Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1877. N? 2010. BINNENLAND. Zondag 15 dull. INGEZONDEN. i) t? GOUDSCHE COURANT zooveel succes, dat zij nacht eu dag werk heeft om aan alle orden te voldoen. De plaatselijke besturen bestellen ze voor de scholen en uit Engeland vooral verlangt men ze bij tien-duizend-tallen zoo spoedig mogelijk te ontvangen. candidatuur van den eersten bestrijd eu die rau deu laatstee met alle kracht ondersteun. Naar mij voorkomt, is de heer Mr. Kranenburg al zeer ongeschikt voor lid van den raad. Het is voor mij niet alleen de vraag, of de heer K. nalatig bleef iu het vervullen zijner plichten, maar aangenomen dat dit niet het geval is, vraag ik nog: Heeft de heer Kra nenburg getoond, dat hy onafhankelijk genoeg is van geest, dat hy genoeg ruimte van blik heeft op de zaken van algemeen belang om die te overzien en af te scheiden vau alle persoonlyke overwegingen en nevenbeschouwingen Ik vraag niet in de eerste plaats of een lid van den raad is een knap* man van zaken, financieel onafhankelijk enz., maar ik zie bovenal gaarne iu hem iemand, die onafhankelijk ia van geest en karakter; die de publieke zaak met ruimen, onbe krompen blik beziet; het goede waardeert van welke zijde het komt; zijne eigeu meeniug pry's geeft als hij beter wordt ingelicht, doch een op eigen nadenken en onderzoek gegronde overtuiging weet te verdedigen met klem, zacht in den vorm maar krachtig ran inhoud die zijne medeleden waardeert, bedaard tracht te overreden iemand in één woord, zooals ik meen gevonden te hebben in den'heer Messemaker. De heer Kranenburg nu is mij in dit opzicht tegengevallen. Mij geeft die heer altyd den indruk, dat hij zich verbeeldt afgevaardigd te zijn gis oppositie te voeren tegen B. en W., eene oppositie die zich uit in vitterijen, bet aanslaan van een hoogen toon waar het geen pas geeft, het bezigen van groote woorden en scherpe gezegden zonder argumenten. Hy vergeet, mijns inziens, te veel, dat B. en W. even goed ver tegenwoordigers zijn van de burgerij als hij en dat althans de wethouders zijn de gedeputeerden van den raad zelf. Niemand meer dan ik stel op hoogen prys zelfstandigheid, ook tegenover het dagelykseh bestuur; niemand ziet liever dan ik oppositie,-maar dan moet het zijn in gezonden zin, verschil steunende op goede gronden en alleen bedoelende het tot stand komen van heilzame besluiten. De grieven, die in „Gemeente belang" zijn te berde gebracht, beaam ik in hoofd zaak allealleen zonder ik daarvan uit de bewering, dat de heer K. zich bij de behandeling van het kohier der stadsinkomstenbelasting door persoonlijke veeten zou hebben laten leiden. Dergelijke beschuldigingen mogen niet anders dan op goede gronden worden uitgesproken en ik heb daarvoor geen enkel bewys. Evenzeer als ik het in den heer Kranenburg afkeurde, dat hij personen in het publiek ter sprake bracht, zonder de onomstootelijke bewijzen te leveren, dat hun aanslag moest worden verhoogd, evenzeer betreur ik het, dat men hem daarbij van onedele bedoelingen verdenkt, zonder anderen grond dau losse praatjes van sommige personen. Ik geef dus met alle, bescheidenheid den kiezers iu, overweging den heer K. niet te herkiezen. Alleen indien niemand anders te vinden ware, sou ik mis schien mij bij de candidatuur des heereu Kranenburg neerleggen, maar nu tegenover hem staat de heer IJssel de Schepper, van wien men met grond mag verwachten, dat hij niet in de fouten vau den heer K. zal vervallen, kies ik- zonder aarzelen den can- didaat van „Gemeentebelang." Daar ik mij dus doe kennen als een beslist tegen stander van de candidatuur des heeren Kranenbkrg, stel ik er nog prys op hierbij te voegen, dat mijne bestrijding alleen berust op de handelingen van dien heer als publiek persoon. De heer Mr. Kranenborg, indien hij van dit geschrijf inzage neemt, zal zelf moeten erkennen, dat geen persoonlijke veete maar alleen belangstelling in de openbare zaak mij kan dry ren. Ik zeg dat er uitdrukkelijk bij, omdat er in onze goede stad nog zoo velff gevonden worden, die onmiddellyk naar persoonlijke motieven zoeken, die beginselen niet van personen kunnen scheiden en zich blijkbaar niet kunnen voorstellen, dat men alleen gedreven Wordt door belangstelling in de publieke zaak. Ik kom nu tot den heer Messemaker'. Ik begin met te zeggen, dat ik ,de wijze waarop de meerder heid in de „Goudsohê Kiesvereeniging". hem deed kallen beneden alle critiek vind. Onwillekeurig dacht lik bjj het vernemen van dit besluit Mn de worden van vader Vondel: r De Verkiezing. De aanstaande verkiezing voor leden van den ge meenteraad, houdt op dit oogenblik zoozeer de aan dacht bezig van allen, die in de publieke zaak belang stellen, dat er van mijne zijde geene verontschuldiging noodig is, nu ik mij voorstel ruiterlijk mijn oordeel te zeggen over de beide meest belangrijke candidaturen. Vooral na het voorgevallene in de kiesvereeni- gingen, acht ik het plicht, openlyk te zeggen wat ik denk. Het is hier niet de plaats om na te pleiten op het betreurenswaardig besluit van „Ge meentebelang" aangaande de openbaarheid van de vergadering dier vereeniging. Maar ik stel er prijs op, voor zoo ver mij persoonlijk betreft, te bewijzen, dat ik niet schroom in het openbaar de verantwoor delijkheid te dragen voor meeningen, die ik in bijzondere gesprekken of vergaderingen als myne overtuiging heb uitgesproken. Het doel van dit schryven is myne medekiezen aan te,'raden den heer Kranenburg niel, den heer Messemaker daarentegen wel te herkiezen. Met een enkeb woord wensoh ik mede te1 deeïen, waarom ik de Aan het beleid van een koetsier te ’s Hage werd Woensdag een kostbare vracht toevertrouwd. Het gezelschap, dat in zijn rijtuig plaats had genomen voor een wandelrid, bestond uit vier personen, leden vau een geachte familie daar ter stede, drie broeders, waar van één vergezeld van zyn eehtgenoote, die respecti- velijk 94, 92, 82 en 82 jaren telden, te zamen het eerbiedwaardige cijfer van 350 jareu. Het Hbl. verneemt, dat met 1 November e. k. de overeenkomst of proeftijd eindigt, voor den tijd van drie jaren gesloten tusschen den Staats en den Bhijn- spoorweg, om, ten gerieve van het reizend publiek, alle treinen van deu Staatsspoorweg, te Utrecht, op het station van den Bhijnspoorweg te doen aankomen en vertrekken. De directie der Staatsspoorwegen zou deze overeenkomst niet willen vernieuwen, maar evenals vroeger haar eigen treinen weder op haar eigen station doen aankomen eu wrtrekken. Wanneer dit voornamen werkelijk Wordt uitgevoerd, zou op nieuw het reizend publiek groot ongerief ondervinden, tenzy de Bhijnspoorweg mocht besluiten om, evenals er eerlang tramwagens van zy’u station naar den Oosterspoorweg zullen rijden, maatregelen te nemen, om ditzelfde ook naar den Staatsspoorweg te doen. Te Haarlem is Donderdag de huishoudelijke alge meens vergadering van het hoofdbestuur en de afge vaardigden van de vereeniging tot afschaffing van sterken drank gehouden. Er waren 25 stemhebbende leden tegenwoordig. Na het uitbrengen van het jaar verslag over 1876 en het goedkeuren van de reke ning over het afgeloopeu en de begroeting voor het volgende jaar werden herbenoemd als voorzitter van het hoofdbestuur jhr. J. L. de Jonge en als secretaris mr. C. C. E. d’Engelbronuer, en verkozen als leden der commissie van redactie de hh. J. Herman de Bidder eu H. B. Breyer. In Engeland wordt ruim 3 shilling jaarlyks per hoofd van de bevolking besteed aan het ouderwijs, in Denemarken .4 shilling, iu sommige Zwitsersche kantons 6, in 26 staten van Amerika 6’/s shilling, in Victoria 12 shilling. Sedert 1871 waren de uit gaven voor het ouderwijs in Engeland met 114 pCt. vermeerderd, het aantal plaatsen voor schoolgaande kinderen met 70 pCt. het schoolbezoek met 62 pCt. Donderdag viel de 3de haringjager te Vlaardingen binnen met 353 ton haring, waarvan 323 ton volle en 30 ton maatjes, zyude de vangst van 32 schepen. Hij verliet de vloot deu 7n Juli, terwijl de over gave geschiedde van 4 tot 7 Juli. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. GOUDA, 14 Juli 1877. Bij kon. besluit is o. a. benoemd bij het 1». reg. tot kapitein 2e. kl. de le luit. G. P. H. Zimmer mann, van het 4e. regiment. Wij vernemen en dat uit zeer goede bron, dat aan het pep. van Oorlog niet alleen een militie- en schutterij wet, maar in verband daarmede ook een organisatie der levende strijdkrachten in be werking ia. (Pro Palria.) Naar wij vernemen hebben zich voor een plaats op de aanstaande kermis alhier de volgende perso nen aangemeld: E. Basch, Cagliostro-théater, H. Blauus, Paarden spel, Smit, Schaatsenbaan, Haak, Tatimet Wonder- dame, Copper, Beignetskraam, Wery, Honden- en Apentbéater, v. Munster, Panorama, Boekel, Mecaniek, Lems, Schietbaan, Dinstra, nieuwe Electriseer-machine, Dograon, Schiettent. Het vinden van een levenden coloradokever (dory- phora deciliiuaid) te Botterdam, waarrau onlangs het bericht is opgenomen in de SI. Ct., heeft het bewys geleverd, dat dit gevaarlyke insect door tusschenkomst van de scheepvaart op voorwerpen van allerlei aard uit Amerika kan worden overgevoerd, en dat hét verbod betreffende den invoer vau aardappelen enz. uit Amerika en Canada onmachtig is om zyne ver schijning hier te lande te voorkomen. Het vinden vaa den kever in Pruisen, te Mulheim a/d. Byn, in een aardappelveld maakt daarenboven verdubbelde waakzaamheid tot plicht, en ofschoon tot heden geen afdoende maatregelen tegen de overbrenging of ter uitroeiing van hei insect bekend zijn, zoo behoort niettemin al het mogelijke te worden aangewend om deze ramp af te weren. Namens den Minister van binnenlandsche zaken heeft de Commissaris des Koniugs in deze provincie de aandacht der gemeentebesturen op het bovenstaaude gevestigd, met uitnoodiging de ingezetenen hunner ge meente, met verwijzing naar de teekening vanwege het departement van binnenlandsche zaken uitgegeven en verspreid, tot de meest mogelijke waakzaamheid aan te sporen. Men schrijft uit Krimpenerwaaard dd. 13 Juli:, In deze waard zoowel als in de Alblasserwaard, ia de hooioogst ditmaal zeer verblijdend. De Bynl. morgen hooiland, die in gewone jaren 6 voer hooi oplevert, bracht nu bijna algemeen 10 voer op. De weilanden zijn mede zeer dik met gras bezet. Het beate hooi geldt nu sleehta 15 per 500 kilogram. De opbrengst van het aardappel- en hennepgewas zal, na de gevallen regens, waarschijnlijk niet tegen vallen. Van verschillende zijden vernemen wij, dat Z. M. de Koning het besluit heeft opgevat, voortaan voor de muziek geene nieuwe toelagen meer te verkenen en dus deze afdeeling der pensiohaires op te beffen, nadat de„ jongelieden die er thans toe behooren, hunne opleiding hebben ten uitvoer gebracht. (Hbl.) Prof. Vreede geeft den moed nog niet op, dat door protesten uit Nederland de annexatie van de Trans vaal ongedaan gemaakt zal kunnen worden en dringt er op Mn, suppletaire adressen van adhaesie naar Enge land te zenden; ten einde aan de oppositie meer kracht te geven tegenover de Hegeering. De pqinhoopen van Almkerk trekken nog dagelijks groote scharen van belangstellenden en nieuwsgierigen. Vooral den laatsten Zondag was het grtal buiten gewoon groot en beliep vele honderden. >n is druk aan het opruimen van het puinreeds worden nood- sehuren gebouwd, terwijl tenten van 't land worden of zijn aangevraagd. I De Stollwerkaohe chocoladefabriek te Keulen heeft mat haar nauwkeurig nagebootste Coloradokevers in de verschillende tijdperken van hun ontwikkeling

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1