Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. f, II 1877. BUITENLAND. BINNENLAND. Vrijdag 10 Augustus. burg. nndpasU Ier tanden, tot k en van kalk, tdpoeder kalk en maakt fijner, ersel. n vullen. 'andzeep. Bultcnlandsch Overzicht. E ng. >rev. van K. Semi- ter. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 j GOUDSCHE COURANT itherin-Prepa. geplaatst op worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. onderwyzers de weduwe 1876 in de gemeente 23426.26s en in slot 1146,70s rinkelier op de E. van Santen ^blauwe poroe- labilié, apoth.; uwenhoven; te j E. Noordyk; sterdam by F.. apothek.; te Schoonhoven 3 AYB urs, NEMAN. IKM1N. Iels te letten, n die zich op brengen dat rinMondwater id van het Fa de ten gevolge veeg gebracht, eëerde publiek De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. 1 en 60 ct. irte van Z. M. oenen. imatische taml- van hei tand en op en voor- losstaaude tan- tandvleesch en inigt, geeft het uk, terwijl het verdwijndn. r het émail aan ndoeningen en Cte, en is toe- ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS ag der Belgen, an zjjn nieuw i Basis a garantie. e gouden en >aar: bij B. ffeurs in het De Russen hebben een groote font begaan door huu ondoordaehten aanval met weinig troepen tegen een sterk verschansten vijand, doch de fout welke Mehemet-Ali begaat, door niet onmiddellyk gebruik te muken van Osman-pache’e overwinning, schijnt o. a. de Timet van oneindig grooter gewicht. Om dit te begrijpen lette men op al wat de Rus sen sinds den slag bij Plevna gedaan hebben. De correspondent van de Timet meldt, dat er voor dc paniek te Sistova en Simnitza na den slag niet de minste reden bestond. Hy vond de Russische troepen knlm exerccerende in hun kamp, terwijl nieuwe batal jons telkens aankwamen. Het tweede korps van het Russische leger trok den Donau over te Simnitzaeu tal van arbeiders werkten aan de tweede pontonbrug aldaar, welke men verwacht, dat nu reeds klaar zal zijn. De verliezen, te Plevna geleden, zyn ernstig, doch zij be dragen niet een derde van het aantal, dat de Duitsche strategen en de Russische officieren zelve gerekend hadden, dat de overtocht van den Donau aan het leger van den Czaar gekost zou hebben. De Russen hebben hun nederlaag ten volle erkend doch logenstraffen te gelijk het Tuiksche telegram, dat generaal Gourko ten zuiden van den Balkan ge heel verslagen en op de vlucht zou zijn gedreven. De Turkscbe telegrammen zijn voortdurend zoo wei nig. geloofwaardig, dat men enkel af kan gaan op hetgeen Reuters agenten en de correspondenten van Timet, Daily Newt en de Duitsche dagbladen zeggen. Wij moeten echter bijzonder waarschuwen tegen de berichten van de Daily Teleyrapk, die nietswaardig zijn. Zij worden telkens tegengesproken en de meest losse en onzinnige geruchten worden als volkomen zekere mededeelingen opgenomen. Ook op het veld der diplomatie dragen de Rus sische manoeuvres bet kenmerk van te weinig over leg. Bij de keizerssamenkomst te Reichstadt werd afgesproken Servië en Rumenië te laten zooals zij waren in strijd met die afspraak heeft Rusland het Rumenischo legertje over den Donau gehaald en moedigt de Serven weder aan om tegen de Turken te velde te trekken een groote Mogendheid, die zulke groote plannen maakt, moest het beneden zich achten om de hulp te bedelen van zulke miniatuur- staatjes, vooral omdat daar tegenover het groote na deel staat van de eventueele vijandschap van Oos tenrijk. Waren de nederlagen bij Plewna niet gevolgd, de mobilisatie der Oostenryksche strijdkrachten ware waarschijnlijk reeds een voldongen feit. De ervaring leert, dat de Rus een te hoog woord heeft gevoerd en de organisatie van het biunenlandsch bestuur in Bulgarije was een verkoopen van de huid voor de beer gevangen wasde arme Bulgaren moeten bloe dig tol betalen voor die Russische onvoorzichtigheid. En al gelukt het nu straks aan de Russen om het geleden nadeel te herstellen en het oorspronkèlyke plan van den veldtocht voor te zetten, dan kunnen zij de herinnering aan gepleegde onhandigheden, aan hun zwakheid toch niet uitwissehen. Sommige Fransche correspondenten gaan voort met melding te maken van vrede-geruchtende Sultan zou de administratieve autonomie van Bulgarye met een Christen Gouverneur hebben laten ontbiedenhet gerucht is niet ’nieuw en er sedert niet waarschijn lijker op geworden. GOUDA, 9 Augustus 1877. Z. K. II. de Prins van Oranje is volgens de Temp» Dinsdag ochtend te Parijs aangekomen en met zijn gevolg aan het Grand hotel afgestapt. Het vervoer langs den Nederlandscheu Rhijn- spoorweg heeft gedurende de maand Juli 1877 opge bracht aan reizigers 234,501, aan goederen 50,825, aan direct verkeer van reizigers en goe deren 202,949te zamen 488,275. Sedert 1 Mei 1877 was dc opbrengst van reizigers en goederen 1,323,307. >^Op de thans geëindigde kermis alhier waren ook een paar roodhuiden te zien, die volgens de bewe ring van den eigenaar der tent voor eeuigen tijd met zeer veel moeite gevangen waren, terwijl zij nu nog telkens diegenen, welke te dicht in hunne na bijheid kwamen, in hand of arm beten. Zij voedden zich met levende kippen, geiten enz. enz. Een dezer gevaarlijke roodhuiden kwam Dinsdag in de hier bestaande zwem- en badinrichting, ontkleedde zich, ging te water, natuurlijk als roodhuid en kwam tot groote verbazing van het publiek daaruit weder te voorschijn alsblanke. Tevens bleek dat hij, die in de tent slechts onver staanbare klanken en gillen kon uiten, nu in goed Hoüandsch zijne gedachten kon weêrgeven; daar hij op de opmerking van sommigen uit het publiek dat hy de kermis-vierende menigte dan toch leelijk voor den gek had gehouden, antwoorddedat men dan maar niet zoo dom moest zyn zich voor den gek te laten houden. Hoewel ’t ons zeer spy’t, moeten we dus onze stad genoot»», die in de meening verkeeren «wezenlijke" roodhuiden gezien te hebben, deze illusie ontnemen. De hooibouw is in den Krimpenerwaard zoo goed als afgeloopen. Alleeri is er nog eenig nahooi te winnen. Qualiteit en quantiteit geven reden tot tevredenheid. Vroege aardappelen worden in overvloed gedolven. Zij laten niets te wenschen over. De prijzen zijn De Republique Franchise steekt den draak met de besluiteloosheid der regeering ten opzichte van het vaststellen van den dag voor de verkiezingen de Maarschalk heeft gezegd, dat hij zich op het land beroept om te beslissen tusschen zijn persoonlijke politiek en het radicalisme de zoogenaamde radicalen onderwierpen zich ganrne aan die uitspraak, maar zij wachten tot heden te vergeefs op de dagvaarding om voor de rechtbank te verschijnen. De nieuwe wet betreffende den leerplicht in het koninkrijk Italic bepaalt, dat kinderen tusschen zes en negen jaren de openbare of de bijzondere school moeten bezoeken of wel huisonderwijs genieten. Dat onderwijs omvat de eerste beginselen der deugden en verplichtingen van den mensch en burger, het le zen, het schrijven, de eerste beginselen der Italiaansche taal, van de cijferkunst en van het stelsel der maten en gewichten. Op zyn negende jaar zal het kind wor4«n geezamineerd bij onMMnénile ontwikkeling kan de leerplicht alsdan tot ‘het tiende jaar worden gelast. Schoolverzuim wordt gestraft met 0.50 tot 10. laag. Schreef men eenige dagen geleden, dat de ziekte zich in de late aardappelen begon te vertoonen, hier wordt er nog niets van gemerkt. Dezer dagen is men begonnen met het plakken der gelling. Jammer, dat dit gewas niet zoo voordeelig te veld staat als andere jaren. De gemeenterekening over Waddinxveen bedraagt in ontvangst uitgaaf 22280.56, zoodat het batig beloopt. Onder de inkomsten zijn begrepen 7218.35* wegens hoofdelyken omslag, terwijl onder de uitgaven zijn vermeld 6246.686 als kosten van onderwijs. Zaterdag jl. werd te Rotterdam de derde algemeene vergadering der Nederlandsche Openbare Hulpon derwijzers vereeniging gehouden. Alle afdeelingen waren door een of meer afgevaardigden vertegen woordigd. Uit het verslag bleek, dat de Vereeniging wat het aantid leden aangaat, slechts langzaam wint. Hare werkzaamheden hadden echter dit jaar een veel grooteren omvaag dan in vorige jaren. Moch ten zij tol nog toe niet altijd tot het gewenéchte doel geraken, toch verwacht men veel van eén voortdurend krachtig samenwerken. Daar er een voordeelig saldo in kas was, kon het reservefonds worden uitgebreid. De vergadering heeft verder besloten lo. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het verzoek te richten, om in de wet op het lager onderwijs de gemeentebesturen te verplichten hulp onderwijzers, die buiten hun schuld hun betrekking verliezen, op wachtgeld te stellen. 2o. De schoolopzieners uit te noodigen by ver gelijkende examens van den sollicitant, zoo hij dit verlangt en zooverre hem betreft, in kennis te stel len behalve met het nummer van het examen en het aantal punten, met het maximum der te behalen punten, terwijl het werk of teruggegeven of ter inzage gegeven wordt. 3o. Der regeering te verzoeken art. 24 der wet op het lager onderwijs te schrappen of een zoodanig minimum vast te stellen, dat genoemd artikel ge handhaafd kan worden. Op de vraag der afdeeling ’s Gravenhage of de vereeniging zelve geen middelen kan vinden om in het lot van weduwen en weezen van onderwijzers te voorzien, waren verschillende voorstellen ingeko men, die echter de goedkeuring der vergadering niet konden wegdragen, waarom besloten werd deze zaak in de afdeelingen nader aan een onderzoek te on derwerpen. Vóór bet sluiten der vergadering bracht de afge vaardigde van Dordrecht, namens zijne afdeeling, den dank aan de overige afdeelingen en - daarbuiten, voor de hulp, verleend aan van een onderwijzer uit Dordrecht. De gelden, ƒ400 bedragende, waren de spaarbank, aangezien het gemeentebestuur van genoemde stad, gedurende 2 jaren, een toelage heeft verzekerd van 150, terwyl\het voor een deel do opvoeding der kinderen op zich genomen heeft» zoodat in den eersten .dijngendsten nood reeds voorzien was. Als plaats van bijeenkomst voor de vierde alge- meeqe vergadering te houden in 1878 werd Dordrecht gekpzqn.,

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1