Ontvangen GLACÉ HANDSCHOENEN. 2U1VERE BORDEAUZ EN ANDERE TONËÏT IMPERMEATORS RETELHOATUREA, enz. EA7DE COLOGNE-FABRIEK. PREMIELEMNG, GROOT 1.200.000. SM JS GENOEGEN." HARMONIE-CONCERT RUW-EN GESÏÏITEÊDTJS, srui'smATÜRGWALje lunbaansteeg. HENRY WILSON C°. BINNENLAND. Blaauwstraat. G. IJSSELSTIJN. UI. PEETERS Jz., te Gouda. Koninklijke Arnhemsche JL HZ 3ST EE IE JVC. Eerste Premietrekking met de hoofdprijs van f 150.000. <len Heer Völlmar, liCHTE EAU des FÉËsT Uitkomsten alleen beslissen! Prof. Pergrer d'Alion llaar-Extract. ZOZtsTD-ft-G- 22 JTTLI 1877. Alle soorten van BORDEAUX en andere WIJ N E N bij Bizonder wordt aanbevolen de gereputeerde BOHDEAUXWIJN van f 28 per Anker met aooijns. Steeds belegen voorradig. Ook bij proefflesschen, kwart en half-ankers. Prijscouranten worden gratig en franko verzonden. Alles wordt franko huis geleverd. IILT IDE ZIJN STEEDS VOORHANDEN uit de Fabriek van verdeeld in Obligatiën a ƒ50.en 1/5 Obligatiën a. f 10. Uitlotende met PRE MIEN van ƒ150 000— ƒ60 000 ƒ25.000 20.000— 12 000— 5000— 3000— enz. Eerste Premietrekking 15 Nov. 1877. Tweede Trekking 15 Febr. 1878. Derde Trekking 15 Mei 1878. -^7PIT? .TP TT! op ZONDAG 22 JULI 1877, te bekomen bij J. van Oobschot, Bleekerssingel te Gouda. f. a. baronie, Burgerlijke Stand. ■VAN x$2==5S De EAU DE COLOGNE dezer Fabriek in diverse merken verkrijgbaarbij B. SCHOLTEN, •Qebr. de RAADT en verder bij alle voorname Winkeliers en Coiffeurs in het geheele rijk. De aflossing a pari gewaarborgd door eens Inschrijving Grootboek Nationale Schuld onder beheer eener Commissie uit de Obligatiehouders. De Inschrijving op deze negotiatie ten name van de «Maatschappij voor Land- ontginning» te Apeldoornis opengesteld ten kantore van de Heeren: LUNS Co., te Amsterdam. van SCHERMBEEK van HALL, te Utrecht. R. van den DRIES, te 's Hertogenbosch. zoomede bjj Heeren Kassiers en Commissionairs in de provinciën en in het buitenland alwaar Prospectussen en Inschrijvings-biljetten op franco aanvrage verkrijgbaar zijn. Gouda, Deck van Brinkman. in het Abonnement door de Kapél van het Corps GRENADIERS, onder Directie van des avonds ten 7 ure. MT Entree buiten inleekeningVoor Heeren Leden, hunne Dames of Kinderen f 1.per persoon, voor Niet-Leden 1.70 per persoon. Bij ongunstig weder in de zaal. Tevens wordt aan HH. Leden, ingevolge art. 30 van het Reglement, kennis gegeven dat de Sociëteit te 5 uur zal, GESLOTEN ZIJN. Hut Bestuur, Mr. P. J. SNEL, President. H. JAGER, Secretaris. Gouda, 19 Juli 1877. Bekroond op de Wereldtentoonstelling te Parijs 1867, te verkrijgen a 1.50 de Flacon bij Cbs. van VIVE Jr. en B. SCHOLTEN, Coiffeurs. Haar en Baard verwen in Blond, Bruin eu Zwart, zonder 'Huid of Linnen te vlekken, als men de Flacon half gebraikt heelt en het bevalt niet, alsdan wordt met genoegen de betaalde 1.50 teruggegeven. Als er ooit door een Geneeswijze schitterende uitkomsten zijuf verkregen, dan is het door Dr., Airy's geneeswyzen. Honderdduizenden hebben daaraan hun gezondheid te dankendoor haar werden veel zieken, zooals uit de attesten blykt, ook toen geholpen, als hulp niet meer mogelijk scheen* Éen ieder kan das ziju toevlucht tot deze beproefde geneeswijze met het volste vertrouwen neuien. Bijzonderheden daar omtrent vindt men in het voortreffelijk geïllu streerde, 4Ü0 bladzijde dikke werkDr. Airy's "Natuurgeneeswijze. Prjjs één gulden, te Rot terdam in Biciitk's Boekhandel, die het werk op verlangen tegen toezending van 20 postzegels a 5 ets., rechstreeks verzendt. Dit bovengenoemde Extract, geheel berus tende op de kennis der wetenschap en gerecht vaardigd door de vele gnnstig geslaagde proeven, is een middel om de haren en het hoofd te versterken, op nienw voedsel te geven aan den haarbol, waardoor de ziekelijke en verflensde haren zich weder krachtig vastzettten en tevens het hoofd verfrischt en verhelderdhet oude is voorbijgegaan en alleB is nienw geworden. Het verouderde en nimmer voldoende stelsel, om elk haarmiddel met vet of olie te vermengen, is ten eenenmale onhoudbaar geworden en duizenden bij tienduizenden malen gebleken, dat zulk een vetmengsel slechts alleen kan dienen om de haren te parfnmeeren, doch overigens de haren vuil en week maakt, benevens het hoofd zacht en vatbaar voor ongemakken en krachteloosheid voor den grsei van het haar. Welnu, alles overtuigd n, dat gij Prof. Per- grer d'Alions Haar-Extract moet gebruiken, hetwelk a 40 cent per flacon verkrijgbaar is gesteld bij: Mej. de Wed. BOSMAN, Gouda. T. A. G. van DBTH, J. H. KELLER en Zocra, Rotterdam. \J GOÖDA, il Juli 1877. AS, Zaterdag 11. is door verscheidene personen hier ter stede en in den omtrek een harde slag gehoord. Omtrent de vermoedelijke oorzaak liepen allerlei geruchten. De een verzekerde, er waz een kruitschip gesprongen; de ander een ketel van een stoomge maal was in de lucht gevlogen enz. Thans blijkt dat er een luchtverschijnsel in het spel was, want de slag is op verwijderde plaatsen gehoord en een vuurbol gezien. Het Leidsehe Dag- lad heeft het volgende verzoek daaromtrent Zaterdag 14 Juli, des avonds tusechen halfnegen en negen uren, is op verschillende plaatsen van ons land een heldere vuurbol gezien. Ter bepaling van de baan van dit lichaam ziju opgaven omtrent den weg, dien het aan den hemel scheen af te leggen, en omtrent de richtingen, waarin men het zag ver schijnen en verdwijnen, zeer gewenseht. Opgaven omtrent kleur, helderheid en verdeeling van den vuur bol in meerdere stukken zijn ook belangrijk. Zij, die den Vuurbol hebben waargenomen en in staat zijn bovengenoemde opgaven te verstrekker, worden beleefdelijk verzocht ze te willen doen toekomen aan dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, directeur der sterrenwacht, die hoopt hierdoor te worden in staat gesteld de baan van het hemellicht te berekenen. Woeusdag bod te Haarlem de eigenlijke feestelijke viering plaats vau het eeuwfeest van de Ned. maat schappij tot bevordering van nijverheid. Ten half elf ure was eêne groote en uitgelezen schare iu de daartoe welwillend afgestane Bavo-kerk tegenwoordig. Prins Hendrik was ouder de aanwezigen. De minis ters van biiinenlandsche en die vau bnitenlamlsehe zaken, van oorlog en marine, de commissaris des konings van Noordhollaud, de burgemeester vau Haarlem, vele leden van bet gemeentebestuur en andere personen van aanzien waren onder het gehoor van den feestredenaar, dr A. Vrolik, den voorzitter der maatschappij, wiens groote verdiensten jegens haar hem alleszins recht gaven op het vervnlleu van deze eervolle, hem wel toevertrouwde taak. Vóór hij tot zijne toehoorders het woord begon te rièhteu, tussohen zijne rede en aan het slot werden gedeelten van eene sohoone feestcantate uitgevoerd, door den heer J. J. L. ten Kate gedicht en op mnziek gebracht door den oomponist G. H. Heinze. Honderd zangers, behoorende tot verschillende zangvereenigingen te Haarlem, op eene tribune onder het orgel geplaatst, brachten de cantate tenjgehoore. De solo's werden uitgeroerd door mej. T. W, van Amsterdam, en den heer W. Deckers, van 's Hertogenbosch. Dea namiddags ten half vier nre werd het in eenige zalen van het Paviljoen in den Hont door de Ned. maatschappij tot bevordering van nijverheid niteret smaakvol ingerichte mnsenm van kunstnijverheid, in tegenwoordigheid van directeuren en afgevaardigden der maatschappij, de ministers van binnen- en bni- tenUudsehe zaken, oorlog eu marine, den commissaris das koninga voor Noordholland en andere genoodigden, door Z. K. H. prins Hendrik geopend, nadat door den heer mr. A. J. Enschedé, als voorzitter der commissie, die tot nu toe met de zorg voor de inrichting van het museum was belast geweest, eene toespraak was gebonden, Z. K. H. prins Hendrik verklaarde dat hem eene reden van groote vreugde was, dat hij het feest der maatschappij, ofsohoon dan ook, wegens de trenrige omstandigheden, slechts gedeeltelijk mocht bijwonen, en dat hij tegenwoordig mocht zijn bij de opening van eene instelling als het museum van kunstnijver heid. Hij verwachtte daarvan uitnemend goede vruch ten en uitte te dien opzichte de beste wensohen. Op de hem eigene minzame wijze verklaarde hu' ten slotte, hoezeer het hem leed deed, niet aan het diner te knnnen deelnemen. Naar wij vernemen, beataat bij het Departement van Oorlog het voornemen om ter voorziening in het belangrijk tekort aan officieren van gezondheid, iemand als zoodanig aan te stellen, die vroeger bij het leger in West-Indië officier van gezondheid 3a kl. was en in dien rang eervol is ontslagen. Zon dit eohter niet in strijd zijn met de wettelijke be palingen P Waaraan ontleent zoo iemand de bevoegd had om in Nederland de geneesknnde nit te oefenenP Toch had reeds in het vorig jaar een soortgelijke benoeming plaats, toen een eervol ontslngeu officier van gezondheid 3e kl. van de Kon. Ned. hlariue voor den dienst hier te Jande werd aangesteld. Het feit der wetsontduiking daargelaten, blijft het nog de vraag, of door dergelijke maatregelen niet een reden te meer wordt in het leven geroepen voor toenemend tekort bij het officierspersouerl van den geneeskundigen dienst, dat zulke benoemingen zeker niet aangenaam zal vinden. (fad.) Naar aanleiding van het afkeurend oordeel van het genootachap van leeraren aan de Nederlmdsche Gymnasiën en Hoogere Burgerscholen over de Kon. besluiten betreffende de inrichting der gymnasiën, zegt de Arnhemsche Courant het volgende: «Nagenoeg eenparig wordt dna het leerplan afge keurd door hen, die bevoegd zijn over het onderwijs te oordeelen. De leeraren berusten er echter iu, dat eene proef er mede genomen wordt. Maar men vergete toch niet, dat het geen proef is in corpora vilidat zij genomen wordt op onze jongens eu deze misschien het slachtoffer zijn van eene regeling, die de minister niet toevertrouwd heeft aan hen, welke daartoe de vereisehte kennis en ondervinding bezaten. „Slechte wetten dooden zich zeiven, zegt men maar in afwachting van dien zelfmoord zijn een of meer levensjareu van het opkomende geslacht er door bedorven, of niet zoo vruchtbaar gemaakt als zij konden zijn." Wegens eenige herstellingen aan de beide stoom ketels van 's Rijks munt, zullen de muntwerkzaam- heden nog vier a vijf weken geschorst moeten blijven. Onze nienwe bronzen mnnt zal zich dus nog laten wachten. De vierde en laatste haringjager is met 803 ton volle cn 13*/a 1011 maatjesharing te Vlaardingen binnengekomen. Gistereu mochten nu de zelf vangers hnn haring beginnen san te brengen. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Ooststellingwerf liet zich een OSjarig man de trap van het Raadhuis op- en afdragen om zijn stem uit te brengen. Dezer dagen beriehtte het Handelsblad, dat het beroemde meesterstuk van Rembrandt «de Anato- misohe lea" in zoo jammerlijken toestand verkeerde, dat het, vooral tengevolge van vroeger verkeerde behandeling, weldra geheelverloren zou gaan. Thans komen de directeuren van het Manritahuia, waar het berust, verzekeren, dat er vooralsnog voor het verliet van dit kunststuk geenerlei vrees bestaat. Verder bericht de correspondent van 't Uandeltbl. nit 'a-Hage: De toestand van Rembrandt's anatomische let is volstrekt niet zoo wanhopend als uw bericht doet vermoeden. Ofsohoon het weinigen gegeven is, dit met juistheid te beoordeelen, kan ieder leek zich op het Manritahuia overtuigen, dat het zich tot nu toe slechts bepaalt tot het afschilferen op enkele plekjes. Niettemin waa de schilderij toch reeds afgenomen, ten einde door den heer Hopman, den bekenden en kun- digen restaurateur van schilderijen, te worden verdoekt, toen het bezoek van den keizer en de keizerin van Brazilië, bestuurderen deed besluiten, het kunststuk voor een enkelen dag weder ter bctiohtiging te stellen. Reeds eenigen tijd geleden hadden bestuurderen van het schilderjjenkabinet zioh over den toestand waarin het beroemde doek verkeerde, ongerust ge maakt en het advies van den heer Hopman inge roepen. Deze waa van meening, dat de „anatomische les noodwendig verdoekt moest worden. Bestuur deren hebben toen onmiddellijk den minister van binnenlandsohe zaken omtrent de zaak ingeiioht. Daarop heeft de commissie van rijksadviseurs haar lioht over deze moeieljjke qnaestie doen schijnen, en met bijna algemeens stemmen geadviseerdhet meesterstuk door den heer Hopman te doen ver doeken. Slechts óón rijksadviseur was er tegen en wilde, dat men een buitenlander met die moeilijke taak zon belastenal de anderen, onder welke zaakknndigen als de schilders Scholten en Lingeman, waren vóot de opdraoht aan den heer Hopman. In 1868 is de anatomisohe les inderdaad verdoekt zooals het Handelsblad Dinsdag schreef, door den heer Le Roy, van Brussel, doch indien de schilderij nu op enkele plekjes sporen van verval vertoont, mag men nooh dien heer, noch hem, die daartoe destijds den last verstrekte, er eenig verwijt van maken. De kunst van verdoeken toch is sedert ontiaglijk voor uitgegaan, eu wat professor Pettenkofer op dat ge bied later heeft uitgevoaden, was destijds onbekend. Volgens de uitspraak van den heer Hopman echter, dio in deze de zaakknudige hij uitnemendheid ia, mag men met grond verwachten, dat Rembrandls meester stuk voor bet nageslacht goed bewaard zal blijven. In de Grim. Cl. wordt er op gewezen, dat brand en brandgevaar bij hooi door een hoogst eenvoudig middel kunnen voorkomen worden. Een landbouwer bestrooide, als er een voer hooi in de 9chuur was gebracht, dit met eeu pond zont, waardoor het sterke broeien werd getemperd cn het hooi bovendien sma kelijker en gezonder werd. En voorts had hij midden in den hooistapel eene opening van beneden naar boven. Deze verkreeg hij door een vrij groote mand op den bodem te plaatsen en die, naar gelang de hooistapel hooger klom, steeds hoogcr op te trekken. Die opening rookte na eenige dagen als een schoor steen. Het vocht van het hooi ontlastte er zich door, in een dikken damp gedurende vele dagen. Des winters was al het hooi, behalve een klein weinigje vlak by den schoorsteen, frisch, droog en gezond, en het werd met graagte door het vee gebruikt. Een mystificatie-decoratie, die den algemeenen spotlust gaande maakte, heeft volgens „de Tijd" te Vliasingen eenige dagen geleden plaats gehad. Den gezagvoerder van een der mailbooten nl. heeft men ridder gemaakt van de „Orde van verdiensten", omdat zoo luidde de «officiëele" kennisgeving hij onlangs den hertog van Kent die van de begrafenis onzer beminde Koningin naar Engeland terugkeerde zoo bijsonder voorkomend en met de noodige égards op zijn aohip had ontvangen. Het gek ste van de historie is, dat die soi-disant hertog niemand andera waa dan een chooolade-koopman, dien meu voor den echten hertog hield en die zich alle attenties en ovatiën met vogelatactiek liet aanleanen. Dikwijls komt de vraag bij ons op, hoe is het toch mogelijk, dat de arbeiders, die in de open ln«ht moe ten werken, en aan alle afwisselingen van ons veran derlijk klimaat zijn blootgeatsld, nog gezond bljjven Men zon werkelijk gaan gelooven, dat die arbeidende klasse van eeu ander maaksel is, maar wanneer men de doctoren spreekt en anderen die met hun gezond- heidstoestind beter bekend zijn, dan verneemt men helaas, dat er in dien kring oneindig velen gevonden worden, die aan verkondbeid, bronchitis, catharren, of andere aandoeningen van borst en longen lijden. Voor ben is het werkelijk een zegen, dat de teerkap- tnles van Guyot zijn uitgevonden, die door den arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden inge nomen, en die alle borstdranken, patés en siroopen vervangen, die hij te huis zon moeten bereiden en innemen. Daarenboven beeft dit geneesmiddel het voorrecht van bijzonder goedkoop te zijn. Elke flacon teeikapvules bevat zestig kapsulee, zoo dal de heheele behandeling slechts 6 a acht centen (laags kost. Het is zeker dat zoowel de goedkoops prijs als de uitstekende uitwerking dier kapsnles er veel toe hebben bijgedragen om dit geneesmiddel de populariteit te doen verwerven, di« het tegenwoordig in alle landen geniet. GEBOREN17 Jili. Jan Gerard Lseien Wilhelm, onder» G. P H. Zimmerman ea J. vin Soo«beek. 18. Wilhel mus Johtanee, oudere C. de Jong eo 8 de Hoog.Agstba Elisabeth, oudere L. Dabbel en E. vsa der Spelt. Pieter Matthyo, oudere C. Kerkhof es P. A. Rollout Jovioa Johanna, oudera J. ven der Veer es J. Keorelsir. - 20. Alidt Mergo, oudere J. N van der Liet eu C. Molrneer. Hendrika, oudere L. ven Loos en J. Freaken. Theo dore, oodare J H. ten Keetcl eo G. A Joooteo 21. Jeeoba Frederlea, oudere B. vso der Meoloo en J. F. lende. OVERLEDEN; 18 Jnli. B. M. Dongelmeoe, 8 m J. de Koning, 6 w. M. Vieter hnievr ven k de Heen, 87 j. 18. L. Flos, 8 m. 80. A- den Onden, 18 81. P. P. Verspoij, hoieer. ren J. H ven Kleef, 28 j. ONDERTROUWD; 20 Jnli. D. Frtok, 28 j. en E. van Creveld, 21 j. J. Wegman. 25 j. en S. C. Meimnger. 21 j. H. Sliedrecht, dl j. en J. von Heek, 86 j. J. Loo- rier, 83 j. en N. Lokom, 19 j. W. ven den Heuvel, 2d j. en A. ven der Hem, 22 j. Gouda. druk van A. Brinkman.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 3