BINNENLAND. Laatste Berichten. Inhoud van Cekes. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTÏËN. POLITIE. INGEZONDEN a? stond bet fflan raat, om*aen overtocht te doea plaats hebben op de punten, die thans werkelijk dnartoe zija gebezigd, maar toea tan slotte de 24ste J uni daarvoor was vastgesteld, moest weder drie dagen worden gewacht, daar het water nog op de oevers stond en terwijl de overtocht te Braïla plaats hebben moest in booten in steda vaa over de daar gebouwde brug, had h.et weinig gescheeld, of de Russen zouden genoodzaakt geweest zyn, te Turnu Margareli over te gaan, in stede van te Sistowa, gelijk in het plan lag. De toebereidselen voor den overtocht en de raogelykheid, dat die ^elders zou moeten plaats hebben en de middelen, die ten slotte werden gebe zigd, worden nauwkeurig beschreven. De overtocht zelve evenzeer zonder eenige grootspraak. Op mili tairen van beroep heeft dit rapport een zeer goeden in druk gemaakt. De veldheer blijkt een man te wezen van groote kalmte en veel overleg, die zooveel moge lijk door eigen oogcu ziet en Zich slechts op de rap porten van anderen verlaat, wanneer dit onvermijdelijk is. O. a. ging hij self van Bucharest op verkenning, zonder dat iemand in het hoofdkwartier daarvan wist. slechts zijn zeer klein gevolg was in het geheim en wist dit goed te bewaren. De beslissing over de toekomst van Europa hangt voor 't oogenblik minder af van den gang der krrjgs- gebeurtenissen dan wel van de houding van Servië en Rumenfë. Het zwaartepunt van den politieken toestand in Europa is thans te Bucharest en Kragu- jevatz gelegen, en de onzekerheid omtrent hetgeen zul vo)gen is te grooter naar gelang de berichten af wisselender zyn. Den eenen dag wordt gemeld, dat de Ru menen den Donau zijn overgetrokken, den vol genden dag dat zy Servië zijn binnengerukt, vervol gens dat een of- en defensief verbond tegen Turkije tusscben Rumenië en 6ervië is gesloten. Al derge- Tjjke berichten worden echter bjjna onmiddellijk weder tegengesproken, soodat, indien zy beden gunstig lui den, men er op ban rekenen dst zy morgen een tegenovergesteld karakter zullen dragen. Dit is een ongunstig verschijnsel, want die afwis seling geeft althans reeht tot de onderstelling dat geen vastheid van Jbegiuselen heerscht omtrent de 4e volgen gedragslijn, zoodat ieder oogenblik een gevaailyk beaHuit kan worden genomen. Gevaarlijk oindat indien werkeljjk een van de drie vermelde feitéu plaats greep Oostenrijk-Hongarije onmiddellijk handelend zou optreden en hiervan zouden de ge volgen niet kunnen worden berekend. De zekerheid dat Ooeteurijk casu guo dadelijk zal tusschenbeide komen en de pressie van den czaar op de vorsten van Rumenië en Servië om de neutraliteit te be waren sya zeker de krachtigste redenen dat de vor stendommen zich nóg in een passieve rol voegen, maar men begrijpt hoe weinig er noodig is om hen van houding te doen veranderen, daar zij niets liever zouden willen dan handelend tegen Turkije optreden. De Frausche dagbladen houden niet op met be richten van afzrttiug van openbare ambtenaren, ma gistraten, onderwijzers, in een woord van ai degenen, wdke direct onder het gezag van den staat geplaatst Eyn ot verbonden aan bijzondere instellingen, die van de regeering afhangen, zooals b. v. de groote spoorwegmaatschappijen. Elders worden sociëteiten, herbergen en koffiehuizen gesloten, omdat '^nen er van politiek spreekt; colporteurs ontneemt men hup broodwinning omdat zij liberale couranten ver- koopen. Maar in weerwil van al tfie kwellingen cn onbillijkheden blijven def slachtoffers daarvan kalm bij het verdedigen hunner rechten* en rekenen stellig op bun eindelijke zegepraal; de zaken van de reactie worden er niet beter op. De organen van de moreele orde prediken onophoudelijk eene onrao- felijke eendracht tusschen de fraction de geraatigdste olitieke mannen der rechterzijde beginnen in te zien dat de veldtocht van Broglie, die 16 Mei een aan vang genomen heeft, et» geduchteu slag zal toebren gen aan de conservatieve belangen en vooruitzichten. Volgens een schrijven aan de Kölnische Zeitung heeft Macr-Mahon nog geen enkelen candidaat als officieel aangenomen en wil hij niets weten van de door den Minister de Fourtou voorgestelde lijst, aangezien zij hem te Bonapartistisch gekleurd is. De hertog Decazes en zijne vrienden, hiervan gebruik willende maken, om Mac-Mahon tot gematigde ge voelens te brengen, zochten hem te overreden, de Fourtou'8 staatkunde te laten varen en de verzoening met de gematigde republikeinen mogelijk te maken. Dit moet hun gelukt zijn, zoodat men thans op bet Elysés geneigd is weder een republikeinsch Kabinet aan 't bestuur te roepen, indien de verkie zingen aan de republikeinen de meerderheid geven. Vóórdat Decazes naar Bordeaux vertrokken is (waar heen hij zich voor eenige dagen heeft begeven,) beeft hij een zijner vrienden van het linker-centrum van deze veranderde stemming van Mac-Mahon kennis gegeven. Hij verzocht hem teveis diens geestver wanten hiervan te verwittigen, opdat deze hun gedrag zoodanig zouden inrichten, dat Mac-Mahon, na de her kiezing van de 363,in staa* gesteld werd 't tegenwoordig Kabinet dooreen republikeinsch Ministarie te vervangen. Dat Mac-Mahon aldus haffdel^i zal, indien de republikeinen bij de verkiezingen zegevieren, wordt ook in de diplomatieke kringen geloofd. Doch, laat de correspondent er op vojgen, dit bewijst slechte dat de hertog Decazes aan dé vreemde gezanten dezelfde mededeeling heeft gedaan als aan zijn vriend van het linker-centrum. Ook de zitting van den Belgischen Senaat is thans gesloten. Vrijdag nam hij de wet, waarbij ca. 25 millioen frs. crédieten voor de uitvoering van open bare werken verleend worden, na eene zeer onbe duidende discussie aan. GOUDA, 17 Juli 1877. De candidaten voor den gemeenteraad thans dftor de verschillende kiesvereenigingen gesteld, zijn met eene enkele uitzondering oude bekeudeu, gelijk blijkt uit 't volgend overzicht. De heer W. J. Fortuijn Droogïeever was in 1871 even als nu candi daat van Regt voor allen, de eenige toen bestaande kiesvereeuigiug. Hij werd gekozen met 325 stemmen. De beer Brandt van Straaten was in dat jaar niet de candidaat van die kiesvereeuiginghij werd bij herstemming gekozen met 227 stemmen. Thans heeft genoemde vereeniging hem candidaat gesteld. De heer Mr. H? J. Kranenburg whs in 1871 candidaat van Regt voor allen enl yerd bij eerste stemming met 224 stemmen gekozen. Thans is hij niet de candidaat dier vereeniging. De heer C. Messemaker was in 1871 evenmin als thans de candidaat dier kiesvereeniginghij werd toen bij herstemming gekozen met 259 stemmen. De heer P. Goedewaageii was in 1873 candidaat der Ooudsche kiesvereenigingdoch moest toen voor den candidaat van Gemeentebelang de vlag strijken. In 1 875 werd hij als candidaat van beide veree- nigingeu gekozen in de vacaturevan Vreumingen, met 275 stemmen. Thans is hij alleen candidaat •van Gemeentebelang. Dr. H. IJs8el de Schepper, eandidaat van Gemeen tebelang, is thans voor het eerst geproclameerd. De heer G. A. Oudijk, thans candidaat van de Goudsche kiesvereeniging en vau Regt voor allen, was in 1875 de candidaat van Gemeentebelang en ver kreeg toen 100 stemmen. Jhr. M. dat Rotte, thans candidaat der^ zelfde vereenigingen, verkreeg in 1875 104 stemmen. Hij was althans in onze Courant noch door eeue kies vereeniging, noch door kiezers aanbevolen. De heer J. M. Kortlandt, thans candidaat van Regt voor allen, werd in 1875 aanbevolen door „leden der Vereeniging Oranje en NederlandIlij verkreeg in de gewone vacature 32, in de buiten gewone 11 stemmen. Van 12 tot 14 Juli had het jaarlijksch examen plaat9 van de Rijks hoogere burgerschool alhier. Enkele belangstellenden, waaronder lnlen van de com missie van toezicht, maakten gebruik van deze gele genheid om kennis te nemen van den gang en de resultaten van het onderwijs aan die inrichting. Een leerling der Se klasse N. A. Kortlandt ver liet de school na afgeloopen studiën met diploma. Uit de 2e klasse werden naar de 3e bevorderd A. M. M. Montijn, H. L. de Mink, P. Nortier, E. van Dantzig, L. C. P. Molijn, M. Koster Pz., G. Smits, J. O, van der Torren. VoorwaardelijkL. P. Hoogendijk en P. A. van der Goot. Uit de le naar de 2e klasse gingen over: P. van der Bijl, A. C. van Aelst, M. H. Waardenburg, W. Verweij, M. A. A. de Bock, J. J. Berkhout, J. van Krimpen, F. G. Weiter. Voorwaardelijk nogP. C. Verkerk, J. Koot, J. W. D. Molijn en C. A. Schouten. Overeenkomstig het bericht in ons vorig nr. hebben ÏIH. MM. de Keizer en Keizerin van Brazilië Zater dag onze gemeente een bezoek gebracht. Zij bezichtigden de geschilderde glazen in de Groote Kerk, bezochten het Stedélijk Museum van Oudheden en brachten voorts ^en bezoek aan de pijpenfabriek van den heer P. Goedewasgen. Ongeveer 6 uur ver trokken IÏH. MM. naar de residentie. Aan het plan tot het zenden van een collectieve veeinzending naar de Parijsche wereldtentoonstelling, op naam, doch buiten bezwaar der kas van „Het Nbd. Rundvee-Stamboek", is door 51 personen adhaesie betuigd. 's Lands middelen over de zes maanden dezes jaars hebben opgebracht ƒ46.302,114.28, zijnde 2.369,858.28 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1876. De raming bedroeg 44.694,519,00. Uit het verslag van den stand van beheer der Ver eeniging het Nederlandsch Tooneel blijkt, dat het eerste jaar zonder verlies sluit. Er y zelfs een overschot van 77.83, dat 1^00 meer zou hebben bedragen als niet de «grste termijn van huur vau het Zomer- theater op de rekening van het eerste jaar was gebracht. De ontvangst der 164 voorstellingen "te Amsterdam was ƒ86,400, te 's-Hage (8l) ƒ39,800 (netto ƒ16,000), van 22 andere plaatsen 12,$pQ (netto 6700). Aan salarissen (minstens 1/3 meer dan de artisten vroeger genoten) is ƒ96,250 uitgegeven hetgeen ƒ128,300 over 12 maanden bedraagt. ])e' algemeene onkosten (reizen, licht? orkest, belasting, pacht enz.) bedroegen ƒ63,000; voor decoratief requisiten, enz. is 4300 besteed. Aan lokaalhuur is bijna ƒ30,000 ontvangen. Van 4 8ept tot 29 Mei zijn 42 stukken ingestudeerd. Het buffet bracht wegens het verbod ora te rooken slechts ƒ3300 op. De algemeene synodale commissie heeft geantwoord op het verzoek, aan hare commissie voor spoed vor derende zaken op 29 Juni gericht, om de benoeming van ds. Creutzberg tot lid van de Sytiode als onwet tig te veruietigen op de vroeger door ons medegedeelde gronden, en de bijeenroeping van eeiie nieuwe vergade ring van het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland tot het doen van eene wettige keuze te gelasten. De algemeene synodale Commissie heeft bericht, „dat de commissie (u. 1. die voor spoed vorderende zaken), in het midden latende de vraag, of de synodale commissie bevoegd zoude zijn de voor de 8yuode gedane benoemingen te veruietigen, cn of niet de beslissing over de toelating van de benoemden aan de Synode zelve zou moeten worden overgelaten, vau oordeel was, dat zij de zaak in élk geval wegeus haar groot gewieht niet zou mogen afdoen, en, ver mits het om de nabijheid der synodale vergadering te laat is, om de geheele synodale commissie erin te betrekken, haar bij de Synode moet overbrengen, opdat deze haar in hare eerste zitting ter hand neme.* Het is niet duidelyk, of in deze Uitspraak de commissie voor spoedvorderende zaken de geheele sy nodale commissie, die er niét in betrokken kan worden, slechts «prekende invoert,of dat een gedeelte der synfdale commissie bijeen is geweest «tiet die voor spoedvorderende zaken. Zeker echter is volgens het oordeel van bevoegdeu de verwarring ttoor deze uit spraak zeer vermeerderd, en kali er geen Wettige Synode zijn, vóórdat het Provinciaal Kerkbestuur vsn Gelderland een wettige keus heeft gedaan. De Synode komt morgen byeen. Zaterdag werd te Amsterdam de jaarlyksche verga dering van het Genootschap van leeraren afin de Nederlandsche gymnasia en burgerscholen gehouden. Onder de behandelde punten behoort ook het bij kon. besluit ge/egelde leerplan aan de gymnasia. Men kwam tot de conclusie, dat dit leerplan in de uit voering bijna onoverkomenlijke bezwaren zou opleveren en zou blijken niet bevorderlijk te zijn aan de ontwik keling van het hooger onderwysmaar men besloot tevens geen udres aan den Minisier vau biuneulandsche zaken over dit ontwerp in te dienen, voordat de onder vinding nadere uitspraak zou hebben gedaan. Ten aanzien van de bronzen pasmunt, die, volgens een in Maart jl. afgekondigde wet, met 1 Juli jl. in omloop zou komen, zegt de Nederlandsche Industrieel: „Zijn wij goed ingelicht, dan heeft er nog geen be stelling of aanbesteding van bronzen reepen plaats gehud, en is eerst gister (Vrijdag) de stempel voor de 21/8-céntstukken gereed gekomen. Het departe ment van finanoiën schijnt zich zeer langzaam le haasten of den volke een groote verrassing voor te bereiden." Wij vernemen, dat in het door het gerechtshof te 's-Gravenhage gewezen arrest, waarby de rechtmatigheid der inbeslagueming van de Phunix op de Schelde nader werd uitgemaakt, van de zyde der Phönix is berust, zoodat thans deze voor de Nederlandsche scheepvaart op de Schelde zoo hoogst belangrijke procedure is geëindigd. (N. t>. d. 1),) Een Noord-amerikaansche entomoloog, de heer Riley, -heeft den Colorado-kever bestudeerd. Onder de mededeelingen door hein deswege openbaar gemaakt, wordt het volgende zeer opmerkelijke feit vermeld; de Colorado-kever heeft naar gelang hij over ver schillende luchtstreken verspreid is geraakt, veran deringen van kleur eu kenteekenen ondergaan, zoodat de afbeeldingen welke oorspronkelijk juist en nauw keurig waren, thans niet altijd als zoodanig mogen worden beschouwd. Naarmate hy is verspreid geraakt heeft hij het getal zijner voedingsmiddelen vermeer derd, zoodat hij zien hoofdzakelijk, maar niet uit sluitend bepaalt tot het loof van den aardappel en den knol, maar hij ontstentenis daarvan vele andere planten aantast. In het Zuiden van de VereCnigde Staten geschiedt zijn verbreiding langzaam; de reden daarvan moet gedeeltelijk worden gezocht in de geringere uitbreiding aldaar gegeven aan de aardappelteelt, maar voorna melijk aan de boogere temperatuur welke daar h'eerschhi De Coloiado-kevcr is een insect, hetwalk in gema tigde eu koudere landen tehuis behoort; waar de thermometer in het warme jaargetijde gewoonlijk tot 34 celsius stygt, kan hij niet leven. In koudere oorden verdraagt hij de koudere winters wellicht wordt het aantal geslachten, welke elkander onder gunstiger omstandigheden snel opvolgden, daarbij eenigermate verminderd. Met betrekking tot de veranderde kleuren ken teekenen van den Coiórado-kever, teekent de heer Riley nog aan, dat in Jowa en in Wisconsin eene variëteit voorkomt, welke eer wit dan geel mag wor den geheeten en die slechts de helft der grootte van den gewoneü Colorado-kever verkrijgt. Te Doesborgh vond men dezer dagen een vreemd soortig waterinsect ter lengte van ongeveer V/t deci meter en ter dikte van een gewonen draad zwart garen, kop, buik en staart zijn niet te onderscheiden. Vlug in zijn bewegingen komt het in de flesck, waarin het bewaard wordt, niet tot rust. Toen de visscher het ontdekte, zat het op een gevangen paling. Aangezien oude bedreven visschers zoo iets nim mer gezien hebben, wordt gevraagdis dit insect be kend en, zoo ja, hoe is de naam Be redactie der N. Arnh. Ct. is bereid, aan be langstellende het adres van het inseet op te geven. Den ondqrwyzer-koster enz. van zekere Noordbra- bautsche gemeente werd dezer dagen door een der kerkvoogden de „waarschuwing" gedaan, dat zijn kind gedoopt zou worden. Daarbij reikte de man ecu briefje over (een klein vierkant papiertje uit een rekeningenboek) voor den predikant. De inhoud luidde als Volgt: Doopt dit kinft A DrieJaanua Ge Boor Ren 15 Mei Dezen Jaars 18, 77 Het Nederlandsch Gasthuis voor Ooglijders te Utrecht bestaat nu achttien iaar en voor de achttiende maal heeft de hoogleeraar Donder», directeur der instelling, het voorrecht gehad getuigenis te mogen afleggen van den bloei dier instelling. Zij bleef ook nu, blijkens het jongste jaarverslag, beantwoorden aan haar tweeledig doelbehandeling en verpleging van behoeftige en minvermogende ooglijders en onderwijs in oogheel kunde. Er werden in 1876 behandeld 1768, verpleegd 358. Onder de behandelden waren 6lè uit de stad Utreeht, 283 uit de provincie Utrecht en 194 uit Zuid-Holland; voor de verpleegden waren die cqfers respectievelijk 16, 24 cn 36. Wel is waar kwamen slechts 4 gevallen van koatelooze verpleging voor, maar het versing geeft dc verzekering, dat geen hulpbehoevende werd afgewezen. In het geheel wer den 251 groote operation verricht. Aan het rapport van den militairen tevens civle- len bevelhebber te 'Atjeh van 22 Mei jl. wordt omtrent den stand van zaken'aldaar het volgende ontleend Oostkust. De expeditie tegen Langsar en Mod- jopait is volkomen geslaagd. Om den langen en moeilijken marseh te voorkomen, welke door de troepen gemankt zou moeten zijn, indien de opera tie van de TaUiiung rivier af ware ondernomen, is getracht geworden om over zee direct in Langsar te vallen, hetgeen is gelakt langs de Birim-Pon- tong-rivier. Na een kort maar hevig gevecht bij het debar- kement en het nemen van twee daar gelegen bea tings, werd voortgerukt naar de hoofdplaats Langsar, alwaar kort daarop de Radja Tongkoe Kedjoeroaan Langsar en daarna ook de radja van Modjopait hunne onderwerping in het bivac kwamen aanbieden. De voorwaarden van onderwerping, waaronder betaling van het sultan's aandeel in de peperbelas ting, werden door hem aangenomen en beëedigd, waarna op 18 Mei de Nederlandsche vlag uitge reikt en de blokkade der havens opgeheven yerd. De troonsopvolger van Perlak, Tougkoe Moeda Passangan, heeft in deze zeer goede diensten be wezen. Door den radja van Simpang Olim zijn op 12 Mei 2000 afgedragen, als het sul tansaandeel in de uitvoerrechten op den peper. Van Merdoe "wordt gemeld, dat zich daar meer en meer neiging begint te vertoonen tot onderwer ping, en deze eerlang zal volgen. Westkust. De hoofden van de landstreken Koe- wals, Lamboefti en Koewala-Daia, Toekoe Kadjoeran en Toekoe Hakito, hebben hunne onderwerping te Kotta Radja aangeboden en zijn den 13den jl. beëedigd. v Hierdoor is dat gedeelte van Groot-Atjeh, wat behoorde tot de Sagi der XXV moekims, nu geheel •nder ons gezag. De expeditie naar Malaboc is volkomen geslaagd; Merbou i9 getuchtigd, waarna de overige kampongs in onderwerping zijn gekomen en een groot gedeelte der hoofden zich tot den radja hebben gewend, met belofte zijne bevelen voortaan te zullen opvolgen Eenige hunner hebben te kennen gegeven, herwaarts te willen komen om mij persoonlijk hunne ouder danigheid aan den radja en het Gouvernement te betuigen. Groot Atjeh. De vijand hield zich bij voortdu ring rustigalleen kwamen er verscheidene gevallen voor van diefstal van vee en paarden, Aan hen die zich, naar hun voorgeven, weder te Langkroek wilden vestigen, is de vergunning daartoe vooreerst nog niet gegeven, omdat door vertrouwde hoofden hunne bedoelingen worden ge wantrouwd en zij nog maar alleen bestaan uit een tiental mannen, zonder vrouwen of kinderen, die bekend staan als een troep spelers en opiumschui vers, en verdacht worden van schuldig te zijn aan enkele in den laat9ten tijd gepleegde misdrijven. Zij wonen thans bij Blangoë en op hunne hande lingen wordt een wakend oog gehoudeD. De weersgesteldheid is eenigszius afwisselendde westewinden beginnen door te komen. De gezondheidstoestand is minder goed. De correspondent te New-York van het N. v. d. D. verhaalt hoe een comité van heeren, behoorende tot een der clubs, de aardigheid heeft gehad ora een onderzoek in te stellen naar de meer of mindere licha melijke schoouheid van de Arnerikaansche vrouwen in de aristocratische en in de arbeidende klasse. Met een ongewonen ijver ging men aan het zoeken naar schoonheid en al spoedig splitste zich het comité in twee partijen, waarvan de een aan de arbeidende klasse den palm' toekende van de „crème de la crème," de ander de bevalligheid uitbazuinde van de aristocratische helft. Eindelijk luidde de uitspraak dus„ofschoon in bevalligheid, begaafdheden, en ontwijfelbaar in de meeste hoedanigheden des geestes die de bekoorlijkheid der sekse utmaken, de hoogge boren en welopgevoede dames van de rijkere klasse verheven waren boven hare meer nederige Zusters die in ongeziene plaatsen arbeiden, hebben wij be vonden dat het bijwonen van fashionable vermaken, zware maaltijden en laat opblijven, voor een groot gedeelte de natuurlijke schoonheid der dames vau de hoogste klasse verwoest en dat hare hebbelijkheid om zioh in bespottelijke kleederen te steken, nauw te rijgen, een hoop val&ch haar te dragen enz. haar dikwijls belachelijk maakt, hare gezondheid ondermijnt, zoodat de palm dient toegereikt te worden voor de physieke schoonheid aan de jonge meisjes, wier wan gen gekust werden door den morgendauw en wier kleur verhoogd werd door de morgenlucht." Het rapport besloot met de woordenHare vormen zijn bevallig als de wiegelende palm, en niet te streng besloten door de maliën van het corset. Gezondheid ja&gt door haar aderen en een zoete tevredenheid nestelt als een duif in hare onschuldigé harten, die den lach van haar lippen doet vloeien als muziek. Het comité oordeelt daarom dat aan de burgermeis jes van New-York de eerepalra der schoonheid moet worden toegekend." Men mcldi uit Nisse van 15 JaliEergisteren in den laten avond (circa half twaalf uur) werd eene dienstmeid alhier, zekere A. P.door een paar mannen die op haar hulpgeschreeuw toeschoten, bijna leven loos uit den diepen dorpsput gered. In den vooravond had zy twist gekregen met haren vrijer, omdat zij, naar diens meening, op de Heinkenszaudsche kermis zich te vrij met andere jongens had aangesteld. Verschillende omstandigheden brachten op het vermoeden (sedert door hare bekentenis, uadat ze het bewustzijn had her kregen, bevestigd) dat de vrijer, genaamd Authonie Goud en van beroep schaapherder, uit jaloezie een aan slag op haar leven gepleegd heeft, door haar naar die ge- vaarlyk diepte te sleuren en daarin te werpen. Heden doét de justitie, uit Middelburg overgekomen, een onderzoek. A. Goud is reeds geboeid naar de gevan genis te Middelburg overgebracht. WETENSCHAPPELIJK GEDEELTE: De Micros- coop voor den natuuronderzoeker door H. Bos. LANDBOUW en VEETEELTHet voederen en inkuilen van Maïs. Mest en bemesting in den Bommelerwaard door v. H. Bezwaren tegen het Durhamvee. Keuring van vee, dat voor uitvoer bestemd is. Vraagbus. GEMENGDE BERICHTEN. Varia. Uit de Pers: Gewoon, en te licht bevonden, door dr. M. Salverda. Aan het bureau van politie zijn de navolgende, in deze gemeente, gevonden voorwerpen gedeponeerd Een Botervloot, een gouden Oorbel, een bos Sleu tels, een Sleutel, een gouden Ring met diamanten steen, een onderstuk van een gouden Oorbelletje, een ijzeren Arm bus, een zwarte Omslagdoek. Mijnheer de Redacteur Wij verzoeken u beleefd het onderstaande te plaatsen in antwoord op het stuk „de verkiezing" van den heer Bonte, voor zoover de Goudsche Kiesvereeniging daarin betrokken wordt. Niet dat wij ieder oogenblik gereed staan, noch lust hebben alle voorkomende stukjes te beantwoorden; maar in dit geval, waar de heer B., leeraar aan de H. B. S, een onderteekend stuk inzendt, dat onder het nette gewaad van flinke stijl en gematigde uit drukkingen zooveel hatelijks bevat voor onze ver eeniging, achten wij het plicht een enkel woord mede te spreken. Allereerst wordt de wijze waarop de Goudsche Kiesver eeniging den heer Messemaker deed vallen, beneden alle critiek gevonden. De heer B. schijnt de G. K. als één persoon te beschouwen, die eerst rekenschap geeft waarom hij zoo en niet anders stemt, doch vergeet dat ruim veertig kiezers ieder voor zich uit de negen gestelde candidaten een vijftal moesten kiezen en geen vau allen Verplicht kon zijn te voren mede te deelen wie en waarorayhij stemmen zoude. Dat de heer M. nu bij toeval oém stem te weinig had, be wijst eenvoudig dat de m^dorheid liever een ander in zijn plaats zag men moge dttt goed of verkeerd vinden, de uitslag der stemming bewees dat voor het oogenblik de heer M. niet de voorkeur had. De praatjes als of er complotten gesmeed zijn ^(waarop dan ook dit idee van den heer Bonte schijnt gebouwd te zijn) blijven onbewezen, wij gelooveii er niet aan, en al ware het zoo, dan zoude de heer K. toch niet aansprakelijk gesteld kannen worden voor hetgeen door eenige harer leden buiten af gedaan werd. Doch nu volgt de gemoedelijke vraag aan de heeren Oudijk en de Rotte of zij, na de vermake lijke openbaringen een candidatuur van de Goudsche Kiesvereeniging kunnen aanvaarden. JL Het getuigt werkelijk van weinig ernst Ai de heer B. die openbaring vermakelijk vindt,ywij vin den het treurig dat er leden van den run zijn van wien zulk een openbaring kau geschieden. Doch nog meer. De heer Bonte keurt het ten stren/ste nf dat een lid van het bestuur zich od de Hoogte stelt van een afkeuringswaardig feit bij een der betrokken personen zelf. Hoe zoude de heer B. wel gehan deld hebben Of ia ZEd. van oordeel dat de Raads leden te hoog staan ora bij Zjolk een ernstig feit ondervraagd te worden Wij begrijpen niet hoe de heer Bonte daarna kan spreken over het patronaat eener Kiesvereeniging en eene quasi geestige beschrijving kan geven over de ervaringen welke de hh. O. en de R. zullen beleven bij den aanleg bv. eener waterleiding of bij het 'besluit omtrent de opruiming der faccalien. Geen enkel feit geeft den heer Bonte het recht alzoo over de Goudsche Kiesvereeniging te spreken, en het geheel geeft ons en zal. vertrouwen wij, vrij algemeeu minder den indruk geven van een ernstige en .uit volle overtuiging geschreven stuk, dan wel als een handige kiesmnnoeuvre. Het Bestuur der Goudsche Kiesvereeniging. Londen, 16 Juli. Uit Konstantinopel verneemt Reuters office van heden dat 18 bataljons Russen, door Bulgaren geleid, den Balkan door den Schipka- pas passeerden eu te Yenisaghra aankwamen. Berlijn, 16 Juli. Tegenover hat bericht, dat het iWtsche eskader der Middellandsche Zee zich met de Fransche en Engelsche eskaders in de Besika- baai vereenigen zal, wordt gemeld dat het Duitsche eskader in 't geheel geen bevel heeft om naar da Besika-baai te gaan. St. Petorsburg, 16 Juli. Als officieel wordt uit Tirnowa van 15 dezer bericht, dat de voorhoede van het Russische leger den 13 dezer 's avonds ten 5l/g den Balkan is overgetrokken zonder een schot te doen. Den volgenden namiddag ten 2 ure bezette generaal Gurko de plaats Khankion, waar zich 300 Nizams bevonden, die de vlucht namen. De Turken zijn teruggetrokken naar het dorp Konawo. De Rus sen hadden één doode en vijf gewonden. Wéeneil, 16 Juli. Aan de Polit. Corresp. wordt heden uit Petersburg gemeld: Het leger rukt voort op den Balkan. Gisterenavond namen de Russen stormenderhand het dorp Simovitz, nabij Nicopolis. Vervolgens werden de hoogten bezet, die deze plaats bestrijken, waarbij eene groote hoe veelheid ammunitie werd buit gemaakt. De Turken, vrcezende omsingeld te worden, trokken zich heden met het garnizoen terug, en de Rassen bezetten Ni copolis, dat door de Turken verlaten was. Een Ru- raeensche batterij nabij Iskass boslookte de Turken in de flank.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2