INNEI Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. nnv. 1877. N? 2019. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 5 Augustus. RÉ. HTIE8 Kennisgeving. r dag Buitenlandse!! Overzicht. POPP.t tenen, bik het bo^ reilzamege- ir. t over mjjn aesmiddelen dies vrach- irtificaat in vater.-twee ziet, mijne osse tanden theid. mgetwjjfeld uitvinding taromu dan ruik maken, ib ik de eer enaar, ENINGER. inkelier op de 1. van Santen (lauwe poroe- ibilié, apoth.; wenhoveni te E. Noordjjkj terdam bij F. apothek.; te Schoonhoven de itsi ver nies, nda. fabrikant. lis. JN elgoed, r iKTE ERK, rail verschil, n, Kroonen, borduurwerk, Alphabetten, H idiger heeft is naar de 'Kalland oud Manieren, ie verwach- Standplaat» onie.» tent. lil 'AATJES) al og Paaiw GOUDSCHE COURANT. dat een enkele Russische ijn om Osman terug te tdi werd hem die illusie, zoo duur te staan komt, De nederlaag van de 5e divisie onder i-merk-inkt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter openbare kennis, dat, ter voldoening aan art. 69 der Wet van den 4 Julij 1850 {St. bl. no. 37), afschriften van de Processen-verbaal, betreffen de de benoeming van twee leden van den Gemeenteraad bedoeld bij de artikelen 52 en 67 dier Wet, zijn aangeplakt, en zulks aan den ingang van den Korten Groenendaal, alsmede nat gelijke afschriften op de Secretarie der gemeente zijn nedergelegd, alwaar daar van inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des morgens tien tot des namiddags een ure. Gouda, den 2n Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Brouwer. Remw. GOUDA, 4 Augustus 1877. Zooals men ia ons vorig nr. onder de advertentien heeft kunnen zien is ook hier ter stede een colo radokever in chocolaad te verkrijgen en wel bij den restaurateur van ’t station. Wij vestigen daarop de aandacht, daar het van hoog belang is dat ieder weet hoe zoo’n diertje er uitziet, met ’t oog op de wenschelijkheid van zijn vernietiging. Te Stolwijk is als Wethouder herkozen de heer W. Boer. Nadat voor eenige dagen een rund van den vee houder A. van Zanten te Zevenhuizen wegens longziekte was afgemaakt, en bij onderzoek der long gebleken was dat niet ten onrechte aan een viertal verdachte runderen het leven werd gespaard, is nu long ziekte geconstateerd bij een rund van den veehouder J. Bos, waardoor vermoedelijk zeven verdachte zullen moeten worden afgemaakt. Nu ruim drie maanden geleden werd één rund uit dien koppel wegens longziekte afgemaakt en had later inenting der verdachte plaats, volgens verklaring van den districts-veearts met goed gevolg. Ook bij het vee van twee andere veehouders alhier bewees de inenting eenigen tijd geleden even weinig dienst als voorbehoedmiddel tegen longziekte, daar ook de ingeente dieren successievelijk die ziekte kregen. Van bevoegde zijde verneemt men, dat het gerucht, door het Gtrechhck Dagblad verspreid, omtrent de bijeenkomst van de Tweede Kamer nog in deze maand, ten eenenmale ongegrond is. Naar wij vernemen, worden sinds eenigen tijd door de permanente militaire spoorwegcommiMie onderhandelingen gevoerd met de verschillende spoor wegmaatschappijen hier te lande over het vaststellen van uniforme regelen voor het vervoer van krijgsvolk en oorlogstuig over alle Nedcrlandsche spoorwegen. Het is met grond te verwachten, dat nopens deze, vooral voor de militaire administratien gewich tige zaak spoedig overeenstemming zal worden ver kregen. Naar het Vtr. Dagblad verneemt, worden te Utrecht plannen beraamd tot een waardige viering van den 3ü0sten verjaardag der Uuie van Utrecht. Men schrijft aan de Leidscke Courant: Het is geen bloot gerucht, door winstbespieders opgeworpen, maar de ziekte is in de late aardappe len. In weinige dagen is, tengevolge van het zoele weder met regen, het loof aangetast en verspreidt zich van lieverlede het kwaad over den geheelen akker. Het laat zich aanzien, dat dit jaar niet veel akkers van deze ramp zullen gespaard blijven. Verbouwers, die in October zich zullen kunnen be roemen geheel bevrijd te zijn gebleven, mogen van geluk spreken. De directeur der Rijkstand bon wschool doet gedu rende twee weken een voetreis, door eenige provinciën met de leerlingen der school, om het voornaamste op het gebied van landbouw te bezichtigen. Zij zullen o. a. de landbouwkoloniën der Maatschappij van Wel dadigheid, de Mijdrechtsche polders, de Haarlemmer meer, den Anna-Paulowna-polder, Helena-veen enz., bezichtigen. De reis zou aanvangen op den 30n Juli jl. Het geheele reisplan is opgezonden aan de Landb. Ct. waarnaar wij belangstellenden verwijzen. Men schrijft uit Utrecht aan de Standaard'. Aan ’s rijks munt alhier zijn dezer dagen opgeleverd 25000 heele en 7000 halve centen. Of dit nu de nieuwe bronzen munt is? Neen, het zijn nog onze oude, koperen centen, die wel niet vóór nieuw jaar door bronzen zullen worden vervaugenhalf Augustus hoopt men deze laatsten te gaan slaan. Bij de verkiezingen van gemeenteraadsleden heeft zich in een dorp in Noord-Holland het volgend geval voorgedaan. De pastoor, die in de stemming zeer veel belang stelde, had reeds vroeg zijn stembiljet ingevuld en het met een rekening voor verrichte kerke- lyke diensten wegens overlijden in zjjne portefeuille gestoken. Bij vergissing wierp hij deze rekening in plaats van het stembiljet in de bus. Toen hij zich, bij de familie van den overledene vervoegde, de ver gissing gewaar werd, ging hij terstond weder naar het gemeentehuis en vroeg de rekening terug, hetgeen hem echter geweigerd werden toen hij daarop zijn stembiljet in debus wilde werpen, werd ook dit hem geweigerd, omdat de tijd voor de inlevering der stem biljetten verstreken was. Den' volgenden ochtend heeft de pastoor zijne rekening terugontvangen. Behalve de ontwerp-regeling van de statistiek van het schoolverzuim en het schoolbezoek zal in de eerlang aan het Departement van Binnenlandsche Zaken te houden vergadering van de chefs der provinciale bureaux voor statistiek worden behandeld een door den Minister opgemaakt ontwerp-besluit tot regeling der inschrijving in rijks-bevolkings-registers van personen, samenwonende in gebouwen of schepen, onder beheer of toezicht van het openbaar gezag staande. Eene ulgemeene herziening van de kon. besluiten van 3 November 1861 {Staatebl. nos. 04 en 95) die aanvankelijk was voorgenomen, is voorshands uitgesteld. Men schrijft uit Rozendaal van 2 Augustus: Gisteren in den vroegen ochtend kwam bij een goudsmid alhier het cijfer ook slechts half zóo groot, dan is toch de nederlaag van groot gewicht, want indien Os man Pacha in het noorden meester blijft van de positie, komt ook het legerkorps van Gurko ten zuiden van den Balkan in een zeer hachelijke stel ling. Had men in het Russiehe hoofd kwartier ge weten, dat de Turken van pit Waddin nog een zoo groote kracht konden ontwikkelden, men zou waarschijnlijk nog niet zoo spoedig tot den over tocht over den Balkan besloten hebben. Osman Pacha heeft ongetwijfeld zeer handig ge manoeuvreerd. Hij is met 30,000 man van Wid- din naar Plewna circa 200 kilometer getrokken zonder tegengehouden te worden. Generaal Krüdener verkeerde in den waan, divisie wel voldoende zou zijl drijven, en eerst den 20n Ji welke den Russen thans ontnomen. Schilder-Schuldner was het begin van den tegenspoed. Krüdener heeft wel al het magelijke gedaan om die nederlaag te wreken, maar, z oals nu blijkt, tever- vergeefs. En toch beschikte lij volgens de matigste berekening miustens over 40,000 man. Thans blijft hem niets anders over dan zijn korps zoo spoedig mogelijk in veiligheid te brengen. Timova zal waarschijnlijk door de Russen verlaten moeten wor den de vKöln. Zeitung” bericht, dat het Russische hoofdkwartier reeds naar Bjelo is overgebracht. De overwinning van Osman Pacha is des te ver rassender, omdat men algemeen het eerst een be slissenden slag ten Zuiden van de Balkan verwachtte. Suleiman Pacha zit in elk geval ook niet stil. Mag men een beden middag ontvangen Reutcrs-depêche gelooven, dan heeft hij de Russen gedwongen Eski- Sagra weder te ontruimen. Jeni-Sagra is, zooals men weet, altijd nog door de Turken bezet. Gurko trekt zich dus meer en meer in de Balkanpassen terug. In Hongarije wordt de stemming der bevolking zóó oorlogzuchtig, dat Tisza gisteren bij de ontvangst eefter deputatie het noodig oordeelde te doen uitko- roeu, dat van onmiddellijke gewelddadige tusschen- komst geen sprake kan zijn en dat het niet aanging Rusland den oorlog te verklaren op grond dat de Kozakken een groot aantal Turken hebben vermoord. Op het oorlogstooneel in Azië heeft het op dit oogenblik veel van een stilzwijgenden wapenstilstand. Uit Moskou bericht men, dat in de eerste dagen ook geen belangrijk oorlogsnieuws van daar te melden zal zijn. Mt-likoff zoekt tijd te winnen, verzamelt zijn troepen bij Kjuruk-Dara en wacht ondertusscheu ver sterking af, terwijl Mukhtar zich tusseben Wiénkew en Kerchat verschanst eu een aanval schijut te willen af wachten. Nu de dag der Fransohe verkiezingen nadert al heeft het ministerie nog niet bekend gemaakt wanneer deze gehouden zullen wordeu klimt de angst der vijanden van de republiek, die naar het schijnt beginnen in te zien, dat juist dat uitstellen der verkiezingen, ten einde tijd te winnen voor allerlei politiek geknoei, de oogen der natie voor de onze delijke handelingen en beginselen van „het kabinet der zedelijke orde” geopend heeft. Vroeger spra- ken alle reactionaire bladen op een toon alsof er geeu twijfel kan bestaan dat de natie bij de stembus Mao-Mahon gelijk geven zal. Het was zoo zeker als iets ter wereld dat de vrienden van den Maar schalk glorieuselijk zouden overwinnen. De Pay., het blad van de Cassagnao, schrijft „We zijn niet zeker dat wij bij de ophanden zijude verkiezingen de meerderheid verkrijgen zullen, en we geven dit onomwonden toe. Het was mogelijk, zeer mogelijk, maar het dient erkend te worden de kracht heeft ontbroken.” Eén ding kan nog helpende staat van beleg. La Prance Nouvelle, een der cle- ricale organen, geeft uit vr.es dat de verkiezingen ongunstig voor hare partij mochten uitvallen, de waarschuwing, die toch vooral niet op Zondag te houden. Alles toch wat op Zondag gebeurt eindigt met schande en schade. Weet ge, waarom van tijd tot tijd een metselaar van een steiger valt? Waarom nu en dan fabriekarbeiders tusscheu de "wraderen der machines, voerlieden onder hun kar verpletterd worden? Waarom een rijk geworden haiAelaar zijn langzaam verworven vermogen eens klaps door brand vernietigd ziet? Omdat die met selaar, die arbeiders, die voerlieden, die handelaar op Zondag gewerkt hadden. Om geen andere reden is Frankrijk in 1870 overwonnen. „Waren dus vraagt La France Nouvelle de milliarden, welke de overwinnaar als een losprijs eischte en die het vermogen van Duitschland ver meerderden, niet de ongeoorloofde winsten, die de Fransche kooplieden op den heiligen Zondag hadden behaald?” Redenen derhalve te over om niet op Zondag te laten stemmen. Velen zouden bovendien op Zondag van de stembus wegblijven. Misschien zouden, tot straf voor een zoo goddelooze daad, de stemmen voor den clericalen graaf de Mun in stemmen voor den een of anderen vrijdenker veran derd worden. Of la France nouvelle gelukkiger zijn zal met hare waarschuwingen dan met hare voorspellingen, is nog niet bekend. Vóór Mac-Mahon naar Bourges trok, verzekerde dit blad, dat, zoodra de Maarschalk gesproken had, de rente van 108 waarschijnlijk tot 109 klimmen zou. Mac Mabon sprak en de rente daalde tot 107. Toch had Mac Mahon niet op een Zondag de bewuste redevoering gehouden. De Russen zijn bij Plewna verslagen. Dat feit is niet meer te loochenen en wordt ook in een depêche uit Petersburg erkend. Waarschijnlijk zijn de opgaven van de bladen betreffende het aan tal doodeu en gekwetsten overdreven, maar al is

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1