m aIrTk^eTe" richten Laatste Berichten* ir ct.) Burgerlijke Stand. Gouda: De „fvrföiüklijke vereeniging van gepensioneerde officieren" vindt steeds meer sympathie. Zij telt reeds 38 generaals, 49 kolonels, 31 luit.-kolonels, 52 ma joors en 68 kapiteins en luitenants allen gepensio neerd tot leden. De brief van den 26n Juni, waarby Z. M- de Ko- .-ning het beschermheerschap heeft aauvaard, is vau den volgenden inhoud: „I)f heb het genoegen gehad Uw Excellenties schre ven met bijvoeging van de statuten der „vereeniging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsche leger" te ontvangen en 'Uw Excellentie noodigt mij •uit in haar qiuüiteit van president van meergemelde vereeeniging 'en .namens dezelve,h^beschermheerschap •derzeive te aanvaarden. Ik heb de statuten met groote belangstelling en groote ingenomenheid gelezen en ik stel er groote eer in, en het is voor mij insgelijks met een warm gevoel van erkentelijkheid, dat ik het beschermheerschap over de voreeniging van gep. ofïic. van vhet Nederl. leger7' aanvaard, en ik sic hierin «en doorslaand bewijs dat de leden dezer vereeniging niet vergeten hebben, dat ik -in de gelederen van het Ned. leger heb gediend, >en dat wij allen goed en bloed veil hebben gehad voor de eer en de onafhan kelijkheid van Koning en vaderland. „Het is dus met bijzondere ingenomenheid dnt ik deze vereeniging zie verrijzen, daar dezelve ongetwijfeld veel zal bijdragen om den officiersstand meer en meer te verheffen en ik verzolek Uw Excellentie dezen Mijn brief aan de directie der vereeniging en aan de leden derzelven welwillend bekend te maken. „Verblijvend van Uw Exc. en de vereeniging de bijzondere toegenegene (w. g<) Willem." 0 Men deelt mede dat de heer dr. Schubart te Utrecht als president vac het Ned. weerbaarheidsboud heeft bedankt. In de dlgemeene vergadering van 20 Aug. a. s. zou daarvan blijken en in de vacature worden voorzien. De elfde algemeen* vergaderiug van bet Neder- landschen Weerbaarheidsbond wordt op 20 Aug. te Utrecht gehouden. Qnder de te behandelen puuten .komen voor: JLo. Denoeuung van 4 nieuwe bestuursleden. 2o. Mededeeling van de bemoeiugen der Com missie, san welke was opgedragen middelen te be ramen, om verband te brengen tysscheu de schutterij en de vrijwillige weerbaarheid. 3o. Voorstellen van het Centraal Comité. o. In eehe buitengew. algem. verg. in de maand Optober e. k. over te gaan tot herziening van het reglement van het Bond, ten einde op het daardoor gewijzigde reglement erkeuning van rechtspersoonlijk heid te" verkrijgen. b. Nationale wedstrijden worden uitgeschreven om de 5 jarentelken jare dat er geen nationale wed strijd Wordt gehouden, zal zoo mogelijk opvolgend ii* verschillende provinciën een provinciale sohiet- wedstrijd van wegc het Bond worden totstandge- bracht. In het Engelsch blad Saint-Crispin leest men, dat twee schoenmakers te New-York ieder een paar prach tige laarzen in den handel gebracht hebben, gemaakt vanmenschenleêr. Dit product komt van die menschcn, die na een toeval'igen of uoodlottigen dood in de ontleedzalen worden gebrachthet is een zacht, buigzaam, lichtbruin vel, zooals kalfsleer, maar poreuser. Volgens die twee schoenmakers is -de huid van een mensch van middelbare lengte groot genoeg voor de schachten en het overleer van twee paar laarzen. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel heeft zich tot Z. M. den Koning gewend met een adres betrekkelijk de waterverbinding tussehen Amsterdam en Rotterdam. In dat stuk wordt in het licht gesteld, dat de thans bestaande waterweg tussehen de beide groote koopsteden een spoedige en afdoende verbetering eieeht. De handel heeft tegen een scherpe concurrentie van het buitenland te strijdenwil hg zich staande blijven houden, dan moeten de on kosten van bet goederenvervoer zeer laag gesteld en de middelen van genteensehap zoo volledig mogelijk gemaakt worden. Het vervoer moet kunnen ge schieden met groote schepen, die door een diep vaarwater zieh gemakkelijk en snel van de eene plaats naar de andere kunnen begeven. De Kamer dringt er teu sterkste op aan, dat zoo spoedig mogelijk van rijkswege een verbeterde waterweg tus sehen beide steden zal worden aangelegd. Er kan naar hare meening geen sprake van zijn de uit voering van dit werk aan de provinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland op te dragen, want de nieuwe waterverbinding zon niet uitsluitend ten ▼oordeel* der beide koopsteden zijn, doch zal het geheele ten goede komenevenmin mag bet onderhoud en bet beheer van een dergelijke water weg opgedragen worden aan de twee betrokken provinciën. Ben zaak van zoo nationaal belang als de ondenrerpelijke, moet in handen Tan het Rijk cn voortdurend toevertrouwd zijn, aan do zorg van Zr. Ms. regeeriug. Tot den minister vau BinnenL Zaken heeft de Kamer een nnder verzoek gericht tot ondersteuning van den aanleg van staatswege ecner direkte apoor- weglijn vau Amsterdam naar IJmuiden langs de zuidzijde van het Noordzee-kannal. Het gemis dier verbinding zal zich, nu Weldra passagiers en post- booten geregeld te IJmuiden zullen binnen vallen, vooral des winters, wanneer bet kanaal wellicht door de vosst tijdelijk ontoegankelijk voor de scheepvaart kan worden, zwaar doen gevoelen ten jkoste van Amsterdams belangen. Is die verbinding dus nood zakelijk, de billijkheid vordert, dat zij door den staat tot stand worde gebracht. Dezelfde reden toch, die er toe leidde de lijn MaassluisRotterdam onder dc staatsspoorwegen op te nemen, is ongetwijfeld ook voor een lyn AmsterdamIJmuiden aanwezig. Bij dc beraadslaging in d$ Engelsche kamer over een voorstel vau den heer O'Donnell tot uitstel van behande ling van de Confcderatiou-bill, heeft de heer Parnel! nog eens de inlijving van de Transvaal ter sprake ge bracht. Hoe hebben wij de Transvaal behandeld? vroeg hij: „Wy hebben de gelegenheid aangegrepen om die dappere kleine kolonie aan te vallen op het oogen- blik, waarop zij tegen talrijke vijanden te kampen had, en haar toen ingelijfd, op grond dat in die kolonie slavernij werd aangetroffen, en de inboor lingen kwalijk werden behandeld. Maar werkelijk bestoud die slavernij niet meer en zoo slechte be handeling der inboorlingen, eene reden is voor in lijving, zouden wij eeu regel hebben gesteld, die elke mogendheid, sterker dan wij, reeht zou geven om zich van onze eigene koloniën meester to maken. Inderdaad hebben wij eenvoudig de leer verkondigd van het recht van den sterkste. Ik aohtte Engeland een verlieht en beschaafd land en meende, dat het alle beginselen van roof en verovering had ter zijde gesteld. In dit geval eehter hebben wij troepen gezonden in een land, waar wy niets te maken hadden, en een volk ingelyfd, dapperder dan wij zeiven, en vry wat beter de vrijheid waard dan een volk, dat niet weet wat vrijheid zeggen wil. Alles wat wij vau de Transvaal weten is, dat sir Theopbile Shepstone, met 1390 Engelsche soldaten achter zich, de kolonie beheerseht, van welker bestuur wij geheel onkundig zyn, en dat wij worden uitge- noodigd om voor dit rooversbedrijf 100,000 pond sterling te betalen." De heer Lowther antwoordde dat het niet juist was, dat de inlijving geschiedde op grond van de verdrukking der inboorlingen door de boeren. In de Transvaal bepaalde men zich niet tot de zaken, die uitsluitend dat land aangaan, anders eou Enge land niet tussehen beide gekomen zijn. De daad dor regeeriug is uitsluitend en uitdrukkelijk een gevolg van het dreigende gevaar voor de Engelsche onderdanen, uit het binnenlandsehe staatsbeleid der Transvaal voortvloeiende. Wat den Oranje-Vrijstaat betreft, denkt de regeering niet aan gewelddadige aanhechting vau dien slaat. Integendeel, zij wenscht niets liever dan de tegenwoordige vriendschappelijke betrekkingen daarmede te blijven onderhouden. Het verbruik van gedistilleerd bedroeg hier te lande 206,138 hectoliters van 500 in 1852 tien jaren later was dit cijfer 271,464, weder tien jaren later 305.621 en in 1876 bedroeg het 378,298 hec toliters. Tegen een vermeerdering der bevolking met 25 pCt. nam het drankgebruik dus met 83 pCt toe De Parijsche correspondent van Daily News over de tentoonstelling van 1878 sprekend, zegt o. a. „Holland en de Hollandsehe inzenders zijn zeer tevreden met de voor hen beschikbaar gestelde ruimte; hun tentoonstelling belooft zeer schilderachtig te zijn. Het eenige kleine verschil, dat tussehen de Fransche en Hollanders rees, was dat sommige dezer laatsten kelders onder den grond wenschten voor likeuren en sterken drank. De Fransehen kwamen hiertegen op en na een langdurig debat kregeu zij hun zin." Uit Leiden schrijft men„Niet alleen dat de ge meente-commissie van de Ned. Herv. Kerk alhier eene groote dwaasheid begaat, door prof. J. J. Prins te vervolgen om zijne weigering eenen hoofdelijkcn omslag te betalen, ten einde de predikants-tractementen te veiKoogen er is nog iets anders waarmede zij zieh bespottelijk maakt. Zij kondigt namelijk opènlyk aan; dat er in hare vergadering besloten is, te beginnen met Zondag 2 September a. s. geene /rye zitplaat sen meer te geven, maar dat van dien tijd af de prijzen der plaatsen in de Kerk zullen zijn 25, 15 en 10 et. per persoon er staat niet bij dat kinderen half geld betalen, noch iets van officieren in uniform en dat de kaartjes te bekomed zijn aan het plaats-bureau, waar men ook plaatsen kan bespreken tegen 10 et. extra voor iedere plaats, alles precies als in een kermistentjammer genoeg, dat er nog niet aan elke kerkdeur iemand geplaatst wordt, om uit te nood igen om binnen to treden die dan lev<ns de waarde en het gehalle van de leer Jou kunnr n aanprijzen van den domino, die zal optreden wel is de bepaling gemaakt, dat aan «ie mand, zonder betaling, een zitplaats zal gegeven worden, ook al is de Kerk half onbezet. Ik heb altijd gemceud dat de Kerk vrij was en dus ook de zit plaatsen, die niet aan eigenaren be- hooreu, maar ik merk, dat ik mij vergist heb, zoodat nu ook vervallen i9 dat allen voor het oog van God één zijn, rijk en nrm, daar men de Kerk verdeelt in rangen, evenals in de comedie. De gemeente-com missie is streng orthodox; maar ik ineen te mogen zeggen, dat dergelijke handelwijze niet strookt inet den godsdienst en de leer van den grooten Meester." Men schrijft uit Bodegraven dd. 7 Augustus Eindelijk is ua herhaalde pogingen, dank zij den ijver van den heer A. Kaptijn, gemachtigde der Spoorwegmaatschappij, de onteigeningsqunestie met den Zuidzijde-polder in deze gemeente tot een einde gebracht. Alle Kassclsehe bierhuishouders zijn in verzet ge komen tegen een gemeente-verordening op het ijken van de bierglazen. Het eentraal-bureel van het Duitsche herbergiersverbond, de president van het „Reichsknnzler-ambt," Hoffmann, en de ministeriëu van binnenlandaehe zaken en justitie zijn bij deze „bierglazenkwestie" betrokken geworden. De regeering is echter onbevoegd gebleken om de verordening in te trekken. Men zal dus te Kassei alleen bier drinken uit geijkte glazen die 8/« inhouden. Kort voor StegfttZ ontwaarde de machinist van een trein op den Postdammer-spoorweg dezer dagen een drietal dames, die op de baan 8tomic.ii en heftig gesticuleerden. De machinist, nergens ccnig gevaar voor zijn trein ziende, zette de stoomfluit opcu om de dames te bewegen uit den weg te gaan. Zij bleven echter staan en de machinist, dus gesteld voor het alternatief, stoppen of de dames doodrijden, besloot tot het eerste. Nauwelijks stond de trein stil of het drietal ijlde naar een coupé en verwel komde hartelijk een oud heer. Zij waren bier juist dieht bij huis en hadden den trein laten stoppen om papa te gerieven. Als hij mee doorreed tot Steglitz moest hij weer zoo'n eind terug. De spoor wegbeambten dachten er eehter anders over en hielden niet alleen den ouden heer in de Coupé, maar namen ook zijn dochters mede, om zieh bij den stationchef te Steglitz te verantwoorden over hun willekeurige daad. Verleden Dinsdag vertrok de grootvorstin Katfaa- rina weduwe van hertog George van Mecklenburg- Strelitz van Pnrys naar Trouyille. Onder hare bagage bevoud zieh eeu reistasch met toilet-artikelen en juweelen, ter gezamenlijke waarde van 60,000 frs., benevens particuliere brieven der Grootvorstin. Te Trouvilie aangekomen, to speurde men, dat de tasch verdwenen was en die is tot heden niet opgespoord. Sleehls Herinnert men zich, duf, terwijl de Prinses afscheid nam van de personen, die hour uitgeleide deden, twee sierlijk gekieede dames in den voor haar bestemden aalonwngeu, waarvan het portier open stond, plaats genomen hadden, die, door een beambte daarover aangesproken, zieh over hare vergissing verontschuldigende, terstond weder uitstapten en verdwenen. Naar men verneemt raag de commissie tot stich ting van het „Nederl. Schoolmuseum" te Amsterdam uitmuntend slagen in liure pogingen om de buiten- landsche school industrie bij hare permanente ten toonstelling behoorlijk vertegenwoordigd te zien. Inzonderheid in Engeland heeft haar plan bijzondere belangstelling gevonden. Zij dankt dit vooral aan de belanglooze volijverige medewerking vsn den heer Ed. Rooze te Londen, die als haar gemaehtigde voor deze zaak zich onbegrijpelijk veel moeite wil geven. Door zijne bekwaamheid en voortvarendheid is van het Londensche schoolwezen de inzending te wachten van alle belangrijke leermiddelen en voor werpen bij het onderwijs daar te lande in gebruik; plannen van schoolgebouwen en al wat in 't bij zonder tot de Londensche scholen in betrekking staat, zal bij wijze van „Loan Exhibition" ter bezichtiging kunnen komen. De „Londen Schooiboard" zal officieel vertegenwoordigd zijnzij heeft tot eene subcommis sie voor dat doel benoemd hare medeledenprofes sor Gladstone (bloedverwant van den ex-staatsrainister,) den heer Mark Wills en Mevr. Westlake, die in overleg met den heer Ed. Rooze te Londen de maatregelen nemen en de voorwerpen zullen uitkiezen, die door de commissie verlangd worden. Een aantal industrieelen in Engeland hebben inzendingen toe gezegd. Duitschland zond reeds belangrijke bijdragen. De Nederlandsche boekhandel daarentegen zal, naar het zich dusver laat aanzien, in deze Nederlandsche onderneming ten nutte van het Nederlandsche onder wijs en de Nederlandsche schoolindustrie niet tot zyn recht komen. Onderscheidene aanzienlijke uitgevers van schoolkaarten, handelaars in schrijf-, teeken- en andere sehoolbehoeften, hoewel in de cerate plaats uitgeuoodigd, laten nog altijd op hunne toezeggingen wachten. Waarlijk, onze industrie behoeft, iu déze voor den vreemde niet weg te kruipenzij die zoo veel op de laatste voor heeft, hoeveel zij ook van haar leeren kau, behoort zich iu hare volle kracht te vertoouen, zij zal zich daardoor hare duurzame heerschappij op de Nederlandsche markt verzekeren en in sommige takken den weg naar 't buitenland vinden waarvan reeds voorbeelden bestaan. Voegen wij bier nog bij, dat „Schoolmuseum" niet, gelijk vroeger is gemeld, zal geplaatst worden in het Oude-Manhuis, maar in het Paleis voor Volksvlijt, waar het na afloop vnn tegenwoordige teutooustelliug zal worden in orde 'gebracht, en dus niet voor lo. October aaustaaude zal kunnen geopend worden. (11and.) Een groot aantal kleinhandelaren, vooral tappers en slijters, te Arnhem, hebben den gemeenteraad ver zocht om intrekking van zijn in het vorig jaar ge nomen besluit om, aan te vangen in 1877, aldaar de kennis af te schaffen. Dezer dagen zal dit adres in behandeling gebracht worden. De geruchten betreffende de bekende aardappelziekte in Drenthe zijn gelukkig pngepoud. l)e knol is tiiet aangetast. Hier en daar is wel op sommige akkers het loof der aardappels zwart, doch dit heeft gelukkig niets te beteekeiieu. Iu Overijssel neineu echter de onrustbarende verschijnselen zeer toe. By het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herziening der kieswet, is eene nota gevoegd van den lieer van Houteu, waarbij hij zijne inzichten uiteenzet ten aauzien van het kiesrecht en de volksvertegenwoordiging. De strek- kiug is1°. Algemeen stemrecht in dien zin, dat ais kiezers op de kiezerslijsten zullen Worden ingeschreven alle meerderjarige mannelyke ingezetenen, Nederlanders die in het volle genót zyn der burgerlijke en burger schapsrechten, in de laatste drie jaren geene bedee ling van eenig burgerlijk of kerkelijk armbestuur hebben genoten, gedurende het laatste jaar hun hoofdverblijf in het kiesdistrict hebben'gehad en door inlevering van een eigenhandig geschrpven en geteekend verzoek of op eene andere bij de wet te bepalen wijze het bewijs hebben geleverd, dat zij de schrijfkunst hebben geleerd. Aan de verkiezingen zal in zyn stelsel geen deel worden genomen door: a. de vry willigere in het leger, beneden den rang van officier: b. de miliciens gedurende den tijd, waarin zij zich onder de wapenen bevinden. 2°. Veruieuwing der tweede kamer in eens en niet zooals thans geschiedt, bij helften. 3°. Vast stelling der kiesdistricten voor eens. 4°. Uit de voor waarden voor de verkiesbaarheid voor de eerste kamer het voorkomen op eene lijst van hoogstaangeslagenen te doen vervallen. 5°. Opheffing der uitsluiting vau gecstelyken en bedienaren van de godsdienst van het lidmaatschap der Staten-Generaai. Als een gevalletje, dat niet dagelijksch voorkomt, deelt de Z. Ct. mede, dat zekere landbouwer cltzef dagen noby 'zyne woning, in Varaseveld met het maaien deV rogge daarin een half dozijn kippen- nesten vondj in één dezer nesten lagen vyf-ep- dertig en in eefa ahder vijf-en-zestig eieren. Herinnerende, dat de Amerikaansche regeering met een uitgave van millioenen dollars in den strijd tegen den aardappelkever niet verder was gekomen dan tot de ontdekking, dat sommige vergiften wel het insect vernietigen, maar tevens voor de plant schadelijk zijn, geeft de heer E. Gerdes, te Haarlem, in de Stand. een ander denkbeeld in ovejwegiug: het opzoeken en aanwenden van planten, die de kever als de pest zou my den, zooals die voor vele insecten te vinden Zyn. Vlas, wildb rosmarijn en vooral betonica oj/icinalis acht schrijver daartoe geschikt; doch er zouden proeven moeten genomen worden. „Nn wy zegt do heer Gerdes Jem niet kunnen beletten tot ons te komen, zonden wy hem langs dezen weg hoogstwaarschijnlijk kunnen dwingen een ander land op te zoeken of hem noodzaken andere planten, die wy best missen kannen, b. v. onkruid tot zyn voedsel te kiezen. „Ik ben ook niet afkeerig van het denkbeeld, dat wij het menu van den Colorado-kever wijzigen kunnen in dier voege dat het diertje langzamerhand verbasterde en of tot zijn oorspronkelijk voedsel (de wilde aardap pelplant) terugkeert en dus ons hoofdvoedsel niet beaadeeh, of zich tevreden stelt met onkruid, waardoor hij vanzelf een grooie verandering ondergaan en ein delijk ophouden zou, een Colorado-kever te zyn. „Ik geef mijne zienswijze voor beter. Wil iemand proeven nemen en van mijn nadere wenken gebruik maken, ik zal hem gaarne van dienst zyn, gelijk ik in alles wat tot welvaart en welzijn van mijn mede- menschen strekt, belang stel. //Het komt op een proefneming aan." Onlangs stapte een Engelsch tourist met zijn zoon te Londen op. de stoomboot naar Holland, ten einde te Darmstadt te gaan visschen met den hengel. Het had den schijn of in de wateren vau heel het Vereeuigd Koningrijk zich geen enkele visch meer opdeed. Zij waren van alles voorzien, op alles verdacht en droegen met zich wel geen zware, maar zeer omvangrijke bagage. Nergens anders dan op het dek van de boot verkozen zij te verblijven. l)e lucht en het water schenen hun eeuigc elementen te zijn. Toen de nacht aanbrak spreidden zij hun eigen legeratede, waartoe zij o. a. een paar dingen opbliezen, die weldra den vorm van kussens verkregen om er zich het hoofd op neer te vlijen. Toen z|j genoeg geslapen hadden drukten zij de lucht uit het kussen, dnt, tot een klein pakje zaam gerold, vervolgens bij de andere bagage gestopt werd.Ook waren zij voorzien van toestellen van gutta-percha, die dezelfde bewerking als de kussens konden ondergaan en den vorm van een blaas aannamen. In geval dat men som9 een rivier zou willen overzwemmen, ten einde eene vischrijker plaats te bereiken, worden deze blazen gebezigd om zich voor verdrinken te vrijwaren. De verscheidenheid en de menigte vischtuig, waarvan zij voorzien waren, zouden moeielijk te beschrijven zijn. Voor zulke aartsvisschers zinkt de rpénrvVn de Hollanders, die den naam hebben van groote lief hebbers te zijn en, meteen bewonderenswaardig geduld toegerust,, niet spoedig voor een verren tocht terug schrikken, geheel in het niet. Door de politie te Arasterdam zijn in de afge- loopeu week zeer veel personen naar de gevangenis overgebracht. Indien wij ons niet vergissen, zegt de Amst. Crt., dan bedraagt het getal gearresteerden van 20 Juli tot en met 4 Aug. ongeveer vijftig. De cellulaire gevangenis is dan ook geheel vol. Een kind van S. te Vlissingen van ongeveer 5jarigen leeftijd, had bij gelegenheid van de kermis een verfdoosje teu geschenke gekregeu. Vrijdag heeft het een stukje van die veri ingeslikt en Zaterdag morgen is het tengevolge daarvan overleden. De verf moet dus van een giftige stbf zijn geweest. Door den heer mr. A. Kerdijk, schoolopziener in het 2e district van Zuid-Holland, is een circulaire gericht aan de griffiers der verschillende kantonge rechten en arroodissements-rechtbanken met verzoek om de mededeeling van de gewezen vonnissen op grond der wet van 19 September 1874 (Staatsbl. no. 130) den kinderarbeid betreffendeen zulks ten behoeve van eene nadere bestudeering van dat vraagstuk door den beër Kerdijky inet het oog op de aanstaande herziening van gemelde wet. Tot de merkwaardige nieuwe uitvindingen, die op de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs zul len te bezichtigen z,jn, zal ten nieuw telegraaftoestel behooren, uitgevonden door den heer Lamberg, con troleur der telegraphen in Oostenrijk, te Liutfl. Deze toestel drukt door middel van vijf toetsen, met een snelheid van 200 tot 400 lettere in de minuut eene soort van correspondentie-kaarten, en is voorts zoodanig ingericht, dat men op de verschillende stations vau een lyu er dezelfde depeche mee kan afdrukken. De kosten van zulk een toestel worden op niet veel meer dan 300 florijnen geraamd. Te Odessa waren dezer dagen soldaten aan het exerceereneen onderofficier beval een soldaat op verschillende plinten te mikken. Daar dit niet best 'ging, liet de sergeaut den soldaat op hem zei ven aanleggen. Hy kommandeerde vuurde soldaat gclfoo^aamde én, döof een kogel in het hoofd ge troffen, viel de sergeant dood neder. Daar nu bij de exercitiën slechts losse patronen gebruikt worden, wekte dit ongeval aanstonds groote bevreemding. Het schijnt, dat de soldaat, die op wacht had ge staan, vergeteu had zyn geweer te ontladeu. De Berlijnsche politie is een merkwaardigen diefstal op Het spoor gekomen. In een groothaudel in manu facturen diende sedert 11 jaren een knecht, Thomas genaamd, die het volle vertrouwen van zijn patroon bezat. Op zekeren morgen miste men utt een. kastje ongeveer 1500, welke den vorigen avond daarin waren gelegd. Niemand was daarbij tegenwoordig geweest, dan twee beambten van het huis en Thomas zij werden ondervraagd en op den laatste viel, of schoon hij alles ontkende, het vermoeden der politie. Men deed onderzoek in zyn woning en vond, niet het gestolen geld, maar een geheel wagazyn, opgevuld met waren, van tyd tot tyd uil het magazijn der firma ontvreemd. Zelfs werden goederen gevonden, waarin reeds sedert tien' jaren niet méér door de firma wordt gehandeld. Het spreekt van zelf dat hier helers in het spel zyn en een gestreng onderzoek wordt naar hen ingesteld. Thomas zelf ontkent schuld hij verklaart niets van gestolen goederen of geld te weten. Uit Apeldoorn wordt aan de Rolt. Ct. gemeld „Het lustslot ket Loo, met zijn schoon wandelpark, trekt steeds vele bezoekers, waaraan echter rasnigeen het vorstelijk verblijf onder een minder opgewekteu indruk verlaat. Sedert kort toch houden zich daarin vreemde heeren, naar men zegt, Fransche experts, on ledig met het zeer zorgvuldig inpakken vau de meest kostbare voorwerpen van kunst, zoodat b. v. de be roemde „kunstzaal" nagenoeg vau al zijd prachtige standbeelden enz. ontbloot en de aangrenzende come- dieZaal reeds bijna ledig is. Algemeen verzekert raeu hier, dat zij naar Parijs worden verzonden en daar, op last van Z. M. in een groot, onlangs aangekocht, hotel zouden geplaatst worden. Maandag e. k. Wor den weder drie bagagewagens van den Oosterspoor weg, ter inneming van goederert aan het paleis, langs 's konings particulieren spoorwegl verwacht. „Het niet lang geleden voor de dames-pensionaires ingerichte gebouw, nabij het paleis even kostbaar als smaakvol gemeubileerdzou voor 55,000, met in begrip van meubilair, te koop wezen en wordt door vele gegadigden bezocht." Wat is er ouaangenamer voor hen die door hun beroep verplicht zijn veel te spreken, zoo als advo caten, onderwijzers, redenaars, predikanten, dan keèl- pijti, vsrkoudheid, of een overblyftel van bronchites? Meh gebruikt hiervoor in overdaad, doch zonder groote uitkomst, eene menigte patés, siropen, drank jes, enz. welke meestal de ziekte vreedzaam zijnen weg laat gaan. De teer alleen kan hieraan eene spoedige verlichting geven, men kan zeggen oogen- blikkeiijk, als dezelve bij eene genoegzame hoeveelheid wordi toegediend. Om deze uitkomst te verkrygen, behoeft men by elke maaitijd slechts vier a ses teercapsules van Guyot te gebruiken. De flacon van 1.25 bevat 60 capsules, zoodat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan en men kan verzekerd zijn dat van tien personen die bet beproefd hebben, negén zich aan deze geneeswijze honden. De teercapsules van Guyot, hebben door hun succes dat van dag tot dag toeneemt, Onnoemelijke tth- maaksels uitgelokt. De Heer Guyot kan alleen deze flacons waarborgen, waarop zich zijne handteekening in drie klenren gedrukt, bevindt. ISChil, 8 Augustus, De Keizers van Oostenryk en van Duitschland zijn ten 12* ure alhier aange komen en aan het Elisabeth-hotel afgestapt, waar de ^Oosteurijksche Kroonprins hen afwachtte. De begroeting der Keizers was zeer hartelijk. De Duit sche Keizer heeft onmiddellijk een bezoek aan de Keizerin van Oostenryk gebracht. St. Petersburg, 8 Augustus. Volgeas berich ten uit Alexaudropel is grootvorst Michael aldaar aangekomen en wordt generaal Mireky er verwacht. Dc hervatting der offeusieve bewegingen van 't leger wordt in de eerstvolgende dagen tegemoet gezien. Tschernajeff zon morgen naar het KaukasuS-leger vertrekken. Gouda, 9 Augustus. Bij kleinen omzet was de stemming flauw. Poldertarwe puike 13.50 a lAr—Mindere 12.75 13.25. Rogge, puike 9:— P*9.25. Mindere ƒ8.a 8.50. Voer ƒ7.a ƒ2.40. Gerst, puike 7.50 a ƒ8.25. Mindere 6.75 a ƒ7.25. Haver, zware 5.25 a 5.60 Lichte ƒ4.75 a 5. Koolzaad 14.75 a 15.—. De veemarkt met weinig aanvoerde handel vlug, varkens voor Loudeü vlug, magere varkens en big gen traag te verkoopen, schapen ving te verkoopen. Kaas, aangevoerd 70. partyens pry zen van 30.—» a 34.met zeer vlaggen handeL Goeboter 1.60 a 1.70. Weiboter 1.35 a 1.45. GEBOREN; 5 Aug. Claziua Louixe, ouders L. P. Wsjter en W. A. Huigen. Christina Adrians Ernests Gefardiha Johanna, A. K. ran der Garden en O. W. E. de Sturler. 6. Maria Margsretha en Petras, oaders P. Hoonhoat en M. Braijstens. Johannes Heoricus, oaders J. H. Donnai en A. M. Radder. 7.' Judic, onder* L Cohen en R. do Bok. Petrus Christiaan, ouders C. P. Clemens en A. A* »an Luijk. Johanna, oaders C. Erberreld «nË. Kooyman. Cornelia, ouders, C. vsn Zntphen en A. Bosman. Jretttis Anthouins, $fders P. J. van Wdss en J. M. van Boped. Maarten, onders M. Boot en J. H. Wieaer. Marunoo, ouders B. D. Tijn ert M. A. Sanders. - 8. Aria, ottders G. tan der End en'O. J. B. 8mit. OVERJLEüEN i 7 Ang. G. P. de Broyn. 2 j- F. Knaap, 69 j. W. tan Hoorn huiatr. tan J. M. Ogier, 65 j. J. P. Vermeulen, U w. 8. J. ds_Greyl, 6 m.- 9. J. T. van Lit, 2'm. GEHUWD; 8 Ang. W. van den Heuvel en A. TudwH^

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2