els, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. W! 1877. Np 2018. mm BINNENLAND. BUITENLAND. Vrijdag 3 Augustus. re, OCBE en HOLM, eiet. iinierie, Buitenlandscli Overzicht. elke door i HH, Ge» algemeene jsverteriag, stelling na t gevolgen, aroche )te zwakte, f <r den Heer de IAN. ardiger heeft e is naar de Apotheker ida. de verwach- Standplaats onie.> Jent. _n dholland oud Manieren, Uitgebracht werden 590 stemmen, van onwaarde Daarna verkregen de hh. G. A. Oudijk 359, Jhr. M. C. F. J. de Rotte 325, C. Meseemaker (aflr. iid) 264 en P. Goedewaagen (aftr. lid) 190 stemmen. Gekozen zijn dus de heeren G. A. Oudijk en Jhr. M. O. F. J. de Botte. GOUDSCHE COURANT. 8IGAREN- SIGAREN- Schildpad, sre Soorten, >te Collectie 9 te Leiden, COLOGNE de lagere De de De onlangs bij het le regimant infanterie nieuw benoemde kapitein der 2e klasse G. P. H. Zimmer man is respectievelijk ingedeeld bij de le compagnie le bataljon te Leeuwarden. Men schrijft aan do L. Ct.Groot is de pluk van aalbessen, die inzonderheid uit het Westland, de streek, waar ook deze vrucht het eelst geteeld wordt, wijd en zijd ter markt komen, naar de fabrieken gaan tot Aan de mededeelingen in de zomervergadering van den geneeskundigen raad van Zuid-Holland ontleenen wij met betrekking tot de volksgezondheid eenige statistieke cijfers omtrent de sterfte in 1876. In dat jaar bedroeg de sterfte in deze provincie 29.86 van 1000 inwoners. In 1875 was die verhouding 31.13 geweest, zoodat het totaal cijfer in 1876 ge ringer dan in het vorige jaar is geweest. Het is opmerkelijk dat de vermindering uitsluitend betreft ziekten, die in de epidemiewet genoemd zijn, hoewel men daaruit niet de gevolgtrekking mag maken, dat er werkelijk niet meer sterfgevallen aan infectieziekten voorkwamen, vermits verzwijging van niet weinige besmettelijke ziekte-gevallen buiten twijfel is. Wijders blijkt uit die sterfte-opgave dat vóór de invoering der epidemiewet in geheel Nederland ruim 3000 sterfgevallen aan typhus per jaar voorkwamen, daarna ruim 1300 per jaar. GOUDA, 2 Augustus 1877. De uitslag der herstemming voor 2 leden van den Gemeenteraad alhier is aldus: Oeie uitslag is door ons reeds gisteren aan onze abonné’s afzonderlijk vermeld in een Extra Nommer. gedurende de beroemde 1. Het atelt uder onderljjf. tzoeken zullen i ten zeerste eraan ie ver- g COSMO- gezichten uit met de wel- uin tegenover Directeur, nis. De Fransche bladen vinden natuurlijk in het in ons vorig nr. besproken speechje van Mac-Mahon te Bourges stof te over tot commentaren en variaties op het oude thema. Terwijl het Journal Officiel de ontvangst, die den President van de zijde der bevolking te beurt viel, vol geestdrift noemt, schrijft het Journal de» Débat», dat er betrekkelijk weinig menschen op de been waren en dat de kreten van „Leve de Maar schalk" slechts spaarzaam weerklonkenhetzelfde wordt aan de Temp» en de Rappel geschreven. De Fourtou is weer naar Parys teruggekeerd. Volgens de Monitewr zal Mac-Mahon binnenkort naar St. Étienne gaan. De algemeene oorloge- en politieke toestand is er in de laatste dagen voor Busland niet gunstiger op geworden. Terwijl de Turken'op het oorlogsterrein na het ontslag van Abdul Kerim van meer energie blijk geven, worden er zoowel in den Oosterschen als in den Engelschen Ministerraad besluiten genomen, die te Petersburg terecht als zoovele bedreigingen zullen gelden. Implicite heeft de groote Oosten- rijksche ministerraad tot mobolisatie vau het leger besloten, en ook in Engeland gaat men voor( met het uitrusten en proviandeeren der oorlogschepen op een wyze, die doet vermoeden, dat het onweer wel cens spoedig zou kunnen losbarsten. Wel is waar heeft Northcote Dinsdag weer iets meer vredelievend gesproken, doch dat kan even goed het gevolg zijn vau de overtuiging, dat iqen ia de laatste dagen de hartstochten wat al te seer heeft opgewekt. Men meldt uit Londen de briefwisseling, aan het Parlement overgelegd, bevat eene dépêche vau den Engelschen consul uit Samia 14 Juli, meldende, dat de Bussen de Bulgaren aanhitsen om verschrikkelijke gruwelen te bedrijven. In eene dépêche van den heer Layard van 24 Juli leest men: «De Sultan zendt mij een brief, waarin hij koningin Victoria verzoekt haren invloed bij keizer Alexander aan te wenden, om een einde te maken aan de wreedheden, door de Russische troepen bedreven." In eene dépêche van den heer Layard, van 18 Juli, wordt gezegd, dat de tijdingen van moorden, door de consuls bevestigd, ongetwijfeld waarheid behelzen, maar toch overdreven kunnen zijn. De heer Kemball, telegrapheert, dat het bericht der gruwelen te Ardaham onwaar is. Keizer Wilhelm zal den 7n Augustus van Gastein naar Berlijn terugkeeren. Du ryksregeering heeft een nieuwe verdeeling ge maakt van de Duitsohe vestingener zijn thans slechts vestingen van de eerste en van de tweede orde en haar getal is nu tot op 28 gedaald, waarbij nog 10 vestingen moeten gebracht worden, die meer als zoodanig worden beschouwd, uithoofde van de kust- versterkingen in de nabijheid daarvan uitgevoerd, als wel om de sterkte der plaats zelve. Tot de eerste klasse behooren Straatsburg, Rastatt, Germersheim, Maints, Metz, Koblentz, Keulen, Wesel, Ulm, Ingolstadt, Maagdenburg, Glogau, Neisse, Kustrin, Spandau, Thorn, Posen, Dantzig en Konings bergen. Tot de vestingen der tweede orde zyn gebracht: Neubreisaob, Diedenhofen, Bitsch, (het kasteel), Saar- luis, Torgau, Koningstem, Glatz en de bergvesting Beyen. Als nieuwe vestingen der eerste orde zijn nu opge komen: Glogau, Kustrin, Thorn en Spandau. Tot de kustvestingen worden thans gerekend Wil helmshaven, Friedrichsort (Kiel), Pillau, Memel, de vestingwerken bij Colberg, Swinemunde, Straalsund, Sonderburg en die tot bevestiging der Elve en Weser. Den 28n Juli werd in de sociëteit „Ous Genoegen" alhier de gewone vergadering gehouden van onder wijzers uit het zevende district van Zuid-Holland. Zij werd vereerd door de tegenwoordigheid van den inspecteur, den heer dr. A. T. van Aken. Na een hartelyk welkom aan de leden, <|ie ten getale van ruim 30 waren opgekomen, drukte de schoolopziener zijn blijdschap uit over de belang stelling, die de Inspecteur al dadelijk in het 7 de district had getoond. Nadat de notulen gelezen en goedgekeurd waren en het verlies vau den heer van Dam in treffende woorden was herdacht, begon de heer Westbroek zijne inleiding: Het velband tu»»chen het Lager en Middelbaar Onderwy». In breede trekken schetste de spreker den toestand van het lager, het uitgebreid lager en het middelbaar onderwijs, welke door hemde drie schakels genoemd werden van de keten, waaraan tegenwoordig als ’t ware de weteipchappelijk gevormde mensch gebonden is, en bracht als résumé van die uitvoerige inleiding het gesprokene tot de vijf vol gende aphorismen, ten einde die aan het debat te onderwerpen 1°. Er bestaat verband iusschen lager en uitgebr. lager onderwijs; het ligt echter alleen in deu aard der vakken van onderwijs. De richting, door den onderwijzer aan de school gegeven, is eene geheel vrije; de wettelyke voorschriften tot verband bestaan niet en zouden alleen recht van bestaan hebben, iudien vooral naast de lagere school ook eene school voor U. ”L. O. bestond. 2°. Scholen, waar lager en tevens U. L. onder wijs gegeven wordt, en wel het laatste alleen iu de avondschool, verdienen geen aanbeveling. 3o. Het U. L. O., de verbandschakel van de onderwijsketen, komt in de wet van 1857 niet tot zijn recht. Leverde het op sommige plaatsen geen voldoende resultaten, dan is de wet alleen daarvan de schdld. Bij de invoering van de wei op het Middel baar onderwijs, had die van het Lager, althans voor het Uitgebr. Lager moeten worden herzien. 4o. De onmiddellijke aansluiting van w aan de middelbare school verdient afkeuring, overgang is niet geleidelijk genoeg en pwet in meeste gevallep tot verkeerde resultaten leiden. 5 o. Ecné lagere school, die zich richt naar eischcn van het U. L. Oeeue school voor U. L. O. die de beide eerste cursusjaren voor de M. B. S. vastgesteld, in haar programma opneemt en daarbij even ruim voorzien is van personeel en hulpmiddelen als de middelb. schooleene middelb. school, die, met de twee eerste cursusjaren verminderd, zich alleen bepaalt tot den derden, vierden en vijfden cursus, zon iederen schakel van ons onderwys versterken en een verband daarstellen, dat meer dan het vi- geerende stelsel goede resultaten zou opleveren. In het debat gaf de heer Kiewiet de Jonge als zijne meening te kennen dat hij grootendeels beaamde wat de spreker over ’t verband der verschillende scholen had gezegd. Hij wilde echter het U. L. O. meer tot ziju goed recht doen komen, aangezien er een groot deel van burgers is, die juist alleen U. L. O. en geen M. O. noodig hebben. De inspecteur wees er op hoe, in de plaatsen, waar hij aan eene middelbare school had gewerkt, wel degelijk verband tusseben deze en de uitgebr. lagere bestond en wel hoofdzakelijk zoodanig, dat die klasse der scholen voor U. L. O. welke de hoogste voorafgaan, ou- middellyk aan de laagste klasse der middelbare school aansloten. Het 2e punt was de vergelijkende examens. De schoolopziener vond dit punt in IFekker, School blad en andere bladen reeds zoo ingeleid, dat hij verdere inleiding overbodig achtte, maar alleen deze vraag opperdeHoe willen de tegenstanders van verge lijkende examens dan, dat deze zullen worden ingericht; hoe wil men dat uit zestig, zeventig en meer sol licitanten een goede keuze zal worden gedaan Spre ker zag een geheele demoralisatie van den onder wijzersstand te gemoet, indien zij mochten worden afgeschaft. De heer Lalleman wees er op, dat hij steeds zich als een tegenstander had doen kennen, maar bij de bestaande wet niets beters wist. Hij wilde bij een eventueele wetsherziening een verande ring in het schooltoezicht hebben, deze betrekkingen aan zuiver practische mannen zien opgedragen, die voorzien van een goed salaris, aioh met niets anders bezig hielden, dan met het onderzoek naar de be kwaamheden der onderwijzers en in plaats van pro vinciale examens wenschte hij voor de verschillende acten, uniform-examens. De heer Kiewiet de Jonge kon zich met veel van deu vorigen spreker vereenigen, maar wenschte vooral de vergelijkende examens practischer ingericht te zien. Dat eeuwigdurende sommen maken, zag die spreker gaarne weg geschrapt en in een paar met zorg gekozen opstellen, liever de bekwaamheden der aspi ranten uitgedrukt, tevens practische zang en goed begrip der paedagogiek. De heer Kramers wenschte de vergelijkende examens behouden te zien met verandering in den vorm. Hij zou het zeer betreuren, iudien zij werden afgeschaft. Nadat zich nog verschillende sprekers over dit onderwerp hadden uitgelaten, nam de inspecteur, de heer van Aken, het woord. Ook hij had over dit onderwerp meermalen nage dacht en vond het vooral een moeielijkheid voor reeds gevestigde hoofdonderwijzers naar een lucrativer plaats te dingenomdat het ten eerste op gevor derden leeftijd lang niet aangenaam is en ten tweede omdatdoor zich met lust en ijver op zijne betrekking toe te leggen, de gevestigde hoofdonderwijzer by jongere boekmannen zou moeten achter staan. Daarom ontwikkelde ZEd. het volgende plan „Om hoofdonderwijzer te worden moet men zich aan een vergelijkend examen onderwerpen. De tweede aanstelling geschiedt bij benoeming in overleg met de sohoolantoriteiten en gemeente besturen. De prikkel tot werkzaamheid en studie indien die noodig mocht zyn, blijft dan bestaan. Deze laatste meening deelden Fel bijna al de leden, ais de geschiktste wyze om den wezenlijk practischen hoofdonderwijzer, die jsioh evenwel niet gaarne meer aan een examen waagt, tot voordeeliger en uitgebreider werkkring te doen overgaan. Nadat de schoolopziener nog enkele sprekers had beantwoord en het plan van den heer Lalleman nrin of meer idealistisch had genoemd, werd de vergade ring aan den vriendendisch genoodigd. Na een flink diner, waarvoor den heer Dam alle lof toekomt, scheidde men in de overtuiging dien dag nuttig eu tevens aangenaam bij elkander geweest te zijn.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1