Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. m, en hoek van Nr. 33, met hter in den in het Huis vee Keukens, tot een goed hoort Breed Vogelenzang ting van alle 1877. BUITENLAND. irf, BINNENLAND. pinff burg. 9 Buitenlandse!! Overzicht. Zondag 12 Augustus. rev. van K. Semi- De intending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van dén dag der uitgave- den brand versprtid, terwijl ook de waarnemende burgemeester, de wethouder Remy, benevens ver scheidene andere gemeente-antoriteiten mei loffelyken spoed op het tooneel des onheils verscheen. - GOUDSCHE COURANT NKMAN. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. üng der jacht op klein wild ia voor dit j provincie vastgesteld op Zaterdag 1 Sep- am te Gowda, VEN, achter 115 en 134. N, aan den en 95c. «komen ten FOKTUUN r. 93, waarin 3 gemakken. Is te letten, die zich op brengen dat der Belgen, 1 rijn nieuw Basis garantie, gouden en De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2.— Wpk B, neren Gang, Tuinkamers, Keuken en e Zolders en uis behoort. Goinfa, H, meren Gang, ;oede Kelder plaats een s, een ruime gemakkelyk 1877, des Hotel >db TALE ;sh». ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere zegel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS Naar men verneemt is het regeerings-antwoord op het voorloopig verslag over de wet op het lager onderwys thans op de staatsdrukkerij cal en alzoo teer spoedig openbaar worden gemaakt. De commissaris-generaal der Fransche Regeering, belast met de regeling van de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1878, heeft een reglement veelgesteld voor de oprichting tan gebouwen ens. in de parken en tuinen. Daarbij is o. a. bepaald, dat alle plana en teekeningen aan den Regeringscommissaris toege zonden en door hem goedgekeurd en dat de materialen afgewerkt op het terrein gebracht moeten worden; dat wie op het vastgpstelde tijdstip met zijn gebouw niet gereed ie, da kosten betaalt, vallende.op het on- middelijk afbreken; dat alle gebouwen moeten gene den opstand van 1857 vergeleken kan worden. Lord Salisbury heeft zijne landgenooten voorbereid op den nieuwen hongersnood, die dat laad sal teisteren. Men schat de uitgaven, waarin door de schatkist sal moeten worden voorzien, ter bestrijding van dien geesel, op 250 millioen gulden. De koeten, door den hongers nood in 1874 veroorzaakt, beliepen de helft van dit bedrag. Mocht de regeering beproeven hare onder danen te hulp te komen, dan wordt hare taak bijna onmogeljjk gemaakt door de gesteldheid van den bodem. In de bedreigde gewesten is niet meer dan één spoor weg; bevaarbare waterwegen ontbreken; de bevolking is verstrooid, zoodat bet verleenpn van bijstand uitent moeielijk zal zijndit zal nieten geschieden over land, en de dieren, welke men sou kunnen gebruiken, zullen insgelyks door het gebrek aan voedsel lijden en te uitgeput of te zeldzaam zijn. Toevluchtsver- blyven, kampplaatsen, zullen moeten ingericht worden, waar men de armen zal kunnen te zamen brengen, en de sterfte zou buitengemeen groot wezen. .Te Madras, waar thans gebrek heerneht, is de verhouding van het sterftecijfer van 19 op de 1000 (het. gemid delde in de Inatstverloopen vijf jaren) gestegen tot 76 op de 1000. In de provincie Madras worden een millioen mensohen aan de openbare werken gebezigd, en 870,000 ontvangen er onderstand van de regeering Te Bombay is het getal ondersteunden voor de eerste kategorie 256,000, voor de tweede 149,000. De droogte heeft dit jaar de noordwestelijke districten bezocht, zoodat daar ook gebrek zal heerechenin het zuiden zal de oogst onvoldoende zijn. De graan schuren zijn uitgeput. Engeland gaat daar een treurige toekomst te gemoet. De Fransche verkiezingen zullen volgens Daily Vewt reeds op 15 September plaats hebben. Het Duitsche par- reeds op 15 September plaats hebben. Het Duitsche par lement komt tegen dien tjjd ook weder bjjeen. Naar wij vernemen, schryft de IJerlijnsohe bericht gever der Weter ZeUnnj, zal de Bondsraad tégen het einde van September weder bijeengeroepen wor den. De president der rykskanselary, tevens voor zitter van den Bondsraad, heeft dezer dagen de hoofdstad met verlof verlaten en keert tegen het midden der genoemde maand te Berlijn terug. Eerst dan zal door de Rijks-regeering een besluit worden genomen, ten aanzien van de wetsvoorstellen, die in den Rijksdag ter tafel zullen gorden gebracht Hiertoe zal langer of korter tijdsverloop worden ge vorderd, naar gelang het voor den gezondheidstoe stand des heeren v. Bismarck noodig zal zijn, dat hij tot in den laten herfst te Varzin moet vertoeven of dat hij reeds vroeger naar de hoofdstad terug keert. Intnsschen zal het den Bondsraad bij het hervatten van zijn beraadslagingen niet aan arbeid ontbreken, want verscheidene wetsontwerpen zijn thans reeds zoover in gereedheid gebracht, dat zij terstond in behandeling genomen kunnen worden, zoodra de Bondsraad weder bjjeen is gekomen. Nog altyd komen er nadere bijzonderheden over de nederlaag van de Russen bij Plewna en allee doet zien, dat het een nederlaag is geweest zooals een legerkorps slechts zelden ondergaat; de paniek, die er ontstond onder de Russische troepen, geeft tevens geen hoog denkbeeld van de militaire tueht; trouwens, reeds meermalen is door correspondenten op het oorlogstooneel de opmerking gemaakt, dat de Russische soldaten met de Franschen gemeen hebben de groots kracht van den eersten aanval, maar dat zij niet die volharding hebben, welke den Duitachen soldaat eigen iavooral wanneer bet gevecht een ongunstige wending neemt, komt die eigenschap uit De stemming in het Russische hoofdkwartier moet na de nederlaag aeev gedrukt sip. en de tegenwoordig heid van den Czaar, den troonopvolger en andere grootvorsten maakte den toestand nog moeilijker; de bevelvoerders zouden tut inzicht zijn gekomen, dat het plan van den veldtocht verkeerd was en thans een geheel anderen weg moet worden ingeslagenmen zou nu met meer voorzichtigheid willen gaan handelen en minder werk maken van wel schitterende, maar toch zeer gewaagde manoeuvres. De voornaamste Berlijnsche dagbladen erkennen het groote belang van de samenkomst der Keizers, doch zijn over het geheel van meening, dat Duitsch- land door Oostenrijk roet Rusland een vergelijk moet laten treffen, zonder tusschenkomst van Duitsche raadgevers. „De samenkomst van den Duitachen Keizer met den Keizer van Oostenrijk te Ischl mag niet wor den beschouwd als een feit van bijzondere staat kundige beteekenis," schrijft de Berlijnsche bericht gever der Weur Zeilnng. Bij den ernstigen toestand, waarin zich Europa thans bevindt, is het echter zeer waarschijnlijk dat dit onderwerp zal worden besproken. Is dit werkelijk het geval, dag zal het onderhoud de strekking hebben om de overeenstem ming tuaachen Oostenrijk en Duitschland, ten aanzien van de crisis in het Oosten, nader in het licht te stellen, terwijl het tegelijkertijd dienstbaar zal wor den gemaakt enn eentussohen Oostenrijk en Rusland gerezen misverstand uit den weg te ruimen.” De vraag, of Servië al dan niet deel zal nemen aan den oorlog, wordt bijna zeker te Ischl beslist. Volgens een bericht, dat in de Timet te lezen is en dat van ike Ruttian Agency afkomstig is, heeft de Oostenryksche minister van financiën, de heer Hoffmann, op een vraag van den correspondent van den Oolot, wat de regeering doen zou indien Servië den oorlog verklaarde, het volgende geantwoord „Benige weken geleden zou ik stellig gezegd bebbem in dat geval bezetten wij Servië. Nu de toestand in het schiereiland van den Balkan echter gewijzigd is, is de bezetting van Servië zeer te betwijfelen. Oostenrijk kan het vorstendom zijn vrijheid van handeling laten." Uit meer uitvoerige berichten in de Oostenrijksche dagbladen blijkt nu, dat de opstandelingen in Bosnië geheel verslagen zijn door de Turken. Hun aan voerder Despotovich vluchtte op Oostenrijksch grond gebied. Engeland wordt in Britsch-Indië door een ramp bedreigd, welke, wat haar gewicht betreft, slechts bij Het huis en de inboedel is zoo goed als geheel verbrand, terwijl de naburige panden gelukkig be houden zijn gebleven. Het verbrandde was verzekerd by de Jong Co., te Amsterdam. Naar wij vernemen is gisteren gearresteerd en heden V morgen naar Rotterdam overgebracht de persoon van x J. J. F., verdacht van diefstal van eenige voorwerpen voornamelijk vesten, jassen en lampen, die hij uit de bank van leening, alwaar hij werkzaam waa, ont vreemd zou hebben. Behalve de betrekking aan de bank, vervulde hij eveneens die van nachtwacht, terwijl hy vroeger gerui- men tijd als brievenbesteller alhier werkzaam ia geweest. Wij vernamen tevens dat de ongelukkige, die vrouw en kinderen heeft, reeds bekend heen. VERGADERING van dïn GEMEENTERAAD. Op Dinsdag den 14 Augustus 1877, des namiddags ten 1 ure, ten einde te Onderzoeken de geloofsbrieven van de in Juli jl. gekozen Raadsleden. te benoemenEen hulponderwijzer aan de Open bare Burgerschool voor jongens. Een vreemd voorval heeft zich 11. Donderdag te Zevenhuizen voorgedaan. In den namiddag vervoegde zich by een ingezetene dier gemeente een persoon, die naar het scheen, van beroep bedelaar was. De man klaagde over buikpijn waarop de vrouw des huizes hem warme melk te drinken gaf. Na dit genuttigd te hebben, begaf de man zich in een bij dat huis behoorende schuur en bleef daar in. Des avonds kwam de eigenaar te huis, aan wien de vrouw meedeelde, dat zeker, iemand in de schuur gegaan was, en waarschijnlijk daar nog wel in zou zyn. De man keek voorzichtig rond en vond daar een ontzettend schouwspel. Hy vond nl. den vreemde in een rijtuig liggen met den hals afge sneden. Men is van gevoelen, dat de ongelukkige een zelfmoord heeft begaan. De politie doet onderzoek. Het maken van eene zweminrichting te Schoon hoven ia aangenomen door G. van der Hee te Ammeratol voor de som van f 7,100. Do openi jaar in deze tember a. a. GOUDA, 11 Augustus 1877. t^Heden nacht ten ruim 2 ure ontstond er brand in de broodbakkerij van den heer Smeets op de Gouwe alhier, waarvan het gewone gelui, geroep en geklep den volke kennis gaf. Binnen weinige oogenblikken was er dan ook een zwarte massa over de straten in de nabijheid van

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1