Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. UIT, JDA WI 1877. BSS, BINNENLAND. BUITENLAND. nis. ND LETJES rdkotland oud r. Manierat, b aardiger beeft no. KMAN. LP.” Buitenlandse!! Overzicht. Woensdag 1 Augustus. il vom 9 G JLLAND. Cent het districts- zullen wij voortgaau met deze triote-beefaiur. g Comité, UB. CDHOB8T. SB. l, om iet de niet hebben wenschee te i op de Ver- by den Beek- tenens nadere teljjke Gerefof d. HNKMAN. an zjjne Bnr- orige jaar see diezelfde gumt togen gemeten. fGopMAAN- ten TL xua iet Komflhqfo ier. GOUDSCHE COURANT. zendeling onder des avonds te oegzame deei- :n Zondag in ovengenoemde ingvaahoog- >ge is naarde I de verwach- Standplaat» monies ff Bij een komt eersten blik op wat de kermis aanbiedt, er een gevoel van leedwezen bij ons op bij de ge- dachte wat er ontbreekt, dat vroeger steeds een eere- plaats onder de kermisgenoegens innam. Er is nl. tot onze verwondering geen enkele schouwburgtent. Hoe is ’t mogelijk 1 Steeds, zoolang als ons heugt, waren de beste tooneelgezelschappen hierheen gekomen op kermistijd om Gouda’s ingezeten te doen zien, wat zij konden en meestal beloonden volle zalen hun moeite. Nog slechts een paar jaar is ’t geleden, dat Albregt’s gezelschap met mevr, de Vries, den heer Moor en mevr. Albregt. aan de eene zijde en de hh. Le Gras, van Zuijlen en Haspels aan den anderen kant, ons als om strijd noodden tot een bezoek aan hun kunst tempel. En zelfs dan, wanneer zij ontbraken was een gezelschap als dat van Judels (eerst in vereeniging met Boas en later met Bouwmeester) daar, om too- ueelliefhebbers te doen genieten. Wy betreuren het gemis van een Tooneelgezelschap en moeten ‘t slechts wijten aan een ongelukkig toeval, daar wij o. a. zeker weten dat het uitnemende Rotter- damsche gezelschap van de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels reeds in het laatste gedeelte van 1876 aanvrage deden om, hier op deze kermis te mogen verschijnen, terwijl later door de hh. Judels en Bouwmeester eveneens aanvrage is gedaan, die echter tot nu toe niet verschenen.(*) Hoe dit zij, wij gelooven dat het ’t ontwikkelde gedeelte der kermisgangers met ons zal spijten dat dat, ’t welk meestal ’t beste van de kermisgenoegens ge noemd mag worden, ontbreekt, terwijl wij ons nu zullen moeten tevreden stellen met een en ander van minder qualiteit. Om Genoegen» zalen zullen ons, als vorige jaren weder afwisselend genot aanbieden. Daar zal nl. optreden het gezelschap dat in het Rotterdamsch feestgebouw onder directie van den heer N. J. W. Sluijter en ook elders in ’t land o. a. te Arnhem, met succes voorstellingen gaf. Het Braziliaansch Apengezelschap, dat daartoe be hoort, komt voorzeker een niet gering deel toe van den lof, die ’tgeheele gezelschap alom inoogst en wij kunnen onze stadgenooten, zeer aanbevelen ook deze vlugge, moedige kunstenaars met een bezoek te vereeren. De soirees worden besloten met een bal. In een volgend nr. kermis beschouwing. Zaterdag 28 Juli, vierde de heer G. A. Muller, Burgemeester van Langeruigeweide, Hekeudorp en Pa- pekop zijn zilveren bruiloftsfeest. Gaven in al die ge meenten tal van wapperende vlaggen blijk van de ach ting voor hunnen burgemeester, meer nog bleek dit door de aanbieding van een prachtig zilveren theeservies met toepasselijke inscriptie uit bijdragen der gezamen lijke Gemeenten aangekocht bij den heer W. Begeer te Gouda, wien lof toekomt voor zyn werk. Onbe krompen was de schooljeugd door den jubilaris in de gelegenheid gesteld te deelen in de feestvreugde; ook de minvermogenden waren door hem niet ver geten. Men schrijft ons uit Boskoop: Nauwelijks beeft Pomona hare gaven in den vorm van aardbeziën uitgedeeld of Flora spreidt eene on gekende pracht ten toon in de gedaante van rozen en andere bloeiende gewassen. Honderde verschei denheden van de koningin der bloemen staan thans in vollen bloei7! Dit jaar schijnt voor haar byzonder gunstig te zijn. Het is daarom een gelukkig denk- keeld van de afd. «Boskoop" van de Ned. Maatsch. v. Tuinbouw en Plantkunde en de vereeniging «Flora en Pomona" alhier om op Zaterdag 4 Augustus eene groote Tentoonstelling van Rozen te houden. Met recht mag men op dien dag een druk bezoek van kenners en liefhebbers verwachten, want terwijl de reis van Gouda of Leiden per as of per stoomboot //Vol harding" tot in deze plaats tot de aangename uit stapjes kqn gerekend worden, is het vóór vele men- schen een waar genot om een mooien zomerdag in dit land van bloemen en vruchten door te brengen. GOUDA, 31 Juli 1877. Gisteren avond is in eene tweede vergadering van het district «Gouda en omstreken” van de Vereeni ging «Eigen hulp” het reglement verder afgehan deld en geheel vastgesteld, waarna men is overgegaan tot het verkiezen van een bestuur. Behalve de zaken, waarmede het hoofdbestuur zich zal bezig houden (pensioenen, weduwfonds en levens verzekering), voor welke het districtsbestuur alleen de tusschenkomst is tusschen de leden en het hoofd bestuur zal het district /zGouda en omstreken," volgens het reglemènt, zich vooreerst bepalen tot 1°. het bevorderen van vereenigingen en contracten van aankoop2°. het stichten eener spaarkas tot ver zekering van lager- en midd. onderwijs aan de kinderen der leden3o. het oprichten van een voorschotbank voor diegenen der leden, welke tijde lijk gelden wenschen op te nemen. Tot leden van het bestuur zijn verkozen de Heeren Dr. W. Julius, A. D. Petter, D. W. C. Veldhorst, Mr. W. Hemsing, H. W. F. Bonte, A. Roozeboom, F. H. Bulaeus Brack (van Reeuwijk), van Deutekom en J. F. Koobs. Den 28sten Juli heeft te Kopenhagen de ondertee- kening plaats gehad eener nieuwe overeenkomst tus- schen Nederland en .Denemarken tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Vrijdag werden te Berg-Ambacht verpacht de tienden van het kroondomein onder de gemeenten Berg-Am bacht, Lekkerkerk en Ondekerk a/d IJscl, alsmede de hennep- en koorntienden van den ambachtsheer van Berg-Am backt. Deze tienden brachten ditmaal aanmerkelijk minder op dan gewoonlijk, tengevolge van den ongunsligen stand van het hennepgewas. Ook de gewone verkoopmg van appels, peren, etc. bracht minder op dan gewoonlyk. De spoorweg LeidenWoerden zal vermoedelijk niet meer kosten dan de raming, 3000000. Tot dusver is voor oprichtingskosten 18777.34®, voor aanleg 820570.64 besteed. Daar zijn ze weêr, die dagen van weleer, die reeds de vreugde uitmaakten onzer vaderen, die dagen, welke nog steeds bij hunne verschijning een glimlach op veler lippen, een blos van vreugde op veler gelaat doen ontslaan. Daar zijn ze wéér, die dagen van onschuldige kindervreugd en zorgelooze ontspanning, maar tevens van walgelijke uitspatting en treurige brooddronkenheid. Als gewoonlijk heeft zich bij deze gelegenheid een massa «kermisvolk" over onze straten verspreid, slorsige mannen, havelooze vrouwen en vuile kinderen doen zich telkens voor aan onzen blik allerlei tenten en kramen bieden alle soorten van genie tingen aan en de liefelijkste deunen uit keurige instrumenten en uit schorre keelen maken de maat van ’t genot vol. Hoewel geenszins onbepaald dweepende met de kermis, zijn we toch niet geheel blind voor de gunstige zijde die ook zij ongetwijfeld biedt. Wat tal van A-. i-j-j van dansende kindervoetjes juichten niet sedert dagen de kermis tegen, wat is aangenamer dan die onbewimpelde vreugde van zoo vele kleinen te zien voor die heerlijke kermisgenie- tingen! Wat een aantal menschen, die dag in, dag uit zich aan *t werk wyden, werpen gedurende den ker mistijd alle zorgen van zich af en wyden zich onbezorgd en onbekommerd aan *f vermaak. In die algemeene vroolijkheid is ontegenzeglijk iets gelegen, dat onwillekeurig zelfs den zwartgalligsten goed doet, iets dat den rimpel doet verdwijnen van *t voorhoofd en den donkeren blik doet verhelderen. Wij wenschen onze stadgenooten een recht aange name kermis toe en hopen dat zij veel genoegen zullen smaken, een genoegen dat het gezond verstand en den goeden smaak niet in ’t aangezicht moge slaan, opdat, is eenmaal de kermisweek weder voorbij men de bewustheid moge dragen in zijn hart op waardige wvze uenoten te hebben en ook in den tijd «te boter worfi itst met zijne TOERTJES ran af de Korte A. C. 8CH0Ü- ening. BwH- 1. Hö beveelt Een redevoering door Mac-Mahon te Bourge uit gesproken, is in alle gemeenten van Erankrijk aan- geplakt, doch zij zegt niets anders dan de gewone praatjes van de partij der orde. De maarschalk zal zijn taak blij ven vervullen, hij zal de orde hand haven, den vrede bevorderen enz. Alleen verdient opmerking, dat men het noodig heeft geacht den president lasterlijke geruchten te doen tegenspreken. Welke wordt niet gezegd. De terugroeping van Midhat Pacha is nog niet bevestigd. Na een uitvoerige conferentie met graaf Andrassy schijnt hij besloten te hebben de formecle f terugroeping niet te Weenen af te wachten, maar onmiddellijk naar Londen te reizen, ten einde zoo mogelijk daar in het belang van zijn vaderland werk zaam te zijn. Een Weener correspondent van de Timet heeft gisteren met Midhat Paoha een onderhoud gehad. „Het is mjjn innige overtuiging zou Midhat bij die gelegenheid gezegd hebben, dat ik op dit oogenblik in den vreemde, in de Oosten- rijksche en Engelsche regeeringskringeu meer voor Turkije kan doen dan als grootvizier te Konstanti- ■opel. Van vrede is in elk geval nog geen sprake. Dit weet ik zeker dat noch Engeland noch Oosten rijk verbrokkeling van het rijk van de Porte zullen toelaten. Een nieuwe nederlaag der Turken heeft de agitatie te Adrianopel en Konstantinopel ten toppunt geroerd. Suleyman Pacha is te Karabounar geslagen, bij welke gelegenheid hij tien stukken geschut heeft verloren en zijn leger in de richting van Adrianopel heeft teruggetrokken. Op den spoorweg tusschen Jamboli en Pbilipopolis hebben de Kussen vijf bruggen afge broken en tusschen Pbilipopolis en Adrianopel heb ben zij den spoorweg in de nabijheid van Chaskoi opgebroken. Chaskoi is een klein stadje van 3000 a 4000 inwoners, 60 kilometers ten zuiden van Eski- Saghra, ongeveer 70 kilometers van Adrianopel. De Russische troepen bevinden zich thans bij Jamboli en tusschen Eski-Saghra en Karabounar. Het 2de Russische legerkorps heeft Silistria omsingeld. De opgewondenheid onder de Muzelmansche be volking ie zoo hoog geklommen, dat de consul van Frankrijk te Cavalla, die van Griekenland te Burgas en die van Frankrijk en Italië te Gallipoliaau ambassa deurs hunner regeeringen te Konstantinopel de zen ding van oorlogschepen naar die streken hebben ge vraagd ter bescherming en verdediging der belangen hunner landgenooten. De consuls te Adrianopel heb ben aan den Turkschen gouverneur eene nota over handigd met verzoek om de veiligheid hunner land genooten aldaar te waarborgen. De Italiaansche consul in laatstgenoemden stad heeft aan zyne landgenooten eenvoudig aangeraden terstond te vertrekken, wel een bewijs hoe onveilig het lot der Christenen is. Aan de ongeregeldheden in Amerika is nu bijna geheel een einde gemaakt, doch het verzet tegen het wettig gezag en de ontzettende vernieling van eigendom, zal voor de werkstakers nog ernstige ge volgen hebben. De werklieden, die te Pittsburg opt" schitterende kindcroogjes, hun directie er voor te straffen, dat ze geen g<dd genoeg verdient, om hun hooge loonen te betalen, voor 10,000,000 aan spoorwegwagens en locomo tieven stuk geschoten en verbrand hebben, zullen gelegenheid hebben lange jaren over hun krankzin nige daad na te denken en die te betreuren. De regeering van Pennsylvanie heeft verklaard met groote gestrengheid te zullen optreden, en ze heeft onlangs getoond, dat ze het niet bij woorden laat. Twaalf ïenche mijnwerkers, die tot rnw geweld en zelfs tot doodslag hun toevlucht hadden genomen, tijdens een werkstaking, zijn naast elkander opgehangen. De rechter, die het doodvonnis uitsprak, zeide dat ia een vrijen staat, in een republiek, de wet meer geëerbiedigd moest worden, dan ergens elders. Naar het schijnt, zal de Amerikaansohe regeering volgens hetzelfde beginsel handelen en met groote gestreng heid de hoofden der Internationale straffen die naar algemeen beweerd wordt het socialistisch oproer hebben aangevoerd. dat de heeren Judels en Bouwmeester ter elfder ure nog xijA verschenen. Deze tijding zal zeker velen genoegen doen. van genoegen getoond te hebben te weten, wat men aan eigen karakter en fatsoen verschuldigd is.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1