Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N, s. N? 2007. 1877. UIS WERK- IZEN met mde enlig- Oosthaven inde in bet >ote en vijf met Pomp, (emakkeljjk 't Pakhuis eze panden met goed BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 8 Juli. ping EX J Co., igen m” )AM. Ituitenlandscli Overzicht. kruiken. •orteerde mille bij Dz., - GOUDSCHE COURANT itsge de vergaderingen BER 1877 AH. tamers, een Zolder* en ggende als A DE oedigste van DEN. N<>. 12. ‘s voormid- <d« Zalm» (OUDEN EBOUWD DIS PS, aan de aarin twee venkamers, en 'tgeen is behoort. 1877. komen ten ORTUÜN een vrjjen en liggends op waterwild voor dit Zaid-HoUand worden VAN niet» uitkerkende Spaaiwche gezant te Parijs ver-, zekert voortdurend, dat bij volstrekt niet in de zaak betrokken is. De groote hoeveelheid wapenen die er volgens de conservatieve couranten bij deze Spaansche heeren zouden zijn ontdekt, bestond uit zes revolvers. GOUDA, 7 Juli 1877. Nauwlyks was het ons bekend op welken dag de kiesvereenigiug Gemeentebelang zon vergaderen tot het stellen van candidaten roor *t lidmaatschap van den gemeenteraad of wij verzochten aan het bestuurde vergunning voor onzen verslaggever om de vergade ring bij te wonen. Het bestuur meende met het oog op het reglement, *t welk ballotage voorschreef voor hen die lid der ver- eeniging wilde worden, dat de vergadering min of meer een besloten karakter had, waarom die vergadering zelve moest uitmaken of er al dan met een verslag gever mocht worden toegelaten. Wij wachtten alzoo het oordeel der vergadering af, 't welk luiddede verslaggever kan worden toegelaten, tot b< t leveren .van een verslag, waarin echter alleen het verhandelde zal mogen worden medegedeeld, zonder nogthaus de personen der spreken te noemen. Dit besluit kon voortvloeien uit tweëerlei bron eensdeels kon het een gevolg ziju ran de meaning dat de bovengenoemde ballotage de vergaderingen van Gsneenletelaag min of meer tot besloten verga deringen maakte en deze meaning moet zeker geëer biedigd worden, anderdeels kon net een gevolg rijn van zekere schuchterheid om met naam en toenaam in de courant tc komen, waa/door ieder in de ge legenheid is te zien wat men gezegd heeft. Deze laatste opinie is minder eerbied-wekkend. Men behoort toch den moed te hebben zijne overtuiging uit te spreken en men moet immers ten allen tijde Hink voor zijn gevoelen durven uitkomen, zeker niet het minst, wanneer men als vrije burgers de openbare zaak behandelt. Wij kunnen echter tot ons genoegen Oonstateeren, dat het besluit niet eenstemmig werd genomen, doch dat er ook leden waren, die zioh verklaarden voor een volledig verslag. Intuaschen stonden .wij voor het alternatief, of een verslag leveren, dat niet in alle opzichten aan de 'J -- zelden, vóór wij een besluit namen, doch besloten ten slotte tot het leveren van een, zij ’t dan ook onvolledig, verslag; vooral om deze reden, uat toch de hoofdzaak ia: mi er gezegd wordt, Uelkegronden worden aangevoerd, uelke redenen er bestaan voor de aanbevelingen, en dat alles deelt ons vegslag ge trouw mede. Wij meenden deze verklaring te moeten geven, terwijl wij voor 't verslag zelf naar een vol gende pagina verwijzen. Ten slotte veroorloven wij ons nog deze vraag, daar er zijn, die een verslag op zichzelf onnoodig vinden. Waartoe dient eeue kiesvereeniging? Tot voorlichting der kiezers by gelegenheid van verkie zingen en zou men nu inderdaad denken dat bet voldoende voorlichting kon genoemd worden, wanneer men zich bepaalt tot 't plaatsen van advertentiën, bevattende de namen van hen, die men gaarne ge kozen zou zien? Immers neen, de gronden, waarop eene aanbeveling rust, daarop komt het aan, die moeien publiek wor den en daarom is een uitvoerig verslag steeds zoo gewenacht. Wij hopen dat het aan die leden van Gemeentebelang, welke 't met ons eens zijn, in *t vervolg moge gelukken de meerderheid op hunne haud te krijgen, opdat voortaan ook van Gemeente- belang geheel volledige verslagen kunnen worden ge publiceerd en is daartoe verandering van het regle ment noodig, in zooverre dat de ballotage worde afgeschaft, welnu, men ga daartoe over! Wy nemen de vrijheid de aandacht te vestigen op het ingezonden stuk in dit Nr. voorkomende en de uitnemende concerten in „Ons Genoegen," voortaan een talrijker bezoek toe te wenschen. Zou het voor Gouda’s beschaafd publiek geen schande en de gemeente behoeft, zijn, indien deze heerlijke avonden wegens gebrek aan sympathie gestaakt zouden moeten worden? Men be- grijpe toch, dat van de kas der Sociëteit geeue grootere opofferingen voor deze concerten mag worden gevor derd, dan nu reeds het geval is. Andere amusementen moeten er ook vau tijd tot worden gegeven en zij die werkelijk prijs stellen op het beste, moeteu dat tooneu door heeren Commissarissen te onder steunen in hunne pogingen om ook van dat bests ons het allerbeste van tijd tot tijd te geven. Volgens het Dagblad zijn hier Woensdag by het toen gewoed hebbende onweder, na een harden donder slag vrouwen van den schrik op straat nedergevallen I Laat ons hopen, dat zij zich niet bezeerd hebben. Hedenmorgen is bjj den heer van der King da bliksem in een boom geslagen. Op Vrijdag 13 Juli a. s. zal te Stolwjjkeraluis eene vereetrigde vergadering worden gehouden van het Dijkcollege met de hoofdingelanden van den Krimpe- nerwaard. In deze vergadering zal de ontwerpbegroo- tiug voor het hoogheemraadschap over bet dienstjaar 1877/78 worden behandeld. In eene weide te Stolwijk, zijn Donderdag 11. twee koeien door den bliksem gedood. Ook in den omtrek van Stolwijk wordt van de maai- maohine en hooihark veelvuldig gs bruik gemaakt. Ge noemde werktuigen leveren bevredigende Uitkomsten.De hooibouw wordt door de regenbuien wel eeuigszins bemoeielykt, doch de hennep en tuinvruchten Worden er zeer door gebaat. De afzonderlijke jachten jaar zullen in de provincie geopend op Maandag 28 Juli De raad der gemeente Krimpen aan de Lek had gemeend in eene verordening op de openbare orde en veiligheid eene bepaling te moeten maken, waarbij verboden werd op Zon- en algemeens Chris telijke feestdagen op of langs de openbare wegen en voetpaden te spelen, hetzij dobbelen, knikkeren, balslaan, kaatsen of dergelijken, voor zooverre daarin niet is voorzien bij de wet van 1 Maart 1815 (Staatsblad no. 21.) Een Koninklijk besluit heeft echter die bepaling eischen voldeed, of geen verslag leveren. Wij aar- vernietigd, aangezieu bij art. 3 der genoemde wet v iggeg Speicn Op de bedoelde dagen Voorzien ia en die wetsbepaling alleen het spelen gedurende den tijd, voor do openbare godsdienstoefening bestemd, verbiedt, terwijl in de genoemde verordening het verbod zich uitstrek! tot den geheelen dsg. De raad van Krimpen aan de Lek nu is even als iedere andere gemeenteraad onbevoegd tot aan vulling van een bij de wet gesteld verbod, ingevolge art. 150 der gemeentewet. In verschillende gemeenten is eeue afbeelding van den coloradokever ter griffie van het raadhuis te bezichtigen. Als men nagaat hoe weinigen ooit op de griffie van een raadhuis iets komen inzien, zelfs bescheiden waarbij zij rechtstreeks belang hebben, zooals de kiezerslijsten, dan bestaat er niet veel kans, dat vele landbouwers de wandeling maken zullen om den coloradokever te gaan zien. Het ophangen van een afbeelding in de dorpsherberg of op eenigc plaats, die, algemeen bezocht wordt, zou meer uitwerken. De alg. vergadering van biiiqen- en buiten!, spoor wegambtenaren zal den 20n dezer te ’s Rage gehouden en besloten worden met een groot gastmaal in bet Oraaje-botel, na afloop waarvan esn vuurwerk ter hunner eere aan het badhuis te Soheveniugen zal worden afgestoken. Uit een artikel in het Leidsch Dagblad van Don derdag blijkt dat te Leiden de winst van de gist fabriek gestort wordt in de gemeentekas. Die winst bedraagt 50 i SO duizend gulden. Te Leiden is alzoo het gebruik van gaa eeue vermomde belasting om in buitengewone uit- Over Servië en Griekenland loopen voortdurend verontrustende berichten, die moeilijk te controleereu zijn. Men doet het bear ten opzichte van deze rijkjes de toekomst niet te veel vooruit te loopenhun houding moet uit den aard der zaak afhankelijk zijn van den verderen loop der omstandigheden. Oostenrijk drukt in dezelfde mate op Servië als Engeland op Griekenland. - Behalve enkele schermutselingen weten wij nog niet ran gerechten aan den Douau. De berichten zijn niet nauwkeurig genoeg en te weinig vertrouw baar om precies te weten, waar de Bussen staan. De Dobrudscha was tot aan den muur van Tra janus geheel door de Turken ontruimd, volgens een telegram uit St-Petersburg, dat echter niet rerder dan tot 29 Juni gaat. De berichten orer het ontzet van Kara en derge- lyke zijn stellig Turksche verzinsels, ofschoon vol doende blijkt, dat de Kussen in Klein-Azië op dit oogenblik niet naar wensch vorderen. Daily Neus onderstelt, dat de Turken over de geheele linie te veel versterking kregen, om het den Russen mogelijk te maken, voorwaarts te trekken, voordat ook aan Russische zijde versterking is ont vangen. Daarvoor is veel te zeggen, maar het schijnt toch, dat de Russen door de voorwaartsche bewe ging der Turken eenigermste zijn verrast en hier en daar belangrijke verliezen hebben geleden. Dat zij echter genoodzaakt werden, bet beleg van Kara op te breken is stellig onwaar. Dat de Engelsche vloot gestevend is mar Besj- kabaai, waar ze vroeger lag, werd Dinsdagavond in het Parlement bevestigd. Besikabaai ia niet de buste roede voor eene vloot en Engelsche bladen vragen dan ook, Wat dit uu moet beteekeuen. „Is het een antwoord (Zegt Daily News) op den over tocht der Kussen over den Donau, wat moet dan geschieden als de Russen naar den Balkan gaan Dan gaat zeker de vloot naar de zee van Marmora Eu zijn de Russen over den Balkan, moet dan Koustantinopel door ons worden bezet? Deze vra gen zullen stellig ia het buitenland worden gedaan. En de Turken zullen dit weer gaan uitleggen als naderende Engelsche hulp.” Het blad- vindt de zaak bepaald bedenkelijk, ook al werd er niets byzonders mede bedoeld en hoopt, dat het Parlement niet rusten zal, voordat het dui delijk weet, wat do ministers eigenlijk willen. Lord Derby verklaarde in het hoerenhuis, op een vraag van Lord Harrowby, dat de grenzen tusschen Turkije en Perzië wel meermalen ten gevolge van den oorlog geschonden zyn, maar dat zij niet zijn verbroken. Daar het vau het hoogste belang is het uitbreken van een oorlog tusschen Perzië en Turkije te voorkomen zal de regeering daartoe alle mogelyke pogingen aanwende^. Vrjj algemeen wordt verzekerd, dat in dcu Fran- scheu Ministerraad de datum der verkiezingen ie vastgesteld. Die datum wordt evenwel nog geheim gehouden. Men vermoedt, dat <le verkiezing op 9 of op 16 September zal plaats vinden. Aan de Weser Zeituny wordt het volgende betref fende den heer von Bismarck gemeld. „De rijks- kanselier is in goedeu welstand in de hoofdstad uil Kissingen teruggekeerd.' Het gebruik der baden, enz. te Kissingen heeft hem veel goed gedaande hoop mag worden gekoesterd, dat de zenuwaandoe ningen en de jicht, waaraan de rykskanselier in de jongstverloopeu maanden veel heeft geleden, zoo niet geheel, althans gedeeltelijk zyn weggenomen en, bij vermyding van te veelvuldigen arbeid, voorgoed als geweken mag worden beschouwd.” De Beiersche oorlogsbegrootiug voor 77/78, waar voor voornamelijk de Landdag is bijeengeroepen, it 1,826,008 M. hooger dan die van het vorige i«r. Kuiz Zorrilla is met zyn beide vrienden naar de Duitsohe grenzen gebracht met verzoek in die rich ting de rei* voort te zetten. De interpellatie van Castdlar in de Cortes over de arrestatie zal wel

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1