnert vervolgens aan bet treurig verlies door de natie geleden door het onverwachts overlydën van H. M. de Koningin, een verlies voorat treurig voor Zuid-Holland waar de overleden Vorstin gevestigd was. Op voorstel van den voorzitter be sluit de vergadering daarop Z. M. den Koning een adres van rouwbeklag te doen toekomen. Na mededeeling van verschillende iugekomen stuk ken, o. a. van een adres van 121 seheepsgezagvder- ders in de vaart tusschen Rotterdam en Amsterdam ter ondersteuning van de stappen daaromtrent door een kristallen advocaat-kom Ged. Staten in overleg met die van Noordholland Blad, met Zilver gemonteerd, gedaan, ging de vergadering uiteen. *J— --- In de zitting van gisteren werd overgegaan tot de voorschriften van het reglement. De premie be- de verkiezing van zes leden van Gedeputeerde'Sta ten, staande, uit een kristallen Sifjarenstel met Zilver, werd I wier mandaat ophield, deels tengevolge van periodieke Van het oorlogstooneel geen nieuws. De Russen te Sistowa schynen niet vooruit te gaan en uit Klein- Azië verneemt men, buiten enkele losse geruchten, niets byzonders. De wapenschouwing op Longohamps is het hoofd onderwerp in de Fransche bladende nadere berichten daarover bevestigen, dat de ontvangst ran Mac-Mahon uiterst koel is geweest en de beruchte herinnering in het Journal Official derhalve niet overbodig; slechts op de officieele tribune hoorde men een: „Vive le Maréchal I" maar het schoen zelfs daar niet van harte te gaantal van personen boden het portret van den eertjjds loyalen soldaat te koop aan voor 15 centimes, maar niemand wilde ’t hebben. Mevrouw Mao-Mahon had groot toilet gemaaktzij droeg natuurljjk de modekleur en was geel van top tot teen; zij schijnt op die kleur verzot. Van den gemeenteraad van Parjjs was niemand officieel uitgenoodigd dat zijn dan ook allen republikeinen. Het Journal Official bevat een besluit van den vol genden inhoud Daar tengevolge van de weigering der Kamer om het innen der belastingen goed te keureu, de Algemeene Raden hun mandaat in de zitting van Augustus niet kunnen vervullen, zal de regeering voor de aftredende leden geen verkiezingen doen plaats hebben voor de nieuw* zitting in net einde van dit jaar. In een circulaire van den minister de Fourtou aan de prefecten, herinnert deze hen aan de beweegredenen die tot de handeling van 16 Mei hebben geleid.- een einde te maken aan de staatkundige en maatschap pelijke desorganisatie en Frankrük voor ondergang te behoeden. De maarschalk had de conservatieven van alle partijen tot zich geroepenhy wilde de bestaande instellingen eerbiedigen. Het is de plicht der pre fecten om bij de verkiezingen de openbare meeuing voor te lichten. De regeering heeft het recht eu is verplicht do cnndidateu aan te wyzen, die haar steu nen of bestryden. De prefecten zullen de bevolking op de hoogte moeten brengen en deu maarschalk helpen in het vervullen van den taak, dien hij tot het einde toe zul vervullen, namelijk de toekomst van Frankrijk te redden ten spijt van de dwalingen dor partyen. Nu de discussie over de Oostersohe politiek der regeering van Oostenryk-Hongarije in de parlementen van beide landen is afgeloopcn, beginnen de dag bladen huuue opinie uit te spreken over de ver klaringen van de ministère, die over het algemeen een gunstigen iudruk hebben gemaakt vooral die van den Hongaarsehen prémier Koloman Tisza. De Montags-Revue bevat naar aanleiding daarvan een uitvoerig artikel, waarin zy nog nader de regeerings- politiek ontwikkelt en voorop zet, dat vóór alles het belang van de monarchie eischt zoolang mogelyk baar linanoieele krachten te ontzien. Zoowel uit diplomatiek en militair als uit een politiek oogpunt is de regee- ring op dit oogenblik nog even vry als by het uit breken van den oorlog en zal dit waarschijnlijk ge durende den strijd ook verder blijven. Uit den gang der gebeurtenissen totnogtoe durft de Montags-Revne bijna met zekerheid oonoludeeren dat de oorlog gelocaliseerd zal blijven en eerst als hij zal zyn ten einde gebracht de moeilylute taak zal aaubreken. Komt Rusland zyn plechtige verzekeringen na, om zich te bepalen tot de belauglooze verbetering van het lot der Christenen, dan zou dit een betrek- kelyk gelukkige oplossing wezen. Maar de oorlog zou tot consequenties kunnen leideu waardoor de besie bedoelingen werden opgeofferd. Er zyn denk beelden die met het succes der Russische bajonnetten in kracht zullen toenemen en wier verwezenlijking Oostenryk-Hongarye in ieder geval moet voorkomen. Tegenover de hervorming van nieuwe staten op zyne grenzen moet de monarchie hare houding ongeschon den handhaven, aan welk denkbeeld zij een bestaan van verscheidene eeuwen te danken heeft. Do ves tiging van eene nieuwe orde van zaken moet niet alleen geschieden door de oorlogvoerende mogend heden, maar door geheel Europa en het is onver mijdelijk, dat de verbetering van het lot der Gris tenen niet gepaard zou gaan met groote wijzigingen iu deu bestaanden politiekeu toestaud. Welke echter de beslissingen van deu raad der mogendheden mogen wezen, het blad is overtuigd, dat geen besluiten kunnen worden genomen die Oosteurijk-Hongarije niet zou goedkeuren, omdat zijn bestaan eeu zoo overwegende noodzakelijkheid is, dat zij wel overtuigd zullen zijn hun eigenbelangen te bevorderen door die van Oostenrijk ter harte te uernen, en mochten zij dit onverhoopt niet doen dan zal Oosteurijk-Hongarije zyn eigen belangen met het zwaard verdedigen. Het incident tusschen Engeland en Rusland, ten gevolge van de koele ontvangst van kolonel Wellesley in het Russische hoofdkwartier, is geheel uit den weg geruimd. Sir Stafford Northcote heeft in het Lager huis medegedeeld van den kolonel bericht te hebben ontvangen, dat hij zeer voldaan was over tic ontvangst hem bij prins Gortschakoff te beurt gevallen. Hij begaf zich thans naar het hoofdkwartier en was ver zekerd zoowel door den czaar als door den grootvorst opperbevelhebber goed te znllen worden ontvangen. Zijne positie zal gelyk staan met die vau zijn Óos- tenrijksche en Duitsche collega’s. Voor weinige dagen oefent Berlijn weder eenige aantrekkingskracht uit op de belangstelling van Europa, nu prins Bismarck zich weder aldaar bevindt. Al spoedig na zijne aankomst ontving hij bezoeken van den kroonprins en van de gezanten van Rusland en Italië, zoodat men verzekerd kan wezen, dat de groote Europeésohe vraagstukken voor 't oogenblikken weder een punt van behandeling uitmaken in de Wilhelm- strasse te Berlyn. In den Beierachen Landdag is de ultramontaan- sche candidaat Ow met 78 stemmen tot president verkozen; do liberale candidaat Stauffenberg ver kreeg 74 stemmen. Men is echter benieuwd naar den verderen loop der zaken, daar de dosgenaamden patriotten zyn verdeeld in een volbloed nltrumon- taansche fractie onder Sigl, welke deu Syllabus eerljjk wil toepasten, en een gematigde onder Jörg, die verstand genoeg beeft van politieke zaken om in te zien dat een deel van den Syllabus althans vooreerst nog theorie moet blyven. Het Decnsche Ministerie heeft zich gevleid op grond van een aantal adressen van adhaesie, dat zijn politieke gedragslijn werkelijk door de meerderheid des lands werd goedgekeurd en de linkerzijde of op positie belangrijk terrein had verlorende wijze, waarop de plaats vervuld is, opengevallen door het overlijden van het bekende hoofd der linkerzijde Hanssen, brengt echter tot geheel andere gedachten; de miuisteriëele candidaat, een algemeen geacht man, kreeg in dat district niet meer dan 420 stemmen, terwijl de liberale candidaat er 1193 had. GOUDA, 5 Juli 1877. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft het verder onderzoek iu zake den landbouwer d. V. zeer ver dachte bizonderheden aan het licht gebracht. Er is bij de overblijfselen eene niet geringe hoeveelheid arsenicum gevonden. Het gerucht dat d. V. op vrije voeten is gesteld, zou dan ook bezyden de waar heid zyn. -- Men deelt ons mede, dat ons bericht in het nr. van Zondag aangaande de rechtszaak, betreffende de quaestie of letters op de kop van een pijp als fa briekmerk te beschouwen ziju, inzooverre niet geheel juist was, dat de heer W. niet door den kanton rechter alhier veroordeeld was, maar dat deze zich onbevoegd had verklaard van deze zaak kennis te nemen.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1