Nieuws- en Advertentieblad Voor Gouda en Omstreken. m. \G. N. [I H N? 2016. 1877. 11 'I* BINNENLAND. BUITENLAND. 4 Zondag 29 Juli. EN, Co., kDE BultenlaniM Overzicht. uoa. cruilen. il'ï eSan, ohllver», n in de oogtijdig leden wot- ALM. Bin- huid haar enteraad eniging” M” •AM. isl ■I •e GOUDSCHE COURANT. 9 j Mi edigste ran >EN. UDER8 van S-RMZSin 6 AUGÜ8- •IJ DAG IQ makshalve alsook op idige, Fre- »gts- 4N. urgemeetler. •retarit. dat op 6 ENSTvm. WAAKT rIEVWE RAVEN kende van 'a namid- ut Gouda i avond» BLOM. ‘'<1 VAN III geworden, tot her- i over de tl ik u,bjj rbliek ma ar: bjj B. èurs in het I «De werkstaking in de Ver. Staten ia niet» min der dan een burgeroorlog geworden”, zegt de Daily Neut, die aanraukelyk de zaak minder ernstig achtte. De beweging heeft zich uitgebreid tot den New-York Centralop vier hoofdlijnen is het ver keer geheel tot staan gebracnt, en als men denkt aan al de groote steden, die langs den spoor het dagelijksch voedsel, melk ent. bekomen, begrijpt men eenigszins hoe hachelijk de toestand is. Te Rea ding zijn de muitelingen en de troepen slaags ge=- weeet en zijn zeven werkstakers gedood en 3e ge wond, doch het is vooral in New-York en San Francisco, dat op het oogeablik het gevaar het grootste is. De Internationale heeft zich aldaar openlijk voor de muitelingen verklaard en groote openbare ver gaderingen van werklieden Worden gehouden, waarop sympathie voor de werkstakers betuigd wordt. De gouverneur van den staat New-York heeft 28,000 man militie meest oud-gedienden opgeroepen, om onmiddellyk bijeen te komen, ten einde den Staat te beschermen. Buffalo i» in oproer en aldaar zoowel als in New-York syn 2000 extra-politie- agenten aangesteld. In Columbus hebben de krach tige mannen der burgerij zich vereenigd tot een korps burger-politieagenten, en toen het gewapend gemeen aldaar de fabriek- en spoorwegarbeiders gedwongen had den arbeid te staken, beeft eene burgerwacht, na den ganseben nacht gevochten te hebben, het gemeen uileengedreven en de orde her steld. Ten oosten van Chicago en Saint Louis is het verkeer ten einde. Te San Franoisoo zijn zoo veel mogelijk soldaten bijeengebracht. Eene volks vergadering, waaraan 10,000 werklieden deel namen, is gehouden, waarop communistische besluiten ge nomen werden, en tot den dood en de verdelging der Cbineezen besloten werd. De werklieden tastten de Chineesche wijk aan en verbrandden een huis, toen de politie en soldaten de wijk afzetten, die nu door hen verdedigd en door de werklieden bele gerd wordt. Te Philadelphia, waar alles rustig is, brengt gene raal Hancock een groote legermacht bijeende vrij willigers stroomen toe, en de burgemeester der stad heeft 1200 extra politieagenten aangesteld om de soldaten te helpen. De regeering doet al het mogelijke, doch doordien de middelen van gemeenschap in de handen der oproerlingen zijn, en door meer dan dertig steden bystand tegen de muiters gevraagd wordt, is de toestand zeer hachelyk. Een socialistische oorlog, niet ongelijk aan den opstand der Commune, be dreigt thans de Amerikaansche republiek. De latere berichten zijn eenigszins meer geruststel lend het gevaar is evenwel nog niet geweken. GOUDA, 28 Juli 1877. Gisteren avond heeft de eerste vergadering plaats gehad van degenen, die zich als leden van de ver- eeniging «Eigen hulp” hadden opgegeven. Er waren 40 leden tegenwoordig. De aanwezigen hebben zich tot een district Gouda en omstreken geconstitueerd en gedeeltelijk een reglement vastgesteld. Het voor- loopig comité blijft op verzoek der vergadering in functie ten einde in eene volgende byeenkomst tot verdere behandeling van het reglement en de keuze van een definitief bestuur over te gaan. Het aantal leden te Gouda bedraagt 72, terwijl voor zoo rer hier bekend is uit de omliggende ge meenten 20 personen als leden zijn toegetréden. Uit het verslag der spoorwegmaatsobappy Leiden Woerden blijkt o. a., dat de werkzaamheden aan die lijn over de geheele lengte met kracht worden voort gezet en dat, zoo geen stoornis meer in den arbeid voorkomt, de weg iu het volgend najaar, waarschijnlijk in exploitatie zal kunnen komen. Naar men verneemt, zou bij de leden van het kiescollegie der hervormde gemeente te Amsterdam het voornemen bestaan, ter vervulling der bij die ge meente vaceerende predikantsplaats, beroep uit te De Engelsche liberalen verzetten zich tegen het denkbeeld om Gallipoli te bezetten. Op het jaar- lijksche diner der vischkoopers hebben Hartington en Bright er zich stellig tegen verklaard. Ook onder de conservatieve bladen bespeurt men eenige aarzeling op dat punt. Rusland schijnt, na- melyk, 'volstrekt geen notitie te zullen nemen van de bezetting van het schiereiland Gallipoli, maar later aan die Europeesche mogendheden de taak over te laten om Engeland daaruit te verdrijven, dewyl toch niemand dulden kan, dat Engeland daar een tweede Gibraltar vestigt. Turkije moet ook onge neigd zijn de Engelschen op zijn grondgebied te ontvangen, anders dan als bondgenooten iu den oor log, db dat is geenszins de bedoeling van het Engel sche ministerie. De Russen komen Adrianopel nader en nader, en zijn reeds voorbij Eski saghra, dat op den weg ligt tusschen Kasanlek en Adrianopel. Raouf Pacha, de minister van marine, heeft hen volgens de Turk- sche berichten tevergeefs pogen tegen te houden. Het vierde legerkorps volgt net achtste nu over den Balkan. Ten zniden van den Balkan zal waarschyn- lijk de beslissende slag van den oorlog geleverd worden. De nienwe Tnrksche opperbevelhebber zendt van Shoemla voortdurend troepen naar Adrianopel, niet omdat hij hen missen kan, maar omdat hij ten zuiden van den Balkan den grooten slag verwacht. De Varna en Rutschulupoorweg is tot Rasgrad nog open voor de Turken. Het Russische korps, dat door de Dobrutscha gemarcheerd is, sluit met het belegeringsgeschut Silislria in, dat dus tegelijk met Rutsohuk belegerd en gebombardeerd zal worden. Te Rutschuk zijn 50 a 60,000 Tnrksche soldaten, en een verwoede strijd zal daar zeker geleverd worden. Een Rus sische bom heeft reeds een kruitmagazijn in Rut- schuk in de lucht doen springen. De regeeringspenonen en groot-waardigheidsbeklee- ders te Könstanlinopel schijnen allen in ongenade ge vallen te zijn, tengevolge van den tegenspoed der Turksche wapenen. Men hoort van niets dan afzet tingen zelfs zegt men dat Midhai-Pacha is terug geroepen. Er bestaat veel kans, dat bij de aanstaande nieuwe re geling der kaart van Europa de stem van Frankryk niet zal worden gehoord tengevolge van de handelwijze zijner regeering. De mogendheden zullen het geen stem verleenen in haar raad, indien het niet in het bezit is eener behoorlijke regeering overeenkomstig de bepalingen zijner constitutie eu algemeen zoowel te 8t. Petersburg, als te Weenen en te Londen wordt het door de vrienden van Frankryk betreurd, dat noch de maarschalk, noch zyn raadslieden zich haas ten een zoodanige regeering aan het land te verze keren. Verre van daar. In den gisteren gehouden ministerraad moeten de verkiezingen werkelyk eerst op den 14n October door velen een ongrond- wettigen termijn genoemd, vastgesteld zyn, tenzy onvoorziene omstandigheden een spoediger oproeping der kiezers mochten wenschelyk maken. Blykbaar ia deze reserve niets dan een wassen neus, waar- aohynlyk ten genoege van den hertog Decazes, die uit Salina was overgekomen om de zitting van het kabinet bij te wonen en ongetwijfeld ten dringend ste voor een korten termyn heeft gepleit. Tevens zyn de oflicieele oandidateulijsten vastgesteld. Andere bladen verzekeren echter, dat er in dien raad nog niets is bepaald. De heer de Broglie gaat met zyn omwerking van het korps ambtenaren voort. Alweder is een decreet ver schenen tot opruiming van kantonrechters en griffiers, zoodat ook van deze ambtenaren niet velen onge stoord blyren. Intusscheu heeft de minister van financiën, Caillaux, zich tot de directeuren generaal en de betaalmeesters-generaal geweud om ook den ambtenaren bij het financiewezen de les te lezen hoe zich te gedragen ten aanzien van de verkie zingen. brengen op dr. A. Kuyper, emeritus-predikant en oudlid der Tweede Kamer. Men schrijft ons uit Utrecht 27 dezer: Gisteren zette de algemeene vergadering van het N. O. tGJ haar werkzaamheden voort. In de voor- middagzitting werden de voorstellen ter wetswijzi ging met de daarop ingekomen amendementen behandeld. De amendementen werden aan stemming onderworpen, de stemming over de voorstellen zalf werd naar de afd. gerenvoieerd, die binnen eenigen tijd geroepen zullen zijn uitspraak te doen. In de namiddag zitting werden drie paedagogische vraagpunten besproken en welhet aanschouwelijk onderwijs eu het geheugen, ingeleid door den heer IJkerna van ’s Hage; doel van bet herhalings-onder- wijs cn'middelen om dit doel te bereiken, ingeleid door den heer Labberton van Alblasserdam, en het vrouwe lijk hulppersoneel op de school, ingeleid door den heer Gerhardt van Utrecht. Hoogst belangryk waren de discussien die uit de behandeling dier vraagpunten voortvloeiden. Alge meen werd erkend dat herhalingsonderwy». dringend noodzakelyk is, om het lager onderwys vruchten te doen afwerpen. De laatste inleider; die de vrouw te zwak oordeelde om met goed succes op de lagere scholen werkzaam te zyn werd door velen bestreden. Mevrouw Storm handhaafde het recht der vrouw op grond harer ondervinding in Amerika op gedaan. Gedurende den geheelen dag werd de tentoonstelling van historische platen en portretten uit de roem- rijkste jaren onzer geschiedenis (1648—1667) druk bezocht. Namiddags na afloop vereenigde zich een honderdtal aan een diner. Heden heeft de afd. Utrecht hoofdbestuur en afgevaardigden uitgo- noodigd tot het by wonen van een tochtje naar Baarn, waartoe men te 8 u. 50 langs den Ooster- spoorweg vertrokken is. De heer van den Berch van Heemstede hoeft uit verschillende plaatsen aan giften voor het Groen-vau- Prinsterer-fonds een som van f 5500 ontvangen. Door den mieter van binnenlandsclte zaken zyn, met ingang van 1 September e. k. tot de lessen aan de rylu-kweekschool voor onderwyzers te Haar lem toegelaten 22 jongelieden. Ten gevolge van deze beschikking zal de cursus 1877/78 worden geopend met 86 kweekelingen, van welke 80 de gewone ryks- toelage van 300 zullen genieten. Volgens de N. drni. Cl. is door wijlen H. M. de koningin bij testamentaire beschikking aan het weeshuis te Apeldoorn, waarvan zy beschermvrouw waa, een legaat van f 1000, vry van successie rechten, vermaakt. Op een door den Burgemeester en den secretaris eener in Noord-Brabant gelegen gemeente aan de Regeering ingediend adres, voorziening vragende, opdat aan de burgemeesters en gemeente-secretaris- sen vergoeding worde toegekend voor hunne werk zaamheden ten behoeve van den Rjjksdienst, heeft de Minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven, dat het verlangde niet strookt met het beginsel bij de gemeentewet aangenomen, volgens hetwelk aau den burgemeester en den secretaris alleen eene bezoldiging, vastgesteld zooals de artt. 73 en 104 bepalen, als belooning wordt gegeven, en dus bij de Regeering geen termen zyn gevonden om op dat beginsel terug te komen. Men verneemt dat bet kapitaal, benoodigd voor het in de vaart brengen van een schroefstoomboot- dienst tusschen Rotterdam en Schoonhoven reeds ge plaatst is. Spoedig zal dus de stoombootdienst op de Lek, tot groot gerief voor den handel en het rei zend publiek, met één boot vermeerderd worden. Bij de Tweede Kamer zyn ingekomen wetsontwer pen tot wijziging van de orimineele wetboeken voor het krijgsvolk, zoowel te land als te water, waarbij de lyfstraffen worden afgeachaft, als belettende vooral eene afdoende, duurzame verbetering van het perso neel der zeemacht. Het ontwerp betreffende de land macht is iu hoofdzaak dat van 1868, maar met het

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1